OPRUIMING j. HOPPENBROUWERS Fugers Rijwielen Ka Glenn en Carpenter de dubbelsprong. Brillen Koopjes in alle artikelen. Ziet de etalages. Reclame in de ether. ys&k* Krabbels van Knelis. GESLAAGD? zo'n pracht Sportfiets van Meningen van lezers. Van Weedestraat 80 Soestdijk Gemeenteraads vergadering. Na de geslaagde ruimtereizen van de Amerikaanse astronauten Glenn en Scott Carpenter staan nieuwe, stout moediger plannen op het programma van het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart, de N.A.S.A. Er zijn pro jecten samengesteld voor verbindings- dingssatelieten, voor onbemande ver kenningstochten naar de maan en, in een wat verdere toekomst, zelfs naar Mars. Het meest verbazingwekkende plan voor de naaste toekomst is ech ter het „Gemini-project". Over deze ruimte-operatie is nog weinig bekend gemaakt. Daarvoor is wel een psycholo gische reden te vinden. Het valt, figuur lijk gesproken, net tussen wal en schip - of tussen basis en raket - in. De aandacht van de wereld is eerst gevan gen door 't Mercury project, het ruim teplan, dat John Glenn en Scott Car penter de ruimte inzond, nadat Shep- hard en Grissom hun voorbereidende „sprongen" hadden gemaakt. Na dit Mercury project is het plan Apollo in de wieken van de publieke belangstel- ling geraakt. Het plan-Apollo moet rond 1967 wor den volbracht. Dan moet van een ra ketbasis in de Ver. Staten een ruimte schip vertrekken zoals de wereld nog nooit heeft gezien. Twee machtige reu- zenraketten - de Nova en de Saturn - zullen het maanschip Apollo in de ruim te brengen. Aan boord van de Apollo (gewicht vijftigduizend kilo) zullen drie Amerikanen de reis meemaken. In 1967 zullen het nog verkenningstochten zijn, in 1970 moet de landing op de maan volgen. Minder stoutmoedig, maar nog altijd veel verstrekkender dan wat de geschiedenis van de ruimtevaart tot nu toe heeft opgeleverd, is het project Gemini". Het ruimteplan, dat moet worden verwezenlijkt tussen Mercury en Apollo in. Bijna twee miljard. Gemini is de naam voor twee sterren in ons sterrenbeeld, die samen een een heid vormen, de tweelingsterren Cas- tor en Pollux. De naam is bijzonder toe passelijk. Het Amerikaanse ruimtevaart- pi oject beoogt namelijk twee man in één cabine in de ruimte te brengen. In Rusland maakt men hiervoor ook plannen. Niemand weet hoever zij zijn gevorderd. Rusland wil in ieder geval Amerika voor blijven, maar dan zal de Sovjet-Unie toch haast moeten maken, want de N.A.S.A. wil al eind volgend jaar met Gemini beginnen. Het maken van propaganda en het behalen van een duur succes is echter niet het voor naamste doel van het dure project. De verwezenlijking van het plan zal onge veer twee miljard gulden kosten. Dat is wel een erg groot bedrag voor een reclamestunt. De betekenis van Gemini voor de ruim tevaart wordt dan ook -hoog aangesla gen. De twee ruimtevaarders zullen in hun gezamelijke capsule liefst een week in de ruimte om de aarde moeten cir kelen. In die zeven dagen wil men de reacties van de beide mannen bestu deren. De geleerden willen weten of de beide mannen verschillend reageren op de langdurige gewichtloosheid, of de zware psychische druk van de tocht invloed zal hebben op hun onderlinge verstandhouding, of zij lichamelijk het zelfde beeld blijven vertonen enz. enz. N.A.S.A. gooit hoge wetenschappelijke ogen met Gemini. Afspraakje. Het meest spectaculaire van het pro gramma is echter het „afspraakje", dat de beide ruimtevaarders in het heelal zullen hebben. Op hun tocht zullen zij een satelliet ontmoeten, die zij aan hun cabine moeten vastkoppelen. Later kun nen zij haar dan weer losgooien. Het slagen van deze stunt betekent, dat men later in staat zal zijn complete ruimte stations op te bouwen met door raket ten omhoog gebrachte losse onderdelen. De satelliet zal een langwerpigee Age- na-B zijn, die wordt afgeschoten door het werkpaard van de ruimtevaart, de Atlasraket. De Gemini capsule met de beide Amerikanen zal worden aangedre ven door de reusachtige Titan-II raket, de opvolger van de Atlas, die inmiddels al in operationeel gebruik is. De Gemini capsule wordt 'n wonderlijk staaltje van technische