DE REGERING Het oog gericht op zwem kampioenschappen. DINSDAG 21 AUGUSTUS 1962. 41e JAARGANG no. 65. SOESTER (JOURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,2S OITGAVEDBCKKERIJ SMIT- BUBEAG VOO, EEDacm, EN ADMINISHtAHE: VAN WEEDESTBAAT m, SGES1VUK - TELEFOON a» - G..n ,,.,U In Europa begint men langzaam maar zeker steeds sceptischer te staan tegen over de politiek van president Kennedv. Trouwens ook in zijn eigen land onder vindt de president sterke kritiek en ver kregen enkele door hem voorgestelde wetsontwerpen geen voldoende meerder heid. Werden er aanvankelijk grote ver wachtingen gekoesterd van deze nog jonge president, zijn échec in de kwestie heeft aanzien in de wereld reeds sterk doen dalen. De onderhandelingen met de Russische ambassadeur- in Washington over de kwestie Berlijn, heeft in Europa de vrees doen ontstaan, dat Amerika bereid zou zijn tot concessies aan de Russen inzake de status van West-Berlijn. Laatstelijk de op Nederland uitgeoefende drang om Nieuw-Guinea op de kortst mogelijke ter mijn aan Indonesië over te dragen de vervanging van de N.A.T.O.-bevelhebber generaal Norstad, gevolgd door het aftre den van de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, die het beiden niet met de poli- ii van Kennedy eens waren, dit alles heeft in west-Europa het vertrou wen in de Amerikaanse leiding een knauw gegeven. Men is er niet zo zeker meer van dat de Amerikaanse regering voldoende standvastigheid toont tegen over het steeds opdringende en nieuwe conflicten uitlokkende communisme. De ten aanzien van Laos getroffen regeling acht men daarvan mede een bewijs. De herdenking van het eenjarig bestaan van de „muur der schande" dwars door Berlijn gaat gepaard met geruchten over nieuwe Russische pogingen een zekere erkenning te verkrijgen van oost-Duits- land. Er vinden weer plagerijen in de corridors naar Berlijn plaats en dat duidt er altijd op, dat de Russen hopen weer enige concessies te kunnen afdwingen. In Europa voelt men zich ten aanzien hier van nu niet helemaal zeker meer van de bedoelingen van Amerika, ondanks de be weringen van president Kennedy dat de ïTijheid van west-Berlijn gewaarborgd zal blijven. De situatie van dit ingesloten stauloesl is zo précair, dat de minste concessie van het westen aan de com munistische verlangens, de levensvat baarheid van de stad kan benadelen. Dan zou in feite de vrijheid ervan nog wel gewaarborgd kunnen blijven, doch voor een doodbloedende stad zou men tenslotte helemaal geen risico meer wil- nen nemen en dan zou Rusland uiteinde lijk toch bereiken wat het zo graag wiL De Duitse bondskanselier Adenauer en de Franse president De Gaulle zijn beide voorstanders van het voeren van een harde poütiek tegenover Rusland en het is mede de wat weifelend geachte hou ding van Amerika geweest, die een nau wer samengaan van west-Duitsland en Frankrijk tot gevolg heeft gehad. Vooral president De Gaulle toont zich allesbe halve ingenomen met de Amerikaanse politiek. Vooral daaruit vloeit ook voort zijn streven om tot een eigen atoomwa pen te kunnen komen, waarin hij wordt tegengewerkt door de Verenigde Staten Wanneer nog meerdere landen over atoomwapenen gaan beschikken en daar voor de nodige proeven willen nemen, dan wordt het uiteraard nog moeilijker om tot een vergelijk te komen over het staken van kernproeven. Maar aangezien Rusland en Amerika, ondanks de aan drang in de wereld, daarover toch al niet tot een overeenstemming kunnen komen, het nemen van de proeven integendeel steeds door gaat, lijken de bezwaren te gen een derde of vierde atoommacht steeds irrieëler. Men zou zich in Europa wel wat onafhankelijker willen maken van de Amerikaanse en Russische poli tiek, waartussen men zich steeds meer bekneld