AG st lagen. IEN ct. OORLOG OM NIEUW-GUINEA. Voor maatwerk Kleermakerij Groenestijn Krabbels van Knelis, Nieuw Schiphol: modern en elegant. PREDIKBEURTEN. ig n age >.-• en 2581 5 ct. Ippen irok. ct. 5 ct. llen bij: 29 n, 1,00 antie VIERDE BLAD Medische dienst. R.K. KERKDIENSTEN. AMER o.a. soorten v.a. a's 50 et. 2,-. Vinger- Azalea's enz. e tuin o.a. Klimrozen le kleuren. Grachtje |prUs. 58 ct. 25 ct. 25 ct. Omkom en dik), ginele), Irdheien, Ito. jf les 88 60 et. 58 ct. In 2895 In 2855 ln 2606 modellen, fleurig het een Iharmante, loentjes Soest loesterberg 49 45 29 98 Poste- irijzen. alle voor 2923 Zo is dan nu de vreemdste oorlog uit gebroken waarbij Nederland ooit be trokken is geweest. De thans plaatsvin dende landingen van Indonesische pa rachutisten op Nieuw-Guinea kan men' namelijk moeilijk meer als incidentele infiltraties zien, maar duiden op een welbewuste aanval, waarvan de grote stoot vermoedelijk nog zal komen. Zoals reeds lang te verwachten viel, heeft Soekarno geen onderhandelingen over de kwestie gewild. Hij is niet bereid Nieuw-Guinea te verkrijgen door concessies te doen ten behoeve van enig zelfbeschikkingsrecht voor de Pa poea's. Hij wil dat stuk land en zijn inwoners in bezit némen. Geen onder handelingen, die tot een compromis zouden moeten leiden, geen concessies, maar alles, hetzij door onvoorwaarde- I lijke overgave, het liefst echter door een succesvolle strijd. Alle concessies, die de Nederlandse re- I gering reeds heeft gedaan om tot on- I derhandelingen met Indonesië te ko men, hebben Soekarno niet kunnen be- I wegen het gesprek over de kwestie I voort te zetten. Toen Nederland niet I direct bereid bleek om Nieuw-Guinea I onvoorwaardelijk aan hem over te dra- I gen doch enige garanties verlangde I voor het toekomstig zelfbeschikkings- I recht van de Papoea's, liet hij zijn te- I ruggeroepen vertegenwoordigers niet I meer naar de onderhandelingstafel te- I rugkeren. I De vreemdste oorlog dus, want Neder- I land verdedigt daar geen enkel eigen I belang. We worden er nu in een oor- I logssituatie gedrongen terwille van een I ander volk. Een volk en een land waar I we overigens ook niets van hebben te I verwachten. En heel begrijpelijk zijn I er dus velen in Nederland die zeggen I laten we zo gek toch niet zijn, laten I we daar ons bloed niet voor vergieten. I Bepaalde groepen zien zelfs een be- I langrijk voordeel in het verschiet bij I onvoorwaardelijke overgave van Nieuw- I Guinea, want menen zij, dan zal Indo- I nesië wel weer handel met ons willen drijven en misschien iets van onze daar I geleden schade vergoeden. Het directe eigenbelang van Nederland vordert dus dat we Soekarno maar zijn gang laten gaan, dat we ten spoedigste alle Ne- derlanders uit Nieuw-Guinea terug trekken en daar dan maar laten ko- men wat er van komt. Of dat nu een tweede Kongo zal zijn of niet, daar moeten wij ons maar niet druk over maken. De groepen, die zo spreken, zijn overi gens wel vurige voorstanders van de mocratie en dekolonisatie, zodat men zou verwachten, dat het zelfbeschik kingsrecht van een volk door hen even vurig zou worden verdedigd. Maar als men met de konsekwenties daarvan wordt geconfronteerd, wil men er blijk baar wel 'n beeje de hand mee lichten. Dan komt het er op neer, dat wij dat I maar niet moeten verdedigen, doch het I eventueel moeten overlaten aan grote- I teren en sterkeren en als die dat niet I willen, dan wassen wij onze handen I in onschuld. I De Nederlandse regering heeft zich niet I op dat standpunt gesteld. Niet zozeer I deze als wel vorige regeringen, onder I andere leiding, zijn begonnen de Pa- I poea's op te leiden tot enige zelfstan- I digheid. B Men heeft hen al meer dan tien jaar I voorgehouden eens over hun eigen I toekomst te kunnen beslissen. Dat wil deze Nederlandse regering nu zo goed I mogelijk gestand doen. Nu zij gedwon- I gen wordt dit volken(recht) gewapen- I derhand te verdedigen, nadat