BURGERLIJKE STAND Officiële mededelingen. Telstar nog maar begin. U kunt niet alles weten TWEEDE BLAD BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool w rn VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 7 AUGUSTUS 1962. GEBOREN Anna Diederika. dochter van T. J. van Barneveld en H. J. Huij- gen, Waldeck Pyrmontlaan 4. Chris- tine Rijkje, dochter van A. Veldhui zen en I. H. de Bruin, Smitsweg 7. Marjan, dochter van B. Boterenbrood en J. van Keulen, Nassaulaan 3, Baarn. Gerardus Johannes Maria, zoon van H. J. Bosboom en E. Weesing, Burg. Grothestraat 60. Frank, zoon van A. B. van der Craats en H. G. Henzen, Van Weedestraat 9b. Linette Theo- dora, dochter van J. A. Kampen en A. van Gulijk, Bilderdijklaan 30. Adri- anus Jacobus Andreas, zoon van A. P J. van Leeuwen en E, M. Leenders, Antonie van Leeuwenhoeklaan 57. Arnoldus Willem, zoon van A. J. Ap pelhof en W. P. G. Hilhorst, Schouten kampweg 147. Aleida Maria, dochter van G. F. Kok en M. G. Gorissen, Kerk- pad Z.Z. 110. Dirk Pieter, zoon van D. P. van Doorm en C. G. Masmeijer, Weteringstraat 13, Baarn. Paulus Cornelis, zoon van F. van der Wal en C. J. Becker, Gaslaan 29, Baarn. Miranda, dochter van J. W. J. de Gouw. en C. J. van Vulpen. Plesmanstraat 41. Antonie, zoon van H. van Alfen en H. Mater, Van Angerenstraat 24. Angelique, dochter van G. P. W. La- mers en G. P. Tiggelaven, Den Bliek laan 59. Christina Maria Sophia. dochter van P. Stalenhoef en G. M. Brouwer, Olijkeweg 11. -Maurits Pe ter, zoon van C. Altena en A. H. van Marwijk. Plesmanstraat 173. Jelle Johannes, zoon van N. S. Bouwhuis en D A. Hilhorst, Eigendomweg 39. Eric Bastiaan Antonius, zoon van R. van Vliet en A. C. M. Rademaker, Pie ter de Hooghlaan 40, Baarn. Mirjam Jacoba Margaretha, dochter van R. B. Vermeij en W. J. M. van den Brink, Van Heemstralaan 33, Baarn. ONDERTROUWD Jozef Frans Steins, Burg. Savelberglaan 89, Kerkrade en Gijsbertha Margaretha Maria Hartman, Van Lenneplaan 37. Gijsbertus Wil helmus Salari, Kampweg 76 en Cornelia Joharma Buitenhuis, Postweg 89. GEHUWD Adrianus Johannes Henri- cus Naron, Dorpstraat 77, Odijk en Maria Magdalena van Dijk, Generaal Winkelmanstraat 10. Arnoldus Pe trus Jozef van Haarlem, Kastanjelaan 40, Arnhem en Elisabeth Adriana Maria Simons, Van Weedestraat 45. Ge rardus Adrianus Salari, Kampweg 76 en Hendrikje Margaretha Pieren, Buys Ballotlaan 8. OVERLEDEN Adrianus van den Berg, 86 jaar, weduwnaar van M. C. Blom, Nieuwerhoekplein 10 Hendrikje van Ree, 61 jaar, weduwe van H van Ve- luw. Bosstraat 2 W EGAFSLUITING. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat met ingang van he den, wegens uit te voeren herstelwerk zaamheden, het gedeelte van de Grote Melmweg gelegen tussen de Lange Brinkweg en de Maatweg is gesloten voor alle verkeer. Soest. 7 augustus 1962. Over enkele jaren wereldtelevisie werkelijkheid. Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart (N.A.S.A) heeft enthou siaste rapporten binnengekregen over de eerste uitzendingen via de minus cule TELSTAR-satelliet, die nu kringe tjes draait om de aarde. De 23ste juli van dit jaar heeft historie gemaakt. Om 19.58 uur, Europese tijd, en 14.58 Amerikaanse tijd, zagen hon derden miljoenen Amerikanen en Euro peanen, aan beide zijden van de im mense Atlantische Oceaan, op hun beeldschermen precies dezelfde figuren verschijnen. De in Amerika uitgezon den televisiesignalen bereikten feilloos, via de Telstar - doorsnee 85 cm. - de Europese hoofdsteden. De Britse an tenne in Goonhilly Downs en de