Dik Trom en zijn aap. Fugers Rijwielen GR VEE 1 W.V.V. SOEST MARCHAL - HAARMODE l^cv. verl KINDERVOORSTELLING WASSERIJ GELRIA EDE GESLAAGD? zo'n pracht Sportfiets van GEERVLIET M. TUSSEN D. ENGEL Krabbels van Knelis. Firma 0. van de Pol INTE KLAAS Dl verk autc verk Pior aan Firma VAN DE WIJNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEB 63 SOEST TELEFOON 2084 KOOP EN TERKOOP ^NHOORTOESTELLEN HÖORBRILLÉN V/OORHANGERS Rouw- en Trouwkleding UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool modern horloge, armband, hanger of ring Voor BETER Schoeisel en VAKKUNDIGE Kousenreparatie STiCHTSE SCHOENHUIZEN Loodgieters werkzaamheden. VERHUIZING Ruime b EXPEDITIEB VOO iu het Openluchttheater, Soesterbergsestr., op zaterdagmiddag, 7 juli a.s., door het HAAGS JEUGDTONEEL. Aanvang 14.30 uur. Entree f 0,75 per kind. Kaartverkoop V.V.V. Soest, Steenhoffstr. 9a, telefoon 2886, en op 't terrein. 35 JAAK ZONNEGLOREN. ,,Ik ben geboren in Zonnegloren", de clameerde enige jaren geleden een jon gen op een verjaardagsfeest van het sanatorium en Jacques Perk zal het hem niet kwalijk genomen hebben dat hij zijn dichtregel het woordje uit weg nam en het woordje in toevoegde. De naam Zonnegloren is een idee van de overleden prof. dr. Slotemaker de Bruine, die veel gedaan heeft voor het tot stand komen van het sanatorium in de tijd toen hij nog geen minister van onderwijs was, maar predikant. Op 13 juli 1927, bijna 35 jaar geleden werd het sanatorium geopend door de voorzitter van het stichtingsbestuur, jhr. Rutgers van Rozenburg in aan wezigheid van H.M. Koningin-Moeder Emma, de commissaris van de koningin in de provincie Utrecht, mr. 's Jacob, de minister van arbeid, het college van B. en W. van Soest en enige predi kanten van de N.H. Kerk. Soestduinen gekocht en in oktober van dat jaar vond de aanbesteding plaats na maandenlange voorbereidingen door architect ir. Mertens. In het eerste num mer van het Zonneglorenorgaan, dat begin 1926 verscheen, kon prof. Slote maker de Bruine echter schrijven „Nu varen we rut. Heel lang hebben we in de haven gelegen, maar nu va ren we uit. Met blijheid en met moed. De geest des Heren vuile 't zeil. Los ce touwen". Op 28 juni 1926 werd een gedenksteen geplaatst en een jaar later kon de ope ning eindelijk plaats vinden. En daar stond Zonnegloren, gebouwd op een heuvel en geflankeerd door 2 lighallen. Op advies van de architect was het in drie delen gebouwd. Het middengedeel te bevatte onder meer de kerk, die met een lift te bereiken was. Het zou meer dan 30 jaar duren voor Zonnegloren een „echte" kerk zou krijgen, maar die is er ook gekomen en thans het sieraad lil zijn openingsrede gaf de voorzitter een overzicht van de wordingsgeschie denis van het sanatorium. Zonder de steun van de kerk en haar organen zou het niet tot stand gekomen zijn. Onge veer tweederde van het benodigde ka pitaal was door de diakonieën bijeenge bracht en de rest kon van de regering geleend worden. Er waren vele gifen in natura ontvangen een ameublement, een piano, een orgel en de inrichting van een zaal. De voorzitter wees erop dat het gebouw beschikbaar gesteld was voor hen die naar nieuwe gezond heid en naar nieuwe kracht voor de vervulling van hun levenstaak zochten. Alle menselijke factoren voor het be halen van gunstige resultaten achtte de voorzitter aanwezig een gebouw dat aan hoge eisen beantwoordde, een geneesheer-directeur, die op het gebied van de t.b.c.-bestrijding een bekende naam had en vele goede medewerkers. Prof. Slotemaker de Bruine, die in 1921 de eerste vergadering geleid had, waar in besloten werd te trachten tot de bouw van een sanatorium te komen, noemde in zijn rede het verplegen van t.b.c.