Krabbels van Knelis. De landbouw achter het ijzeren gordijn. POLARIS STALEN PANNEN. KWAK SOESTERBERG HEER VERKEER In onze collectie brilmonturen Fa. D. F. VOIGT SALON KOPPEL „WALKO" MEISJE As je 't ming vraogt dan mok zeige dak schik veur tien ehad heb die drie daoge int netuurbad, want denkterom dak d'r altied was, net as wethouwer De Haon. die gek op zwemme is, maor nie zomaor int waoter sprink as wethouwer Peeter van Mart dartug jaor eleeje dee toeng ut bad ope gong. Minse, minse zuk zwemme, heul bar. Veul harder as wullie mit mekaor ken- ne. Alleenug spietug datter gin jonges en deeres van Soest bie waore. Hoope minse binne d'r eweest en da was neudug ok, waant zuk spul mot wat koste. Ast ereeged had dan waore d'r veul meer minse an de kiekkas blieve zitte, maor noeng wast harstikke vol. En wat ut kost om zowat uut te zen- de dat hebbe wullie noeng ok us kenne zien. Duuzende. Twee groote toores hadde de manne van de tillevisie ebouwd, maor d'r kwam nog veul meer kieke en om ut te magge uutzende moste zullie zo'n slordige duuzend gulde betaole. Das best, waant dan weete wullie teminste wat die tillevisiemanne mit ongze sen- tt doen. 't Beurt ok wel us da wullie dat niet weete. Zo af en toe gonk hier en daor us 'n praotje maoke as d'r deeres en jonges ant springe waore van de tooren, want daor komp temet gin end an. Zo sting ik effies tepraote mit 'n jonge die ok meedee. Hie had 'n baord nie zo min. As je 't ming vraogt, zee ik teuge um, dan kejje harder zwemme zongder die baord zee ik. Daor kojje wel us geliek in hebbe Kne lis. zee die jonge, maor ik bin gek op die baord en eerste of tweede kenk toch nie worre, waant die jonges zwem me hier allegaor zo bar hard. Mit die baord kenk net derde worre, dus ik laot um maor zitte. Ak zo kaol bin as 'n knikker dan kenk nog nie eerste of tweede worre. En hie wier derde ok, die baordman, maor ut is geen gezich, zo hard zwem me mit 'n baord. V - - Van de .Nederlandse" Rembrandt weet men nog niets, maar de 35 „Engelse" meesterwerken uit de O'Hana Gallery zijn terug. De eigenaar van de kunstzaal Jacques O'Hara bezig met het miniteus onderzoek van de geretouneerde schil derijen naar eventuele beschadigingen, die door de diefstal zouden kunnen zijn ontstaan. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. NIEUWE RUITEESPORTVERENIGING. Gisteravond is in hotel De Bosvijver een ruitersportvereniging opgericht en een vijftigtal leden heeft zich reeds ge meld. De vereniging zal rijden bij ma nege „The Boomerang" aan de Wiek- sloterweg, maar zal waarschijnlijk niet „De Boemerang" heten, zoals voorge steld werd door de initiatiefnemers, om dat men niet de indruk wil wekken dat manage en vereniging één zijn. De heer D. de Fluiter uit Bilthoven verwelkomde als waarnemend voor zitter een vijftigtal belangstellenden en naast hem zaten aan de bestuurstafel de heren Th. G. Boot uit Soest, A. W. J. de Goede uit Soesterberg en W. P. M. Voorman uit Bussum. Zij rijden al len bij manege The Boomerang en na men het initiatief tot het oprichten van deze vereniging omdat zij menen dat een ruitersportvereniging in Soest be staansrecht heeft. Het is echter nodig dat The Boomerang een binnenmanage krijgt en de heer De Fluiter deed de toezegging dat deze er dit jaar zal ko men. Deze manege zal een verenigings lokaal krijgen waarin van alles gebeu ren kan. De leden krijgen cursussen op het gebied van de paardeverzorging, paardekennis en theorie die nodig is voor het behalen van het ruiterdiploma en er zullen filmavonden gegeven wor den. Deze dingen zijn alleen te reali seren in verenigingsverband. Voor de praktijk is de vereniging van belang in verband met crisses, springen, wed strijdspringen, dressuur lessen en dag tochten. Het verenigingslokaal zal een soort sociëteit voor de leden worden. Uitvoerig werden de voorlopige statu ten en het reglement behandeld. De contributie zal 36,— per jaar voor seniores bedragen. Jeugdleden tot 16 jaar betalen 12, en jeugdleden tot 21 jaar 18,Stu derende leden betalen de helft van de contributie. Met de eigenaar van mane ge The Boomerang zal een contract ge sloten worden waardoor het de vereni ging mogelijk zal zijn gunstige voor waarden in het belang van de leden te bedingen. Het voorlopig secretariaat van de ver eniging is gevestigd op het adres Zwa- luwenweg 5, tel. 4415. S.E.C. HONKBAL. Door een goede 6-3 overwinning op H.B.C. 2 hebben de S.E.C.