Hitier goochelde met ftim HET NOU! Belastingproblemen. He! Kremlin aan de Rijn. Esperanto welluidend. Een zomers feest japonnetje VIERDE BLAD BLIJDE BOODSCHAP BLIJ DRUKWERK DRUKKERIJ SMIT VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 13 JULI 1962. Een van Nazi-Duitsland's best bewaarde oorlogsgeheimen is nu aan de openbaar heid prijs gegeven. Het is de „Aktion Krüger", de grootste valsemunterij uit de geschiedenis en een van Hitiers ge heime economische wapens in de twee de wereldoorlog de productie van val se Engelse ponden tot een waarde van 8,4 miljard gulden, die de Engelse geld markt volledig moest ontwrichten. Volgens Hitier zou er door deze infil tratie met valse ponden een chaos in Engeland ontstaan, die de weegschaal ten gunste van Duitsland zou doen door slaan. De snelle opmars van de Ameri kaanse troepen haalde een streep door de rekening, maar door een toeval kwam een deel van de valse ponden toch nog in circulatie. De uitvoerder van het Duitse plan was de ex-rechercheur van de Berlijnse po litie, Bernhard Krüger. Voor de oorlog was hij expert voor muntvervalsingen van de recherche in de Duitse hoofd stad. Na de oorlog werd Krüger gear resteerd en door de Engelsen als oor- logsmidadiger veroordeeld. Vermoedelijk hebben de geallieerden zelf Hitier het idee aan de hand ge daan om door middel van vervalsingen de oorlog te winnen. De Engelsen gooi den namelijk op gezette tijden boven Duitsland valse bonkaarten af, om de distributie van levensmiddelen te sa boteren. Toen de Duitse geheime dienst zich eenmaal met het plan van geld- vervalsing vertrouwd had gemaakt, werd in Berlijn een conferentie bijeen geroepen van militaire leiders en alle deskundigen op het gebied van munt vervalsing. Aanvankelijk waren er be zwaren. Men dacht dat het onmogelijk was om het geld zo perfect na te ma ken, dat er kans op succes zou bestaan. Op de een of andere manier kregen de Nazi's papier in handen, dat niets ver schilde van het echte Engelse ponden papier. Enkele proefdrukken werden gemaakt en toen deze aan de experts werden getoond, moesten zij toegeven, dat ze nauwelijks van echte biljetten waren te onderscheiden. De productie op grote schaal kon nu beginnen. Men koos voor de aanmaak van het valse geld de veiligste plaats namelijk een concentratiekamp. Die waren er in Hitler-Duitsland voldoende. Voordelen warener kwam nooit ie mand levend uit, wie teveel wist werd geliquideerd en geallieerde agenten konden er niet binnenkomen. Een deel van het kamp Sachsenhausen werd in gereedheid gebracht. Papier en machi nes werden aangevoerd en onder lei ding van Krüger begon men met de bankbiljettendrukkerij. Begin 1945 was er voor totaal 8,4 miljard gulden van de persen gevloeid. De Amerikanen be gonnen toen echter tot het hart van Duitsland door te stoten. De Duitsers moesten Sachsenhausen ontruimen en verplaatsten de valsemunterij naar Linz in Oostenrijk. Maar voor Krüger de zaak hier weer kon opbouwen capitu leerde Duitsland. Het laatste bevel voor de valsmunters was gooi de kis ten met bankbiljetten in de meren. Toch hebben enkele valse biljetten kans gezien om Engeland te bereiken. De kis ten, die een tijdje op de bodem van een meer in de buurt van Linz hadden ge legen, barstten open en de bankbiljet ten dreven naar de oppervlakte. De be woners van de streek visten hen uit het water en dachten aan een geheime schat van Hitier. Nu bleek hoe goed de pondbiljetten .waren gemaakt, want de banken accepteerden hen aanvanke lijk voor echt, Het heeft nog geruime tijd geduurd voor men de vervalsing bemerkte, maar toen kwam ook aan dit geheime wapen - dat het langste heeft standgehouden - een einde. Wanneer een kamerlid moet tobben, Schier maand aan maand in geldnood zit, Dan is hij voor de