Jeugddienst. sne! Ga DE LANDBOUW ACHER 'T IJZEREN GORDIJN. M. TIJSSEN van lezers. VOOR FOTO- EN FILM-CAMERA Foto van Essen CADEAU. Soest voor dertig jaar. D. ENGEL MET RAAU EN DAAU. Op art 0 Nog enkele voor spotpri] wegens L *3555° mm Een modieuze zomermantel Zelfs Polen in moeilijkheden. Rouw- en Trouwkleding OCCASIONS VoorgangerDs W. J. van der Waal UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Profit< De winkel DE i A.s. maandag, wegens vaka SOESTER C< Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 Voor Mot Nieuwer <ii>. De agrarische situatie in de Oosteuro- pese landen is zo rampzalig geworden, dat de communistische partijleiders on langs bij elkaar zijn gekomen - op „verzoek" van Chroestsjov - om de stand van zaken te bespreken. Oost Duitsland, Polen, Tsjechoslowakije, Roemenië, Hongarije en Bulgarije, alle zijn vertegenwoordigd met hun partij leiders, hun ministers van handel, van economische zaken en van landbouw en hun agrarische deskundigen. En allen hebben hetzelfde te zeggen„Het een ramp". Zelfs Gomoelka, de Poolse premier, die begin van dit jaar nog trots kon zijn op wat de boeren in zijn land hadden bereikt, zit met de han den in het haar. In Warchau, de Poolse hoofdstad, staan de huisvrouwen bij duizenden in de rij om het kleine beet je groente te veroveren, dat in de win kels nog te verkrijgen is. Dat de Polen nu ook moeilijkheden bij de voedselvoorziening hebben, is des te merkwaardiger omdat zij vorig jaar - toen in alle andere communistische landen de oogsten belangrijk beneden de gestelde normen bleven - juist kon den bogen op opmerkelijke successen Het slechte weer van de eerste maan den van 1962 heeft echter de doorslag gegeven. Als het niet snel droog en warm wordt, zullen de Poolse boeren niets meer van hun oogsten kunnen redden. Slaat het weer om dan kun nen zij alleen nog hopen de graan oogsten binnen te halen. Men is in het Westen geneigd de be richten over de mislukkingen aan de andere kant van de Berlijnse muur met een korreltje zout te nemen. Dat komt voornamelijk door het gebrek aan cij fers. Wij zijn er in geslaagd uit de voornaamste satellietstaten betrouwba re gegevens bijeen te brengen over de oogsten van 1961. Aan de hand daar van kan men voor zichzelf uitmaken ot de communistische leiders reden hebben om zich zorgen te maken over hun voedselpositie. Woordvoerders van de communistische regeringen hebben snel genoeg de zon debokken voor de mislukkingen gevon den. De hoofdschuldige is óf regen óf de te grote droogte, waardoor het ge was óf verdronk óf uitdroogde. Nu heb ben de weersomstandigheden in 1961 de oogsten zeker sterk beïnvloed, zoals zij dat ook nu weer dreigen te doen. De voornaamste oorzaak van de onbe vredigende resultaten in de satelliet staten moet echter toch worden ge zocht in wat met veel ophef wordt omschreven als de „succesvolle socia listische omschakeling" van de land bouw. In Rusland is het de bureau cratie, in alle Oosteuropese staten - met uitzondering van Polen - is het deze „collectivering", die met harde hand wordt doorgedreven. Staatsbe- bedrijven en -coöperaties bezitten 98 van de landbouwgronden in Oost- Duitsland, 97 °/o in Bulgarije, 95,6 in Hongarije en ongeveer 90 °/o in Tsjechoslowakije en Roemenië (opgave van begin 1962). De overrompelende en met sterke druk uitgevoerde „collecti- verings-campagnes" schijnen bij de boeren hun traditionele werklust te hebben weggenomen. Het zegt veel, dat juist Polen, waar slechts 13 °/o van de landbouwgrond werd gecollectiveerd over 1961 een duidelijke verbetering in de agrarische productie kon melden. ducten volledig door de oogstopbrengst kan worden gedekt. Doordachte politiek. Ook bij de veeteelt is de gang van za ken in 1961 voor Polen lang niet gek geweest. Het aantal runderen breidde zich uit t.o.v. 1960 met 5,3 procent tot 9.160.000 stuks. Het aantal varkens nam toe met 6,6 procent tot 13.449.300 