Het bestuur van de gemeente. RECREATIESPREJMNG. SCHATTEN IN SOESTER GROND. HET OOG GERICHT OP HET POSTKANTOOR. Wij gaan met vakantie. De volgende week, van 25 tot en met 30 juni, gaat ons personeel met vacantie. In die week is onze zaak, ook het kantoor, geslo ten en zal ons blad niet verschijnen. DRUKKERIJ SMIT. SOESTER COURANT. VRIJDAG 22 JUNI 1962. 41e ,AARGANG n0- 5Ö- SOESTER (fTO U R AN T Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,23 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 12615» De drukste vakantieweken naderen en binnenkort zijn onze recreatiegebieden weer overvuld met toeristen uit bin nen- en buitenland. Met de vakantiespreiding wil het nog altijd niet erg. Dat is echter niet al leen in Nederland zo, in het buitenland is het met die spreiding al evenmin gunstig gesteld. Het blijven over het algemeen de scholen die hierin te wei nig meewerken. Misschien kunnen ze dat ook moeilijk, althans individueel. Vermoedelijk zal hierin alleen verande ring kunnen komen, wanneer van bo venaf wordt ingegrepen en het depar tement van onderwijs de duur van het schooljaar dus in een iets andere pe riode stelt Dat is ongetwijfeld gemakkelijker ge zegd dan gedaan en daarom hebben we voorlopig ook nog geen hoge verwach tingen van een effectieve vakantiesprei ding, waarin dus de vakantie voor één of meer gedeeltes van het land anders vallen dan voor de andere delen. De bedrijfsgroepen kunnen in deze wel iets doen, doch blijven voor hun personeels- vakanties toch ook aangewezen op de vrije tijd van de scholen met het oog op de kinderen der gezinnen. Voorlopig zullen de meest gezochte re creatiegebieden dus overvol blijven in de periode van half juli tot eind augus tus, hier zowel als in de omringende landen. Dat wordt met het groeiend tal der bevolking steeds meer een wat benauwende geschiedenis. Vele Neder landers schuwen de eigen kustplaatsen al in deze tijd, omdat die dan overvuld zijn met buitenlanders. Vele Nederlan ders trekken dan dus ook de grenzen over, doch voor gezinnen met kleine kinderen is dat meestal nog moeilijk. Zij vooral blijven toch voornamelijk aangewezen op vakantie in het eigen land. Er ontstaat dus een schrijnende benoefte aan meer recreatiegebied. Nu mogen we daar ook niet al te pes simistisch over zijn, want er zijn ook in ons land nog gebieden, die nog be trekkelijk weinig toeristisch verkeer kennen, hoewel de streek daar toch wel aanleiding toe zou geven. We denken b.v. aan oost-Brabant, Zeeuws-Vlaan deren, de kop van Overijssel, aan Zuid oost Friesland, enkele streken in Dren te, hef gebied tussen Mook en Arcen in Noord-Limburg en zo zijn er nog wel enige andere stukken met fraai na tuurschoon doch nog met betrekkelijk weinig toerisme. Ook daar zijn rustige mooie vakanties door te brengen. Het euvel van de te volle recreatiege bieden ontstaat vooral doordat velen zich te weinig oriënteren over de moge lijkheden die er nog zijn naast de reeds zo bekende oorden als de kustplaatsen, de Veluwe, Zuid-Limburg en wat er zo nog verder is. Er zijn heus nog wel aar dige en minder drukke plekjes te vin den als men eens gaat vragen bij V.V.V.'s of A.N.W.B. De propaganda vcor deze bezoekspreiding begint lang zamerhand iets op gang te komen, zo dat men zich gemakkelijker van de no dige inlichtingen kan voorzien. Dat geldt ook voor de propaganda die in het buitenland en voornamelijk in Duitsland wordt gemaakt voor een be zoek aan ons land. Tot nu toe was het eigenlijk steeds de kuststreek, die voor namelijk van de buitenlanders profi teert, maar men begint nu