-honkbal lers zich stevig op de vijfde plaats van hun afdeling genesteld, iets wat in het begin van het seizoen door de meest verstokte S.E.C.-supporter voor S.E.C. was gehandicapt door het niet meespelen van pitcher Blok. In de eerste inning werd zijn taak on voldoende waargenomen door Nieu- wenhuis en Lotze, ten gevolge waar van de Hilversummers een 2-0 voor sprong konden nemen, doch in de ge lijkmakende slagbeurt profiteerde Van der Gaast goed van een fout in de H.B.C.-defensie waardoor de achter stand werd gereduceerd tot 2-1. Toen coach Tinlin daarna zelf het werpen ter hand ging nemen toonde deze ve teraan duidelijk dit moeilijke „vak" nog niet verleerd te zijn en vanaf dat moment werd het de Hilversummers practisch onmogelijk gemaakt de thuis plaat te passeren. Af en toe moest Tmlin nog wel eens een beroep doen op zijn „veld" doch dit toonde zich altijd zeer betrouwbaar wanneer de Hilversummers de bal hoog het veld in sloegen. Vooral Lotze benutte enkele vangkansen op fraaie wijze. In de 3e inning konden Lüschen en Nieuwenhuis via een goede honkslag van Pan de stand op 3-2 brengen ter wijl in de daarop volgende innings de ze voorsprong zelfs opliep tot 5-2 door veelvuldig 4-wijd gooien van de Hil- versumse pitcher. Nadat een tactische fout van het S.E.C.-team er de oorzaak van was dat H.B.C. kon inlopen tot 5-3 zorgde Lotze ervoor dat de eind stand tenslotte 6-3 werd. Het score verloop was aldus S.E.C. 102201x 6. H.B.C. 2000100= 3. De stand luidt thans H.M.S. 12-24 S.E.C. Elinkwijk Donar U.V.V. III OP ALLE (III). FRONTEN ACHTERUIT. Terwijl in Polen in 1961 de boeren nog goede resultaten op het land behaalden, was de situatie in Tsechoslowakije al aan het verslechteren. In 1960 vertelde het ministerie van landbouw in Praag nog, dat in 1961 de totale agrarische productie met ruim zeven procent zou stijgen. In de loop van het vorig jaar werd dit teruggebracht tot vijf procent. Begin van dit jaar gaf president No- votny toe, dat de agrarische productie nauwelijks met één procent was toe genomen. In Slowakije, waarvoor een reorganisatieproject is opgesteld om de ze landstreek op dezelfde hoogte te krij gen als de rest van het land, steeg de productie slechts met 1,6 procent. 13-20 H.B.C S.D.O. 12-16 11-11 H.C.A.W. III 11- 2 Het ideaal van i&dere huisvrouw. Uit voorraad leverbaar bij Soesterbergsestr. 51C - Tel. 2379 Het volledige assortiment vindt U bij Soesterbergsestraat 44 Telef. 2045 TWEE TELEVISIETOESTELLEN TERECHT. Een Haagse handelaar heeft argeloos van de oplichter A. H. Bekkenkamp twee televisietoestellen ter waarde van 2000,voor 800,gekocht. Bij verkoop aan derden, die de zaak niet vertrouwden, kreeg ook de handelaar argwaan en hij lichtte de Haagse poli tie in. Het zijn de toestellen die B. bij de Soes- ter F. en de Amersfoortse firma L. „kocht". OPENING POSTKANTOOR. Het nieuwe hulppostkantoor aan het Dorpsplein, zal a.s. donderdagmiddag om vier uur worden geopend. Het pand dat aan alle te stellen eisen van een modern postkantoor voldoet werd voor rekening van de gemeente gebouwd en door de P.T.T. in huur genomen. Door de portiek komt men in de ruime hal. In de hal bevindt zich de postbox en er zijn drie dienstlo- ketten, waarvan er voorlopig twee in gebruik zullen worden genomen. Ook is er een telefooncel. Verder een groot werklokaal waarin