Dromen van de Zuidzee* mltrtielm JWÏÈU& L i A SPRO IThI NiTïïi 1 lUTi 1 Brillen ^ÉiillPp M. TUSSEN BABY VERWACHT? MEER KEUS dan ooit ^WulSWx/lfV, ürabbeSs wan Knelis. i Wilt U rijles naar uw zin? Stap dan bij „De Witte Pompen" in. Auto- en Scooterrijschool Rouw- en Trouwkleding - BABYSET 1 DERDE BLAD Of U f 10.- of f 100.- besteedt, TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 Politie telefoon 4444 en 4445 Voor kom Rilleric 1? Onprettig? Vlug: Hawaii bestaat uit een 20-tal eilanden, die zijn ontstaan door vulkanische uitbarstingen. Van deze eilanden zijn er slechts een 8-tal bewoond. Voor 3 jaren terug werd het als vijftigste bondsstaat bij de U.S.A. opgenomen. Hawaii wordt wel het paradijs op aarde genoemd. Als westelijke staat der U.S.A. en samensmelting der rassen wordt Ha waii steeds belangrijker in het raam der programma's, welke doel het is, Oost-Azië van de goede wil van Ame rika te overtuigen. Op Hawaii moet een Oost-West cen trum onstaan, waarvan men in de toekomst misschien nog veel horen zal. Men verhaalt dat de Spanjaard Juan Goelano, de eilanden archipel van Ha waii in het jaar 1555 ontdekte. Als streng christen bewaarde hij dit ge heim, omreden hij angst had dat het hem als een zonde zou aangerekend worden, wanneer hij vertelde van de schoonheid der vrouwelijke bewoon sters der eilanden. Hoe het ook zij als ontdekker van Hawaii vermelden de geschiedenis boeken de naam van de Engelse zee vaarder kapitein Cook. Hij zocht de sprookjesachtige Noord westpassage om Noord Amerika te omzeilen. Evenmin als Columbus de Westroute naar Indië vond, vond kapitein Cook de Noordwestpassage. Toen hij in het jaar 1778 met zijn beide schepen voor de kust van het Hawaii-eiland Kanai, het anker liet vallen, hadden zich aan de oever duizenden bewoners verza meld, die hem hartelijk toewuifden. Zij dachten dat hij de witte God Lone was, die in hun sagen vermeld stond. Cook en zijn mannen, die als goden be handeld werden, beviel dit uitstekend, „Huis der Zon" noemt men deze reus achtige vulkaan (krateromvang 45 km) op het eiland Macci. Toen hij evenwel een jaar later weer naar het eiland terugkeerde, was het de bewoners reeds lang duidelijk ge worden dat deze blanken geen goden waren, en een tot nog toe ongekende ziekte naar het eiland hadden overge bracht. Toen Cook, wegens stelen van een aan hem toebehorende boot, (het be grip stelen kenden de bewoners van Hawaii niet) met represailles dreigde, kwam het tot een gevecht waarbij Cook gedood werd. Zijn lichaam zou hierna door de be woners zijn opgegeten. Dit is echter zeer twijfelachtig daar de bewoners nooit kanibalen zijn geweest. Een 20- tal jaren na de ontdekking heerste koning Kamehameha de Eerste over het eilandenparadijs. KAPSALOrt Steenhoffstraat 25 - Soest - Tel. 2185 renren. ,,In Honolulu" zei een nuch tere Europeaan, „zijn veel mensen die nog Amerikaanser dan de Amerikanen willen zijn,, maar dat zijn nog de kin derziekten van een jonge staat". Mis schien heeft hij daarin gelijk. Wat de naam Hawaii betekent, weten de ge leerden tot heden nog niet. De mees ten van hen vermoeden dat het de naam is, die de oorspronkelijke bewoners gebruikten voor vaderland. De hoogste berg der aarde is, zo men vroeger op school leerde, de Mount Everest. Zon, palmen en zuidelijke prachtige gebouwen en moderne aangelegde straten beheersen het beeld van het centrum van Honolulu, de hoofdstad van Hawaii. vergeten. Frankrijk en Engeland bestreden zich het recht op Hawaii. De politieke toestand werd er zo korrupt dat ko ning Kamehameha de Derde Amerika smeekte zijn eilandrijk te annexeren. Maar Amerika wilde daar niets van weten, nog had men geen interesse vcor Hawaii. Eerst in het jaar 1893 gelukte het aan de steeds groeiende en invloed rijker wordende aanhangers voor an nexatie, de Koning Liliukalani ten val te brengen, de republiek uit te roepen en de verwezenlijking van hun doel te bewerkstellingen n.1. aanslui ting bij de U.S.A. waarin het verkeer als lange slan gen zich een weg tracht te banen, om geven door reusachtige hoge gebou wen met televisiemasten, hotels met aangelegde trappen, waarin veel whis ky en coca wordt geschonken. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 Vijf jaar later werden de „gelukkige eilanden" Amerikaans. De achtergron den dezer beweging waren hoofdzakelijk op handelsbelangen gegrondvest. Het ging voornamelijk om afzetgebied te vinden voor het hoofdprodukt der eilanden, de suiker. In de loop der ja ren probeerde Hawaii steeds meer als volwaardig lid in de U.S.A. opgenomen te worden. De stille strijd, die het meest achter de schermen werd uitge vochten, duurde nog tientallen van ja ren. :wr 5TIE.NH0FFSTR.53 TElZB«r-r SOEST Hij gold als de enige bestuurder der Archipel, wiens onderdanen hun eigen eiland het beste vertegenwoordigde. Onder zijn bestuur eindigde dan ook een 10-jarige oorlog, die tussen de verschillende eilandbewoners gaande was. Toen in 1820 de eerste christelijke missionarissen naar Hawaii kwamen hadden zij het moeilijk. De oude goden der elianden waren toen reeds bijna Moderne kantoorgebouwen in Honolu lu geven de stad het aanzien van han dels- en verkeerscentrum. Na verschillende vergeefse pogingen, besloot de Amerikaanse regering in maart 1959 tot opname als gelijkbe rechtigde bondsstaat. Wanneer een filmproducent in Holly wood een grote partij geeft omdat zijn film een groot succes boekt, kan het licht gebeuren, dat hij kort na midder nacht zijn gasten uitnodigt voor een „trip" naar Honolulu. Het zijn welis waar rond 3000 km van Los Angeles naar Honolulu, maar wat betekent dit bij het tegenwoordige straalvliegtuig- verkeer De gasten haasten zich naar het vlieg veld en de volgende morgen vermaken zij zich reeds aan het strand. Nog heden worden in Honolulu de aangekomenen zo ontvangen als men zich gedroomd heeft, wanneer men de reklamaplaten der reisbureaus ziet. Er ontbreken noch de lachende en met bloemenkransen omhangen meisjes noch de Hula danseresjes. Het is alles zoals men zich dit in zijn fantasie voorstelt, totdat men wat dieper op deze dingen ingaat. Honolulu is uiteindelijk een grote Ame rikaanse stad met straatkruisingen, Voorlichting voor gemakkelijke bevalling en om na de geboorte een goed en slank figuur te houden. De volledige deskundige voorlichting hiertoe in een Super de Luxe ZXe isaiyv&vz&igütg De vele toeristen laten geen der ge- oi ganiseerde uitstapjes voorbijgaan, omdat zij alles voor hun dollars wil len genieten wat geboden wordt. Voor de Europeanen, die met romantische voorstellingen naar Honolulu komen, is de stad een ontnuchtering. Zo „gera- tionaliseert" heeft hij zich deze stad niet voorgesteld. Natuurlijk, men heeft hem niets voor gespiegeld toen men hem vertelde dat daar het eeuwige voorjaar is, ook niet dat deze stad tot de mooiste der aarde behoort, maar de romantiek is geor ganiseerd, zowel het omhangen van bloemslingers bij de aankomst, over bij het nieuwe filiaal van KERKSTRAAT 84 - SOEST Dit klopt echter niet met de werke lijkheid. De 4200 m. hoge Mauna Kea, een uitgewerkte vulkaan in het noor den van Hawaii het grootste eiland der groepen mag zich dan met de Mount Everest niet meten kunnen, hij verrijst uit een zeediepte van 5000 m. te voorschijn. Wanneer men deze „onder-water- hoogte" meetelt, en verschillende geo grafen zijn die mening toegedaan, dan kcmt de Mount Everest eerst op de tweede plaats. De op één na hoogste berg van het eiland Hawaii is de Mauna Loa, die tevens de grootste aktieve vulkaan der aarde is. Aan de westzijde ligt de Kilauea, in welke geweldige krater de vuurzee Halemaumau borrelt. Eigen lijk bestaat het eiland Hawaii slechts uit deze drie vulkanen en de lava massa's die ze uitgespuwd hebben. Wie niet verder reist, kan op de met sneeuw bedekte hellingen van de Mauna Kea, de werkende vulkanen aanschouwen. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 22 JUNI 1962. iiTi%ini|| U WORDT BIJ ONS EVEN PRETTIG ONTVANGEN. llimiiiiiiiniilIiiiiiiiilllliiiiiiiitHllllllUlllliiiiiiillllllllllllllillllllllll m iliiiiniin'iiiiill Groest 110, Hilversum - TeJ. 14001 Spiegelstr. 38, Bussum - Tei. 15614 Huizerweg 24, Bussum - Tel. 12379 de „gegarandeerd echte" dansen, even als het picknicken bij open vuur met gebraden speenvarkens. De bittere waarheid is eenvoudig deze. Het vreemdelingenverkeer wordt door de eilandbewoners als „industrie" be schouwd. Niettemin heeft dit alles aan de schoonheid der natuur geen afbreuk kunnen doen. De maan staat des nachts helder en klaar aan de he mel en het strand van Waikiki is be toverend. Aan de hoofdstraat, die pa- ralel loopt met het strand, zit men tot lang na middernacht bij een koele dronk tesamen. HOR LOG ER-JUWELIER WEEDESTR.8 TEL.2456 SOEST DUK Van de gejaagdheid der dag is niets meer te bespeuren, zelfs die toeristen, die overdag met fototoestellen sjouwen en de verklaringen van de leiders der groepen aanhoren en aantekeningen maken in hun notitieboekjes, komen onder de indruk van het betoverende wat elk eiland heeft en ook niet ver liezen zal. Het mag dan heten dat Honolulu het politieke, financiële en kulturele cen trum van Hawaii is, het is in geen ge val Hawaii zelf. Het is slechts een klein steentje in het mozaiek van een wonderbare eilandenwereld, wier be roemde lied „Aloha Oe", gekomponeerd door de koningin Lilliuokalani, wier territoriale vlag nog tot 1960 in de linkerbovenhoek de „Union Jack" droeg, uiting geeft aan vroegere gebruiken. Om dat alles te ontdekken moet men zich van de toeristenpaden ver wij de- Hawaii is de enigste bondsstaat der U.S.A., waar de blanke bevolking in dc minderheid is. Rond 38 °/o der ei landbewoners men schat ze op ongeveer 600.000 zijn van Japanse afkomst. Daarbij komen nog Philipij- nen (13 Chinezen (7 °/o), Koreanen, Porto-Ricanen, negers en nog vele an dere rassen. Naast de blanke bevol king zijn de rasechte Hawaiianen met 3 °/o sterk in de minderheid. Ondanks deze rassenverscheidenheid op dit eiland heeft zich hier in tegenstel ling met zuidelijke Amerikaanse sta ten nog geen rassenkonflikt voor gedaan. De geleerden hebben tot dus ver 65 verschillende rassen op dit ei land vastgesteld. Naar hun overtuiging is dit de re den dat deze rassenverscheidenheid de oorzaak is, dat men in de jongste bondsstaat der U.S.A., zoveel buiten gewoon mooie mensen aantreft. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak blie bin datte rieks- weg deur ongs dar- rep oppeknapt wordt. Netuurlek hadde de manne van waterstaot dat veul beter in maort kenne doen, maor die dochte ne tuurlek laote wullie wachte tot de zoemer dan ist goed druk en dan motte d'r nog veul meer minse staon te wachte as in maort. Woensdagmarrege mos ik effe int dar- rep wat haole. 