Een weersverwachting wordt geboren. 5S222.5ÖI D. ENG EL SOESTERBERG Kennedy's uitdaging. Krabbels van Knelis. Zoekt U 'n exclusief geschenk Dames- en Heren zegelringen, Heren zegelringen, UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Medische dienst. EEN PRODUCT VAN TOEGEPASTE WETENSCHAP. De wind waait ons door de haren, wanneer we op een terrein achter het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut te De Bilt staan en kijken naar de mensen, die in gevecht zijn met een geweldige ballon. Deze medewerkers van het K.N.M.I. zijn bezig een zogenaamde radiosonde op te laten. Onderaan de met waterstof gas gevulde ballon, waaraan de wind op het ogenblik hevig rukt, hangt een klein pakje met instrumenten. Door middel van een klein ingebouwd zendertje seinen deze instrumenten van 25 km hoogte geheel automatisch waarnemingen uit, die het instituut kan opvangen en verwerken. Op die manier krijgt men zeer waar devolle gegevens over de hogere lucht lagen, die van veel nut zijn bij het opmaken van weersverwachtingen. Als alles gereed is staken de heren de strijd met de wind, de ballon is los en hij stijgt naar hoger sferen, daarbij ge volgd door het radaroog van het K.N.M.I. vend en buigend over de gehele kaart. ,,Met gebruikmaking van onze .weten schap", gaat onze gastheer verder, „kunnen we de windrichting bepalen, regenzones vaststellen, alsmede de kracht van depressies en gebieden van hoge luchtdruk, kortom ons een klaar en duidelijk beeld vormen van de weertoestand over dat deel van de aar de." De berekening. „Nu komt echter het moeilijkste en dat is aan de hand van deze gegevens en met inachtneming van de dag daar voor, alsmede met de allernieuwste ge gevens die nog steeds binnenstromen, een verwachting op te maken van het weer in de komende vierentwintig uur. Wat zal een bepaalde depressie doen Wat de bewolking, wat de wind, waar daalt plotseling de luchtdruk onrust barend Vele vragen moetten worden beantwoord, alvorens men tot een re delijke verwachting kan komen. Dan buigen de meteorologen zich over de kaarten en gaan aan de hand van hun wetenschappelijke kennis een en ander interpreteren. Men weegt krach- Gouden geheel nieuwe collectie. ook met kleurstenen. Qa nourSPUKER TEL.2982 S0E5TERBERG5ESTR.26 Wij moesten na alles wat wij gezien en gehoord hebben eerlijk bekennen, dat we voortaan het weerbericht met meer respect zullen beschouwen en we verlaten het Koninklijk Nederlands Me- tereologisch Instituut te De Bilt met de overtuiging, dat daar de wetenschap wel speciaal wordt benut en dienstbaar wordt gemaakt aan ons allen NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 De meteoroloog bewerkt zijn kaarten. Door de radio-ontvanger horen we de instrumenten al werken „Piep, piep ....piep", de ballon is zijn reis begon nen en gedurende ongeveer een uur zal men zijn waarnemingen kunnen re gistreren. Tesamen met een wetenschappelijk ambtenaar van het K.N.M.I., die onze gids is gaan we langs de glazen bollen, waarmee de uren zonneschijn worden gemeten, de maximum- en minimum thermometers, de windvaan, die niet alleen de windrichting aan geeft doch ook de windsnelheid, waarbij alles keu rig netjes door middel van beinkte pennetjes op papier wórdt geregistreerd, minuut na minuut zonder dat iemand er naar behoeft te kijken. Tenslotte komen we in de telexkamer. Machine na machine spuwt zijn pa pierstroom, waarop voor een leek on begrijpelijke getallen staan. „Om een lang bericht kort te maken, gebruiken we een cijfercode, waardoor we, zoals u hier kunt zien" - onze gastheer toont ons het bericht van een waarnemingsstation - „van een enkel rijtje cijfers alle gegevens kunnen af lezen, die wij nodig hebben. Uit deze simpele cijferreeks lezen we af hoe groot de luchtdruk, hoe hoog de tem peratuur en hoe de luchtvochtigheid is, voorts lezen we de windrichting, de windsnelheid, het zicht, de algeme ne weerstoestand, de hoeveelheid be wolking, de soort