LIJST 2. CAMERA INRUIL- ACTIE Verkoudheid ASPRO VAN [ERF MOL De V.V.D. wil zorg voor de economisch en sociaal zwakken. DE SPOORWEGEN SPRAKEN OVER SOEST. \oni peVb^S FOTO VANESSEN MEER KEUS <hn ooit Bronchi letten 1J2. Jz^es t Vuur zit weer tot ln de keel. Wilt U rijles naar uw zin? Stap dan bij „De Witte Pompen" in. Auto- en Scooterrijschool bij het nieuwe filiaal van TWEEDE BLAD Firma VAN DE W1JNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor de duiven vlogen VAN Representatief wonen I i select centie moderne: kerkstraat 26-30 - hilversum tel. 16255 Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: bfoon 4316 'yWM ""M urn z O O m kloon 3251 E: ,se] Do zelfwerkzaamheid van particulieren en vere nigingen voor de hulsvesting van bejaarden heeft ten volle aanspraak op steun van de gemeentelijke overheid. Stemt dus a.s. woensdag op één van de candidaten van onze De eerste 5 candidaten zijn de raadsleden le. Dr D. J. P. ORANJE, wethouder. 2e. Dokter J. E. BROUWER. 3e. J. K. DE BRUIN. 4e. W. G. BOUWMAN. 5e. Mevr. E. C. VAN GOOR-CLETON. Het valt niet te ontkennen dat er de laatste tijd nogal eens gemopperd is op de Nederlandsche Spoorwegen. De mopperaars waren er natuurlijk van overtuigd dat zij gelijk hadden en er was niemand die een poging deed dit gelijk in twijfel te trekken behalve het college van Burgemeester en Wethou ders. De Spoorwegen zelf zwegen. Er was deining in de raad over het al of niet afsluiten van de Talmalaan en de Spoorwegen werden aangevallen door de raadsleden, maar zij zwegen. Er werd gediscussieerd over het al of niet afsluiten van de verbindingsweg tussen Steenhoffstraat en Kerkpad en opnieuw werd gemopperd, maar de weg gaat dicht. Er is gemopperd na iii n ft_ v'.fcr"- BELT EEN MAN HIJ KOMT VAN FIRMA IkJ EN VRAAGT MIJ STOOM GOED MEE IK ZEG NEE Wel zelf even brengen en halen. SOEST: Dep. Merelweg 10, tel. 3258, met fll. •n: Hilversum.. Laren, Baarn, Hulzen, Bussum, Nederhorst d. Berg. Vertegenwoordiger in het Gooi van „PERSI", snède-reiniging. 't dodelijk ongeval bij de overweg aan de Grote Melm en het laatst is gemop perd toen het college van B. en W. een brief aan N.S. geschreven had met het verzoek 23.380,in de gemeente kas te storten voor de aanleg van een stationsplein en het bericht ontving dat de gemeente slechts 7500,rij ker zal worden. Ook toen zwegen de Spoorwegen, maar niet lang. Men verzocht ons n.1. om een onderhoud in Utrecht waaraan wij gevolg gaven. In het enorme derde hoofdgebouw van N.S. in Utrecht werken mensen die het vreemd vinden dat er een bedrag van 23.380,gevraagd werd voor de aan leg van het stationsplein, want er is een landelijke regeling bij de bouw van een nieuwe halteplaats of station voor alles zorgen en alles betalen, maar niet het stationsplein. Een bus onderneming is ook niet aansprakelijk voor de kosten, verbonden aan de aanleg van een busstation. De firma Tensen heeft het busstation bij de Soesterbergsestraat toch ook niet be taald. Het college van B. en W. ging ak koord met de landelijke regeling en heeft in een schrijven aan de Spoor wegen van 24 oktober 1960 duidelijk doen uitkomen te weten dat de kos ten voor het stationsplein voor rekening van de gemeente waren. Vandaar de bevreemding toen om 23.380,ge vraagd werd en vandaar de weigering. Er is 7500,als tegemoetkoming in de kosten ter beschikking gesteld omdat de Spoorwegen bij ruiling van grond wat gunstiger uitkwam dan de ge meente. N.S. neemt Soest die „vraag prijs" overigens niet kwalijk. In woord en geschrift is nogal eens beweerd dat het niet aangaat een ge meente voor de kosten van het aanleg gen van een stationsplein te laten opdraaien, wanneer N.S. een station willen verplaatsen. In 1952 is echter reeds in het structuurplan van ir. Van Embden gewezen op de wenselijkheid de halte Soest-Zuid te verplaatsen om dat de Ossendamweg verbreed zou worden en omdat men bij deze weg een betere toegang tot het station zou kun nen maken dan bij de Eikenlaan. In 1955 is hierover met de Spoorwegen gesproken en N.S. voelden veel voor dit plan omdat de