i lftl§l PIJP Moeder pilllliieiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiipininiiinniiniimniiiiin Vakantiespreiding zal toptoerisme niet remmen. Zevende voetbaltournooi om wereldkampioenschap. MEER KEUS d.n Gelijkschakeling. U kunt niet alles weten! rTBABYDERMffi'TJ BEGIN BIJ U ZELF! GEERVLIET Pas PASTOE toe. lliijpnnji||fjj -n .j'.: ::j „'I' 1:1 1 Wilt U rijles naar uw zin? Stap dan bij „De Witte Pompen" in. Auto- en Scooterrijschool Voor BETER Schoeisel en VAKKUNDIGE Kousenreparatie STICHTSE SC HOEN HUIZEN NAAR DRUKKERIJ SMIT! VOOR MODERN DRUKWERK ^NHOORTOESTELLEN S)HOORBRILLEN WOORHANGERS j lllpllll'llll ||hlll,nillliiuiiiii.II,„TliTiïïillllliiiiiHiiiiiiiinilllii.Tiiiiiiilll II,! 1 1 O Mijvd rei irn Tpl 1 AfKll 1 !UI illllillHlllllll Ajioe*' i i v» nuversuni rr ei«, •twi Spiegefstr. 38, Bussutn - Tel. 15614 Huizerweg 24, Bussum - Tel. 12379 n In 1928 werden in ons land de Olym pische Spelen gehouden, ondanks het feit dat velen deze trachtten te sabo teren omdat ze sport maar een nare aangelegenheid vonden. In een grandioze finale streden de voet balteams van Uruquay en Argentinë om de Olympische titel en Uruquay met de fameuze neger Andrea, won. Direct daarna werd besloten iedere vier jaar een tournooi om het wereldkampioen schap voetbal te houden en Uruquay werd met de organisatie belast. Slechts enige Europese teams maakten in 1930 de lange bootreis naar Montivi- deo en slechts dertien landen namen aan dit eerste tournooi om de wereld titel deel. Uit Europa waren dat de teams van België, Frankrijk, Zuid- Slavië en Roemenië, die geen schijn van kans hadden tegen de ploegen van Zuid-Amerika. In een dramatische eindstrijd versloeg Uruquay de Ar gentijnse ploeg met 4-2, nadat Argen tinië met 2-1 voorgestaan had. De aan voerder van Uruquay, Nasazzi ontving uit handen van Jules Rimet, president van de FIFA, de beker, die thans als Jules Rimet-beker voor de zevende maal door het sterkste voetballand ter wereld veroverd zal worden. „We gaan naar Rome" leeft bij vele sportliefhebbers van middelbare leef tijd in de herinnering. Bakhuys, Smit, Vente, Mijnders en Wels hadden de de fensies van België en Ierland vermor zeld en ze zouden deelnemen aan het wereldtournooi in Rome, maar zover kwamen ze niet. Iedereen dacht dat we in Milaan Zwitserland wel even verpletteren zouden, maar de Zwitsers wonnen. Oostenrijk was de grote favoriet, maar Italië won door Oostenrijk met 1-0 te kloppen en Tsjecho-Slowakije in de ver lenging met 2-1. Linksbuiten Orsi en spil Monti waren de grote mannen in het Italiaanse team en bij de Spanjaar den schitterde keeper Zamorra. Kort na het behalen van deze wereld titel door de Italianen deed in ons land het gerucht de ronde dat Mussolini de spelers van het elftal voor de keus gesteld had te zegevieren of in een con centratiekamp te verdwijnen en velen geloofden die kolder. Steenhoffstraat 25 - Soest - Tel. 2185 In 1938 vonden de wereldkampioen schappen in Frankrijk plaats. Vijftien landen namen er aan deel. Nederland en Nederlands-Indië ook. Nederlands- Indië verloor met 0-6 van Hongarijë en ons nationale team met 0-3 van Tsje cho-Slowakije. Italië werd opnieuw wereldkampioen. De wereldoorlog gooide gedurende 12 jaar roet in het voetbaleten en pas in 1950 kon Brazilië het vierde tournooi om het wereldkampioenschap voetbal organiseren. Er hadden 33 landen inge schreven, waaruit zich 13 ploegen goed door de voorronden werkten. In de fi nale won Uruquay van Brazilië. Voor de Brazilianen was de teleurstelling enorm groot Ze hadden met 7-1 van Zweden gewonnen en met 6-1 van Spanje. In de finale stonden ze tien minuten voor het eindsignaal nog met 1-0 voor, maar twee doelpunten van Uruquay beslisten de strijd. In 1954 organiseerde Zwitsterland het vijfde tournooi en Hongarije was ver uit favoriet. Er namen 38 landen deel, 14 hiervan drongen door tot de eind ronden. Ook West-Duitsland, dat