af» IN DEN HAAG STAAT EEN MOSKEE. TREK ER OP UIT DE WITTE POMPEN" Een fijne boodschappentas ELECTROLUX STOFZUIGERS. KWAK i MET EEN RIJWIEL VAN WINSTON' RIJWIELEN reeds vanaf 135.— compleet. SPAREN VOOR MEUBELEN OF T.V. DERDE BLAD Voor BETER Schoeisel en VAKKUNDIGE Kousenreparatie 5TICHTSE SCHOENHUIZEN VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT! „In de loop der eeuwen zijn er onder de Christenen helaas veel misvattingen omtrent de Islam ontstaan en onze eer ste taak is daarom hierin klaarheid te brengen". Dit zei ons de heer Qudratullah Haliz H.A., afkomstig uit Pakistan en imam van de moskee van de Ahmadiyya Mus- lim Missie, aan de Oostduinlaan in Den Haag. Wij maakten een praatje met deze sym pathieke, bescheiden man, naar aanlei ding van het feit, dat het op 2 juli j.1. vijftien jaar geleden was, dat Nederland met de Islam kennismaakte, door de komst van de heer Hafiz. Deze Pakistaner is één van de vele mis sionarissen, die de Ahmadiyya Bewe ging - de enige die Islamitisch zen dingswerk verricht - naar alle delen van de wereld stuurde om elders een beter begrip met betrekking tot de Islam te wekken en deze godsdienst te verbrei den. dragen. Deze moskee, die men in het oosten vindt, doch die hier in Den Haag, een stijlvol bescheiden gebouw is, werd voor de heer Hafiz en zijn geloofs genoten in Nederland een thuis, waar zij ook in staat waren anderen te ontvan gen. Als gesprekscentrum was dit ge bouw uiterst waardevol en vele promi nenten brachten er reeds een bezoek. De uitgestoken hand. Onze gastheer vertelt ons uitgebreid ov.t zijn werk. „Regelmatig worden hier ge- sprekbij eenkomsten gehouden, waarbij men komt tot een uitwissseling van ge dachten. Zo spraken hier bijvoorbeeld prof dr. G. W. J. Drewes uit Leiden, de Ned. Herv. predikant dr ds P. J. A. Idenburg (onder werp „De plaats van Jezus Christus in ons leven"), de bekende Rooms-Katho- lieke pater Jelsma, drs R. L. Mellema van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam, de door de „PHOENIX" - „B.S.A." Dealer „RAP" - „SOLEX" - „PUCH" en „PHOENIX" BROMFIETSEN. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 Het beseheiden, stijlvolle gebouw aan de Oostduinlaan in Den Haag, de moskee van de Ahmandiyya Beweging. Een wereldkaart in de hal van de mos kee toont ons duidelijk waar door de Ahmadiyya Beweging wordt gewerkt. We vinden ze op de Fidji-eilanden, Hong kong, Japan en de Filippijnen, maar ook in Argentinië, Suriname, de Vere nigde Staten, Canada, Scandinavië, Duits land, Engeland, Frankrijk Spanje en in vele Afrikaanse staten, kortom vrijwel over de gehele wereld met uitzondering van de landen achter het ijzeren gor dijn. De Ahmadiyya Beweging werd in 1889 in het toenmalige Brits-Indië gesticht door Hazrat Mira Ghulam Ahmad. Hij stelde zichzelf en zijn beweging tot doel de Islamitische leerstellingen, die in de loop van veertien eeuwen waren ver vormd .en verminkt, niet alleen in de geest, maar ook in de praktijk te her stellen en deze herboren Islam zo veel mogelijk te verbreiden. Men mag Ahmad dus zien als een hervormer, die heeft getracht de Islam in alle zuiverheid te herstellen, een hervormer, zoals de chris telijke kerk deze ook heeft gekend. Een moeilijk begin. Uiteraard waren de eerste jaren voor de heer Hafiz in Nederland zeer moei lijk. Hij was hier volkomen vreemd en moest met niets beginnen, zoals dat trouwens veelal met zendelingen en mis sionarissen het geval is. Bovendien stond hij voor de byzonder moeilijke taak om zijn werk voor de Islam te verrichten in een land, dat vrijwel geheel christe lijk is en waar vele ongunstige mis vattingen rond de Islam reeds sinds hon derden jaren gemeengoed zijn. Het was een dominee in Den Haag, die de christelijke leerstellingen in prak tijk bracht en ongeacht het feit, dat de heer Hafiz een Moslim was, hem het mogelijk heeft gemaakt zich in deze, voor hem