1'ftHTïïïTilïMil I Jeugd; WAAR DE STARF16NTERS SNELLER GROEIEN DAN IN NEDERLAND. M. TUSSEN Firma 0. van de Pol D. ENGEL MARCHAL HAARMODE Krabbels van Knelis. Een zeer beschaafd modelletje. söSBSFSI WASSERIJ GELRIA EDE iM^ttbeLwiekka- l ÏWA Laaiende Zuurbrand op de maag Rouw- en Trouwkleding Firma VAN DE WIJNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWE8 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP TWEEDE BLAD Loodgieters werkzaamheden. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Geef uw huls esn nieuw gezicht, vla "Meubelcredlet" Een ]aar credlet voor 5%l puistjes Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: üëpr» msS' De produktie van Starfighters verloopt j in Canada sneller dan in Europa. Aan j de fabrieken van Canadair in Mon- treal zijn al ongeveer 80 Starfighters door Canadair gebouwd en in de fabriek staan lange rijen gereed om ingevlogen te worden. Het wachten is op radar installaties, waarvan de aflevering wat vertraagd moet zijn. Canadair bouwt zoals bekend 200 CF- 104's (oorspronkelijk aangeduid als CF- 111's) voor de Canadese luchtmacht, die deze machines in Europa gaat sta tioneren. Van deze 200 is dus bijna al de helft klaar. hoort ook bij D tot het terleden bij de eerste Bennie die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rennies herstel len het evenwicht dadelijk, vanaf het eerste moment dat de vuurdovende substantie in de maag belandt, 'n Heer lijk middel, die Rennies, want behalve de heilzame werking, hebt U ook nog het voordeel weer zonder zorgen te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. Bovendien gaat Canadair er ca. 110 bou wen voor zogenaamde „off shore" or ders, die waarschijnlijk zullen gaan naar de luchtmachten van Denemarken, Grie kenland en Turkije. Verwacht wordt dat dat R.C.A.F. nog enkele CF-104's als reserve zal bestellen. Onderdelen wor den o.a. vervaardigd voor de eerste door Fokker samen te stellen Starfighters, zoals vleugels, staarten en roeren. Afwijkingen met Europees model. Er zijn tal van bedrijven in Canada bij de produktie van de Starfighter inge schakeld, zo vertelt een der directeuren. Niet minder dan 40 van het toestel is „sub-contracted". Het was in de con tracten bepaald dat zulks moest gebeu ren". De CF-104 heeft enkele veranderingen ten opzichte van de F1049 zoals Fokker die bouwt. De motor is een in Canada door Crenda in licentie gebouwde Gene ral Electric. De Canadese machines heb ben geen Vulcan-kanon, maar in de plaats daarvan een extra brandstoftank van 120 gallons inhoud. Ook in de in strumentatie zitten enkele kleine ver schillen. De CL-41 Het eerste 100 eigen ontwerp van Canadair is de CL-41 straaltrainer met twee zitplaatsen naast elkaar, waarvan de R.C.A.F. er 190 heeft besteld. Het prototype vloog in januari 1960. We zagen dat op het ogenblik de beide duikremkleppen ter weerszijden van de romp worden veranderd. Ze waren niet effectief genoeg, krijgen nu een 20 groter oppervlak en draaien 68 graden naar voren toe in plaats van maar 45 graden. Onlangs demonstreerde deze kist in Zwe den, Nederland, België en Zwitserland. Hij werd door de Lufthansa in een vrachtkist naar Europa gevlogen. De motor is een Fratt and Whitney JT12 J 601maar de mogelijkheid bestaat dat later de General Electric GE 85 wordt ingebouwd. Ook de straalpijp wordt ge wijzigd, om gewicht te sparen. Doordat de brandstof bij het zwaarte punt van de romp is aangebracht, is de kist gemakkelijk uit de spin te bren gen. De CL-41 moet een versnelling van de zwaartekracht van 32 g. kunnen weerstaan. Hij heeft een besturbaar neuswiel, hetgeen van belang is voor de bestuurbaarheid op bevroren start banen. 