De moord op de muur. RAIFFEISSENBANK KRIJGT BIJKANTOOR. HET TRIESTE TRIER. HET OOG GERICHT OP TELEVISIE. TELEF. BRAM)WEER 3 3 3 3 VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962. 41e JAARGANG No. 66. SOESTER OURANT f v Verschijnt Iedere dinsdag en vrtjdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De koelbloedige moord op de achttien jarige vluchteling Peter Fechter, die de Oostduitse Vopo neerschoot en liet doodbloeden bij de Berlijnse muur, heeft de woede van de Westberlijners op kookhitte gebracht. Dit gruwelijke staal van onmenselijkheid plus de er gernis van een jaar muur zijn losge barsten in opstootjes, waarbij de bus met Russen menige malen bekogeld werd die dagelijks uit oost- naar west- Berlijn trekt voor het aflossen van de wacht bij het Russische oorlogsmonu ment. Zo heftig waren die relletjes dat de politie geen kans zag herhaling te voorkomen. De woede uitte zich ook in gejouw tegen de Amerikanen die in jeeps bij de doorlaatpost in de Frie- drichstrasse rondreden. Burgemeester Willy Brandt werd met gejoel in de rede gevallen toen hij zijn burgers tot kalmte aanmaande. Dat zelfs zijn invloed niet voldoende is om de gemoederen te bedaren, is een ster ke aanwijzing dat het niet overdreven i-; als de Amerikaanse commandant Watson zijn Russische collega onder het oog brengt dat „dergelijke onduld bare voorvallen de ernstigste gevolgen kunnen hebben". Welkome aanleiding. Voor Chroesjtsjow komt dit in feite zeer gelegen, al kan men niet aanne men dat de moord op de muur in koe len bloede beraamd is. Maar als de ste delijke overheid en de geallieerden in west-Berlijn moeite gaan krijgen de bevolking rustig te houden, dan ver leent dit feit des te meer kracht aan Chroesjtsjows argument dat west- Berlijn een haard van onrust is, die nodig onder zodanig bestuur moet worden gebracht dat de buren (in casu de D.D.R.) zich niet bezorgd behoeven te maken. Hierop doelde Willy Brandt toen hij zijn Berlijners op het hart drukte niet de Russen in de kaart te spelen. Het gevaar dat de Westberlijners in derdaad zullen proberen zélf krachtig -op te treden tegen de muur, is niet denkbeeldig. Tenslotte zijn het aan deze kant van Ulbrichts muur dezelf de soort mensen als aan de andere kant, die indertijd met stenen en fles sen benzine een hopeloze strijd tegen de Russische tanks begonnen. Geen goed teken. Of het zover komt, hangt er voor een groot deel van af of er de eerste da gen iets gebeurt dat de volkswoede doet overkoken. In dat opzicht is het niet bemoedigend dat de Russische commandant ongelezen een brief te rugstuurde van zijn westelijke collega's, die met hem wilden overleggen hoe te voorkomen dat iets onherstelbaars ge beurt. Er komt dus geen overleg. Men kan slechts hopen dat het gezonde ver stand de Oostduitsers tot het inzicht zal brengen dat niemand ermee gediend is de terecht geprikkelde Westberlijners tot het uiterste te tergen. De Sneekweek 1962 trekt weer veel kijkers en zeilers. Op het meer bij harde wind, nu en dan een vleugje zon, maar overwegend bewolkt weer met regen, scheren de boten over het water. Maar alleen voor de dapperen. De zeilers in actie. Op maandagmiddag 3 september zal de Raiffeisenbank - de voormalige Boeren leenbank - een bijkantoor krijgen op de Soesterbergsestraat, want pand nummer 14, dat bijzonder mooi geworden is, zal dan officieel in gebruik genomen .wor den. Velen zullen hierbij aanwezig zijn en zij zullen ongetwijfeld verrast zijn over dit fraaie gebouw waarvan de heer W. G. Hilhorst beheerder zal zijn. Ech ter pas als zijn gebroken been genezen is, want daarmee