Franse antenne in Lannion gaven de beelden door aan het Eurovisie netwerk. Het was in alle opzichten een groots moment, ook toen - in omgekeerde richting - de Oceaan voor de tweede maal werd overwonnen door een Euro pees programma, dat naar de V.S. werd uitgezonden. Kijkers konden rustig in hun huiskamer van dit technische won der genieten, terwijl in het duister van het heelal de met een snelheid van bij na 23 duizend kilometer per uur voort razende Telstar het werk deed. Twin tig minuten duurde het grootse televi sie spectakel. Toen was het moment gekomen, waarop de satelliet een punt had bereikt, waarop geen verdere door zending meer mogelijk was. Spiegel. In de nabije toekomst zal een program ma echter niet meer gebonden zijn aan die 20 minuten-grens. Het uiteindelijke üoel is, via een stelsel van communi catiesatellieten, voor een wereldnet te zorgen, met behulp waarvan men ieder ogenblik ieder deel van de aarde kan bereiken. Technici van het N.A.S.A. hebben berekend, dat daarvoor honderd satellieten van het Telstar-type nodig zijn, als ze tenminste op dezelfde hoog te als haar eerste voorganger haar baan moeten beschrijven, dat wil zeggen op een afstand tussen de achtduizend en tienduizend kilometer. Voor ons een schrikbarend getal, in ruimtetermen slechts een heel klein stukje. Volgens berekeningen van de Amerikaan Arthur C. Clarke, de man, die er aan spraak op maakte de eerste te zijn geweest, die plannen maak te voor een wereldcommunicatienet via aardsatellieten - hij kwam er al mee voor de dag in 1945, direct na het beëindigen van de oorlog - kan men het ook doen met slechts drie sa tellieten, maar die zouden dan op een hoogte van maar liefst 35.000 kilometer moeten cirkelen, en dat zou te veel technische moeilijkheden geven om het tegen een redelijke prijs te kunnen doen. Gedipl. A.B.A.N.-Instructear PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. 53 Ui CA» -O De functie van de Telstar-satellieten kan men het beste omschrijven met die van een spiegel. Televisiesignalen - en ook ultrakorte radiosignalen - heb ben naast het voordeel, dat zij weinig hinder ondervinden van storende in vloeden, het nadeel, dat zij niet worden teruggekaatst door de ionosfeer, een gordel van electrisch geladen deeltjes, die de gehele aarde omgeeft. Lange ra diogolven worden wèl door de ionen band teruggeworpen. Via een ingenieuze apparatuur kunnen nu de satellieten de televisie- en ultra korte signalen opvangen en terugstu ren naar de aarde op dezelfde manier, waarop de ionosfeer het met de lange radiogolven doet. Noodzaak. De kosten van het Telstarnet - de eer ste sateliet, die nu om de aarde rond jes draait, vroeg het lieve sommetje van zes rrrtljoen dollar het gehele net zal ongeveer vijfhonderd miljoen dollar (1,8 miljaTd gulden) opeisen en moeten hun rendement opleveren. Er is niemand, die er aan twijfelt of dit het geval zal zijn. De niet-militaire satel lieten zijn net op tijd gekomen. Men be gint zo langzamerhand, als men de we reldcommunicatie op mogelijkheden on derzoekt - en dan niet denken aan tele visie maar aan telefoon - met de han den in het haar te zitten. Amerika al leen al heeft 75 miljoen telefoonaan sluitingen en de rest van de wereld nog eens zestig miljoen. Ieder jaar ko men er miljoenen aansluitingen bij. En steeds meer mensen aan de ene kant van de Oceaan willen met de an dere kant praten. De enige mogelijk heid nu is nog langs kabels, die op de zeebodem zijn uitgelegd, maar die heb ben slechts een beperkte