Het bestuur van de gemeente. EERSTE STEEN VAN BEDRIJFSPAND CERAMIEK VAN BREUGEL GELEGD. HET OOG GERICHT OP HET RECHT. H.H. ADVERTEERDERS. Officiële mededelingen. mm De verkiezingen van morgen. Politie telefoon 4444 en 4445 DINSDAG 29 MEI 19G2. SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. 41e JAARGANG no. 43. OÜRANT Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 P. C. Pieren en P. Grilt van de P.v.d.A., die sinds 1953 de fractie van de P.v.d.A. vormen. Deze partij kreeg in 1958 bij de gemeenteraadsverkiezingen 3055 stemmen, in 1959 3480 en twee maanden geleden 3479. Thans zijn er vier zetels en omdat vijfmaal 700 3500 is lijkt het zeer waarschijnlijk dat de P.v.d.A. een zetel wint. Die zal dan voor de heer C. C. Weert zijn. De Staatkundig Gereformeerden hebben drie kandidaten, de heren H. Terlouw, C. van Altena en G. H. Kerstens. Van 230 op 245 en van 245 op 269 stem men maar natuurlijk kunnen zij geen zetel veroveren. XXI In een lange reeks artikelen, ontstaan na vraaggesprekken met leden van het gemeentebestuur hebben wij in de af gelopen maanden getracht de Soester ingezetenen, die morgen hun stem zul len uitbrengen, bekend te maken met hen die het gemeentebestuur vormen. Door de stemming van morgen zullen zich wijzigingen in het bestuur van de gemeente voordoen en in het bijzonder zal dit bij de K.V.P. het geval zijn. Nadat wij eerst een vraaggesprek met de burgemeester, mr S. P. baron Ben- tick en de gemeentesecretaris, de heer J J. J. M. Festen, hadden kwamen de „politieke figuren" aan de beurt. Van de K.V.P.die zeven zetels in de raad heeft, de heren wethouder W. G. van Zadelhoff, fractievoorzitter A. P. Hil- horst, J. H. Hom en B. H. A. Elbertse. De heren H. C. Klarenbeek en P. R. van Roomen hebben zich voor een volgende periode niet beschikbaar gesteld en in overleg met hen is besloten hun op volgers 'n plaats in de rij van gemeen tebestuurders te geven. Dit zullen de heren Joh. C. Korte en J. R. van Pop- pelen zijn. De heer P. H. Versteijne, die als nummer 13 op de lijst staat laat het vraaggesprek en de plaats in deze ru briek eveneens graag aan zijn opvolger over, omdat hij niet herkozen zal wor den, en dit zal de heer G. C. v. d. Berg zijn. Hij staat als nummer 7 op de lijst en men mag verwachten dat de K.V.P. opnieuw zeven zetels krijgt. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1958 behaalde de K.V.P. 4550 stemmen, bij de kamerverkiezingen van 1959 4342 en bij de verkiezingen voor de provinciale staten van maart j.1. 4609. Bij deze laatste verkiezingen werden 14681 geldige stemmen uitgebracht. Als men dit aantal door 21 deelt - er zijn 21 zetels te verdelen - dan blijkt dat de kiesdeler morgen niet ver van de 700 zal liggen. 7 x 700 is 4900 dus die zeven zetels komen er wel voor de K.V.P. Van de V.V.D. spraken we met wet houder dr. aD. J. P. Oranje, fractie voorzitter dokter J. E. Brouwer, mevr. E. C. van Goor-Cleton, de heer J. K. „eerste steen" zaterdagmorgen aange- de Bruin en de heer W. G. Bouwman, gebracht is. Aan deze kleine plechtigheid ging een bijeenkomst in de fraaie en ruime kan tine van het nieuwe bedrijf vooraf. Hier sprak directeur J. K. Vogt een welkomstwoord, dat in het bijzonder de oud-directeur, de heer A. H. Hoegen Dijkhof, jhr. mr. J. M. de Beau- ford en jhr. W. F. Clifford Kocq van Breugel en hun echtgenoten, de archi tecten H. H. Beekman en P. Beekman en aannemersbedrijf firma Wed. Van Breukelen gold. De heer Vogt