alle dienstverrich tingen van het personeel plaats hebben. Achter in het gebouw bevindt zich een kluis en een toilet, terwijl er een ach teruitgang is voor de bestellers. Op het W-m o,-f staat nog een bergplaats. Nu de vooruitgang zo gering is geweest, dat er in feite van een achteruitgang sprake is - de agrarische productie kan de bevolkingsgroei niet bijhouden vreest men in Tsj echoslowakij e, dat men de doelstellingen van het zoge naamde „Derde Vijfjarenplan" niet zal bereiken. Volgens dit plan moet de to tale agrarische productie van het gehele land tot 1965 met ongeveer 23 procent stijgen voor Slowakije is dit streef getal 28 De sectoren, waar nog de beste resultaten werden bereikt, waren juist de minst belangrijke, bijv. bij olieplanten, klaver en gras(zaad). De fruitoogst - vooral van appels en pe ren - viel hard tegen. In de grote ste den kan men dan ook vrijwel geen fruit meer kopen. Men trekt het land op om te proberen nog iets bij de ver schillende boomgaarden tegen hoge prijzen los te krijgen. Te weinig land. Koren heeft het Tsj echoslowaakse land vorig jaar heel wat minder opgeleverd dan werd verwacht. Er is een excuus te vinden in de bar slechte weeromstan digheden - na een grote droogteperiode kwamen stortregens en overstromingen juist op het moment, dat de oogst werd binnengehaald. - Daar komt echter bij, dat, hoewel de regering juist zulke pro gressieve en opportunistische plannen had opgesteld, vorig jaar 22.0000 hec taren minder grond voor akkerbouw werden gebruikt dan in 1960. Dit bete kende, dat men een achterstand kreeg op het prijsschema van 50 duizend hec taren, want daarin werd juist voorzien in een vermeerdering van het grondge bruik van 27 duizend hectaren. Toch ging het niet overal zo slecht. De suikerproduktie bijv. liet aanmerke lijk betere ersultaten zien. In totaal werd 930.000 ton geproduceerd tegen 881.000 ton in 1960. Als men deze cij fers vergelijkt met het vijfjarenplan dan bemerkt men echter, dat dit toch nog beneden de verwachtingen is gebleven. In het plan werd rekening gehouden met een opbrengst van meer dan één miljoen. Slowakije. Bij de veeteelt waren de resultaten ook niet slecht, maar toch weer niet zo goed, dat de plancijfers konden worden be haald. Er werd 95.000 ton vlees meer naar de consumenten gebracht, wat nog altijd slechts 96 was van wat volgens het vijfjarenplan vorig jaar had moeten worden opgeleverd. De resultaten zouden bijzonder goed zijn geweest als Slowakije niet in zulke grote moeilijk heden was geraakt. Dit grote landsdeel heeft jarenlang in onvoorstelbaar arme omstandigheden geleefd. De laatste tijd is de regering van Tsj echoslowakij e be zig met hervormingsplannen, die verbe tering in de situatie moeten brengen. Het schijnt niet al te goed te gelukken. De coöperatieve boerderijen in Slowa kije hadden eind 1961 een achterstand van 19 duizend ton vlees, 41 miljoen liter melk en meer dan 20 miljoen eie ren op het schema. Oorzaak is de slech te gang van zaken bij de teelt van voedergewassen Opnieuw doet zich hier de vreemde gebeurtenis voor, dat om onverklaarbare redenen zestigduizend hectaren Slowaakse grond, die waren bestemd voor de verbouwing van voe dingsgewassen, helemaal niet zijn ge bruikt. Geen wonder dan ook, dat bij het opmaken van de balans in 1961 bleek dat de staatsboerderijen in Slo wakije een gezamenlijk verlies hadden geleden 628 miljoen kronen, waarvan het grootste deel (548 miljoen) voor re kening komt van de veehoudende be drijven. Dit verlies wordt op de balansen geboekt als „schuld aan de staat". Pijnlijk verlies. De achteruitgang op vrijwel alle fron- KftPSMON ten in Tsj echoslowakij e is voor het land van president Novotny des te pijn lijker omdat de agrarische kant van de economie een duidelijk stempel drukt op de handelsbalans. Mout, eieren en suiker zijn de belangrijkste exportproducten, met