De vijfdaagse werkweek. Weldra maatregelen tegen Veronica. Soest voor dertig jaar. MET RAAD EN DAAD. Het is al weer geruime tijd-geleden, dat de vijfdaagse werkweek werd inge steld. Veel is er over te doen geweest, eer het zover was dat het eerste be drijf er toe over ging. Weldra volgden er meer en nu is het heel gewoon, dat men, bij het aanvaar den van een betrekking, verwacht, dat ei 's zaterdags niet gewerkt wordt. De werktijden worden steeds korter, het werk vergemakkelijkt door moder ne machines en bovendien worden de eisen van de werknemers groter. Er is een ontwikkeling aan de gang, die een groot aanpassingsvermogen vraagt, zowel van de werkgever als de werk nemer. Als vroeger een baas aan het hoofd stond van een bedrijf, was hij ook werkelijk ,,de baas" en moest een ieder zich richten naar hem. Er werd hard gewerkt, de werktijden waren lang en de lonen gering. Kinderen van twaalf en dertien jaar deden hetzelfde werk als de volwassenen, met het gevolg, dat deze kinderen vrijwel buitengesloten waren van het normale leven, waar een kind recht op heeft. Langzamerhand veranderde dit echter en werden de arbeiders er zich van be wust, dat ook zij recht hadden op een ander leven. De afstand, die bestond tussen de baas en zijn werknemers, werd kleiner. Men kreeg meer begrip voor elkaar, er werden verbeteringen aangebracht, zowel in de werkplaatsen en fabrieken, als in de sociale toestan den. De leerplichtwet deed zijn intrede en daarmee werd de kinderarbeid ver boden. Steeds korter werden de werktijden, steeds hoger de lonen en nu zijn we dan zever, dat een arbeider met een goed Icon en een minimum aan werkuren een behoorlijk bestaan kan hebben. Toch zijn er nog velen, die geen vijfdaagse werkweek hebben, Wij behoeven slechts te denken aan ons spoorweg- en trampersoneel en aan de mensen in de hotels, café's en restau rants, kortom, degenen, die voor ons vertier en ons amusement zorgen. Zij hebben meestal een dag in de week vrij en eens in de drie a vier weken een zondag. Het winkelpersoneel heeft, buiten de zondag, een halve dag extra vrij. Er gaan hier en daar al stemmen op. om ook deze categorie van onze be volking maar vijf dagen te laten werken. Zonder twijfel zal ook voor hen die tijd aanbreken en dan kunnen wij pas met recht zeggen, dat de vijfdaagse werk week algemeen is geworden. Het commerciële radiostation Veronica, dat in Nederland grote populariteit geniet, zal waarschijnlijk moeten ver dwijnen. Niet alleen oefenen de radio- omroepen en P.T.T. grote druk uit op de Nederlandse regering en wensen zij maatregelen waardoor deze reclame zender onmogelijk zal worden gemaakt dt blijven uitzenden. Ook het Europese parlement heeft op actie aangedrongen. Een interdepartementale commissie, waarin vertegenwoordigers van het de partement van Justitie en Verkeer en Waterstaat zitting hebben, werkt op het ogenblik aan een wetsonwerp dat pira tenzenders zal isoleren van de vaste wal. Een dergelijk wetsontwerp is reeds in Denemarken, Noorwegen en Zweden aangenomen. Daar zullen drie piraten zenders reeds per 1 augustus a.s. moe ten verdwijnen. Het belangrijkste onderdeel van dit wetsontwerp is, dat alle medewerkers aan zenders buiten onze territoriale wateren strafbaar zullen zijn, waar door het opnemen van radioprogram ma's en het gehele organisatieapparaat, dat zich thans in Hilversum bevindt, op losse schroeven komen te staan. De uitzendingen moeten dan worden ge staakt. Aangezien de schepen waarop de uitzen dingen plaats vinden, in internationaal water liggen, kunnen de betrokken landen slechts tot een soort isolering overgaan. Anderzijds vraagt men zich af in hoe verre hier inbreuk wordt gemaakt op ce