voelt. Temeer groeit dit verlan gen nu het vertrouwen slinkt in de standvastigheid van de Amerikaanse po- Iitiek, waaraan men een zekere weekheid meent te bespeuren. President Kennedy heeft nog niet het verlossende woord, laat staan de daad kunnen vinden om het groeiend onbeha gen m zijn politiek een halt toe te roe pen. De bondgenoten van Amerika waaronder ook Nederland, kunnen be paald niet juichen over de leiding die er van dit land uitgaat, waarbij de belan gen dezer bondgenoten steeds meer en bagatelle" worden behandeld, steeds meer begint helaas de mening post te vatten, dat de regering van president Kennedy niet de gelukkigste is die de erenigde Staten tot nu toe heeft geleid. Europese zwemkampioenschappen te Leipzig. Ria van Velsen in actie. JAARLIJKSE COLLECTE VOOR HET KONINGIN WILHELMINA FONDS. Het Koningin Wiihelmina Fonds voor de Kankerbestrijding houdt zijn grote jaarlijkse collecte begin september. Zolang in Nederland nog één van elke vijf sterfgevallen zijn oorzaak vindt in kanker, is de bestrijding van deze ziekte een zaak waaraan niemand zich kan onttrekken. Behalve het feit dat kankerbestrijding zovelen aangaat, vergt het enorm veel geld. Voor het onderzoek naar de oorzaak van kanker, voor de inrich ting en instandhouding van kostba re laboratoria en ziekenhuizen, voor alles wat er verder nog aan zorg komt kijken, zijn kostbare materialen en zeer veel deskundigen nodig. Boven dien moeten apparatuur en uitrusting steeds worden vernieuwd om de pa tiënten te laten profiteren van de| nieuwste vindingen. Dat alles kost onnoemelijk veel geld. Voor dit geval, waar geluk en gezond heid zo nauw aan geld gekoppeld zijn, willen wij graag een beroep doen op onze lezerskring door te zeggen geeft wat U missen kunt en doe er dan nog iets extra bij. Kankerbestrijding is een taak van het gehele Nederlandse volk. Bestrijdt het leed dat kanker heet STERRIT van tempo. De Ren- Tourvereniging Tempo heeft een sterrit van 60 en 80 km. naar Soest georganiseerd en 47 rijders heb ben zich afgemeld bij restaurant Zon- neheuvel. Van hen reden slechts 5 deelnemers 40 km. De rijders kwamen uit Amsterdam, Is muiden, Alkmaar, Bergen op Zoom! Beverwijk, Loosduinen, Rotterdam! Leiden en Soest en omstreken. De groepsprijs, ter beschikking ge steld door kousenreparatie-inrichting v. d. Broek te Soestdijk werd gewon nen door Olympia uit Amsterdam de vereniging die met 12 rijders deel nam. Tweede werd de Kampioen uit Scheveningen met 9 rijders en derde de vereniging Amersfoort met 6. De jongste deelnemer was de negenja rige Cortje Brons, de oudste de heer V. S. ten Haaf, 72 jaar. BOCHT BIJ zonnegloren. Er zijn nog steeds automobilisten die zo onzinnig hard door de uitstekende bocht bij Zonnegloren rijden dat ze hun stuur niet kunnen houden en tegen een boom terecht komen of van de weg raken. Dat gebeurde het afgelopen weekend een militair. D. v. d. H. uit Laren, die met een personenauto tegen een boom terecht kwam. De wagen werd zwaar beschadigd maar de militair werd slechts heel licht gewond. WIELERVIERDAAGSE VOLLEDIG GESLAAGD. Toen wethouder W. G. van Zadelhoff, de korpschef van de Soester politie, voorzitter van de ren- en touristen- vereniging Tempo enige weken ge- leden met circulaires belangstelling voor een wieler-avondvierdaagse - te financieren door het bedrijfsleven - trachtten te wekken, waren er vele pessimisten die niet geloofden dat dB mogelijk was. Zij hebben ongelijk gehad, want deze eerste wielervierdaagse m onze ge meente is een enorm succes geworden en het duidelijkst was dit vrijdagavond merkbaar. Duizenden mensen op de been en een regen van geldpreniies die haast niet te verwerken was. Honderden guldens werden voor de hard fietsende leden van de tien ploe gen ter