Hel bestuur van de gemeente. m v NIEUWE BILJARTZAAL IN SOESTDUINEN. HET OOG GERICHT OP DE LAGERE TECHNISCHE SCHOOL Advertenties tot 2 uur. - I Politie telefoon 4444 en 4445 VRIJDAG 25 MEI 1962. 41e JAARGANG no. 42. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,23 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 XX B. H. A. Elbertse. De heer B. H. A. Elbertse is de ver tegenwoordiger van Soesterberg in de K.V.P.-fractie van de gemeenteraad. Naar zijn zeggen is hij eigenlijk „stom- toevallig" lid van de raad geworden omdat na de verkiezingen van 1958 mr. Du Toy van Hees zich terugtrok. De heer Elbertse kwam na schooltijd en onderduiktijd bij de Wederopbouw als administratief ambtenaar en zijn eer ste taak lag in Rhenen, waar de ver woeste binnenstad herbouwd werd. In 1947 ging hij naar Utrecht en tot 1950 was hij werkzaam voor de herbouw in de provincie. Daarna kwam hij bij de Directie van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in de provincie Utrecht. De heer Elbertse is met vele raads leden van mening dat het lang niet een voudig is de kneepjes van het raads lidvak te leren en dat dit veel tijd vergt. Slechts langzaam raakt men ver trouwd met de techniek en de tactiek die het spel rond het gemeentebestuur vormen. Het is namelijk niet zo dat je maar fris van de lever van je af moet praten, want dan ga je al spoedig op een kip zonder kop lijken. Je hebt je te houden aan de ongeschreven regels die hun stempel op de raadsvergaderin gen drukken. Ook kan het lang duren voor je er helemaal vertrouwd mee bent dat de diverse commissies geen adviescommissies voor de raad zijn, maar voor het college van B. en W. Dat schept nog wel eens misverstan den. In de commissies moet je je houding bepalen en het kan een heel dwaze indruk wekken als die houding tijdens een raadsvergadering heel anders is. De taak van een Soesterbergs raadslid is niet gemakkelijk omdat Soest voor de Soesterbergers nauwelijks bestaat. Ze zijn georiënteerd op Zeist, Amers foort en Utrecht, maar Soest is het on bekende land „achter de bult", dus een Soesterbergs raadslid de gemeente on- nooit iets door de volksmond over be paalde zaken te weten. Ook kent een Soesterberg raadslid de gemeente on voldoende. Hij moet zich vaak in si tuaties inleven zonder bij benadering te weten over welke laa n,straat of weg het precies gaat en begrippen als „ach ter Dammers" en „Lazarusberg" zeggen hem niets tenzij hij op pad gaat. Dat gebeurt natuurlijk wel, maar het zou al bijzonder tijdrovend zijn als men bij iedere geografische uitdrukking op on derzoek moest gaan om te kijken wat ermee bedoeld is. In Soest zelf wordt verwacht dat een Soesterbergs raadslid even Soesters denkt als een Soester raadslid, maar dat is lang niet gemakkelijk, want de Soesterberger kent maar weinig Soester ingezetenen. De heer Elbertse is dan ook voor het raadslidmaatschap nau welijks meer in Soest geweest dan om te trouwen en de geboorte van de kinderen aan te geven. De heer Elbertse maakt deel uit van de commissie grondbedrijf en uitbreidings plan en dat is wel haast vanzelfspre kend, want geen raadslid is zo op de hoogte met alle voetangels en klemmen die rond huizenbouw gestrooid liggen en door zijn beroep weet de heer El bertse hiervan uiteraard heel wat. Daardoor kan hij zich met meer vrucht in alle problemen verdiepen dan de raadsleden die slechts leken op dit ter rein zijn. Daarbij komt dat hij de be schikking heeft over enorm veel mate riaal om vergelijkingen te maken als het om problemen rond grondbedrijf, uitbreidingsplan en woningbouw in on ze gemeente gaat. Zo weet hij uit er varing dat vertraging in de bouw voor de meeste mensen renteverlies voor de gemeente betekent, waarbij zij er dan niet aandenken dat dit automatisch verhoging van de huren met zich mee brengt en daarom is vertraging bij het bouwen een ernstiger zaak dan men wel