Vacantie ASPR<* Joh* Mets Altijd liever IY6ROI TWEEDE BLAD GEERVLIET GAAT I OP VAKANTIE? METS. PIC-N1C ARTIKELEN. aparte tassen, byoux, ceintuurs - knopen. Voordelige coupons. EEN NEDERLANDS BEDRIJF MET EEN EIGEN LUCHTVLOOT. Firma G. van de Pol U kunt niet alles weten. BIZET MOEST EEN GENIE WORDEN. zonder hoofdpijn neem 'ASPRO' mee. HOORTOESTELLEN Dan eerst naar Loodgieters- werkzaamheden. Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 SALON KOPPEL BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool G Dan zeker van frisse mond en witte tanden VAN DE SOESTEK COURANT VAN DINSDAG 3 JULI 1962. AFSCHEID VAN DE ZUSTERS VAN ST. JOSEPH. In 1868 begonnen de zuster van de con gregatie van O. L. Vrouwe te Amers foort met het werk voor bejaarden die in huize St. Joseph ondergebracht wa ren en in 1962, bijna honderd jaar la ter hebben zij afscheid genomen van dit werk en ook van het onderwijs dat op twee meisjes- en twee kleuterscholen gegeven werd. Het bejaardentehuis wordt geheel ontruimd en de scholen hebben andere leerkrachten. In het St. Josephgebouw werd afscheid genomen van de 25 zusters die nog in Soest waren. Zij werden toegesproken door de heer N. Breedeveld, voorzitter van het comité dat deze afscheidsbij eenkomst belegd had, door pastoor mgr. S. Th. Visser, die namens de parochie dank bracht, door de burgemeester, mr. S. P. baron Bentinck, die namens het gemeentebestuur sprak en wees op de bescheiden en stille wijze, waarop de De heeren W. Lagemaat en W. van Doorn werden tot bestuurslid herkozen en in de vakatures, ontstaan door het overlijden van de heren Besselsen en Lagemaat werden de heren Chr. Ken ter en B. Vonk gekozen. De voorzitter bracht dank aan de heer W. Paerel, die dirigent M. Larssen tij dens diens langdurige ziekte uitstekend vervangen heeft. Ook maakte hij zich verdienstelijk bij het opleiden van jeugdige muzikanten. Er werd besloten de taptoe, die het vorig jaar met de mannenzangvereni ging Apollo gehouden werd op 31 au- I de ruimste keuze in binnen- en 'y; buitenlandse merken ju^veruennralc 38 zusters gedurende 94 jaar hun werk in het belang van bejaarden en kinderen verricht hadden. Namens de parochianen sprak de heer A G. Hilhorst, die in herinnering bracht hoe pastoor mgr. Steenhoff de Zusters in 1868 naar Soest riep om hier een kweekschool voor onderwijzeressen te stichten. De kweekschool ging naar Amersfoort en de zusters kregen tot taak bejaarden te verzorgen en onder wijs te geven op meisjes- en kleuter scholen. Aanvankelijk werd zonder rijkssubsidie gewerkt en vaak moesten de zusters 's nachts verstelwerk ver richten om het geld te verdienen dat de scholen nodig hadden. In 1920 kregen de lagere scholen subsidie, maar de kleuterscholen niet. De heer Hilhorst schonk namens de parochianen een be drag van 1000, Zuster Theophilia, de algemeen over ste van de congregatie, dankte voor de medewerking die de zusters steeds in Soest mochten ondervinden en het ge schenk in geld dat besteed zal worden aan de bouw van een kapel voor de congregatie in het missiegebied in Afrika. Zuster Theophilia sprak er haar spijt over uit dat het werk van de zusters in Soest opgegeven moest worden door het gebrek aan roepingen. Daar vindt U een grote sortering Van Weedestraat 90 - Telefoon 2404 METS, ALLES VOOR UW AVONDJES gustus te herhalen. Drie drumbands zullen hieraan deelnemen en ook deze taptoe zal bij Braamhage gehouden worden. Er zijn een nieuwe vlag en een nieuw vaandel in de maak. De zusters van huize St. Joseph, die Soest verlaten, vervaardigen deze gratis voor P.V.O. JAARVERGADERING V.V.V. De V.V.V.