BROEDERTWIST aan Maas en Schelde Walenden Vlamingen scherp tegenover elkaar* zónder hoofdpijn neem 'ASPRO' mee. IRAÏPSEH maarten w. kooy Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 VOOR HET Voor al uw WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. VOOR AL UW LIKEUREN Slijterij Brouwer Zn. SPAREN VOOR EEN WONING 'VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. de spaarbank metvolledige bankservice 12 KAPSALON STEENHOFFSTR53 - TEL 281Z - SOEST Senne bouwde, heeft hij bepaald niet gedacht, dat uit de huizen, die zich er omheen schaarden, eenmaal een we reldstad zou groeien. Erugge is één van de belangrijkste Steden van Vlaanderen. Het heeft tot nu toe zijn middeleeuws aanzicht be waard. 121/2 JAAR IN SOEST. Op 1 juli was het I2V2 jaar geleden, dat Maarten Kooy benoemd werd tot organist, later tot cantor-organist, van de Oude Kerk te Soest. In die I2V2 jaar heeft hij op alle terreinen der Prot. Kerkmuziek een rusteloze activiteit ont plooid. Vooral de vocale kerkmuziek heeft zijn grote liefde. Dat bewijst wel het niveau waartoe hij het Herv. Soes- ter Kerkkoor heeft gebracht. Dat hij het aandurfde, met zulk een eenvoudig koor de Johannespassion van Handel uit te voeren is wel een van zijn groot ste prestaties. Echter de gewone eredienst ligt hem het naast aan het hart. Daarvoor heeft hij enorm veel werk verzet. Telkens weer heeft hij nieuwe schatten uit de koraalbewerkingen en motetten vanaf Triomfbogen en arcaden in het Brussels park van Cinquantenaire, waarin het grote tentoonstellingspaleis voor de eerste Brusselse Wereldtentoonstelling gebouwd werd. Weliswaar beweren de Vlamingen, dat Brussel eigenlijk aan hen hoort, weliswaar menen de Walen, dat hun vestiging op het „eiland'' reeds zo oud en vast is, dat men dat niet kan ver onachtzamen, maar steeds meer Brus selaars brengen voor de argumenten van beide zijden steeds minder begrip op. Voor de meeste Brusselaars treedt de opdracht op de voorgrond, die hun stad binnen het raam van de E.E.G. speelt. Niet zelden hoort men zelf de me ning, dat Brussel eenmaal voor Euro pa ongeveer dezelfde rol zal spelen als "Washington, juister gezegd, het „Dis trict of Columbia", voor de Verenigde Staten. Tot dat tijdstip mag het nog een lange weg zijn en niemand weet, of hij ooit betreden zal worden, maar in elk gevaltoen de bisschop Gange- 1 rich zijn kapel op een eiland in de van Europa. De universiteit van Leu ven genoot altijd al wereldnaam. Het laken uit Yperen evenals dat uit Gent werd in vakkringen wegens zijn kwaliteit geroemd. Maar het rad der geschiedenis stond niet stil. Andere steden verdrongen de Vlaamse van de eerste plaats. Het was helemaal niet de conservatieve instelling der Vlamingen, die deze ont wikkeling opriep of de onhandigheid, die men hun verwijt. De herinnering aan die vroegere groot heid speelt bij de huidige meningsver schillen en tegenstellingen geen ge ringe rol. RIT VAN AUTOCLUB. De automobielclub Soest organiseert op zondag, 8 juli, een oriënteringsrit van cirka 70 km, waarvan het parcours uitgezet is door de heren Oosterbeek en Van de Bank. Start en finish zijn bij hotel De Soester Duinen. De eerste auto start om half drie. JAARFEEST ZONNEGLOREN. Op 13 juli bestaat het sanatorium Zon negloren 35 jaar. Dit zal op woensdag, 11 juli, gevierd worden op de gebrui kelijke manier. In een enorme tent zul len de vele honderden gasten een plaats vinden en zij zullen ongetwijfeld voor vele duizenden guldens als verjaar dagsgeschenk zorgen. - «msa» In België, zo eiste tot nu toe de wet. moest om de 10 jaar de taalgrens on derzocht worden. Ze doortrekt het land ongeveer in het midden van het oosten naar het westen. Ten zuiden er van wordt Waals (Frans) gesproken, ten noorden er van Vlaams. De hoofd stad Brussel ligt weliswaar in het Vlaamse deel, maar vormt uiteindelijk een Waals taaleiland. Het voortduren de groeien van de stad moest er ook noodzakelijk toe leiden, dat dit eiland steeds groter werd. Voor de