SPIJTOPTANTEN. Het oog gericht op Tsjecho-Slowakije. Advertenties tot 2 uur. PATER J. B. VORK INGEHAALD. DINSDAG 10 JULI 1962. 41e JAARGANG no- 53- SOESTER (Courant Verschijnt Iedere dinsdag en vrfydag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,23 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT 80ESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 12615# Kunnen uitreis niet meer betalen maar ook geen levensmiddelen meer kopen. Er zal vermoedelijk geen Nederlander meer zijn, die niet weet wat een spijt optant is. Het is een inwoner van In donesië, die na de bestuursoverdracht daar te lande zijn Nederlandse natio naliteit heeft verwisseld voor het Indo nesische staatsburgerschap, maar wel gedwongen was zijn toekomst in dat land op te geven toen reeds korte tijd na de aanvaarding van de Indonesische nationaliteit op pijnlijke wijze bleek dat er wel degelijk verschil werd gemaakt tussen de inlanders en de „warga ne gara's". Zij konden niet voorzien voor welke onoverkomelijke moeilijkheden zij zou den komen te staan. De uitreis is vrij wel onbetaalbaar, de levensmiddelen nodig om te blijven, kunnen ze echter ook niet kopen. Regering voelde er niet veel voor. In de beginne was het onze regering, die er niet veel voor voelde, deze men sen toe te laten in ons land ook de Indonesische regering voelde er niet veel voor deze mensen een „exit-permit" te geven. Toen ze echter werkelijk in de knel kwamen en hun vertrek ook in Den Haag als enige oplossing werd aan vaard, verbrak de Indonesische regering de betrekkingen met Nederland. Gezien de bepaald vijandige houding van Indonesië tegenover Nederland sprak het van zelf, dat het heel wat voeten in de aarde zou hebben, voor dat de spijtoptant een vertrekvergun- ning zou worden gegeven. De toestand in Indonesië werd hoe lan ger hoe nijpender, de huisvesting werd moeilijk, om maar niet te spreken van onhoudbaar, de prijzen van de levens middelen, kleding enz. liepen (en lopen neg) steeds meer omhoog. Begrijpelijk dat onze spijtoptanten niet meer tegen het leven opgewassen waren. Zij ver vielen van kwaad tot erger, de armoede werd steeds groter, het weinige bezit werd vrijwel geheel verkocht voor een appel en een ei. De lange weg. Duizenden roepia's waren er nodig om de officiële papieren te verkrijgen, doch daar zou het niet bij blijven. Op 17 augustus 1961 werd het verkrijgen van een vertrekvergunning opnieuw be moeilijkt. Ons consulaat-generaal te Singapore moest een visumnummer opgeven voordat men dit nummer in zijn bezit had, kon men niets doen. Komt het nummer eindelijk af, dan begint het lieve leventje. Het blijkt een gesjouw te worden van de ene uithoek van Djakarta naar de andere hoek, tientallen kilometers moe ten worden afgelegd en steeds weer komt de portemonnee er aan te pas Niet de officiële kosten vormden het grootste probleem, maar de bijkomen de kosten overtreffen alles wat naar redelijkheid streeft. De bijkomende kosten. De wijkhoofden moeten er aan verdie nen (500 roepia). De assistent wedana, het districtshoofd, moet met het dubbe le bedrag worden beloond. Het huis vestingsbureau eist een betaling van 2500 roepia. De wacht op het politie bureau zit er ook niet voor niets, de schildwachten van de hoge militaire autoriteit, de portier van het deviezen- kantoor, zij allen doen het voor niet minder dan 250 roepia's. Als aan alle voorwaarden van het de- viezenkantoor is voldaan moet hiervan blijk zijn gegeven door een „stempel" van acoordbevinding, dat 1000 roepia's kost. De deurwachter van het immigratie kantoor laat je liever niet toe, als hij geen enveloppe met inhoud in zijn hand krijgt gedrukt. Alle papieren moeten worden gewaar merkt door