FUGERS FIETS DIT IS VOORDELIG NIEOWS! TON BEUKEN ZONNE BRILLEN MODERNE MONTUREN VOSKUILEN Advertenties tot 2 uur. 35 jaar geleden vloog Lindbergh over de oceaan. Moordenaars ereburgers in Oost-Duitsland. PARASOLS BIJ ONS KOOPT U NÜ EEN OVERHEMD VOOR F. 12.75 J. HOPPENBROUWERS ZGNRE5RILLEN. VOOR UW GAZELLE - INVICTA - RALEIGH - B.S.A. Woninginrichting Polaroid brillen. U KUNT GELD VERDIENEN BIJ DERDE BLAD Nu de zomer zich aandient VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT! KERKSTRAAT 3-5 BETALING IN OVERLEG TELEF. 2030 Op de deur van kamer no 27, in het monumentale gebouw van het West- duise „Amtsgericht", is een klein, bijna onopvallend strookje papier geplakt met de woorden „Centrale voor re gistratie en dokumentatie van de jus titiële bestuursdienst". Deze centrale werd in oktober 1961 in het leven ge- reopen door de elf ministers van justi tie van de zogenaamde „bondslanden", waaruit de Westduitse bondsrepubliek bestaat en zij werd gevestigd in het ge rechtsgebouw van Salzgitter, terwijl met de leiding ervan werd belast dr. Friedrich Höse, officier van justitie al daar. Deze centrale heeft tot taak het on derzoeken van, het verzamelen van be- wijsmteriaal tegen en het registreren van daden van moord, doodslag, mis handeling en van wederrechterlijke vrijheidsberoving en ander lichamelijk geweld door leden van de Oostduitse „Volksarmee" (het leger), de „Volks- Soesterbergsestraat 51A - Tel. 2180 polizei" (VOPO) en van de Staats- sicherheitsdienst" (S.S.D.), d.i. de poli tieke recherche- en inlichtingendienst in de D.D.R., ten nadele van inwoners en van buitenlanders van Oost- en West-Duitsland gepleegd. Nu in 1962 is deze centrale reeds in het bezit van een honderdvijftigtal, met Duitse nauw keurigheid samengestelde, afgewerkte dossiers. Dit getal zal zich gelet op de binnenkomende en in behandeling zijn de zaken en gegevens, spoedig verdub belen. Het neerschieten van illigale grensgangers wordt extra beloond. Het onderzoeken, dokumenteren en re gistreren van deze gruweldaden is op gedragen aan de centrale in Salzgitter. Deze vreselijke daden nemen nog steeds toe en houden zodoende gelijke tred met de stijging van het aantal in be handeling zijnde dossiers, aanwezig in kamer 27 van het „Amtsgericht'' in Salzgitter. Einde augustus 1961 werd door de rode machtshebbers in de D.D.R., aan Vopo, Volksarmee en aan de S.S.D., het pa rool uitgereikt dat bij een illegale grensoverschrijding, dus bij het (onbe voegd) passeren van de „vredesgrens" alsmede bij het aantreffen van passan- Grote sortering ten in niemandsland ogenblikkelijk, dus onverwijld, zonder voorafgaande waar schuwing, van de vuurwapens gebruik moest worden gemaakt. Aan iedere Oostduitse soldaat of politieman die be let dat mannen, vrouwen en kinderen het grondgebied der D.D.R. verlaten, zal een geldelijke beloning van 200 DM. (Oost), worden uitgereikt. Volgens de gegeven orders werken de leden van S.S.D., van Volkspolitie en van de Volksarmee aldus mede aan de beves tiging en versteviging van de „socia listische moraal en ethiek". Zonder blikken of blozen wordt hier door de machtshebbers van en in de D.D.R. opdracht gegeven tot het plegen van moord en doodslag op weerlozen. Steeds weer nieuwe dienst plichtigen. Vorige maand is men in Oost-Duitsland begonnen met het oproepen van dienst plichtigen voor 't zogenaamde „Volks leger", ook wel „Vredesleger" genaamd. Aan een groot aantal jongemannen van de lichtingen 1940-1943, in totaal onge veer 524.000 personen, werd reeds een oproep voor opkomst in werkelijke dienst uitgereikt. De rode autoriteiten maken hierbij