wees erop dat de eerste steen pas gelegd werd terwijl twee de len van het nieuwe bedrijfspand al klaar waren. Dit was met opzet ge daan omdat in het derde gedeelte de kantoorgebouwen komen en in de hal van dit gebouw zou de steen aange bracht worden. Bij deze steenlegging wilde de directie het gehele personeel betrekken en er was dan ook besloten de personeels leden, die het langst bij de Ceramiek van Breugel in dienst waren deze han deling te laten verrichten. Omdat dit acht personen waren had men het raad zaam gevonden nog wat verder in de geschiedenis terug te gaan. In 1952 werd de N.V. Nephriet door de inmid dels overleden jhr. Clifford Kocq van Breugel overgenomen. De heer Vogt kwam op 1 juni 1950 in dienst van de Nephriet en besloten werd deze datum aan te houden. Op deze eerste juni 1950 waren mej. W. C. Reijerse en de he ren O. W. Heidman, T. Bast en H. de Zoete reeds bij het bedrijf werkzaam en zij zijn dit nu nog, zodat kort na de toespraak van de heer Vogt door deze vier personeelsleden een grote steen aangebracht werd, waarop stond „Deze eerste steen werd gelegd op 26 mei 1962 door de vier personeelsleden met de langste diensttïjd, mej. W. C. Reijerse, H. de Zoete, O. W. Heidman en T. Bast. Naar de wens van de direc- De Communistische Partij Nederland kreeg bij de verkiezingen voor de pro vinciale staten 133 stemmen en het ziet er niet naar uit dat dit voor de heer J. Cornelisse en mevr. J. M. T. Paarl- berg-Dienaar voldoende basis voor het behalen van een zetel zal zijn. De Pacifistisch Socialistische Partij komt in Soest niet met een lijst uit en naar onze mening kost dit de P.S.P. een zetel, want deze partij behaalde In maart in onze gemeente 437 stemmen. Dat zouden er morgen wel eens heel wat meer kunnen zijn, want in diver se partijen zullen zich mensen, bevin den, die „wel eens wat anders" willen. De verkiezingen voor de gemeenteraad vallen gewoonlijk heel anders uit dan verkiezingen voor staten of kamer, zo dat een vergelijking met de stemming van maart 1962 enigszins mank gaat, maar een vergelijking met de gemeen teraadsverkiezingen van 1958 zou nog meer hinken. Thans heeft de K.V.P. 7 zetels, de prot.- chr, 5, de V.V.D. 5 en de P.v.d.A. 4. Als er geen bijzondere verrassingen voor de deur staan dan zal naar onze me ning de V.V.D. een zetel aan de P.v.d.A. kwijt raken en daarmee zal het wel ge beurd zijn. Maar men kan nooit weten. Men noemt het in het spraakgebruik het leggen van de eerste steen, maar voor het nieuwe bedrijfspand van Ce ramiek van Breugel, op de hoek van de Dorresteinweg en de Koningsweg zijn al duizenden stenen gelegd voor deze De V.V.D. behaalde bij de gemeente raadsverkiezing van 1958 een éclatant succes en kwam van 2 op 5 zetels, door dat het stemmental van 1661 (gemeen teraad 1953) op 3151 kwam. In 1959 kreeg de V.V.D. 2735 stemmen en bij de verkiezingen van maart 2378. Drie maal 700 is 2100, viermaal 700 is 2800 en vijfmaal 700 is 3500. Men mag dus verwachten dat de V.V.D. een zetel verliest, al zullen er waarschijnlijk meer stemmen op deze partij uitge bracht worden dan bij de verkiezing voor de provinciale staten. Mocht dit niet het geval zijn dan kon de tweede zetel wel eens in gevaar komen. Van de A.R.-fractie spraken wij met voorzitter J. v. d. Arend, de heer L. J. Dijkstra en van de C.H.U. met mevr. M. H. W. Muurling-Voorthuis en met dokter J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel. Niet met het A.R.