bewolking, de hoog te van de wolkenbasis, de verandering van de barometerstand in de afgelo pen drie uur, kortom alles wat wij nodig hebben". Uit alle landen. Behalve uit Nederland en alle Euro- pese landen komen er berichten bin nen van Amerika en weerschepen op de oceaan en vliegtuigwaarnemingen, zodat we eigenliik alle weerkundige gegevens krijgen over het gehele noor delijk halfrond. I ten tegen elkaar af, houdt rekening met bepaalde natuurkundige wetten en met tientallen andere factoren. Dan komt men tot de conclusie, dat die depressie naar die bepaalde plaats zal gaan, dat een gebied van hoge luchtdruk boven dat land zich zal handhaven, dat de wind uit die richting zal waaien, dat de bewolking zo of zo zal zijn en dat er regen te verwachten is. Maar dan is men er nog niet, want het moet nog nauwkeuriger als het even kan. Hoe krachtig zal de wind uit die richting waaien Matig, krach tig, hard Krijgen we regen over het gehele land Is het plaatselijk, op vele plaatsen of Hoe staat het met de te verwachten temperaturen Waartussen zullen ze schommelen? En dat alles moet door de meteoroloog worden vastgesteld, waarbij de spe ling zo klein mogelijk moet zijn". En als het fout is Onze begeleider kijkt ons eens aan en lacht. Wij knikken begrijpend. „Er komt wel heel wat voor kijken", ver zuchten we. Onze gastheer vertelt verder over al die dingen van zijn magisch beroep. „Natuurlijk wordt er ook wel eens een fout gemaakt", merkt hij op. „Dan zit De Bilt er naast, zoals men dat noemt, maar wij trekken ons dat het meest aan en ijverig wordt er dan ge zocht naar de oorzaak van deze fout. Wat werd er verkeerd berekend Wel ke factor was aansprakelijk voor de an dere uitkomst Voor ons is dit van het grootste belang, want daarvan leert men tenslotte". „Kan men ook weersverwachtingen op stellen op langere termijn dan vieren twintig uur willen we weten. De me- tereoloog krabt zich eens achter het oor, lacht en kijkt bedenkelijk. „Kunnen Ja Maar hoe Het is al moeilijk om een weersverwachting ONTHEFFING VERBODSBEPALING. De firma D. en C. Hageman, Nieuwe- weg 68, heeft bij de gemeente een ver zoek ingediend om ontheffing van de I verbodsbepaling in de Hinderwet voor het oprichten van een slagerij met .worstmakerij, alsmede een automatiek met bereidingskeuken in het perceel Nieuweweg 68, waarvoor het totaal aantal electromotoren 6V2 pk bedraagt. De commandant van de vrijwillige brandweer en de directeur van ge meentewerken hebben geadviseerd de gevraagde ontheffing te verlenen. COCA COLA GAAT BOUWEN. N.V. Bottelmaatschappij „Het Gooi", producente van Coca Cola, die geves tigd is te Bussum, zal van de gemeente 7233 m2 grond kopen, gelegen bij het Weteringpad. Op deze grond zal een fabriekscomplex gebouwd worden voor de productie van Coca Cola. De prijs van de grond is 144.660,dus 20, per m2. VOORLOPIGE VASTSTELLING ONDERWIJSUITGAVEN. De bedragen welke voor leerlingen van lagere scholen en uloscholen van open baar onderwijs over het jaar 1961 door dc gemeente betaald werden zijn voor lopig vastgesteld op 54,73 voor een leerling van de lagere school en 67,17 voor een leerling van de ulo-school, ZIJTAK VAN FOEKENLAAN AFGESLOTEN. De gemeente zal op voorstel van het college van B. en W. een zijtak van de Foekenlaan voor het openbaar verkeer afsluiten in verband met de aanleg van een picknickplaats door de vereniging De Utrechtse Heuvelrug. Dit deel van de Foekenlaan is van geen enkele be tekenis voor het doorgaande verkeer. v, WEEDE5TR, 40 TEL:4361 Het instrumentarium, dat met de ballon omhoog gaat is klein en licht. Al deze gegevens worden door mede werkers op grote landkaarten aange tekend, die op die manier boordevol kleine cijfertjes en tekentjes komen te staan. Bij aandachtige beschouwing van alle cijfertjes, die de luchtdruk aan geven, zal men de plaatsen en gebie den kunnen vaststellen van lage lucht druk, dus depressies, alsmede die van hoge luchtdruk. Men kan plaatsen van gelijke