gebruik van de hun toe gekende bevoegdheden, neergelegd in de Oostduitse dienstplichtwet (Wehrpf- lichtgesetz) van 24 januari 1961. Bevelen en dienstvoorschriften uit deze wet voortvloeiende, moeten worden be schouwd als geboden der socialistische eer en moraal en dienen onverwijld te worden opgevolgd aldus artikel 3, pa ragraaf 1. Dienstweigeren van en de serteren uit de rode krijgsdienst zijn te beschouwen als misdrijven en zullen dienovereenkomstig worden bestraft, aldus verklaarde partijgenoot Hein- rich Toeplitz, de staatsecretaris van jus titie in de D.D.R. Dezelfde „heer" ver klaarde in aansluiting daarop nog dat „het. vermoorden, het neerschieten, van weerloze lieden, die de „vredesgrens" poogden te overschrijden, zal blijven bestaan, dat dus het bevel tot schieten blijft gehandhaafd, evenals de daarop gestelde geldelijke beloning". Leden van de volkspolitie, de volksarmee en van de S.S.D., aldus de „staatssecreta ris" Toeplitz, zodanig handelend, dien den te worden beschouwd als te zijn mannen van eer. Van de dienstplicht zijn, volgens artikel IA van paragraaf 13, uitgesloten, per sonen die op grond van gewetensbe zwaren, de dienstplicht afwezen en daarvoor werden gedetineerd. Met deze dienstweigeraars bedoelde de staatsse cretaris ondermeer die jongelui die weigerden aan de „vredesgrens" op weerlozen te schieten. Deze lieden zijn, aldus partijgenoot Toeplitz, misdadigers. De hooggeroemde socialistische moraal. De „socialistische moraal" is bij de le den van de Oostduitse politie en van het leger reeds lang tot nul gezakt. Zo is het ook met de politieke en per soonlijke betrouwbaarheid der lieden. De machtshebbers weten dit reeds lang, daarom komen er steeds wijzingingen in de bevelvoering van leger en van politie, in de sterkte der verschillende onderdelen, en hebben er voortdurend overplaatsingen van mannen en groepen van mannen plaats. En tussen iedere groep van politiemannen en van solda ten bevindt zich een - tot de tanden gewapend - Russisch militair, voorzien van blanco volmachten, welke slechts verantwoording schuldig is aan zijn Russische chefs op het hoofdkwartier in Pankow bij Berlijn. De onrust en onzekerheid onder de be woners van het Oostduitse land nemen steeds grotere vormen aan en Oost duitse politiemannen en miltairen in uniform en als zodanig aanwezig in bioscopen, café's en restaurants, worden gemeden als de pestde uniformen verafschuwd, doch nog zijn het alsmaar „onze socialistische eer en moraal", welke het westen moeten veroveren. De demoralisatie is aan de gang, in volle gang en nauwlettend dienen we onze toekomstige tegenstanders - zo wil men het immers, partijgenoot Toe plitz - in het oog te houden. Een kat in het nauw doet altoos rare sprongen en rode katten maken hierop zeer ze ker geen uitzondering. rinettist en trombonist gedrieën „het gordijn sloten" om het met Corrie Brokken te zeggen. Meesterlijke soli van de heren Klein, Kaart en Schilperoort werden dank baar met veel applaus beloond en drummer Ssanet kreeg nog meer bij val voor zijn fantastische solo. Tot besluit van de eerste helft The Tiger Rag, die in 1917 onze ouders en grootouders al in verrukking bracht. Na de pauze opnieuw een opmerkelijke drumsolo en uitstekend werk van bas sist Van Oven. Peter Schilperoort be speelt een oeroude Inkafluit en de op merkelijkste nummers van de tweede helft waren „Don 't fence me in" en „King of Zulu's." Het was een aantrekkelijk concert, dat heel wat meer belangstelling verdiend had en het is te hopen dat het optre den van het Tsjechisch dansensemble in juli en de toneelvoorstelling in augus tus deze