stuks. Het aantal paarden is echter afgeno men met rond 70 duizend tot 2.735.000 stuks. De vleesproductie is ruim vol doende geweest, hetzelfde geldt voor de zuivelproducten. Op dit terrein is de situatie tot voor kort in Polen aan merkelijk beter geweest dan in de Sovjet-Unie. De belangrijkste oorzaak van het jong ste Poolse resultaat is de doordachte politiek van Gomoelka, de Poolse pre mier, die achter het IJzeren Gordijn het minst harde regime schijnt te voe ren. Gomoelka ziet vrijwel af van propaganda voor de (door Moskou voor geschreven) collectivering. In recente officiële uitlatingen van de Poolse par tijleiding of regering, noch in nieuwe plannen voor landbouwinvesteringen zijn tot nu toe tekenen te ontdekken, dat sinds de jongste Comecon-vergade- ring in Moskou enige verandering is gekomen in het Poolse standpunt. Het particuliere karakter van de Poolse landbouw wordt afdoende door de cij fers geïllustreerd de kolchozen staatscoöperaties - hebben in Polen slechts één procent van de landbouw gronden in bezit, terwijl 87 procent van de Poolse boeren (hun aantal schommelt rond de 3,6 miljoen) zelf standig zijn. Een niet te overschatten gevolg van de goede oogsten in Polen is de gunstige invloed op de buitenlandse handel. De landbouwexport van Polen, die zich scms uitstrekt over zeventig landen verspreid over de gehele wereld, is over 1961 en in het begin van 1962 met 33 a 34 °/o gestegen. Het aandeel van de landbouwproducten en levensmidde len in de totale Poolse export steeg van 18 o/o in 1960 tot 21 »/o in 1961. Ongeveer 75 procent van de Poolse agrarische export gaat naar Westelijke landen. DE MIDDELBARE HANDELSAVOND SCHOOL TE BAARN. Nu in deze -weken velen voor de keus staan, welke school zij begin septem ber zullen gaan bezoeken, kan het nut tig zijn de Middelbare Handelsavond school op haar mogelijkheden en verdiensten te bezoeken. Deze school, die op maandag dinsdag en donderdagavond, van 18.45 tot 22.00 uur, in het gebouw van het Baarns Lyceum wordt gehouden, telt 5 leer jaren. Na het derde en vijfde leerjaar wordt 'n examen afgenomen. Beide diploma's geven vrijstelling voor het middenstandsdiploma. De vakken, die onderwezen worden, zijn Boekhouden, Handelsrekenen, Handelskennis, Nederlandse, Engelse en Duitse handelscorrespondentie. De beide eerstgenoemde vakken zijn daarbij het belangrijkst, zodat leerlin gen, die op een Ulo-school moeite heb ben met de talen, maar 'n behoorlijke rekenaanleg hebben, in de handels avondschool een voor hen geschikt schooltype vinden. Om in de eerste klas geplaatst te wor den is het voldoende de lagere school doorlopen te hebben. Ook degenen, die de V.G.L.O.-school bezocht hebben zul len in het algemeen deze 3-jarige cur sus met succes kunnen volgen. Zij, die reeds het Mulo-diploma heb ben, kunnen in de 4e klas geplaatst worden en ontvangen onderwijs, dat aangepast is bij het door hen bereikte peil. Het voordeel daarbij is, dat men overdag in een betrekking werkzaam kan zijneen groot financieel voor deel dus. Bovendien is het schoolgeld v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 Meer Poolse tarwe en aardappelen Terwijl het Poolse agrarische plan-1961 oorspronkelijk voorzag in een stijging van de totale productie met slechts 4,3 kon begin van dit jaar worden berekend, dat de werkelijke toename ongeveer acht procent is geweest. Vol gens de laatste tellingen was de op brengst per ha. voor tarwe, rogge, gerst en haver in 1961 17,9 centenaar (1 ctn is 50 kilo), terwijl dit in 1960 slechts 16,1 ctn. was. De maisopbrengst bedroeg zelfs 285 ctn. per ha. tegen 130 ctn. in 1960. Ook bij de suiker bietenteelt waren de resultaten bemoe digend. Bij een teeltoppervlakte van 418 duizend hectaren (20.000 meer dan in 1960), werd 257 ctn. per ha. geoogst (1960 256 ctn.). Dit was een totaalop brengst van rond 5,3 miljoen ton. Tenslotte bleek ook de aardappeloogst een succes. Iets