voor de sensatie van het tournooi zorgde. Hongarije - met Puskas - kwam tot een 2-1 voorsprong, maar de West-Duitsers maakten gelijk en Helmuth Rahn zorg de voor de overwinning door enorm hard in te schieten nadat hij drie Hon gaarse verdedigers voorbijgegaan was. De Duitse verslaggever die getuige was van dit doelpunt en het behalen van de wereldtitel barstte in snikken uit en al huilend versloeg hij de laatst minu ten vaij de wedstrijd en de huldiging van de Duitse ploeg. Helmuth Rahn, die thans in S.C. Enschede speelt, was natuurlijk de grote man, maar de potige Duitser had geen benen die sterk genoeg waren om al die weelde te verdragen en „Der Bomber" heeft menige scheve schaats gereden, waarbij jenever, politie en de belastingen be trokken waren, In 1958 werd het Duitse elftal in de halve finale door Zweden uitgescha keld en de Zweden moesten het in de finale afleggen tegen de Braziliaanse fenomenen met Pele en Didi als uit blinkers. Thans wordt in Chili gestreden en uit de berichten hebben wij reeds verno men dat er hard gestreden wordt. Op 17 juni zal bekend zijn welk land het sterkste voetbalteam van de wereld heeft. De snelle uitbreiding van onze „toe ristenindustrie", zoals die valt waar te nemen, is beslist niet in de eerste plaats te danken aan de uitmuntende eigen schappen van Nederland als toeristen- land. Het is louter een gevolg van de gestegen welvaart, de toenemende ver- keersmogelijkheden en de veranderde politieke verhouding in Europa. In de eerste plaats een gevolg van de stijgende welvaart, want steeds grote re groepen kunnen met vakantie gaan. Het is bijzonder verheugend dat wij nu reeds een toestand kennen waarbij verweg de grootste helft van ons volk vakantie krijgt of kan nemen. Deze ontwikkeling zal voortgaan tot het ge nieten van vakantie voor iedereen be reikbaar en betaalbaar is geworden. Utrecht - Soest - Soestdijk - Baarn In de tweede plaats nemen wij in de laatste jaren eerst het verschijnsel waar dat praktisch elk gezin over een ge motoriseerd vervoermiddel gaat be schikken. De massa-motorisering is be zig een voldongen feit te worden. Dit is eeneens een gevolg van de gestegen welvaart in dit werelddeel en dit land. Is het een wonder dat de grote meer derheid van de nieuw-gemotoriseerden naar het vervoermiddel grijpt om er een vakantie mee te beleven Een springvloed. Het is een bijna logisch gevolg van de nimmer eindigende wens van de mens heid om zijn behoeften-bevrediging steeds meer uit te breiden. Het ene verschijnsel, dat van de wens naar meer vakantie, stimuleert het andere de begeerte naar een passend vervoer middel. En zo is het ook andersom. De cumulatie van kansen om meer be hoeften te bevredigen, heeft tot een springvloed geleid in onze nationale ontspanningsnijverheid. Iedereen is er van overtuigd dat een deel van de springvloed wordt ver oorzaakt door de komst van duizen den Westduitsers naar ons land. De be langstelling van onze buren voor Ne^ derland is beslist geen gevolg van een plotseling opgekomen belangstelling en liefde voor Nederland. Als gevolg van de splitsing van Duitsland in twee helften zijn onze oosterburen een groot deel van hun stranden kwijtgeraakt. Wie naar zee wil, is vaak op Nederland aan gewezen. Het verblijf in Oost-Duitsland zou zelfs bij een ongehinderd grensver keer maar weinig aanlokken. Frank rijk is veel duurder dan Nederland en de verhouding tussen Belgen en Duit sers ligt beslist niet gemakkelijker dan die tussen ons en onze vroegere bezet ters. Naar gedwongen spreiding? Wij hebben deze oorzaken van de toe neming van het toerisme nog eens ge analyseerd om tegen deze achtergrond de kansen van een vakantiespreiding te belichten. In kringen van reisver- enigingen, de A.N.W.B., de hotellerie en andere exploitanten van vakantiebe steding horen wij steeds meer stemmen als voorstanders van een gedwongen va kantiespreiding. Alleen de opeenhoping