belangstelling zullen trekken. HINDERWET. De heer H. W. Beek, Eigendomweg 2a, heeft tot de gemeente het verzoek ge richt ontheffing van de verbodsbepaling in de Hinderwet te willen verlenen om dat hij op de percelen Eigendomweg 2a en Nieuweweg 64a een autospuitinrich- ting, annex lasserij en plaatbewerking wil oprichten. De commandan, van de brandweer en de directeur van ge meentewerken adviseren de gevraagde ontheffing te verlenen. Ter voorko ming van hinder, gevaar of schade zullen bij het verlenen van de onthef fing voorwaaden worden opgelegd. De heer G. Stam vraagt ontheffing Adelaar een ronde achterstand, terwijl de veteranen Aad Post (Tempo), H. Stouten (Pedaalridders), Lub en Hans Hunnik van Tempo op twee ronden la gen. Na de bel voor de laatste ronde werd de spurt reeds op 300 meter ingezet. Gert de Weerd reed op kop, maar in de laatste meter werd hij door Jaap v. d. Burgt geklopt. De winnaar had 55V2 km in 1 uur en 14 min. afgelegd. Tweede werd De Weerd, derde Rutten- berg en vierde Doekemeijer. De an dere renners hadden 1 of meer ronden achterstand. Bij de aspiranten reden 4 Tempoleden, 3 Pedaalridders en 1 lid van de vereni ging Amersfoort. Zij hebben flink ge reden en kwamen slechts IV2 ronde op de seniores achter. Alleen de nog zeer jonge Schipper van de Pedaalridders kon het tempo niet volgen en hij kwam op een paar ronden. Toen de aspiran ten voor de tweede maal door de gro ten gepasseerd waren moesten John- ny Visser en Wim van der Linden los sen. Ook hier kregen we een felle eind spurt te zien, die met banddikte ver schil door Wim van Hoeijen uit Amers foort gewonnen werd. Hij legde 32,3 km. in 49V2 minuut af. Raymond de Zoete werd tweede en H. v. d. Brom van de Pedaalridders derde. OVERWEG TALMALAAN. In de gemeenteraadsvergadering van 28 februari 1962 is door de raad be sloten dat bij de overweg in de Tal- malaan automatische halve bomen aan gebracht zullen worden. Dit moet be taald worden door de Nederlandsche THE DUTCH SWING COLLEGE BAND. Wat als een daverende klap het zomer seizoen had moeten inzetten is maar een benauwde tik geworden, want slechts 200 a 300 belangstellenden waren woensdagavond in het openluchttheater om The Dutch Swing College Band te zien en vooral te horen. De band heeft uitgebreide tournees door Zwitserland, Oostenrijk, Engeland, Ier land en Duitsland gemaakt, trok al spelend door Zuid-Amerika en vertrekt deze maand naar Finland. Wat goed genoeg voor deze landen en blijkbaar ook zeer gewild is, moet blijkbaar niet goed genoeg voor het verwende Soes- ter publiek geacht worden, maar het i:j waarschijnlijker dat duizenden ver wacht hebben dat je naar The Dutch Swing College voor 2 dubbeltjes of een kwartje kunt. Peter Schilperoort stelde zijn orkest leden aan het selecte publiek voor en hij prees zich gelukkig op de eerste zo merse avond in de openlucht te kunnen spelen, ondanks de aanvallen van legi oenen muggen. Peter Schilperoort, klarinet en bariton- sax, Oskar Klein, trompet, Dick Kaart, trombone, Arie Ligthart, banjo en gi taar, Bob van Oven, bas en Lu Ssanet, drums, hebben een uitstekend program ma gebracht, maar wel wat kort, en het vrij geringe aantal nummers in de tweede helft doet vermoeden dat de heren in de pauze reeds hun honora rium ontvangen hebben. En dit zal on getwijfeld geen gering bedrag geweest zijn. De openingsmelodie als het visitekaar tje van de band werd gevolgd door eni ge swing-nummers, waarna de ou verture tot Wilhelm Teil van Rossini op aantrekkelijke, licht parodistische wijze gebracht werd. Het bekende Basin' street blues en zelfs het ver guisde Milord, waarbij