-Soest heeft de jaarvergade ring in restaurant Zonneheuvel onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Arend, die in zijn openingswoord het werk van mej. Sluis en mevr. Boer in het V.V.V.-verkeershuis prees. Mej. Sluis heeft vele nieuwe leden ge worven. De heer C. van Wijngaarden werd dank gebracht omdat hij 35 mid denstanders lid van de V.V.V. maakte. De heer Van den Arend vond het spij tig dat de Soester Zakenkring zo weinig succes gehad heeft met de eerste uivoe ring van dit seizoen in het openlucht theater, maar hiermee werd althans bewezen dat de V.V.V. niet ten onrech te het organiseren van feestavonden en voorstellingen achterwege gelaten heeft omdat dit in Soest nu eenmaal niets uit haalt. Voor de kinderen zullen echter weer drie middagen in het openlucht theater georganiseerd worden. Er wor den wandeltochten georganiseerd, de kinderen kunnen schatgraven in de dui nen en er wordt deelgenomen aan de streek-fietstocht. De heer Scholtmeijer las het jaar verslag. Hij concludeerde hierin dat er nog veel gedaan moet worden om van Soest een gemeente te maken waarin meer mogelijk is op velerlei gebied dan thans het geval is. VOLLE YB ALTOURNOOI. Voor de derde maal organiseert de vol leybalafdeling van de vereniging Olym- pia een jeugdvolleybaltournooi. Zater dagmiddag, 7 juli, beginnen de wed strijden om twee uur op het voormalige hockeyveld aan de Birkstraat, dat thans in gebruik is bij de handbalvereniging B.D.C. Vorig jaar namen 43 teams aan dit tournooi deel en ook ditmaal wordt op grote deelname gerekend. Na het tournooi zal de volleybalafde ling van Olympia tot en met 14 augus tus vakanie houden. De eerste training voor de heren is op 15 augustus en voor de dames op 17 augustus. P.V.O. HEEFT NIEUWE VOORZITTER. Op de jaarvergadering van P.V.O. is de heer J. v. d. Broek met algemene stem men tot voorzitter van P.V.O. gekozen en hij zal niet alleen de vereniging lei den, maar ook de bouw van het nieuwe repetitielokaal van de Soester harmo nie, waarmee inmiddels begonnen is. De jaarvergadering werd voor de laatste maal in het bouwvallige repetitielokaal aan de Korenweg gehouden en zal het volgend jaar ongetwijfeld in het nieu we lokaal aan de Nachtegaal weg gehou den worden. In zijn openingswoord herdacht de heer Van den Broek 't overlijden van de heren S. F. Besselsen en B. Lage maat, die respectievelijk 57 en 53 jaar lid van P.V.O. waren. Secretaris W. Lagemaat las het jaar verslag. Er zijn thans 42 leden 23 mu zikanten, 1 vaandeldrager en 18 tam boers. Het aantal muzikanten is met 4 verminderd. Er zijn 573 donateurs, maar dit heeft niet kunnen voorkomen dat er een nadelig saldo van 489, was. Er werd dan ook besloten de con tributie te verhogen. SOESTER KUNSTHANDEL Burg. Grothestraat 16 - Soestdijk Uw adres voor 20 tot en met 50 korting. SIMPLICITY-PATRONEN. Met daverende motoren snelt een groen witte metalen vogel over de startbaan van het vliegveld Welschap bij Eindho ven. Even later verheft het prachtige toestel zich in de lucht. Wij kijken naar de start van de nieuwste aanwinst van de Philips Fiight Division, het eigen luchtvaartbedrijf. Het is niets minder dan een nieuwe Fok ker Friendship die wij zagen starten en daarmee is Philips de eerste Nederlandse onderneming, die met dit Nederlandse vliegtuig vanuit Nederland opereert. Weliswaar kocht de K.L.M. twee van deze Friendships, maar deze leende de toe