eens meent. De heer Elbertse is een groote voorstan der van het bouwen van woningwet woningen en hij betreurt het dat de huren van deze woningen steeds meer oplopen. Dit is naar zijn mening te ondervangen door hoogbouw, maar dan moet het ook werkelijk hoog zijn en men moet geen gebouw met vier woon lagen neerzetten. Hierover heeft de heer Elbertse ondermeer zijn mening gezegd tijdens de forumavond welke dinsdag in het St. Josephgebouw gehou den is en waar hij met wethouder Van Zadelhoff en de heren Hilhorst en Hom vragen beantwoordde. Omdat de heer Elbertse het lang niet gemakkelijk vindt lid van de gemeente raad te zijn is hijzelf van mening dat hij de laatste vier jaar deel van de raad uitgemaakt heeft als „iemand die de zaak gadesloeg" maar hij deed meer en zijn deskundigheid op het gebied van alles wat met de uitbreidingsplannen te maken heeft was ook voor de leek merkbaar. Van deze deskundigheid zal het gemeentebestuur opnieuw vier jaar kunnen zeggen dat hij „stomtoevallig" raadslid geworden is. VRAGEN AAN COLLEGE VAN B. en W. Door het P.v.d.A.-raadslid, de heer P. Grift, zijn aan het college van Burge meester en Wethouders van Soest de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Is het Uw college bekend, dat de Heuvelrugroute het verkeer in de week ends sterk heeft doen toenemen 2. Is Uw college niet van oordeel, dat met name de Den Blieklaan en de In- singerstraat niet in een staat zijn dat deze wegen het toegenomen verkeer kunnen opvangen 3. Is Uw college bereid om voor de groting van 1963 plannen tot verbe tering te doen uitwerken 4. Zou Uw college tevens na willen laten gaan of het mogelijk is voor de Heuvelrugroute gebruik te maken van de weg tussen beide overwegen van respectievelijk de Foekenlaan en de Wieksloterweg, benevens het onver harde gedeelte van de Wieksloterweg, na het aanbrengen van een verharding 5. Indien de oplossing onder vier wordt gekozen, is Uw college dan ook niet van mening, dat dit tevens de verkeers- circulatie naar sportevenementen aan dc Bosstraat kan bevorderen R.K. VROUWENGILDE HEEFT BESTUUR. Het vorig jaar werd gestart met een afdeling Soest van^het R.K. Vrouwen gilde en een werkcomité heeft veel gedaan om de zaak op poten te zetten. Vele leden van de nieuwe afdeling waren dinsdagavond in huize St. Joseph waar kapelaan Spit een mis opdroeg. Ruim twee jaar geleden nam de heer J. van Soest De Soester Duinen over en wat jarenlang een slapend café met een speeltuin geweest was werd in korte tijd een enorm bedrijf. In oktober 1960 kwam er een prachtige biljartzaal bij de zaak en mensen die het meenden te weten schudden het hoofd, want dit leek toch wel erg hoog gegrepen. In anderhalf jaar is echter getoond dat eigenlijk te laag gegrepen was, want opnieuw is een biljartzaal bijgebouwd, zodat men nu de beschik king heeft over twee ruime biljartza len met vier biljarts. Er zijn diverse clubs die hier in onderling verband wedstrijden spelen en die misschien straks in de competitie zullen uitko men. Ruim een jaar geleden werd een mo derne bar ingericht en aan het restau rant werd zoveel aandacht besteed dat de keuken te klein geworden is. Het overdekte verwarmde terras is echter groot genoeg om vele tienallen onder te brengen, want dit is vergroot nadat twee garages weggebroken waren. Aan de achterzijde van de zaak zijn nieuwe toiletten gekomen en de kinde ren komen nog steeds niet tekort, want alle speelwerktuigen zijn er nog en er is limonade in overvloed. In maart 1960 had de heer Van Soest 1 man personeel, thans 10 en dat wijst wel op de enorme vlucht die dit be drijf genomen heeft. In ruim twee jaar heeft Soestduinen een prachtig hotel gekregen met unieke biljartzalen. De laatste verbouwing en uitbreiding kwam tot stand door de werkzaamheen van firma W. van Kloos ter en zonen, metselwerk, firma Van Egdom, timmerwerk, firma C. J. van