verwezenlijking hiervan gemeente en Spoorwegen tot voordeel zou strekken. De uitbreiding van Soest- Zuid maakte het nu eenmaal wenselijk dat de halte Soest-Zuid wat meer zui delijk kwam. Zuldslngel 3 Amersfoort Het werd 'n lijdensweg met de plannen, maar daaraan zal nu spoedig een ein de komen. De gemeente zal de nieuwe Eikenlaan op de oude Eikenlaan aan sluiten, de Ossendamweg wordt ver breed en het stationsplein wordt aan gelegd en de Spoorwegen zullen een slordige anderhalve ton uitgeven voor het nieuwe gebouwtje en alle werk zaamheden die daarbij komen. De enorme toename van het wegver keer maken het noodzakelijk dat de Spoorwegen drastische maatregelen ne men om de veiligheid te handhaven. Dit is in 't belang van de Spoorwegen maar ook van het wegverkeer en daarom heeft de minister van ver keer en waterstaat een grote stem op het gebied van de automatisering en beveiliging der spoorlijnen. Overwegen met handbediening zijn niet voor 100 °/o veilige overwegen en men kan deze wijze van beveiliging perfectioneren, maar daarmee zou de klok teruggezet worden, want dat zou ondermeer betekenen dat het wegver keer langer voor gesloten spoorbomen zou moeten wachten dan nu het ge val is en daarmee is niemand gebaat. Automatische halve bomen (ahobs) en knipperlichtinstallaties (aki's) kunnen niet falen en zij zorgen ervoor dat de wachttijd tot een minimum beperkt wordt. Per jaar worden ongeveer 50 ahobs en 50 aki's aangelegd en over een jaar of tien hoopt men klaar te zijn. Eind 1959 vonden de eerste besprekin gen tussen de Spoorwegen en het Soes- ter college van B. en W. over de auto matische beveiliging van het baanvak Den Dolder-Baarn plaats. N.S. deed in april enige voorstellen en eiste niets, zoals wel eens gezegd en geschreven is, want N.S. heeft niets te eisen. Wel moest het automatisch beveiligen van de spoorlijn door Soest aangesneden worden omdat de minister die beveili ging verlangt. Soest kan dus nooit zeggen dat alles maar bij het oude moet blijven. Zunrbnnd oplaaiend vanuit do maag. Aan die kwaal kunt U een halt toeroe pen. Bij de geringste aanwijzing Rennies nemen. Die blussen de pijn onmiddellijk en neutraliseren 't overtollig, zuur. Met Rennies bij de hand hoeft U geen zorg meer te hebben bij iedere hap eten. Er kan U niets gebeuren, want een of twee Rennies doven het vuur direct. Er werd voor de Talmalaan een ahob en voor de Dalweg een aki voorge steld en naar de mening van de Spoor wegen is het een vanzelfsprekendheid dat de gemeente het verschil tussen de geraamde kosten en de kosten die ver breding van de overweg in de Dalweg en beveiliging van de Dalweg met een ahob moet betalen omdat deze weg straks een belangrijke functie krijgt. Om de gemeente deze kosten te be sparen stelden de Spoorwegen voor de Talmalaan af te sluiten. Ook nu werd niets geëist. Steenhoffstraat 25 - Soest - Tel. 2185 Inmiddels kregen de Spoorwegen haast, want de zaak was al een hele tijd op de lange baan. De gemeente besloot de Talmalaan open te laten, er gaat een tak van de Veldweg dicht, de Spoor straat wordt afgesloten en N.S. heeft getoond soepelheid te betrachten als dit maar even kan door hen die ge bruik moeten maken van de verbin dingsweg Steenhoffstraat-Kerkpad recht van uitweg te verlenen. Toen bleek dat men met enig verplaat sen van de automatische halve bo men niet meer behoefde te verzoeken deze weg voor het openbaar verkeer af te sluiten is dit slechts geadviseerd omdat dit afsluiten de veiligheid van het verkeer ten goede komt. De ge meente heeft dit advies opgevolgd, maar 7 van de 21 raadsleden stemden tegen het afsluiten van deze weg. t/m 9 juni Inlichtingen bij uw fotohandelaar Birkstraat 2 hoek Soesterbergsestraat Telef. 