-patiënten een moeilijk werk, dat zeer veel toewijding vereist, maar aan de andere kant een werk dat schoon genoemd mocht worden, omdat men de zon weer kon doen gloren voor hen die kwamen om genezing te zoeken. De belangrijke datum 13 juli kon pas bereikt worden na jarenlange moeiza me arbeid. Op 9 december 1921 kwamen 25 personen in Utrecht bijeen voor het houden van de eerste bespreking. Spoe dig werd een vereniging gesticht en er werd een bestuur benoemd. van het sanatorium. Zonnegloren was bijzonder gunstig ge bouwd. Gelegen in het centrum van het land, dus gemakkelijk voor iedereen te bereiken en dicht bij een universiteits stad, hetgeen voor de medische hulp aan patiënten van het grootste belang was en thans nog is. Bij de opening was er echter 8 ton schuld en menigeen schudde hierover het hoofd. De giften stroomden echter binnen en ze stromen nog steeds. Dit zal vooral blijken op de elfde juli als het 35-jarig bestaan gevierd zal wor den. Dan zal het inderdaad weer met duizenden gaan. En terecht, want Zon negloren verdient dit. S.E.C., middenvoor D. Woudenberg van Baarn, rechtsbinnen Wout Heinen van Spakenburg en rechtsbuiten Wout de Bruin van S.E.C. Al spoedig na het begin scoorde Wout Heinen uit een pass van Wout de Bruin voor de combinatie en dezelfde speler zorgde met een enorm hard schot voor het tweede doelpunt. Even leek het er op dat de oud-internationals overspeeld zouden worden, maar ze sloegen terug en binnen een minuut was het 2-2 door doelpunen van Groenevelt en Roosen burg. Enige gevaarlijke momenten voor het doel van Adams gaven hem de ge legenheid te tonen dat hij in dezelfde uitstekende vorm was als zijn beroemde collega in het andere doel. Taxaties Hypotheken - Assurantiën - Expertise wat revolvers te pas komen. Joel is in zijn eigen woonplaats gedwongen een man te doden en neemt de vlucht. Hij arriveert in Dodge City en begint er een saloon. Als zijn broer gedood wordt moet hij echter weer in 't geweer ko men en de moeilijkheden die hij te overwinnen krijgt zijn niet gering. Zijn laatste vijand verslaat hij in een vuur gevecht van allure. Van maandag tot en met woensdag DAN ALS KROON OP HET WERK reeds vanaf f 153,50 compleet. KERKSTRAAT 3 Betaling in overleg TELEFOON 2030 Na een half uur bracht Woudenberg de stand op 3-2 en kort daarop leek het alsof dezelfde speler de voorsprong vergroten zou. Hij stoof op het doel af, maar met dezelfde snelheid kwam Kraak zijn doel uit en moedig wierp hij zich op de bal. Kort daarop .was het echter toch 4-2 door een enorm hard schot van Wout Heinen. Nog voor de rust werd het 5-2 door een prachtige kopbal van Woudenberg, die even later enorm hard inschoot. Nu keerde Kraak het schot, maar het was slechts uitstel van executie en door Van Ginkel werd het 6-2. Nu kwamen de oud-internationals opzetten. Groene velt schoot tegen de paal en heel rus tig maakte Lenstra het derde doelpunt van de Oranjemannen. Het was een lust te zien hoe beheerst onze grootste voetbaltechnicus met de bal omging. Steeds deed hij er iets goeds mee en meestal was een geringe been beweging voldoende om de bal te krij gen waar de ex-Fries hem hebben wou. Hij was de dirigent van de opmars naar het gelijke spel dat in het begin van de tweede helft nog heel ver weg leek. Roosenburg zorgde voor de ouverture met een enorm hard schot tegen de paal. Kort daarop had hij meer succes en het was 6-4. De combinatie mocht v/ diverse mérken.