vreedza- I me pogingen zijn mislukt, komt het I ons onjuist voor haar dit te verwijten. I Nederland zou nu als één man achter I deze regering, of welke andere ook I die dit vrijheidsrecht wil verdedigen, moeten staan. Dat verdedigen mag dan niet prakisch lijken, maar in wezen gaat het om méér dan alleen dit recht I voor de Papoea's. Het gaat om 't recht I in de wereld, om de vrijheid van wils- uitdrukking voor ieder volk, het gaat om de wezenlijke intensie van de de- I mocratie. De luchtlandingen op Nieuw-Guinea dragen nu een kennelijk aanvalskarak- ter. Indonesië hoopt hierdoor de Neder- landse strijdkrachten te versnipperen, op een enkel punt vaste voet te houden, I waar men hoopt dan straks met gotere S troepenmacht te kunnen landen en zo I de invasie uit te breiden. Het kan ech- ter ook zijn, dat Soekarno door deze oorlogshandelingen rekent op een ver- I dere verzwakking van de Nederland- I se wil tot verdediging van de vrijheid, I tot nog verder gaande consessies van de I Nederlandse zijde zonder onderhande- I ling, zodat hij spoedig met een loze I toezegging over enig zelfbeschikkings- I recht kan volstaan om Nieuw-Guinea ir: handen te krijgen. Hij hoopt, dat - Nederland zich met die gemakkelijk te I verbreken gelofte dan wederom tevre- den zal stellen, de eer gered zal achten I en zich terug zal trekken. Het heeft I dan net voldoende strijd gekost om het .1 Indonesische volk Soekarno als een I overwinnend veldheer te laten zien, hetgeen hij nodig heeft om aan de .j macht te blijven. Zal Nederland zijn I eer èn de vrijheid zo gemakkelijk I gered achten Ondanks stakingen, gaat het spel van bloed cn zand door. In Madrid werd matador .Manoio Vazqucs bij een stierengevecht op de ho rens genomen (foto hoven) cn in de lucht geslingerd, waarna hij in het zand stortte cn ernstig gewond bleef liggen (onder). Het gebeurde ten aanschouwe van enige tocristcndc Amerikaanse filmsterren, w.o. Rock Hudson cn Broderick Crawford. De matador ligt thans in het ziekenhuis voor toreadors. NIEUWS VAN OLYMPIA. De maand Juni wordt voor de afdeling gymnastiek van Olympia een drukke maand. Op 2 Juni gaat een groep van 50 aspirant-dames en -heren naar Hil versum. Daar worden in de Expohal wedstrijden gehouden. Op 30 Juni is er een uitvoering in het openluchttheater. De deelname aan de aspirantendag in Woerden gaat niet door omdat de uitvoering verzet is van 23 naar 30 Juni. De wandelsportafdeling zal morgen - 26 mei - voor de zevende maai deelnemen aan de traditionele Trouw-mars te Am sterdam. VEERTIG JAAR „DE SNOEKBAARS". Op 1 juni, een dag na de opening van het hengelsportseizoen, dat ditmaal op 31 mei begint omdat "dit Hemelvaarts dag is, bestaat de hengelsportvereniging „De Snoekbaars" 40 jaar. De vereniging heeft leden in Baarn en Soest. Op 1 Juni 1922 bedroeg het aantal le den 20, nu 650, waarvan de helft in Soest. Sinds verscheidene Jaren is „De Snoekbaars" aangesloten bij het Fede- ratieverband Hilversum, Amersfoort, Weesp en Naarden-Bussum, waardoor in 200 km2 water gevist kan worden.Het lid maatschap kostte in 1922 f 2,50 per j aar en nu f 5,50, waaruit blijkt dat het be stuur er naar streeft iedereen in de gelegenheid te stellen deze mooie sport te beoefenen. Daarmee wordt medegewerkt aan de uitbreiding van de mogelijkhe den van vrijetijdsbesteding. Het huidige bestuur bestaat uit 9 le den. De helft hiervan komt uit Baarn en de helft uit Soest, terwijl de voor zitter een Soester ingezeten is. Het be stuur streeft er onder leiding van de heer F. Posthumus naar alles te doen wat maar enigszins verband houdt met de hengelsport. De vereniging prijst zich gelukkig dat de burgemeester van Baarn, mr F. J. v Beeck Calkoen beschermheer is en alles doet wat in zijn vermogen is om de vereniging bij te staan Op zaterdag 2 juni is er receptie te Baarn in café Onder de Linden, van 3 tot 5 uur, terwijl er 's avonds een feestelijke bijeenkomst is in hotel