-lid de heer D. de Haan, omdat deze zijn plaats be schikbaar stelde en zijn plaats in on ze courant ook graag aan zijn opvolger, de heer C. Verheus overlaat. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1958 konden A.R.P. en C.H.U. rekenen op de steun van de Staatkundig Gere formeerden en als protestants-christe lijke fractie werden 3260 stemmen be haald. De A.R.P. behaalde bij de ver kiezingen van maart 1925 stemmen en de C.H.U. 1255. Samen is dat 3180 en vijfmaal 700 is 3500, dus zuinig aan, maar een direct verlies lijkt er niet in te zitten, want de A.R.P, bleef gelijk met de verkiezingen van 1959 en de C.H.U. ging ruim 200 stemmen vooruit. En het zou wel eens kunnen gebeuren dat er V.V.D.-ers zijn die hun stem aan de C.H.U. schenken. Voor de pro testants-christelijke fractie is het ech ter een strop dat de S.G.P. op eigen houtje 'n volledig kansloze strijd begint. Wij spraken met wethouder K. de Haan, mevr. S. M. Polet-Musler en de heren jf. v/yix, tie was daarmee uiting gegeven aan de waardering voor hetgeen deze vier werknemers en het gehele personeel gedaan hadden voor de ontwikkeling van de Ceramiek van Breugel. Het grote gezelschap, dat de plechtig heid bijwoonde, ging opnieuw naar de kantine en daar sprak de heer Vogt de vier „steenleggers" toe. Met mej. C. Reijerse heeft hij twaalf jaar lang in het bedrijf lief en leed gedeeld. Vele werknemers verdwenen en er kwamen anderen, maar zij bleef. In alle afde- kendelingen heeft zij getoond te wil len en te kunnen werken. De heer Vogt bood haar 'n zilveren troffel in de vorm van een broche aan als aandenken aan het leggen van de eerste steen. De heer Bast, die eerst zijn mankracht volledig beschikbaar stelde en nu een deel van het werk door een machine kan laten doen, was door deze machi ne gewond geraakt, maar niet zo ernstig dat hij niet in staat was een paar manchetknopen als aandenken in onvangst te nemen. De heer Vogt wees op zijn trouw aan het bedrijf en de energie waarmee hij iedere dag per fiets van Eemnes kwam. Eenzelfde aandenken kreeg de heer H. de Zoete, wiens verantwoordelijkheids gevoel geprezen werd en de heer Heid man, die in twaalf jaar getoond had in elke afdeling van het bedrijf een goede kracht te zijn, Jhr. De Beuafort, leider van het fa milieconcern sprak de vier „metse laars" namens de familie Clifford Kocq van Breugel toe. Hij bood mej. Reijerse een plant aan en de heren sigaren. Hij dankte de heren Beekman en de aan nemer voor het uitstekende werk dat zij geleverd hadden en de directie voor de efficiënte wijze waarop het bedrijf geleid was. Eerst door de heer Hoegen Dijkhof en later door de heer Vogt. Het personeel werkt altijd met enthousi asme aan de onwikkeling van de Cera miek van Breugel en samen met de directie hebben de personeelsleden steeds gestreden om het bedrijf op een hoger niveau te brengen. Dat was vol ledig gelukt. Hiervoor is de familie Van Breugel allen dankbaar. Na de woorden van de heer De Beaufort bleef men nog lange tijd gezellig bijeen. De aardewerkfabriek N.V. Nephriet was gevestigd aan de Van Weedestraat en toen het bedrijf in 1952 in eigendom van jhr Clifford Kocq van Breugel overging bleek al gauw dat de bedrijfs ruimte te klein werd. De Nephriet maakte vazen en andere siervoorwerpen van aardewerk, maar de Ceramiek van Breugel breidde het productieprogram ma snel uit en thans worden alleen nog maar technische artikelen gemaakt draadgeleiders voor de textielindustrie, isolatiemateriaal