trompettist, kla- BelOfast- Bei-O-fasl het sensationele overhemd Nooit meer strijken, want blijvend „strijkvrij" Wassen en drogen op alle manieren (ook in wasmachine en centrifuge) Blijft wit en krimpt niet DE ZAAK WAAR U HET VOOR 'T KIEZEN HEBT VAN WEEDESTRAAT 80 TELEFOON 2670 van de verbodsbepaling voor het op richten van een autoreparatiebedrijf, annex benzineopslag-aftapplaats, waar onder begrepen een opslag van 24000 liter benzine en 7500 liter dieselolie. De brandweercommandant en de direc teur van gemeentewerken hebben geen bezwaar tegen het verlenen van de ontheffing. Ook hier zullen voorwaar den opgelegd worden. Firma J. C. van Dolderen en Zn, Bur gemeester Grothestraat 68, vraagt ont heffing voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een garagebedrijf, annex reparatieinrichting op ~het perceel Burgemeester Grothe straat 68 te Soest. Het bedrijf heeft 4.25 p.k. aan motoren nodig. Brand weer en gemeentewerken hebben gead viseerd de ontheffing te verlenen. Ook hier zullen voorwaarden worden opge legd. VIERDE RIT ZOMERCOMPETITIE. De vierde rit van de Tempo-zomer competitie is over onbepaalde afstand verreden. Er namen 14 senioren en 8 aspiranten aan deel. Adri Doekemeijer reed voor het eerst op het parcours Foekenlaan-Gentiaanlaan. In de derde ronde trok hij al op avontuur, maar hij kwam niet ver. Na enkele ronden was het weer een gesloten peleton. Gert de Weerd, steeds aktief, deed in de 21- ste ronde een poging maar hij had evenmin succes. Drie ronden later pro beerden Gert de Weerd en Adri Doe kemeijer het opnieuw en even later Doekemeijer en Theo Zeedijk, maar pas in de 34-ste ronde werd het ernst. Gert dc Weerd, Jaap v. d. Burgt, Gerrit Rut- tenberg en Adri Doekemeijer flitsten uit het peleton en namen een voorsprong die ze behielden. Inmiddels had Wout van 't Klooster in de 27-ste ronde op gegeven en Klaas van 't Klooster in de 33-ste ronde. L. Verhoef van de Pedaalridders was door pech uitge vallen. In de 54-ste ronde kregen Wim Schaeffer, Theo Zeedijk en Anton Hun- nik en de gasten Kees Pol van de Pe- 1 aaalridders en P. Schrijvers van de Spoorwegen. In verband met de plaat sing van de bomen moeten echter ook voorzieningen in de Talmalaan aan gebracht worden en dit gaat voor re kening van de gemeente. De laan moet worden verbreed en opnieuw bestraat. De kosten worden op 4500,geschat en het college van B. en W. adviseert de raad hiervoor krediet te verlenen. VAN DE SOESTEB COURANT VAN VRIJDAG 8 JUNI 1962. Wegens grote drukte en tekort aan per soneel worden advertenties voor het dins dagnummer aangenomen tot maandag middag 2 uur en voor het vrijdagnummer tot donderdagmiddag 2 uur. Ir. het begin van juni 1927 - nu 35 jaar geleden - wachtte men in Ame rika val ongeduld op de terugkeer van de „vliegende dwaas", Charles Lind bergh, die het gepresteerd had in een kleine eendekker de oceaan over te vliegen. Van verslaggevers had hij die bijnaam „de vliegende dwaas" gekregen voor hij het waagstuk ondernam dat meer risico's met zich mee bracht dan een vlucht rond de aarde nu. Zij kwamen echter spoedig tot de overtui ging dat de lange jongeman helemaal geen dwaas was. Charles Augustus Lindbergh wist precies wat hij wilde en hij volvoerde het. Maar het bleef een enorm waagstuk. In mei 1927 was het toestel dat hij zelf ontworpen had klaar. Hij noemde het The Spirit of St. Louis omdat zakenlie den uit St. Louis hem financieel gehol pen hadden, waardoor hij in staat was het vliegtuig te laten bouwen en een poging te wagen de 25.000 dollar te winnen die een rijke hoteleigenaar uit geloofd had voor de man die als eerste van New York naar Parijs vloog. Met belangstelling volgden de verslag gevers de voorbereidingen die nodig waren om de grote sprong te maken en die waren zo degelijk dat zij de vlie gende dwaas een nieuwe bijnaam ga ven Lucky Lindy. Met een machine die overbelast was door de enorme voorraad benzine wel ke meegevoerd moest worden, steeg Lindbergh moeizaam op om de tocht te beginnen die 33V2 uur zou duren. Later schreef hij het relaas van deze tocht en het boek „De wijde zee" is spannend als een roman. 