waarvan Nederland dit jaar heeft geprofiteerd, want het was de invoer van oude Poolse aardappe len, die nog iets verlichting kon bren gen in de door weersomstandigheden veroorzaakte barre aardappelsituatie in ons land. In Polen werd vorig jaar per ha. 147 ctn. aardappelen geoogst (1960 132). De totale opbrengst van de aardappeloogst was 41,3 miljoen ton, tegen 37,8 miljoen ton in 1960. Een be langrijke verbetering. Bij vlas en hennep mochten de resulta ten er ook zijn, al vormen deze twee producten niet de voornaamste onder delen van de agrarische economie. De gemiddelde opbrengsten per ha. aan vlas schommelden in Polen de laatste tien jaren rond de 2.600 kilo, in 1961 werd -waarschijnlijk voor het eerst een opbrengst van 3.300 tot 3.500 kilo be reikt. Daar ook de hennepoogst be langrijk veel groter was dan in het verleden, wordt verwacht, dat de vraag bij de Poolse industrie naar deze pro- NOGMAALS DE MENDELSSOHNLAAN. Het appél in de Soester Courant van dezer inzake de voorgenomen naamwisseling van de Mendelssohn- laan, heeft weinig weerklank gevon den, uitgezonderd dan enkele lof waardige maar te zwakke geluiden in de Raad. Deze heeft het voorstel aan genomen of er zich bij neergelegd. Gevoelsargumenten, imponderabilia, die toch vaak zo zwaar wegen bij het bepalen van 's mensen welzijn, terzij de geschoven. Nu is het geenszins de bedoeling het gewicht van deze aangelegenheid te overdrijven. Ze behoort thuis in het „Kabinet der kleine zaken". Niettemin zou ik toch graag nog enige opmer kingen achteraf willen maken. Vooreerst de Mendelssohnlaan en de (nieuwe) Van Looylaan, behalve dan dat ze gescheiden zijn door de er dwars op lopende Dalweg, liggen ver schoven ten opzichte van elkaar en vormen ook een hoek met elkaar. Daardoor al kan van doortrekken, dat een rechte lijn onderstelt, bezwaarlijk gesproken worden. Er is echter meer. Als het waar is, wat ik heb horen vertellen, dat n.1. de Dalweg uitgebouwd zal worden tot een belangrijke verkeersader met twee rijbanen en een groenstrook daar tus sen in, met mogelijk nog een fietspad aan weerszijden en misschien - je kunt nooit weten - ook nog een pad of weg voor voetgangers, dan is het dui delijk, dat deze breedte elk idee van eenheid verloren doet gaan en daar mede de illusie, dat beide wegen één zelfde weg zouden vormen. Ten slotte, al is dat een ander chapi ter en hier niet aan de orde, wordt met het aanleggen van zo'n drukke verkeersweg, vlak naast een kerkhof, niet tekort gedaan aan de gevoelens van piëtiet jegens onze doden Dreigen niet de rust en de gewijde stilte van die laatste rustplaats ver stoord te worden door en opgeofferd te worden aan de moloch van het moderne verkeer met zijn giftige gassen, stof, stank, lawaai en herrie Vragen gaarne ter overdenking gege ven. Bewoner Mendelssohnlaan. Veel dames verwaarlozen een deel van hun garde robe en wel de zomer mantel. Br zijn er onder ons, die menen dat ze met een goede regenman tel de zomer wel door kunnen komen, daarnaast hebben ze dan nog wel een kort jasje of zoiets en daar moet het dan mee. Deze opvatting is niet juist. De zomermantel heeft in onze garderobe wel degelijk een belang rijke taak. Het is de man tel die ons werkelijk cor rect kleedt. En wie durft beweren, dat het in het "T*"' zomerseizoen niet nodig is om er eens werkelijk keurig correct gekleed bij te lopen Aan onze win termantel stellen we wel modieuze eisen, dus waar om dan aan onze zomer mantel niet De couturiers doen hun best en er zijn mantels te kust en te keur te krijgen. Wat denkt u bijvoorbeeld van de mantel op onze illustratie Het is werkelijk iets aparts. Deze klok- vormige zomermantel is vervaardigd uit een fel oranjekleurige stof en wel uit „Orlon". vermengd met wol. De stof is kreukvrij, dus lopen we er altijd correct bij. Interessant is bij dit model de afwerking van de knoopsgaten, die als het ware een tegenwicht vormen voor