voor de electro-tech- msche industrie, vuurvaste producten die in aardewerkbedrijven gebruikt worden, enz. In 1952 was er 25 man personeel, thans zijn er 62 werknemers en voor een tien tal is nog plaats. Uitbreiding in de Van Weedestraat was niet mogelijk, zodat besloten werd een nieuwe fabriek te bouwen. Hiermee is in 1958 begonnen. Het eerste deel van de grote nieuwe bedrijfsruimte kon in 1959 in gebruik genomen worden, het tweede deel in 1961 en over enige maanden zullen het kantoorgebouw en twee woningen, die daarboven komen, klaar zijn. In het eerste gebouw is het magazijn van de grondstoffen en zijn de afdelin gen waar de materialen bereid worden. Daar is ook het magazijn voor de eind producten en de prachtige kantine met een toneel. André Meurs, Johnny Jor- daan, Alexander Pola, Piet Ekel en Frits Rademacher hebben onder ande ren voor de leden van de personeels vereniging getoond wat zij van kunst met een kleine k afweten en ieder jaar met kerstmis voeren de kinderen van personeelsleden hier een toneelstuk op. In het tweede gebouw is de perserij, de afwerk- en glazuurafdeling en daar bevinden zich de ovens, die continu ge durende 365 dagen per jaar in gebruik zijn en in schrikkeljaren zelfs 366 da gen. In deze afdeling bevinden zich ook de stempelmakerij, de tekenkamer en het laboratorium. Als straks het derde gebouw tegen sep tember klaar zal zijn, dan staat er op het industrieterrein een prachtig com plex dat een visitekaartje voor de Soes ter industrie en de gemeente is. DODELIJK ONGEVAL. Zaterdagmorgen om half tien reed een personenauto met grote snelheid op de Amersfoortsestraat te Soesterberg. De bestuurder was G. J. ter H. uit Enter en zijn mede-inzittende was de 26-ja rige J. Nijmeijer, eveneens uit Enter. Ter hoogte van de caravanfabriek van de firma Kip stond een autobus, be stuurd door M. A. C. uit Amsterdam op het midden van de weg met uit gestoken richtingaanwijzer voorgesorteerd om linksaf te slaan. De personenauto botste tegen de bus. De bestuurder werd uit de auto geslingerd en zwaar ge wond naar De Lichtenberg gebracht. De heer Nijmijer werd op slag gedood. BRIEF AAN BURGEMEESTER. Het V.V.D.-raadslid, de heer J. K. de Bruin heeft een brief aan de burge meester geschreven die als volgt luidt „Naar aanleiding van de verkiezingsad vertentie van de P. v. d. A. in de Soes ter Courant van 25 mei 1962, derde blad, zou ik bij deze een ernstig beroep op U willen doen aan politieke partijen in Soest te verzoeken bij hun 'propa ganda voor de verkiezingen van de gemeenteraad geen gebruik te maken van gemeentelijke instellingen. De advertentie zou kunnen suggereren dat de P. v. d. A. het Soester natuur bad tot stand heeft gebracht, terwijl de werkelijkheid is dat de vernieuwing van het bad met volle instemming en met de volle medewerking van alle politieke partijen die in de raad vertegenwoor digd zijn tot stand is gekomen en de gelden die hiervoor benodigd waren door de gemeenschap zijn gefourneerd. OPENLUCHTTHEATER. De prijzen der passe-partouts voor de drie voorstellingen werden door een misverstand, j.1. vrijdag niet geheel juist weergegeven. Tot 1 juni gelden de lage prijzen van resp. 4,75 en 5,75. Pas daarna wordt dit gebracht op 5,50 resp. 6,50. Het is dus zaak vóór die datum bij V.V.V. en Astra een passe-partout te kopen. Voor de uitvoering op 6 juni a.s. van The Dutch Swing College Band zijn reeds nu enkele kaartjes ad 4,ver krijgbaar. Wijlen Hermann Goering, de