ligt hij thans op bed. De voormalige kassier van het hoofd gebouw, de heer C. v. d. Bremer, is thans directeur over het hoofdkantoor en het bijkantoor. De genodigden zullen in de gelegenheid gesteld worden het gebouw te bezich tigen, er is een receptie in „De Rank" en 's avonds kunnen belangstellenden een kijkje komen nemen in dit nieuwe bijkantoor van de Raiffeisenbank. Hendrik van Klooster, Wouter van Logtensteijn, Peter v. d. Bremer, Adri- anus Hilhorst Azn en Piet Hilhorst Rzn hebben op 30 december 1905 in de verste verte niet kunnen vermoe den dat de Boerenleenbank, waarvoor zij op die datum bij notaris jhr. Wil lem Eugéne Bosch van Oud Amelis- weerd waren, omdat hij behulpzaam moest zijn bij de oprichting, zo'n vlucht zou nemen. Dat er een tijd zou komen, waarin men de naam Boerenleenbank in Raiffeisen bank moest wijzigen om tenminste verschoond te blijven van het flauwe grapje dat dit een bank was waar je boeren kon lenen, al was dit natuur lek niet de voornaamste reden van de naamswijziging. Eind 1906 waren er 94 leden, die ruim 18000,ingelegd hadden. Peter v. d. Bremer was de kassier van de bank uitgezet kon worden. en alles wat gedaan moest worden werd bij hem thuis in de Steenhoff- straat gedaan. De eerste inleg die hij ontving was van zijn moeder, die daar mee haar vreugde uitte over het feit dat er een kleinzoon geboren was. Die kleinzoon was Cornelis van de Bremer, bijna 40 jaar kassier van de Boerenleenbank en thans directeur van de Raiffeisenbank. „Peter van Gart" had vele jaren lang een zeer mager salaris. In 1908 was dat 100,- per jaar en in 1909 125,-. Aanvankelijk ging het dan ook niet zo best met de nieuwe bank omdat men uitsluitend veehouders als lid had. Een belangrijk feit in het prille bestaan was het lenen van 5750,aan de gemeente en al gauw werden andere leningen verstrekt. Zelfs aan een schoolbestuur om een onderwijzer uit te betalen. Door financiële steun van de Boeren leenbank kon de Coöperatieve Land- bouwvereniging opgericht worden. Toen was men al zo verstandig geweest landbouwers aan te trekken en kort na de eerste wereldoorlog kregen de mid denstanders zoveel belangstelling voor de bank dat zij evenmin geweerd wer den. Zij gingen een belangrijk deel van de Soester bevolking vormen om dat onze gemeente zich sterk uitbreid de. In 1925 werd de heer C v. d. Bremer hulpkassier, als assistent van zijn va der en in 1927 kassier. Zijn vader werd toen hulpkassier. Na 1929 werden de tijden moeilijker en het zilveren jubileum werd gevierd toen de nood hoog was. Toch had de vereniging in die januarimaand van 1931 472 leden en 1,28 miljoen aan spaargelden. De maatschappelijke ont wrichting zette echter door en geld werd heel veel waard. Zo had de man die 325,wilde hebben 9 borgen nodig en een aanvraag van 55,- moest worden afgewezen. De economie herstelde zich langzaam, maar de tweede wereldoorlog kwam dreigend nader, al hadden slechts wei nigen dit in het oog. Direct na het uitbreken van deze oorlog leed de bank een gevoelig verlies door het overlijden van Hendrik van Klooster, die vele jaren de grote stuwkracht van de bank geweest was. Kort voor hem was de voorzitter van het bestuur J. J. v. Schadewijk overleden en het feit dat men de heer J. J. Koelman als voorzitter koos was het bewijs er voor dat men de middenstand als vol waardige leden erkenden, want de nieuwe voorzitter was een middenstan der. De oorlog was ook voor de bank moei lijk, maar er was geld genoeg in om loop. In 1943 betekende het overlijden van Peter v. d. Bremer, die bijna 40 jaar kassier en hulpkassier geweest was, een verlies