vreemde, wereld aan te passen. Ned. Herv. Kerk uit zijn emeritusrecht ontzette predikant prof dr ds P. Smits, die onder overweldigende belangstelling sprak over „De Geboorte van Jezus". En zo zou men voort kunnen gaan. Wij zoeken in eerste instantie de din gen die ons verenigen en waardoor be grip en vriendschap kunnen ontstaan. Zaken waarover wij van opvatting ver schillen, schuwen we niet. Ook deze wor den besproken en we trachten dan tot een beter begrip voor eikaars standpunt te komen. Door gesprekken en geschrif ten proberen we de vele misvattingen die rond de Islam bestaan te elimineren. Zulke misvattingen als over de polyga mie (het mogen huwen met meer dan één vrouw) waarover in de christelijke wereld onder de naam van „veelwijverij" verkeerde gedachten bestaan. Hetzelfde geldt voor „De Heilige Oorlog", die door de Islam zou worden gepropageerd. In onze moderne opvattingen zien wij dat beslist niet als een oorlog te vuur en te zwaard, doch op de wijze zoals die nu wordt bedreven en waarbij het woord oorlog onjuist is en eerder dient vervan gen te worden door missie. Vrede, vriend schap en begrip zijn zaken, die wij in eerste instantie voorstaan. Het christen dom mag de door de Islam toegestoken hand niet afslaan, omdat dit van essen tieel belang is voor de toekomst van de wereld, want een gesprek „Islam- Christendom" kan tot een verbroedering van de mensen bijdragen. Geen vreemde godsdienst. Voor de moslims is het christendom be slist geen vreemde godsdienst, want in onze Koran (die inmiddels ook in Neder landse vertaling werd uitgegeven) neemt de figuur van Jezus Christus, zijn leven en leer een zeer belangrijke plaats in. Daar staat echter tegenover, dat het grootste deel van de christenen nauwe lijks iets weten van en over Mohammed en zijn leer. Het is onze taak hierin ver andering te brengen. En na vijftien jaar werk in Nederland mogen wij over de resultaten beslist niet ontevreden zijn". diploma-uitreiking koningin .EMMA HUISHOUDSCHOOL. Voor de zevende maal in de geschie denis van de Koningin Emma Huis houdschool te Soest vond woensdag middag j.1. de diploma-uitreiking plaats. Om half drie betraden bestuur, direc trice en leerkrachten de in een feest zaal omgetoverde naailokalen. Met een hartelijk woord van welkom richtte mejuffrouw Jirris zich tot de bestuurs leden, de gecommitteerden tijdens de Kleuterhulpexamens, de dames Knol en Majoorde hoofden van kleuter scholen, de geslaagde leerlingen en hun ouders en de vele belangstellenden. Hierna werden alle geslaagde leer lingen even stuk voor stuk onder de loupe genomen. De rij werd geopend door Marijke den Ouden, die met lof slaagde voor het examen Kleuterhulp. Hiervoor werd haar door de burge meester een corsage opgespeld. Na de Kleuterhulpen volgde als enige Gezinshulp Els van Leeuwenkamp. Daarna waren de 2e jaars primairen aan de beurt. Naar gelang van de geleverde pres taties in de laatste twee jaar ontving ieder in een zeer persoonlijk woord een aanmoediging, pluim of vermaning. Vervolgens richtte de voorzitter van het schoolbestuur, mr S. P. baron Ben- tinck, zich tot de aanwezigen. Aller eerst bedankte spreker de directrice en de leerkrachten van de school voor het vele, en dikwijls moeizame werk, dat zij ook dit jaar weer met zoveel succes verricht hadden. Vervolgens feliciteer de hij de geslaagde meisjes met het behalen van hun diploma. Ook direc trice en leerkrachten mogen tevreden Wie heeft er geen hekel om stapels - pakjes en dergelijke in de arm te moeten dragen Dat vinden we toch I allemaal vervelend, vooral wanneer je een heel eind moet lopen of, wanneer je ver moet met de bus of trein. Als i. we gaan winkelen is er niets zo prettig als een fijne boodschappentas, zo eentje, waar heel veel in kan endie boven dien tegen een stootje bestand is. Dat zijn de eisen die we in feder geval stellen. Het uiterlijk van onze