buitenlanders is de verbit tering, waarmede de taaioorlog uitge vochten wordt, slechts moeilijk te be grijpen. Om het te kunnen toegrijpen moei men in het oog houden, dat Bel gië als zelfstandige natie eerst sinds 1830 bestaat. In het begin voelden de Vlamingen zich door de „heerschappij' van de Walen bedreigd. Eerst 2 jaar voor de laatste eeuwwisseling gelukte hel hun om de gelijkberechtiging van het Vlaams tegenover het Waals door te zetten. Spoedig echter leek nun de over winning nog slechts een schijnzege. Brussels marktplein met het bij feestelijke gelegenheden verlichte prachtige raadhuis geldt als het mooi ste plein van Europa. Het Frans bleef de taal van de bo venste laag. Daarmee kwamen de ach tergronden van de meningsverschillen aan het licht de bijna vijf miljoen Vlamingen vreesden door de nauwe lijks vier miljoen Walen „veroverd' te worden. Helemaal ongegrond was deze vrees niet. In de politiek, in het gees telijke en in het zakenleven, ja zelfs in het officierscorps van het leger kre gen de Walen steeds groter invloed. De Vlamingen golden voor hen en voelden zich soms zelfs als het „lagere" volk. Onder zulke tegenstellingen was het niet verwonderlijk, dat eerst onder de Vlamingen de gedachte van een fede ratieve staat België opkwam. Spoedig echter eisten ook de Walen een fede- ralisatie. Zo nu en dan verminderden de spanningen, maar na zekere tijden kwamen ze steeds weer voor de dag. Hoe dreigend de situatie geworden was, werd de wereld getoond bij de slaking van het jaar 1960. Begonnen was hij in Wallonië en wel om eco nomische redenen. Aanleiding was de economische teruggang in dat deel van het land door de Europese kolencri- sis. Hadden vroeger de Vlamingen al tijd geklaagd, dat de centrale regering hun belangen schaadde, zo waren het nu de Walen, die Brussel dezelfde verwijten voor de voeten gooiden. Piotseling werd deze arbeiderssta king een politieke affaire. Waalse po litici eisten de autonomie voor hun landsdeel. De crisis spitste zich zo- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 6 JULI 1962. Het prachtige Iaat-Gotische raadhuis in Brugge, rechts de kapel van het Heilige Bloed, links het oude Vredesgereeht. zeer toe, dat de koning zijn huwelijks reis moest onderbreken om de gemoe deren tot rust te brengen en als zo danig te handelen, wat België's ko ning in de grond van de zaak is de sterkste binding tussen beide volks groepen. Desniettegenstaande vergrootten zich de spanningen. Het kwam tot een Vlaamse „Mars naar Brussel" en tot Waalse tegendemonstraties. Men sprak van een „slechtweer-zone", waarin 't land geraakt was. Niemand wist wan neer ze eindigen zou. Wie de Belgen kent, is ervan over tuigd, dat zij het verstand uiteindelijk naar de overwinning zullen voeren, maar de weg naar een compromis is lang en doornig. Brussel, zo zeggen de Brusselaars zelf, is het hart van het Avondland. Dezelfde stad wordt door nationaal- bewuste Vlamingen als een „Waalse olievlek, die zich over de zee van Vlaanderen uitbreidt" betiteld. Offi cieel behoort de hoofdstad tot de zo genaamde tweetalige gebieden van 't koninkrijk. De vreemdeling wordt dit feit reeds bij zijn aankomst op het station gewaar, want daar leest hij op de borden als plaatsnaam zowel „Bru- xelles" als „Brussel". Bovendien zijn alle straatnaamborden tweetalig. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 dig een kolonie schaarde. Ongeveer drie eeuwen later liet Hertog Karei van Neder-Lotharingen op hetzelfde eiland een burcht bouwen. Zij gold voor die tijd als onneembaar. 