Ui REIS Altijd liever Soest voor dertig jaar. Firma 0. van de Pol REPAREERT 13 ZELF HET FELBEGEERDE RIJBEWIJS. DE «T0NING80IW. Loodgieters werkzaamheden. HEEFT ALLES VOOR Dan zeker van frisse mond en witte tanden Een sensationele inbraak bij de Ne- derlandsche Middenstandsbank bracht Soest in de belangstelling van het hele land. De directeur van het Soester kantoor, de heer Van Schaik, van deze bank liet op een zaterdagavond enige bezoekers uit. Het viel hem op dat de deur naar een kamer van het kantoor openstond en zelfs bewoog. Hij riep de twee bezoekers die hij net zou uitla ten te hulp en gedrieën plaatsten ze zich voor de deur. De persoon of per sonen die zich erachter bevonden wil den eruit en de drie bestrijders van de misdaad hadden alle moeite dit te verhinde] en. Intussen was buurman Hoogeboom ge waarschuwd en toen deze van het trio een kwartet maakte kreeg de heer Van Schaik de gelegenheid de politie te bellen. Hij kwam terug, nam zijn plaats bij de deur weer in en de heer Hooge boom ging naar huis, haalde een ge weer en stelde zich op bij het raam van de kamer, waarin zich de inbre ker of de inbrekers bevonden. Plotse ling klonk uit de kamer, waarin zich het gespuis bevond, een revolverschot. Blijkbaar had men de bedoeling het drietal dapperen uit de weg te ruimen. Twee agenten arriveerden, de deur werd opengetrokken en met revolvers in de hand eisten twee agenten dat de in sluiper of insluipers naar buiten moes ten komen met de handen omhoog. Twee ongure individuën, ieder een re volver in de hand, een masker voor het gezicht en voorzien van vele inbre kerswerktuigen gaven de voorkeur aan een paar jaar wegens inbraak boven twintig jaar wegens moord en zij ga ven zich over. Bij inspectie van het kamertje vond men een grote plas bloed. Een der inbrekers had zo onhandig met zijn schiettuig gemanoeuvreerd dat hij zich in zijn eigen dij geschoten had. Bei de onverlaten werden met behulp van burgers geboeid en naar het bureau overgebracht. Daar kwam men tot de ontdekking dat men te maken had met Felice Christofoli en Antonio Rosetti. Deze schone namen passen alleen bij Italianen en de beide inbrekers waren dan ook Italianen. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Een nader onderzoek wees uit dat er tweemaal geschoten was. De eerste ko gel kwam in de dij van Felice of An tonio terecht, de tweede was bestemd voor de heer Hoogeboom, die met zijn geweer op wacht zat, maar het schot was niet raak geweest. Beide heren kregen een fikse gevange nisstraf, want zij hadden meer op hun kerfstok dan deze mislukte inbraak te Soest. Het rommelt nu een beetje bij de A.V.R.O., maar 30 jaar geleden ook. Toen moest de voorzitter terecht staan omdat hij de Soester ingezetene mr. Van Doorne, bestuurslid van de A.V.R.O, ervan beschuldigd had be- stuursgeheimen aan de „vijandelijke pers" te hebben meegedeeld. Mr. Van Doorne nam dit niet en diende een aanklacht in. Bij de elfde volkstelling bedroeg het aantal inwoners van Soest 6976 mannen en 7355 vrouwen, dus 14331 personen. De Burgemeester Grothestraat en de Van Weedestraat houden de her innering levendig aan burgemeester jhr. Loten van Doelen Grothe en zijn echtgenote, die van Weede heette. Zij werd 30 jaar geleden door een grote slag getroffen toen haar zoon bij een sterrit naar Monte Carlo verongelukte. Hij werd onder grote belangstelling in Soest ter aarde besteld. Onder hen be vonden zich burgemeester mr Deketh van Soest, jhr Van Rheenen, burge meester van