As- toria te Baarn, waar ondermeer inte ressante hengelsportfilms gedraaid wor den en de leden enige attracties wach ten. VIJFTIG JAAR GETROUWD Op 29 mei zulen de heer en mevrouw G. v. d. Kamp en W. v. d. Kamp-Brons het feit herdenken dat zij voor 50 jaar in Nijkerk in het huwelijk traden en dit met kinderen en kleinkinderen op deze dag vieren. Zij houden receptie in een lokaal achter de Julianakerk, van drie uur tot half vijf De heer Van der Kamp was bij zijn trouwen eerste botermaker in een zuivel fabriek te Nijkerk voor het kapitale loon van f 10,- per week. Dat was niet te veel voor een vakman die door zijn pres taties prijzen op tentoonstellingen haal de. Hij verhuisde dan ook spoedig naar Wapenveld om op een grotere fabriek van zuivelartikelen te gaan werken en daar waren de verdiensten aanmerkelijk beter. De oorlog brak uit en in de fabriek hield men zich niet meer bezig met het ma ken van boter maar met de vervaar diging van melkpoeder dat geëxporteerd werd. De heer Van der Kamp moest ut dienst. maar na een maand of acht kreeg hij zakenverlof omdat hij assistent van de directeur was, die veel naar het bui tenland moest. Kort na de oorlog werd de fabriek stop gezet en het echtpaar Van der Kamp ging in Utrecht wonen. Er werd een winkel in zuivelartikelen gekocht, maar slechts vijf jaar duurde dit winkelier zijn. Toen moest mevr. v. d. Kamp op doktersadvies in een andere omgeving wonen en Soestdijk werd als woonplaats uitgekozen. Dat was in 1926. Gedurende 24 jaar woonde het echtpaar Van der Kamp op de Koninginnelaan. Opnieuw vormden zuivelartikelen de broodwin ning, maar nu was er geen winkel maar uitbreng. Enige jaren geleden stopte de heer Van der Kamp omdat hij het welletjes vond en thans woont het gouden echtpaar in een bejaardenwoning in de Groen van Prinstererstraat en daar bevalt het hen uitstekend. De gezondheid van de heer en mevrouw Van der Kamp is goed, dus er is geen enkele reden om niet met opgewektheid op het diamanten jubileum af te gaan. TWEEDE RIT ZOMERCOMPETITIE. Voor de zomerrit van Tempo, die op het parcours Foekenlaan gehouden is, was meer belangstelling dan voor de eerste. In beide categorieën reden gast- renners mee. Er is dan ook met animo gestreden. In geen van beide groepen kwam een afscheiding tot stand, hoewel voortdu rend uitlooppogingen ondernomen wer den. Het gevolg was dat Zeedijk met de Amersfoorters Verhoef en Stouten op een ronde kwam, terwijl de gebroe ders Van 't Klooster, die voor het eerst na het crossen aan een wegwedstrijd meededen, het niet volhielden. Klaas van 't Klooster reed 12 ronden uit en Wout 18, maar dat zal .wel weer beter worden. In de aspirantengroep bleef ook alles bijeen. Wim v. d. Linden kreeg in de dertiende ronde een lekke band en moest de strijd staken. In de eindspurt kwamen de volgende uitslagen tot stand Seniores 1. Jaap v. d. Burgt, 40 ronden in 1 uur, 1 min 2. Gert de Weerd 3. Gerrit Ruttenberg4. Wim Schaefer 5. Theo Zeedijk. Aspiranten 1. Kees Proosdij, 30 ronden in 43 min 2. Raymond de Zoete 3. Harry Visser 4. Johnny Visser. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 25 MEI 1962. natuurlijk naar Ossendamweg 26 Telefoon 3119 As je 't ming vraogt dan mok zeige dak nie snap datter zo mettie beere ronde- sold mot worre as noeng bie dat cirkus van Boltini beurt. Daor laote die man- ne die alles van bee re motte weete 'n deeretje bie die hees te en dat keind heb schik, waant die beere zitte sukkelao te eete en an fles- sies te lebbere. Zukke braove beere zee dat deeretje en meteen wier ze deur zo'n braof beest annevalle. Die doch ok ik heb veul meer an 'n mals dee retje as an 'n flessie mit sukkelaode- mellek. Die kérels van da cirkus zeeje dattet de schuld van dat deeretje was. Die hatter eige nie motte omkeere en nie nutter rug naor die braove beer motte gaon staon. Dat hadde zullie mottie zeige veur dattie deeren in die kooi gong. Maor goed, die beer wier