ook pro paganda te maken voor het doorbren gen van de vakantie in een ander deel van het land, zoals voor de provincie Utrecht, De Veluwe en de Friese me ren. De Duitsers, die nu eenmaal sterk op gezondheidszorg zijn ingesteld, zoe ken ook hier een „Luftkurort". Daarvoor behoeven echter niet alleen de badplaatsen aan de kust in aan merking te komen, maar ieder ander gebied zonder rook van fabrieken en gelegen temidden van een fraaie na tuur komt hiervoor in aanmerking. Het zelfde geldt ten aanzien van het door brengen van verlof in ons land door de in Duitsland gelegerde Amerikaanse militairen, bij wie de watersportgebie den b.v. steeds meer in trek komen er bij wie dan ook geprogageerd wordt om niet in de randstad Holland te gaan logeren doch logies in de andere pro vincies te zoeken. Op deze wijze kan langzamerhand de overvuldheid der meest bekende va kantieoorden enigszins worden geremd en gaan andere streken mede profite ren van het steeds toenemend toerisme. In de zomermaanden verplaatsen zich ongeveer honderd miljoen Europeanen om ergens vakantie te gaan houden. Het toerisme is daarmede de grootste industrie ter wereld geworden. Goede oriëntatie wordt voor de vakantiegan ger dus wel nodig om inderdaad de rust te vinden, die hij en zij enkele weken per jaar zo hard nodig heeft. De mogelijkheden daartoe zijn er nog, zelfs ondanks een mislukken van de vakantiespreiding. B.D.C. 2 ZONDAG KAMPIOEN? Het tweede elftal van B.D.C. speelt zon dagmiddag, om half drie, op het terrein van B.V.C. te Bilthoven, een beslis singswedstrijd tegen het Doornse D.E.V. 2 om het kampioenschap van de afde ling. De winnaar promoveert automa tisch. MOOI SUCCES. Op de dezer dagen gehouden wedstrijd om het landskampioenschap dameskap- pen behaalde mej. M. W. Rademaker alhier de 3e prijs. UITVOERING OLYMPIA. Op zaterdag, 30 juni, houdt de chr. gymnastiekvereniging Olympia een uit voering in het openluchttheater. De leiding is in handen van directeur C. v d. Heiden en mej. C. Verwey. Het programma bevat 22 nummers. In de pauze zal de Olympia-drumband op treden. XXVI Mevr. M. C. P. Walter-van der Togt. Als men het gemeenteraadslid - en later wethouder - Peter van der Bree- mer zo'n zestig jaar geleden gezegd zou hebben dat in 1962 een vrouw lid van de gemeenteraad zou worden voor de katholieke fractie, dan zou hij waar schijnlijk gezegd hebben ,,Da kan mak kelijk", maar anderen zouden geant woord hebben ,,Da ken nie", want in K.V.P.-kringen heeft men lang ge aarzeld met het toekennen van de plaats die de vrouw in het gemeente bestuur toekomt. Bij de C.H.U. had men reeds voor de oorlog een vrouw in de raad, namelijk mevr. Landweer-De Visser. Ditmaal is men er bij de gemeente raadsverkiezingen in katholieke kringen van uitgegaan dat ook de vrouwen een kans op een vertegenwoordigster in de raad moesten hebben. De kans die ge boden werd was klein, want er waren zeven zetels, mevr. M. C. P. Walter- van der Togt kreeg de achtste plaats toegewezen en er moest dus zetelwinst behaald worden. Dat is gebeurd ten koste van de V.V.D., die een vrouw in de raad had, maar in september niet meer, omdat de zetel van mevr. E. C. Van Goor-Cleton verloren ging. Mevr. Walter zal echter mevr. S. M. Polet-Musler (P.v.d.A.) en mevr. M. H. W. Muurling-Voorthuis als sexe-geno- ten in het gemeentelijk bestuurscollege hebben. Mevr. Walter werd geboren in Den Haag. Ze bezocht daar het lyceum, deed eindexamen H.B.S.