stellen in charter uit aan de Irian Oil Company in het midden-oosten. Fokker F 27 Friendship, welk vliegtuig in staat zal zijn zijn passagiers met een snelheid van niet minder dan 400 km per uur te vervoeren. Voorzien van een drukcabine is men bovendien in staat zonder bezwaar voor de inzittenden op grote hoogte te vliegen. De gehele Philips vliegdienst staat onder leiding van de heer S. A. Spierenburg en voorziet sinds 1955 in een dringende behoetfe van het bedrijf, namelijk snelle verbindingen. Dat is iets dat voor een modern bedrijf van het grootste belang is en dat de reden is van het bestaan van dit privé vliegbedrijf. Niet minder dan 36 mensen zijn er in vaste dienst en wel 13 piloten, 20 tech- De nieuwe Fokker Friendship van de Philips Fiight Division. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw nici, nodig om de machines in goede conditie te houden en 3 man administra tief personeel. Omstreeks 300 personen worden door dit vliegbedrijf per maand vervoerd, verdeeld over zo'n 180 vluchten. Er wordt hoofd zakelijk gevlogen binnen Europa, zoals op Engeland, Frankrijk, west-Duitsland, Zwitserland en Spanje om enkele voor beelden te noemen. Buiten Europa maakt men ook wel vluchten naar het nabije oosten. In deze tijd van „tijd is geld" (zeker voor kaderleden van een wereld concern) is het logisch, dat de normale openbare middelen van vervoer toch nog teveel tijd vergen en dan maakt men graag gebruik van een eigen vliegbedrijf, dat op dit gebied grote mogelijkheden biedt. Vliegenvuil op hout kunt u het best verwijderen met petroleum. Verse vis heeft geen ingevallen ogen, wel rode kieuwen, een frisse reuk, een strakke huid en stevig vlees. Stroeflopendc Iaden in uw kasten kunt u ook glijdend maken door wat talk- poeder te strooien. Dat een grote onderneming zich zo'n pracht zakenvliegtuig heeft aangeschaft verwondert ons niet, want in het be drijfsleven is zeker plaats voor de mo derne zakenvliegerij. Een pracht zakenvliegtuig. Wij hebben deze Friendship eens van dichtbij mogen bekijken en kunnen niet anders zeggen, dan dat hier sprake is van een juweel van een zakenvliegtuig. Deze Friendship, geregistreerd PH-LIP en voorzien van het bekende Philips-em- bleem op romp en kielvlak, is luxueus uitgevoerd en voorzien van twee extra Het volledige assortiment vindt U bij Soesterbergsestraat 44 Telef. 2045 Het ledental is toegenomen van 401 tot 515. Bijna 4000 personen brachten een bezoek aan het verkeershuis tegen 3184 in het voorafgaande jaar. Er waren 1283 schriftelijke verzoeken om inlichtingen binnengekomen en 1855 telefonische. Bijna 500 buitenlanders bezochten het verkeershuis. De heer Scholtmeijer betreurde het dat de winkeliersvereniging haar subsidie verlaagde. Hij sprak de hoop uit dat de plaatselijke overheid krachtige finan ciële steun zal verlenen omdat de V.V.V. zeer verdienstelijk werk voor de ge meente doet. Ook de horecabedrijven, groot- en detailhandel moeten het be lang van steun aan de V.V.V. steeds meer gaan inzien. Er dient voor ge waakt te worden dat overheid en par ticulieren niet op elkaar wachten als er iets gedaan moet worden, want een goed functionerende V.V.V. is ook in Soest onontbeerlijk, aldus de heer Scholtmeijer. Uit het financieel overzicht van de heer A. G. Kok bleek dat er een exploitatie tekort van 407,was. De heren Scholtmeijer, Kok, Brouwer en De Vries werden herkozen als bestuurs leden. brandstoftanks onder de vleugels, waar door het vliegbereik van het toestel aanzienlijk wordt