vernuft. Zij krijgt hetzelfde bekende kegelvormige uiterlijk als de Mercury capsule, waarin Glenn en Carpenter hun ritjes rond de wereldbol hebben gemaakt. De diame ter van de voet - 2,20 meter - is groter dan die van de éénpersoons Mercury (1,90) ook is de Gemini langer. De nieuwe tweepersoonscabine weegt ruim 2.500 kilo. Om de ruimtevaarders de ge legenheid te geven om zo te manoeu vreren, dat zij hun „afspraakje" kunnen nakomen, zijn kleine stuurraketten aan gebracht, waarmee de ruimtevaarders hun cabine in alle denkbare richtingen kunnen bewegen. Het begrip richting is in de ruimtevaart moeilijk te han teren, omdat men een vast punt als basis moet kunnen nemen. Dat is in een satelliet meestal de baan die men be schrijft - op zich dus al een beweging in 'n bepaalde richting de Gemini-rei- zigers zullen aan de hoofdrichting van hun baan niets kunnen veranderen, maar wel zullen zij kleine correcties kunnen aanbrengen en in staat zijn de snelheid iets te veranderen. Het moet in ieder geval voldoende zijn om bij een snelheid van zo'n 28.000 kilometer per uur de aansluiting met de satelliet tot stand te brengen. Als dit slaagt is weer eens overduidelijk gebleken, dat ruim tevaart geen onwezenlijk begrip is en dat de mens inderdaad in staat zal zijn binnen afzienbare tijd zonder al teveel risico's door de ruimte te reizen. In middels werken de technici van N.A.S.A. onverstoorbaar verder. Na Gemini volgt Apollo, na Apollo zal men wel weer wat hebben gevonden. Er is nog ruimte genoeg. In het Europese parlement is een bepa ling aanvaard waardoor men een einde hoopt te maken aan de z.g. piratenzen ders, die op schepen voor de kust van enkele landen van een zelf gekozen golflengte gebruik maken voor het uit zenden van radioprogramma's en re- klameteksten. Tegen deze zich buiten de territoriale wateren bevindende zender schepen, zoals Veronica voor de Neder landse kust, bleken de betrokken landen als Nederland, Denemarken, Zweden en Noorwegen geen afdoende maatregelen te kunnen nemen. Men wil dit nu pogen te bereiken door een algemeen geldend verbod voor alle burgers der aangeslo ten landen om aan deze „piratenzen ders" op enigerlei wijze bijstand te ver lenen en contact ermede te onderhou den. In hoeverre dit mogelijk is zal de praktijk nog moeten uitwijzen, maar in ieder geval zal dit verbod het werk voor de zenders op zee wel uitermate bemoeilijken. We kunnen ons het verlangen tot het nemen van maatregelen tegen die zich boven de wet stellende radiostations wel begrijpen. Er zijn gegronde bezwaren tegen de door hen gebruikte golfleng ten, die de veiligheid van de scheep vaart b.v. in gevaar kunnen brengen, naast storingen van zenders die wel met officiële toestemmingen en ver leende golflengten werken. Daarnaast kunnen we echter niet uit het oog verliezen, dat deze reklame- zenders het piratendom moesten kiezen, omdat in de betrokken landen geen mo gelijkheid werd geboden om via de ra dio advertenties uit te zenden. Wat voor bezwaren men nu ook tegen reklame in de ether te berde wil bren gen, het is een onomstootbaar feit, dat hieraan behoefte bestaat. Dat blijkt al uit het aantal piratenzenders dat zich door middel van uitsluitend de rekla- megelden kan laten horen. Hoevele moeilijkheden zijn een zender als Ve ronica niet in de weg gelegd om haar uitzendingen te voorkomen Desalniet temin hebben de ondernemers het ge presteerd om een goed beluisterbare zender in de lucht te brengen. Uit haar aantal commerciële boodschappen blijkt verder, dat steeds meer firma's dit me dium zijn gaan gebruiken en er dus succes van verwachten. Gaan we verder na hoe het publiek hierop reageert, dan kunnen we ont dekken, dat de verpozingsmuziek die door de reklamezenders, w.o. ook Radio Luxemburg, wordt uitgezonden, door velen met plezier wordt beluisterd. In bedrijven waar de radio aanstaat ter verpozing van de arbeiders(sters) zijn het meestal juist die reklamezenders welke men heeft aanstaan, omdat deze voortdurend vrolijke muziek ten gehore brengen. Men mag dan natuurlijk oor delen, dat dit helemaal niet cultureel is, maar is het niet zo, dat de radio door de