Baarn, jhr. Rutgers van Rozenburg, burgemeester van Eemnes, H. de Bordes, burgemeester van Bus- sum, jhr. C. Dedel, burgemeester van Abcoude, jhr. Q. van Swinderen, bur gemeester van Loosdrecht, baron van Tuyll van Serooskerken, burgemees ter van Zuilen, baron Van Boetzelaar, burgemeester van Maartensdijk, baron van Hardenbroek, burgemeester van Bennebroek en de rentmeester van H M. de Koningin-Moeder. Ook de Soester Courant had in 1932 grote belangstelling voor de ontwa peningsconferentie van de Volkenbond. Mannen van groot gewicht spraken zeer gewichtig, maar intussen vormde een mislukte schilder in Duitsland de bende, waarmee hij zeven jaar later de oorlog kon beginnen tegen nagenoeg de hele wereld. En niemand merkte dit op. Nu zijn dronken lieden .wel een las tig, maar 30 jaar geleden ook P. K, liep dronken op straat en hij schopte veel kabaal. Een agent hield hem aan. Dat beviel de man helemaal niet. Eerst leek het erop alsof hij met de po litieman op de vuist wou gaan en deze zette maar vast zijn fiets tegen een hek. Dat bracht K. op het idee het rijwiel totaal in elkaar te trappen. Na veel geworstel kon hij naar het bureau gesleurd worden. „Een meisjesgezicht verliest ook bij guur en schraal weer nimmer de frisse tint en soepele gaafheid, wanneer men zich tot gewoonte maakt het 's avonds met een weinig Zij-crème in te wrij ven". Dat wisten de meisjes van 30 jaar gelden dus ook weer. De gezichten van de jongens werden onfris en onsoepel. INBRAAK BIJ ZIJNE EXCELLENTIE MINISTER CALS. Er worden juwelen vermist en een geld bedrag van f60,-. De inbrekers zijn via een ruitje van de achterdeur binnen ge komen. Misschien zijn de daders intus sen al gepakt. Maar de raad van VAN DAM is breek er eens uit. Onze kollektie in SCHOENEN in Torenstraat 5 is „om te stelen". Maai" betalen is eerlijk, niet waar En eerlijk waar, U zult het grdag doen omdat wij U een deur ope nen naar tevredenheid. Adv. GEBITSVERZORGING. De heer H. Abbring, tandarts te Soest, heeft in het Anna Paulownahuis op uitnodiging van de Stichting voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting een lezing gehouden over de ontwik keling, de verzorging en het onderhoud van het menselijk gebit. Hij begon met zijn vreugde uit te spreken over de ge boden mogelijkheid om in wat groter verband de - meestal zeer gebrekkige - kennis van de „de leek" omtrent de tandheelkundige behandeling en ver zorging, zoals deze door de tandarts wordt gegeven, wat uit te breiden. Ir, tegenstelling tot de medische ver zorging eist de tandheelkundige ver zorging een voortdurende dagelijkse aandacht en vindt het grootste deel hiervan thuis plaats. Tevens zijn dikwijls uitgebreide, en uiteraard kostbare, behandelingen no dig, terwijl er ogenschijnlijk niets aan de hand is. Enig inzicht en kennis is dus noodzakelijk om tot een ideale samen werking tussen patiënt en tandarts te kunnen komen. En in de drukte van de dagelijkse praktijk schiet de juiste voorlichting er helaas te dikwijls bij in. Voor de pauze schetste de heer Ab bring de ontwikkeling en de levens loop van het kauwstelstel, waarbij dui delijk werd gemaakt dat de verzor ging hiervan een veel diepere inhoud heeft dan die van het gebit alleen, Gebitsverzorging begint al in de ze vende week van de zwangerschap, als de eerste tandkiemen worden aange legd. Een sterke beperking van suiker in de voeding kan hiér de kwalitiet van het zich vormende gebit al zeer gun stig beïnvloeden, terwijl gebruik van fluor