Zonnegloren vierde 35ste verjaardag. HET ooe GERICHT OP ONZE SOLBATEN. Officiële mededelingen. Ir P. L. Walraven promoveerde cum laude. VRIJDAG 13 JULI 1962. 41e JAARGANG no. 54 SOESTER OURANT UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK Verschijnt iedere dinsdag en vrfydag. Zonnegloren heeft woensdag voor de 35-ste maal het jaarfeest gevierd en meer dan 2000 vrienden van het sa natorium uit het gehele land waren als gast in een enorme tent aanwezig. Zij schonken de jarige 23.000, De bijeenkomst werd geopend door ds D. A. Jalink, waarna de voorzitter van ae vereniging Zonnegloren, dr C. Lion Cachet het woord voerde. Hij sprak een welkomstwoord tot de burgemeester van Soest, mr. S. P. baron Bentinck, die deel uitmaakt van het bestuur van de vereniging Zonnegloren, tot de oud patiënten, tot de leden van het bouw fonds, tot de incassorelaties en allen die belangstelling hebben voor het werk van Zonnegloren. Dank werd ge bracht aan de Utrechtse firma Schuur man, die ervoor gezorgd had dat de pa tiënten van Zonnegloren de gehele feestviering op de televisie konden vol gen. Dr Lion Cachet noemde enige belang rijke feiten uit het afgelopen jaar. De vereniging besloot de vrije zaterdag in te voeren, hoewel dit veel organisa torische moeilijkheden met zich mee bracht. Op 1 mei van het vorig jaar kreeg het niet-verplegend personeel de vrije zaterdag en op 1 november het verplegend personeel. Op 1 januari kwam er een nieuw rechtspositiere glement voor het personeel. De belang rijkste beslissing van het afgelopen jaar werd op 10 november 1961 genomen. Toen werd besloten dat het sanatorium gehandhaafd zal worden en dat Zon negloren door het bijbouwen van een vleugel tevens algemeen ziekenhuis zal zijn. Er werd besloten een nieuw zus terhuis te bouwen, er werd een nood- aggregaat aangeschaft van 40.000, en een instrumentensterelisator van 10.000,—. In het jaar 1957 ontdekte men bijna 7500 nieuwe gevallen van t.b.c. Zonne- het huidige hoge peil wil handhaven. De voorzitter sprak de wens uit dat niet alleen de regering aktief zal blijven waar het de strijd tegen de t.b.c. be treft, maar dat het particulier initia tief eveneens mee zal blijven werken in de strijd tegen de afnemende maar nog niet overwonnen ziekte. De wijze waarop dit particulier initiatief steeds werkzaam is voor Zonnegloren doet vermoeden dat de toekomst van het sanatorium verzekerd is, mits het be- sluur van de vereniging in staat ge steld wordt Zonnegloren door een ver antwoorde verpleegprijs levenskrach tig te houden. Dr Lion Cachet richtte de aandacht van de bouwfondsleden op de plannen tot modernisering van enige gedeelten van het sanatorium en tot verbetering van de akkomodatie der zusters. Hij dankte de oud-patiënten, die bereid waren aan een nieuwe grootscheepse actie te be ginnen nadat ze een kerkorgel geschon ken hadden. Deze steun heeft Zonne gloren nodig om zich als tweede sana torium van Nederland, achter Beatrix- oord te handhaven. De voorzitter dankte tenslotte de heren van de propagandadienst en in het bij zonder het hoofd, de heer H. E. v. d. Bogaert. Dr. J. A. "VV. Berghauser Pont, de ge neesheer-directeur, bracht de opening van het sanatorium, op 13 juli 1927, in herinnering. Daarbij was H.M. Ko ningin-Moeder Emma aanwezig. In de afgelopen jaren is onafgebroken strijd gevoerd tegen de t.b.c., die in de ja ren twintig bijzonder veel slachtoffers eiste. De maatschappelijke omstandig heden, de sociale zorg en de huisvesting ondergingen een drastische wijziging ten goede en mede hierdoor is het sterfte cijfer als gevolg van t.b.c. in ons land lager-dan- in de meeste ander landen. De bevolking werkt mee aan de bestrij- Thans wordt een zo klein mogelijk deel van de zieke long langs operatieve weg verwijderd wanneer dit de genezing kan bevorderen. Sinds 1947 wordt de t.b.c. op directe wijze met geneesmid delen bestreden en dit vereist veel zorgvuldige arbeid. Dr. Berghauser Pont bracht dank aan allen die in de af gelopen 35 jaar hun werkkracht voor de patiënten van Zonnegloren beschik baar gesteld hebben. Ook de geneesheer-directeur wees op de noodzaak de zusterhuisvesting te verbeteren en hij wekte de bouwfonds leden tot