Icugd De gewijzigde weduwen- en wezenwet. 480 jaren geleden sprong Jan v. Schaffelaar te Barneveld van de toren. GEERVLIET -puistjes VOOR EEN ZONNIGE VAKANTIE REISDEVIEZEN VAN DE de spaarbank met volledige bankservice HOORTOESTELLEN De charme van de eenvoud Positie en taak van de V.V.V. DERDE BLAD W5j 16 JULI 1482. Hij gaf zijn leven voor zijn soldaten. Wie aan Barneveld denkt, denkt aan die merkwaardige geschiedenis van Jan van Schaffelaar. We waren in Barne veld en gingen naar de toren, waar de edelman vanaf sprong, teneinde het le ven van zijn krijgsmakkers te spra- ren. Midden in het plaatsje staat de toren, vlak daarnaast staat het standbeeld van Jan van Schaffelaar. Wat nietig staat hij daar naast de in vergelijking mach tige toren. Verkeer raast er voorbij. Winkelpuien van moderne zaken om lijsten het kerkpleintje. Het was heel moeilijk om ons de geschiedenis voor de geest te halen. Het opschrift hielp ons „Jan van Schaffelaar stierf in 1482 de heldendood alhier". 1482. We reken den terug, we trokken af 1962 min 1482. dat is 480. Dus precies 480 jaren geleden gebeurde het. Die goede oude tijd. Och, we kenden de geschiedenis wel. De toren werd belegerd. De vijand eiste het leven van de aanvoerder. De ande ren zouden in leven blijven. En de edel man sprong. De meester op school had het ons vroeger verteld, Oltmans gaf nadere details. Maar wat deed Jan van Schaffelaar daar op die toren Hoe kwam hij daar Wie waren zijn vij anden foorters. Samen met de Nijkerkse rui' ters gingen de Amersfoorters op weg naar Barneveld om Van- Schaffelaar te verdrijven. Ze waren zelfs bewapend met donderbussen, voor die tijd mo dern. De sterke overmacht van deze plotse linge vijand was te groot voor het kleine groepje Kabeljauwen, dat zich in en op de toren bevond. Zij trach ten door onderhandelingen vrije af tocht te krijgen. De Amersfoortse eisten echter, dat de belegerde soldaten hun aanvoerder naar beneden zouden gooien. De rest zou dan vrij zijn. De in het nauw gedreven soldaten weigerden dit. Toen nam Jan van Schaffelaar het bekende, moedige besluit. „Lieve ge sellen", zei hij, volgens de historicus Antonius Matthaeus, „ic moet ummer sterven, icen wil U geenen last breng- hen". Hij ging op de torentrant staan en sprong naar beneden. Zo liet hij zijn leven voor zijn krijgsmakkers en met Tollens zeggen we „Het krijgsvuur blusche, de brand gaat uit, En 't schriktoneel wend af Maar de eerkroon, aan geen zwaard ten buit, Omtuilt het heldengraf". Ten behoeve van onze lezeressen laten wij hieronder in kort bestek de gewij zigde weduwen- en wezenwet volgen. Een weduwe zonder kinderen heeft recht op pensioen als zij 40 jaar of ou der, doch jonger dan 65 jaar was op de laatste dag van de maand waarin haar man is overleden Een weduwe, indien gescheiden, heeft eveneens hecht op uitkering, als haar gewezen echtgenoot overlijdt, nadat het Invalide weduwen. Recht op pensioen heeft de invalide we duwe als zij invalide is op en sedert de dag van het overlijden van haar man, of op en sedert de laatste dag van de maand, waarin de dag gelegen is met ingang waarvan zij niet meer vol doet aan de voorwaarden voor het recht op weduwenpensioen wegens het hebben van een ongehuwd kind of op en sedert een dag gelegen in de perio de waarin zij een „tijdelijke uitkering" geniet, als de invaliditeit tenminste 3 maanden zal duren of heeft geduurd. De grens van 18 dagen. De grens in de vorm van de leeftijd van 18 jaren van een kind, voor welke de weduwe nog recht op pensioen had, zoals in de wet voor 1 juJLi J.l. gold, is dus vervallen. De weduwe die kinderen heeft op het moment dat haar man overlijdt, krijgt pensioen en behoudt dit recht tot ze recht krijgt op het ouder domspensioen, dus tot haar 65ste jaar. Dit geldt ook indien de kinderen niet bij haar in huis zijn. Hierop zijn een paar