Vulpen, loodgietersbedrijf, firma H. Brons, smeedwerk, firma Wehmann, stoffering, het schildersbedrijf firma Van Es, en firma Z. de Graaf, tegel zetters. Aan de initiatieven van de heer Van Soest zal ongetwijfeld nog geen einde gekomen zijn en men mag er op reke nen dat hotel De Soester Duinen het eindstadium van uitbreiding en verbou wing nog niet bereikt heeft. In de grote recreatiezaal van het te huis sprak mevr. C. van Dijck-Van Limburg Brouwer de dames toe en dankte de leden van het werkcomité, in het bijzonder de dames Logtesteijn en Spies. Er werd een bestuur benoemd. Mevr. Van Dijck werd presidente. De andere bestuursleden zijn de dames Kuijer- Van Daatselaar, Logtesteijn-Van Roo- men, Pots-Vlamink, Spies-Tilleman, Walter-van der Tigt en Woudenberg- Grummels. Mevr. Van Dijck sprak als nieuwe pre sidente. Zij dankte voor het vertrou wen dat men in haar stelde en zij gaf de verzekering dat zij met behulp van haar medebestuursleden en de geestelijk adviseur zich graag voor de nieuwe afdeling van het R.K. Vrouwengilde wil inzetten. Op de eerstvolgende be stuursvergadering zullen de functies verdeeld worden. Mevr. Van Dijck wees op het doel van de vereniging samen trachten de we reld een beetje meer bewoonbaar te maken, christen te zijn, ieder op zijn eigen plaats en de naaste naar vermo gen te dienen. Dit doel kan bereikt worden door vorming tot godsdienst beleving, door apostolaat, door sociaal werk zo als burenhulp, en het bezoeken van gezinnen die zich in Soest vestigen. Het ligt in de bedoeling zo gauw mo gelijk een winterprogramma voor het seizoen 1962-1963 samen te stellen. Mevr. Van Dijck wekte ieder lid op het bestuur te steunen, want ook voor het Katholiek Vrouwengilde geldt het woord van H.M. de Koningin„Doen kunnen we alles, maar dan allen te samen". Mevr. Van Dijck sprak de wens uit dat de bijeenkomsten van het K.V.G. goed bezocht zullen worden en dat men met klachten of opmerkingen bij het be stuur zal komen en niet bij vriendinnen of buren. Door het trouw bezoeken van de bijeenkomsten kan het onderling contact gelegd of verstevigd worden. Mevr. Van Dijck dankte de zusters van huize St. Soseph voor de gast vrijheid die verleend was en er werd een collecte gehouden die 31,50 op bracht. Dit geld is bestemd voor de missie. OPENLUCHTTHEATER. Tot 20 mei kon men zich voorzien van een pass-partout voor de drie voorstel lingen die het openluchttheater gegeven worden tegen gereduceerde prijs. Thans kan men deze ook nog bij de V.V.V. bestellen en de prijs voor drie uit voeringen is nog altijd laag, namelijk 5,50 voor mensen die in een bedrijf werken dat aangesloten is bij de Soes ter zakenkring en 6,50 voor ande ren. Op woensdag 6 juni treedt The Dutch Swing College Band op en op donder dag 5 juli het Tsjechisch dansensemble „Sluk" Op vrijdag 17 augustus, met als uitwijkdatum 24 augustus, komt het toneelgezelschap „Ensemble" met het fantastische blijspel „Om Nausikaa", waaraan Magda Janssens, Sigrid Koetse en Johan Boskamp meewerken. Voor de drie afzonderlijke voorstellingen kost een toegangsbewijs respectievelijk 4, ƒ2,— en £3,50. S.V.V.-VOLLEYBALTOERNOOI. De Soester Volleybal Vereniging orga niseert op Hemelvaartsdag voor de acht ste maal een groot volleybaltournooi. Er zijn drie dames- en drie herenklassen en meisjes en jongens komen uit in af delingen voor speelsters en spelers die op 1 januari 1962 de leeftijd van 16 jaar nog niet hadden bereikt. De wisselbeker bij de dames, hoofd klasse, is thans in het bezit van S.O.S. uit Utrecht. Bij de heren heeft Polonia de beker. In totaal zullen 56 teams aan dit tournooi deelnemen. De wedstrijdleiding is in handen van de heren A. Bosboom, P. Huyser en B. W. Kolthof. De wedstrijden beginnen om half elf, nadat om kwart over tien de opening is verricht. In de dames-hoofdklasse komen teams uit Baarn, Zeist, Soest, Utrecht, Amster dam, Apeldoorn en