doodeschoote en die deeren kwam int ziekehuus. Laote die snuggere jonges niet de beer doodeschoote hebbe die die deeren an nevalle had. En die maor lache bie zien eige en de vollegende dag greep die zien baos, die ezeid had dattie deeren beter had motte uutkieke. Noeng wordt die beer doodeschoote of dat hebbe zul lie al edaon en messchien pikke zullie weer niet de beer die ze hebbe motte, 't Wor hoogtied dattie flauwekul affe- loope is. Vreuger wis elleke man mit herses dajje maor nie zo bie beere mot komme, maor noeng zeige die cirkus- minse veur de reklaome dattie beere zukke tamme heeste binne. 'n Paor jaor eeieje was da cirkus van Boltini hier en in Aomersfoort. Minse zuk tekeer gaon van die manne toeng d'r 'n leeuw losbrak. Twee daoge lao- ter brak d'r 'n leeuw in Aomersfoort los. Allegaor flauwekul en alleenug maor reklaome. Aster mitte beer evochte mot worre laotie baos van dat cirkus Boltini dat dan mair eiges opknappe. naamste is natuurlijk het stationsge bouw, dat wordt opgetrokken in drie verdiepingen. Vertrekkende en aanko mende passagiers hebben elk hun eigen etage, terwijl er een dakterras komt voor belangstellenden. Het souterrain wordt een centrum voor de behande ling van de bagage. Dicht bij het sta tionsgebouw komt een recratiecentrum voor de talrijke bezoekers van Schip hol. Naast een centrum voor rond leidingen, een luchtvaartmuseum en een rondvluchtenstation komt er na tuurlijk een restaurant. Overigens heb ben de bezoekers van de luchthaven vanzelfsprekend ook toegang tot het dakterras (ook met restaurant) van het stationsgebouw, dat iedere vlieg tuigpassagier moet passeren. Ook de piloten van de vliegtuigen zul len merken, dat Schiphol wordt gemo derniseerd. Rond de verschillende ge bouwen komen aan de vier zijden vier grote nieuwe banen. Twee daarvan zijn inmiddels gereed gekomen, de derde is in aanleg. De banen hebben een lengte van 3,3 kilometer en zijn geschikt voor de zwaarste straalvliegtuigen. Als al deze moderniseringen en verbeteringen gereed zijn, behoeft onze nationale luchthaven zich maar weinig zorgen over de toekomst te maken. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de artsen H G. Rupert, B. Grothestraat 49, tel. 2388 en J. C. Rip, Soesterbergsestraat 16, tel. 2423. Op Hemelvaartsdag van 31 mei, 8 uur, tot 1 juni, 8 uur), de artsen G. van Beurden, Steenhoffstraat 12, tel. 2667 en J. Borst, Talmalaan 37, tel. 4662. Zondag en Hemelvaartsdag is geopend apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat. Wit-Gele Kruis. Zr. Senden, Kamp weg, Soesterberg, tel. 3463-359. Hemelvaartsdag. Zr. Antoniana, Nieuw- Mariënburg, tel. 2586. Oranje-Groene Kruis. Zr. T. Kropff, Middelwijkstraat 36, tel. 2902. Nederlandse lochthaven wordt herboren. De grootste luchthaven van Nederland, Schiphol, krijgt een nieuw gezicht. Het vliegveld zal over enkele jaren de vergelijking met welk vliegcentrum ter wereld ook glansrijk kunnen doorstaan. Ruim 200 miljoen gulden liggen gereed voor de gigantische „schoonheidsbehan deling" van de plaats waar de wieg van de Nederlandse luchtvaart heeft gestaan en nu het trotse hart klopt. Een schoonheidsbehandeling, die tege lijk ten goede zal komen aan het eco nomische element, dat nu eenmaal on verbrekelijk met de commerciële lucht vaart is verbonden. Schiphol krijgt, naast nieuwe banen, ook geheel nieuwe gebouwen. Die ge bouwen zullen van Schiphol werkelijk een lucht„haven" maken. Er komen zelfs aanlegsteigers, de „pieren", voor de grote lijntoestellen, die bij tiental len dagelijks op het vliegveld bij Am sterdam neerstrijken. De pieren leiden van een nieuw stationsgebouw naar de vliegtuigen. Ingenieuze constructies van lopende banden zor gen er voor, dat de passagiers geen stap behoeven te verzetten. Passagiers op lopende banden, beweegbare lucht bruggen, die van de pieren naar de toegangsdeuren van de vliegtuigen voe ren, roltrappen en automatisch geleide banden voor de