PIPO DE CLOWN FUGERS RIJWIELEN P mei MAMMA10E van de Televisie* PIPO EJI DE PUDDINGDRAAK, KRACHTELOZE VERENIGDE NATIES. VERKOCHT. Roode Kruis-colonne 20 jaar. WEGENS VAKANTIE GESLOTEN Firma CL van de Pol Meningen van lezers. zonder hoofdpijn Maandag 13 augustus, 14.30 uur, in het Openluchttheater. Eentree f 0,75. Een nieuwe spannend avontuur: Jeugd van Soest, komt dit zien Dit wordt uw mooiste vakantiedag. neem 'ASPRO' mee. Voor BETER Schoeisel en VAKKUNDIGE Kousenreparatie STICHTSE SCHOENHUIZEN van 14 tot en met 24 augustus. TWEEDE BLAD De kleine dagelijkse dosis Kruschen 3.95 4.95 7.95 J. Hoppenbrouwers Loodgieters werkzaamheden. met PIPO DE CLOWN, MAMMELOE, KALIF OMAR, KONING LEEGHOOFD III, KONINGIN HOLLEBOL, GOZEWIJN GROTE BREIN en DRAAK KNABBELTJE. Het voorlopige accoord gesloten tussen de vertegenwoordigers van Nederland en Indonesië, waarbij een vervroegde overdracht van Nieuw-Guinea werd overeengekomen, in afwijking van het reeds wederszijds aanvaardde plan Bunker, is zogenaamd tot stand ge bracht onder supervisie van de Ver enigde Naties. In werkelijkheid echter is het de Ame rikaanse regering geweest, die partijen naar dit compromis heeft gedrongen. Een compromis, dat ongetwijfeld de indruk maakt dat er gebogen wordt voor de Indonesische dreiging met ge weld en waardoor wij onze beloften aan de Papoea's, hen tot zelfbeschikking te zullen leiden, niet kunnen inlossen. Het is niet zozeer een lafheid onzer zijds, als wel van de door Amerika aan gevoerde westelijke politiek, waar wij aan moesten toegeven. Dat doet niets af aan de schrikbarendheid van het feit, dat de westelijke democratie buigt voor dictatoriale dreiging met geweld en daaraan het recht van een nog onmon dige bevolking opoffert. Amerika's politiek is er sinds jaren op gericht om Indonesië met financiële en andere steun nog zoveel mogelijk buiten de invloed van het communis tisch blok te houden. Dat heeft al heel wat kronkelingen en uiterste beleefd heden tegenover Soekarno gevergd. In zake Nieuw-Guinea is daarom de uiter ste soepelheid ten toon gespreid, eerst met het plan Bunker en toen ook dat nog niet voldoende was met een aan merkelijke verzwakking ervan. De toe komst zal leren of het doel de midde len heiligt. Het zelfbeschikkingsrecht der volken, een der doelstellingen van de Verenigde Naties, wordt er aan op geofferd, met hoogstens nog een vage belofte voor de toekomst. De vrouwen en kinderen vluchten, Zij pakken hun boeltje bijeen, De Hollanders in Nieuw-Guinea Staan practisch verlaten alleen. Ze hebben in naam slechts een machtige vriend, Die eerst denkt aan dollars en waar wordt verdiend Hollandia, Biak, Merauke, De vliegtuigen staan er al klaar, Ei liggen ook boten te wachten, Steeds dreigender wordt het gevaar. Het leven te redden, dat is nog de leus, Ondanks de beloften ze hebben geen keus. Een Chamberlain had eens zijn München, Daar is Kennedy al voorbij Door Nasser, Soekarno en Castro Wast verder het rode getij. De Rus zal niet vechten, daar trapt hij niet in, Waarom ook, want Moskou krijgt tóch wel zijn zin. De Papoea's worden verraden, Want Nederland gaat er vandoor, En had het nog iets aan prestige, Men geeft er geen stuiver meer voor. Wie Holland getrouw bleeft in onheil en ramp. Die mag hier - misschien - in een Papoea-kamp. Fn wij in Den Haag nog maar hopen Het valt met Soekarno wel mee Wij denken alweer aan de handel In rubber en kina of thee. We