Amersfoort uit. Voor de dames is er ook een eerste en een tweede klasse. In de heren-hoofdklasse komen teams uit Zeist, Utrecht, Apeldoorn, Amers foort en Utrecht uit. Ook voor de heren is er een eerste en een tweede klasse. De wedstrijden worden gespeeld volgens de reglementen van de NeVoBo. Ook dit jaar wordt op de terreinen aan de Birk- straat, hoek Ferdinand Huycklaan ge speeld. De redaktie van de Soester Courant kreeg van het bestuur van de Lagere Technische School het verzoek of nog eens aandacht geschonken kon worden aan het bestaan van een Lagere Tech nische School in Soest, want merk waardigerwijs zijn er nog steeds men sen die niet weten dat hier een tech nische school is, hoewel in 1961 meer malen grote artikelen gewijd zijn aan de oprichting van deze school, de ope ning van de cursus en de plannen voor het bouwen van een nieuwe school. Natuurlijk is geantwoord dat dit graag gedaan wordt, maar daarbij is de op merking gemaakt dat dit waarschijn lijk geen enkele zin heeft, want de mensen die nu nog niet weten dat er in Soest een technische school is en in Amersfoort, Utrecht of Hilversum voor hun kinderen op pad gaan, die behoren ongetwijfeld tot de kleine groep van wereldburgers, die zich ver verheven achten boven het plaatselijk gebeuren, er trots op zijn dat ze niet weten hoe de burgemeester heet en die bij voor keur smalend zeggen dat er in Soest helemaal niets is. Daarom moeten ze op zoek naar een technische school. Dit zijn mensen die veel beter in Den Haag zouden kunnen wonen en mis schien nog beter in New York, want deze steden passen meer bij hen dan een betrekkelijk kleine gemeente als Soest, waarboven zij zo enorm ver ver heven zijn. En daar liggen de techni sche scholen ongetwijfeld voor het op scheppen. Bos, duinen en polders echter niet. KANTMAN. Wegens grote drukte en tekort aan per soneel worden advertenties voor het dins- dagnummer aangenomen tot maandag middag 2 uur en voor het vrijdagnummer tot donderdagmiddag 2 uur. GEMEENTE- FOXBORO. Gemeente-ambtenaren zullen zaterdag morgen, om 10 uur, op het S.E.C.-ter- rein, voetballen tegen personeel van Foxboro. De gemeente heeft 4 gastspe- lers, n.1. Reimerink, Geelink, Van Gin- kel en De Hartog. De opstellingen zijn GemeenteKolthof, Reuvekamp, Rui tenberg, De Hartog, Van Ginkel, Rei merink, De Ruijgt, Geelink, v. d. Laar, Hogebrug en Kampen. Foxboro G. Demmers, Valk, van Hey- ningen, Voorma, H. Demmers, Lourens, v. d. Bovenkamp, Middelman, v. d. Meulen, Woudenberg en De Boer. BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met zondag - uit gezonderd zondagmiddag - draait in het City-theater de film „Misdaad na school tijd". Heidi Brühl vervult de hoofdrol. Het is de geschiedenis van een school- bende, die het niet zo nauw neemt met de eerlijkheid, terwijl er ook een moord gepleegd wordt. In het gevang komt de hoofdrolvertolker tot inkeer. Zondagmiddag „Alles draai om Connie" en natuurlijk heeft Connie Froboess de hoofdrol. Zij wordt onder anderen bij gestaan door onze landgenoot Johan Heesters. Het is een gezellig verhaal met leuke liedjes, dus uitermate geschikt als ont spanningsfilm. Van maandag tot en met woensdag „Tus sen hemel en moeras", een documen taire van grote waarde over een expe ditie naar Nieuw Guinea. Het is een kleurenfilm die meer boeit dan vele speelfilms. Vier jaar van voorbereidingen waren er nodig om deze expeditie te kunnen ma ken en diverse malen moesten de deel nemers aan deze tocht uit het oerwoud gered worden. Het resultaat van al deze inspanning is echter een boeiende film geworden. De laatste film van Clark Gable draait in de donderdag-cyclus. De titel is „De ontwrichten". Marilyn Monroe en Mont- gomery Clift vervullen belangrijke rol len in deze spannende film. Men krijgt de opwindende strijd van mensen te gen wilde mustangs te zien.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1