5 choemaker MET PHILIPS „ZIT" U ALTIJD GOED! <d Bij onze emigranten uit de 17e eeuw. iP f|g n lig Firma CL van de Pol D. ENGEL zJ i JY Voor BETER Schoeisel en VAKKUNDIGE Kousenreparatie STICHTSE SCHOENHUIZEN II v. Weedestr. 72 - Soestdijk - tel. 2792 Dorpspl. 10a - Soesterherg - tel. 587 Loodgieters werkzaamheden. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool iM^ub-eLmMca- Huid genezing TWEEDE BLAD In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT Politie telefoon 4444 en 4445 In Friedrichstadt wordt nog in het Nederlands gebeden. Nederlanders moesten een wereldhaven stad uit de grond stampen. Wie op reis is van Hamburg naar De nemarken en zijn route kiest langs de Noordzeekust over Itzehoe, Heide en Hu- sum, passeert op zijn weg noordwaarts door Sleeswijk-Holstein de rivier de Ei- der met daaraan Friedrichstadt, en waant zich opeens weer in Nederland, want niet alleen heeft het vlakke land hier aan de Noordzeekust een typisch Nederlands karakter, maar ook vinden wij in het stadje de nakomelingen van Nederlandse emigranten uit de 17de eeuw; mensen die van hertog Frederik III van Schleswig-Holstein-Gottdorf de opdracht kregen zijn grootse plannen te realiseren van een grote handelsmetro pool aan de Eider, een havenstad die Hamburg en Amsterdam naar de kroon zou steken, een haven waar kostbare kruiden en specerijen van het morgen land zouden worden overgeladen, met handelbetrekkingen in het westen tot aan Spanje en Portugal. Toevluchtsoord voor vervolgden. Hertog Frederik was een slim man en de tijden waren hem gunstig. Neder land had bewezen een land te zijn waar goede kooplui woonden, de Nederlan ders waren een volk van pioniers, die hun mannetje stonden. Het was een land van voorspoed ook al waren ze nog gewikkeld in een zeer langdurige oorlog met Spanje. Maar juist in dit land waren mensen te vinden, die om reden van geloof bereid waren te emi greren. In die tijd heerste er in de Nederlan den een felle kerkelijke strijd tussen de remonstranten, volgelingen van Ar- minius en de z.g. contra-remonstranten, volgelingen van Gomerus. Deze kerke lijke strijd was ook de oorzaak van de verwijdering tussen grote mannen als prins Maurits en Johan van Oldenbarne- velt. Is het verwonderlijk dat er ook tus sen de kleinere luiden strijd ontstond? In verschillende steden leefden remon stranten in de verdrukking en zij waren grof bereid een nieuw leven elders te beginnen. Hiervan maakte hertog Fre derik III gebruik. kerkklokken luiden en wel van vier kanten over het brede marktplein en de dromerige straatjes. Deze stad met nau welijks 3000 inwoners heeft ruimte voor vier christelijke geloofsrichtingen en wel van rooms-katholieken, remonstranten, lutheranen en mennonieten. Een van de oudste inwoners weet ons zelfs te vertellen, dat er vroeger zeven confessies waren, want sedert de stich ting was Friedrichstadt een waar toe vluchtsoord voor mensen die om hun geloof werden vervolgd. De inwoners van Friedrichstadt bleven door de eeuwen heen de eis van de remonstrantenprediker Episcopius, één van de stichters van de stad trouw. Hij verkondigde „Men moet ieder christen dezelfde vrijheid laten, die men voor zichzelf opeist". En nog is dat zo, want niet alleen dat iedereen volkomen Utrecht - Soest - Soestdijk - Baarn vrijheid van godsdienst heeft, maar op de scholen in dit plaatsje wordt er veel aandacht aan besteed de kinderen ver draagzaamheid bij te brengen. Terug naar de renaissance. De stad is tot op heden een kleine Ne derlandse kolonie gebleven. Niet alleen dat het landschap al Nederlands aan doet met zijn vlakten, maar het heeft ook die typische zilverachtige vaarten en vette weiden. De straten zijn recht hoekig met elkaar verbonden en komen op de grote markt uit. Elegante boog bruggen overkoepelen de kunstig aan gelegde