landsbelangen Natuurlijk lang niet fris en fit Dat heeft, bezorgd nog bovendien, Ook de regering ingezien. Dus komt er binnenkort een voorstel. (Terecht, en dat hoeft geen betoog), 't Salaris moet, om aan te passen, Een duizendje of vijf omhoog Dan is 't, gezien het buitenland, Nóg altijd aan de schrale kant. Daar hebben wij op zitten wachten, Het is nu nodiger dan ooit, Miljoenen juichen bij het lezen Hoera beter laat toch dan nooit Niets wat ons zo verdrietig zit Dan een verpauperd kamerlid. Maar ja, het komt eerst in de kamer, Dit is de vraag die ons beklemd Of straks, wanneer 't wordt behandeld, De meerderheid niet tégen stemt Er komt voor iedere partij Ook nog een soort principe bij De lonen worden vastgehouden, Wij zweren bij de C.A.O., Dat is beginsel en dat geeft men Om eigen voordeel niet cadeau Dus pressen wij, bij zoveel trouw „Toe jó, wees wijs en néém het nou Belastingaftrek voor bejaarden. Vele bejaarden vragen zich af heb ik r.u recht op bejaardenaftrek voor de be lastingen of niet Per 1 september 1955 is ingevoerd de bepaling, dat on gehuwde bejaarden worden aangesla gen in tariefgroep II, de z.g. groep voor echtparen zonder kinderen. Iemand wordt beschouwd als „bejaar de" zodra hij de 65-jarige leeftijd heeft bereikt. Gehuwde bejaarden werden altijd reeds aangeslagen in tariefgroep II, zodat deze regeling voor deze groep geen voordeel bracht. Het is om deze reden dat die gehuwde bejaarden een aftrek grijgen van 624,per jaar. Per 1 juli 1962 werd dit bedrag ge steld op 702,per jaar. Uitzonderingen. Het kan echter ook voorkomen, dat 'n ongehuwde bejaarde toch al wordt aan geslagen in groep II, ook al zou hij nog geen 65 jaar zijn. Dit kan voorko men, als iemand langer dan 5 jaar ge trouwd is en daarna weduwnaar wordt. Wie als ongehuwde bejaarde om een andere reden toch al in groep II valt, krijgt niet nog eens de genoemde aftrek. Indien man en vrouw gescheiden zijn van tafel en bed, aldus een bepaling in het Besluit op de inkomstenbelasting, zijn ieder op zich belastingplichtig. Voor eventuele belasting op haar eigen inkomen, is de vrouw zelf aansprakelijk. De man kan hiervoor niet worden aangesproken. Werken in het buitenland. Als Iemand in het buitenland werkt en daar reeds belasting betaalt, is het zeer wel mogelijk dat hij ook in Nederland nog belasting moet betalen. Er wordt wel rekening gehouden met het feit, dat het inkomen in het buitenland reeds aan belasting onderworpen was. Nederland heeft echter met verschil lende landen een overeenkomst geslo ten teneinde dubbel belasting betalen te voorkomen. Bestaat het inkomen in het buitenland uit inkomsten verkregen uit loondienst, dan wordt bij het op leggen van een aanslag in de inkom stenbelasting reductie verleend op de verschuldigde belasting die berekend wordt volgens de z.g. evenredigheids methode. Indien de inkomsten in Nederland ver kregen b.v. 4.000,bedragen en het buitenlands inkomen eveneens 4.000, wordt de belasting berekend naar een inkomen van 8.000,De reductie be draagt dan de helft van de verschul digde belasting. Bestaan de inkomsten alleen uit loon in het buitenland verkregen, dan is de reductie gelijk aan de verschuldigde belasting en zal er géén aanslag worden opgelegd. Wat betreft betaling van de A.O.W.