* Amiterdam Ke(«rc8rathl Jan Evertscnstraac 38 Hiervan maakte onder anderen jhr. dr. O. J. H. Roëll deel uit. Hij .werd in 1927 de eerste geneesheer-directeur van het sanatorium. Thans is dit dr. J. A. W. Berghauser Pont. Aanvankelijk waren er geen leden en er was evenmin geld, maar stad en land werd afgereisd om de vereniging groot te maken. Gelukkig was er veel belang stelling voor het werk dat de Zonne gloren-pioniers verrichtten, want in 1920 waren in ons land 10.000 lijders aan t.b.c. overleden. Dertig jaar later waren het er nog geen 2000. De mo gelijkheden tot verpleging in een sa natorium waren gering en voor pro- testestantse t.b.c.-lijders waren ze zelfs minimaal. Van de 2200 beschikbare bed den in ons land bevonden zich slechts 188 in prot.-christelijke inrichtingen. In september 1923 werd de grond in OUD-INTERNATIONALS SPEELDEN GELIJK. Ir een bijzonder aantrekkelijke wed strijd, welke voor een deel werd bijge woond door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard omdat het een erewedstrijd was die oud-spelers van 't Nederlands elftal tegen een combinatie van spelers der vereniging S.E.C. Baarn, Spakenburg en Valleivogels speelden, hebben de oud-internationals van 6-2 tot 6-6 opgehaald. De wed strijd werd ook bijgewoond door de burgemeester van Soest en Baarn, de erevoorzitter van K.P.S., jhr. mr. C. Dedel, E. H. baron van Nagell en de adjudanten van Z.K.H. luitenant ter zee eerste klasse Pauly en overte Geertse- ma. In het doel van de oud-internationals stond Piet Kraak, die bewezen heeft nog altijd over voortreffelijke keepers- kwaliteiten te bezitten en niet bang te zijn om met ferme duiken zijn doel te beschermen. In de achterhoede Schaap van 't Gooi en Odenthal van Haarlem. In de middenlinie Van Schijndel (S.V.V.), Van Stoffelen (Ajax) en Stij- ger (Blauw-Wit) en in de voorhoede Biesbrouck (R.C.H.), Roosenburg (Leeu warden), Appel (Fortuna '54), Abe Lenstra (Enschedese Boys) en Groene- veld (Haarlem). Reserve was Roozen, die in de tweede helft Appel verving. Er was veel belangstelling voor deze wedstrijd en dit kwam in de eerste plaats de invaliden ten goede, want de opbrengst was bestemd voor sport ten behoeve van invaliden. een vrije schop nemen, dicht voor het doel van Kraak en alles wat oranje droeg stelde zich in het doel op. De enorme kogel van Heinen had dan ook geen succes. Adams kreeg het drukker, maar hij verdedigde zijn doel uitstekend. Appel kogelde net over, Groenevelt schoot langs de paal en Roosenburg kopte keu rig in uit een voorzet van Biesbrouck. Adams redde echter. Een strafschop tegen de combinatie werd door Roosenburg benut en daar mee was het 6-5. Appel viel uit en werd vervangen door Rozen, die de buteerde met een prachtige pas en goed samenspel met Lenstra liet zien. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 De oud-internationals kregen een goed elftal tegenover zich. In het doel stond Adams van S.E.C., linksback H. v. Kooij (S.E.C.), rechtsback H. v. d. Vlek- kert (Baarn), linkshalf H. Koelewijn (IJsselmeervogels), spil W. Natter (Baarn) en linkshalf J. Post (Baarn). i Linkbuiten was E. van Ginkel van Baarn, linksbinnen L. Ruttenberg van „Het loon van de misdaad", waarin een pater, die „penoze-priester" genoemd wordt, voor misdadigers werkt. Hij opent een tehuis voor ex-gevangen en strijdt voor het recht van de misda diger, terwijl hij het recht van de rech ters vaak in twijfel trekt. In de donderdagcyclus „Aparte tafels" met David Niven, Rita Hayworth, Burt Lancaster en Debarah Kerr. Niven kreeg voor zijn spel in deze film een Oscar en het is de moeite waard te gaan constateren dat dit tenvolle juist was. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 BINDINGSAVOND B.B. Dinsdagavond was er in het St. Jo- sephgebouw een bindingsavond voor alle vrijwillige noodwachters van Soest en Baarn. In zijn welkomstwoord richtte 't hoofd van de zelfbescherming, de heer J. van Leeuwen zich in het bijzonder tot de burgemeesters van Soest en Baarn, het kringhoofd, de heer Staalman en het districtshoofd, de heer H. W. Buijten- huls, die een uiteenzetting gaf van het ontstaan, de ontwikkeling en de reor ganisatie van de B.B. Na de pauze werd de film „De onzichtbare vijand" ge- daaid. Op 10 juli 1952 werd de B.B. opgericht. In de loop der jaren is de grondvorm van de Bescherming Bevolking niet ver anderd, maar er zijn in de structuur wel drastische wijzigingen aangebracht. Aanvankelijk maakten uitsluitend vrij willigers deel uit van de B.B., maar later moest de noodwachtplicht inge voerd worden omdat er niet genoeg vrijwilligers waren. In het jaar 1958 werden in 14 steden van ons land, waaronder Amersfoort, militairen nood- wachtplichtig gemaakt. In 1952 werden 42 gebieden aangewe zen, die als eventuele doel voor bom menwerpers zouden kunnen gelden. Dat waren de A-gebieden. De rest van ons SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Kort voor het einde van de wedstrijd profiteerde Lenstra han dig en heel rustig van een misgreep waardoor Adams de bal kwijtraakte en het was 6-6. Direct daarna klonk het eindsignaal en besloten werd dat straf schoppen genomen zouden worden. Kraak werd vijfmaal gepaseerd, maar Adams ook en het lot moest beslissen. De combinatie won, maar het is te ho pen dat de oud-inernationals nog eens terugkomen om te trachten wat meer geluk te hebben, want alleen al aan het spel van gisteravond hebben ze dit ver diend. BIOSCOOPPROGRAMMA. „Slavin van Rome" heet de film die van heden tot en met zondag in 't City theater draait. Het is een opwindend verhaal, dat een beeld geeft van de verdorvenheid, waarin de Romeinen 300 jaar na Chr. leefden. Fabiola, Rhonda Fleming, speelt de hoofdrol. Zij is de verwende dochter van een invloedrijke Romein, die in contact komt met de christenen, die zich ver borgen houden in de catacomben van Rome. Velen van hen worden veroor deeld tot de dood in de arena en men krijgt uitvoerig te zien met wat voor gruwelijkheden de Romeinen zich in die tijd vermaakten. Gelukkig zijn er ook lichtpunten en gedwongen door de toe schouwers schenkt de keizer vele Chris tenen het leven. Ook Fabiola, die in tussen liefde opgevat heeft voor haar slaaf Vibio. Zondagmiddag Joel Mc Crea in „Vuur gevecht in Dodge City", waaraan heel land was B-gebied. Hieronder bevonden zich Soest en Baarn. Ir, 1955 vond een reorganisatie plaats. Ons land werd in 50 kringen verdeeld. De provincie Utrecht kreeg 3 kringen. Tot de kring Doorn behoren Amers foort, Soest, Baarn, Eemnes, Spaken burg, Hoogland, Stoutenburg en Leus- Dan voor een goed Deze kring beschikt over 80 brandspui ten, waaronder vele nevelspuiten. Zij kunnen per uur miljoenen liters wa ters verwerken. Er zijn 31 reddings ploegen in deze kring, 5 pioniersploe- gen, 4 mobiel geneeskundige troepen en er staan 3000 noodwachtplic'ntigen klaar als er een oorlogsramp over deze kring mocht korncn. Ons land heeft in het geheel 70.000 noodwachtplichtigen, het district waartoe Soest behoort heeft er 1550. Brandweer, politie, sociale dienst, op- As je 't ming vraogt dan mok zeige dak nie snap datter min- se binne die 'n aan- der kenne doodrieje en dan maor de bee- ne neeme. En datter dan ok nog minse binne, die over dat liek heenrieje en dan ok maoke dazze weg komme. Ming opoe, 't goeje mins is allaang dood, neumde zukke minse