He! bestuur van dc gemeente. Geen politieke aardverschuiving. Officiële mededelingen. HET OOG GERICHT OP SPORT. Dinsdag geen courant. PINKSTER TWEE. Als gevolg van Pinkste ren zal ons blad wegens tijdgebrek a.s. dinsdag niet verschijnen. VRIJDAG 8 JUNI 1962. 41e JAARGANG no. 46. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,23 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De rook van de verkiezingsstrijd voor de gemeenteraden is weer opgetrokken, we kunnen het slagveld overzien en zullen over het algemeen constateren dat het een nette indruk maakt. Na tuurlijk zijn er brokken gemaakt, d.w.z. er hebben zich enige verschui vingen voorgedaan, maar ze zijn van zo geringe aard, dat er wel geen plaats zal zijn waar de gemeentelijke politiek er ook maar in enig opzicht door ver andert. De P.v.d.A. heeft zetelwinst geboekt, maar niet zo groot als men .wel had verwacht, want de rodere socialisti sche partij, de P.S.P., heeft danig van de verschuiving in het kiezerskorps mee gesnoept. Zal het iets radicalere standpunt van laatstgenoemde partij ten aanzien van de gemeentezaken enig verschil uit maken We hebben zitten peinzen op welk gebied dit dan wel zou kunnen zijn, maar hebben er weinig of geen punten voor kunnen vinden. Het paci fisme komt in elk geval bij gemeente lijke zaken zo goed als niet aan de or de hoogstens zou dit misschien kunnen zijn ten aanzien van het voteren van gelden voor de Bescherming Bevolking, doch dat raakt het principe dan nog slechts zijdelings. De V.V.D. heeft verliezen geleden, doch ook deze verliezen zijn, evenmin als de winsten van dien aard dat men daar door veranderingen in de gemeente lijke politiek kan verwachten. Hier en daar zal misschien een wethouders zetel van de ene partij nu gaan toeval len aan de andere partij, maar ook het nieuwe college zal de woningbouw als nummer één op zijn programma houden en evenals het vorige moeten afwachten wat Den Haag de gemeente aan bouwvolume zal toewijzen via het provinciaal bestuur. De gemeenteraadsverkiezingen zullen in geen enkele gemeente tot werkelijke veranderingen leiden. Winst en verlies is voor de partijen meer een zaak van prestige dan van invloed op de gang van zaken en zo ook meer van lande lijk dan van plaatselijk belang. Bezien we de uitslag in het landelijke vlak, dan achten we de uitspraak van het kiezerskorps tot een begrijpelijk, een te verwachten resultaat te hebben geleid. Wanneer een bepaalde regering enkele jaren aan het bewind is geweest, dan heeft zij vanzelfsprekend in die ja ren niet aan alle verwachtingen kun nen beantwoorden en dus groeit de oppositie tegen de door dit kabinet ge voerde beleid. Dat is ook nu het geval. Het kabinet De Quay heeft ook niet aan aller verwachting beantwoord. Die verwachtingen waren vooral ge wekt door de oppositie die de V.V.D. tegen de vorige regeringen onder lei ding van dr. Drees heeft gevoerd. Daarbij werd geschermd met belas tingverlaging, vrijere loonpolitiek en minder staatsdirigisme. Van de belas tingverlaging is, toen de V.V.D. een maal deel van de regering uitmaakte, niet zo veel en dan nog erg laat te recht gekomen. De vrijere loonpolitiek heeft ook niet aan de verwachtingen voldaan. Van minder dirigisme van de staat is vrij wel nog geen sprake. Daar zijn natuurlijk wel aanwijsbare oorza ken voor, doch die kan men het volk niet duidelijk maken. Van de beloften is in elk geval weinig terecht gekomen. Daar kwam bij, dat deze regering de moed had, zij het min of meer gedwon gen, de kwestie Nieuw-Guinea weer aan de orde te stellen, die helaas niet tot voldoening kon worden geregeld. Toen bovendien de Anti-Revolutionai ren in deze kwestie een weifelende politiek gingen voeren, heeft dat deze partij ongetwijfeld ook stemmen ge kost bij de achter ons liggende ver kiezingen. We kunnen dus concluderen, dat de gehouden staten- en gemeenteraadsver kiezingen hebben aangetoond, dat de regeringsmeerderheid in den lande is geslonken, ook al handhaafden de K.V.P. en de C.H.U. als de twee andere rege ringspartijen hun aanhang of verbeter den zij deze nog. De verschuiving is echter niet van die aard, dat deze re gering niet meer op de meerderheid van het volk zou steunen. Ongetwijfeld heeft de ontwikkeling van de kwestie