vermoedelijk ook hiertoe bij draagt. Eveneens is het in de eerste levensjaren van het grootste belang dat de kleuters geen of zeer weinig suiker, dus geen snoep, geen suiker in de pap, enz. consumeren, om dezelfde re denen. Tevens vindt in de vroege jeugd een smaakvorming plaats en er be staat een goede kans dat de kleuter, eenmaal gewend aan een „niet zoet" diëet, ook op latere leeftijd geen neiging de tandarts, dragen hier een grote ver antwoordelijkheid. Er werden door de heer Abbring enige voorbeelden getoond van uitgebreide tandheelkundige behandelingen, gezien in het streven, te komen tot een har monisch geheel en gericht op gebits- behoud tot op hoge leeftijd, wat het einddoel is van de tandheelkundige ver zorging. Het kunstgebit - hoewel een goed hulpmiddel - is eigenlijk zeer ge brekkig, terwijl veranderingen in vorm en expressie van het gezicht op den duur vrijwel nooit goed zijn te camou fleren, wat voor veel prothesedragers een deel van hun levensvreugde ver galt. Ook kwamen onder meer mondhygiëne, voeding en drinkwaterfluoridering ter sprake. Deze drinkwaterfluoridering be looft zeer goede resultaten, hoewel tandenborstel en tandarts voorlopig nog nie overbodig zijn. De heer Abbring besloot zijn voor dracht met de hoop uit te spreken een klein steentje te hebben bijgedragen tot de besproken ideale samenwerking tussen patiënt en tandarts. De lezing werd verlucht met kleuren dia's uit de praktijk van de spreker en een aantal dia's beschikbaar gesteld door „Het Ivoren Kruis". Na de pauze werd een serie dia's over gebitsregula tie getoond, waarbij nog weer eens spe ciaal de aandacht viel op het melkgebit. Vele vragen kwamen naar voren, waar over nog enige tijd werd gediscussieerd. EXAMEN E.H.B.O. AFD. SOEST KON. NED. VER. E.H.B.O. Op het woensdagavond j.1. in het St. Josephgebouw gehouden examen ter verkrijging van het Eenheidsdiploma E.H.B.O. zijn 17 candidaten geslaagd. De geslaagden zijnde dames mevr. J. A. Adam-Marcelis, Mevr. C. Beens- Maas, mevr. F. Harkema-Venekamp, mevr. J. Jurriëns-v. d. Pol, mevr. M. G. Kok-Geurts, mej. A. J. v. Laar, Mej. A. van der Leij, mevr. M. E. Maas-Gadd, mevr. A. Nelis-Schoordijk, mej. M. F. Olde, mevr. W. v. Ouwerkerk-Iseger, mej. H. D. Richard, mevr. E. G. Steit- ner-Leertouwer en de heren C. J. van Doorn, W. J. Hilhorst, L. M. Reijnen en C. J. Verkley. Allen werden gedurende één wintersei zoen voor dit examen opgeleid. Het examen werd afgenomen door dokter Werner uit De Bilt. POLITIE-VOLLEBALTOURNOOI. Veertien teams zouden woensdag deel nemen aan het negende volleybaltour- nooi van de Soester Politie Sportver eniging, maar onaangediend verscheen een team uit Eindhoven. De ontvangst was gunstig, het wedstrijdrooster werd gewijzigd en de volleyballers uit Eind hoven konden deelnemen. Nadat 105 wedstrijden gespeeld waren was de uitslag bekend 1. RIOHPA, het rijksinstituut voor op leiding van hogere politie-ambtenaren. Dit team moest een beslissingswed strijd tegen Alphen aan de Rijn spelen omdat beide teams 12 punten hadden. 2. Alphen aan de Rijn, (12). 3. Bussum, (11). 4. Soest, (11). 5. Arnhem, (10). 6. Nijmegen, (9). 