voor de bank. Na de bevrijding kwam de grote bloei. Kassier C. v d. Bremer, die in 1927 met 7 ton omzet te maken had, ging met miljoenen rekenen en thans is een omzet van tien miljoen geen bijzon derheid meer. In 1945 het 40-jarig be staan, in 1955 het vijftigjarig bestaan en de Boerenleenbank, die zo eenvou dig begonnen was, werd steeds meer een „echte" bank. De Centrale Bank beschikt thans over 720 banken in ons land en 140 vestigingen. Het spaarsaldo is ruim 3,1 miljard en onder alle banken ter wereld neemt de Raiffeisenbank de eervolle 75-ste plaats im_ Voor Soest is het van groot belang geweest dat gedurende ruim zestig jaar het geld dat bij de Boerenleenbank - en later de Raiffeisenbank - in bewa ring gegeven werd in eigen gemeente Vele mijlpalen heeft de Raiffeisenbank al in haar geschiedenis gehad. In 1951 de opening van het nieuwe gebouw aan het Kerkplein, de viering van diverse jubilea en maandag 3 september 1962 zal een datum zijn waarop een nieuwe mijlpaal bereikt wordt. En de volgende mijlpaal zal on getwijfeld de viering van het zestig jarig bestaan zijn. Hotel Trier is bezig een puinhoop te worden en vele Soester ingezetenen zijn de mening toegedaan dat de ge meente maar eens moet ingrijpen. Misschien zou dat kunnen, maar dan moet het door de gemeente Baarn ge beuren, want Trier ligt op Baarns grondgebied al wekt de ligging de in druk dat het tot Soest behoort. Waar schijnlijk heeft dan ook een Soester ingezetene met zwarte verf de naam Trier in Triest verandert. Overigens een hele juiste vondst, want het is een triest geval. En dat zou het helemaal niet behoeven te zijn, want in 1960 kocht de heer Van der Assem uit Wassenaar het ho tel van de toenmalige eigenaar, die te vens eigenaar van hotel Den Treek in Leusden is, het leegstaande hotel, dat ■wel geen fraaie aanblik bood, maar toch nog geen ruïne was, zoals nu. De heer Van der Assem, die reeds ho telhouder is, heeft het plan Trier te laten slopen en er een nieuw hotel van 16 kamers neer te laten zetten. Dat hotel zal dan ook Trier heten. Er wer den tekeningen gemaakt, die de goed keuring van de bevoegde instanties verkregen, maar op de bouwvergunning wordt nog steeds gewacht. Dit houdt in dat niet gesloopt mag worden. Daarvan trekt de lieve jeugd zich ech ter niets aan en wat van Trier over gebleven is biedt een bedroevende aan blik. Alle ruiten kapot en van binnen een enorme ravage. Dat is geen visitekaartje voor Soest en Baarn en zeer zeker ook niet van het paleis, dat op slechts enkele honderden meters afstand ligt. Ook is het geen compliment aan het adres van de dappere Christoffel Pullman, wiens standbeeld aan de overkant van de weg dagelijks geconfronteerd wordt met deze ruïne, die de andere ruïne in onze gemeente - die van Soesterberg - al aardig in afzichtelijkheid begint te be naderen. Het hotel kreeg zestig jaar geleden de naam Trier. Niet naar de Duitse plaats van die naam, maar naar de nieuwe eigenaar, de heer C. Trier, die uit Pilsen in Tsjecho-Slowakije kwam om hier twee hotels te kopen. „Polen" in Amsterdam en het hotel op de grens van Soestdijk en Baarn, dat hij zijn naam gaf. Trier werd al spoedig bekend en niet in het minst om het feit dat men in dit hotel niet alleen het vrij slappe lagerbier kon drinken, maar ook Pils- ner bier. De heer Trier was namelijk de man die het pilsje invoerde. Hij liet het uit zijn voormalige woonplaats Pilsen komen en het ijs dat de drank op temperatuur moest houden, kwam uit Scandinavië. Trier had in deze tijd 16 kelners en vier koks en van ver uit de omtrek kwamen de bezoekers met rijtuigen naar