Nieuw-Guinea vooral op het sentiment van vele kiezers en vooral kiezeressen gewerkt, bovendien zal de controverse tussen minister Visser en diens partij genoten in het parlement er ook iets toe hebben bijgedragen, dat vooral de V.V.D. thans de groote verliezer werd. Wanneer bij een volgende verkiezing deze kwesties eens niet meer mee mochten spelen zou het niet onmoge lijk zijn, dat de V.V.D. het verlies weer enigszins inloopt. Overigens is het heel gezond als na een periode de voor naamste oppositiepartij weer eens aan de regering deelneemt. Al was het al leen maar om ook dan weer te bemer ken dat de praktijk altijd nog weer anders uitvalt dan de theorie. Deze ver kiezingen hebben wel aangetoond, dat de politieke instelling van het Neder landse volk in de grote lijnen maar weinig of niet verandert. XXIV C. Verheus. De heer C. Verheus, vertegenwoordiger van de afdeling Soesterberg van de Anti-Revolutionaire Partij in de nieu we raad, is de eerste militair in aktit- ve dienst die deel zal uitmaken van van de Soester gemeenteraad, want pas sinds 1958 is het militairen die nog in dienst zijn, toegestaan lid te zijn van een gemeenteraad. De heer Verheus is geboren in Broek op Langedijk, moest als zovelen in dienst, ging naar Indonesië waar hij als administrteur op zeer rustige wijze deel had aan de onenigheid tussen In donesiërs en Nederlanders en kwam na zijn terugkomst als onderofficier van de landmacht bij het ministerie van oor log in Den Haag. In 1950 kwam de heer Verheus bij de landmacht en al spoedig werd het kamp te Soestduinen het terrein van zijn werkzaamheden. De woonplaats werd nu Zeist. In 1954 werd hij Soester ingezetene en thans is hij dit met een echtgenote en drie kinderen. De heer Verheus is bij de afdeling Pu blic Relations van de luchtmacht. Hij moet trachten „het leger te verkopen" aan de burgers. Daarvoor houdt hij le zingen op scholen voor voortgezet on derwijs door het gehele land, hij geeft beroepsvoorlichting aan scholieren die mogelijk interesse kunnen hebben voor een baan als militair en hij bezoekt ouders van jongelui die iets voor de wapenrok voelen. In zijn schaarse vrije tijd heeft de heer Verheus eveneens heel wat te doen. Hij is nauw betrokken geweest bij het zelfstandig worden van de Gereformeer de gemeente te Soesterberg. Die telt ongeveer 350 zielen en tot 1961 behoor den die bij Zeist omdat zij niet over een eigen kerkgebouw en zelfstandig heid beschikten. Thans is dit wel het geval. Een commissie, waarin de heer Verheus zitting had, heeft hiervoor met succes geijverd. Thans is het nieuwe raadslid penningmeester van de commissie van beheer van de Soester- bergse Gereformeerde kerk. Tevens is hij penningmeester van de vereniging die het christelijk kleuteronderwijs in Soesterberg op gang bracht en thans aan de gang houdt. Vroeger als hele arme vereniging, nu als een vereniging die zich heel aardig bedruipen kan. Door zijn werk voor de Soesterbergse kleuters kwam de heer Verheus vrij veel in contact met de afdeling Onder wijs van het gemeentehuis en hij is vol lof over de medewerking die hij daar van mocht ondervinden. De afdeling Soesterberg van de Anti- Revolutionaire Partij heeft ongeveer 30 leden en de heer Verheus is secretaris penningmeester en natuurlijk is hij ook lid van de Gereformeerde mannenver- eniging en het secretariaat hangt hem als het ware boven het hoofd. „Als ze m'n gezicht maar zien dan zit ik aan een baan vast zegt de heer Ver heus, die deze banen met ambitie ver vult, maar het nu welletjes vindt, want hij heeft al lang begrepen dat het werk voor de gemeenteraad heel wat tijd zal vergen. Het nieuwe raadslid heeft zich altijd voor politiek geïnteresseerd en tijdens de acties in Indonesië was hij ge ïmponeerd door de houding van dr. Jan Schouten, de leider van de A.R.P. „Eerst de orde herstellen en dan pra ten. Niet met rovers, maar met re presentatieve Indonesiërs", aldus de heer Schouten. Het lidmaatschap van de Arjos werd gevolgd door het lidmaatschap van de Anti-Revolutionaire Partij, maar daar tussen lag voor de heer Verheus een periode van grondige studie aan de Handelavondschool. Plannen voor de avond-H.B.S. konden niet doorgaan we gens tijdelijke overplaatsing naar Mid delburg en daarna