boodschappentas komt op de volgende plaats, maar is daarom zeker niet onbe langrijk, want zoals dat met alle dingen gaat, die wij vrouwen gebruiken, moet het uiterlijk toch leuk en aardig Lljasl zijn. Die eisen stellen we ook aan onze boodschappentas. Wat lag er voor de ontwerpers meer voor de hïfid, dan onze grote boodschappentas een beetje ruig en robuust uiterlijk te geven; dat past geheel bij zijn vormen. De prachtige tas op onze illustratie is er zo eentje. Hij werd vervaardigd van een soort fijne kokos, stevig en oersterk. In dit materiaal werd een bruine zigzag- streep verwerkt op lichte ondergrond. De bovenkant en de handvatten van de tas zijn van zogenaamd tuigleer, zwaar leer, waarvan voor de paarden tuigen en zadels worden gemaakt. Van boven sluit de tas met een rits sluiting en voor de aardigheid werden van onderen opzij nog twee tuig leren riemen met koperen gespen geplaatst, die echter slechts een deco ratieve functie hebben. Het geheel werd op die manier een leuke, fijne boodschappentas, die aan alle eisen voldoet. Hij biedt veel ruimte, is oersterk en heeft een fraai uiterlijk. Zo'n tas is een ideale kameraad om mee te gaan winkelen. I.:'S/ !i - dag gesloten. Van de gelegenheid om hierna persoon lijk van directrice en leerkrachten afscheid te nemen, werd een zeer druk gebruik gemaakt. Geslaagd voor het diploma primaire opleiding IIA Plonia Abbel, Ina Beernink, Joke Blomberg, Marian Croon, Joke v. d. Hoven, Joke Jansen, Willy Jonker, Joke Kersten, Anneke Kooy, Mieke VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 20 JULI 1962. Els van Beveren, Loes de Clercq, Mar- ga van Doorn, Ada Grift, Marja Horns- veld, Adri van Klingeren, Bea Mans, Netty Muts, Joke Oosterbroek, Marian v. d. Pas, Gerda Radstok, Femy v. Rouwendaal, Willy v. Rouwendaal, Liesbeth van Setten, Ria Vrieze, Hen- ny Wallet. Willy de Gooyer en Joke Oosterbroek werden met lof bevorderd. Bevorderd naar het tweede jaar kleu terhulpen Marian Brandsma, Bertie van Eek, Margo Groen, Hannie den Hartog, Els van Leeuwenkamp, Corrie Reynen, Janny Roodhart, Joyce Weif- fenbach. Utrecht - Soest - Soestdijk - Baarn 4e spaarbank metvolledige bankservice Bij zijn bezoek aan de moskee ontving prins F. El-Faisal een exemplaar van de Koran in Nederlandse vertaling. Aan deze dominee bewaart de imam een wel zeer prettige herinnering. Aanvankelijk stonden de diverse chris telijke stromingen in Nederland zeker niet sympathiek tegenover de komst van deze Pakistaanse missionaris in ons land, maar er is in de loop van de vijftien verstreken jaren wel bijzonder veel ver anderd in deze houding en wel hoofd zakelijk doordat de heer Hafiz kans heeft gezien een belangrijk deel van zijn mis sie te volbrengen en het wekken van een beter begrip. Hiertoe heeft de in 1955 gereed gekomen moskee aan de Oostduinlaan in Den Haag veel bij ge- Meer stofzuiger voor zijn geld. Soesterbergsestraat 51c - Tel. 2379 In onze moderne tijd van technische en wetenschappelijke ontwikkeling, die de wereld als het ware steeds kleiner maakt, komen de volkeren nauwer met elkaar in contact. Reeds honderden jaren heeft het grote onbegrip van de westelijke wereld geleid tot spanningen en zelf bloedige oorlogen. Het is nu eenmaal onmogelijk de geestelijke structuur van de Moslims te begrijpen, zonder hun godsdienst te kennen, want in tegenstelling tot de praktijk van ons leven is het leven van de Moslims onverbrekelijk vervlochten met hun godsdienst. Men behoeft nog geen Mohammedaan te worden, wanneer men de moeite neemt kennis te nemen van de Islam, maar het draagt wel zeer veel bij tot een beter begrip en daarmee tot een betere ver standhouding met de zo uitgebreide is lamitische wereld. zijn met het bereikte resultaat. Ver schillende van de meisjes gaan een ver volg- of vakopleiding volgen. Bijzonder in trek is dit jaar het beroep van ver koopster, maar ook de kleuteroplei