- premie, moge dienen, dat dit afhangt van de vraag of aan de in het buiten land verrichte dienstbetrekking rechten kunnen worden ontleend op oudedags- uitkeringen. Gehuwde werkende vrouw. De nieuwe regeling voor de gehuwde werkende vrouw geldt eveneens voor belastingplichtigen die meer dan 8.000,verdienen. Bij het opleggen van een aanslag aan de man wordt nu een aftrek toegepast van een derde van het arbeidsinkomen van de vrouw, met een minimum van 500,en een maxi mum van 2.000, door de niet-Esperantisten werden be grepen. Bij de broodmaaltijd zei een dei- hoofden „Hoe welluidend is dat Espe ranto". In de avond beantwoordde de heer Markarian vele vragen, hoofdzakelijk over Esperanto, dat voor de meesten een geheel nieuw onderwerp was. Achter in de zaal werd gedurende twee dagen een tentoonstelling gehouden van Esperanto-boeken uit de bibliotheek van ae school. (Uit „Heroldo de Esperanto"). Ieder land heeft zijn raadsels, maar West-Duitsland mag er prat op gaan, dat het het allergrootste heeft. Want wat doet het Kremlin, het bolwerk van het Russische communisme, aan de oevers van de Rijn Men kan moeilijk geloven, dat voor Chroestsjow en zijn vrienden aan de slagader van West- Europa een centrum is ingericht voor het geval ze zouden besluiten hier hun vacantie te komen doorbrengen. De oplossing is anders. Een andere naam voor „het Kremlin aan de Rijn" luidt ,,HQ Northag", waarmee men dan te gelijk voor een nieuw raadseltje staat. Iedere officier, die in de buurt van het Duitse plaatsje München-Gladbach, niet ver van de Nederlandse grens, een richtingbordje met deze letters ziet, weet echter wat ze betekenen. Het is een afkorting van „Headquarters Nort hern Army Group", het hoofdkwartier, waar het N.A.V.O.-commando voor Noord-West-Europa is gevestigd. Niemand weet, waar de naam „het Kremlin aan de Rijn" vandaan is ge komen. Maar waarschijnlijk heeft de enorme omvang van het hoofdkwartier er wel iets mee te maken. Het eigen lijke „Kremlin" bestaat uit een reeks huizenblokken, waarin maar liefst drie duizend kantoren zijn gevestigd. Zou men alle gangen achter elkaar willen uitlopen, dan zou men een wandeling van ruim 20 kilometer moeten maken. Wat een beproeving betekent voor de koffiemeisjes. De kantoorgebouwen zien er alle hetzelfde uit, ze zijn door gan gen met elkaar verbonden. De talen, welke men er spreekt, zijn talrijk, ook al is de officiële voertaal Engels. De N.A.V.O. is nu eenmaal geen zaak van cén land. „HQ Northag" voert het be vel over troepen uit vijf naties - Bel gië, Canada, Duitsland, Engeland en Nederland. Officieren uit deze landen kan men in de gangen van het Krem lin tegenkomen soldaten uit diverse landen staan voor de toegangen op wacht. Het Kremlin aan de Rijn wekt van bui ten af veel indrukken, behalve dat het een militair kamp is. Het hoofdkwartier met de drieduizend kantoren ligt in het centrum. Daaromheen zijn talrijke villa's in Duitse stijl gebouwd, waarin ae officieren, die bij het hoofdkwartier zijn gedetacheerd, wonen. Canadezen wonen er naast Nederlanders, Belgen naast Duitsers. Tussen de villa's in vindt men veel groen. Kosten noch moeite zijn gespaard om het verblijf in het N.A.V.O.-stadie zo aangenaam mo gelijk te maken. Het Kremlin heeft nu tienduizend inwoners N.A.V.O.-offi cieren met hun gezinsleden. De ge bouwen beslaan nu een oppervlakte van ruim viermiljoen vierkante meter. Ruim vijftig miljoen gulden waren no- dif voor de bouw van het stadje in het „Rheindahlen Wald" bij München-Glad bach. Voor een (geboorte - ondertrouw - huwe lijk - jubileum - heropening enz.) gebruikt U natuurlijk in een moderne, verantwoorde vormgeving. Onze collectie is zeer uitgebreid en modern, terwijl wij U een vlotte levering garanderen. Van Weedestraat 35 - Soestdijk De kwaliteits-drukker sinds 40 jaar. In dit voorjaar hield de heer Marka rian, hoofd van de afdeling talen aan de school voor M.O. „Thomas Bennet" te Sussex (Engeland), voor 70 leden van de graafschapscursus voor hoofden van middelbare scholen, een lezing over vreemde talen (Esperanto inbegrepen). Aan de Thomas-Bennet-school is Espe ranto een verplicht vak. De inspecteur van het ministerie van opvoeding was aanwezig, evenals enige inspecteurs van het graafschap. Na een inleiding over