meesten uitsluitend beluisterd wordt ter verpozing Dat men voor diezelfde behoefte zich ook een televi sietoestel aanschaft Hoort men ergens in de openlucht een draagbare radio, dan zijn het populaire muziekklanken. omdat de eigenaar altijd een zender zoekt die deze behoefte bevredigt. De zenders van de omroepverengingen hier te lande doen dat niet in voldoen de mate. Dat kunnen ze misschien ook niet, omdat ze zo uiteenlopende leden tevreden moeten stellen. We vragen ons alleen af waarom dan niet eindelijk eens een golflengte be schikbaar gesteld voor een commerciële zender Tot voor enige tijd was dit niet goed mogelijk door het gebrek aan ons toegewezen golflengten, maar de techniek heeft daarin thans voorzien en Nederland kan nu over meer golf lengten beschikken dan er worden ge bruikt. Er blijkt voldoende commer ciële belangstelling te bestaan om een rekamezender in het leven te houden en tot goede, door tallozen gewaardeer de uitzendingen te laten komen. Bo vendien moet er vrijheid van menings uiting kunnen bestaan volgens de Grondwet. Principiële bezwaren tegen reklame in de ether kunnen er bij de omroepver enigingen en de daarmede geliëerde partijen niet bestaan, want ook de Hilversumzenders zitten reeds vol met reklame, zij het dan alleen ten bate van de omroepverenigingen en hun bla den en activiteiten. Neen, de schoen wringt ergens anders. De op hun aan tal leden-abonnees stoelende omroep verenigingen vrezen van een nieuwe omroepinstantie een terugval van hun ledental en dus misschien van hun zendtijd. En hetzelfde geldt ten aan zien van de televisie. Maar de tijden veranderen en het Ne derlandse omroepbestel kan niet blij ven stilstaan bij wat nu al enkele tien tallen jaren met hand en tand wordt verdedigd. Een reklamezender, met al leen maar verpozingsmuziek, zal op den duur toch niet tegen te houden zijn. Op 't gebied van de klankradio, is daar voor, anders dan bij de beeldradio, een wetswijziging nodig. De politieke par tijen dienen echter te beseffen, dat men beter een rechtens getolereerde en van hogerhand gecontroleerde reklamezen der kan toelaten, want de behoefte er aan is gebleken en anders poogt men toch buiten de wet om zoiets te berei ken. Het probleem zal binnenkort wel ■freer aan de orde moeten komen. HORLOG ER-JUWELIER VJEEDESTR8 7EL.2Ï58 SOEST DL/K, De raad van de gemeente Soest is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen woensdag, 18 juli 1962, om 19.30 uur, ter behandeling van de navolgende agenda 1. Notulen raadsvergaderingen 18 april en 16 mei 1962. 2. Ingekomen stukken. a. Antwoord van burgemeester en wet houders met bijhorende vragen, ge steld door het raadslid P. Grift inzake de Heuvelrugroute met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. b. Aanbieding overeenkomstig artikel 20 van de „Gemeenschappelijke Rege ling" met betrekking tot de Bescher ming Bevolking in de A. Kring U.c. van de jaarrekening 1960 van de voor malige Kring U 3, alsmede van de le wijziging van de begroting over de pe riode 1 maart 1961-31 december 1961 met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. c. Schrijven d.d. 29-6-1962 van H. de Jong, houdende verzoek om de onbe woonbaarverklaring van de woning De Zoom 5, alhier, op te heffen met een advies van burgemeester en wethouders om hierop afwijzend te beschikken. d. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de verbodsbepaling opge nomen in de Hinderwetverordening aan a. Shell Nederland N.V. te 's-Graven- hage voor het oprichten van een ben- zine-installatie aan de Krommeweg 28, alhier. b. N.V. Industriële Onderneming „Ar- ma" voor het uitbreiden van een fa briek voor het vervaardigen van diver se gas-infraroodtoestellen in het per ceel Postweg 57, Soesterberg. c. W. C. Tensen N.V., Birkstraat 95 te Soest, voor het oprichten van een ga ragebedrijf voor autobussen en touring cars annex reparatie-inrichting op het perceel Birkstraat 95 alhier. 4. Voorstel tot aankoop van grond voor verbreding van a de Birkstraat van P. Renooy. b. de Birkstraat van J. H. M. Heuer. c. de Birkstraat van M. K. Wijdieks- de Rijke en cons. 5. Voorstel tot wijziging van a. de Bezoldigingsverordening 1960. b. de Kindertoelageverordening. c. de Verordening tot regeling van de gemeentelijke geneeskundige dienst. d. de Studiekostenregeling. 