-B, werkte op het kantoor van T.N.O. en bij de B.P.M. en trad in het huwelijk met dr. J. Wal ter, bedrijfseconoom en thans werk zaam bij de Nederlandsche Spoorwe gen. In 1956 kwam het echtpaar Walter in Soest wonen en het nieuwe raads lid kan zich thans de trotse moeder van 1 zoon en 4 dochters noemen. De zoon gaat in september naar het gymnasium. Mevr. Walter heeft ook in Amsterdam en Rotterdam gewoond. Daar was ze lid van de K.V.P.maar in Soest aanvan kelijk niet, omdat men zich meestal wel opgeeft voor een politieke partij wanneer iemand het lidmaatschap komt aanbieden, maar niet als men zelf hier voor stappen moet ondernemen. Tij dens een forumavond, waarop kennis gemaakt werd met enige fractieleden van de K.V.P., kwam dat echter in orde. Een tweede stap was het lid zijn van de werkgroep. Bij het naderen van de gemeenteraadsverkiezingen 1962 moest uitgezien worden naar een opvolgster van mevr. Stokhof de Jong, die Soest verlaten had en dus niet meer op de K.V.P.-kandidatenlijst gezet kon wor den. Men polste mevr. Walter, die aan vankelijk dacht daarmee een vinger aan de publieke zaak te geven, maar nu de indruk krijgt dat het een hele arm of nog meer geworden is. Zij be treurt dit echter niet, omdat zij van mening is dat de vrouwen, die prat gaan op de emancipatie, niet moeten aarzelen als het er,om gaat hun aan deel te leveren in werk dat vroeger uitsluitend voor mannen bestemd was. Het hoofdbestuur van de K.V.P. ver zorgt een schriftelijke cursus voor raadsleden die in september voor het eerst deel zullen uitmaken van gemeen tebesturen en mevr. Walter bestudeert de gegevens van deze cursus ijverig om tenminste niet geheel onbeslagen ten ijs te komen. Dat wil echter helemaal niet zeggen dat zij zich de eerste tijd veel zal la ten horen, want zij bezit ook de be scheidenheid, die het kenmerk is van de meeste nieuwelingen in het gemeen tebestuur. Veel luisteren en voorlopig heel .weinig zeggen is dan ook haar de vies. De uitbreidingsplannen van Soest heb ben de interesse van mevr. Walter om dat ze Soest een mooie plaats vindt en er graag woont. Zij hoopt zelfs dat zij in Soest nog eens deel zal mogen uitmaken van een commissie, waarvan haar moeder in Den Haag lid is. Deze commissie adviseert het gemeentebe stuur van Den Haag inzake huizen bouw en zij bestaat geheel uit vrou wen. Het Haagse gemeentebestuur heeft blijkbaar begrepen dat vrouwen veel meer tijd in huis doorbrengen dan mannen en zij kunnen dus beter dan de heren der schepping weten wat wel en wat niet in woningen en ge bouwen gewenst is. Zo kwam dit co mité eens tot de ontdekking dat alles in een ontwerp van een gebouw prach tig voor elkaar was, maar de werksters zouden geen stofdoeken kunnen uit kloppen. Op zoiets verstandigs kan na tuurlijk alleen maar een vrouw komen. Mevr. Walter is bestuurslid van de jonge afdeling Soest van het Katholiek Vrouwengilde, secretaresse van het oudercomité van de St. Willibrordus- school, maar ook actief lid van de Mixed Hockey Club Soest en met veel genoegen slaat ze een bal in het team dat men uit eerbied voor de leden geen veteranenteam mag noemen. Het is echter wel het elftal waarvan niet de jongste leden van de Mixed Hockey Club deel uitmaken. Mevr. Walter vindt het prettig dat nu ook de K.V.P. een vertegenwoordigster van het vrouwelijk deel der bevolking in de raad heeft en ze vindt het hele maal niet onplezierig dat zij dit zelf is, al had ze aanvankelijk niet gedacht dat ze gekozen zou worden. Zij houdt van Soest, woont hier graag - en dat kan ook moeilijk anders wan neer men aan de Soesterbergsestraat woont - is van mening dat de vrouwen meer moeten doen dan zich uitsluitend dan ook graag haar deel leveren