Weekmarkt in Soest Het oog gerioht op iHH mrm DINSDAG 17 JULI 1962. 41e JAARGANG no. 55 50ESTER((ToURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,23 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Woensdagavond zal de gemeenteraad in de laatste vergadering van de zittings periode een voor vele Soester huisvrou wen belangrijk besluit nemen. Dan wordt het voorstel van het college van B. en W. - in Soest een markt in te stellen - behandeld. Het college is in de laatste jaren meer malen geconfronteerd met de vraag of het niet wenselijk zou zijn Soest een weekmarkt te geven. Er is advies uitge bracht door de Kamer van Koophan del te Amersfoort. Daarin wordt gewe zen op het feit dat een gemeente door een markt de beschikking krijgt over een ruimer en gespreider apparaat voor de distributie van goederen. De grote omzetsnelheid op een markt maakt het mogelijk de prijzen snel te corrigeren als dit nodig is en dit heeft een gun stige invloed op het totale prijsbeeld. Een markt dient het belang van de consument, maar brengt heel vaak ook voordeel aan de detailhandel. Door een markt wordt het straatbeeld verleven digd en de kooplust van het publiek wordt opgewekt. Marktdagen zijn dan ook veelal hoogtepunten in de omzet van de gevestigde detailhandel. De gemeente Soest ligt temidden van een krans van markten te Baarn, Hil versum en Amersfoort en zij staan in de belangstelling van de Soester huis vrouwen. Voor vele huisvrouwen is het echter bezwaarlijk deze markten te be zoeken omdat er heel wat tijd mee ge moeid is. Dat is dan ook de reden waarom de Soester vrouwenorganisaties de wens te kennen gegeven hebben dat in Soest een markt zal komen. Vele Soester vrouwen, die markten in Baarn, Hilversum en Amersfoort niet bezoeken, zullen wel een bezoek brengen aan de Soester markt, mits deze centraal ge legen is. Deze zienswijze wordt gedeeld door de bestuursleden van de Soester middenstands- en winkeliersverenigin gen. Uit besprekingen, gevoerd met afgevaar digden van de vereniging voor markt-, straat- en rivierhandel, is gebleken, dat deze minder positief tegenover een markt in Soest staan, zonder echter hun medewerking te onthouden, wanneer be sloten wordt in Soest een markt in te stellen. Zij zien een vermindering van het bezoek aan de omliggende markten, die niet zal worden gecompenseerd door het bezoek aan de Soester markt. Zeker in het begin niet. Dit vooral omdat Soest geen centrumfunctie voor een wijder gebied vervult. Tegenover meer arbeid zal de verhoging van de omzet niet in een juiste verhouding staan. Naar de mening van het college van B. en W. is er reden een markt in Soest in te stellen. De langgerektheid van de gemeente en de nabijheid van markten in de omgeving zijn ongunstige facto ren, maar Soest is groeiende en zal bin nen afzienbare tijd het dubbele aantal inwoners van thans hebben. Deze markt zal een assortiment van levensmiddelen, tabak, bloemen, planten, zaden, textiel, lederwaren, schoeisel, huishoudelijke ar tikelen, galanterieën, gereedschappen en ijzerwaren moeten bevatten. Een groot bezwaar is het dat Soest geen middelpunt heeft, waaromheen de be bouwing zich concentreert. De belang stelling van de bewoners aan de beide uiterste zijden van Soest blijft daardoor mede gericht op Baarn, Hilversum en Amersfoort. Het is derhalve van groot belang dat een centraal gelegen terrein voor deze markt gekozen wordt en het terrein achter het V.V.V.-verkeershuis in de Steenhoffstraat is daarvoor het meest geschikt. Er is aan een punt op de Eng gedacht, gelegen in de toekomstige kom van Soest, maar de klim erheen zal het marktbezoek afschrikken. De markthandel toont zich gereserveerd, maar toch zijn er reeds 15 aanvragen voor een standplaats binnengekomen. Het college van B. en W. is van mening dat dit ten dele veroorzaakt wordt door het feit dat in andere plaatsen de vraag naar marktkramen groter is dan 't aan bod, maar het wijst er toch ook op dat de markthandel wel mogelijkheden in Soest ziet. Het college van B. en W. ziet deze ook en de vestiging van een markt zal naar de mening van Burgemeester en Wethouders een positieve bijdrage le veren aan het streven Soest een hart te geven. Het college van B. en W. heeft derhalve de raad van Soest voorgesteld over te gaan tot instelling van een weekmarkt, welke iedere donderdagmorgen, van 9 uur tot 12.30 uur, achter het V.V.V.