van toeristen in de vijf belangrijkste vakantieweken is oorzaak van de hoge hotelprijzen en het tekort aan bedden, zo wordt be toogd. Het sociaal toerisme wordt prak tisch onmogelijk gemaakt omdat er een overstelpende vraag is naar vakantie- geneugten in de maanden juli en augustus, zo wordt door anderen uit eengezet. Er worden uitgebreide wensdromen op papier gezet om de mensen te dwin gen de hotel- en pensionbezetting over ongeveer vier of vijf maanden te sprei den. Dan zal het in juli en augustus ook prettiger vakantie houden zijn. In uiterste redeneringen horen wij zelfs het geluid dat de vakantiespreiding in onderwijskringen wordt tegengewerkt. Top zal toch wel blijven Wanneer wij ons nu nog even goed de oorzaken van de snelstijgende toeris- tenstroom in gedachten halen, dan we ten wij spoedig dat geen vakantiesprei ding ons zal kunnen redden van een top-bezetting in de weken van juli en augustus. Wij wezen er reeds op, dat de wel vaart in de toekomst nog verder zal stij gen. Nog grotere groepen ontspanning zoekenden zullen zich opmaken van vrijheid en natuurschoon te genieten. Verplaatsen wij een deel van de vakan tiegangers naar vroeg of laat in het jaar, dan worden hun vrijgekomen plaatsen in het seizoen dankbaar door nieuwe groepen geaccepteerd. Het zal verder onmogelijk zijn om de gehele bevolking een gedwongen spreiding op te leggen. Kiest de overheid een deel van de werknemers voor spreiding, dan voelen velen zich onrechtvaardig be nadeelt. Bovendien kan een gedwongen vakantie nimmer de vreugde geven, die op een zelf gekozen tijdstip wordt ver kregen. Het marktmechanisme moet hier zelf corrigerend optreden. De prijzen in de topmaanden zullen hoog blijven met of zonder spreiding, want de vraag naar ruimte blijft toenemen. Bij het voortschrijden van de tijd zal het aan bod zich aanpassen. Ook een vakantie- markt raakt verzadigd wanneer ieder een vakantie krijgt en de welvaartsver meerdering luwt. Geen invloed op de prijzen. De vakantie-industrie gunnen wij graag een ruime bezetting in voor- en na seizoen, maar wij geloven niet dat dit de berekende prijzen in de topmaanden zal verlagen. Wel wordt de rendabi liteit van het hotel- en pensionbedrijf er door verbeterd. Dat is uit econo misch oogpunt zeer toe te juichen, maar wij moeten daar geen gunstige gevol gen voor het sociaal toerisme van ver wachten. Langs twee wegen kon dat sociaal toe risme de bal worden toegeworpen. De belangrijkste weg is die van de in komstenverbetering voor de laagst be taalde beroepen, die verder zal voort gaan. De tweede weg is het scheppen van vakantiegelegenheid voor speciaal geselecteerden met lage inkomens te gen speciale tarieven. Op het laatst genoemde gebied kunnen vooral de vak verenigingen en sociale instellingen, mogelijk ook de kerken, goed werk doen. bij het nieuwe filiaal van KERKSTRAAT 84 - SOEST Wij zijn ervan overtuigd dat de econo mische aanpassing aan het massaal geworden toerisme een proces van ja ren is. Zij zal verhaast worden door een eventueel optreden van crisis en malaise, die in de eerste plaats het toerisme treffen. Een regulerend optre den van de overheid zal echter meer schade berokkenen dan voordeel bren gen. Het blijvend tekort op de woning markt is een sprekend voorbeeld. STICHTING „ZIEKENHUISVERPLEGNG". In het jaarverslag van de Stichting „Ziekenhuisverpleging" wordt gewag gemaakt van het feit dat op 18 mei van het vorig jaar het dertigjarig be staan gevierd werd. Alle verzekerden die in een ziekenhuis of sanatorium la gen werden met fruit verrast. Het jaar 1961 was gunstig. Er werd een aanvullingsfonds 5 ingesteld voor hen die door de bemiddeling van de Stichting bij de V.G.C.N. verzekerd zijn. De verstrekkingen uit dit fonds be staan uit een bijdrage in de kosten van kinderuitzendingen, reiskostenvergoe ding, gezinsverzorging, kunstmiddelen, hoorapparaten en verpleging in ver pleegtehuizen. De