'k Gong mit de stoom- fiets en op de rieksweg kreeg ik de steene om ming oore. Das niks arreg. Maor minse zuk wachte op de Steen- hoffstraot. Ik doch dak slim was en ik zee bie mien eige, over de Eng Knelis, daor hejje noeng nog de ruumte. Strak- kies nie meer aster alsmaor meer huu- ze komme. Jao amme zoole, de heule Eng sting vol mit ouwe minse die d'r daggie uut gonge. Noeng mojje nie den- ke dat ik sachereinig wier, waant die minse hadde schik veur tien en ik ok, omdat noeng alles ken en vreuger niks. Toeng was oud weeze haost altied van alles te kort komme en veur uutgaon waore d'r gin sente. Maor noeng die rieksweg. D'r binne vast minse die zeige, meraokels fing wegdekkie. Daor kejje us effe lek ker op scheure. Niks te scheure, waant d'r mag daor maor vieftug kiiemeter ereeje worre. D'r is noeng gin mins die zien eige daoran houdt maor das gauw over, want de pelisie kriegt 'n harstikke duur apperaot waoroppie ken zien hoe hard auto's, stoomfietse en brommers rieje en ast te hard gaot dan bejje de segaor. Kejje betaole. Aster minse binne die zo n haost hebbe dan motte die maor van Utrech naor de Haog jakkere en dan weer terug, maor nie op ongze rieksweg. Daorom ist goed datter zo'n apperaot komp. Aster minse uut Amsterdam wegrieje dan motte die weete jonges laote wullie in Soest oppasse, want daor houdt de pelisie nie van ongelukke en daor mojje dan ok vieftug kiiemeter rieje, aanders krieje 'n bon. D'r binne in ongs darrep al genog dooje deur 't verkeer in 'n jaor. 't Is narreges veur neudig dattie jakkeraors d'r nog meer maoke. GELIJK SPEL VAN DE DUINKIKKERS. De Duinkikkers gingen met het eerste herenelftal op bezoek bij De Meent 1 er lieten in de eerste helft een gave partij waterpolo zien. Koos Iseger kon tweemaal scoren door goed aangeven van Gerard van der Bor en door prach tig spel werd het zelfs 3-0, maar daar na was het gebeurd. Rob de Vink werd het water uitgestuurd, het werd 3-1 en zelfs in de tweede helft 3-3, want alle kansen werden door de Sóester spelers verprutst en van het goede samenspel was niet veel overgebleven. Kees v. d. Brink en Loes de Vink na men deel aan de 2 km. wedstrijd in Loosdrecht, georganiseerd door de ver eniging De Robben. Beide leden van de Duinkikkers zwommen de afstand goed uit. Gerard van der Bor zou ook deelnemen, maar hij verscheen te laat aan de start. 11 GESLAAGD, Voor het toelatingsexamen van het R.K. Lyceum te Hilversum slaagde Ton van Schalkwijk, leerling van de R.K. Ulo-school te Soest. Van de Mariaschool te Soesdijk slaagden negen leerlingen voor het toe latingsexamen voor een middelbare school, n.1. voor het Constantijncollege te Amersfoort Hans v. Beurden, Niek Egtberts, Henri Groen en Guus Kok voor het R.K. Lyceum te Hilversum Rien Jasperse, Herman Leliefeld, Rudi Hornung, Wim Voet en Rob de Vries. JAARVERGADERING V.V.V. Be V.V.V. Soest houdt op dinsdag, 26 juni, de jaarvergadering in restaurant Zonneheuvel. Secretaris en penning meester zullen verslag over 1961 uit brengen en er is bestuursverkiezing. De heren K. de Vries, H. G. Scholt- meijer, J. C. Brouwer en A. G. Kok treden periodiek als bestuurslid af. Zij stellen zich herkiesbaar. AUTOTOCHT VAN BEJAARDEN. Meer dan 90 personenauto's en een bus hebben ruim 300 Soester bejaarden bo ven zeventig jaar woensdag vervoerd tijdens de jaarlijkse autotocht. Ditmaal was het geen grote file van alle auto's, maar men reed in twee gedeelten om het verkeer niet te ontwrichten. Het ene deel ging over Alphen aan de Rijn naar Noordwijk en over Hoofddorp terug, het andere deel reed in tegen gestelde richting. Beide groepen had den dezelfde rustplaatsen met consump ties en het traditionele lunchpakket maar op verschillende tijden omdat het niet meevalt voor een bedrijf een invasie van 400 personen te krijgen. De organisatie was weer uitstekend en de Soester politie, geholpen door col lega's in andere gemeenten, liet de zaak op rolletjes lopen. Het was jam mer dat het weer niet zo best was en dat het regende toen de enorme file te rugkwam in Soest, maar het gebrui kelijke ijsje smaakte er niet minder om en de serenade van P.V.O. werd nog meer gewaardeerd.

Soester Courant | 1962 | | pagina 9