2874 Vanaf Utrecht gerekend wordt de be veiliging nu aldusOp de splitsing van de lijnen Utrecht-Amersfoort en Utrecht-Den Dolder liggen vijf onbe waakte overwegen. Drie hiervan gaan dicht, de twee andere krijgen knipper lichten. De Foekenlaan krijgt knipper lichten, de Heideweg een zigzag-hek voor voetgangers, de Ossendamweg een ahob, de Kolonieweg een aki, de Veld weg een aki, terwijl het in de bedoe ling ligt de overweg in de Korte Mo lenweg op te heffen, maar dit is nog niet gerealiseerd. De Dalweg krijgt een ahob, evenals de Talmalaan en de Steenhoffstraat, ter wijl de overweg in de Maatweg onbe veiligd blijft omdat van deze overweg heel weinig gebruik gemaakt wordt. Op de lijn Utrecht-Amersfoort komt Soestduinen een ahob. De Spoorwegen schrikken niet terug voor grote investeringen ten behoeve van de veiligheid. Samenwerking tus sen N.S. en de gemeente is nodig. Door deze samenwerking worden wel eens mensen geschaad, maar dit is niet te voorkomen. Steeds wordt echter ge tracht de schade zo veel mogelijk te be perken. In de afgelopen raadsvergaderingen is heel vaak de nadruk gelegd op de na delen van de Spoorwegen in Soest en daarbij werden de voordelen wel eens uit het oog verloren. Soest zou zonder vier stations niets te betekenen heb ben. Enige maanden geleden ontsnapte een jonge boer aan de dood toen hij met zijn tractor tegen een trein reed. Als hij geen klompen maar schoenen ge dragen had, dan zou zijn voet waar schijnlijk niet van de koppelingspe daal gegleden zijn, maar de Spoor wegen werden aangevallen. Korte tijd later verongelukte een jonge man met zijn scooter op 'n onbewaak te overweg van de lijn Amersfoort- Amsterdam en weer kreeg N.S. een aan val te verduren. Vroeger waren alle onbewaakte overwegen, waarbij een huisje van de Spoorwegen staat, be waakt en nu niet meer. Dat is geen verzuim van de Spoorwegen maar een gevolg van het feit dat bij Koninklijk Besluit van 1922 bepaald werd dat ontheffing van bewaking gevraagd kon worden omdat het wegverkeer in die dagen niets te betekenen had. KERKSTRAAT 84 - SOEST Niemand kan het N.S. euvel duiden dat van het bepaalde in dit K.B. door N.S. gebruik gemaakt werd. Men wil echter graag de gevolgen van deze maatregel opheffen en er is een urgentielijst waarop 450 overwegen in verharde we gen staan, die in aanmerking komen voor een knipperlichtbeveiliging. Het valt niet te ontkennen dat wonin gen bij overwegen vaak het uizicht be lemmeren. Om die reden hebben de Spoorwegen het huis bij de overweg in de Peter v. d. Breemerweg laten af breken. Op Soester grondgebied staan nog 3 van deze huizen langs de lijn Amersfoort-Baarn en N.S. is gaarne be reid deze te slopen, maar dan moet de gemeente de bewoners aan een an der huis helpen. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 25 MEI 1962. PLASWE0 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise TERGNIER. De duiven van „De Zwaluw" vlogen 314 km vanaf Tergnier. Zij werden om 7.15 uur gelost met z.w.wind. De eer ste duif arriveerde om 10.43.56 de snelheid was 1499.10 meter per minnut en de laatste prijswinnende duif ar riveerde om 10.55.52. Uitslag: J. v. d. Brakel 1 22 53 71. H. Woudstra 2 13. H. Gorissen 3 15 29 45. G. Rijksen 4 8 21 28 32 38 41 43 44 50 57 60 64. C. van Soest 5 6 7 40 46 49 70. O. L. Zimmermann 9 27 35 48. V. Reijerse 10 12 54. F. Limburg 11. G. Visser 14. B. Roest 16 17 31 65. A. v. Dorrestein 18 42. C. v. Klingeren 19 23 62. H. Onwezen 20. comb. Ottens-v. Klooster 24 34 55. E. de Goede 25. P. de Bes 26 66. J. v. d. Belt 30. G. M. Duiser 33 68. P. Duijst 36. Th. Wigt- man 37. C. v. d. Hoek 39 52 63 69. J. Blijleven 47. A. Meesters 51. A. Leijssen 56 61 72. J. Bok 58. M. v. d. Wielen 59. C. v. d. Veen 67. K.P.S. VERLOOR ONVERDIEND. K.P.S. heeft dinsdagavond onverdiend verloren van Hakaspa in een wed strijd die voor de zomeravondcompeti tie gespeeld werd. Het was een snelle wedstrijd met een overwicht van K.P.S. De mannen van het paleis speelden in de eerste helft met de wind mee. Er werden goede kansen geboden, maar de voorhoedespelers, en vooral v. d. Veen hadden weinig geluk met hun pogingen te doelpunten. Hakaspa kreeg evenmin kans keeper Koedam te passeren want Waardige, comfortabele vorm geving gericht op het creëren van een representatief InterieurOok üw smaak vindt u in de „Greeve Select" collectie. Komt u vrijblijvend oriënteren permanente expositie. Dat zal ook voorgesteld worden. Tevens ligt het in de bedoeling voor te stel len van de vier onbewaakte overwegen op de lijn Amersfoort-Baarn er twee op te heffen omdat er tussen sommige overwegen een geringe afstand ligt en de andere twee van knipperlichten te voorzien. Ook zouden de Spoorwegen het raadzaam achten als nog iets voor gezamenlijke rekening aan de overweg in de Peter v. d. Breemerweg gedaan wordt. In het derde hoofdgebouw van N.S. te Utrecht is men de mening toegedaan dat ten onrechte door woord en ge schrift een anti-N.S.