vrijheid van meningsuiting, die in de grondwet is gegarandeerd. In het holst van de nacht hield de politie een auto aan, die over de weg slingerde. Er zaten enige mannen en een vrouw in, die zich op de kermis te Laren hadden laten vollopen en nu op weg waren naar Hoogland. Het uiterlijk van de auto toonde duidelijk aan dat de spijzen en dranken die h t vrolijke gezelschap genoten hadden een uitweg gezocht hadden. Ze moesten de auto bij het politiebureau neerzetten, kregen een proces-verbaal en gingen met een taxi naar huis. Twee vlotte leuke dames, vergezeld van een aardig jongetje, stroopten Soest af en bestelden vele artikelen bij diverse winkeliers. Het meeste moest thuis bezorgd worden, maar overal na men ze vast wat mee. Van dat thuis bezorgen kwam niets terecht, want ze gaven maar een adres op. De winke liers werden gewaarschuwd, maar dat was al niet meer nodig, want dames en jongetje waren met de noorderzon ver dwenen. Een verpleegster van het kinderher stellingsoord Kinabu te Soesterberg, kreeg midden in de nacht bezoek van een onbekende, die een lucifer aanstak, waardoor het meisje wakker werd. Ze was van plan te gaan gillen, maar werd beetgegrepen met de woorden „Zwijg of ik schiet". Ze zweeg maar worstelde net zo lang tot de man zijn aanrandings pogingen opgaf en de benen nam. Na tuurlijk is de onverlaat nooit gegrepen. Ook de Soester Courant moest ten slotte aandacht schenken aan het feit dat in Duitsland een zekere Hitier van een avonturier een man van betekenis geworden was, van wie nog helemaal niet te voorzien was dat hij de dood graver van het Duitse rijk zou wor den. Erg enthousiast was de man die over hem schreef niet over de aanstaan de leider van het Duitse volk en dat strekt hem nu nog tot eer. „Ge kunt in deze tijden geen enkel dagblad ter hand nemen, of er klinkt u een sombere toon uit tegen met be trekking tot de toestand van de wereld. Er gaat geen week voorbij of de wereld is weer dieper gezonken in de poel van moedeloosheid". Het jaar 1932 was dus evenmin een gezellig jaar. Er is niets nieuws onder de zon en ook joy-riding is niet van vandaag of gisteren. Jongelui deden het 30 jaar geleden echter erg netjes. Ze namen tij dens een kerkdienst auto's van kerk gangers mee, gingen er een uurtje mee toeren en zetten de wagen dan weer bij de kerk neer. Het volgende bericht is niet denk baar in een krant van nu „Bij zekere C., wonende aan de Dorresteinweg, doen zich in de laatste tijd tekenen van godsdienstwaanzin voor. De politie, die al meermalen tussenbeide moest ko men, heeft vannacht wederom assisten tie moeten verlenen". Onder de kop „Psychopaten" werd het volgende in juli 1932 geschreven, maar het zou in juli 1962 geschreven kunnen zijn„Psychopaten zijn een eigenaardig soort mensen. Vooral een handig soort. Een psychopaat heeft het sterk begrepen op de portemonnee van een ander, hij zet op zijn tijd een kraakkie, gapt een fiets als hij die nodig heeft, of vermoordt een paar oude mensen, als hij om geld verlegen zit. Eén of andere keer wordt zo'n psychopaat natuurlijk gepakt en dan zijn er deskundigen - psychiaters - die zich voor hem interesseren. De delin quenten gaan niet, of heel kort, naar het gevang, maar ze worden heel lang durig „verpleegd" in een psychopaten- asyl. Zo'n asyl is het eldorado van alle misdadige psychopaten. We hebben er nooit een kijkje kunnen nemen, maar het moet er heel goed zijn. In een gek kenhuis, waar niet-misdadige stakkers opgesloten zitten, steekt men de bewo ners in sombere gestichtskleding, maar in een psychopatenasyl, waar wel mis dadige vermeende gekken pension vin den, kunnen de bewoners zich naar smaak en mode draperen. In de och