- verkeersbureau aan de Steenhoffstraat gehouden zal worden. iMfuÜl «sswwws Op het Zaudvoortse strand werd een zandbouwwedstrijd georganiseerd voor de jeugd, waarvoor ondanks het gure weer aan zee, toch nog belangstelling was. Deze jonge deelneemster maakte een olifant met jong. COMMANDO-OVERDRACHT. Gistermorgen is in aanwezigheid van vele autoriteiten het commando van de vliegbasis Soesterberg door kolonel G. van der Wolf aan kolonel F. E. Broers overgedragen. De burgemeesters van Soest en Baarn, de territoriale comman dant Utrecht, kolonel J. P. F. v. d Horst, commandanten van vliegbases en omliggende garnizoenen woonden deze plechtigheid onder anderen bij. Na het begroeten van de aangetreden Amerikaanse en Nederlandse lucht machtonderdelen en de luchtmachtka pel door de scheidende commandant, in specteerde deze de onderdelen, verge zeld door de kolonels Broers en Ver meulen - oud-commandant van Soester berg - en de paradecommant luitenant kolonel G. J. J. M. Schopmeijer. In zijn afscheidstoespraak betreurde kolonel Van der Wolf zijn vertrek. Hij is drie jaar commandant van de vlieg basis geweest en in die jaren is veel bereikt, dank zij de medewerking die hij van zijn ondergeschikten ondervond Hij dankte hiervoor. Men kan zeggen dat Soesterberg als basis paraat is, maar naast geoefendheid bepalen mo reel en discipline de gevechtswaarde in oorlogstijd en deze is in vredestijd moeilijk te peilen. De kolonel maakte zich echter in het geheel geen zorgen om de gevechtswaarde van de onder delen die op Soesterberg gelegerd zijn, wanneer deze onverhoopt getoond zal moeten worden. Kolonel Van der Wolf dankte de Ame rikanen, en in het bijzonder hun com mandant kolonel Flake voor de loyale samenwerking en de wijze waaróp zij meegewerkt hebben aan het vormen van Soesterberg tot een parate basis Tot zijn opvolger zei de kolonel dat hij het commando kreeg over een basis die altijd in beweging is. Dit schept pro blemen maar deze zou hij zeker oplos sen omdat hij zou kunnen rekenen op het personeel. Kolonel Broers dankte kolonel Van der Wolf en het personeel van de basis voor het belangrijke werk dat zij verricht hadden en hij sprak de wens uit dat hij op de medewerking van allen zou kun nen rekenen. Hij prees in het bijzonder het werk van de Amerikanen en hoopte dat het succesvol met hen zal kun nen samenwerken. Na de plechtigheid van de overdracht was er een grond- en luchtparade. Commandanten waren de oversten Schopmeijer en Folmer. Hunters en Daggers namen aan de luchtparade deel. De nieuwe commandant werd in 1916 te Soerabaya geboren. Als 17-jarige be zocht hij reeds de K.M.A. te Breda. In 1936 kwam hij bij het K.N.I.L. en in 1939 behaalde hij het groot militair brevet. In 1942 werd hij als vlieger door de Japanners neergeschoten. Zwaar gewond ontving hij 't vliegers- kruis. Kort daarna begon de Jappanse krijgsgevangenschap voor luitenant Broers. Ir. 1946 bevordering tot kapitein, la ter deelname aan de politionele acties als commandant van een squadron, in 1950 majoor, in 1954 chef-vliegdienst te Soesterberg, in 1955 luitenant-kolonel en overste Broers werd als comman dant van de vliegbasis Twente in 1956 tot kolonel bevorderd. GARANTIE CRISTELIJK BEJAARDENCENTRUM. Reeds geruime tijd is de Stichting Christelijk Bejaardencentrum Soest, uit gaande van de Gereformeerde Kerken van Soest en Soestdijk en van de diako-: nie der Hervormde gemeente te Soest bezig met de uitwerking van het plan tot het bouwen van een bejaardentehuis op de Eng. Het tehuis zal plaats kun nen bieden aan 90 personen en er zul len uitsluitend inwoners van Soest in gehuisvest worden. De kosten van de bouw van het tehuis, met inbegrip van grond, installaties en inventaris, wordt op 1.680.000,geraamd. De bouw zal plaatsvinden met toepassing van de premie- en bijdragebeschikking wo ningbouw 1960, zodat aan rijkspremie een bedrag van ongeveer 115.000, kan worden verwacht. Ter verkrijging van de resterende 1.565.000,heeft de stichting inmiddels contacten opge nomen. Hierbij is gebleken dat het van groot belang is a's geleend kan wor den onder garanUa van de gemeente Soest. Het college van B. en W. is van mening dat in beginsel niets tegen deze garantie is. Soest heeft behoefte aan een bejaardencentrum en als dit uitsluitend voor Soester ingezetenen bestemd is dan komen er woningen in onze ge meente vrij. Aan de raad wordt dan ook verzocht zich in beginsel bereid te verklaren garantie te verlenen voor be taling van aflossing en rente van lenin gen, gedaan door de stichting. In ver band met het risico dat aan deze ga rantie verbonden is zal de gemeente toezicht moeten uitoefenen op de fi nanciële gedragingen van de stichting. SKELTERRACES. Door het initiatief van de Herv.