onderwijsmetho den, speciaal voor achterlijke kinderen, volgde een les van een half uur, ge heel in Esperanto, met leerlingen die in het najaar begonnen waren met het leren van Esperanto. Het was opmer kelijk, dat schertsende vragen uit de klas of van de onderwijzer blijkbaar Binnenkort bestaat het Kremlin aan de Rijn tien jaren. De bouwers ervan waren Engelsen, al heeft de N.A.V.O er later veel aan veranderd en nog meer bijgebouwd. Toen in 1945 de Nazi-le gers zich overgaven en Hitier zelfmoord pleegde, zochten de geallieerde legers plaatsen waar ze hun hoofdkwartieren konden vestigen. De staf van het Britse bezettingsleger kwam aanvankelijk te recht in een plaatsje in Midden-Duits- land. Later begon men om strategische redenen meer heil te zien in een stad op de Westelijke Rijnoever. De Engel sen vestigden zich in München-Glad bach, wat minder glad verliep, dan de naam van de vestigingsplaats doet ver moeden. De Duitsers vonden het on plezierig dat hun gemeente in een soort vestingstad werd veranderd. De Engel sen vorderden namelijk verscheidene grote gebouwen om er hun hoofdkwar tieren in te richten. In de vijftiger ja- NATUURLIJK bestaat het grootste deel van onze zo merse garderobe uit leuke, vlotte en dikwijls sportieve kleding. Maar er ia iets, waar we toch rekening mee dienen te houden. Ook in de zomer gaan we wel eens een avondje uit. Dergelijke ge zellige uitjes en feestjes be perken zich nu eenmaal niet alleen tot het winterseizoen. Voor dergelijke gelegenhe den moeten we toch min stens één speciaal japonnetje in de kast hebben hangen, zo'n echt feestelijk kleding stuk, dat we in het normale doen van alledag niet dra gen. maar dat alleen geschikt is voor een dergelijke gele genheid. Onze illustratie toont een dergelijk zomers feest japon netje. Het is vervaardigd van een veredeld katoenen stof, met een prachtig dessin van zomerse bloemen en blade ren in beschaafde pasteltin ten en harmonieuze kleuren. Het model is zuivere haute- couture, een prachtig strap- less lijfje, keurig strak ge tailleerd en een laag aange zette rok, met iets uitstaan de heupen. Een rok waarvan de ruimte bovenaan is ver werkt in plooien, doch die zo is gesneden, dat de rok naar onderen nauwer toeloopt, net model is een prachtige artis tieke creatie, want het past precies bij het dessin. De vrouw die het draagt, wordt als het ware een bloem. De nauwe rok maakt haar slank en men zou fi guurlijk de rok de stengel van de bloem kunnen noemen terwijl het bovendeel van het japonnetje de bloem zelve is. Om het strakke bovenvlak iets te breken werd een klein strikje van dezelfde stof aangebracht. Waarlijk een japonnetje van uitzonderlijke al lure, dat menige vrouw graag in haar garderobe zou willen hebben ren besloten de Engelsen daarom hun tenten op te slaan even buiten de stad, nabij het dorpje Rheindahlen. Zij legden de fundamenten voor het hui dige „Kremlin". Toen de N.A.V.O. werd opgericht en het bezettingsstatuut voor West-Duitsland werd opgeheven, werd het Engelse hoofdkwartier voor de N.A.V.O. be stemd. De Engelse invloed is nog altijd merkbaar. De straten hebben Engelse namen en Britse commandanten hebben nog altijd hun zetel in het Kremlin. Naast HQ Northag is het Kremlin na melijk ook het hoofdkwartier van B.A.O.R, de afkorting van het Britse Rijnleger en de Royal Air Force in West-Duitsland. Daarnaast huisvest het Kremlin ook de staf van de Tweede Geallieerde Tactische Luchtmacht. En gelse generaals hebben op het ogen blik het bevel. Sir James Cassels is chef staf van zowel de Noordelijke (NAVO) Leger Groep als van het Britse Rijnle ger. Luchtmaarschalk Sir John Grandy i-- commandant van de Tweede Gealli eerde Tachtische Luchtmacht en de R.A.F. De tuinstad, die de Duitsers Rhein dahlen II noemen, ziet er bijzonder vredig uit, ook al vindt men er het zenuwcentrum van de N.A.V.O.