het befaamde hotel waar vaak militaire orkesten concerten gaven. De heer Trier overleed in 1919 en het hotel kwam in handen van de heer Schmidt. De faam van Trier verdween langzamerhand, maar nog tweemaal kwam het hotel in het middelpunt van de belangstelling te staan toen er de telexapparaten werden opgesteld die in 1938 en 1939 de wereld het bericht brachten van de geboorte van prinses Beatrix en Irene. In die tijd was het hotel reeds sterk verouderd, want er waren geen vaste wastafels en om tien uur ging de zaak dicht. Helaas is niet te verwachten dat de bouwvergunning spoedig verleend zal worden, "want de situatie bij Trier is verward. Er zijn plannen over het door trekken van wegen en niemand weet nog precies welk plan uitgevoerd zal worden. Men weet namelijk niet of de nieuwe rijksweg over de Eng zal lopen ot bij het paleis zal afbuigen om door de polder naar Amersfoort te gaan en ook is er nog een plan dat voorziet in het doortrekken van de Biltseweg naar de Stadhouderslaan. En met deze plan nen heeft Trier te maken omdat het aan deze beide wegen ligtde rijks weg en het verlengde van de Biltse weg, de Praamgracht. Het is echter wel te hopen dat men met slopen niet wacht tot de goedkeuring voor de bouw verleend is, want anders zal Trier een volledige puinhoop zijn voor het nieuwe hotel gebouwd zal worden. GOKKER VOOR DE RECHTER. Het was niet zo'n groot bericht dat enige maanden geleden in nagenoeg alle dag- en nieuwsbladen stond, maar de aanleiding tot dit bericht betekende voor aannemersbedrijf C. M. Visser in de Steenhoffstraat een enorme klap. Hij had 45.000 gulden afgedragen aan de Hilversumse accountant W. D. - 39 jaar - met de opdracht deze uit te be talen aan crediteuren. D. deed dit niet, maar hij ging naar België en vergokte het geld in weinige uren aan speelta fels. Het was niet het eerste geld dat hij verloor en met deze 45 mille wilde hij een grote slag slaan en direct bo ven Jan raken. De speelbanken raakten echter nog meer boven Jan dan ze al waren en D. ging de gevangenis in. In Amsterdam is D. voor de rechter geweest en deze heeft 2 jaar gevange nisstraf tegen hem geëist. De bena deelde heer V. was uiteraard getuige. D. wekte tijdens de zitting de indruk dat hij het allemaal niet zo erg belang rijk vond, want hij achtte zich wel in staat het verspeelde geld terug te be talen door hard te -werken als accoun tant. De heren achter de groene tafel stonden hier nogal sceptisch tegenover en terecht, want als D. maar even een kans tot gokken krijgt kijkt hij niet op 10 mille meer of minder. Zeer zeker niet als ze van een ander zijn. Zijn verdediger achtte het gewenst dat D. zo spoedig mogelijk in vrijheid ge steld wordt om hem in staat te stellen de heer V. en anderen die hij benadeel de af te betalen. Daarover zal tot 31 augustus gedacht worden, maar voor lopig is de eis 2 jaar en volgende week vrijdag zal bekend gemaakt wor den welke straf de goklustige D. zal krijgen. SCHUTTERSDAG GROOT GAASBEE- KER GILDE. Voor de derde maal wordt voor de le den van het Groot Gaasbeeker Gilde een schuttersdag georganiseerd en deze wordt gehouden op zondag 2 sep tember. Dan zullen 's morgens in de drie katholieke kerken van Soest mis sen worden opgedragen voor hen die lid van het gilde zijn en voor de over ledenen die dit waren. Om half twee vertrekt het bestuur met trommels en vendels vanaf de Gouden Ploeg om de koning (P. Brouwer) af te halen. Om 2 uur treedt deze schutterskoning in de Gouden Ploeg af. Om 2.15 uur begint op het land van de heer P. Terwijl heel Europa in spanning keek naar de verrichtingen van de zwem