112 dollar per uur. Het tweede prototype, dat nog niet ge- v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 lijk geladen en gelost kan worden. Amerika kocht 17 van deze CL-44's, nl. 10 zijn besteld door Flying Tigers, 5 door Seaboard World Airlines en 2 door Slich Airways, die optie nam op nog twee stuks. Lufthansa onderhandelt over de aankoop van drie CL-44's. De RCAF kocht er eerst twaalf zonder draaibare staart (de „Yukon"), maar heeft er nu ook een paar besteld die mét een swing-tail zullen worden ge leverd. Er werken een goede 9000 man bij Ca nadair, waaronder ongeveer 100 Hollan ders. Niet minder dan 2% miljoen dol lar heeft Canadair uit eigen zak ge stoken in de ontwikkeling van de CL-41. Gehoopt wordt op een grote order van de Luftwaffe, maar op dit moment is het nog de vraag of de CL-41 door de NAVO inderdaad zal worden aange schaft. Het zou ons zelfs niet verwon deren, als de R.C.A.F. haar order op 190 machines introk - we speurden een ze kere onrust hierover - maar het is te hopen dat Canadair voor deze ramp gespaard zal blijven. 12.18.08 de snelheid was 1051.16 me ter per minuut. De laatste prijswinnen de duif kwam om 1242.19 aan. UitslagG. Rijksen 1 5 10 13 14 15 25 26 30 38 43. B. Roest 2 21, A. van Dorrestein 3 35 42. V. Reijerse 4 12 41 44. C. van Soest 6 8 11 18 19 20 28 40. H. Gorissen 7 9 23 34. Combinatie Ottens-Van Klooster 16. J. v. d. Brakel 17 33 36. R. Voskuilen 22 C. Dijkman 24, H. Onwezen 27 A. Hilhorst 29. J. v. d. Belt 31. E. de Goede 32 37. Th. Wigtman 39. Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise CAUSERIE VOOR VOGELVRIENDEN. De heer S. J. Houtenbos uit Alkmaar, oud-redacteur van „Onze Vogels", en met J. P. A. Wilhelm, auteur van het boek „Ik kan vogels houden", sprak in restaurant Zonneheuvel, voor de le den van de afdeling Soest van de Ne derlandse Bond van Vogelliefhebbers De Soester Vogelvrienden. Hij werd ingeleid door de voorzitter van de afdeling, de heer D. Kuiper, die enige nieuwe leden verwelkomde. De heer Houtenbos zal drie lezingen over het onderwerp „Van ei tot vogel" houden en de eerste lezing was groten deels gewijd aan het werk van Gregor Johann Mendel, de Oostentijkse monnik, die grote ontdekkingen gedaan heeft op het terrein van de erfelijkheid. Men- VAN DE SOESTEB COURANT VAN VRIJDAG 8 JUNI 1962. PINKSTERONTMOETING. Op een bijeenkomst van katholieken en protestanten in het St. Josephge- bouw hebben kapelaan J. H. Horsthuis er, ds W. W. Verhoef gesproken. Bei den hadden de tekst 1 Corinthe 6 vers 19 en 20 tot onderwerp. Deze bijeen- komst was belegd door de R.K. Stefa- nusgroep. De heer Van der Welle, evan gelist, had de leiding van deze avond. Kapelaan Horsthuis wees op het feit dat we leven in een tijd, waarin nage noeg alles onder de voeten dreigt weg te zinken. Veel wankelt en daaronder de kerk. Een uiting hiervan is het feit dat er in nagenoeg alle kerken de wens heerst samen te werken en te trachten nieuwe zekerheid uit het bestaan van God te putten. Naast de vrees voor deze Een gereed gekomen Starfighter tijdens een proefvlucht. „De Royal Canadian Air Force gaat de vlogen heeft, wordt aangeduid als de CF-104 (ook aangeduid als Canadair CL-90) gebruiken voor zg „strike-recon- naissance". De inwendige constructie werd versterkt in verband met de zwa re krachten die optreden bij het vlie gen met hoge snelheden op lage hoogte. (Een toestel dus voor grondaanvallen en verkenningen.) De F-104 heeft een 25 groter staartvlak vergeleken met de vroeger F-104 A en C. (Ook de F-104 B en D trainers hebben dit.) Ook zijn nu zogenaamde manoeuvring-flaps aangebracht". Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw We staan versteld van het opmer kelijk kleine, dunne vleugeltje in ver houding tot de enorme romp. Het is on gelooflijk dat dit vleugeltje de draag kracht kan leveren voor deze supersnel le machine. We zien o.a. de RCAF-778 al klaar staan, de 78ste machine die gebouwd is. Canadair gaat er prat op dat zij nog nooit een testpiloot heeft verloren, en dat terwijl zij niet minder dan 1815 Sabres, 656 T-33 Silver Stars en honderden andere vliegtuigen bouw de en invloog. De twaalfde CF-104 is weliswaar verongelukt, maar de vlieger kon zich met de schietstoel redden. CL/41R en is bedoeld als radartrainer voor de Starfighter. We zagen dat de machine voorzien wordt van een pun tige Starfighter-neus, met dezelfde ra dar als de Starfighter. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 tijd mag men ook dankbaar zijn nu te leven, omdat wij juist in moeilijke tij den geestelijke zekerheden nodig heb ben die slechts bij God te vinden zijn. Het is nodig dat de geest in de harten der gelovigen niet uitgeblust wordt en dat zij beseffen dat de bekering van de kerken begint bij de bekering van de mensen. Ds Verhoef wees op het belang van de tekst die onderwerp van de toe spraken was. Hij belichtte het verschil tussen de protestantse en de katholieke zienswijze. De protestant legt de nadruk op het individu, de katholiek op de kerk, maar dit verschil en andere ver schillen moeten niet verhinderen dat katholieken en protestanten Christen zijn boven de verdeeldheid der kerken. Door de onzekerheid waarin wij thans leven hoort men vaak de vraag „Waar i? God De tekst uit Corinthe wijst erop dat God in het lichaam van de mens is, maar de meeste mensen zijn SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 David Godfrey, die ons hier rondleidde, vertelde dat we de eerste journalist ter wereld waren die deze CL-41R konden zien. Men hoopt omstreeks juni met de CL-41R de eerste vlucht te maken. In de CL--41R zullen de Starfighter-piloten kunnen leren omgaan met de ingewik kelde NASARR-radar. Een uur vliegen met de CL 41R kost 12V2 dollar, een uur vlieger met de Starfighter 112 dollar. Hieruit blijkt al direct dat de opleiding met behulp van de CL-41R aanmerkelijk goedkoper kan worden. Op papier staat nog een CL 41J, die bedoeld is voor het uitvoeren van grond aanvallen. De 190 machines die door de RCAF besteld zijn, betreffen alle maal twee-persoons leskisten. Wellicht zullen later ook nog CL-41R radartrai ners worden besteld. De „swing"staart. Canadair, die in totaal ca. 3000 vlieg tuigen bouwde, w.o. 369 Canso's (Cata- lina-amphibies) en meer dan 400 Dako- ta's (die werden „omgebouwd"), leverde meer dan 30 viermotorige Argus verken ners aan het Maritime Air Command van de Canadese luchtmacht en werd de laatste jaren vooral bekend door de CL-44, die met de opmerkelijke „swing- tail" is uitgerust, een staart die om kan zwenken, waarna de machine gemakke- zich hiervan in het geheel niet bewust. Naar de mening van ds Verhoef is het niet toevallig dat er thans zo'n behoef te aan samenwerking tussen de kerken is. Dit heeft te maken met het plan dat God met zijn kerk heeft en bij Gods plannen is er geen sprake van toeval. De verschillende kerken zullen een grote rijke gemeente moeten worden. Dan pas zal men kunnen spreken van één kudde en één herder. DUITS VOETBATLEAM OP BEZOEK, Zaterdag 9 juni komt het eerste elftal van de voetbalvereniging Rhens uit Duitsland op bezoek bij B.D.C. Rhens is genoemd naar de gelijknamige plaats die bij Coblenz ligt. Het team speelt in de derde klasse. Tussen 1 en 2 uur zal het gezelschap in „De Soes ter Duinen" ontvangen worden. Om 4 uur wordt er een jeugdwedstrijd tegen B.D.C.-teams gespeeld en om 5 uur de wedstrijd B.D.C. 1Rhens. DE DUIVEN VLOGEN VANAF TERGNIER. De duiven van De Zwaluw vlogen van af Tergnier, een afstand van 314 km. Er waren 218 duiven in concours. Ze werden gelost om 7.20 uur met n.o.- wind. De eerste duif arriveerde om del is een begrip geworden, ook voor vele vogelkwekers, die wel eens tegen elkaar zeggen „Jij met je gemendel", als ze het over dingen hebben, waarvan ze meestal erg weinig weten. De natuur is een aaneenschakeling van wonderen en Mendel heeft door de re sultaten van zijn kruisingsproeven met erwten de mensheid in staat ge steld een beter inzicht te krijgen in de middelen en de regelmaat van de na tuur. En in de wonderen die zich vol trekken tijdens de wording van de nieuwe vrucht. voor het.Gool: tAs je 't ming vraogt dan mok zeige dak al duuzend maol ezeid heb dak veur gin hongderdduuzend gulde bie de pelisie wil, waant die manne binne altied de se- gaor en die hebbe ut altied edaon. Ast feest is dan mot te zullie warreke, as alle minse uut- gaon dan motte zullie zorge dat ut verkeer nie in de soep draait en as wullie leige te maffe dan binne die manne op straot om te kieke ofter gin inbreekers rongdloope te spooke. Altied de segaor en die man in Arn hem al heul arg. Die had 's aoves dienst maor