grijpen de strohalm wellicht is er kans Schrijf Papoea's af op je handelsbalans Op die belofte zal het secretariaat der Verenigde Naties dan moeten toezien. Doch wat is dat instituut der V.N. in tussen geworden Niet veel meer dan een voor propaganda misbruikt spreek gestoelte en een administratief orgaan, lamgeslagen door de tweespalt tussen het oostelijk en het westelijk blok. De U.N.O. voldoet al lang niet meer aan de verwachtingen die men er in 1945 van koesterde. Het veto-recht der vier grote naties benevens het voor ieder lid gelijke stemrecht in de Algemene Vergadering heeft de organisatie van haar kracht beroofd en daarmede de doelstellingen onvervulbaar gemaakt. Het zelfbeschikkingsrecht der volken is grotendeels weer afhankelijk van de machtsverhoudingen in de wereld en heeft dus niets meer met recht nog zelfbeschikking te maken. We zagen dat reeds ten aanzien van Hongarije, van Oost-Duitsland, van Vietnam, om van de Baltische landen maar niet eens meer te spreken. Zelfs de hulpverlening door de U.N.O., nog het enige nut van de organisatie, zijn afhankelijk van de medewerking der groten, die nauwlettend toezien of hun politieke oogmerken er mee gebaat zijn of niet. Zo dit niet het geval is, willen zij er geen geld voor afstaan, zoals Rusland b.v. weigert ten aan zien van Kongo. De U.N.O. is door de tweespalt dan ook niet meer in staat het recht in de wereld te doen zege vieren noch een eventuele oorlog te voorkomen. Wat nu zou dit instituut willen berei ken ten aanzien van het zelfbeschik kingsrecht der Papoea's Wanneer In donesië er straks niets voor voelt om de Papoea's vrijelijk gelegenheid te ge ven, zich hierover uit te spreken, dan zal de U.N.O. niet in staat zijn om dit af te dwingen. Het is dan immers een binnenlandse aangelegenheid geworden van Indonesië, waarachter het zich kan verschuilen om aan de aandrang vanuit New-York te ontkomen. Utrecht - Soest - Soestdijk - Baarn De U.N.O. is niet veel meer geworden dan een kapstok waaraan wat lastige kwesties worden opgehangen, zonder de kans ooit tot een juiste oplossing te worden gebracht. Over de gehele wereld zou men de kracht, de macht van de Verenigde Naties zeker groter en meer afdoende willen zien. Maar dat zou dan neerko men op een erkenning van de huidige status quo gepaard aan een onderling vertrouwen en onderwerping aan een zich telkens democratisch vormende meerderheid. Daaraan is de wereld niet toe. De vraag is of ze er ooit aan toe zal komen, al is het goed dit als ideaal te blijven zien. Aan een soort wereldfederalisme zijn we met deze U.N.O. in ieder geval niet toe. Ir. december 1941 werd in Soest een af deling van het Roode Kruis opgericht en de man die hiertoe hoofdzakelijk het initiatief nam was de heer Th. W. Celosse, die lid was van de afdeling Baarn, vele Soester ingezetenen voor deze afdeling interesseerde, maar ten slotte de grote stap waagde en de 140 leden in Soest wierf die nodig waren om tot het oprichten van een eigen af deling te komen. In 1942 ging de heer Celosse hier en daar zijn licht eens opsteken om te on derzoeken of er belangstelling was voor een colonne. Hij kreeg van de artsen Vos, Kareisen, Veldhuijzen van Zanten en Donker de toezegging dat ze graag hun medewerking zouden verlenen en in augustus 1942 .werd de oprichtings vergadering in Eernland gehouden. Hiervoor was niet zo erg veel belang stelling, want er waren tijdens de twee de wereldoorlog heel wat mensen, die er liever niet voor uitkwamen dat ze bekwaam waren in het Roode Kruis werk of dat wilden worden, omdat de Duitsers hiervan wel eens gebruik of misbruik konden maken. DUIVENVLUCHT VANAF TERGNIER. Van De Vriendschap vlogen 406 duiven vanaf Tergnier, een afstand van 313 km. Ze .werden om 6.50 uur gelost met z.w.