200 jaar daarna was de kolonie met haar burcht een stad geworden. Handel en lakenindustrie lieten haar rijk worden Na Spaanse, Oostenrijkse, Franse en Hollandse overheersing sloeg tenslot te het uur, waarop Brussel de hoofd stad van het souvereine België werd. Brussels marktplein geldt als het mooiste van Europa en dat niet alleen naar het oordeel van de Brusselaars zelf. Het raadhuis is een van de prach tigste Gothische bouwwerken van heel België. Voor de laatste wereldtentoonstel ling werd de hoofdstad aan een ver jongingskuur blootgesteld, die tot nu toe nog niet beëindigd is. Moderne snelwegen doortrekken de stad en ver binden haar met "de voorsteden, die als paddestoelen uit de grond schieten. Traditie en vooruitgang zijn in geen andere hoofdstad van Europa zo ver weven als in Brussel. De vele toeristen die haar bezoeken, hebben intussen slechts zelden gelegenheid de bijzon dere plaats van deze stad op te mer ken. Antwerpen is in tegenstelling tot Brugge als havenstad meer met de tijd meegegaan. Inderdaad, ook daar zijn nog in de stadskern nauwe straten ou derwetse straatlantaarns, die het moei lijk hebben tegen de duisternis te vechten en huizen, die eeuwen gele den gebouwd werden, maar toch ziet men onmiddellijk het verschil tussen deze beide steden. Brede straten verbinden het cen trum van Antwerpen met zijn nieuwe haven, die tot de „snelste" van Europa behoort. Hij lijkt op een goed gecon strueerde machinerie, die geen lege minuut kent. EN STERKE DRANKEN. VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Antwerpen was vroeger lid van De Hanze. Onder Karei V werd het één van de belangrijkste steden van Euro pa. Het heeft vele stormen doorstaan, maar elke keer stond het evenals de beroemde vogel -Phoenix nieuw uit z'n as op. Vooral tijdens de Tweede We reldoorlog werd het zwaar geteisterd. Als de op één na grootste stad van België is Antwerpen, de „dochter van de Vlaamse federatieve gedachte, maar bovendien ook de grootste zeehaven van het koninkrijk. Vlaanderen was eens een der rijkste piovincies van Europa. Zijn steden, zoals Brugge, Antwerpen en Gent be hoorden tot de belangrijkste steden Gent, de hoofdstad van Oost-Vlaan- deren, is een drukke handels- en in dustriestad met een rijke geschiedenis en mooie oude bouwwerken. de reformatie tot aan de modernste componisten als Reda en Distier weten te vinden en tot klinken gebracht. Daar naast getuigen een respectabel aantal eigen composities van zijn begaafdheid als modern componist. Het hoogtepunt hiervan vormt wel zijn „Lukaspassion" voor a capella-koor en solisten, twee maal voor de radio uitgevoerd. Naast zijn werkzaamheden als cantor organist is Maarten Kooij ook de lei der en stuwkracht der „Nederlandse Cantorij", een instrumentaal en vocaal ensemble, dat opmerkelijke prestaties heeft geleverd op concerten, voor radio en televisie. Zeer speciaal mogen ge noemd worden zijn meesterlijke uit voeringen van Distier „Totentanz" en bijna alle grote werken van Heinrich Schütz. LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Ook uit de radioprogramma's is Maar ten Kooij welbekend. Hij verzorgde o.a. de rubrieken „Huismuziek" en later „De Koorzang onder de loep" bij de N.C.R.V. Niet onvermeld moge nog blijven, dat Kooy deel uitmaakt van de redactie van „Het Orgel", het orgaan van de Ned. Organistenvereniging, en secreta ris is van de Prov. Commissie voor Kerkmuziek in de provincie Utrecht. Door Kooy's onvermoeide inspanning is de Soester Oude Kerk langzamer hand een centrum der Prot. kerkmu ziek geworden. Niet alleen door zijn voortreffelijk werk op het gebied van de eredienst, maar ook door zijn ge regelde concerten, waarvan we hopen, dat de belangstelling daarvoor moge blijven groeien. De Soester gemeenschap in het alge meen en de Herv. Gemeente in het bijzonder bezitten in Maarten Kooy een begaafd kunstenaar, wie het gegeven moge worden zijn schone arbeid nog vele jaren voort te zetten. Brussel ligt ten noorden van de taal grens. Sinds wanneer in de hoofd stad overwegend Frans gesproken wordt, is niet helemaal duidelijk. Even onzeker is de oorsprong van deze stad die als zetel van de Europese Economi sche Gemeenschap (EEG) steeds meer aan betekenis wint. Volgens overle veringen moet de bisschop Gangerich omstreeks het jaar 580 op een eiland je in de rivier de Senne een kapel ge bouwd hebben, waaromheen zich spoe-

Soester Courant | 1962 | | pagina 5