beschikking gesteld en menig renner ging met heel wat prijzen naar huis. Aanvankelijk lag het in de bedoeling naast de prijs voor de strijdlustigste renner een pechprijs beschikbaar te stellen. Het is jammer dat dit niet ge beurd is, want dan zou Gerrit Rut- tenberg waarschijnlijk beloond zijn voor alles wat hij in deze ronde gepres teerd heeft. Hij reed met- Jaap v. d. Burgt, Adri Doekemeijer, Klaas van 't Klooster en Wim Schaeffer voor lood- gietersbedrijf Van de Pol. Doekemeijer Van t Klooster en Schaeffer hebben zich nagenoeg steeds in het peleton laten meevoeren en Ruttenberg lever- I de alleen strijd. Jaap v. d. Burgt was een expert in het uitvallen en op de vierde avond verscheen hij maar niet eens aan de start. Blijkbaar was het niet tot hem doorgedrongen dat ren ners verplichtingen hebben tegenover de sponsors die 180,— voor een ploeg moesten neertellen. De ploeg van de Magneet was even min succesvol, hoewel mannen met klinkende namen als Teus van Tol en Cor Rutgers deel uitmaakten van deze ploeg. De ploeg van Polynorm, met Piet van Dijk uit Wormerveer als sterkste man, had het meeste succes, maar de presta tie van de Avia-ploeg is eveneen heel bijzonder. En dat was zeker verdiend, want Avia heeft heel wat voor deze wielervierdaage gedaan en bijzonder veel premies beschikbaar gesteld. De ploeg van Hei leken (café Zonne- heuvel) deed het ^ok bijzonder goed en de grote man in deze ploeg was Richard v. d. Smirren, die de beker won welke beschikbaar gesteld was voor de meest strijdlustige renner. De ploeg van café Soestdijk had in Enting, Van der Wijk en Rabe sterke renners, die voor voldoende punten zorgden om een redelijke klassering te waarborgen. De ploeg van de Kat Emaille had nagenoeg alles te dan ken aan het sterke rijden van Emo uit Utrecht, terwijl de ploeg van de Ocriet het moest doen met de twee schamele punten die Stekelenburg wist tr behalen. De stemming zat er vrijdagavond al gauw goed in en de renners werden beloond met vele premies. Daaronder 25, van het aanstaande echtpaar G-. en A. Hornsveld, dat de ploegen wilde doen delen in de vreugde van de komende bruiloft. Na wat wisselen van plaatsen aan de kop namen Jaap Frakking, Richard van der Smirren en Piet van Dijk de leiding en zij behielden deze tien ron den. Later sprak Lagrand een woord je mee en hij bleef dit doen. Ir het peleton brachten Den Hartog en Ruttenberg wat muziek, maar de Utrechtse renner ging ook naar voren en opnieuw was hij kanshebber voor de eerste plaats. Van Dijk won echter, Den Hartog werd tweede, Lagrand derde, Frakking vierde, Van der Smirren vijfde, Enting zesde, Heusinkveld zevende, Van der Wijk achtste, Breeuwer negende en Van Lagterop tiende. In café Soestdijk reikte ere-voorzitter J. v. d. Broek van Tempo de prijzen uit. Daarbij werden de eindklasserin gen bekend gemaakt. Ploegenklassement1. Polynorm 67 2. Avia 57 3. Mercurius 28 4. Hei- neken 23 5. Café Soestdijk 19 6 Mercedes 15 7.. Kat Emaille 11 8 Ocriet 2. Individueel klassement1. P. v. Dijk (Polynorm) 39 2. H. den Hartog (Avia) 33 3. J. Frakking (Mercurius) 22 4. J. Lagrand (Polynorm) 20 5. R. v. d. Smirren (Heineken) 166. W. Breeuwker (Avia) 16 7. C. Schijf Mercedes 15 7. Kat Emaille 11 8. Ie) 11 9. H. Enting (café Soestdijk) 10. J. v. d. Wijk (café Soestdijk) 9 11. C. Heusinkveld (Polynorm) 8 12. A. Veenendaal (Avia) 8 13. J. de Kok (Mercurius) 7 14 L. te Riele (Heine ken) 6 15. C. Witthoud (Mercurius) 3 16. J. Stekelenburg (Ocriet) 2 17. W. van Lagterop (Polynorm) 1 18. J. van Galen (Heineken) 1. Fruitmanden, taarten, dozen vruchten, een scheerapparaat (Radio de Jongh) voor Jaap Frakking, een horloge (fa. Van Wieren) voor Piet van Dijk, een vulpen (Minerva) voor Hans den Har tog en vele tientallen enveloppen