- wind. De eerste duif kwam om 10.35.47 uur aan met een snelheid van 1385,53 meter per minuutde laatste prijs winnende duif arriveerde om 11.0.7 uur. De uitslag was C. Vaessen 1 12 43 71 95. W. Altenaar 2 98. J. Huurdeman 3 10 28 70. R. Westerveld 4. E. Veerman 5 14 24 40 65 94 99. A. Meesters jr. 6 9 16 21 46 49 63 73 89. W. Nieuwen- huis 7 8 26 33 50 69. C. P. Jak 11 15 18 25 27 37 47 60 62 68 77 83 86. Comb. Onwezen-De Muijnk 13 19 31 57 61 97. G. Sukel 17 23 35 55 58. D. J. Bos 20. W. Roest 22 32 82. F. Groensteijn 29 79. G. H. v. d. Broek 30 45 74. J. G. Kamerbeek 34 36 51 53 56 64 66 75 76. H. Verkerk 38 42 93. A. B. Grift 39 41 102. W. v. Breukelen 44 96. Z.K.H. Prins Bernhard 48 67 72 78 81 91 100 101. J. A. B. van Klooster 52 80. R. Koster 54 59. A. Beijer 84. M. Staal 85 90. G. Reijerse 87 88. G. van 't Klooster 92. Van De Zwaluw vlogen 550 duiven vanaf Tergnier. De eerste duif kwam om 10.35.32 met een snelheid van 1390,30 meter per minuut aan de laat- KERKSTRAAT 3-5 SOEST TELEFOON 2030 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1962. belangrijke materiaalbesparing kan worden verkregen. Dit persbericht geeft mij aanleiding U nogmaals de vraag te stellen, thans langs deze weg, immers een officiële raadsvergadering zal ik niet meer mee maken, terwijl bovendien de rondvraag is afgeschaft, na te gaan of geen ter men aanwezig zijn voor de gemeente, in navolging, zij het op bescheiden wij ze, van het bedrijfsleven over te gaan tot instelling van een ideeënbus en daarvoor bij de begroting van 1963 een bedrag op de begroting uit te trekken. kan ook 70o>; wonderen doen. De beproefde bloedzuiverende kuur van Kruschen brengt uw bloedzuiverende organen weer goed op gang en zo worden de onzuiverheden in uw bloed, die U nu die snerpende pijn verwekken, vanzelf afgedreven. Duizenden lijders aan Rheu- matische Pijnen raakten met Kruschen verlost van die rampspoed, die hun het leven vergalde en zelfs hun dagelijkse dagtaak in 't honderd stuurde. Weifel niet. Kruschen zal ook U goed doen als U zich aan de kleine dagelijkse dosis houdt - niet meer dan er op een cent Er werd een cursus gegeven en dokter Kareisen was de eerste cursusleider, maar door de oorlog liep dit op niets uit. Het Duitse Roode Kruis was van mening dat de oorlog slechts gewon nen kon worden als het Nederlandse en het Duitse Roode Kruis samen gin gen en de leden van het Nederlandse Roode Kruis voelden hiervoor niet, dus de vereniging staakte haar aktiviteiten. De uniformen mochten niet meer ge dragen worden, maar illegaal werd nog gewerkt en de leden hielden onder ling contact. Toen de oorlog ten einde was ging het met heel veel dingen ineens veel beter en ook met de colonne van het Roode Kruis te Soest, die eigenlijk door de oorlogsomstandigheden nooit goed op gang gekomen was. Dokter Rip werd enige jaren na de bevrijding colonne leider. Thans is dit dokter B. J. IJff, want dokter Rip kan dit werk door tijdgebrek niet meer doen. De colonne heeft wel eens 30 leden ge teld, maar thans zijn het er 23, 15 da mes en 8 heren. Wekelijks worden