bagage en vracht. De enorme investering van 200 miljoen gulden wordt niet uit ijdelheid gedaan. De Nederlander is wel trots op zijn luchtvaartfaam, maar toch nuchter ge noeg om niet alleen voor zijn trots zo'n enorm kapitaal op tafel te leggen. De grootste moderniseringen van Schiphol moeten van het vliegveld een plek maken, die de concurrentie met andere luchthavens met een gerust hart kan voeren. De inkomsten van een vliegveld (landingsgelden bijvoorbeeld) hangen af van het aantal luchtreizigers, dat de haven aandoet. Het zal over een tien tal jaren weinig uitmaken of men op Keulen of op Schiphol landt. De ver bindingen zullen dan zo zijn, dat men weinig last heeft van afstanden. De grote internationale lijnen over de Oce anen zullen waarschijnlijk hun lan dingsplaatsen in Europa verminderen en het onderlinge plaatselijke vervoer overlaten aan kleinere maatschappijen. Schiphol moet daarom zorgen om bij de groten te behoren die brengen ten slotte het meestee geld in het kassa laatje. En daarom moet de Nederlandse luchthaven zo attractief mogelijk zijn. Een van de problemen, waarmee de luchtvaartcentra overal ter wereld kam pen, vormen de verbindingen met de steden. Het kost minder tijd om van Amsterdam naar Orly te vliegen, dan van Orly naar Parijs te rijden. Het nieuwe Schiphol zal daarvan minder last krijgen. De nieuwe stationsgebouwen komen op een andere plaats, dichtbij rijksweg 4 (Amsterdam-Den Haag-Rotterdam). Er zal een speciaal wegennet worden aan gelegd om gemakkelijk vanaf de rijks weg op het vliegveld te kunnen komen. Het wegennet krijgt de vorm van een uitgerekte acht. De kruisingen onge lijkvloers aangelegd. De aan- en af- voerwegen krijgen alle een aparte func tie de een zal bestemd zijn voor pas sagiers, de ander voor bezoekers. Zij voeren ook naar verschillende punten op het vliegveld. De hoofdingang van Schiphol zal daarom in het centrum van dit wegennet worden aangelegd. Het herboren Schiphol zal een revolu tionair uiterlijk hebben. De nieuwe ge bouwen, vier in totaal, krijgen een mo derne, frisse architectuur. Het voor- NED. HERV. KERKEN. Oude Kerk 10 uur ds D. M. Jalink. 7 uur ds H. Roest. Kerkkoor. Emmakerk 10.15 uur dr B. Maarsingh. 7 uur ds W. R. Ambrosius. Heeskapel 10 uur ds K. H. Meijer. Zonnegloren 10 uur ds H. Roest. Hemelvaartsdag. Oude Kerk. 10 uur ds D. M. Jalink. Emmakerk. 10.15 uur dr B. Maarsingh Heeskapel. 10 uur ds H. Roest. NED. HERV. KERK. Gebouw Chr. Geref. Kerk. 9 en 4.30 uur ds J. Fokkema. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 9.30 en 5 uur ds Plug van Huis ter Heide. Wilhelminakerk. 10 en 5 uur ds T. Spilker van Utrecht. Hemelvaartsdag. 10 uur ds C. M. v d. Loo. GEREF. KERK. Geb. „Eltheto". 8.30 uur ds J. A. Vink van Amersfoort. 3 uur ds J. J. Arnold van Amersfoort. CHR. GEREF. KERK. 10.45 en 6.15 uur ds P. de Smit. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Kerkgebouw Rembrandtlaan 20. 10.30 uur dr R. Boeke (N.H.) van Rot terdam. Braamhage. 19 uur mej. C. E. Jolles. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oranje Hotel. Geen dienst. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Chr. Ulo-school, Pr. BernhardJaan 21a. Geen dienst. BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b. 10.30 uur mr J. v. d. Hoeven van Soest dijk. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Kapelstraat. 10.30 uur Th. B. Gramsberg van Doorn KERK SOEST, Steenhoffstraat 7 en 11 uur H.H. Missen. 8.30 uur Hoog mis. Hernieuwing der doopbeloften. 4 uur lof. In de week H.H. Missen om 7 en 8 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat H.H. Missen te 6.30, 7.30 en 11 uur. Hoogmis te 9 uur. 4 uur Lof. In de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag) de H.H. Missen om 7 en 8 uur. Woensdag en zaterdag te 8 en 9 u. KERK SOEST-Z. St Willibrordusstr. 7.30 en 9 uur H.H. Missen. 10.30 uur Hoogmis. 6 uur Lof.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5