capaciteit. Communicatiesatellieten kunnen hier de uitkomst brengen. En de vijfhon derdmiljoen dollar vormen nog niet eens zo'n groot bedrag als men deze vergelijkt met de honderden miljoe nen, die men zou moeten uitgeven voor het opbouwen van een nieuw wereld omvattend kabelnet. De grote mogelijkheden voor commerci eel gebruik maken het niet zo verwon derlijk, dat de eerste Telstar-satelliet weliswaar onder auspiciën van N.A.S.A. is gelanceerd, maar voor rekening van een particuliere maatschappij, de Ame rican Telephone and Telegraphe, die op haar beurt voor het ontwerp van de satelliet een beroep deed op Bell Telephone. Het schijnt, dat president Kennedy er persoonlijk op heeft aan gedrongen, dat particuliere maatschap pijen het communicatienet ,op poten" zetten. Militair. De militairen zullen, zo heeft president Kennedy laten bekendmaken, in dit ge val wel hun eigen boontjes doppen. Het Amerikaanse leger, dat minder op het geld en meer op een „privégebruik" kan letten, is van plan het project van Clarke - drie satellieten op een hoogte van 35.000 kilometer - uit te voeren. De eerste proefsatellieten zijn al ge lanceerd. Door de enorme hoogte be schrijven de satellieten een dergelijke baan om de aarde, dat het lijkt alsof ze altijd op precies hetzelfde punt staan. Ze draaien namelijk precies met ons wereldje mee. De enorme afstan den - minstens 75.000 kilometer - die een radiosignaal via dit militaire net moet afleggen, vragen een bijzonder ingewikkelde technische apparatuur. De satellieten zullen daarvoor vrij aan zienlijke kapitalen kosten. Het voordeel is echter, dat, zo hebben de Amerika nen bij hun jongste kernexplosie be merkt, dit soort verbindingen niet kun nen worden gestoord door een ontplof fing van een H-bom op grote hoogte. Een dergelijke explosie zou het norma le communicatienet van het Amerikaan se verdedigingsstelsel voor minstens een uur uitschakelen, hetgeen betekent, dat de V.S. in die periode vrijwel weer loos zijn. De communicatiesatelieten spreken dus ook (letterlijk) op militair gebied haar woordje mee. Heeft u in uw huis, karn peer huis] e of tent last van mieren Leg een stuk komkommer neer en ze verdwijnen di rect. Dragen we een strakke rok, dan is het verstandig onze step-in omgekeerd aan te trekken. De jarretels veroorzaken dan geen oneffenheden. Bemerkt U bij het breien van een trui tje, dat u niet toe zal komen met de wol en kunt u dan nergens precies de zelfde kleur meer bemachtigen Koop zo goed mogelijk de kleur bij. Brei dan de eerste kleur niet geheel op, maar biei om en om een pen oude en nieuwe kleur. Verschil met de eerste gebreide delen is niet te zien. Hen neemt een stukje plastic, iets gro ter dan de gehavende plek en legt dit op de achterkant van de scheur. Op het plastic legt men een stukje voering of katoen. Een minuutje een hete hout er op, 't plastic smelt, de gerepareerde plek laten afkoelen en het gat is onzichtbaar „gestopt". Bewaar altijd uw laatste kwitantie van het schoorsteenvegen. Bij brand een waardevol document om aan uw verze kering over te leggen. Als een mes na het afwassen nog een uien- of visluchtje heeft, houdt het dan even in de gasvlam. Fijngestampte eierschalen zijn een heel goed reinigingsmiddel voor vazen en flessen die een hardnekkige aanslag vertonen. Schudt de vaas, ten dele ge vuld met water en fijngemaakte eier schalen, krachtig heen en weer. Bij zeer oude aanslag kan herhaling van de be handeling noodzakelijk zijn.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5