uitgaven stegen in het afgelopen jaar, zodat de premie verhoogd moest worden. Hierdoor kon de exploitatie rekening met een voordelig saldo slui ten. Het totaal aantal verzekerden van het aanvullingsfonds A (voor ziekenfonds verzekerden) steeg tot 116.893. Het aan vullingsfonds 5 startte goed met 1222 verzekerden. Het aantal mensen dat bij de V.G.C.N. verzekerd is nam toe tot 14.339. Het bestuur en de samenstelling van do commissies onderging geen wijzigin gen. Er zijn thans 5 commissies de financiële, de commissie bijzondere doeleinden, de commissie premievast stelling aanvullingsfonds, de commis sie aanvullingsfonds V.G.C.N.-verze- kerden en de commissie reglements herziening. De medische controle werd onder ver antwoordelijkheid van de Stichting door de artsen R. J. ten Feld en J. W. Lud- wig verricht. JAARVERGADERING RAIFFEISENBAN K. De Coöperatieve Raiffeisenbank heeft de jaarvergadering in De Gouden Ploeg onder voorzitterschap van de heer J. J. Koelman gehouden. In zijn openingswoord sprak hij over de grote aktiviteit, welke de bank in Soest en de Centrale Bank ontplooid hebben. Er werd spaarbevorderend op getreden en de kredietverlening werd uitgebreid. Op 30 mei van het vorig jaar werd be sloten de naam Boerenleenbank te wij zigen in Raiffeisenbank. Het spaarte goed groeide aan tot bijna 9 miljoen. Na afschrijving en reservering is er 11.311,13 winst over 1961. De reserves stegen tot 380.000,Het ligt in de bedoeling binnenkort op de Soester- bergsestraat een bijkantoor te openen. De notulen gaven aan hoe kassier C. v. d. Breemer en zijn medewerkers hun werk verricht hadden. De heer Joh. v. d. Breemer Pzn trad af als bestuurslid en stelde zich niet meer herkiesbaar. De heer A. G. v. 't Klooster werd met 33 van de 40 stem men gekozen. De heer H. Butzelaar stelde zich niet meer herkiesbaar als lid van de Raad van Toezicht. In zijn plaats werd de heer J. R. van Poppe- len met 34 stemmen gekozen. De heer Koelman dankte de heren Van den Breemer en Butzelaar voor het vele werk dat zij gedurende vele jaren voor de bank verricht hadden. Hij bracht donk voor de vriendschap die men in het bestuur en in de Raad van Toezicht van de scheidende leden had mogen on dervinden en de heer Butzelaar in het bijzonder voor de vele taxaties die hij verricht had. Nadat de heer Koelman enige cijfers van de Centrale Bank genoemd had, die uitwezen dat de gang van zaken zeer bevredigend is, dankte hij kassier C. v. d. Breemer en zijn medewerksters voor hun arbeid in 1961 en sloot de vergadering. Wie weet nu, anno 1962, nog van de schrik en ontsteltenis uit 1887, toen de beide paarden voor het koetsje van koningin Emma en de zesjarige prinses Wilhelmina tijdens een rijtoertje op de Scheveningseweg in Den Haag ophol sloeg en de enige jockey afwierpen, zo dat het lichte wagentje her en der ge slingerd voortstoof over de onafzien bare bosweg, daarna door de Zeestraat werd voortgesleurd en tenslotte pas, na een ander voertuig te hebben ge ramd, op het Scheveningse Veer tot stilstand werd gebracht door de koene koetsier Kabelaar, die met de zweep in de hand de dieren in zijn greep kreeg en ons vorstenhuis redde Het Nederlandse volk was hem 25 jaar later en ook 50 jaar later vergeten. Eenmaal is er (in 1937) aan het feit en aan de man terug gedacht en werd er een inzameling georganiseerd, omdat de dappere koetsier in behoeftige om standigheden bleek te verkeren toen en kele journalisten hem eens opzochten om het verhaal van de onverschrokken held uit zijn eigen mond te vernemen. Er werd een inzameling georganiseerd. En wat kreeg Anton Kabelaar Hoe groot was het bedrag dat hem kon wor den uitgekeerd? O ja, het Nederlandse volk gaf hem graag en gunde deze goede borst een beter bestaan. Maar de Nederlandse overheid stak een klein spaakje in het wiel. De man was steuntrekker en mocht alleen het gebruikelijke bedrag aan ondersteuningsgeld ontvangen. We