vormden de beloning aan de renners, die voor een groot deel zorgden voor het succes van deze eerste wielervier daagse. Tempo, de sponsors van de ploegen en de schenkers van de premies zorgden echter ook voor be hoorlijke porties. De eerste wieler-avondvierdaagse is achter de rug en aangenomen mag worden dat dit succes zal leiden tot een tweede vierdaagse in 1963. Gelukkig heeft aannemersbedrijf H. A. van Asch bij het scheiden van de markt begrepen dat Ruttenberg recht had op een beloning voor zijn zwoegen zonder steun en een pechprijs van 25. voor hem ter beschikking gesteld. BILJARTVERENIGING CENTRAAL 20 JAAR. Vandaag bestaat de biljartvereniging Centraal 20 jaar en dit vierde lustrum wordt in tegenstelling tot het derde heel sober gevierd met een nederlaag- tournooi dat thans aan de gang is. Hieraan nemen de Soester verenigingen Centraal, K.W.S. en De Vriendschap deel, uit Baarn K.O.T., Onder de Lin den en Ons Genoegen, uit Amers foort Leusderkwartier, uit Hilversum De Doelen en uit Amsterdam Excelsior. Het bestuur, bestaande uit de heer L. Wissink, voorzitter, A. Verkerk, secre- tsris-wedsrijdleider en B. Nagel, sinds 10 jaar penningmeester, hebben hiertoe in overleg met de leden besloten om dat het te duur wordt elke vijf jaar een receptie te houden zoals het vorig jaar. Het ligt dan ook in de bedoeling over 5 jaar, bij het zilveren jubileum feest te vieren. Op 9 augustus 1942, midden in de oorlog, werd in café Centraal een be spreking gehouden, die ten doel had de oprichting van een vereniging mo gelijk te maken. Op 18 augustus wa ren er wedstrijden om propaganda te maken en op 21 augustus vond de op richtingsvergadering plaats. De naam „Centraal" werd gekozen om dat café Centraal het clublokaal werd. De heer H. van Breukelen werd tot voorzitter gekozen, H. van Sitter tot vice-voorzitter en A. J. Verkerk tot secretaris-penningmeester. De heer Ver kerk is thans 20 jaar secretaris. De heren C. Stalenhoef en H. Pohlman werden tot commissaris benoemd van de nieuwe vereniging die met 9 leden startte. Thans zijn er 17. Reeds in het eerste jaar werden suc cessen behaald. De heren C. Stalen hoef en A. J. Verkerk werden persoon lijk kampioen, respectievelijk van de eerste en tweede klasse. Nog in de oor log werden meer successen behaald, maar de vereniging leed ook een ge voelig verlies toen voorzitter Van Breukelen door de bezetter gefusilleerd werd. Na de bevrijding werd een wedstrijd georganiseerd waardoor zich nieuwe leden aanmeldden. Ieder jaar werd voortaan deelgenomen aan de compe titie van het district Gooi- en Eemland. In 1945 werd een team, bestaande uit W. Dijkman, D. Kater, H. Pohlman en Th. de Ruig kampioen. Dit was het vierde team van de vereniging. Het tweede bezette een tweede plaats. Bij de persoonlijke kampioenschappen van het district werd de heer R. van der Linden eerste in de derde klasse libre. Bij een driekamp in Den Haag kwamen de deelnemers van Centraal met een grote beker naar huis. In het vierde jaar van het bestaan der vereniging werd het district „Gooi en Eemland" gewijzigd in „Eemland". In dat jaar werd door A. v. d. Stam, R. v. d. Linden en J. van Breukelen deelgenomen aan een landelijke com petitie, maar het succes was niet groot. Een beter resultaat leverde het deel nemen aan wedstrijden van het nieuwe district op. A. J. Verkerk werd kam pioen in de cadre klasse met een ge middelde van 8,33 en hiermee promo veerde hij naar de derde klasse. J. Waasdorp werd kampioen van de Menig Soester zwementhousiast heeft zaterdagmorgen de schrik van zijn leven gekregen toen hij in de ochtend bladen las dat de Europese zwemkam pioenschappen 1966 zijn toegewezen aan ons land en dat Utrecht die kam pioenschappen zal krijgen. Het gemeen tebestuur van de