FEEST OF DROEFENIS? Advertenties tot 2 uur. Officiële mededelingen. HET OOG GERICHT OP B.B. VRIJDAG 6 JULI 1962. 41e JAARGANG no. 52. SOESTER OOURANT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK De markiezin van Blandford bracht een bezoek aan een schilderijenexpositie van portretten, van de artieste mevr. Honor Earl, een nicht van de schrijver Somerset Maugham. Goede kijkers ontdekte in deze charmante dame en markiezin, de Tina vroeger geheten Onasis. Verschijnt iedere dinsdag en vrfydag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT In oktober verwacht het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid luister te kunnen bijzetten aan het ge reedkomen van de miljoenste woning sinds de bevrijding in 1945. Maar is er reden voor een feest Wij zouden eerder aanleiding zien tot diepa droefenis, dat er in 1962, wel geteld reeds 17 (zeventien) volle jaren na de tweede wereldbrand, nog zo ont stellend weinig tot stand is gekomen in verhouding tot de groei van onze bevolking en de heersende woning nood. In 1940 telde Nederland 8.923.200 zie len. Daar zijn in de oorlog heel wat slachtoffers (o.a. 100.000 Joden) af gegaan. Nu leven er in ons kleine land je 12 miljoen mensen en de toeneming bedroeg in 1960 1,22 °/o, zodat we vol gend jaar met 14.500.000 zullen samen hokken. Anders gezegd er zouden bij een ge middelde gezinsgrootte van 4 personen (landelijk gemiddelde) in ons land al 3.625.000 woningen moeten staan. Er zijn er, blijkens gegevens van het Cen traal bureau voor de Statistiek, per 1 januari 1961 2.891.800 geteld. We moe ten er dus niet een miljoen in de 17 jaar bouwen, maar ongeveer een mil joen in één jaar om alle woningzoeken den en woningbehoevenden aan een dak boven het hoofd te helpen. I:. dit reden om luister bij te zetten aan de achterstand, die feitelijk juist ontstond door getalm met het afge ven van bouwvergunningen door lang durige papieren rompslomp, door wach ten met het vaststellen van redelijke huurprijzen en door het beperken van aantallen huizen die voortvarende Ne derlanders wel wilden, maar nooit of nog niet mochten optrekken Ise het feest voor die veel te laat ge reedkomende miljoenste behuizing soms een antwoord op de schrijnende brief van de machteloze burgemeester van Amsterdam, die na vergeefse strijd met het ministerie zijn burgerij moet in lichten hier sta ik, maar ik kan niet meer. Mijn handen zijn door Den Haag gebonden, er ligt een groot bouwter rein naast de deur, maar daar mogen we niet de huizen bouwen die we no dig hebben voor u. Of is het feest speciaal bestemd voor de vele, vele uit te nodigen slachtoffers van het inwoningprobleem, zodat zij eens een enkele dag hun zorgen over de wederzijdse plagerijen kunnen vergeten. Ja, mogelijk zelfs eens in het dan ten toongestelde hoognodige huis een kijk je kunnen nemen, om zich te vergapen aan een echte woning met een eigen deur, eigen w.c., eigen keukentje en enkele slaapkamers voor de kinderen, die dan niet meer bij de ouders in de (woon)kamer behoeven te slapen. En hoeveel vreugde zal er zijn over de kwaliteit van de reeds in gebruik genomen behuizingen Is er laaiend enthousiasme over de ge- horigheid, die voor de mannen in con tinubedrijven het slapen overdag onmo gelijk maakt en kindergehuil en tele- visiemuziek tot in de verste flats doet meegenieten Of is er in oktober zo veel plezier bij de minister over de re gelmatig verder scheurende muren en hier en daar de naar beneden komende plafonds, waarvan er met de regel maat van een klok, de lekkende daken enz. enz. Kan het ook vreugde zijn over het voortbestaan van zovele krotwoningen, waarin dan toch nog maar een belang rijk deel van ons aantal inwoners vei lig (nou ja, veilig) zit opgeborgen, „zo lang er niet anders is" Zou er ook voldoening kunnen zijn over de pracht en praal der kolossale steenklompen die we „moderne flats" noemen en ons het genot van hoge, stenen trappen, kale muren en „riant uitzicht" op parkeerterreinen bieden Diepe droefenis en rouw waren gepas ter in de plaats van de opgeschroefde vreugde over een na-oorlogse wantoe stand. In de plaats van een stoet vro lijke autoriteiten