de procureur-generaal, des wege moet de beambte worden beloond rnet eveneens 250 roepia's. Tenslotte moet de vertrekvergunning afgegeven worden op het emigratiekantoor, maar je krijgt geen toegang als de helpende bediende er niet aan kan verdienen. Telt u dit alles eens bij elkaar op en bedenk daarbij dat het hier gaat om personen die reeds alles kwijt zijn ge raakt, hetzij verkocht of verpand Onbetaalbaar voedsel. Hoeveel kost het ondertussen om in leven te kunnen blijven Ziehier enige prijzen van vrij recente datum Rijst (het volksvoedsel daar te lande) mie voor de ziekenfondsverzekering. Gemeentebesturen ontvangen van deze uitkeringen 60 °/o als subsidie van het rijk. Aan ongeveer 35 personen in de ge meente zal deze uitkering gedaan wor den en dit is voor 1962 21.000,Hier van komt 8400,ten laste van de gemeente. ONTHEFFING VERBODSBEPALING HINDERWET. Door Shell-Nederland N.V. is onthef fing van de verbodsbepaling in de Hin derwet gevraagd voor het oprichten van een installatie voor benzine en su per-benzine bij perceel Krommeweg 28. De commandant van de vrijwillige brandweer en de directeur van gemeen tewerken hebben het advies gegeven de ontheffing te verlenen. Door de onder neming „Ai-ma" te Soesterberg is ont heffing gevraagd voor uitbreiding van de fabriek van gas-infraroodtoestellen in het perceel Postweg 57 te Soester berg, Ook hiervoor hebben de comman dant van de brandweer en de direc teur van gemeentewerken het advies gegeven de ontheffing te verlenen. Aan W. C. Tensen N.V. zal ontheffing verleend worden voor haar garagebe drijf en de opslag van benzine en auto- gasolie. Ter voorkoming van gevaar, schade of hinder zullen zonodig voor waarden worden opgelegd. BROMMER TEGEN AUTO. Vanaf een erf op de Steenhoffstraat reed de automobilist A. E. v. W. uit Hilversum achteruit de rijksweg op. Toen hij het fietspad passeerde nader de de bromfietser A. Th. J. de J. met een flinke snelheid uit de richting Soestdijk. Hij botste tegen de auto, viel en werd aan gezicht en benen gewond. Ook ver loor hij twee tanden. De brommer werd zwaar beschadigd, de auto licht. VERKOOP VAN GROND. Mevr. C. F. S. v. d. Bor-Dissevelt, Pias- weg 28b, heeft aan de gemeente verzocht 2178 m2 grond te mogen kopen, gele gen aan de Larixlaan. Het college van B. en W. is van me ning dat tegen verkoop voor een be drag van ƒ44.160,geen bezwaar be staat. Op dit perceel zal een bungalow gebouwd worden. MESSETREKKER. Op de Nieuwe weg was een dronken man lastig. Twee agenten gingen erheen om hem tot de orde te roepen. Hij trok een mes en was van plan aan een steek partij te beginnen, maar dat werd hem belet. Wel beschadigde hij de uniformpet van een agent en de andere politieman kreeg een klap waardoor hij zijn bril verloor. De woesteling werd ingesloten en pas weer vrijgelaten toen hij nuchter was en er proces-verbaal opgemaakt was. GEVECHT IN BUS. Het echtpaar V. zat zaterdagavond in de bus van Amersfoort naar Soest. Enige jongelui, die blijkbaar in het woonwagenkamp thuishoorden, waren nogal rumoerig en baldadig. Ook held haftig, want met z'n vieren vielen ze de heer V. aan. Hij kreeg een blauw oog en een bult. Aanvankelijk leek het erop dat zijn portemonnee tijdens het gevecht gerold was, maar die werd in de bus gevonden. AUTO ZOEK en TERECHT. Een bezoeker van café De Naald liet zaterdagavond het contactsleuteltje in zijn auto zitten en lokte daarmee uit dat de wagen meegenomen werd. Dat gebeurde ook. Zondagavond is de auto in Baarn teruggevonden. De politie meent te weten wie de daders van deze diefstal zijn. JONGEN AANGEREDEN. De zesjarige R. P. nam op zijn fiets de bocht op de hoek van de Birkstraat en de Ferdinand Huycklaan heel onvoor zichtig. Plotseling kwam hij achter een heg vandaan en reed tegen de auto van dokter J. K. op. De dokter ver leende de eerste hulp en bracht hem met zijn auto thuis. Auto en fiets wer den licht beschadigd. NIEUWE NAMEN. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld de volgende namen te ge ven aan lanen en plantsoenen tussen de Dalweg en de MolenstraatVan Goyen- laan, Van de Veldeplantsoen, Saenre- damplantsoen en Jac van Looylaan. De Beethovenlaan en de Mendelssohnlaan Te weinig Soester ingezetenen hebben donderdagavond genoten van de muziek, zang en dans welke in het openlucht theater door het Tsjechisch danstheater Sluk gebracht werden. Onder hen zijn waarschijnlijk mensen geweest die uit principe wegbleven, en niet omdat ze slechts willen komen als een voor stelling een kwartje kost. En men mag zich afvragen of zij geen gelijk hebben als men leest welke kolder er in Tsjecho-Slowakijë gaande is. Een man die van muziek, zang en dans houdt weigerde pertinent naar 't open luchttheater te komen omdat de muzi kanten, zangeressen en zangers, danse ressen en dansers uit een communis tisch land kwamen. Deze man had waarschijnlijk gelijk, maar dat dringt tot de meesten van ons niet door, zoals het tot de meesten van ons niet door dringt dat de volken, die onder de communistische dictatuur leven, vol slagen idioten tot regeringsleiders heb ben. Kunt u zich voorstellen dat premier De Quay afgezet zou kunnen worden we gens Colijnisme, Kuyperisme of voor mijn part Dreesisme Natuurlijk niet, want dat is volslagen kolder. In Tsjecho-Slowakije dreigt voor presi dent Novotny echter het gevaar dat hij afgezet wordt wegens Stalinisme. En het is te hopen dat dit gebeurt ook, want meneer Novotny is al net zo'n bandiet als alle staatshoofden, die de baas zijn in communistische landen, die slechts geregeerd worden bij de gratie van de opperste opgepompte Russen baas. Hij heeft het onder meer gepres teerd de ex-minister van binnenland se zaken tot 15 jaar gevangenisstraf te laten veroordelen. Wegens Molotovinis- me, of Leninisme of weet ik wat voor isme. Dus laat meneer Novotny maar uitgerangeerd worden. Bent u het echter met me eens dat we vertegenwoordigers van zo'n schertsstaat eigenlijk niet in ons land moeten toela ten. Ze zouden de indruk krijgen dat ze in een staat leven die gelijkwaardig L aan de onze en ze moeten heel goed weten dat ze geregeerd worden door boeven. KANTMAN. Wegens grote drukte en tekort aan per soneel worden advertenties voor het dins dagnummer aangenomen tot maandag middag 2 uur en voor het vrijdagnummer tot donderdagmiddag 2 uur. zullen voortaan Van Goyenlaan en Jac. van Looylaan heten. Jac. van Looy is geen schilder uit de zeventiende eeuw, maar met deze naamgeving wil men de man eren, die in het begin van deze eeuw als schilder-schrijver in Soest woonde en werkte, Achter de Van Weedestraat komt een Nassauplantsoen en er zullen een Irene- laan, een Beatrixlaan en een Margriet laan komen. DIK TROM WAS IN SOEST. Dik Trom, de held van velen, die thans van middelbare leeftijd zijn, was in Soest om voor de hedendaagse jeugd zijn schavuitenstreken op te voeren, maar slechts 400 meisjes en jongens wa ren gekomen om te zien wat voor stre ken hij en zijn vriendje Jan Vos uit haalden. Blijkbaar is de jeugd van nu meer ge steld op Pipo de clown, die, op 13 augus tus met Mammaloe naar het openlucht theater komt. Ook deze voorstelling wordt georganiseerd door de V.V.V., die op 8 augustus voor een schatgra- verij in de Soester duinen zorgt, waar mee onder meer ruim 100 prijzen ge wonnen kunnen worden, waaronder 3 autopeds. Dik Trom, Jan Vos, Bruin Boon, de veldwachter, de burgemeester, Bet je en de mallotige kapper