hie liep in burger. Zietie me daor 'n auto staon, waor- van de motor loop en in die auto zit 'n deeretje van n jaor of tien. Das gin zuuvere koffie dochtie agent. Hie zet te de motor af, stak 't ketaksleutelje in zien zak en zee teuge dat deeretjé, kom jie maor effe mee naor 'n beroo, k.eind. Dat meissie gong mee, maor die man had nog gin tien stappe edaon ofter kwao- me uut 'n kaffee twee kérels en 'n frommes en die begonne me die agent af te rosse, heul bar. Dat wief alsmaor blère van smeruge keinderrover en zo en die manne maor op die arreme man inslaon. De pelisie kwam d'rbie, 't heule zaokie mos mee naor ut beroo en daor wie alles uut de doeke edaon. Dat frommes en die kérels zeeje dazze d'r bar veul spiet van hadde, maor d'r was iemand 't kaffee binne komme loo- pe en die zee datter 'n kérel 'n dee retje uut 'n auto haolde. En toeng gonge zullie die smerige baandiet me teen maor ant plat slaon. Bie ming in de straot woone 'n paor deeretjes. Die speule wel us buute ast niet vriest of reeget en dan zeig ik g deeretjes, en die deeretjes zeige dan, dag oome Knelis, ister nog 'n koekie veur ongs. Laon wullie maor us gaon kieke, zeig ik dan en jao, dan binne d'r meestal nog koekies. Maor das noeng affeloope, waant ik bin veuls te bang dak doodeslaoge wor omdak wel us 'n paor meeter mit die deeretjes op straot loop. Ik kiek wel uut. In 1865 maakte Mendel zijn ontdek kingen bekend, maar niemand zag voorlopig in dat hij de wereld een groot geschenk aanbood, want het rumoer rond Darwin deed de stem van Mendel verstommen. Tien jaar na zijn dood werden zijn wetten herontdekt en Men del werd posthuum in ere hersteld. Er werd gesproken over Robert Hooke, die als eerste de cellen ontdekte in een stukje kurk, over Bobert Brown, die de kern ontdekte en over Anthonie van Leeuwenhoek, die als eerste de levende cellen in een druppel water ontdekte. Voor het grote inzicht zorgde echter Mendel, die men gerust de grootste bio loog van alle tijden mag noemen. PUROL-POEDER De wonderen van de erfelijkheid kun nen zegen brengen, maar ook afschu welijke gevolgen hebben. Dat kan men zien aan de nasleep van de atoombom explosie boven Hiroshima en Nagasaki. Duizenden mensen stonden bloot aan de schadelijke straling na deze explosie en het gevolg daarvan is dat 1 op de 7 kinderen die in Japan geboren worden gebrekkig is of zelfs een gedrocht ge noemd moet worden. De heer Houten bos verbond hieraan de conclusie dat geen man ter wereld de moed zal kun nen opbrengen bevel te geven een atoombom te gooien, nu men weet hoe verschrikkelijk de gevolgen zijn. De meesten van ons willen ongetwijfeld naast de vlotte en leuke modellen die we in onze garderobe hebben, ook wel een decent japonnetje aan onze col lectie toevoegen. Zo'n japonnetje dat op het ook heel zo simpel en beschei den is, dat het enigszins aan een re genmantel doet denken, maar dat juist in z'n eenvoud een kenmerk van het ware is. Maar al te dikwijls zijn het die kledingstukken, die het 't beste doen. Onze illustratie toont zo'n modelletje. Het betreft hier een japonnentje ver vaardigd uit een zacht geel zuiver wol len kamgaren. Wat kleur, stof en model betreft, echt een jurkje voor het voor jaar. Het is een model uit de Duitse couture en wel van Uli Richter uit Berlijn. Let u eens op de prachtige verwerking van de stof in het bovendeel van de japon. Interessant is de verticaal door lopende pas, middenvoor. En voorts de naar boven opspringende kleine plooi tjes, die ervoor zorgen dat de aange knipte mouwen voortreffelijk vallen. Gecompleteerd met lange handschoe- nen en een leuk hoedje, zoals het mo del op onze foto draagt, wordt het een fantastisch beschaafd geheel, een kos tuumpje waarin men zich onder vrijwel alle omstandigheden kan vertonen. Een dergelijk eenvoudig en beschaafd japonnetje behoort eigenlijk in elke garderobe thuis. Het is trouwens bij zonder geschikt om gedragen te wor den op wat frissere dagen, waarbij het model en het zuiver wollen materiaal er borg voor staan, dat we het niet koud zullen hebben.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5