luchtdruk met elkaar verbinden en zo ontstaan „isobaren". De wetenschappelijke ambtenaar toont ons een grote landkaart, waarop links Amerika, in het midden de Atlantische Oceaan en rechts west-Europa. We zien daarop gebieden van lage lucht druk of depressies, omkringd met een potloodlijn, we ..zien de „isobaren" gol- voor vierentwinig uur op te stellen die zal kloppen, laat staan, wanneer de termijn nog langer wordt. Oh ja, het gaat wel, maar dan zal men onher roepelijk met een grotere marge moe ten werken, dus meer speling, waar door de weersverwachting in waarde achteruit gaat. Een bijkomende moeilijkheid voor ons is, dat het weer in Nederland aanmer kelijk wisselvalliger is dan bijvoor beeld in Amerika. Daar heeft men het zover gebracht, dat men in staat is, zij het met de nodige speling, weers verwachtingen te geven voor drie tot vijf dagen, die vrij aardig uitkomen. Ook in Duitsland is men met dit soort weersverwachting bezig, doch men werkt daar volgens een ander systeem. OPENBARE NUTS BIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten Soestdijk. Nederlandse romans Bruyn-Ouwehand, Noodklokken over Washington. Cam- pert, Het leven is verrukkelijk. Christie, Drama in drie bedrijven. Durrell, Justine - Balthazar - Moun- tolive Hunter, Moeders en dochters. De Jong, Hannibal de Carthager. Larsson-Marcinkowska, In de schaduw van de houten brug. May, Oom Soes heeft gehuild. Moes, Heilig onge duld Oosterbroek-Dutschun, Trilo gie. Piccolomini, Een liefde in Siena. Ruyslinck, Wierook en tranen. - Williams, Ada Ballas. Buitenlandse romansDuits. Andres, El Greco malt den Grossinqui- sitor. Biehn en Herzogenberg, Grosse Welt reist ins Bad. Weil, Ans Endex der welt. Zweig, Schachnovelle. Engels Ertz, Now east, now west. Forester, The gun. Mac. Cullers, Clock without hands. Smith, Strange fruit. Boeken over allerlei onderwerpen. Boots, Langeveld en Simons, Mijnheer de voorzitter. Van Breda, Het grote vouwboek. Cohen, In opstand. Van Dam, Alles over konijnen. Dürrenmatt, Het huwelijk van de Heer Mississippi. Van Eden, Lioba. Van Egeraat, Gids voor Tsjechoslowa- kije. Euwe en Muhring, Schaken op reis. Hooftman, De snelste vlieg tuigen ter wereld. Kennan, Rusland en het Westen onder Lenin en Stalin. Lennard, Utrecht stad en provincie. Scott-Mincrieff, Veteran and Edwar- dian motor cars. Soustelle, Zo leefden de Azteken. Strijbos, De vogels van zee en strand. Strijbos, De vogels van bos en heide. Toland, De slag in de Ardennen. Dominicus, Schrijft U ook zulk Nederlands Van de Keuken, Touch up your English. Mooy, Frans in het dagelijks leven. Teengs, Italiaans in het dagelijks leven. Teusink, Duits in het dagelijks le- Dokter J. C. Lucas, Simon Stevinlaan 1, Soesterberg, tel 03463200, neemt het a.s. weekeinde de artsendienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter te Soesterberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 3402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Ha- gedoorn te Soesterberg. MUZIEKMIDDAG VOOR BEJAARDEN. Het bestuur van de algemene bejaar- densocieteit kan ervan verzekerd zijn dat het door de bejaarden op hoge prijs wordt gesteld dat er zoveel voor hen gedaan wordt om hun leven te veraan genamen. Men kent nu gezellige mid dagen, waar men uit de afzondering treedt en elkaar ontmoeten kan om een gezelschapsspelletje te spelen of een gezellig praatje te maken. Deze middagen worden zo nu en dan nog afgewisseld met een muziek- of zang uitvoering, die geheel op de smaak van de bejaarden is afgestemd. Zo heeft het bestuur nu kunnen aan trekken het Bejaardenkoor uit Amers foort, dat voor de bejaarden komt op treden op donderdagmiddag 30 augus tus a.s., om drie uur, in de Gerefor meerde kerk aan de Rademakerstraat. Dit koor, dat in tal van bejaardenkrin gen reeds een grote bekendheid ge niet, bestaat alleen uit bejaarden en heeft al eens deelgenomen aan een concours van bejaardenkoren en hoopt dat ook in oktober weer te doen. Het koor bestaat uit vijftig leden, da mes en heren. Dirigent is de heer Gottschal en de piano-begeleiding wordt verzorgd door mevr. Stahlberg. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika, s.s „Rotterdam", 26 aug, s.s. „Maasdam", 27 aug., s.s. „Waterman" 29 aug. Argentiniëm.s. „Montferland" 29 aug. en m.s. „Cap San Marco" 30 aug. Australiëm.s. „Oranje", 27 aug. en r.,.s. „Serooskerk", 28 aug. Brazilië m.s. „Cap Vilano", 28 aug. en m.s. „Cap San Marco", 30 aug. Br. O. Afrika m.s. „Jean Laborde", 30 aug. Canada s.s. „Rijndam", 26 aug. en m.s. „Pr. Irene", 29 aug. Chilim.s. „Buntenstein", 30 aug. Indonesië verkeer gestaakt. Ned. Antillen, m.s. Hermes", 28 aug. Nw. Zeeland m.s. „Oranje" 27 aug. Suriname m.s. „Oranjestad", 29 aug. Rep. van Z.-Afrika en Z-W-Afnka s.s. „Overijssel", 26 aug. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de post kantoren. President Kennedy heeft een reeks nieuwe begrippen de wereld in ge stuurd met pakkende namen als de „new frontier", de nieuwe grens of de „grote uitdaging", termen die van over de oceaan beluisterd vaak te onduidelijk zijn om er meer in te zien dan tref fende leuzen zonder veel concrete in houd. Tenslotte houden de kolossale be dragen die de V.S. bestemmen voor de hulp aan het buitenland en voor hun - en ook west-Europa's - defensie de mythe levend dat Amerika onmete lijk is. En geld hoeft dan niet gelukkig te maken, in de stoffelijke zorgen van de miljardairs gelooft niemand erg. Zo'n visie is fout. Washington heeft degelijke zeer concrete problemen. Dit is er één door de bevolkingstoename zijn er ieder jaar eigenlijk drie mil joen nieuwe banen nodig. In de helft daarvan wordt voorzien doordat men sen dood gaan of met pensioen of om andere redenen ophouden met werken, vrouwen bijvoorbeeld die door hun ge zin kantoor of fabriek op moeten geven. Resteert de behoefte aan anderhalf mil joen arbeidsplaatsen door de groei der bevolking. Daar komen er nog eens anderhalf miljoen bij doordat zelf denkende machines dure werkers ver vangen, de automatisering. Naar kortere werkweek Een sterk voorbeeld geven de kolen mijnen, waar vorig jaar eenzelfde pro- duktie als in 1950 met een derde der mankracht werd behaald. Elders in de industrie en de landbouw is het na venant, zelfs in de sector van de dienst verlening help-u-zelf-winkels en doe- het-zelf-rage. Het ministerie van ar beid schat zelfs dat er wekelijks 35 duizend Amerikanen werkloos worden door automatisering, dat is de wer kende bevolking van een flinke stad. Zelfs door het creëren van deze drie miljoen nieuwe arbeidsplaatsen is men ei dan niet. Sinds enige jaren is er in de V.S. ook een legioen van werklo zen, zo'n vier- tot vijfmiljoen man sierk. Dat is Kennedy's „grote uitda ';ng" bepaald dus niet een loze frase. De vakbonden zijn ten strijde getrok ken met een simpele oplossing. Ze zeggen verminder de nu gebruike lijke veertig urenweek tot een van 35. Dan stijgt de behoefte aan werkkracht theoretisch met een zevende oftewel ruim veertien procent. Het reservoir der werklozen bedraagt vijf tot zeven procent der werkzame bevolking. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak elache het om dat verhaol in de kraante van die braandweere in de buurt van Steenwiek. Bie 'n boerderie brak braand uut en d'r wier n braandweerkomme- daant oppetelefeneerd. Wullie komme nie, zee die, jullie mot te maor naor Boerekoolstronkeraodeel opbelle. Boerekoolstronkeradeel wier oppetelefeneerd maor die kommedaant was nie tuus of hie lag te slaope of hie zat 'n slokkie in de kroeg te drin- ke. En die schuur bie die boerderie maor braande. Die boer belde toeng naor Andieviestronkeradeel en die man- ne kwaome meteen en begonne meteen te spuute. Daor komme de manne van Boerekoolstronkeradeel mitter spuute en mit de kommedaant, die zullie uut ze bed of uut de kroeg ehaold hadde. En laot daor ok de braandweer komme van die eerste kommedaant die oppe telefeneerd wier