De commando leert het water overwinnen. WAS U ER AL? D. ENGEL Krabbels van Knelis. Voor BETER Schoeisel en VAKKUNDIGE Kousenreparatie STICHTSE SCHOENHUIZEN UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Politie telefoon 4444 en 4445 Er staat een stevige bries uit het wes ten, die het water van het Hollands Diep bij Willemstad opstuwt tot flinke golven. De lucht is grijs en donkere wolkenflar den jagen langs het zwerk. In de verte horen we het driftige ge knetter van de buitenboordmotoren van een paar stormboten die fel het water doorklieven op weg naar een krib, waar een landing moet worden uitgevoerd. In onstuimige vaart naderen ze, de man schappen liggen in dekking plat op hun buik op de bodem van de boot het hoofd naar de voorsteven, de benen naar ach teren. Zo uit de verte lijken de boten on bemand, maar op korter afstand zien we vanaf onze hogere standplaats de jongens duidelijk liggen. „Bij elkaar blijven schreeuwt de in structeur. „Keurig, goed zo In onstui mige vaart stormen de boten op de krib af, keurig op een rij. „Nu kalm aan Vaart minderen roept de sergeant weer. „Kalm, kalm Snel vermindert het tempo en keurig komen de boten met de kop tegen de krib tot stilstand. Zoals algemeen bekend is, zijn de com mando's de soldaten in ons leger, die opgeleid worden om (populair gezegd) gevaarlijke karweitjes op te knappen. Het is uiteraard noodzakelijk en na tuurlijk ook in het belang van de man zelf, dat deze jongens een harde op leiding krijgen, die hen in staat stelt zich onder vrijwel alle omstandigheden te redden en hun taak te volbrengen Water kan voor een mens onder derge lijke omstandigheden een ernstige hin dernis zijn. Daarom krijgen alle com mando's op deze vaarschool een alge mene opleiding die hen ten eerste ver trouwd maakt met het water en ten tweede hen leert hoe deze hindernis te nemen. Ze leren omgaan met de storm boten, waarvan wij een oefening mee maakten, ze leren hoe rivieren e.d doorwaden, of overzwommen moeten worden, ze leren uiteraard hoe ze hun hele uitrusting met de minste schade kunnen overbrengen. Ze worden gehard en getraind op een manier die van hen ware kerels maakt. Toekomstige buitenboordspecialisten krijgen les in de geheimen van de buitenboordmotoren. Uitstappen. „Uitstappen commandeert de instruc teur naast ons en zijn stem schalt over het water „Uitstappen het klinkt zo keurig en korrekt, maar onder dit woord wordt bij de commando's iets anders verstaan. Uitstappen betekent zo snel mo gelijk uit de boten springen en met de grootst mogelijke spoed tegen de glibbe rige keien van een gladde glooiing op klauteren om daar boven in het lange gras in dekking te gaan. De jongens weten wat er van hen ver langd wordt. Snel springen ze uit de bo ten, klauwen zich vast aan de steile en spiegelgladde keienwand en klauteren als klipgeiten omhoog. Och ja, een enkele lukt dit niet zc vlot en hij glijdt terug in het water. Natte voeten Wie bekommert zich daarom, als het niet erger is On versaagd klautert de man zo snel mo gelijk achter zijn kameraden aan, totdat ook hij boven op de krib in het gras ligt. „Keren commandeert de instructeur. De mannen die de buitenboordmotoren bedienen, wenden snel hun boten, zodat ze nu met de achterspiegel tegen de krib liggen. En daar volgt het commando „Instappen Specialistenopleiding, Bij deze algemene opleiding die voor ie dere commando geldt, blijft het niet. De vaarschool doet meer. Zij leidt spe- cialisten op. Vrijwillig kunnen jongens zich hiervoor melden en dan kunnen ze worden opgeleid tot buitenboordspe