uitzonderingen. Het pensioen wordt ingetrokken wan neer het kind a. overlijdt vóórdat de moeder 35 jaar is; b. trouwt voordat de moeder deze leef tijd heeft bereikt en c. wanneer de moeder uit de ouderlijke macht ontzet wordt voordat ze 40 jaar is. Een weduwe, die meent recht te kunnen doen gelden op uitkering volgens de A.W.W. doet er goed aan zich te wen den tot de Raad van Arbeid in haar district. DUIVENVLUCHT DE ZWALUW. De duiven van de vereniging van post- duivenhouders „De Zwaluw" vlogen 779 km vanaf Ruffec en 416 km vanaf St. Denis. Ruffec In concours 88 duiven, die om 6.15 uur met n.w.wind gelost werden. De eerste duif kwam om 18.46.21 uur aan, de laatste prijswinnende duif arri veerde de volgende morgen om 6.29.47. De uitslag was H. Gorissen 1 3 6 9 20. R. Rijksen 2 4 16 19. E. de Goede 5. B. Roest 7 15. G. M. Duiser 8 13. A. J. van Dorrestein 10 12. J. v. d. Brakel Een paar dagen later zijn we in een leeszaal aan het speuren gegaan. En zc lazen we nog eens de geschiedenis van de man, die zich opofferde voor an deren. Een krijgsman, in later tijd door de dichter Tollens bezongen we lazen een stukje vaderlandse geschiedenis en verlangden even naar vroeger tijden, toen alles op z'n elf en dertigst ging. Maar bij het lezen van de geschiedenis zo in het laatst van de Middeleeuwen, waren we niet meer zo jaloers op on ze voorouders van toen, want we la zen over de Hoeksche- en Kabeljauw se twisten. En dat was niet zo maar ruzie maken, neen, dat was een volks beroering. De ene partij moordde de andere zo veel mogelijk uit, steden werden plat gebrand, huizen geplunderd, moord en doodslag waren normale gebeurtenis sen. Enke partij koos partij, iedere edelman was legeraanvoerder. „Ic en wil u geenen last brenghen". Och, eigenlijk was het gebeuren in Barneveld, krijgskundig bezien, geen feit van grote betekenis. De gehele operatie rond de Barneveldse toren was een onbetekenend voorval. Er werd immers dagelijks gevochten. Het zat zoJan van Schaffelaar lag met zijn soldaten, een Kabeljauwse af deling, in Roozendaal. Maar eigenlijk was de Veluwe zijn terrein. In de buurt van Barneveld was zijn kasteel. Maar ja, de tijden waren - zoals gezegd - ru moerig en soldaten werden van her naar der gestuurd. huwelijk was ontbonden, dat wil dus zeggen, als het vonnis van de echt scheiding was ingeschreven in de re gisters van de burgerlijke stand. Weduwe met kinderen. j De weduwe met een eigen gehuwd kind, fde ruimste keuze in binnen- en buitenlandse merken (kroenfam IMwundit 411 Ju Evinwnitraat 3 Bisschop David van Bourgondië was leenman van Keizer Maximiliaan van Oostenrijk over de Veluwe. Jan van Schaffelaar was dus in dienst van de Bisschop. Nu had - het wordt ingewik keld - hertog Jan van Kleef echter op die Veluwe enkele dorpen en steden in zijn bezit. Zogenaamd tijdelijk, maar hertog Jan rekte deze tijdelijkheid steeds verder uit. Hij trachtte zelfs zijn invloed in het gebied van bisschop Da vid te vergroten. De bisschop zat ech ter ook niet stil. En zo gelastte hij Jan van Schaffelaar om zich met een aan tal ruiters - 19 in getal - naar Barne veld te begeven om deze stad op Jan van Kleef te veroveren. Het leek een zacht gekookt eitje, want anders had Jan van Schaffelaar wel meer soldaten meegenomen. Spoedig waren dan ook de toren en de kerk in het bezit van de aanvallers. Dit vernamen echter de Hoekse Amers- geboren of op de overlijdensdag van haar man, of waarvan zij op die dag in verwachting was, heeft ongeacht de leeftijd van haarzelf of van het kind, recht op pensioen tot haar 65ste jaar, tenzij zij de voogdij over het kind niet uitoefent wegens de ontzetting uit de ouderlijke macht. Wordt een vrouw weduwe op een leef tijd gelegen tussen 35 en 40 jaar, ter wijl haar kind is getrouwd of overle den voor de sterfdag van haar man, dat wil dus zeggen, toen zij nog geen weduwe was, dan bestaat er voor haar recht op pensioen als zij op de trouw- dan wel sterfdag van haar kind ten minste 35 jaar was. De mogelijkheid bestaat onder bepaal de voorwaarden dat pleeg- of stiefkin deren gelijkgesteld worden met eigen kinderen. Inlichtingen bij de Raad van Arbeid. 