-strijd krachten tussen de Baltische Zee in het Noorden van Europa en de Zuidduitse grens. In de villastraten loopt men zo veel mogelijk, als men tenminste geen dienst heeft, in civiel. Er zijn normale winkelwijken, waar de Duitse midden stand zijn vleugels heeft uitgeslagen, ontspanningsgebouwen, zoals biosco pen en sportvelden, zeventien in totaal. Dcor de geasfalteerde straten rijden geen tanks, maar gewone personenwa gens. Men kan er vrij rondlopen tot men aan de poorten van het eigenlijke Kremlin komt. Dit militaire zenuw centrum wordt streng bewaakt. Binnen dc muren staan bevelhebbers in regel recht contact met gevechtseenheden, vliegvelden en raketopstellingen. Van hieruit worden oefeningen geleid en waarnemingen gecoördineerd. Dit ter rein is verboden voor de belangstellen de leek of de gevaarlijke nieuwsgierige gast, wiens beroep bestaat uit het ver- i' zamelen van militaire gegevens. WINST EN VERLIES VOOR DUINKIKKERS. Het eerste herenteam van de Duin- kikkers speelde met succes tegen De Meent 1. Door Van der Bor werd het 1-0 en nadat een speler van De Meent het water uitgestuurd was, bracht Koos Iseger de stand op 2-0. G. van Dam scoorde het eerste tegendoelpunt voor De Meent. Rob de Vink stelde Iseger in staat het derde doelpunt te scoren door de bal prachtig over het gehele veld heen te plaatsen (3-1). In de tweede helft bracht Van der Bor de stand op 4-1 en door Van Dam werd het 4-2. Met een prachtige boogbal werd het tenslotte 4-3 voor de Duin kikkers. Wim van Veen speelde als mid-achter een goede wedstrijd en Van Brummelen deed het goed in het Soester doel. Kees v. d. Brink verving de afwezige Van der Gaast uitstekend. Dames 1 deed het minder goed en ver loor met 3-5 van Brandenburg 1, al werd door de Soester dames behoorlijk gespeeld. Door Hanny van Riemsdijk werd het 1-0, maar Brandenburg maak te gelijk en nam een voorsprong, waar na Hanny van Riemsdijk het water uitgestuurd werd. Het werd voor rust 3-1 en kort na rust 4-1 in het voordeel van Brandenburg, maar door Ank Swa- nink werd het 4-2. Brandenburg bracht nu de stand op 5-2 en tenslotte werd het 5-3 door mevr. Ruitenbeek. ZEVENDE ZOMERHIT. Het is bij de zomerritten van Tempo goed merkbaar dat de vakanties aan de gang zijn, want er komen niet veel rijders en ook de wedstrijden op de Gooise wielerbaan hebben een nadelige invloed op de Tempozomercompetitie. De wedstrijd begon met enige pogingen er tussenuit te trekken, maar zij mis lukten. Gerrit Ruttenberg liep in de zes tiende ronde uit en had succes, ondanks verbeten tegenstand van het peleton. Hij won met meer dan een halve lengte voorsprong. In de 25-ste ronde moest Aad Post het peleton laten gaan en hij werd spoedig door Ruttenberg ingelopen. Men ver wachtte dat hij hem zou bijhouden maar dit lukte niet. Toen Ruttenberg de finish gepasseerd was probeerde de Amersfoorter Ver hoef uit het peleton weg te komen, maar Wim Schaeffer was hem te vlug af en die bezette de tweede plaats. De uitslag was 1. Ruttenberg, 45 km in 1 uur 9 min. 2. Schaeffer op 2/3 ron de. 3. Verhoef op 3/4 ronde. 4. Klaas van 't Klooster. 5. Aad Post. Bij de aspiranten waren 8 deelnemers, die een aantrekkelijke wedstrijd heb ben verreden, maar waarin het niemand lukte een voorsprong te veroveren. Toch bleven slechts 3 renners voor de eind spurt over, terwijl de anderen 1 of meer ronden achterstand hadden. De uitslag was 1. H. v. d. Brom (Pe daalridders), 34 km in 54V2 min. 2. Raymond de Zoete, op Vs wiel. 3. Johnny Visser, op een lengte. 4. Harry Visser, op bijna 2 ronden. 5. Wim v. d. Linden, op 2 ronden. 6. en 7. Schip pers en v. d. Brom op 3 ronden.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5