hop, waarvan 65 tot 75 van de totale produktie naar het buitenland gaat. Dat de uitvoeringsmogelijkheden zijn verminderd door de lagere opbreng sten is nog niet zo nadelig vergeleken met de pijnlijke verliezen, die het land lijdt door de noodzaak van grotere im port van landbouwprodukten. Nu de eigen agrarische productie is achterge bleven, moet worden ingevoerd wil de bevolking voldoende te eten krijgen. Vreemd genoeg heeft Tsj echoslowakij e in 1961 slechts weinig opdrachten in het buitenland geplaatst. In Canada werd 300.000 ton koren besteld, in ver scheidene andere landen alles bij el kaar 91.000 ton vlees. Dit is nauwelijks voldoende om de ontstane leemten aan te vullen. Dit kan alleen maar beteke nen, dat de prijzen enorm omhoog gaan en schaarste, zeker in de grote steden, ontstaat. Hiermede berichten wij dat onze zuster, be huwdzuster, tante en oudtante, mejuffrouw A. S. HARTEVELT, in de leeftijd van 86 jaar is overleden. Uit aller naam A. HARTEVELT. Soest, 4 aug. 1962. Koninginnelaan 171. Flink zelfstandig MEISJE b.z.a. voor 's middags voor de huishouding. Br. no. 648 bur. Soester Crt. Te koop Heinkel SCOO TER, met veel accessoires, in prima staat. Veldweg 8. AUTOGARAGE te huur gevraagd in omgeving Mariastraat of Van Strae- lenlaan, Soestdijk. Br. on der no. 644 bureau S.C. VERLOREN fototoestel Isoli 2 in de Soester dui nen. Gaarne terug te be zorgen Kastanjelaan 31, Soest. TE KOOP t.e.a.b. dressoir, 2 stoeltjes (hout), 2 fiets- bankjes en 1 windscherm. Hobbemalaan 56, alleen tussen 18 en 19 uur. Jongeman zoekt KAMER met pension voor 5 da gen per week, omgeving Soest, Soestdijk. Brieven met prijs sturen naar direktiekeet Bouwbedrijf Verwelius, Dalweg, Soest. Voor direct gevraagd flin ke HULP in de huishou ding, extern. Mevr. v. d. Hooff, Sch. v. d. Kolk- laan 34, Den Dolder. Wij zoeken voor onze zoon (kantoorbediende) ZIT-SLAAPKAMER met pension tot 130,p. w. Br. onder no. 647 bureau Soester Courant. Gevraagd handig MEISJE, van 14 tot 18 jaar, voor onze zelfbediening. Pret tig werk. Goed loon. Vre- man, Soesterbergsestr. 56, tel. 2654. Na 6 uur Kerk straat 38, tel. 2339. Te koop te Soestdijk vrij staande WONING met schuur en tuin. Direct te aanvaarden. Br. onder no. 643 bur. S.C. Te huur GEVRAAGD Voor bejaard echtpaar een woonkamer, slaapkamer en keuken. Brieven onder no. 642 bur. S.C. TE KOOP 2-pers. eiken houten ledikant met nieu we Auping matras. Soes terbergsestraat 20. Te koop aangeboden Be- rini BROMFIETS (3 ver snellingen) f 245,-. Schrikslaan 74. Zwaar TAFELZILVER pleet cassette. Modern model. Nieuw. Bijna hal ve prijs. Tegen contante betaling. Br. letter A91 bureau S.C. TE KOOP aangeboden ca. 50 m2 vloerbedekking (beige) en 16 m2 jabo. Tot vrijdagmiddag 2 uur te bezichtigen Vredehofstr. 10, Soestdijk. Jonge HANEN, 8 weken, om nog wat na te mes ten. f l,Bosstraat 18, Soest-Zuid. Te koop aangeboden een D.K.W. Cabriolet ,in pr. staat. Sehaepmanstr. 42. Jongeman zoekt KAMER of kosthuis, omgeving Soest. Br. onder no. 646 bureau Soester Crt. Echtpaar op leeftijd, in bezit van auto, zoeken net persoon of dame, ook echtpaar, met rijbewijs, om af en toe gezellig uit te gaan. Br. onder no. 645 bureau Soester Crt. Techn. Groothandel vraagt accuraat jong voor kantoorwerkzaamhe den. Typvaardigheid. Eemnesserweg 14a, Baarn, telefoon 02954-2022. STRAATMA'S Korset speciaalzaak. Nieuwste modellen. Bekende pret tige pasvorm. Stepins, Korsetten, Bustehouders. Ziekenfondsleveranties. Buikbanden, elastieken Kousen. Vakkundige be diening. Plantsoen West 11, nabij Politiebureau, Amersfoort. Te koop bronzen KAMER LAMP. Billijk, 's Avonds na 7 uur Bartolottïlaan 7A, Soest. Gevraagd nette WERK STER voor vrijdags de hele dag of twee halve dagen. Vredehofstraat 11. Aanmelden woensdagmor gen. Te koop KINDERTRAP AUTO „Torck". Prijs f 40. Zwaluwenweg 12.

Soester Courant | 1962 | | pagina 2