cialist, afgekort BB. Deze mannen leren het fijne van de buitenboordkneepjes van de motoren, zodat ze ook in staat zijn ze eventueel te herstellen. Kortom zij worden schippers en monteurs. Zelf wonen we een les bij en het is snel duidelijk dat een dergelijke specialis tische opleiding nodig is, want de man van de BB draagt een grote verant- gen dat de motor goed loopt en dat er een vaartuig met draaiende motor klaar ligt wanneer zijn kameraden instappen Zonder mankeren moet hij ze naar de plaats van bestemming brengen. Geen afslaande motoren onderweg of iets der gelijks, waardoor de boot met mannen kans loopt een weerloos doel voor de vijand te worden. Hij moet perfect en zonder schade aan boot of motor di verse soorten landingen kunnen uitvoe ren, waarbij hij er voor verantwoorde lijk is, dat de boot zo wordt gemanoeu- Utrecht - Soest - Soestdijk - Baarn typen „longen". Dat zijn de apparaten die de kikvorsmannen onder water het ademen mogelijk maken. Zo zijn er de kikkerlong en de aqualong bijvoorbeeld, apparaten met verschillende mogelijkhe den. De mannen moeten weten wat ze er mee kunnen doen en ook leren moei lijkheden te voorkomen, zoals te diep duiken, waardoor de druk op de trom melvliezen van de oren te groot wordt en eveneens niet te snel op te duiken, aangezien dan de druk te snel afneemt. Voorts hoe zich onder water te bewe gen en zelfs te werken. Want zo'n kik vorsman duikt niet alleen onder wa ter om er eens een kijkje te nemen. Dikwijls zal hij er zwaar werk moeten verrichten, zoals het opruimen van ob stakels, of het plaatsen er van, het aan brengen van springstofladingen onder water en zo zouden we kunnen door gaan. Een harde leerschool. Hoofdzakelijk in zijn eigen belang moet een commando een harde leerschool doormaken. De bekroning is het verkrij gen van de groene baret, maar daarvoor moet hij dan ook bewijzen dat hij een echte commando is. Slechts lichamelijke en geestelijk in honderd procent verke rende mannen, die een gedegen oplei ding achter de rug hebben, kunnen het examen, dat bestaat uit een „afmattings slag" van bijna een week, doorstaan. Ongeacht de weersomstandigheden bi vakkeert de commando buiten en slaapt hij op de harde grond. Als het moet desnoods op een smal dijkje van nog geen meter breed tussen twee waterplas sen Hij kan marcheren over zeer lange afstanden om daarna nog eens diverse obstakels te nemen, klauterend en klim mend, hard lopend en kruipend en dat alles desnoods zonder ontbijt, middag eten of zelfs wel eens zonder een hele dag gegeten te hebben. Kortom, op militair gebied moet de commando een soort duivelskunstenaar zijn, die niet „kapot" is te krijgen. Alleen sportieve kerels, die de opleiding ook sportief on dergaan kunnen dit halen. Een luitenant vertelt ons, hoe tijdens het examen vroeg of laat elke man een lichamelijke of geestelijke inzin king krijgt. „Het gaat er om, dat ze die weten te overwinnen", zegt hij. Na tuurlijk speelt de teamgeest ook een zeer belangrijke rol. De kerels moeten elkaar bijstaan. Moreel door stimule rende woorden en eventueel ook door een knaap die lichamelijke moeilijkhe den heeft, op de een of andere manier te helpen. We moeten niet vergeten, dat kameraadschap en teamgeest hier heel belangrijk zijn, want de jongens zijn „Uitstappen Zo snel mogelijk verlaten de commando's de boten om als klip geiten tegen de steile, gladde krib op te klauteren. Het trapje mag geen dienst doen. De jongens duiken op uit het gras en halt lopend, half glijdend, duiken ze van de dijk terug in de boten. Dadelijk vallen ze