in ambtsgewaad zien wij voor onze ogen de lange rijen wo ningzoekenden die telkenmale door de huisvestingsbureaus moeten worden te ruggewezen, omdat zij voorlopig nog niet aan de beurt kunnen komen. In de plaats van een lint door te knip pen voor een der (te) weinige gereed gekomen voordeuren, kon de minister beter een groot aantal nieuwe bouw vergunningen afgeven en de beletselen opruimen die een verhoogde activiteit van dit departement in de weg staan. Volkshuisvesting is een zaak van de volksgezondheid, want een gedwongen samenwoning tast de weerbaarheid en de arbeidslust aan. De psychische el lende van gehorigheid door ondeugde lijke kwaliteit der opgeleverde nieuw bouw moet ten einde komen door ver beterde voorschriften, eveneens een taak voor het ministerie. Het ministerie moge dan vrolijk feesten ir, oktober of november, alom in den lande zullen de vlaggen halfstok wap peren, voor zover inwaaiende gezinnen althans over de vlaggestok mogen be- schikkken. Wegens grote drukte en tekort aan per soneel worden advertenties voor het dins dagnummer aangenomen tot maandag middag 2 uur en voor het vrijdagnummer tot donderdagmiddag 2 nor. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inza ge is gelegd een verzoek met bijlagen van L. J. Rademaker, Steenhoffstraat 71, Soest, om vergunning tot het uit breiden en wijzigen van een inrichting voor houtbewerking, op het perceel Lange Brinkweg 60, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 3316. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunning in te brengen bij het gemeen tebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 24 juli a.s., des voormiddags 11.30 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest, 6 juli 1962. SPOEDIG AUTOMATISCHE HALVE BOMEN. Er wordt gewerkt aan de automatise ring van de spoorlijn Utrecht-Baarn, maar ook aan de lijn Utrecht-Amers- foort en dat is misschien nog belang rijker, want de overweg in Soestduinen is berucht om de lange wachttijden. Wie mopperend vele minutenlang zat of stond te wachten op het openen van de bomen, die heeft wel eens de in druk gekregen dat de bomen pas open gaan als een trein uit Utrecht Amers foort, of misschien wel Zwolle bereikt heeft en de trein uit Amersfoort in Utrecht aangekomen is. Nu kan men hierover nog mopperen, maar niet lang meer, want straks zullen automatische halve bomen de wachttijden tot een minimum beperken. Die lange wachttijden van nu hebben een oorzaak. Jaren geleden is het twee maal voorgekomen dat de bomen open waren toen er een trein passeerde. Dat liep gelukkig zonder ongelukken af, maar men was wel gedwongen een sy steem te bedenken dat het onmogelijk maakte de bomen te openen als er na het passeren van een trein een tweede trein naderde. Men vond dit door een grendelsysteem. Als de bomen gesloten zijn en een tweede trein nadert dan is het uitgesloten dat men in het stations gebouw de bomen opendraait. Het mop peren op het personeel van N.S. dat werkzaam is te Soestduinen heeft dus geen enkele zin, want niemand is in staat bomen te openen, die vergendeld zijn. De knipperlichten die bij de automa tische halve bomen horen, staan al in de grond en dat is het teken dat de oude bomen spoedig verdwijnen zullen. Dan word de bevloering verbreed, aan beide zijden van de Soesterbergsestraat komen rijwielpaden en de nieuwe bo men zullen aangebracht worden. Zij zullen de voorbijgangers beveiligen te gen de slordige 2Ptreinen die hier per etmaal passeren, "j-n deze stroom heb ben 200 treinen een snelheid van 120 km per uur. Mensen kunnen falen, maar de automa tische halve bomen, de ahobs, kunnen niet falen. Dat zou wel mogelijk zijn als ze electrisch gesloten werden, maar dat is niet het geval ze worden elec trisch omhoog gehouden. De passerende trein zorgt voor de kortsluiting die de stroom even doet uitvallen en de bo men sluiten zich. Mocht er dus een belangrijke storing in de electriciteits- voorziening van deze automatische be veiliging zijn dan zullen in het uiter ste geval alle bomen langs de route Ulrecht-Amersfoort dichtvallen. Die kans is echter zeer gering, want bij storing er er een vervangende