beleefden zaterdag weer alle mogelijke avonturen en de kinderen hebben ervan genoten. EERSTE PRIJZEN VOOR OLYMPIA. Onder leiding van de heer W. A. Su- man hebben 31 juniores van Olympia een eerste prijs gewonnen bij de Vicon- tocht in Nieuw Vennep. Zij liepen 12 km. De seniores liepen 18 km onder leiding van de heer L. Vogel. Ook zij wonnen de eerste prijs. is alleen zwart te krijgen en komt nu al op 100 roepia's per liter, als de rege- ringshoeveelheid niet meer voorhanden is. Suiker is praktisch alleen verkrijg baar op de zwarte markt, kosten 70 roe pia per kilo. Spaanse peper 2 roepia per stuk. Vlees kost honderden roepia's. Meel mag men niét in huis hebben, be halve dan een zeer kleine hoeveelheid. Een klein zakje kost 450 roepia. Een grammofoon kost vele duizenden roe pia's, een katoenen jurk vergt een uit gave van 500 roepia. Een arbeider ver dient hooguit 500 roepia per maand, en dan moet hij er nog 10 uur per dag voor werken, incl. de zaterdag. 't Zijn niet alleen levensmiddelen en kle ding, ook is het altijd zeker, dat er ho ge „sleutelgelden" moeten worden be taald wil men voor een huisje in aan merking komen tel eerst maar 20.000 roepia neer, daarna komt de huur zelf nog. Wie woonruimte in de voornamere buurten wenst, moet ook als hij daar een kamer wil betrekken, beduidend méér betalen. Dat er spoedig verandering zal moeten komen in deze onhoudbare toestand, zal menigeen met ons eens zijn. ORGELCONCERT. Hedenavond, om 8.15 uur, begint in de Oude Kerk het concert dat de Muziek- kring de Cantorij, koor en solisten on der leiding van Maarten W. Kooy geeft. Willem Hülsmann zal het orgel bespe len. Van Heinrich Schütz worden Muzika- lische Exequien uitgevoerd en van Jo- han Sebastian Bach enige koralen uit zijn Orgelbüchlein. ONBEWOONBAARVERKLARING. Het college van B. en W. stelt de raad voor de woning le Weteringpad 6 on bewoonbaar te verklaren omdat het huis niet meer door verbeteringen be woonbaar te maken is. De ontruimings termijn zal op 6 maanden gesteld wor den. BIJSTANDSREGELING MINDER VALIDEN. Bij beschikking van 14 april 1962 heeft de minister van maatschappelijk werk een bijstandsregeling voor minder va liden vastgesteld. Deze regeling draagt een tijdelijk karakter en geldt slechts vcor een beperkte groep minder vali den, als voorloopster van de wettelijke regeling, voor alle minder validen in het kader van de sociale wetgeving, De uitvoering van de regeling, die op 1 juli in werking trad, is opgedragen aan de gemeentebesturen. De regeling be oogt het uitkeren van 20,per week aan ongehuwde minderjarige minder validen, eventueel verhoogd met de pre- Pater J. B. Vonk, Salesiaan van Don Boseo, is vrijdag te Benedict in Duits land tot priester gewijd en zaterdag avond is hij, op de grens van de pa rochie der St. Petrus en Pauluskerk, ingehaald door P.V.O., de drumband van Crescendo, leden van de voetbal vereniging B.D.C., de handbalvereni ging B.D.C., bruidjes, en ruiters van de J.B.T.B. Vergezeld van kapelaan Spit en het kerkbestuur reed de jonge priester van af de Olijkeweg naar de kerk van St. Petrus en Paulus, waar hij na het Lof een dankwoord sprak. Zondagmorgen droeg pater Vonk zijn eerste Mis op. Hij werd geassisteerd door pater W. A. Genbels, Salesiaan van Don Bosco, als diaken, pater J. Vonk, N.S.C., zijn neef, als subdiaken, pastoor mgr, S. Th. Visser als presbyter, ter wijl pater J. van Doorn, Salesiaan van Don Bosco de predikatie hield. Nu het warmer begint te worden en het meer op de zomer zal lijken kreea moeder-aap gelegenheid haar baby te wassen, zonder dat het kans heeft kou te zullen vatten. Ook de oortjes worden niet vergeten.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1