domstad heeft de toezegging gedaan dat een nieuw bad gebouwd zal worden voor deze kam pioenschappen, dat er een tweede bad zal komen voor de waterpolowedstrij- den en dat er flats gebouwd zullen worden voor de 1000 deelneemsters, deelnemers en officials. Na de kam pioenschappen zullen deze flats dan als gewone huurhuizen dienst doen. Zij die hiervan schrokken vroegen zich af „En Soest dan Gelukkig blijkt dat dit bericht heel erg voorbarig is, want de K.N.Z.B. heeft nog helemaal geen beslissing ge nomen. Utrecht en Heerlen willen die kampioenschappen hebben en Soest is er evenmin afkerig van. Soest kan ech ter geen baden bouwen en flats neer zetten. Dat is echter helemaal niet nodig, want ons vernieuwde natuurbad is volgens experts voor deze kampioen schappen uitermate geschikt, mits er een toren van 10 meter komt. Die kost een slordige tien mille en het zou al heel gek zijn als die er niet zouden komen. Het onderbrengen van de 1000 deelneemsters, deelnemers en officials zal ook wel op te lossen zijn, dus wat dat betreft zijn we verder dan Utrecht, waar men slechts plannen heeft, waarvan nog maar afgewacht moet worden of rijk en provincie die goedkeuren. Utrecht kan als gemeente natuurlijk meer dan Soest, maar Utrecht heeft geen Soester duinen, die voor de bui tenlandse deelneemsters en deelne- ruerir vra&i-s^Iiijrïü^k- IrGel vrat aantrci::- keiijker zullen zijn dan het Vreeburg of de Maliebaan. Er is dus geen enkele reden tot wan hopen, al zal er heel wat moeten ge beuren om dit grote sportgebeuren op Soester grondgebied te doen plaatsvin den. KANTMAN. eerste klasse libre met een gemiddelde van 5.38. Bij het eerste lustrum bestond het bestuur uit de heren R. v. d. Linden (voorzitter), A. J. Verkerk (secretaris penningmeester), H. van Sitter (vice- voorzitter), G. Boudewijn en J. van Ereukelen (commissarissen). Het eerste lustrum werd gevierd en van de weduwe van de overleden voorzitter kreeg de vereniging een prijzenkast. Het feestcommité bestond uit de heren D. Kater, J. van Oord en P. Brekelmans. Het tweede lustrum werd in 1952 gevierd. „Dat Uw vereniging nog ve le jaren mogen bloeien in Uw belang en in het belang van de biljartsport", was de wens van de biljartvereniging „d'Oranjeboom". Deze wens stond op papier. Zij werd ingelijst en naast de prijzenkast van de vereniging gehan gen. De successen hielden niet op. Promo tie van de heren Loor, Verkerk en Van Ewijk en ook de huidige voorzit ter bleef niet achter want hij behaalde het kampioenschap van de tweede klasse van het district Eemland. Ook het derde lustrum werd gevierd, maar terecht doet de vereniging het nu kalmpjes aan, want de viering van het zilveren jubileum in 1967 zal heel wat van de kas vergen. VOETBAL TEN BATE VAN CHRONISCHE PATIËNTEN. De korpschef van politie, hoofdinspec teur C. van Es, organiseert voor het begin van elk seizoen in de maand augustus een aantrekkelijke voetbal wedstrijd. Een gedeelte van de netto opbrengst is bestemd voor de afdeling Soest-Soesterberg van het Roode Kruis. Deze wedstrijd is ditmaal niet in Soest maar in Bussum gespeeld omdat de ontmoeting 't GooiVolendam samen viel met een rit van de wieler-avond vierdaagse en twee sportevenementen achtte de heer Van Es wel wat te veel van het goede. Ook in Bussum had de aktiviteit van de korpschef succes. Hij heeft 444, aan de penningmeester van het Roode Kruis kunnen overmaken. Hiervoor zullen in september 4 Soester chroni sche patiënten gedurende een week met het hospitaalschip „Henri Dunant" de vakantietrip van hun leven maken. EIERMARKT. Op de Amersfoortse weekmarkt werden aangevoerd 180.000 stuks. Hoender eieren van 13,— tot 13,75. Mid- denprijs ƒ13,40. Prijs per kg. ƒ2,16.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1