plat op de bodem, keurig in dekking en wanneer de laatste man bin nen is en even de boot afduwt, spuit deze weer weg naar de andere oever. De vaarschool van het korps commandotroepen. We zijn hier gast bij de vaarschool van het korps commandotroepen die onder leiding staat van de eerste luitenant Bruins, zelt een ervaren commando, die zoals wij constateerden, uitstekend met zijn mannen kan omspringen. Op deze vaarschool komen de mannen wanneer ze er eerst acht weken oplei ding in het depot Roosendaal hij de commando's hebben opzitten. Een sol daat en zeker een commando heeft met twee dingen te maken en dat zijn land en water. Hier op de vaarschool leert de commando het probleem water te over winnen. vreerd dat zijn kameraden op de meest gunstige wijze kunnen uit- en instappen. Ja, zo'n B B.-specialist draagt een grote verantwoordelijkheid. Ook per kano. Daarnaast is er nog een speciale kano opleiding. Hier leren commando's met kano's omgaan. Uiteraard is dit belang rijk wanneer oeververkenningen moeten worden uitgevoerd, of op de een of andere plaats springladingen moeten worden aangebracht. Aangezien zoiets soms zal moeten gebeuren onder het oog van de vijand, is het nodig dat deze jongens haarfijn weten wat ze wel en wat ze niet moeten doen en dat onder verschillende omstandigheden. Dan is er nog de opleiding tot kikvors man die zo'n zes weken in beslag neemt. Natuurlijk komen hier alleen uitsteken de zwemmers voor In aanmerking. De leerlingen dienen alle kneepjes van het vak tot in de puntjes te beheersen. Zij moeten kunnen omgaan met diverse wanneer het er op aan komt altijd in kleine groepjes van twee of drie man en dan moet je weten wat je aan el kaar hebt. Zeker wanneer het om een moeilijke opdracht gaat". Toen we tenslotte deze unieke militaire opleidingsschool aan het Hollands Diep verlieten beseften we wel, dat de jon gens die een commando-opleiding wil len en kunnen volgen, naast hun mi litaire opleiding eigenlijk ook een voortgezette karaktervorming meemaken, waarbij de nadruk wordt gelegd op verantwoordelijkheidsgevoel, stiptheid, zo wel in je eigen belang als in dat van anderen, moed, doorzettingsvermogen en kameraadschap in de goede zin des woordelijkheid. Hij moet er voor zor- woords, karakterfacetten, die in het ge hele leven van bijzonder veel belang zijn. WIELERVIERDAAGSE IN SOEST? Ieder jaar wordt er door de ren- en touristenvereniging Tempo, in samen werking met de Baarnse winkeliers vereniging, een avondvierdaagse geor ganiseerd waarvoor altijd veel belang stelling is. Dit jaar kan deze vierdaagse echter niet doorgaan. Loco-burgemees- ter W. G. van Zadelhoff, de korpschef van politie, hoofdinspecteur C, van Es en de heer J. Gerritse, voorzitter van Tempo, hebben zich in een schrijven tot vele Soester ingezetenen gewend, om te trachten middenstanders, zakenlie den en particulieren te interesseren voor een wielfravondvierdaagse in on ze gemeente. Daarvoor is geld nodig, maar met dit geld kan men reclame maken, want voor slechts 180,kan een bedrijf beschikken over een eigen wielerploeg. Het ligt in de bedoeling dat Tempo deze vierdaagse organiseert en dat gereden wordt in Soest, Soest dijk en Soest-Zuid. Vanzelfsprekend ontvangt men ook gaarne bijdragen van hen die geen eigen wielerploeg willen laten rijden, dus met minder dan 180,kan men dit stre ven eveneens steunen. Men kan zijn bij drage storten op gironummer 452255 ten name van C, van Es, Stadhouders laan 22, Soest, met vermelding van „Tempo-avondwielervierdaagse". Wie interesse heeft in het laten rijden