6. Voorstel om aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs te Soest- Zuid de naam „De Margrietschool" te geven. 7. Voorstel inzake de bouw van een nieuwe openbare school voor u.l.o. wel ke in de toekomst dient plaats te vin- den. 8. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoel in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan a. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het wijzigen van de verwarmingsin stallatie in de Groen van Prinsterer- school voor g.l.o. te Soestdijk. b. het R.K. Schoolbestuur te Soest voor het wijzigen van enige urinoirs in toi letten en het aanschaffen van een hand- werkkast t.b.v. de St. Bonifaciusschooï. 9. Voorstel tot vaststelling van een „Verplaatsingskostenbesluit" onder in trekking van eerder vastgestelde „Ver- plaatsingskostenbesluiten". 10. Voorstel tot vaststelling van een tij delijke bijstandsregeling voor minder validen. 11. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woning le Weteringpad 6, alhier. 12. Voorstel tot intrekking van de ver ordening regelende de inrichting en sa menstelling van de commissie plaatse lijk toezicht op het lager onderwijs. 13. Voorstel tot verkoop van a. een perceel grond gelegen aan de Larixlaan aan mevr. C. F. S. v. d. Bor- Dissevelt. b. een perceel grond gelegen aan de Dr. Rupertlaan aan W. v. Breukelen. 14. Voorstel tot aankoop van een per ceel grond gelegen aan de Bosstraat van B. J. H. Kok. 15. Voorstel tot het geven van straat namen aan wegen tussen de Dalweg en de Molenstraat en in het zgn. plan ach ter Dammers. 16. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor huisonderwijs aan zieke kinderen. 17. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet ten behoe ve van de bouw en inrichting van een houten noodschool voor de vereniging „Trein 8.28 H.Y.S.M.". 18. Voorstel tot wijziging van het par tiële uitbreidingsplan regelende de be stemming van gronden gelegen in de wijken Soestdijk-'t Hart. 19. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor a. de uitbreiding van de Christelijke school voor gewoon lager onderwijs te Soesterberg. b. de bouw van een gymnastieklokaal bij de R.K. u.l.o. school te Soest. 20. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de voorbereiding van een regionaal structuurplan. 21. Voorstel tot instelling van een week markt. 22. Voorstel tot beschikbaarstellen van een krediet voor het opmaken van ri oleringsplannen en een drainageplan voor het Soesterveen. 23. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van de onbewoonbaar- verklaarde woning Soesterbergsestraat 133a te Soest. 24 Voorstel om aan te dringen op vast stelling van een maximum aantal toe te laten woonwagens in het gebied van de gemeente Amersfoort, Soest en Doorn. 25. Voorstel tot het in beginsel garan deren van de betaling van aflossing en rente van een door de Stichting Christe lijk Bejaardencentrum aan te gane geld lening voor de bouw van een bejaarden centrum op de Eng. As je 't ming vraogt, dan mok zeige dak van feeste hou met 'n lekker slokkie en zo, maor van de week hek 'n feest mëe- emaokt, waor wel koffie en soep was, maor gin slokkie. Wijje geleuve dat ut 'n veul finger feest was as 'n feest mit 'n slokkie Da was op Zonneglore, waor twee- hongderdenzeuventig minse ziek leige. Jie en ik konde d'r ok leige, net zo goed, maor wullie hebbe nie zoveul pech ehad as die minse die daor leige Tweeduuzend aandere minse of nog veul meer waore ekomme om feest te viere, waant 't sanetorium was jaorug. Viefendartug jaor. En al die minse dochte d'ran dazze d'r eleege hadde of d'r konde leige en die gaove maor. Drie jaor eleeje zee d'r 'n man, jullie hebbe noeng 'n echte kark en noeng kriege jullie van de minse die hier eleege hebbe 'n orregel. Sinte binne d'r nog nie, maor da ken nie scheele, wullie kriege die twintug rooje rugge bie me- kaor. Twintugduuzend gulde, twintug miel zogezeid, en dat kwam d'r en dat orregel staot d'r noeng. Kleine deeretjes kwaome