de eenvoud van het model dat verder kraagloos is en driekwart mouwen heeft. Het is een haute couture model van Fabiani te Rome Birkstraat - Splitsing Soesterbergsestraat Wij hebben nog enkele (Interessante prijzen). ZIE DE ETALAGES. zeer laag, daar de school door het rijk gesubsidieerd wordt en boeken wor den uit een boekenfonds verstrekt. Wat de 5-jarige cursus betreft, deze vergt wel iets meer van de leerlingen. Een uitstekende voortgezette handels opleiding (voor administratieve func ties) is zij na het Mulo-examen dege lijk onderwijs in boekhouden en han delsrekenen en ook behoorlijk pittig werk wat de talen betreft. Het diplo ma 5-jarige M.H.A.S. begint steeds bekendheid te krijgen en wordt steeds meer gewaardeerd. Geen wonder, want terwijl men zich voor de praktijk examens specialiseert op één enkel vak, krijgt men hier het handelsonderwijs over een veel breder terrein. Tegelijk is het een bijzonder goede aanloop naar dc praktijkdiploma's (voor boekhouden zelfs via een vervolgcursus aan dezelfde school). Zoals u ziet, redenen te over, om bij het kiezen van school of verdere studie de M.H.A.S. in uw overwegingen te be trekken ZONDAG 5 AUGUSTUS A.S., om 7 uur, iu de OUDE KERK. van Laag-Keppel, Allen hartelijk welkom. onze oud-plaatsgenoot. HET JEUGDDIENSTCOIVHTé. Op 17 augustus a.s. viert Indonesië de 12de verjaardag van de eenheidsstaat en naar het zich laat aanzien haasten de onderhandelaars in Amerika zich, teneinde op die datum Nederlands Nw.- Guinea op een glimmend presenteer blaadje aan de heer Soekarno te mo gen aanbieden. Omdat dit een kwestie is van „mannen onder elkaar", mogen de vrouwen bij voorbaat vertrekken. Het lijkt ons overigens toe, dat we na dien de mannen, met name onze jon gens, ook niet meer nodig zullen heb ben, want de vriendelijke onderhande laars uit het machtige rijk van rijst en rubber hebben reeds aangeboden, dat de personen die thans (zij het toe vallig ongenodigd) in Nieuw-Guinea al onze gast zijn, verder wel de orde zul len bewaren. Het is altijd prettig, dat er nog buitenlanders zijn die ons behulp zaam willen zijn met het besturen van uitgestrekte gebiedsdelen. Het is werke lijk ontroerend, dat zij ons reeds te hulp willen snellen alvorens de bewo ners van het land zelf hun wensen kun nen kenbaar maken. En nu de blik gericht naar andere wind streken. Er zijn nog vele eilanden in de West. Er liggen nog enkele eilanden voor de Waddenkust. De grenscorrecties kunnen we niet meer weggeven, die zijn al geschonken bij het (vredes)verdrag dat „Generalbereinigung" heet, aan west-Duitsland. Maar wat te denken van Groningen met die economisch zo belangrijke gasbel Een goede buur is tenslotte beter dan een verre vriend. „We weten dat Koninginnedag in Soest zonder feestelijk vertoon voorbij zal gaan. Dat is niet de eerste keer. Soest spant wel meer de kroon in laks heid. Het is moeilijk de gemoederen in ons dorp voor de een of andere be weging warm te maken. Een uitge strekte ligging en een bevolking die uit het gehele land stamt, is mogelijk wel mede de oorzaak". Dit werd geschreven in 1932. „Dinsdagavond werd een drietal zwervers op de Molenweg in beschon ken toestand aangetroffen en in arrest gesteld. Blijkbaar had het gezelschap aanvankelijk uit vier personen bestaan, want korte tijd later werd in dezelfde omgeving een zwerver aangehouden, die eveneens dronken was". Dronken mensen lopen nu ook nog wel langs de straat, maar zwervers schijnen er niet meer te zijn. „Dezer dagen had een bijeenkomst plaats van enige ingezetenen der ge meente, teneinde te bespreken of de mogelijkheid zou bestaan een vereni ging op te richten die zich ten doei zou stellen het communistisch gevaar te bestrijden. Op deze bijeenkomst werd niet alleen de wenselijkheid maar ook de mogelijkheid tot het oprichten van een dergelijke vereniging erkend. Het doel zou zijn Christelijk Nederland cp te wekken te strijden tegen