voorzie ning bij de hand. Ook de lijn Utrecht-Baarn krijgt op Soester gebied halve bomen, maar de behoefte hieraan was niet zo dringend als op de lijn Utrecht-Amersfoort, om dat er per etmaal lang niet zoveel treinen rijden. Gemakkelijker zal het echter wel zijn, in het bijzonder bij de overweg Steenhof f straat-Van Weede- straat. Op de lijn Amsterdam-Amersfoort zijn 4 onbewaakte overwegen die weinig ge bruikt worden, maar toch leveren ze gevaar op. Dit jaar werd een tractor aangereden en korte tijd later werd een scooterrijder gedood. De Nederlandsche Spoorwegen zijn bereid twee van deze overwegen van automatische knipper lichten te voorzien, mits de minister van verkeer en waterstaat hiervoor toe stemming geeft en de gemeente Soest bereid is twee overwegen af te sluiten. Het automatiseren van de drie spoor lijnen die door onze gemeente lopen zal spoedig gereed zijn. Dan zal men niet lang behoeven te wachten en is men niet afhankelijk van mensen die fouten kunnen maken. Het zal echter beslist nodig zijn dat iedereen een be hoorlijk gebruik maakt van deze auto matische beveiliging en zich niet ver beeldt dat de overwegen slechts met halve bomen beveiligd zijn om voor bijgangers de kans te bieden langs deze bomen te rijden als er een trein in aan tocht is. Speciaal de jeugd moet hier eens goed op gewezen worden. OPENING HORDEHOL. Het nieuwe hordehol van de Hopman Masselmangroep, gelegen in het bos aan het einde van de Sparrelaan zal zaterdagmiddag, 7 juli, om kwart voor drie, officieel geopend worden. AANBESTEDING. Door architect A. A. Brouwer is de bouw van een gymnastieklokaal aan de r.k. ulo in de Steenhoffstraat in café Centraal aanbesteed. i Het wordt een zaal van 21 bij ll'/z meter en de hoogte wordt 5.35 meter. De zaal zal geschikt zijn voor alle bin nensporten. Er komen twee kleedka mers, waslokalen en douches en ruimten voor het opbergen van de werktuigen Aan verlichting, verwarming en akous- tiek zal grote zorg besteed worden. De begroting was 130.529,en de laagste inschrijver was de heer H. W van Asch te Soestdijk met 136.900, De andere inschrijvers waren A. Cas- tricum, Soestdijk, 157.825,P, Lee- beek, Naarden, 182.000,Bouwbe drijf Bakker, Nieuw Vennep, 189.000,- D. Stam, Soest, 143.800,—." J. P. G. Kok, Soestdijk, 185.000,Bouwbedrijf IJmier, Soestdijk, 170.000,G. Rebel, Huizen, 154.000,G. Post, Hilversum, 181.000,Fa. Hendrikx en Spruit, Montfoort, 137.850,—. J. Mets, Soest dijk, 148.770,Th. de Goede, Soes- terberg, 176.000,Gebr. v. d. Veen. Utrecht, 184.000,A. J. v. d. Pol. Kapel-Avezaath, 177.500,W. de Vos, Den Haag, 232.139,A. Broere, Amsterdam, 185.000,T. Hofsté, Hil versum, 163.500,Firma v.h. E Schoonderbeek, Hoogland, 169.200, A J. van de Heijden, Woerden 171.000,—. N.V.E.V. 42 leden van de Nederlandse Vrouwen Electriciteits Vereniging, afdeling „Eemlandmaakten een excursie naar de Volkshogeschool te Bergen. Na een mooie autotocht over de Schel- lingwouderbrug, door Purmerend en de 350-jarige Beemster, arriveerde men in Alkmaar, waar even een kijkje op de „Kaasmarkt" werd genomen. Om 11 uur wachtte mevrouw Visser op de dames voor „Het Oude Hof", de vroegere burgemeesterswoning, nu Volkshogeschool. Na de koffie in een gezellige, huiselijke zaal, waar de gor dijnen en tafellopers door cursisten ge weven en het meubilair zelf gemaakt waren, toonde mevrouw Visser dia's van alle Volkshogescholen in Neder land en van Méridon in Frankrijk en vertelde over het ontstaan en het doel van de V.H.'s. In de crisisjaren ontstond de eerste V.H. in Bakkeveen. Jonge werklozen verrichten het nodige werk om 't oude huis bruikbaar te maken. In de loop der jaren kwamen er meerdere Volks hogescholen, die alle druk bezocht wor den. Gedurende de oorlog was het werk door de bezetters verboden, maar daar na werd het .werk weer ter hand ge nomen. De Volkshogescholen zijn bedoeld voor mensen van alle rang, stand, religie en politieke overtuiging, boven de 18 jaar. De cursussen dragen een huiselijk ka rakter, er heerst geen schoolse geest en na afloop worden geen diploma's uit gereikt. Gedurende het jaar worden er curcus- sen op cultureel, sociaal-wetenschappe lijk, huishoudelijk en practisch gebied gehouden ook voor buitenlanders. Na bezichtiging van „De Zwarte Schuur", een werklokaal, waar geschil derd, geboetseerd, gegipst en alle mo gelijke handenarbeid bedreven wordt, namen de dames een kijkje op de weef- zelder, de slaap- en wasgelegenheden. Het personeel, dat voor de leiding en de cursisten zorgt, zijn merendeels Noorse, Finse en Deense werkstudenten. 