vergroot. De twee mo toren zijn opgevoerde Rolls-Royce Dart RDa. 6 turbinemotoren van 1700 pk, die vierbladige propellers aandrijven. Deze Friendship, die gewoonlijk slechts enkele passagiers zal vervoeren, is in staat om non-stop van Eindhoven naar Caïro te vliegen. Philips denkt de ma chine vooral te gaan gebruiken voor verbindingen met haar nederzettingen in Afrika. Slaapkamer, werkkamer, keuken. De cabine van het toestel is in twee ge deelten verdeeld. In de achterste cabine staan zes zogenaamde „sleep-air" stoelen opgesteld, waarvan er vijf in een zoge naamde „slaap-positie" kunnen worden gesteld. In de voorste cabine bevinden zich zes stoelen, met tafels ertussen. Er zijn twee toiletten aan boord. In de voorste vestibule, die groter is dan bij de normale verkeersuitvoeringen van de Friendship, bevindt zich een keuken met een klapstoel voor een eventuele steward of stewardess. Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht GO t=3 C/3 De machine is modern uitgerust met tal van navigatie-instrumenten, zoals Bendix slecht-weer radar en een Smiths Sep-2 automatische piloot. Een eigen luchtvloot. Philips houdt er een eigen luchtvloot op na die bestaat uit niet minder dan zes vliegtuigen. Daar zijn dan twee De Ha- villand Herons, prachtige machines met vier motoren, voorts twee De Havilland Doves, elk met twee motoren, een kleine Cessna en dan nu als zesde machine de Klokslag middernacht op 3 juni 1875 stierf in de armen van zijn vrouw George Bizet, de componist van o.m. de bekende opera „Carmen", waarvan die avond juist de 33e opvoering plaats vond. Bij het uitspreken van de naam George Bizet worden wij onmiddellijk geheel vervuld van zijn inachtige mu ziek, waaruit een grote kracht spreekt. Telkens wanneer zijn grootste opera „Carmen' zich op ütiS gedachteïi^ujiéim aftekent, is het alsof er in ons iets ont stoken wordt van een zuidelijk tem perament, dat ons geheel doorgloeit. Deze grootste onder de Franse opera componisten heeft ons zeer veel ge schonken, want zijn muziek wordt her kend uit duizende andere stukken en zelfs de leek in de wereld zal toch bij het horen van zijn composities uit roepen „Dat is Bizet Met 4 jaar achter de piano. George Bizet was een genie en als zo danig was hij ook door zijn ouders voorbestemd. Hij werd geboren op 25 oktober 1838 te Parijs en ontving de na men Alexandra César Leopold. Deze prachtige reeks van voornamen kreeg George, zoals hij zich later liet noe men, met een bepaalde bedoeling. Het was steeds de wens van zijn vader ge weest om een zoon te krijgen, die uit blonk in de muziek waar hij zelf zo in opging, maar welke schone kunst hem slechts het lot had toebedeeld van een eenvoudig zangleraar. Zijn tante was een uitstekend pianiste, ter wijl zijn moeder ook uit een muzikaal geslacht stamde. Geen wonder, dat alle aandacht werd besteed aan de muzikale opvoeding van de jongen. Op 4-jarige leeftijd werd hij al achter de piano gezet. Inder daad voldeed hij aan de hoogste ver wachtingen van zijn ouders, die hem met grote zorg omringenden. Op 9-jarige leeftijd ging de knaap naar het conservatorium en twee jaar later kon hij er nog maar weinig le ren. Elf jaar telde hij, toen hij reeds met de „Prix de Rome" werd vereerd. Geen prijs werd er in de jaren toe gekend in of buiten het conservatori um of George ging er mee naar huis. Zijn medeleerlingen zullen dus wel een zucht van verlichting geslaakt hebben, toen hij op 20-jarige leeftijd naar het land van beloften voor alle jonge kun