onterikke, maor ik zou zeige dat boeve of baan- diete veul duudeleker is. Stak daor die Riek Jaanse midden in de nacht de weg over en daor wortie deur 'r. auto egreepe. Tien teuge één dattie sjeffeur van die auto ut heul nie hel lepe ken. Ok tien teuge één dattie Riek meteen dood ewest is. Komter 'n tweede auto en die riedt over dat liek. Das arreg, maor die sjef feur het dat netuurlek nie edaon om- dattie zo graog over dooje minse wil rieje. Komter 'n darde auto en die gaoter ok nog us overheen. Netuurlek ok nie mit opzet. De eerste smeert um, de tweede auto smeert um, de darde auto smeert um ok. Das heul gin warrek. Da doeje nog nie ajje 'n hongd overreeje heb. Maor nee, die drie onterikke, boeve, of baan- diete, net zoajje ut hebbe wil, die reeje deur net asof d'r neus bloeide en ze niks hadde emerkt. Da liek heul narreges op en wullie mot te maor hoope dazze die kérels nog te pakke kriege en 'n goeje douw geeve. Wedde dazze alle drie 'n slokkie op- hadde en dochte, an ming lief gin pol- lenaise. Da kan makkeluk. Utrecht - Soest - Soestdijk - Baara ruimings- en reddingsploegen zulkn in oorlog hulp verlenen. Noodwachtplich- tigen weten wat er gedaan moet wor den in de wijken en blokken .waartoe z?j behoren. Soest is verdeeld in twee wij ken, in Baarn is 1 wijk. De wijkerga- nisatie moest twee jaar geleden geheel gewijzigd worden omdat er gebrek aan vrijwilligers was. De stootkracht van de blokploege i wordt geconcentreerd in de wijkploe- gen. De blokhoofden hebben nu een voorlichtende taak. Bij rampen zijn zij de melders. Het wijkhoofd beschikt thans over een grotere bezetting dan voorheen. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Het hoofd van de georganiseerde zelf bescherming in Soest is de heer J. van Leeuwen. Tijdelijk is hij dit ook in Baarn. De operationele dienst is met 125 o/o bemand, zodat eventueel 25 °/o kan afvallen. Een groot zorgenkind in Soest en Baarn is de georganiseerde en individuele zelfbescherming op basis van vrijwil ligheid, maar juist deze bescherming moet de ruggesteun voor de plichtnood- wachters zijn. Burgemeester mr. S. P. baron Bentinck bracht dank aan allen die hun tijd en energie aan de B.B. geven. Direct na de oorlog verbeelden wij ons dat' de vrede van blijvende aard zou zijn, maar reeds in 1952 was het nodig de B.B. op te richten, omdat men reke ning moest houden met de rampzali ge gevolgen van een eventuele derde wereldoorlog. Aanvankelijk werd alleen met vrijwilligers gewerkt, maar het bleek noodzakelijk de noodwachtplicht in te voeren. Toch zijn er nog altijd vrijwilligers nodig. De burgemeester deed dan ook een beroep op hen die hun tijd voor vrijwillige arbeid ten be hoeve van de B.B. beschikbaar willen stellen. Zij kunnen met de noodwacht plichtigen ons volk een gevoel van veiligheid geven en dat is in deze tijd heel erg nodig. VOLLEYBAL OP K.P.S.-TERREIN. In ons blad van dinsdag deelden wij mee dat de afdeling volleybal van de chr. gymnastiekvereniging Olympia voor de derde maal een volleybaltournooi voor de jeugd zal organiseren op zaterdag 7 juli. De wedstrijden worden echter niet op het terrein aan de Bikstraat maar op het K.P.S.-terrein gespeeld. Ze beginnen om 2 uur. Er nemen 27 teams deel. Verwacht wordt dat om streeks 6 uur begonnen zal worden met de finalepartijen. winter- BEUKENLAAN 1 De eerste welke auti wasgoed Reeds var ESBE-prod BEWIJS Burgem. Grothestra Lange Brinkweg Molukkenstraat verzorgt accuraat billijk en zorgt voor bestemd voor all onze tarieven voc Verkoo van de en 8-pe onder g; open en AUTOMOBIELBEDRIJF Eemnesserweg 22, Baal

Soester Courant | 1962 | | pagina 6