lessen gegeven van de diverse cursussen. Elementaire ver pleegkunde aan de dames, E.H.B.O. aan dames en heren, terwijl de heren-leden van de colonne les krijgen in construc tiewerk, het vervaardigen van nood- brancards en het inrichten van vracht wagens voor het vervoer van gewon den. In de praktijk treedt de colonne onder meer op bij sportgebeurtenissen en le den van de Soester colonne waren dan ook aanwezig bij de nationale kam pioenschappen zwemmen. Ook Olympia en de padvinderij kunnen steeds op de medewerking van de colonne rekenen. Ieder lid van de colonne is uiteraard een belangrijk lid, vooral omdat er nog wel wat leden bij kunnen, maar de heer en mevrouw Touwen zijn bijzon dere leden omdat zij eigenlijk geen lid meer zouden mogen zijn, daar zij over de leeftijdsgrens heen zijn. De heer J. P. Touwen is al 40 jaar lid van het Roode Kruis en sinds 1914 van de E.H.B.O. en mevr. Touwen is al 26 jaar lid. In 1936 heeft de heer Touwen de afde ling van het Roode Kruis te Amstel veen opgericht en sinds 1951 zijn de heer en mevr. Touwen lid van de af deling Soest. Hun woning op de Eigen domweg is ten dele Roode Kruismaga- zijn, omdat de afdeling Soest-Soester- berg er nog steeds niet in geslaagd is een eigen gebouw te krijgen voor het onderbrengen van het materiaal. Mevr. Touwen maakt zich onder meer verdienstelijk bij het transport van de chronisch zieken, wanneer deze een boottocht maken en is steeds te vinden bij doorlichtingen en inentingen, ter wijl de heer Touwen zich niet alleen de administrateur-magazijnbeheerder van de colonne voelt maar ook instruc teur is. Wat dokter IJff aan theorie aan de cursisten bijbrengt wordt door de heer Touwen in de practijk geïnstru eerd. Dokter W. Gout geeft les aan de nieuwelingen onder de cursisten en zuster W. Blees aan de dames. Het Roode Kruis heeft de sympathie van de Soester bevolking. Dat blijkt niet tijdens de jaarvergaderingen, want die worden nagenoeg uitsluitend door bestuursleden bezocht, maar wel uit het aantal inwoners dat lid is van het Roode Kruis en aan de opbrengsten van de jaarlijkse collecten. Het is echter ook nodig dat de sym pathie getoond word door daadwerke lijke medewerking als lid van de colon ne, want de colonne kan deze mede werking heel goed gebruiken. ste prijswinnende duif arriveerde om 10.56.19, De uitslag was E. de Goede 1. C. van Soest 2 6 8 19 35 42 45 52 64 73 76 78 104. C. v. Klingeren 3 34 61 71. J. Stalenhoef 4 16 80 82. B. Roest 5 86 88. J. v. d. Brakel 7 109. G. Rijksen 9 11 15 18 21 40 46 50 54 63 65 70 81 89 95. R Voskuilen 10 105. W. v. d. Mast 12 44 53. C. Dijkman 13 17 43 67 84. J. v. d. Belt 14 66 102. H. Onwezen 20. O. L. Zimmermann 22 91 110. J. Blij- leven 23 60. M. v. d. Wielen 24. P. Duijst 25 31 56 74 101. H. Gorissen 26 27 29 87 92 108. Comb. Ottens-Van Klooster 28 47 103. H. den Dekker 30 32 68 107. J. Rauch 33 39 62. J. Knoops 36. A. Hilhorst 37 59 98. C. v. d. Hoek 33 51 75 94 97. C. de Goede 41. G. M. Duiser 48 58. Mevr. Brink 49 55 72. H. Woudstra 57 77 85. G. Sukel 69 79. V. Reijerse 83. C. Huijskes 90 106. A. v. Dorrestein 93. A. v. Kooij 96. A. Leijssen 99 100. kreukherstellend wasbaar snel droog blijft goed zitten Kies uit de uitgebreide nieuwste collectie bij: Soestdijk Van Weedestraat 80 Telefoon 2670 SCHRIJVEN AAN B. EN W. Het raadslid mevrouw E. C. van Goor- Cleton (V.V.D.) heeft aan het college van Burgemeester en Wethouders het