stenaars vertrok. Hij was toen reeds een der grootste pianisten van zijn tijd. Als zodanig is hij echter niet be kend geworden, waarschijnlijk omdat hij niet graag als solist optrad. Berlioz heeft zijn spel zeer geprezen en ook Fransz Liszt behoorde tot zijn bewon deraars. Maar Bizet componeerde lie ver. Overeenkomst met Mozart. De veelbelovende jongeling werkte met een ongelooflijke werkkracht. On telbare composities kwamen van zijn hand. De muziek van Italië, waar hij verbleef, bekoorde hem niet. „De slech te smaak vergiftigt dit land", schreef hij naar huis. Grote bewondering had hij voor de werken van Mozart die naar zijn mening in het vergeetboek raakte. Ei is trouwens een merkwaardige over eenkomst te vinden in de levensloop van beide kunstenaars. Beide waren buiten hun muziek nuchtere mensen en beide kunstenaars begonnen reeds jong de ladder der hoogste roem te bestij gen. Noch Mozart, noch Bizet werden ooit de roem deelachtig, die voor hem was weggelegd. Te vroeg werden beide uit het leven, dat hun teleurstelling had bereid, weggerukt. Reeds jong voelde George zich tot de opera aangetrokken. Hij" kréég" lessen"" van Helévy en was in diens huis een graag geziene gast. Georges liefde be perkte zich echter niet tot de com ponist, want enkele jaren later trouw de hij met diens dochter, die hem in zijn korte leven veel steun geboden beeft. Zes jaren duurde slechts hun hu welijksleven, dat gekaraktiriseerd werd door de uitspraak van Bizet's vrouw, na zijn dood „Er is geen uur, geen mi nuut uit ons korte huwelijk, die ik niet in datzelfde geluksgevoel zou willen overdoen". Miskend. George Bizet is de lijdensweg gegaan van alle werkelijk grote kunstenaars. Hij werd miskend, soms veracht door zijn tijdgenoten, kon soms nauwelijks zijn brood verdienen en na zijn heengaan brachten zijn werken meer dan een miljard op. Zijn voornaamste scheppingen waren „De parelvissers" en „Carmen". Deze laatste opera, die hem wel de grootste roem bracht, is geïnspireerd op een gedicht van Prosper Marimée over een liefdestragedie, die zich werkelijk heeft afgespeeld in Sevilla, de bekende stad in Spanje. Het werkelijke verhaal is wel iets anders dan de versie van de opera, maar dat doet aan het feit niets af, dat een ware geschiedenis de basis ia geweest voor het verhaal van Car men. Het libretto van de opera is van Havély en Henri Meilhac. Bizet schreef de muziek en verwachtte veel van de opvoering, die wel 'n succes werd, doch niet zo overweldigend als Bizet had gehoopt. Deze teleurstelling ondermijnde zijn toch reeds zwakke gestel. Hij leed onophoudelijk aan keelaandoeningen. Vermoedelijk heeft hij zich doodgewerkt. En toch begrepen. Onmiddellijk na zijn dood begon men zich zijn grootheid bewust te worden. Meer dan vierduizend mensen stonden aan zijn graf, onder hen bevonden zich Gounod, Camilli Doucet en du Locle. De kranten begonnen zijn lof te zingen en noemden hem de „meester" der Franse operamuziek. Geen ander lot schijnt de ware kunste naar beschoren te zijn, dan tijdens het leven miskend en na de dood beroemd te worden. George Bizet vormt op deze regel geen uitzondering. De eenvoudi ge marmeren gedenksteen in zijn huis in Bougival, op korte afstand van Pa rijs, is een al te simpele hulde aan de man, die de Franse opera verhief tot een hoogte, die slechts door de Itali aanse wordt overtroffen. „Carmen" en „De parelvissers" vormen de eeuwige monumenten van het leven van dit genie.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5