7. Hilversum, (8). KERKSTRAAT 3 - SOEST - TELEFOON 2030 rijk gesubsidieerde woningbouw, nodig geworden door de huurpolitiek. Het is begrijpelijk, dat het rijk de gesubsi dieerde bouw moest limiteren, in de eerste plaats met het oog op het be schikbare subsidiebedrag, in de twee de plaats met het oog op wat er ver der nog aan nieuwbouw nodig was en de beschikbare bouwcapaciteit. De aanbouw van de goedkoopste huur woningen, de zogenaamde woningwet woningen, bleef hierdoor ten achter bij de stijgende behoefte, nog niet eens zozeer wat de aanwas van de bevol king betreft, maar in ieder geval wat betreft de vervanging van te oud ge worden woningen en de opheffing van ongewenste samenwoningen. In de eenmaal aanvaarde huur- en bouwpolitiek is dit maar moeilijk te veranderen. De politieke partijen scher men wel graag met het aandringen bij de regering op de bouw van meer wo ningwetwoningen, zeker ook terwille van de krotopruiming, maar alle re geringen die we na de oorlog hebben gehad, konden er niet veel aan veran deren. Bij het eenmaal aangetrokken keurslijf liet de praktijk niet veel meer mogelijkheden toe. Een paar duizend woningwetwoningen per jaar meer heeft het ministerie van bouwnijverheid dan nog extra op zich genomen van wege de sterke politieke druk, maar daarbij moet men afwachten of die meerdere bouw ook volledig gereali seerd kan worden. Er wordt van verschillende zijden aan gedrongen op een vluggere bouwme thode, maar de gemeenten stellen er prijs op zelf hun eigen type woningen vast te stellen, die daardoor van plaats tot plaats verschillen. Dit belemmert een verdere industrialisatie van de bouwnijverheid, want hierdoor blijven de kwantums van de gelijkmtatige on derdelen van de bouw te klein. Toch zit in een verder doorgevoerde industrialisatie van de bouw thans vrij wel de enige mogelijkheid om tot een groter jaarlijks aantal goedkope huur woningen te kunnen komen. Dat vereist dan in de eerste plaats een meerjarig plan voor de bouw van zulke wonin gen, in de tweede plaats meer echter de vraag of de gemeentebesturen, die nu zo klagen en een congres bijeen riepen over het woningprobleem, wel ge neigd zullen zij alle een ongeveer ge lijk soort woningen te aanvaarden. Sma ken verschillen nu eenmaal en stan daardisering werkt de eentonigheid natuurlijk erg in de hand. Maar veel andere mogelijkheden zijn er niet bij de huidige politieke aanpak van het probleem, die we na de oorlog een maal hebben aanvaard. Opschorting van de huurverhoging stelt de oplossing van het probleem alleen nog maar verder uit. De woningnood is ieder jaar weer een politiek stok paardje, maar de beste oplossing durft geen enkele politieke partij aan. De verkeersintensiteit op onze vader landse wegen neemt met de dag toe.1 Een belangrijk deel van deze toene ming vinden we in het aantal auto's en in die auto's zitten allemaal chauffeurs, mensen die het stuur en het gaspedaal bedienen, die meester zijn over tientallen paardekrachten, die snelheden van tusssen de honderd en tweehonderd kilometer per uur kunnen ontwikkelen en beslissen over leven en dood, niet alleen van zichzelf en hun inzittenden, maar ook over leven en dood van andere argeloze weggebrui kers. Bij de huidige verkeersintensiteit en de snelheden van de moderne gemoto riseerde voertuigen, waarbij in onder delen van seconden ernstige situaties kunnen ontstaan, is het noodzakelijk, dat de automobilist als het ware ogen van voren, van achteren en van opzij heeft, beschikt over een uitstekende be heersing van zijn wagen en een grote routine heeft, zodat hij bijzonder snel kan reageren, want er staan levens op het spel. je toch de eerste keer nooit," herhaalde hij. „Dat is iets wat men ons zo dik wijls voor de voeten werpt, alsof wij de candidaten opzettelijk de eerste keer laten zakken. Neen, zo is het toch beslist