aktiviteit in deze richting op. De bezetting van het sanatorium is ge daald, maar verhoudingsgewijs toch vrij constant gebleven. Dat komt door de goede naam die Zonnegloren in ons land heeft. Van de 270 patiënten zijn er 100 jonger dan 19 jaar en van hen hen 15 jonger dan 14. Een kwart van alle patiënten is ouder dan 50 jaar. Ook dr. Berghauser Pont wees op de zorgen die de penningmeester om de exploitatierekening heeft en ook hij sprak de wens uit dat hierin spoedig verbetering zal komen door een maat regel van de regering. Hij dankte allen die het sanatorium financieel steunen en in het bijzonder de vereniging van cud-patiënten die 'n orgel van 20.000,- schonk en thans aan een nieuw object begint. Na de toespraak van de geneesheer- directeur stroomden de giften en toe zeggingen binnen. Er was 700,aan boeken en voor 1000,aan grammo foonplaten. Mevrouw Wil, uit Amster dam, die vele jaren lang met haar man voor duizenden guldens per jaar door middel van busjes inzamelde, kwam nu vertellen dat ze het om gezondheids redenen niet meer kon doen, maar ze bracht toch 230mee, die door haar opvolgster, mi-vr. Wentink bijeen gebracht was. De heer J. Schubt aan, voorzitter van de vereniging vaip^ud-patiënten, sprak er zijn vreugde over uit dat de 20.000,voor het kerkorgel bijeen gebracht waren. Een nieuw object voor de oud-patiënten is een gebouw voor recreatie, tevens geschikt voor het rus tig met elkaar praten van patiënten en bezoekers. De heer Schuurman gaf vast een sjoelbak en 5000,en vertelde dat het verwezenlijken van dit plan veel meer dan 20.000, zou kosten. Vlaardingen kwam met 1550 gulden en ae eeuwige rivaal Schiedam had 2100 gulden. De meisjes Teunie van Maanen uit Rhenen, Dini Karssen en Willy den Oudsten hadden honderden guldens in gezameld met prikkaartacties. Teunie van Maanen spande de kroon en zij kreeg evenals het vorig jaar een fiets. Mevr. Thiery, vrouw van een arts te Rotterdam, bracht in korte tijd 1700 gulden bijeen met prikkaarten. De heer Van der Voet, thans patiënt in het sanatorium, schonk bijna 1500 gulden van vrienden van Zonnegloren te Gorinchem. Hen prees de behande ling in het sanatorium. Zc ging het door met grote en kleine giften tot de heer Van den Bogaert meedeelde dat de laatste spreker zijn geschenk aangeboden had en dat er bij na 13.000,bijeen was. Gelukkig moest de laatste spreker .echter nog komen. Het was de heer Peereboom uit Rotterdam, die meedeelde dat er een groot bedrag van Rotterdamse vrien den voor Zonnegloren klaar lag. Het juiste bedrag wist men nog niet, maar het schommelde rond de tien mille en daarmee was het geschenk voor Zonne gloren tot 23 mille aangegroeid. De C.J.V.-federatieban uit Den Haag concerteerde tijdens de koffiemaaltijd, sportschool Boersma uit Amersfoort zorgde voor schermdemonstraties, de manipulator-goochelaar, mr. Barna trad op en aan vele kramen kregen de gasten de gelegenheid nog meer geld kwijt te raken voor het goede doel. prestaties ze in staat zijn. Men onderscheidt kleurherkenning en kleuronderscheiding. Bij de herkenning komen te namen der kleuren te pas en bij de onderscheiding gaat het erom waar te nemen of bepaalde kleuren ge lijk zijn of niet. Ieder, die niet kleurenblind is, zal zich moeilijk kunnen voorstellen dat hij een groen verkeerslicht als rood zou kunnen zien of omgekeerd, maar onder zoekingen hebben uitgewezen dat dit heel goed mogelijk is, als het licht zwak is en men het maar heel kort ziet. Gelukkig is dit nagenoeg niet van invloed op het waarnemen van lichten ir. het verkeer, omdat men deze niet in een filts ziet en gelukkig ziet men eerder een groen licht voor rood, dan een rood licht voor groen aan, dan omgekeerd, wanneer men het in een flits ziet. Ons oog bevat verschillende soorten receptoren, waardoor wij kleuren kun nen waarnemen. De receptoren, die het aandeel rood in een kleur moeten door geven aan onze hersenen, zijn ook nog wel gevoelig voor groen licht. Door enige typische eigenschappen van het licht - en hier komt de zuivere natuur kunde om de hoek kijken - die speci aal bij zwakke kortdurende lichtflit sen sterk tot uiting kom, kan daar door wel eens bij groen licht de in druk rood worden opgeroepen. Zo'n ,,fout" vloeit dus voort uit het karak ter van het oog en van het licht, en kan de waarnemer niet als vergissing worden verweten. Wie de moeite neemt een gele kleur op paars te leggen en een precies dezelfde gele kleur op rosé, die zal ervaren dat deze gele kleuren ineens geheel verschillend zijn. Iets dergelijks neemt men waar als men let op de groene tint van witte en gele lichten, wanneer de hemel roodgekleurd is bij ondergaan de zon. Het proefschrift van de heer Walraven .is uiteraard volkomen wetenschappelijk en geen handleiding voor de praktijk, maar uit deze wetenschappelijke theorie kan veel geput worden wat in de prak tijk te gebruiken is. Zo noemden wij reeds het verkeer wanneer het gaat om kleurherkenning en aan de hand van de gegevens die over kleuronderscheiding verzameld zijn kan men onder meer vaststellen welke kleurverschillen de mens nog kan zien en welke niet, het geen van niet gering belang is voor hen die in het bedrijfsleven met kleu ren te maken hebben. Over kleuren zien is gedurende 150 Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,23 TELEFOON 2566 GIRO 126156 In Nieuw Guinea zijn vele soldaten. Met plezier, omdat zij graag Nieuw- Guinea verdedigen, of met misnoegen omdat ze vinden dat we Nieuw-Guinea aan Soekarno moeten laten. Maar ze zijn er en ze hebben het niet gemak kelijk, ondanks het feit dat de aan vallen van de Indonesiërs tot nu toe veel lijken op aanvallen van groepen padvinders, die met enthousiasme hun verkennersspel spelen. Dat kan echter anders worden, wanneer Soekarno nog meer de aandacht wil afleiden van de chaos in zijn land en nog meer gaat hameren op de verovering van West- Irian. Dan krijgen onze soldaten het heel moeilijk. In de tweede wereldoorlog zijn vele topartisten in de gehele wereld onder scheiden omdat ze voor de soldaten op traden die aan het front lagen. Onder hen sterren als Mariene Dietrich en Bob Hope. Wij hebben ook topsterren, al zijn ze niet van het formaat waarop Mariene Dietrich en Bop Hope kunnen bogen. Frans Dumee behoort niet tot hen, al is hij een hele prettige man op het to neel en in het dagelijks leven en als vriend van de Soester brandweer geen onbekende in onze gemeente. Frans Dumee is gegaan met een gezelschap van net zulke prettige mensen, die het heel goed doen op het toneel, maar die niet tot de topsterren behoren en de laatsten zullen zijn om zich tot hen te rekenen. Zijn Wim Kan, Toon Hermans en Wim Sonneveld te duur of voelen ze er niets voor te doen wat Mariene Dietrich eni ge jaren deed omdat ze het een vanzelf sprekendheid vond dat het gedaan werd. Als de Amerikaanse soldaten recht had den op Mariene Dietrich, Bop Hope, en Bing Crosby, dan hebben onze soldaten in Nieuw Guinea toch zeker recht op Kan, Hermans en Sonneveld. KANTMAN. jaar enorm veel gepraat en enorm veel geschreven. Twee theorieën stonden naast elkaar en mede door het werk van dr. Walraven is het gelukt de syn these te vinden waardoor beide as pecten volledig naar voren gekomen zijn. Dat een geleerde, die zo'n belangrijk wetenschappelijk succes boekt dat men hem cum laude de doctorstitel verleent, geen kamergeleerde behoeft te zijn, be wijst de heer Walraven onder meer door het feit dat hij voorzitter is van de cen trale A.R.-kiesvereniging in onze ge meente en van de kiesvereniging Soest- Zuid, terwijl hij als zesde op de kandi datenlijst van de prot. chr.- fractie net niet tot raadslid gekozen is. KEURING VAN STIEREN. De burgemeester van de gemeente Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, iat op verzoek van het college van ge deputeerde staten van de provincie Utrecht van 23 juni 1962, afdeling 2B, nr. 1283/1134, ter gemeentesecretarie (le afdeling) ter inzage ligt een lijst, vermeldende de keuringsresultaten van de stieren waarvan de eigenaren in deze gemeente wonen en welke keuring heeft plaats gevonden op 2 april 1962. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis dat op 5 juli 1962 bij hen in ingekomen een ver zoek van A. F. Burgerhout wonende te Soesterberg, Generaal Winkelmanstraat 59, om een verlof A in de kantineloka liteit, gelegen aan de Kampweg te Soes terberg. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kunnen tegen het verlenen van dit verlof schriftelijke bezwaren bij hun college worden in gediend. Soest, 13 juli 1962. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis dat op 3 juli 1962 bij hen is ingekomen een ver zoek van E. H. Tammer, wonende te Soesterberg, Rademakerstraat 4, om een verlof B in de wachtkamer N.B.M., gelegen aan de Rademakerstraat 4. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kunnen tegen het verlenen van dit verlof schriftelijke bezwaren bij hun college worden inge diend. Soest, 16 juli 1962. gloren had toen 353 patiënten. In 1961 ontdekte men 5351 nieuwe gevalllen en thans heeft Zonnegloren 269 patiënten. Deze afname is verheugend, maar de exploitatie van het sanatorium wordt erdoor in gevaar gebracht. Bij het de partement van sociale zaken is in no vember aangevraagd of de verpleeg- prijzen verhoogd mochten worden om dat dit noodzakelijk is voor een lo nende exploitatie, maar helaas is op dit verzoek nog niet gereageerd. Het is nodig dat Zonnegloren in staat gesteld wordt het zelfstandige bestaan voort to zetten, maar met de huidige ver- pleegprijzen is dat niet mogelijk, wan neer men verpleging en verzorging op ding van de t.b.c., zodat ontdekking vroegtijdig plaats vindt en er weinig gevaar voor besmetting is. Door harde arbeid in de laboratoria zijn de geneesmiddelen verbeterd en mede dank zij deze geneesmiddelen zijn j velen van de 10.000 patiënten, die in Zonnegloren gedurende 35 jaar ver pleegd zijn, genezen naar huis terug gekeerd. Om deze genezing te bewerk stelligen gaven velen hun werkkracht. I In de strijd tegen de t.b.c. zijn nieuwe paden bewandeld, maar de oude zijn niet geheel verlaten, want nog altijd zijn rust en een verantwoorde voeding I belangrijke factoren. De operatieve be handeling onderging een wijziging. Ir P. L. Walraven promoveerde vorige week cum laude tot doctor in de fa culteit der wiskunde en natuurweten schappen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht op het proefschrift ,,On the rnechanisms of colour vision" en dat was voor ons aanleiding de schreden schoorvoetend naar het Instituut voor Zintuigfysiologie R.V.O.-T.N.O. te Soes terberg te richten. Daar is Ir Walraven sinds 1953 werk zaam en daar verrichtte hij groten deels het werk voor zijn dissertatie, dat met lof en met de doctorstitel be kroond is. De directeur van het Instituut, Prof. Dr M. A. Bouman, was zijn promotor. Deze schoorvoetendheid werd niet ver oorzaakt door het feit dat de dissertatie in het Engels geschreven is, want dat wordt vaak gedaan omdat geleerden over de gehele wereld weinig hebben aan een proefschrift dat in het Neder lands geschreven is. Vaak wordt zo'n dissertatie dan ook door de aanstaande doctor in het Nederlands geschreven en door vaklieden vertaald, maar dat was niet het geval bij Ir Walraven, die on der meer een jaar in Amerika verbleef. De genoemde beschroomheid vond zijn oorzaak in het feit dat de materie waar over dr. Walraven schreef zo moeilijk is voor een leek. Maar gelukkig is het voor de kenner ook moeilijk de zaak aan een leek duidelijk te maken, dus interviewer en geïnterviewde hadden beiden hun moeilijkheden. De heer Walraven komt uit Rotterdam. Na het bezoeken van de H.B.S. stu deerde hij te Delft dat hij als natuur kundig ingenieur verliet. In 1953 kwam hij bij T.N.O., waar hij zich nu al bijna tien jaar intensief bezig houdt met het bestuderen van die aspecten der levens verschijnselen, waarmee onze zintuigen te maken hebben. Dat het oog daarbij een zeer belangrijke plaats inneemt is niet vreemd, want met de ogen neemt men het meeste wat waar te nemen valt op. Gehoor, reuk, smaak en de tast zin spelen een veel minder belangrijke rol. Het proefschrift ,,Over de mechanismen van het kleuren zien", groeide langzaam tijdens studie en arbeid. Door studie werd getracht zoveel mogelijk te weten te komen over de werking van het oog in verband met de kleuren. Ieder die dagelijks weggebruiker is weet hoe be langrijk kleuren voor de mensen zijn als overbrengers van boodschappen in het verkeer en daarom is het van groot belang te weten over welke capacitei ten de ogen beschikken en tot welke

Soester Courant | 1962 | | pagina 1