ontbrak de tijd voor studie. Toen bekend werd dat de heer D. de Haan geen tijd meer zou hebben om voor de A.R.P. zitting te hebben in de Soes ter gemeenteraad werd de heer Ver heus uitgenodigd zijn plaats in te ne men. Chefs moesten hiervoor gepolst worden, zij deden de toezegging dat op medewerking gerekend kan worden, zodat de heer Verheus in september zijn raadszetel kan bezetten. Hij wil graag practisch werk verrichten in het belang van de gehele gemeenschap en met inachtneming van eigen principes en de richtlijnen die het partijprogram geeft, maar niet op het politieke vlak. Dat moeten ze volgens de heer Verheus maar in de Tweede Kamer opknappen. De nieuwe vertegenwoordiger van de A.R.P. gaat niet als volslagen leek aan dc zittingsperiode van vier jaar begin nen, maar wat hij van onderwijszaken weet acht hij niet voldoende om zich erover op de borst te slaan. ,.Ik zal m'n best doen en er van ma ken wat ik kan. Ik moet door goed luisteren heel veel leren en zal daarna trachten een klein steentje bij te dra gen aan het besturen van Soest," aldus de heer Verheus. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van a. J. C. van Dolderen en Zn., Burg. Grothestraat 68 te Soest, om vergun ning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een garagebedrijf annex automobielherstel- plaats, in 't perceel Burg. Grothestraat 68, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 3031. b. Shell Nederland Verkoopmij N.V., Wassenaarseweg 80 te 's-Gravenhage, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking hou den van een benzinepompinstallatie be staande uit twee ondergrondse reser voirs elk met een inhoud van 6.000 liter en een ondergronds reservoir met een inhoud van 500 liter, voor meng- smering alsmede drie elektrische pom pen aangedreven door een elektrische motor elk van Va p.k., op het perceel Krommeweg 28, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie H, nr. 8446. c. Mode-Ateliers „Flagschip" N.V., Laanstraat 2 te Soest, om vergunning tot het uitbreiden van een damesmode- atelier, in het perceel Laanstraat 2, kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie G, nr. 4896. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunningen in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zullen op dinsdag, 26 juni a.s., des voormiddags, resp. te 10.30, 11 en 11.30 uur, in het gemeentehuis openbare zittingen worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kun nen worden ingebracht. Soest, 8 juni 1962. DRANKWET. Burgemeester" en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 5 juni 1962 bij hen is ingekomen een verzoek van R. Kaats, wonende te Soest, Middelwijkstraat 6, om een ver lof B in de consumptiekiosk staande aan de Foekenlaan. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kunnen tegen het verlenen van dit verlof schriftelijke bezwaren bij hun college worden inge diend. Soest, 8 juni 1962. ONTTREKKING WEG AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in artikel 12 van de Wegenwet, dat van 11 juni 1962 af gedurende 14 dagen ter gemeen tesecretarie ter inzage van een ieder is gelegd het besluit van gedeputeerde staten der provincie Utrecht d.d. 21 mei 1962, afd. 2B, nr. 408'61/927, als mede het daarbij goedkeurende besluit van de raad dezer gemeente d.d. 15 februari 1961, afd. I, nr. 84, tot ont trekking aan het openbaar verkeer van het laatste gedeelte, ter lengte van 145 meter van weg nr. 38 (onbenaamd) welke weg loopt van de Amersfoortse- straat bij de noordoosthoek van het kadastrale perceel sectie E, nr. 1834, in zuidoostelijke richting. Van de beslissing van gedeputeerde staten voornoemd staat beroep op H.M. de Koningin open. Dit beroep kan wor den ingesteld door iedere belangheb bende uiterlijk op de dertigste dag nadat deze aankondiging heeft plaats gehad. Het adres van beroep dient aan H.M. de Koningin te worden gericht, maar ingediend bij de Commissaris der Ko ningin in deze provincie. Door deze zal een bewijs van ontvangst worden afgegeven. Soest, 8 juni 1962. NIEUWE LEESBOEKJES. Het college van B. en W. stelt de raad voor 1952,beschikbaar te stellen voor nieuwe schoolboekjes ten behoe ve van de Beetzlaanschool, omdat de boekjes die thans gebruikt worden in een verouderde