ding, de huishouding, verpleging, een kantoorbaan e.a. staan in de belang stelling. Op school is getracht kennis en vaardigheid bij te brengen, maar welk beroep of welke opleiding je ook kiest, doe je werk met liefde, met je hart. Bedenk steeds, dat de mens, die tegenover je komt te staan, ook een hart heeft". Na het tekenen van de diploma's werd aan de kleuterhulpen het insigne ver bonden aan hun beroep, uitgereikt. Tijdens de pauze werden thee, limona de en hoe kan het anders, zelf gebak ken koekjes geserveerd. Na de pauze was het woord aan de leerlingen. Een stroom van bloemen en geschenken, o.a. een sierlijke planten- standaard, werd met hartelijke dank woorden aan de directrice en de leer krachten aangeboden. Veel succes had Mieke Renooy, II A, met haar uitvoe ring alfabet, waarin zij op geestige wijze alle leerkrachten de revue liet passeren. Ook haar zuster Trudi (kleuterhulp) vond veel bijval bij een gedicht tijdens de aanbieding van een fraai fotoalbum, speciaal bedoeld als herinnering aan de kleuterhulpoplei- ding. Na de uitreiking van de cijferlijsten werd het officiële gedeelte van de mid- Renooy, Carla van Scheppingen, Bep- pie Terlouw, Edith Verkerk, Carla Versteeg, Janny Verwoerd, Ans War- ger. II B Betty ten Broek, Corrie v. Brum- melen, Corrie van Ee, Cobi van Gelder, Anneke de Gier, Carla de Haan, Truus Kinderdijk, Gerry van Kooy, Elly Kraay, Meta Kriek, Yvonne Odink, Rita Spil, Irene Suik, Joke Surstedt. II C Liesje Boltjes, Nellie Bouwmees ter, Niesje v. d. Brink, Corrie v. Brum- melen, Tineke Grasmeyer, Beppie Grijm, Nel v. d. Kieft, Willy de Kruyff, Janny Visser, Willy Wallet. Geslaagd voor het diploma gezinshulp Els van Leeuwenkamp. Geslaagd voor het diploma kleutezhulp Pauline van Beest, Friedje Bremmer, Ger Gruizinga, Juultje van Kampen, Irene van Norden, Marijke den Ouden, Trudy Renooy, Rudi de Ruig, Nellie Smit, Gerda van Uitert, Ellen Verkade. Marijke den Ouden slaagde met lof. Bevorderd naar de tweede klas der primaire opleiding zijn 1 AGerry van Altena, Henny van Asch, Annie Bast, Cobi v. d. Biezen, Rietje van Brummelen, EUen Cooiman, Yvonne van Doorn, IVliep Gerritse, Wil de Gooyer, Laura Keyster, Dikkië v. d. Hoef, Gerda v. d. Hoek, Marja Huizinga, Ineke Keizer, Annelies Pit, Gea Roodhart, Janny de Ruiter, Roelie Ruttenberg, Thea Scholten, Fransje Venema, Jony Zanoli. IB Elly de Beer, Jer»ny v. d. Belt, VERNIEUWING JULIANAKERK. De verbouwing van de Julianakerk, waarmee het voorste gedeelte ver nieuwd wordt, is drie maanden gele den onder architectuur van de heer P. H. Beekman B.N.A. begonnen en in de herfst zal het werk gereed zijn. De kosten bedragen 110.000,en de gemeenteleden hebben dit bedrag voor een groot deel bijeengebracht. De kerk werd in 1887 gebouwd als eer ste gereformeerde kerk in Soest. Een predikant was er nog niet en Jacob de Ruig was „lerend ouderling". De predikanten Horrius, Van Arkel, Hoek, Van der Meulen, Wouters, Alkema en Lambers Heerspink waren de opvol gers van schoenmaker De Ruig als leiders van de gereformeerden in Soestdijk. Kort voor de eerste wereldoorlog vond een verbouwing plaats en de achter zijde van de kerk werd vernieuwd. Daarmee werd de kerk wel beter, maar de harmonie in de bouw werd ver stoord. Men zag echter geen kans ook het voorste deel te vernieuwen. Nu ge beurt dit echter wel en het was nodig ook, want de voorzijde werd bouw vallig. Als men straks de vernieuwde kerk binnenkomt zal men achter een hall glazen wanden aantreffen waarachter een garderobe en de trap naar de gaanderij. Dubbele deuren geven toe gang tot de kerk. Niet alleen de gereformeerden van Soestdijk profiteren van deze ver nieuwing, maar ook allen die belang stellen in de samenkomst voor inwo ners van Soest van alle geloofsrichtin gen, welke met Kerstmis en bij som mige nationale herdenkingsdagen plaats vinden.

Soester Courant | 1962 | | pagina 9