een ge vaar dat steeds groter werd. De initia tiefnemers waren de heren P. Donker, A. Endendijk, C. N. van der Flier, M. W. Luijpen, J. W. H. Sukkel en F. C. Terlingen". Na dit bericht kwamen ai spoedig 170 adhaesiebetuigingen bin nen. Het communisme is echter veel sterker gebleken dan de Soester be strijders. „Mej. van O., wonende aan de Mo lenstraat, riep de hulp van de politie in, omdat haar echtgenoot zich aan sterke drank te buiten ging, haar had mishandeld en buiten de deur gezet. Een politieman zag kans als vredestich ter op te treden en beide partijen weer voorlopig bijeen te brengen". Volgens dit bericht was die mevrouw een me juffrouw, omdat haar man dronk. Der tig jaar geleden was men niet zo heel gauw mevrouw. Op de rijksstraatweg te Soesterberg viel een vrachtautochauffeur in slaap achter het stuur. Hij reed tegen een boom, werd ernstig gewond en werd bewusteloos naar een ziekenhuis in Zeist gebracht. Op het terrein van Esvac organi seerde de Soester Turnclub de pro vinciale kampioenschappen atletiek. Al les verliep prima, zolang de wedstrijden cp het veld plaats vonden, maar de lcop door Soest werd geen succes. Bromnozems waren er in 1932 nog niet, maar fietsnozems kunnen ook heel las tig zijn als er 5 km door Soest hardge- lopen moet worden. En ze waren lastig. Soms konden de lopers nauwelijks pas seren en als iemand van de organisa toren een opmerking tegen de jeugd maakte werd hij uitgelachen en uitge jouwd. E. Broeker van de vereniging Wilhelmina won de 5 km in 15.25,1 min. De eerst-aankomende Soester lo per was P. Koelewijn van Esvac. De 100 meter heren werd gewonnen door H. Meerbeek in 12 sec. Het ver springen heren was voor H. P. Beinte- ma van Hellas. B. Geijtenbeek van de Soester Turnclub werd derde bij het discuswerpen met een worp van 25,55 meter. Mej. R. Geijtenbeek van de Soester Turnclub werd derde bij het kogelstoten met 5.06 meter en mej. A. van Hilten van A.D.O. tweede met 7,52 meter. De meisjes Van Andel en Olyslager, respectievelijk van de ver eniging A.D.O. en De Soester Turnclub bezetten de tweede en de derde plaats bij het speerwerpen met 17,95 en 17,65 meter. De meisjes Woudenberg en Crab- bendam van A.D.O. hadden succes bij het balwerpen voor juniores en bij de 50 meter. A. van Asselt van A.D.O. werd derde bij het verspringen voor juniores. Mej. A. van Hilten van A.D.O won het discuswerpen met 20,23 me ter. Het waren dan wel geen zwervers, de twee Amersfoortse mannen die in een Soester café zaten te drinken, maar beschonken waren ze wel, evenals de vier zwervers die gearresteerd waren. En gevaarlijk ook, want ze begonnen een vechtpartij met messen. R. stak W. in zijn hoofd, zodat de dokter er aan te pas moest komen. De politie uiteraard ook en beide heren gingen dezelfde weg als de vier zwervers, de cel in. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld. Verenigde Staten van Amerika ss „Rotterdam" (5 aug.). ss „Westerdam (9 aug.). Australiëss „Neleus" (5 aug.). ms „Tungsha" (7 aug.). ss „Oriana" (11 aug.). Braziliëms „Cheetah" (8 aug.). Brits-Oost-Afrika ms „Ladon" (8 aug.). Canada ss „Arkadia" (5 aug.). ss „Rotterdam" (5 aug.). ss „Maakefjell (9 aug.). Chili ts „Leipzig" (11 aug.). Ned. Antillen ms „Maron" (7 aug.). Suriname ms „Ladon" (8 aug.). Rep. van Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika ms „Stirling Castle" (5 aug.). ms „Zuiderkerk" (8 aug.). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. BETONMAATSCHAPPIJ. Wat is het adres van de Hollandse Betonmaat- schappij vraagt H. B. Antwoord Het adres luidtHolland se Beton Maatschappij N.V., Gr. Hert laan 258, 's-Gravenhage. I t t UIT< 10 Volgende week repareren. Da^ makerij Tel Soesterbergsestraat 20| Eén druk schiet wegj van Mobi| motorolie, vloeibaarhei voor, dat U| maak er eel sluitend M| zine met U zulteens| tiger Uw verder U Werkelijk, r producten 1 Uw geld.

Soester Courant | 1962 | | pagina 6