van een eigen ploeg kan zich tot de heer J. Gerritse wenden. Zijn adres is Dahliastraat 5, Baarn en hij is tijdens kantooruren telefonisch te bereiken op nummer 03499-246, toestel 461 of 462 van de Polynorm te Bunschoten. De heer Gerritse is graag bereid belang stellenden een bezoek te brengen. Het ligt in de bedoeling de wedstrijden in de derde week van juli te houden. in het nieuwe, moderne filiaal van KERKSTRAAT 84 - SOEST DE DUIVEN VLOGEN VAN TERGNIER EN CHATEROUX. Van de vereniging „De Zwaluw" na men 175 duiven deel aan de wedvlucht vanaf Tergnier, een afstand van 314 km. Ze werden om 6.10 uur gelost met sterke z.w.wind. De eerste duif arri veerde om 9.22.40 uur met een snelheid van 1625.40 meter per minuut, de laat ste prijswinnende duif kwam om 9.39.34 aan. De uitslag was G. Rijksen 1 6 16 25 27. Th, Wigtman 2. C. v. d. Hoek 3. H. Gorissen 4 8 9 35. C. van Soest 7 11 35. E. de Goede 10 32. H. den Dekker 12 19. G. M. Duiser 13. J. v. d. Brakei 14 22. H. Woudstra 15 18. J. v. d. Belt 17, B. Roest 20, V, Reijerse 21 24. A. v, Dorrestein 23 31 34, P. de Bes 26. C v. de Lugt 28. Comb. Ottens en Van Klooster 29. A. Leijssen 30. Van de vereniging „De Vriendschap" waren 114 duiven in concours. Ze wer den om 6.10 uur gelost met sterke z.w.wind. De eerste duif kwam om 9.24 aan met een snelheid van 1611,34 meter per minuut, de laatste prijs winnende duif arriveerde om 9.40.45 uur. De uitslag was C. P. Jak 1. Z.K.H. Prins Bernhard 2 20 21 25. J. C. Wij- nands 3. D. J. Bos 4. W, Nieuwenhuis 5 8 10 19 22 27. A. Meesters 6. J. A. v. Klooster 7. G, Sukel 9 15, C. Vaessen 11 12 16. G. H. v. d. Broek 13. H. Ver kerk 14. G. Sikkelbein 17. C. Kaats 18 23. J. G. Kamerbeek 24. A. Beijer 26. W. Altenaar 28. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Vanaf Chateroux vlogen 95 duiven van „De Zwaluw". De lossing vond om 6 uur met z.w.wind plaats. Na 65 km vliegen kwam de eerste duif om 16.13.11 uur aan met een snelheid van 1063,07 meter per minuut aan. De laatste prijswinnende duif arriveerde om 16.52.40. De uitslag wasH. Gorissen 13 4 9 20. G, Rijksen 2 7 14. C. van Soest 5 24. V. Reijerse 6 17. A. v. Dorrestein 8. G. M. Duiser 10. B. Roest 11 21. A. v. Dorrestein 12. C. v. d. Lugt 13. J. v. d. Brakei 15, 16. E. de Goede 18. J. Rauch 23. A. Leijssen 24. Van „De Vriendschap" vlogen 58 duiven vanaf Chateroux. Ze werden eveneens om 6 uur gelost. De eerste duif kwam om 16.19.46 uur aan en de laatste prijs winnende duif om 17.29.55. De uitslag was E. C. v. Daatselaar 1 10. W. Nieuwenhuis 2 3 4 7 8 14. W. Roest 5 9. G. Sikkelbein 6 Z.K.H. Prins Bernhard 11. J. G. Kamerbeek 12 13. F. Groenestein 15. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak heul niks teuge hong- de heb azze maor nie biete. 'k Heb wel wat teuge veul baoze van hongde, die altied zei- ge, ming hongd doet heul niks, maor ajje nie uutkiek dan scheurtie je an flarde. Een heule tied hetter bie ming in de straot 'n hongd eloope die kon nie teu ge stoomfietse en as ik d'r dan an- kwam mit ming stoomfiets, dan wier die loebes raozend en dan wou die ming wel van dat ding afsleure. 't Mag mes- schien nie van de Dierebescherming, maor ik mos die hongd af en toe 'n flinke optaoter geeve, anders hong die an ming beene. Ik naor de baos van die hongd. 