zien op het ogenblik nog een zelfde tendens. Als de behoeftigen van nu een erfenis ontvangen, een extra bedragje toucheren of zelfs maar een goed pen sioen zouden kunnen genieten, vindt er aftrek plaats, teneinde de gelukkigen maar vooral gelijk te schakelen met de rest die het niet zo breed heeft. Zelfs bepaalde toeslagen worden weer afgehouden als dat in de kraam van de sociale uitkeringen te pas komt en een behoeftige eindelijk eens iets meer zou krijgen. Wanneer zullen we eindelijk verlost worden van de kleinzielige politiek, die de extraatjes van de kleine man gaat afromen ten bate feitelijk van de over- heidsklassen, alleen maar om de gelijk matigheid en de gelijkschakeling Water waarin eieren gekookt zijn is zeer geschikt voor het verwijderen van aanslag op zilveren lepels en vorken Krassen op gepolitoerd hout verdwijnen als men de kras inwrijft met een hal ve aardnoot. De olie uit deze noot zorgt voor het verdwijnen van de kras. Door een beetje boter op het water te leggen, voorkomt u overkoken van aardappelen. Geel geworden bloemkool kookt men met iets melk, dan wordt deze groente weer wit. Tijdschriften worden tegenwoordig niet zo goed verkocht als er geen opvallend fraai gevormde juffrouw op de omslag prijkteen film wordt pas druk bezocht als er zich een meer of minder geklede actrice in vertoontbepaalde bars hou den er „animeermeisjes" op na, om de heren nog eens tot een dronk (in twee voud) aan te moedigen zelfs de ver koop van grammofoonplaten wordt al kunstmatig opgevoerd door een „hoeze- poes" op de hoes af te drukken. Ons leven raakt al zo doortrokken van deze behoefte aan vrouwlij k schoon, dat circus-directeur Boltini zich geroepen voelde een spaarzaam getextileerde ge huwde vrouw in de leeuwenkooi te werpen, teneinde haar levensgroot op zijn aanplakbiljetten te kunnen ge bruiken voor het lokken van zijn cli entèle, en - daarmede nog niet tevre den - een zangeres voorstelde beren te gaan dresseren, zodat er weer 'n fraaie foto in de landelijke bladen zou ver schijnen. Dat een der beren een klein hapje van het verleidelijk aangeboden kuiken nam, is eigenlijk niet te ver wonderen. Maar is dit de schuld van de heer Boltini Als wij over schuld gaan praten, mogen wij dan vergeten hoeveel mensen grepen naar de kranten, met juist dit plaatje? Hoe snel de stationskiosken door de voor raad ochtendbladen met 5-koloms ver groting heen waren Hoe de mensen tegenwoordig zelf vragen om gewaagde foto's van filmsterren en hoe groot de clandestiene omzet van pornografische en net-niet pornografische foto's is Het zogenaamde Nederlandse volk wan delt net zo dapper mee de afgrond in als vele andere, minder brave vol keren reeds deden en wij zijn al een heel eind op die verderfelijke weg ge vorderd. Amsterdam doet niet meer onder voor Parijs en Cirkus Boltini niet voor het Franse circus. Voor de ver foeide strip-tease kan men ook in Ne derlandse amusementsbedrijven gewoon een kaartie kopen. Boltini zou wel gek zijn, als hij met deze vraag naar vrouwelijk vlees zijn voordeel niet zou doen. Hij kan zijn kostbare circus niet voor lege banken laten draaien als een manlijke leeuwen temmer niet meer trekt. Wie er schuld hebben, zijn wij zelf. Het grote publiek, met zijn platvloerse smaak van veel gevraagde sex en misdaad. Pas als wij allen tezamen onze gedachten eens tot hogere idealen en tot meer verheven zaken zouden bepalen, inplaats van ons te verlustigen aan foto's van blank of licht gebruind mensevlees, nemen wij de noodzaak van dit verderfelijke soort parktijken weg, zou snel de omzet van dit voorplaatgemodeleer zakken en zou veel ongezonde belangstelling van onze kinderen tijdig kunnen worden gene zen. Met een kleine variant op een bekende slagzin zouden wij mogen stellen Ver beter Boltini, maar begin bij u zelf y diverse merker) Anrntrdam Ketorijracht 411 Jan Evertsenstraat

Soester Courant | 1962 | | pagina 6