ok naor da feest. Die hadde hongderde guldes veur 't sanetorium oppehaold met prikkaorte en 't deeretje dat de meeste had kreeg 'n fiets. Kiek, das nog us feeste, zongder slokkie en zongder minse die deurzakke, maor mit hoope minse die schik hebbe. Nie omdazze ziek binne, maor omdazze nie vergeete worre al binne zullie ziek. Heul veul sinte uut heel ut laand, maor uut Soest, ho maor. Da mos nie magge. mensen kunnen bevinden met sympa thieën voor de OAS. Maar ja, de OAS is een neo-fascistische organisatie en de heer Franco is een echte fascist Vroeger leerde ik, dat fascisten ook bandieten waren, maar dat is blijkbaar een verouderde theorie Eén van onze grootste en fatsoenlijkste partijen in ons land zag er geen be zwaar in om Spanje toe te laten tot de E.E.G. Of is het de angst, die de heer Kant man zonder ophouden doet schelden Het ziet er naar uit, dat de OAS en Franco hun smerige praktijken ook in ons land zullen gaan toepassen en dat kan van de communisten niet gezegd worden Toch zou de heer Kantman mij een ge noegen doen meer objectieve beschou wingen te geven over de wereldpo litiek of zich te beperken tot de plaat selijke misstanden hier ter dorpe. Met gevoelens van de meeste achting, P. J. BANGMA. Bosstraat 27. Naschrift. De bekende tekenaar en filmcommen tator L. J. Jordaan werd enige tijd ge- den geïnterviewd voor de televisie. Hij vertelde dat hij dertig jaar geleden Hitier reeds een grote schurk vond Dit drukte hij in sprekende tekeningen uit, maar al gauw zei men op de redac tie van het blad waarvoor hij tekende „daar heb je hem ook weer". Nu is bescheidenheid één van mijn schaarse deugden, dus ik wil me hele- DAN ALS KROON OP HET WERK Reeds vanaf f 153,50 compleet. KERKSTRAAT 3 Betaling in overleg TELEFOON 2030 Geachte redactie. Alle kranten hebben vol gestaan over de walgelijke practijken van de OAS en de weerzinwekkende daden van de heer Franco in Spanje. De heer Kantman gaat evenwel voort met het hameren op hetzelfde aam beeld. Heus, we weten nu echt wel dat alle communisten schurken zijn Naar aanleiding van een bezoek van een Tsjechisch danstheater om ons kunst te bieden en geen politiek, vraagt de heer Kantman zich af of de mensen, die uit principe wegbleven, geen gelijk hebben. De heer Novothy, zc zegt hij, is een communist, en daar alle communisten bandieten zijn, is de heer Novotny, ook een bandiet. En men sen, die in een land wonen, waar een bandiet aan het hoofd staat, daar be hoor je je deur voor te sluiten. Goed, mijn pet af voor deze intelligente bewijsvoering. Ik vraag mij alleen af of al deze principiële mensen, w.o. de heer Kantman, die niet naar kunst uitingen in ons land gaan van Russen, Polen, Albanezen, Tsjechen, Roemenen, Bulgaren, Yoego-Slaven etc. ook uit principe hun vacantie niet in Spanje of Portugal doorbrengen en een franse balletgroep arwanend zullen vermij den, omdat zich daaronder heel goed maal niet vergelijken met de heer Jor daan, maar ik vind het dus heel niet vreemd dat de heer Bangma zoiets schrijft als „daar heb je hem ook weer". Overigens heb ik meermalen getracht duidelijk te maken dat hetgeen voor Novotny, Ulbricht, Kadar of welke Russische leider ook, net zo goed voor Franco, Soekarno en Castro geldt, zo als het voor Hitier, Goering, Goebbels, Himmler en al die fraaie heren geldt die het duizendjarig Duitse rijk geluk kig nog geen kwart eeuw in stand hiel den. Het gaat om de dictatuur. U zult mij niet in het land van Franco zien en dat niet alleen omdat de mid delen misschien ontbreken. Ja, het is angst, mijnheer Bangma, zo als het van Jordaan angst was. Angst voor het einde van alles wat in ons land het leven levenswaard maakt. De OAS kan dit niet bewerkstelligen en een waardeloze dictator als Franco evenmin, maar mannen als Hitier en Stalin hebben bewezen dat ze zo enorm sterk kunnen zijn en dat ze kunnen rekenen op de steun van „heren" als Ulbricht, Novotny en Kadar. Wat u mij schrijft zou u ongetwijfeld 25 jaar geleden naar iemand geschre ven hebben die Hitier een schurk vond. Met de mededeling erbij dat hij maar eens naar Stalin moest kijken. K.

Soester Courant | 1962 | | pagina 10