-stemming ge kweekt is als gevolg van enige mis verstanden. De heren van de Spoorwegen leggen dit niet hooghartig naast zich neer, maar stellen er prijs op de sympathie te her winnen waar die mogelijk verloren ging omdat antipathie niet verdiend is. De eerste treinen gingen in ons land rijden toen nog niemand kon bevroeden welk een enorme vlucht het wegverkeer zou nemen, maar ook een dertigtal jaren ge leden kon men dit niet en zelfs na de oorlog hebben vele prognoses gefaald. N.S. stelt er prijs op in goede samen werking met de gemeente de veiligheid van het weg- en treinverkeer op te voeren en in Utrecht heeft men niets te klagen over de medewerking die in Soest verleend is, al ging dat door misverstanden wel eens met een niet al te vriendelijk gezicht. spil Ten Hove was uitstekend op dreef. In de tweede helft tornde K.P.S. tegen de stevige wind op en bleef gevaar lijk. Na een minuut of tien gaf Ten Hove een lange pass naar Veldhuizen, die 'n back passeerde en zo'n hoge voor zet gaf dat de bal over de keeper heen ging. Rechtsbinnen Dekker waagde zich aan een zweefsprong waarmee hij succes had, want hij dook de bal het doel in. Enige aanvallen van Hakaspa hadden succes toen rechtshalf Mostert wat met de bal treuzelde. De middenvoor van Hakaspa schoot toe en hij passeerde doelman Koedam. K.P.S. bleef de mooiste kansen houden, maar alle hoop vervloog toen de scheidsrechter een lelijke fout maakte. Voor het K.P.S.-doel ontstond een scrimmage. Steeds werd de bal inge schoten en weer uit 't doel geschopt of gekopt zonder dat de doellijn gepas seerd werd. Ineens floot de scheidsrech ter, die bijna op het middenveld stond voor doelpunt, maar de bal zat niet en hij had dat vanaf het punt waar hij stond ook niet kunnen constateren. Protesten hielpen niet en achteraf pro testeren is in de zomeravondcompetitie niet toegestaan, zodat K.P.S. onver diend met 1-2 verloor. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct Mocht er inderdaad sprake zijn van een zekere anti-stemming, dan zal die on getwijfeld snel verdwenen zijn als over enige maanden het nieuwe haltegebouw Soest-Zuid geopend wordt en, als de lijn Den Dolder-Baarn automatisch be veiligd is, waardoor de wachttijden be kort en als de voorzieningen, welke N.S. voor de lijn Amersfoort-Baarn op het oog hebben, gerealiseerd zijn. In Utrecht hoopt men dat de Soester bevolking dan als tegenprestatie een verantwoord gebruik van de automa tisch beveiligde overwegen zal maken. K.W.S. ORGANISEERT MONSTERTOURNOOI. Maandagavond, 28 mei, wordt de eer ste wedstrijd gespeeld in het neder- laagtournooi dat de biljartvereniging Kleine Witte Soest organiseert. Dan spelen H. Voskuilen, J. Scherpenzeel en J. Tool tegen Ons Genoegen 1 uit Baarn. Het B-team van K.W.S. bestaat uit de spelers J. Riemens, P. Taalman en H. Schrijvers, het C-team uit R. Voskuilen, Th. Corbee, H. v. d. Veer, J. Jacet, het D-team uit A. van Opstal, P. van Asch, P. Spruit en J. Meerveld. Deze vier teams beginnen aan een mon- ster-tournooi. De eerste wedstrijd wordt gespeeld op 28 mei, de laatste op 13 augustus. In totaal nemen 36 teams deel en er worden dan ook 36 wedstrijden gespeeld. De volgende dertien vereni gingen hebben voor dit tournooi inge schreven Ons Genoegen, Zonneheuvel, Onder de Linden, V.V.V., Centraal, Princesse, Vriendschap, K.O.T., Ver gulde Wagen, Soesterkwartier, Poedel, d'Oranjeboom en Leusderkwartier. De wedstrijden worden in het clublokaal van K.W.S., hotel De Kleine Witte, Middelwijkstraat 2, gespeeld.

Soester Courant | 1962 | | pagina 7