van beperken tot het werk in huis, en zal het werk voor de Soester gemeenschap. Het is maar een nare en lugubere geschiedenis met de grote sleuf, die ge graven is voor de enorme rioolbuis, ■welke thans in het land van boerderij 't Klooster tussen de Eemweg en de Peter van der Breemerweg ligt. Hier en daar kan men uit de steile wanden menselijke botten zien steken. Voor hen die aan deze sleuf werken is dat al niets bijzonders meer, want zij hebben al zoveel van die botten gezien. En schedels en geraamten, die de indruk wekten dat het bij de be- 1 grafenis wat wild toegegaan is. Waar schijnlijk kan men niet eens spreken van een begrafenis en is er sprake van in een kuil gooien en met grond be dekken. Dat doet denken aan S.S.me thoden, maar vier eeuwen geleden was er nog geen S.S. Wel was er Maarten van Rossum, die in schurkachtigheid weinig onderdeed voor mannen als Eichmann, Heyderich, Himmler en Hitier. Hij leefde van 1478 tot 1555 en was le geroverste in dienst van Karei van Eg- mond, die hertog van Gelre was. Als bevelhebber van zijn troepen maak te hij zich berucht door zijn plunder tochten. Vooral de streken rond Amers foort moesten het ontgelden, maar hij zag er ook niet tegenop Den Haag te plunderen. Na de dood van Karei van Egmond trad hij in dienst van Willem van Gulik, Op barbaarse wijze hield hij in Bra bant huis. Karei de vijfde heeft ook nog gebruik gemaakt van de diensten van deze plunderaar, die zijn soldaten uitsluitend met geroofd goed betaalde en ze de vrije hand liet als er een stad of dorp veroverd was. Uit de geschiedenis van de stad Amers foort is bekend dat ruim 4 eeuwen ge leden een colonne marskramers, die zich aaneengesloten hadden uit angst voor een overval van Maarten van Ros sum en zijn mannen, buiten de muren van de stad aangevallen is. De mannen werden gedood, hun waren en dieren buitgemaakt en men neemt aan dat de bandieten van Van Rossum, verkleed als eerzame handelaren, menige scha- vuitenstreek uitgehaald hebben. Van de geschiedenis der Grieken en Romeinen, honderden jaren voor Chris tus is meer bekend dan van de ge schiedenis van Soest en zeker meer dan van de geschiedenis van het klooster Mariënborgh, dat stond op grond waar eerst bij graafwerkzaamheden muren blootgelegd zijn, waar men vluchtgan gen en beenderresten vond en later schedels en geraamten. In 1393 werd de naam van het kloos ter voor het eerst genoemd. In 1662 bestond de oude kloosterkerk nog, maar in 1772 wordt deze als ruïne vermeld. Boerderij 't Klooster staat op de grond van dit klooster. Het klooster was van de orde der Bir- gittijnen die, in 1344 in Vadstena, Zwe den gesticht werd. In 1378 verleende paus Urbanus VI zijn goedkeuring aan de orde. Men mag aannemen dat op Soester grond twee gescheiden kloos tergebouwen stonden, bestemd voor nonnen en priesters. Na de hervorming verdween de orde in ons land vrij spoedig als dubbel- convent, maar thans is er in Weert nog een Birgittijnenklooster voor non nen. Vroeger was in Kampen het kloos ter Mariënkamp, in Utrecht Mariën- wijngaard en in Gouda Mariënsterre. Het staat onomstotelijk vast dat Maar ten van Rossum en zijn mannen Soest binnenvielen en het Birgittijnenkloos ter plunderden. Het is natuurlijk niet uitgesloten dat zij onze gemeente en het terrein van het klooster binnengekomen zijn in de vermomming die zij bij Amersfoort tuitmaakten. Het klooster werd grondig geplunderd en men mag rustig aannemen dat de vrouwen verkracht werden, want in de loop der eeuwen hebben veroveraars dit nagenoeg altijd gedaan en de Russen vormden in 1945 