-Ger. Jeugdraad werden zaterdagmiddag skel terraces op het Julianaplein georgani seerd. De leiding hiervan was in han den van mej. T. Ollenbeek, mej. B. Bui tenhuis en de heren J. J. Buis en J. G. de Haan. Er waren 100 deelnemers, maar slechts 57 van hen kwamen voor de officiële wedstrijd in aanmerking omdat zij zich I vroegtijdig opgegeven hadden. De an dere deelnemers reden buiten mededin gen op de kleine driewielers, waarop heel hard gefietst is. Negentien series leverden 19 winnaars op. In een han dicaprace moesten zij beslissen wie de grote skeltersterren waren. De uitslagen zijnJongens 8-10 jaar 1. W. v. d. Wal, 2. B. v. Ginkeljongens 11-13 jaar: 1. H. v. Boeyen, 2. D. Grif fioen jongens 14-16 jaar1. P. Rou wendaal, 2. E. Jongkind meisjes 8-9 jaar 1. Elly Egtberts meisjes tot 16 jaar 1. W. V. Rouwendaal. CONCERT VAN P.V.O. P.V.O. concertreert donderdagavond te Soestduinen in de muziektent tegen over café-restaurant De Soester Duinen. Er wordt een programma van lichte muziek uitgevoerd, waaronder een se lectie uit Der Bettelstudent van Karl Millöcker, uit Oklahoma van Rodgers en muziek van Franz Lehar. RIOLERINGSPLAN SOESTERVEEN. Over enige jaren zal grond in het Soes- terveen gebruikt worden voor de uit breiding van Soest. Het eerste gedeel te van het uitbreidingsplan in onder delen voor dit gebied heeft een verge vorderd stadium van voorbereiding be reikt en is reeds in een werkvergade ring van de raad behandeld. Het college van B. en W. acht het noodzakelijk dat zo spoedig mogelijk een aanvang gemaakt wordt met het opmaken van een hoofdlijnen-riolerings plan en een drainageplan voor het te bebouwen gedeelte van het Soester- veen, alsmede een rioleringsplan voor het genoemde eerste gedeelte van het uitbreidingsplan in onderdelen. Burge- meester en wethouders stellen dan ook voor tot opmaking van deze plannen te besluiten en de daaraan verbonden werkzaamheden op te dragen aan In genieursbureau Dwars, Heederik en Verhey te Amersfoort. Tevens wordt voorgesteld een krediet van 10.000, ter beschikking te stellen ten behoeve van deze werkzaamheden. Het in genieursbureau moet onder meer een bodemonderzoek, een hydrolisch onder zoek en een drainage-onderzoek instel len. Er moeten voor de mogelijke op lossingen kosten vergelijkingen gemaakt ■werden. Verder zal overleg worden ge pleegd met de Waterschappen en het Rijksinstituut voor zuivering van af valwater. WIJZIGING LICHTINGSTIJDEN BRIEVENBUSSEN. Wegens reorganisatie van de bestel diensten zal in het vervolg met de lichting van de brievenbussen (met uit zondering van de bus, welke zich aan het postkantoor bevindt) worden begon nen op de navolgende tijdstippen maandag 4.00 maandag t.m. vrijdag 13.15 18.15 24.00 zaterdag 11.00 uur. De eerste bus zal derhalve op de aange geven tijdstippen worden gelicht en vervolgens de overige bussen. Op alle bussen zullen de bovenvermelde tijd stippen echter worden aangegeven. GESLAAGD. Van Instituut Houwers, Vondellaan 51, Baarn slaagde voor het Praktijkdiplo ma Machineschrijven de heer R. v. d. Heyden. Hetzelfde diploma Stenografie Neder lands werd behaald door de dames M. Ch. J. Hecker, L. Klomp, I. A. M. v. d. Laan, J. Mout, A. A. Nieuwdorp, M. A Pasman en J. M. Tijhuis. HENGELEN VOOR DAMES EN JEUGD. Aan de jeugdhengelwedstrijd, georgani seerd door de vereniging De Snoek baars, namen 80 jongens en een meisje deel en aan de dameswedstrijd 24 hen- gelaarsters, merendeels geassisteerd door heren omdat ze het zo griezelig vonden een vis van de haak te nemen als er wat gevangen was. Robert Nieuwenhuizen won de wissel beker, die hij ook het vorig veroverde. De uitslagen zijn Dames 1. Mevr. Brink, 8572 cm. 2. Mevr. B. C. Lim- per, 78 cm. 3. Mevr. Timmer, 40 cm. 4. Mevr. Ravenhorst, 29 cm. 5. Mevr. B. de Graaf, 23 cm. 6. Mevr. G. de Wolf, 15 cm. 7. Mevr. A. de Bruin, 15 cm. 8. Mevr. Booy, 13 cm. Jongens 1. M. Snijders, 108 cm. 2. F. Holthuizen, 90 cm. 3. J. Lust, 71 cm. 4. H Holthuizen, 52 cm, 5. A. v. d. Hei den, 42 cm. Yvonne Schotman, het enige meisje, kreeg natuurlijk ook een prijs. Voorzitter E. Posthumus reikte de prij zen uit. EIERMARKT. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 160.000 stuks in prijzen van ƒ11,25 tot ƒ12,25. Middenprijs ƒ11,65. Prijs per kg. 1,88. HUISONDERWIJS AAN ZIEKE KINDEREN. Een ingezetene van Soest heeft zich schriftelijk tot het college van B. en W. gericht. Hij verzoekt hem een bij drage te verlenen in de kosten voor huisonderwijs aan zijn leerplichtige zoon, die ziek is. Dit kind zal ongeveer Er is in de loop der eeuwen al heel wat zinloze strijd geleverd om de voor uitgang tegen te houden. Vorsten met weinig hersens decreteer den dat mensen die rookten zwaar ge straft moesten worden en nog maar enige tientallen jaren geleden werden vrouwen die rookten gelijkgesteld met vrouwen die het oudste beroep van de wereld uitoefenen. Zo is de opkomst van de fiets, de auto, de radio en de televisie bestreden en onze grote voetballeider Karei Lotsy, enige jaren geleden gestorven, heeft tot zijn dood gestreden tegen het profes sionalisme in de voetbalsport. Een vol komen zinloze strijd, want we hebben profs. Thans wordt een zinloze strijd tegen do commerciële televisie gestreden en misschien weet niemand precies waar om, want die commerciële televisie komt er natuurlijk, zoals er ook radio uitzendingen op commerciële basis zul len komen. Wij, in Nederland, willen het blijkbaar al'ijd beter weten dan mensen in Ame rika, Engeland, Duitsland of waar dan ock, waar men er niet van houdt pro blemen te maken van dingen die geen problemen zijn. Natuurlijk hebben we zuilen, maar die kunnen we in de huidige vorm missen. Er is best een wat prettiger manier te vi nden om mensen, die deze zuilen wen sen, aan hun trek te doen komen, en anderen, die gek zijn op Veronica, ook hun portie te geven. Simon Vestdijk de man die in tien jaar meer boeken schrijft dan vele andere schrijvers in een heel leven, gaf eens als zijn mening dat 90 van alle Nederlandse principes apekool is. Het komt ons voor dat hij ten aan zien van de strijders tegen de commer ciële televisie de spijker precies op de kop sloeg. KANTMAN. Wegens grote drukte en tekort aan per soneel worden advertenties voor het dins dagnummer aangenomen tot maandag middag 2 uur en voor het vrijdagnummer tot donderdagmiddag 2 uur. een jaar niet in staat zijn de lagere school te bezoeken. Een onderwijzeres is bereid hem twee uur per week les te geven voor 5,per uur. De aan vrager is niet in staat deze kosten uit eigen middelen te voldoen. Het college van B. en W. stelt de raad voor 250,ter beschikking te stel len voor de rest van het jaar 1962. KREDIET VOOR NOODSCHOOL. In de vergadering welke de gemeente raad op 21 september 1960 hield werd besloten 46.000,beschikbaar te stel len voor een noodschool ten behoeve van kinderen die verpleegd worden in het tehuis van Trein 8.28. Later werd dit krediet tot 48.000,verhoogd. Voor de inrichting werd 14.000,be schikbaar gesteld. Nu gebleken is dat de kosten 1900,— hoger liggen heeft het college van B. en W. de raad ver zocht een aanvullend krediet van 1900,te verlenen. AANVULLING RAADSAGENDA. Onderstaande punten zijn door B. en W. aan de agenda van de woensdag avond te houden raadsvergadering toe gevoegd 26. Voorstel tot het ruilen van grond aan de Schaepmanstraat met W. van Breukelen. 27. Onderzoek geloofsbrief nieuw be noemde raadsleden. VERKOOP VAN GROND. Op voorstel van het college van B. en W. zal de gemeenteraad van Soest be sluiten 1920 m2 grond te verkopen aan de heer W. van Breukelen, Korte Hartweg 29. De grond is gelegen aan de ar. Rupertlaan en zal 30.000,kosten. Er zullen 5 woningen op dit perceel gebouwd worden. GESLAAGD. Voor het artsexamen mej. J. Voogd alhier. Als binnenhuisarchitecte mej. L. Regout alhier.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1