niet. De cijfers wijzen wel an ders uit. Ongeveer de helft van de candidaten slaagt de eerste keer di- recht". Autorijden is niet in een vooraf aan tal vast te stellen lessen te leren. Dit hangt af van de candidaat in kwestie. Heeft de leerling er feeling voor, dan is hem de kunst van het autorijden snel bijgebracht, maar dan mist hij toch nog de nodige ervaring. En dan zijn er ook nog mensen die het hele maal niet leren, omdat zij er ten ene- male ongeschikt voor zijn. Gedegen opleiding. De ruim 200 examinatoren van het Centraal Bureau voor afgifte van rij vaardigheidsbewijzen zijn niet maar zo ineens examinator. Met zorg worden deze mensen uitgekozen en getest op hun rij kwaliteiten, daarnaast moeten zij tot snoeplust zal vertonen. Dit is voor gebitsbehoud zeer belangrijk, daar tandbederf in de eerste plaats een zaak van onjuiste voeding is en speciaal in het melkgebit grijpt het tandbederf vaak zeer snel omzich heen. Dit melkge bit komt in de moderne tandheelkunde steeds meer in de belangstelling en een zeer goede verzorging hiervan is dan ook van het grootste belang. Zoals de zaken nu staan heeft minstens 80 van onze kinderen gebitsregulatie nodig. Negentig procent hiervan vindt zijn oorzaak in een verwaarloosd melk gebit. Als men dan weet dat zeer veel gebitsverval op middelbare leeftijd hier weer uit voorkomt, is zonder meer het grote belang van een perfecte behan deling van het melkgebit duidelijk. Ir de ontwikkeling tot een harmonisch gevormd en functionerend kaak-tand- stelsel speelt het melkgebit eveneens een belangrijke rol. Het eerste bezoek van de kleuter aan de tandarts behoort plaats te vinden op 2l/a a 3-jarige leef tijd als het melkgebit compleet is. Mees tal is behandeling dan nog niet nodig en wordt het kind alvast wat gewend aan sfeer en omgeving. Angst voor de behandeling behoeven de ouders niet te koesteren, daar be handeling van het melkgebit, mits tijdig gedaan, 'n vrijwel pijnloze aangelegen heid is. Een positieve houding van de ouders is hierbij van het grootste be lang. Het is echt geen uitzondering een kind van 4 of 5 jaar helemaal alleen opgewekt de behandelkamer te zien binnenstappen. Verzuimt men met zijn kleuter tijdig naar de tandarts te gaan, dan is het eerste bezoek, dat ongetwij feld zal komen, bijna altijd van zeer on aangename aard - met alles wat er reeds aan is voorafgegaan - en is de basis gelegd voor een blijvende angst voor de tandarts. Ouders, en eveneens De woningnood blijft het meest zorg wekkende en het urgenste probleem in het steeds dichter bevolkt rakende Ne derland. We hebben de door de oorlogsjaren en de daarop volgende bevolkingsgroei ontstane achterstand nimmer kunnen in halen. Komen we door België, dan zien we daar alweer sinds enige jaren me nig huis te huur staan, een teken dus dat er een zekere reserve aan beschik bare woningen is verkregen. In Ne derland worden er jaarlijks heftige dis puten in het parlement, in provincie- en gemeenteraden en op congressen over ae woningnood ontwikkeld, ministers zijn er door gevallen, maar de oplossing is niet gevonden. Vorige week is er weer een congres in Utrecht, uitgaande van de meest er mee geplaagde gemeentebesturen, aan gewijd. Deskundigen vertellen daar dan wel wat er huns inziens aan zou kun nen worden gedaan, maar dat blijk baar niet, althans niet voldoende wordt gedaan en daar zijn dan ook wel weer oorzaken voor aan te geven. Er wordt bij alle adviezen over wo ningbouw meest maar voorbij gezien aan het feit, dat