geen uitzondering toen ze Berlijn binnentrokken. De soldaten van Maarten van Rossum zullen op deze nare regel ook geen uit zondering gevormd hebben en menige vrouw zal niet alleen de eer, maar ook het leven verloren hebben. Vandaar misschien de indruk dat de geraamten toebehoord hebben aan mensen die geen begrafenis gehad hebben, maar dood eenvoudig na hun vermoording in een kuil gegooid zijn, zoals in de tweede wereldoorlog zovelen in een kuil ge gooid zijn, nadat men ze vermoord had. „Publiek, ik verwacht u", schreef Mul- tatuli in de vorige eeuw, omdat hij zich miskend achtte als schrijver, maar van dat publiek moest hij het toch maar hebben, al leverde dat niet zoveel op omdat je in ons land direct een buiten beentje bent als je niet langs de plat getreden paden van het allerfatsoen lijkst fatsoen wandelt. „Publiek ik veracht u", hebben u of ik nog nooit door iemand van het post kantoor horen zeggen, want daarvoor zijn de mensen van de P.T.T. veel te netjes, maar wie bekend is met het lange wachten aan de loketten van ony P.T.T.-kantoor, zal wel eens de indruk gekregen hebben dat het in ieder geval gedacht wordt. Het spreekt vanzelf dat men niet van de directeur en van zijn medewerkers verwachten mag dat ze zich dagelijks opwinden over het feit dat de klante- van de P.T.T., als ze in Soest op het postkantoor komen, gewoonlijk voor een wachttijd staan die ze als klanten van een ander bedrijf helemaal niet zouden nemen. Dat opwinden zou niet goed zijn voor hun hart en per slot van rekening kun je voor een postzegel niet bij de concurrent terecht, want de P.T.T. kent geen concurrentie. Het zou echter wel gewenst zijn als men er toch eens aan dacht dat enige service echt niet zo gek zou zijn, want het zijn de wachten den die de postbeambten het dagelijks brood bezorgen en niet omgekeerd. Nü is het zo dat men liefst zo gauw moge lijk terugvalt op 1 loket, maar er zelden of nooit over piekert van 2 op 3 te gaan als het erg druk is. Kalmte is na tuurlijk te prijzen, vooral in deze tijd, maar die kalmte moet niet gaan lijken op een volkomen gemis aan interesse voor de belangen van de klant, al mag de klant voor de P.T.T. dan meer de slaaf dan de koning zijn. KANTMAN. Anna Bijns, vurig katholiek dichteres, die in de tijd van Maarten van Rossum en Maarten Luther leefde, schreef eens het volgendeTwee Maartens stellen de gehele wereld in roeren, de eene plaagt de kerk, de ander de boeren. Men mag wel aannemen dat zij met de eerste Maarten Luther en met de tweede Maarten van Rossum bedoeld heeft. De mannen, die de graafwerkzaamhe den bij boerderij 't Klooster verrichten, hebben de gevonden stoffelijke resten in een kuil gegooid en die dicht ge maakt. Zij zijn ervan overtuigd dat er over een grote afstand nog veel meer geraamten en losse beenderen verbor gen liggen. Ook geloven zij dat er schatten verbor gen zullen zijn, verstopt door hen die zich bedreigd voelden door vijanden en door hen vermoord werden. Het vinden van vluchtgangen wijst erop dat men bij de bouw van het klooster ei rekening mee gehouden heeft dat het wel eens nodig zou kunnen zijn te vluchten. En wie vlucht neemt graag zijn kostbaarste bezittingen mee, als ze meegenomen kunnen worden. De veronderstelling dat de grond van boerderij 't Klooster meer bevat dan stenen, geraamten, beenderen en sche dels is dan ook niet zo vreemd. AVONDDIENST. Woensdagavond, 7.30 uur, wordt in ge bouw Credo, Julianalaan, een kerk dienst gehouden waarin zal voorgaan ds Du Marchie van Voorthuizen.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1