opge pompte rijksmaarschalk van het Derde Rijk, dat gelukkig in tien jaar een puinhoop was, sprak eens de gedenk waardige woorden „Recht ist was dem Staate nützt" en met die staat werd in de eerste plaats de nationaal- socialistische partij bedoeld. Met dit „recht" was het mogelijk alle bandie tenstreken legaal te maken. President De Gaulle heeft blijkbaar een variant op de woorden van Goering gevonden en het komt erop neer dat hij recht noemt wat in zijn kraam te pas komt, zodat hij de rechters die Salan niet tot de doodstraf veroordeelden, maar hem levenslang gaven de laan uit gestuurd heeft. 't Is natuurlijk dwaasheid de adjunct bendeleider ter dood te veroordelen en de leider tot levenslang, maar presi dent De Gaulle zal zich toch moeten neerleggen bij de beslissingen van de rechter, om niet de indruk te wekken voorstander te zijn van het „recht" dat Mussolini, Hitier, Franco en al die andere „rechtschapenen" hanteerden. Overigens maakt het weinig uit of die rechters ontslagen worden, want Salan heeft levenslang en men kan hem moei lijk voor de tweede keer laten terecht staan en hem dan ter dood veroordelen. Maar het wordt ook een beetje moei lijk Jouhaux te fusilleren nu men zijn baas „slechts" levenslang gegeven heeft. Ik ken wel mensen die het gemakkelij ker hebben dan generaal De Gaulle, die ondermeer over een leger beschikt dat het nog niet eens tegen een stel letje straatvechters kan opnemen. KANTMAN. Daar ons redactiekantoor en onze druk kerij op Hemelvaartsdag gesloten zullen zijn, verzoeken wij de H.H. Adverteer ders hun advertenties uiterlijk WOENS DAGMIDDAG 2 UUR te bezorgen. Bij latere opgave kan plaatsing hiervan helaas niet meer plaatsvinden. GEEN SPREEKUUR. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is op woensdag 30 mei en 6 juni a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. In plaats daarvan zal hij spreekuur houden op vrijdag 1 juni a.s. op de gebruikelijk uren. Soest, 29 mei 1962. DALCO WON MET 12-0. Het elftal van DALCO, de Nederlandse Fotografische Industrie te Soestduinen, doet het dit jaar bijzonder goed in de zomeravondcompetitie en dit komt in hoofdzaak omdat enige goede spelers van S.E.C. en B.D.C. deel uitmaken van de ploeg. Het elftal van Nenafa werd door Dalco met 12-0 verpletterd. Verhoeve maakte 4 doelpunten, Kaats en Pieterse - pas uit New Guinea teruggekeerd - ieder drie, Van Kampen benutte een straf schop en Van Laar maakte het dozijn vol. Spil De Vries was goed op dreef, evenals keeper Van Hattem, die echter weinig te doen kreeg. De keeper van Nenafa was zo bang voor de schoten van de DALCO- scherp schutters, dat hij zich liever omdraai de als er geschoten werd dan een po ging te doen het schot te keren. KETTINGBOTSING. Vier auto's werden beschadigd toen de laatste auto van een file bij hotel Trier in de richting Amsterdam reed bij het remmen slipte. F. V. uit Am sterdam botste tegen de auto van mej. C. J. v. d. V. uit Den Haag, deze op haar beurt tegen de auto van Ph. van E. uit Utrecht en de auto van v. E. tegen de wagen van W. J. S. uit Amersfoort. Slechts de auto van de heer V. kon de reis niet vervolgen om dat hij te zwaar beschadigd was. 17 KIPPEN GEDOOD. Van de heer M. in de Beukenlaan wer den 17 kippen door de hond van de heer W. Th. van A. doodgebeten. De hond kost deze nare grap het leven en de heer v. A. moet de kippen vergoe den. Hij is hiertoe bereid.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1