het eigenlijk een po litieke kwestie is, die na de oorlog zo is aanvaard en daarna moeilijk meer te veranderen was. Nederland heeft de huurprijzen geblokkeerd, daarmede bewust de vrije woningmarkt uitscha kelende. Het was een sociale maatregel, die ook alweer nauw verband hield met de loonpolitiek, nodig voor de indus triële opbouw. Een gecompliceerd com plex van noodzakelijkheden dus, waar aan echter de schaduwzijden zeker niet ontbraken. Een van die schaduwzijden is de door 't De kennis v an de verkeersregels is van het allergrootste belang. Ook hierover worden de candidaten behoorlijk aan de tand gevoeld. Is het wonder, dat er op de examina toren van het Centraal Bureau voor afgifte van rijvaardigheidsbewijzen, een wel uitzonderlijke zware verantwoor ding rust Kan die candidaat in het verkeer worden losgelaten of niet De examinator beslist Veel candidaten vatten hun verant woordelijkheid in 't verkeer te licht op, en denken het wel te kunnen. Dat bemerkten we duidelijk toen we eens een kijkje gingen nemen bij het af nemen van dergelijke rijexamens. We proberen het maar weer eens „Nou, ik heb er een natte rug op ge haald, maar het is wel foutWe hoorde deze woorden van een jonge man, die zojuist de auto verliet, waar in hij met een examinator van het Cen traal Bureau voor afgifte van rijvaar digheidsbewijzen had gereden. „Ik zal maar dadelijk m'n papieren voor de volgende keer indienen en het geld overmaken, Dan neem ik, zodra ik be richt krijg, maar weer een lesje en dan maar hopen, dat het lukt. Want ik moet zien mijn rijbewijs te hebben vóórdat de vakantie begint. Dan gaan we met een huurauto naar Italië, een prachtrit meneertje, zo'n vierduizend kilometer in drie weken De examina tor fronsde de wenkbrauwen. „Maar ja", vervolgde de jongeman, „Tenslotte slaag je de eerste keer toch nooit. Maar al zou ik er tien keer over doen, dat rijbewijs moet ik heb ben De examinator, die ons gesprekje van terzijde had gehoord, keek ons aan en schudde het hoofd. „Tenslotte slaa» ook als mens geschikt zijn voor dit werk. Een opleiding in het examine ren ontvangen zij door enige maanden praktijk met de beste examinators. Zij leren dan hoe te handelen als de can didaat veel last heeft van zenuwen en zij houden daar ook rekening mee in hun rapporten. Zo kan het dus gebeu ren, dat iemand, die veel fouten maakt, slaagt en iemand, die foutloos rijdt, zakt, want ook de algemene indruk spreekt een woordje mee. Dan is er nog het sprookje, dat men ook bij de geringste fout gedoemd zal zijn het examen over te doen, maar dit is beslist onjuist, want veelal worden deze foutjes op rekening van de zenu wen van de candidaat geschreven. Het belangrijkste waarop de examina tors dienen te letten is wel de rijvaar digheid van de candidaat. Het gaat dus niet zozeer om de gemaakte fout jes als wel om de totaal indruk, de be heersing van de wagen, de vlotheid van rijden en de kennis van de ver keersregels. Het bureau beschermt de rijder tegen zichzelf, want het staat gelijk met moord en zelfmoord om als ondeskun dige met enkele tientallen paardekrach ten onder de voet zich over de weg te bewegen. Wanneer de examinator de indruk heeft dat de candidaat zich zon der gevaar voor zichzelf en anderen aan het stuur van een auto kan zetten, aan kan hij het rijbewijs krijgen. Eigen lijk kan men de candidaten niet genoeg testen in een tijd als deze waarin de verkeersmoloch zijn slachtoffers bij auizenden telt.

Soester Courant | 1962 | | pagina 12