en ezeid had dat de braandweer van Boerekoolstronkerao deel dat zaokie maor mos opknappe. Fmg veur die boer dochie messchien, waant mit drie braandweere kejje heul wat gauwer blusse as mit één braand weer. Jao dat kejje net denke. De braandweerkommedaant van Boerekool stronkeraodeel zee teuge de braand weerkommedaant van Andieviestronke- raodeel dat ie mos opkrasse omdattie bie die braand niks te maoke had en die aandere braandweerkommedaant zee utzellefde. En daor stinge die man ne te heskresse en dat vuur maor lache, waant zolang die ant bekvechte waorè wier d'r nie eblust. En die boer wier netuurlek zo kwaod dattie d'r haost wat van kreeg. Zuk lache om zukke hufters van kérels. Dat ken bie ongs nie beure. Wullie hebbe eiges 'n braandweer en hoeve nie te wachte op Boerekoolstronkeradeel en Andieviestronkeraodeel of hoe die ge- huchte heette magge. En wullie hebbe 'n kommedaant die messchien ok wel us wat te heskresse ken hebbe, maor dan gaon ze manne deur mit spuute. Hejje nie in de gaote ehad dat ut de heule zoemer in ongs darrep gin enkele keer ebraand het of maor 'n heule enkele keer. Da komt omda wullie zo'n beste braandweer hebbe. 't Vuur het teuge zien eige ezeid, laok maor niks uuthaole, waant die manne van Groart kenne veul harder loope en blusse as ik ken braande. En toeng gong 't vuur naor de streek rond Boerekoolstronke raodeel en Andieviestronkeradeel. Daor kejje nog us lache zeeje de vlam- me teuge mekaor. £4CM0llRljü; •- AMERSFOORT H Een 24-urenweek. De regering voelt daarvoor niet zoveel, tenzij de vakbonden met een evenredige loonsverlaging van veertien procent genoegen nemen en dat is hun bedoe ling niet. Dan, zo rekent de regering voor, stijgen de prijzen, komt er infla tie, en de V.S. komen nog zwakker te staan in de exportmarkt vol concur rentie. Met zo'n oplossing komen de Amerikanen van de regen in de drup, constateren minister van arbeid Arthur J. Goldberg en economisch adviseur van de president prof. Waler Heller. De enige oplossing is, naar hun mening, doen wat in west-Europa zo goed lukt in economische expansie de produktie opvoeren en die ook verkopen. Het plan der vakbonden, met duurder artikelen als konsekwentie, torpedeert dit stre ven. Niettemin zijn verscheidene bon den de slag al begonnen. De electriciens van New-York hebben er een 24-uren week uitgesleept en dat succes heeft een hele reeks andere vakorganisaties geïnspireerd tot eisen die gemakke lijk kunnen leiden tot stakingen. oor de regering zit hier nog een extra kwade kant aan. Ze heeft met harde hand de staalfabrikanten gedwongen een prijsverhoging ongedaan te maken, wat Kennedy's naam in industriële kringen geen goed heeft gedaan. Als hij niet minstens zo hard optreedt te gen de vakbonden, verspeelt hij hele maal het toch al geslonken vertrouwen van de zakenwereld. Maar door hard op te treden jaagt hij zijn eigen kie zers tegen zich in het harnas. Kennedy en zijn adviseurs weten, dat wat de economie der V.S. nodig heeft iets is als onder de naam van het be kendste maar niet enige Europese voor beeld, Wirtschaftswunder, wereldbe roemd is geworden. Een aantal belas tingmaatregelen lagen kant en klaar voor dat doelde economie een gro ter expansie te geven. De president heeft ze voorlopig moeten uitstellen, niet omdat ze niet verant woord zouden zijn geweest, maar al leen omdat in senaat en congres teveel tegenstand te duchten was. Hoe plezierig het ook is voor een poli ticus die herkozen wil worden om be lastingverlaging te propageren, in dit geval verklaarden de kandidaten voor een nieuwe ambstermijn zich tegen ze vertrouwden niet dat de V.S. het re sulterende begrotingstekort makkelijk konden dragen. Kennedy's grootste op gave is het vertrouwen te kweken dat hij nodig heeft om steun te vinden bij zijn pogingen een antwoord te vinden op de „grote uitdaging". Dit blijkt moei lijker dan hij en de zijnen ,n jaar geleden nog dachten.

Soester Courant | 1962 | | pagina 10