grachten, en prachtige lanen dromen onder grote lindebomen. Wan neer wij zo door dit stadje lopen, lijkt het ons precies het werk van een Ne derlands schilder, gecomponeerd binnen de natuurlijke lijst van rivieren en slui zen. De trapgevels op de markt vertegen- Of het nu radio of televisie wordt, met Philips haalt u een kwaliteitsmerk in huis. Wij zullen u gaarne de grote voordelen boven de vele andere merken demon streren. Neem een verstandig besluit: neem Philips voor alle zekerheid! Ook de betaling kunnen wij soepel regelen. Philips super-ontvanger met 43 cm beeldbuis. Ingebouwde UHF-kanaalkiezer voor de ontvangst van het komende 2e Nederlandse programma. S 725.- Philips plano radio met FM! Met klankkleur- register, grammofoonaansluiting en 2 grote dubbelconus-luidsprekers. Moderne lage ka9t. f 298.- f-1 _s r/S/yé* De oude marktbron van Friedrichstadt. Hij deed iets wat geen vorst in de zeventiende eeuw zou doen. Hij gaf de in 1621 gestichte stad Friedrichstadt volkomen vrijheid van godsdienst, dat wil zeggen, dat alle Inwoners van deze stad het recht hadden een godsdienst te belijden naar keuze, ongeacht welke dat zou zijn. Uiteraard was dit hetgeen de vervolgden zochten. Hertog Frederik begon een werfcampagne in de Neder landen en weldra stroomden vele be woners van de lage landen naar Slees wijk-Holstein om hier te pionieren en een nieuw leven te beginnen, in volle vrijheid. Als de klokken luiden. De grootse plannen van de hertog gin gen echter niet door. Friedrichstadt werd een dode kleine stad aan de kust van de Noordzee, waarvan omstreeks 1800 een schrijver vermeldde, dat zij op hem de indruk maakte van „een groot klooster". De dromen waren uit. De rijkste kolonisten waren naar hun vaderland teruggekeerd, waar inmiddels een grotere vrijheid tot stand was ge komen en niemand wekte de kleine stad, het stille leven tussen de prach tige oude burgerhuizen, uit zijn diepe toverslaap. Nu, op zondagmorgen, horen wij de woordigen de mooiste Nederlandse re naissance. Elk burgerhuis heeft zijn ge schiedenis, zou ons kunnen vertellen over al de lotgevallen van bereisde kooplieden en ook over Paludanus, de remonstranten-predikant, die tevens Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef, 4332 Voor al uw wijnhandelaar was; over de jonge Frans parlevinkende De Vries, die later als Louis Philippe de Franse troon zou be stijgen, of over Jürgen Ovens, een leer ling van Rembrandt, waaraan de stad een schitterend altaar-beeld te danken heeft. Nederlands gebed. Inmiddels hebben zich in Friedrichstadt ook velen van elders gevestigd. Er is nog een kleine kern over van de oude bevolking, die tussen al die anderen herkenbaar blijven aan hun verduitste namen. Net als vroeger preekt er voor de re monstrantse gemeente met nog slechts 80 zielen een Nederlandse dominee. En op bizonder kerkelijke feestdagen wordt daar het Onze Vader nog altijd gebe den in de Nederlandse taal. „Dappere mannen voelen zich overal thuis dat zijn de woorden van Ovid, die we op de „Oude Munt" lezen. Het is een krachtige, eigenzinnige betekenis van zeer gelovige remonstranten, die naar den vreemde emigreerden. Dat zij ondanks deze woorden een zeker heim wee hadden, bewijzen de leeuwen en wapens van het Hollandse vaderland, die zij uit zandsteen lieten houwen en die wij nu in de bakstenen muren zien gemetseld. Zij voelen zich hier thuis, omdat zij kans zagen de Hollandse sfeer in Friedrichstadt over te brengen, een sfeer die wij nu na enige honderden jaren nog terugvinden in dit vriendelij ke kleine stadje. 's Avonds om 7 uur komen alle auto's in een lange stoet Soest binnen zoals zc er 's morgens uit weggereden zijn. De eerste groep rijdt de route Utrecht, De Meern, Harmeien, Woerden, Alphen (rust), Leiden, Katwijk, Noordwijk (rust), Haarlem, Heemstede, Hoofddorp (rust), Hilversum, Lage Vuursche, Soest. De tweede groep rijdt dezelfde route maar in omgekeerde volgorde. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Geef uw huTe een nieuw gezicht, vla "Meubelcredlet." Een Jaar credlet voor 5%l voor het.GooI DE JAARLIJKSE TOCHT VAN BEJAARDEN. Er is gecollecteerd voor de jaarlijkse autotocht van Soester bejaarden en de organisatoren van de tocht zijn uiterst dankbaar voor het feit dat deze collecte ruim 1900,opgebracht heeft. De tocht wordt op woensdag 20 juni gehouden. Er zullen ongetwijfeld weer een honderdtal Soester ingezetenen hun auto voor deze tocht ter beschikking stellen. Die grote stoet wordt te groot, zodat de tocht ditmaal anders verlopen zal. Alle auto's vertrekken wel weer tegelijk van de Eng, maar een vijftigtal gaat in de richting Utrecht en de rest in de richting Hilversum. Alle auto's hebben echter dezelfde route, zodat ze elkaar onderweg tegenkomen. De rust pauzen worden voor alle deelnemers aan de tocht op de dezelfde plaatsen ge houden, maar in twee gedeelten daar voor 400 mensen haast nergens onder dak te vinden is. Dames en heren automobilisten die zich weer beschikbaar stellen, zullen deze dag zeker vrijhouden. Men kan zich nu reeds opgeven bij de heer J. C. Brouwer, Steenhoffstraat 64, tel. 2551 en Middelwijkstraat 22, tel. 3788, en bij de Soester politie, tel. 4444. De bejaarden zullen nog door middel van de Soester Courant vernemen wan neer en waar zij zich kunnen opgeven. Zij dienen er echter rekening mee te houden dat deze tocht slechts bestemd is voor hen die 70 jaar geweest zijn en die weinig of nooit uitgaan. Het is niet de bedoeling dat bejaarden die zelf rei zen en misschien dit jaar zelfs een tocht naar het buitenland maken, van de ge legenheid gebruik maken zich aan te melden. Huidzuiverheid- Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol poeder EXCURSIE NED. VROUWEN- EECTR. VER. Met 50 leden maakte de afdeling Eem- land van de Nederlandse Vrouwen- Electriciteitsvereniging een excursie naar de kunstzijdespinnerij Nijma N.V. te Nijmegen. Om kwart over acht vertrok het ge zelschap uit Baarn om via Soestdijk naar Nijmegen te rijden. Daar werden de dames in de ontvangstruimte van de Nijma ontvangen door de heer Bruens. Hij gaf een uiteenzetting van VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 1 JUNI 1962. het fabricageproces der diverse produc ten die door het bedrijf vervaardigd worden. Het gezelschap werd in enige groepen verdeeld en iedere groep maakte onder deskundige leiding een rondgang door de fabriek. Men zag ondermeer hoe draden uit cellulose vervaardigd wer den. Deze draden worden getwijnd tot dikten die voor de verschillende ge bruiksmogelijkheden nodig zijn. De Nijma beschikt over twee fabricage- procédé'shet fabriceren op verschil lende machines naast elkaar of op één machine, die de bewerking in één door lopende gang verricht, het zogenaamde continu-procédé. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. Voor en na de rondgang werd koffie ge dronken en bij 't afscheid van 't bedrijf bracht de presidente van de afdeling, mevr. M. van Veeren dank aan de di rectie van de Nijma die de dames in de gelegenheid gesteld had de fabriek te bezichtigen. In het bijzonder dankte zij de heren die voorlichting gegeven hadden tijdens de rondgang. In de voormiddag werd Plasmolen bij Mook bezocht en in restaurant „De Heuvel" werd de lunch gebruikt. Daar na werd de tocht in de richting Groes- beek voortgezet en via Arnhem en Velp reed men naar De Posbank, waai de thee gebruikt werd en de dames de gelegenheid kregen een wandeling te maken. Om half zes werd de terugtocht aan vaard en via Ede, Amersfoort en Wou denberg kwamen de leden weer thuis na een heerlijke dag.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5