volgende schrijven gericht Bij de rondvraag is door mij reeds enige malen gewezen op de wenselijk heid voor de gemeente een ideeënbus in te stellen, waarin kunnen worden gedeponeerd ideeën op allerlei gebied, welke voor de gemeente of haar be drijven of instellingen van belang kun nen zijn. Hoe het bedrijfsleven een „idee" weet te waarderen, blijkt wederom zeer dui delijk uit een in De Telegraaf van vrijdag 3 augustus j.1. opgenomen pers bericht, waarin wordt melding ge maakt van een bijzonder hoog bedrag, dat bij Philips werd uitgekeerd aan een onderbaas voor een idee, waardoor een PASTOOR R. G. LOMMERSE 40 JAAR PRIESTER. Pastoor R. G. Lommerse zal op 15 augustus 40 jaar priester zijn en aan de vooravond van deze dag, dinsdag 14 augustus, zal hij omstreeks kwart voor acht door zijn parochianen op het schoolplein van de St. Willibrordus- school verwelkomd worden. Woensdagmorgen zal een mis met as sistentie en feestpredikatie tot zijn in tentie worden opgedragen in de pa rochiekerk van de H. Familie te Soest- Zuid. Kapelaan W. Hermus en pater A. Kuiper S.V.D. zullen assisteren. Pa ter Van der Meer O.F.M., een neef van de jubilaris, zal de feestpredikatie hou den. Van 2 tot 3 uur zullen de schoolkin deren pastoor Lommerse op het school plein huldigen en van 3 tot 4 uur is er een receptie in de pastorie in de St. Willibrordusstraat. Óm half vijf zal een danklof deze feestdag besluiten. Pastoor Rutger Gerardus Lommerse werd op 10 maart 1895 te Ter Aar in Zuid-Holland geboren. Op 15 augustus 1922 werd hij priester. De wijding ont ving hij van de aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. v. d. Wetering. Pas toor Lommerse was achtereenvolgens kapelaan in Wegdam, van de parochie H. Petrus en Paulus, tot' 1926, te Del den van de parochie H. Blasius tot 1933 en in Utrecht van de H. St. Nicolaas- parochie tot 1937. Op 2 oktober 1937 werd hij bouwpastoor te Soest-Zuid en reeds een jaar later had hij de fond sen voor de bouw van de kerk bijeen. De eerste steen werd op 8 februari 1939 gelegd en op 1 oktober van dat jaar werd de kerk ingewijd en in gebruik genomen. De eerste katholieke lagere school in Soest-Zuid werd in 1952 geopend en de heer H. G. Taris werd hoofd. De twee de katholieke school in Soest-Zuid is klaar en deze zal in september in ge bruik genomen worden. De heer A. v. d. Berg is hoofd van deze school. De naam is St. Ludgerusschool. Pastoor Lommerse is geestelijk adviseur van vele verenigingen geweest, onder meer van De Jonge Wacht, De Jonge Werkman, B.D.C., A.B.T.B. en J.B.T.B. Thans is hij dit nog van de J.B.T.B. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Aan de redactie van de Soester Courant. Geachte Redactie. Gaarne het volgende als ingezonden stukje in uw courant. AI bijna twee jaren moeten wij, be woners van het Vosseveld, aankijken tegen een stuk grond, dat midden in het, toch verder zo mooie gedeelte van het Vosseveld, ons als een doorn in het oog ligt. Wij hebben er een prachtige nieuwe buurt bijgekregen, de plantsoenen zijn daar keurig verzorgd. Waarom moet dit rommelige stukje grond, dat overigens een eldorado is voor de katten en hon den, zo lang braak blijven liggen Graag zouden wij zien, dat Gemeente werken eens iets deed, om dit stuk on begaanbare weg in de Vosseveldlaan een beter aanzien te geven. Met dank voor plaatsing, B. BÖSCHEN. Hildebrandlaan 4.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5