11 22. C. van Soest 14 17. Jac. Stalen hoef 18. A. Leijssen 21. St. Denis In concours 130 duiven, die om 6 uur met n.wind gelost werden. De eerste duif kwam om 12.23.19 uur aan met een snelheid van 1087,45 meter per minuut. De laatste prijswinnende duif arriveerde om 12.35.46. Uitslag J. v. d. Brakel 1 10. G. Rijk sen 2 3 4 5 13 17 21 22. H. Gorissen 6 8. V. Reijerse 7 9 12. C. van Klingeren 11 16. C. van Soest 14 19. Th. Wigtman 15 26. B. Roest 18 25. A. J van Dorre stein 20 23. J. v. d. Belt 24. K.P.S. IN DEGRADATIEGEVAAR. K.P.S. heeft dinsdagavond tegen het veteranenteam H.V.C. '55 gespeeld en met 1-2 verloren. Hierdoor verkeren de mannen van het paleis in degradatie gevaar. K.P.S. was constant sterker dan H.V.C., maar heeft toch verloren omdat nage noeg alle kansen gemist werden en de ■wedstrijd begon met 8 K.P.S.-spelers. Langzaam werd het achttal een elftal toen alle laatkomers gearriveerd wa ren. K.P.S. bevond zich heel vaak voor het doel van H.V.C. '55, waarin een merk waardige keeper stond. Hij kon niet uittrappen en deed alles gooiend af, maar over gebrek aan geluk had hij zeker niet te klagen. Dat merkte Mos terd die keihard tegen de paal schoot, terwijl Pit tegen de lat knalde. Dekker kreeg een opgelegde kans vlak voor het doel, maar hij zag toch nog kans hui zenhoog over te schieten. Velen van ons hebben de nei ging opvallende kleding te kopen of te maken in de veronderstel ling er dan leuk en charmant uit te zien. Natuurlijk kan een op vallend kledingstuk interessant zijn en het goed doen, maar er schuilen ook grote gevaren in. Het is met opvallende kleding zo gesteld, dat ze persé bij de draagster moeten passen, want anders wordt juist het tegenover gestelde bereikt van wat men beoogt. Er is beslist goede smaak voor nodig om een juiste keuze te maken en men vergist zich snel. We moeten echter niet den ken. dat alleen een opvallende creatie ons goed kan kleden, want dan vergissen we ons deerlijk. Een bekend spreekwoord zegt niet voor niets „Eenvoud is het kenmerk van het ware En dat gaat bij kleding zeker op. Hoe dikwijls zien we niet een simpel japonnetje, dat juist dooT zijn eenvoud de draagster persoonlijk heid geeft. Onze illustratie toont iets der gelijks Het is een zeer eenvoudig zomerpakje, een gladde rok met daarop een mouwloos jasje van een grijs gemelleerde stof. Effect wordt hier bereikt door de keuze van de bloese die onder het jasje wordt gedragen. Zou hier een ef fen bloese gedragen worden dan zou dat zeker niet misstaan, maar de bloese met de diagonale streep is beter. Het breekt het vlak en geeft bij alle eenvoud van de combinatie toch even dat kleine accent dat nodig Is om er Iets charmants van te maken. H.V.C. '55 kwam sporadisch tot een aan val, die nog wel eens gevaarlijk was omdat de achterhoede van K.P.S. heel ver opgedrongen stond, maar voorlopig werd keeper Koedam niet gepasseerd. In de tweede helft was K.P.S. eveneens sterker, maar alle aanvallen stranden op de uitstekende spil Kattenberg en de back Ostinje, die eveneens een goede wedstrijd speelde. Dekker had echter geluk toen hij een hoge voorzet van rechts gaf en de bal over het hoofd van de keeper heen in het doel ver dween. Een minuut later was het ech ter 1-1. Ostinje ging alleen naar voren er gaf zijn rechtsbinnen de kans kee per Koedam te passeren. K.P.S. zette nu alles op de aanval, maar dat leverde niets op en bij een onver wachte uitval van H.V.C. '55 scoorde de middenvoor het winnende doelpunt. OPENBARE NUTSBIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten Soest-Zuid. Ned. Romans Bordewijk, Vertellingen van generzijds. Laudy, De wereld is mijn vaderland. Maclean, De kanon nen van Navarone. Nescio, De uit vreter Titaantjes Dichtertje Mene Tekel. Ruyslinck, Het dal van Hin- nom. Van Wijck Mason, De drie heel meesters. Buitenlandse romans Böll, Doktor Murkes gesammeltes Schweigen. Guth, Jeanne la mince a Paris. Hil- tpn, Random harvest. Kasack. Die Stadt hinter den Strom. Thomas, Le promontoire. Shute, A town like Alice. Boeken over verschillende onderwer pen De Beaufort, Rondom de kroon. Beckh, Boeddha en zijn leer. Breen-Engelen, Etiquette. Clutton en Stanford, The vintage motor car. Garthoff, Zomaar wat zwerven. Grimm, Goethe leven en werk. Keiler, De bijbel heeft toch gelijk. Lamb, Hannibal. Lenz, 'n Appel voor Teil. Lysen, Het ruiterboek. Mul ler, Chemie verovert de wereld. Muller Alfeld, Tochten in Spanje en Portugal. Rensenbrink, Op verken ning bij de dieren. Schaafsma, Juli- ana. Schenk en Spaan, Beatrix. Schenkel, Gandhi. Stols, Spanje's pracht en praal. Wolters, Wat doet de grafoloog Zweeres, Vogelboek voor iedereen. PUROL-POEDER NIEUWS VOOR DE JEUGD. De maand augustus staat bij V.V.V. in het teken van de jeugd De jeugd kan dan genieten van 3 mooie vacantie- programma's. 2 augustus heeft de Jeugd-fietstocht (leeftijd 12-17 jaar) in de provincie Utrecht plaats. Ook verleden jaar is deze tocht op die datum met veel ani mo gereden. Alle V.V.V.'s uit de ge hele provincie doen hier aan mede. De uitgestippelde routes zijn in 8 ver schillende rayons verdeeld. Ons rayon omvat Soest, Baarn, Spa kenburg, Amersfoort, Zeist, Soest-Zuid, Het eindpunt is het Soester Natuurbad, dus zwempak mede nemen. Het vertrekpunt is vanaf 's morgens 9 uur bij 't V.V.V.-kantoor, alwaar de VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 13 JULI 1962. route te verkrijgen is tegen inschrijf kosten van 0,75 per kind. Ieder krijgt een fietsvlag gratis en bij inschrijving bij V.V.V. Soest bovendien nog een waardevolle verrassing. Men kan op iedere gewenste tijd be ginnen als men er maar om denkt, dat de benodigde stempels worden ge haald en de 4 vragen zijn ingevuld. Dus jongelui reserveer 2 augustus voor een sportieve dag in onze mooie om geving. Je kunt er net zo lang of kort over doen als je zelf wilt als je er maar omdenkt niet later dan 4 uur 's mid dags in het natuurbad te zijn, alwaar door een jury de gereden route wordt gecontroleerd en daarna de prijsuitrei king plaats heeft. Er zijn enige heel mooie prijzen aan verbonden. 8 augustus organiseert V.V.V. Soest een Schatgraverij in de Soester duinen, emde Sparrenlaan. De kleintjes tot en met 10 jaar kunnen hier aan deelnemen. In een stuk afge paald duinterrein worden in doosjes nummers gestopt, die recht geven op een prijs. De doosjes moeten door de kinderen met de blote handen worden uitgegra ven, V.V.V. Egmond aan Zee heeft al ver scheidene jaren dit feest voor de klein tjes georganiseerd en de deelname was daar zeer groot. Het spreekt van zelf dat ook de kinde ren van onze gasten hier aan deel kun nen nemen. De deelname bedraagt 0,50 per kind. De hoofdprijzen bestaan uit 3 autopeds, daarnaast wel honderd andere leuke prijzen. Bewaar de deelnamekaart goed, want als je een prijs gevonden hebt, moet je de kaart inleveren. Iedereen, die mee doet, krijgt op het bonnetje aan de kaart een gratis ijsje op het terrein. Vanaf zaterdag 14 juli a.s. zijn de kaar ten voor deelname op het V.V.V.-kan toor verkrijgbaar. 13 augustus komt Pipo de Clown in het openlucht-theater Aanvang van de voorstelling om half drie. Toegangs kaarten zijn vanaf 1 augustus op het V.V.V.-kantoor verkrijgbaar a 0,75 per kind. Het is de echte Pipo en hij komt met een geheel nieuw programma. Dit wordt een middag, waarin de jeugd eens echt kan lachen

Soester Courant | 1962 | | pagina 13