't Was netuurlek heul nie waor. O nee, zee ik, kom dan maor us mit dat lekkere dier naor ming huus, dan zak je wat laote zien. En de kouse van Kneliao hettie ok kepot ebeete zee ik. Da was niet waor, maor dat zee ik alleenug maor om te bewieze datter haost gin hongdebaoze binne die dan zeige, maor dat zak vergoeje. O jao, zee die, en meer niks. Hie kwam bie ming tuus, ikke gong ant rieje mit de stoomfiets en jao heur daor sprong die weer zo-wat in mien nek. Om- dattet nie waor is, hè, zee ik. Toeng zee die niks meer, maor mit kouse wou die niks te maoke hebbe. Dat wou 'n fiommes uut de Bartelottilaon ok nie. Die het ok zo'n lekkere hongd. Die biet 'n aandere frommes op 'n fiets. Been kepot, kous kepot. Maor dochie dat da frommes uut de Bartelottilaon zeit, maor da mot ik netuurlek betaole. Heul nie. En 'k hemme nog wel laote wiesmaoke datter in de Bartelottilaon gin minse woone die van sociaole zaoke trekke Maor kouse vergoeje, ho maor. Noeng het dat frommes 'n bon. Dat koster veul meer as 'n paor van die flodderkouse, die je heul nie an hoef te trekke om- dajje ze toch nie zien ken. Messchien ken ze d'r uut leere dazze die lekkere hongd van d'r vast mot houwe. SKELTERRACES. Door de Hervormde en Gereformeerde Jeugdraden worden op zaterdag 14 juli skelterraces voor de jeugd georgani seerd op het Julianaplein te Soestdijk. De wedstrijden beginnen om 2 uur. OPENLUCHTUITVOERING VAN OLYMPIA. Voor een aantal toeschouwers dat ge ringer was dan het aantal gymnasten heeft de chr. gymnastiekvereniging Olympia in het openluchtteater een uit voering gegeven. Na de opmars der deelnemers, voorafgegaan door de drumband, en de vlaggengroet sprak voorzitter B. Kerkhoff er zijn vreugde over uit dat er toch nog mensen ge weest waren die de kou durfden trot seren om de uitvoering bij te wonen. Er was veel werk verricht voor men kon optreden en het was jammer dat het zo koud was, maar een uitwijkda- tum was er niet. Een week eerder hield de afdeling wandelen van Olympia de Paleis Soestdijktocht en een week later organiseert de volleybalafdeling het jeugdtournooi. Onder leiding van directeur C. v. d. Heiden en mej. C. Verweij toonden kleuters, meisjes, jongens en dames hierna hun kunnen op de hindernis- baan, de brug, de balk, de bok, de rin gen, het paard en de evenwichtsbalk en zij lieten diverse oefeningen zien. In de pauze trad de drumband op WANDELAFDELING S.T.C. Aspiranten van de wandelafdeling der Soester Turnclub hebben deelgenomen aan de vijfde Paleis Soestdijktocht. Zij behaalden een tweede prijs. De juniorengroep van de wandelafde ling zocht het verder van huis en nam deel aan de Staatsmijnen-wandeltocht, welke gedurende 3 dagen in Heerlen gehouden werd. Dit internationaal wan delfestijn, georganiseerd voor de be- drijfsjeugd uit de landen die aangeslo ten zijn bij de Europese gemeenschap voor kolen en staal, werd een succes voor S.T.C. Dagelijks werd op de prach tige parcoursen 33 km afgelegd. Alle Soester deelnemers haalden - met of zonder blaren - de finish. De voortref felijke organisatie van dit wandelfeest was in handen van de Limburgse Wan- delbond, onder auspiciën van de Ne derlandse Wandelbond. HUIZENVEILING. Door notaris M. van Veeren zijn enige huizen in De Gouden Ploeg verkocht. Het woonhuis met garage, erf en tuin, Plasweg 53, groot 5.95 are werd ingezet door de heer J. v. d. Broek op 31.000,Het werd niet afgemijnd. Het woonhuis met werkplaats, boven- ruimte en tuin, aan de Beetzlaan 85, groot 2,82 are, werd ingezet op 14,800, door de heer G. H. Meenink te Weesp en met 1000,door de heer A. J. van Mosseveld te Hilversum afgemijnd. De vrijstaande villa met tuin aan de Van Straelenlaan 46, groot 9.39 are, werd door de heer G. H. Meenink te Weesp ingezet op 25.000,en afge mijnd met 1000,door de heer W. Schimmel te Soest q.q.

Soester Courant | 1962 | | pagina 6