tendbladen van dinsdag wordt bijvoor beeld de opsporing van de 33-jarige K. verzocht. Hij is weggelopen uit een psychopatenasyl te Leiden. Uit zijn signalement citeren wij „draagt een blauw costuum, schillerhemd en lage zwarte schoenen." En zo gaat het nog een poosje volko men juist door. In diverse etalages van Soester winkels werden maquettes van het Soester natuurbad geplaatst. Werklo zen zouden het bad aanleggen. Een jaar later werd het geopend, en 30 jaar later als vernieuwd bad heropend. Soest was voor dertig jaar sport- hevender dan thans, want sinds mensenheugenis zijn hier geen atletiek wedstrijden geweest, die als officiële wedstrijden met juryleden en tijdwaar- nemers beschouwd kunnen worden. In juli 1932 vonden die wel plaats en de resultaten waren lang niet gek. Zo won G. Assink de 100 meter in 11,7 sec. BEJAARDENTOCHT U.V.V. Evenals andere jaren werd ook nu weer de autotocht gemaakt door de be jaarden, die iedere donderdag in het Anna Paulownahuis en iedere dinsdag in Soest-Zuid samenkomen voor enige uren verpozing. Elke week staan daar de helpsters van de U.V.V. klaar om hen prettig bezig te houden. Tot het prettig besteden van de vrije tijd behoort ook ieder jaar de auto tocht, waarnaar door de bejaarden reeds lang tevoren wordt uitgezien. De tocht vond plaats op 19 juli en gereden door de bekwame chauffeurs Buxtorff en Geerestein gingen bijna honderd be jaarden in twee autobussen op weg naar Monnikendam, waar een korte pauze gehouden werd en men koffie dionk in de rustige uitspanning „Stut- tenburgh'waar een overvloed van an tiek en kunstwerken uit de oudheid te zien is. Het bezoek aan deze uitspan ning, die enig in haar soort genoemd kan worden, is dan ook zeer de moeite waard. Per boot werd vanaf Monnikendam een tocht naar Marken gemaakt, waar een half uur besteed werd aan het be zichtigen van het voormalige eiland en het aanschaffen van souvenirs. Terug naar Monnikendam en vandaar naar Volendam, waar gelegenheid was tot het gebruiken van de koffiemaal tijd. Het weer was inmiddels niet zo best geworden en het regende. De buien hielden vrijwel de hele middag aan, maar in de bussen heerste een op gewekte stemming, die zich uitte in opgewekt gezang. Intussen viel er veel te genieten van de natuur van de Pur- mer-, Beemster- en Schermerpolder. Via Purmerend en Alkmaar werd naar Bergen-binnen gereden, waar de thee wachtte. Na de theepauze knapte het weer op en het hield op met regenen. Over Zandvoort en Bloemendaal werd via de Velser tunnel door de bollen streek gereden en tenslotte kwamen de bejaarden in Amstelveen aan, waar in hotel „De Roemer" een uitstekend di ner wachtte. Woorden van dank werden gesproken tot de dames van de U.V.V. en in het bijzonder tot de „moeder der bejaar den", mevr. Kruik-De Man, die altijd een zeer groot aandeel in het organi seren van deze tocht heeft. Hierna werd de thuisreis via Bussum en Hilversum aanvaard. Half september beginnen de sociëteiten v/eer in Soestdijk en Soest-Zuid en ieder die ouder is dan 65 jaar is daar van harte welkom. De kleine contri butie, welke men betalen moet, wordt ruimschoots vergoed door het gebode- ne. HUUR Een moeder (weduwe woont met 3 minderjarige kinderen in een huurhuis. Toen moeder door ouderdom achteruit ging, zei de oudste dochter voortaan huurster te zijn. De verhuur der liet dat zo gaan. Nu gaat ook de oudste dochter minderen, kan nu dat huis zo maar overgaan op één der 2 anderen vraagt G. H. Antwoordt. Iemand kan pas als huur der optreden met de toestemming van de huiseigenaar en de huisvestings- commissie. Zonder die toestemming wordt hij nergens als huurder aange merkt of genoteerd

Soester Courant | 1962 | | pagina 6