's Middags maakten de dames een wan deling door de prachtige bossen en brachten een bezoek aan „De Zand- 1 hoeve". Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,23 TELEFOON 2566 GIRO 126156 In de oorlog zijn velen gesneuveld of op andere wijze om het leven gekomen terwille van de vrijheid, maar in vre destijd zijn er maar weinig mensen te vinden, die terwille van de vrijheid, die steeds meer bedreigd wordt, enige uren per jaar van hun vrije tijd op te offeren. Daardoor moest de B.B. - die deze maand 10 jaar bestaat - gereorgani seerd worden, want er waren te wei nig mensen die vrijwillig wilden leren wat ze moeten doen als de burgerbevol king door oorlogsrampen geteisterd wordt. De gebruikelijke dooddoener is dat er niets te doen valt als een atoom bom ontploft, maar atoombommen die in staat zijn een heel land weg te ve gen moeten nog vervaardigd worden en die zullen nooit vervaardigd worden. Evenals bij een zwaar bombardement door brisantbommen zullen er veel slachtoffers zijn maar meer overleven den en het is toch echt wel raadzaam dat deze overlevenden weten wat ze moeten doen om zichzelf en anderen te helpen. Er waren vrijwilligers bij de B.B. en er zijn nog vrijwilligers, maar groter is het aantal noodwachtplichtï- gen, van wie velen mopperend hun taak vervullen. Uit angst voor de atoombom kun je natuurlijk op de Dam gaan zitten en je door de politie laten wegslepen, maar dat is kinderwerk. Geen zinnig mens kan er werkelijk van overtuigd zijn dat zij die mogelijk onze vijanden worden hun wapens in zee gooien als wij met dit nuttige werk zouden beginnen. Ze zouden ons als een haas de vrijheid ontnemen. Beter is het deel te nemen aan datgene wat gedaan wordt om ons volk erop te wij zen dat een atoomoorlog een verschrik king is, maar niet het einde van alles betekent. Overigens gaat het er steeds meer op lijken dat west en oost over zulke schrikbarende wapens gaan beschikken dat beide partijen er niet aan denken deze te gebruiken uit angst voor re- pressailles van de tegenpartij. Maar je kunt nooit weten. Hitier was ook gek. En het kan geen kwaad te weten wat er gedaan moet worden als een gek het in z'n hoofd baalt te pogen de wereld te veroveren. KANTMAN. Ook hier gaven cursisten blijk van hun kunnen. Tijdens de thee gaf een van de leraren een uiteenzetting van het werkprogramma. Aan muziek, volks dansen, sport en spel wordt veel tijd besteed. Met een dankwoord werd afscheid ge nomen van mevrouw Visser, waarna de tocht naar huis begon. GEEN SPREEKUUR. De heer W. G. van Zadelhoff, wethou der van openbare werken, is verhinderd op maandag, 9 juli a.s., zijn wekelijkse spreekuur te houden. V LEESVERKOOP. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. CORRESPONDENTIE. Inzender van het stukje „Wereldschok kende ontdekking" wijzen wij er op, dat door ons geen ingezonden stukken voor de rubriek „Meningen van onze lezers" worden geplaatst waarvan de inzenders ons onbekend zijn. GESLAAGD. Voor het rijbewijs A en BE zijn ge slaagd de dames en heren G. H. Haage, C G. Haage, G. Holdtgreve, W. Herman v. d. Rest, O. de Weerd en C. Hartman. Zij werden opgeleid door auto- en scooterrijschool „De Witte Pompen", Steenhoffstraat 25, Soest. GESLAAGDEN SLEUTELDIPLOMA. Voor het Sleuteldiploma van het I.V.I.O. te Amsterdam slaagden H. Bie- mans uit Soest, en J. P. van Tiggelen en J. Bloemendaal uit Baarn. Deze leer lingen werden opgeleid door de Oranje- Nassauschool voor Chr. V.G.L.O. te Soestdijk, Het diploma typen van de Stichting vcor Stenografie en Machineschrijven werd behaald door J. J. Scheurwater, C. W. Dorland, J. G. L. Knoppers, K, Zwart, M. T. Adam, G. de Greef, W. v. d. Groep en H. A. M. Vermeulen.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1