2lkKltVhONDSl i V5PANCIEP SOESTERBERGSESTR.WEG 2G TEL 2982 kunnen wij U een grote sortering tonen in Moderne monturen - Billijke prijzen. Vele uren duurde het voor hij eindelijk land zag en onderweg moest hij vech ten tegen de slaap. Het land dat hij tenslotte te zien kreeg was Ierland en nu was het niet zo moeilijk meer de weg naar Parijs te vinden. Het landen viel niet mee, maar ook dit liep goed af en Parijs was de eerste stad die hem bejubelde. Hij bleef voorlopig in Euro pa en ging naar Engeland. In Amerika verlangde men naar zijn thuiskomst en de president van de Verenigde Sta ten zond de kruiser „Memphis" naar Engeland om hem op de halen. Hij ging mee, evenals zijn vliegtuig dat voor de inscheping gedemonteerd moest worden. Zelden heeft Amerika iemand zo'n in tocht bereid als voor Lindbergh wegge legd was. Er lagen 55.000 telegrammen op hem te wachten. Vijf miljoen men sen waren in New York uitgelopen om de jonge held te verwelkomen en on geveer 200 ton papiersnippers werden uit de wolkenkrabbers over hem uit gestrooid, terwijl hij per auto zijn zege tocht hield. Op Broadway werd een pa rade gehouden die de stad New York 75.000 dollar kostte. De zegetocht door New York werd ge volgd door een zegetocht door de sta ten van Amerika. Lindbergh kreeg de meest fantastische aanbiedingen. Als hij een wereldreis voor een concern zou maken zou hem dit 2,5 miljoen dollar opleveren en voor een miljoen dollar kon hij een filmrol krijgen. Hij wei gerde echter, want hij had zijn eigen plannen. Tijdens een bezoek aan Mexico maak te Lindbergh kennis met Dennis Mor- row, ambassadeur van de Verenigde Staten en diens dochter Anne, met wie hij in mei 1929 in het huwelijk trad. In 1930 werd Charles August Lind bergh jr. geboren en spoedig zou hij de bekendheid van zijn vader eve naren. De aanleiding hiertoe was ech ter bijzonder tragisch. Hij werd in maart 1932 ontvoerd en twee maanden daarna werd het lijk van het kind ge vonden bij de plaats waar het losgeld gedeponeerd moest worden. Bruno Ri- chard Hauptman werd twee jaar later terechtgesteld omdat bewezen was dat hij de dader van de kinderroof en de moord was. Drie jaar woonden de Lindberghs in Engeland en daar legde Charles een sympathie voor de Duitsers aan de dag die hemzelf veel sympathie kostte. Hij keerde bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog naar Amerika terug en hield vele redevoeringen waarin hij de Amerikanen aanspoorde zich te ver zetten tegen inmenging van de Ver enigde Staten in de strijd welke in Europa woedde. Eén van zijn uitspra ken was „Het zou niet goed zijn als Duitsland verslagen werd". De verraderlijke Japanse aanval op Pearl Harbour betekende voor Lind bergh de bekering. Hij leidde piloten op, gaf adviezen bij de constructie van nieuwe toestellen en toonde dat hij als testpiloot zijn mannetje nog altijd stond. Bij de blokkade van Berlijn had Lind bergh een groot aandeel in het tot stand komen van de befaamde lucht brug en thans is hij civiel adviseur van het ministerie van luchtvaart. Van de politiek moet hij niets meer hebben.

Soester Courant | 1962 | | pagina 9