spelling geschreven zijn. EERVOL ONTSLAG. Het college van B. en W. heeft de ge meenteraad voorgesteld eervol ontslag te verlenen aan de heer G. H. Men- gerink, onderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs te Soesterberg omdat hij benoemd is tot onderwijzer aan een school te Bloe- mendaal. NIEUWE VLOERBEDEKKING. De vloeren van zes lokalen in de open bare lagere school aan de Beetzlaan vertonen grote gaten waardoor stofnes ten ontstaan, zodat het college van B. en W. uit een oogpunt van hygiëne het aanbrengen van naadloze vloerbedek king noodzakelijk acht. De inspecteur van het openbaar onderwijs is het hier mee eens. Het college van B. en W. is de mening toegedaan dat de normale eisen, welke aan het geven van lager onderwijs gesteld mogen worden, hier door niet overschreden worden, maar er wordt slechts krediet gevraagd voor het aanbrengen van deze vloerbedek king in vier lokalen. Gezien de finan ciële consequenties is het gewenst nog even met de twee resterende lokalen te wachten. Voor de vier lokalen is 4000,nodig en het college van B. en W. heeft een krediet gevraagd. Een jaar geleden haalde de beroemde spil van Real Madrid een streek uit die weinig overeenkwam met zijn zoet klinkende naam. Hij trapte tijdens een voetbalwedstrijd een speler in de on derbuik terwijl de bal in geen velden of wegen te zien was. Het slachtoffer werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis gebracht en daarna hoorde men nooit meer iets van deze affaire. Tegen Santamaria is blijkbaar gezegd dat hij zo iets nooit meer mocht doen en daarmee was de kous af. Als de spil van Real Madrid levenslang geschorst was - en dat verdiende hij - dan zouden de spelers die deelnemen aan het wereldkampioenschap in Chili zich waarschijnlijk heel wat sportiever gedragen dan nu, uit angst voor het verlies van hun broodwinning. Met Santamaria als voorbeeld zijn ze daar echter helemaal niet bang voor en er zijn diverse deelnemers die met ge noegen een tegenstander het ziekenhuis in schoppen. Dan krijgen ze een waar schuwing of ze worden voor een wed strijd geschorst, want er schijnt geen instantie te zijn die deze sportproleten stevig durft aan te pakken. Er zijn verscheidene scheidsrechters die doodsbenauwd het veld op komen en die alles willen doen om te voorko men dat ze gelyncht worden. Blijkbaar wordt in Chili de dienst volledig door het publiek uitgemaakt en niet door de politie. Het gevolg is dat deze scheids rechters niet zo best leiden. Een gunstige uitzondering vormt onze langenoot Leo Horn en het stemt tot voldoening dat hij zich niet door Chi leense- en ander voetbaldwazen van de kook laat brengen. Daarbij wekt hij gelukkig de indruk dat hij graag bereid is ieder die hem lastig wil vallen tegen de grond te slaan. En dat kan in dit tournooi, dat een aanfluiting voor de sport is, alleen maar tot voordeel zijn. KANTMAN. ONBEWOONBAAR VERKLARING. Het college van B. en W. heeft de ge meenteraad voorgesteld de woningen Noorderweg 35 en Kolonieweg 36 on bewoonbaar te verklaren, omdat zij door reparatie niet meer in bewoon bare staat te brengen zijn. Voor beide woningen wordt de ontruimingster mijn op 6 maanden gesteld. Daar gaan we op brommer of scooter, per motor of auto misschien, Om fijn van het weer te genieten of wat van de wereld te zien. We denken al héél vroeg te starten dat .willen er nog zo'n miljoen, Dus is het om kwart over zeven (het spitsuur) al niet meer te doen. Dan staan we in heel lange rijen voor overweg, brug of een veer, In walm van benzine of diesel, politie is in het geweer. Wij staan er op voorrang te hebben wanneer ons dat toekomt, o zo Dan moet er die ander maar wachten, wij geven geen meter cadeau. We zijn op de plaats van bestemming, het bos, op de hei of het strand De tassen en stoelen, die worden steeds zwaarder in iedere hand. We trappen elkaar op de hakken, eerst zeggen we netjes pardon Maar gemelijk brommen we later „As-u-nou-es-uitkijken-kon We krijgen één vierkante meter van berm of de voet van een duin, Verlangen weemoedig naar ruimte, als thuis in de kamer of tuin. En al we dan thuis arriveren, dan denk je, als hondje zo moe „Nou moest je een wéék kunnen rusten, was dat me een Pinkstergedoe

Soester Courant | 1962 | | pagina 1