sters en zwemmers in het zwemstadion te Leipzig, waar onze kranige zwem sters Adrie Lasterie en Ineke Tigelaar een eerste en een tweede prijs op de 4 x 100 meter wisselslag behaal den, zaten velen van ons woensdag middag tegen kwart voor zes voor de televisie naar een kinderprogramma te kijken in afwachting van de beelden die zoveel beloofden na de verheugen de woorden van het radioverslag. Dat kinderprogramma - de verrekijker - was waardeloos voor volwassenen, maar ook voor kinderen. Denkt u echter vooral niet dat de mensen die in Bus- sum met onze centen werken er over piekerden het voorbeeld van nagenoeg alle Europese landen te volgen en beel den te brengen van de geweldige zege die twee Nederlandse zwemsters be haalden. Om kwart over vijf werd ge start voor de 4 x 100 meter wisselslag, maar Corky van het cirkus moest voor gaan. Blijkbaar ziet men in Bussum niet goed in dat de meeste kinderen het veel leuker vinden Nederlandse zwem sters te zien winnen dan de avonturen van een kolonel, z'n sikkeneurige broer en wat cirkusmensen mee te beleven. Dat kan altijd nog, terwijl Europese zwemkampioenschappen maar eens in de vier jaar gehouden worden, terwijl het heus niet zo vaak voorkomt dat twee Nederlandse meisjes op het ere podium mogen plaatsnemen en ter ere van nummer 1 het Wilhelmus gespeeld wordt. Onze Nederlandse zwemsters en zwem mers zijn amateurs in de gunstigste zin, maar er zijn blijkbaar heel wat televisiemensen waartegen in ongun stige zin gezegd moet worden „Ama teurs" KANTMAN. Kuiier aan de Lange Brinkweg het schieten op de vogel, dat tot resultaat een nieuwe koning zal hebben. Deze wordt om 5 uur van huis afgehaald en gehuldigd. Om 8 uur begint dan het gezellig samenzijn in de Gouden Ploeg. Tijdens de gehele middag zijn er vrije schietwedstrijden op de schijf. HEES EN VV.Z. IN DE COMPETITIE. Hees en V.V.Z. zijn voor de komende competitie ingedeeld bij de verenigin gen Avance, D.O.B., Karboys, Laren, Lage Vuursche, Radiostad en Vinke- veen. Hees zal het volgend seizoen op een nieuw terrein spelen en dat is wel no dig, want het oude terrein is bijzon der slecht. Het nieuwe veld ligt in de bossen van het landgoed Pijnenburg. Het is door de leden zelf geschikt ge maakt voor voetbalwedstrijden en in september 1963 is het terrein klaar voor bespeling. Het krijgt een be tonnen afrastering, een kleedlokaal van 16 X 5 meter met 4 douches, een con sumptietent en een kléine tribune. Dit alles heeft Hees te danken aan de familie Insinger, eigenares van het landgoed Pijnenburg. Veel medewerking wordt ondervonden van de heer H. Wilhelm, rentmeester van het land goed. Naast het speelveld komt een oefenter rein dat ook door de kinderen van de Insingerschool gebruikt kan worden. GOEDKOOP WINKELEN. Kerver's Zelfbediening had enige tijd de klandizie van een Utrechtse huis vrouw, die heel degelijk een zomer huisje in Soestduinen gehuurd had, maar die het met winkelen niet zo nauw nam. Al enige tijd werd zij er van verdacht tegen lagere prijs in te kopen dan goed was voor de winst van de zaak en tenslotte werd zij inder daad er op betrapt dat zij artikelen in haar tas gestopt had met de bedoe ling deze mee te nemen zonder ze te betalen. De politie werd van deze vreemde wijze van kopen op de hoog te gebracht en een proces-verbaal was het resultaat. S.E.C.-VOETBAL EN HONKBAL. S.E.C. 1 gaat zondag op bezoek bij C.S.V. 1 in Castricum om tegen deze derde klasser te spelen. De opstelling van S.E.C. is Schrijvers D. Hooijer Pothoven De Rooy Ruttenberg Wolfsen v. Breukelen A. Hooijer Baptist Elverding v. Kooij Op eigen terrein worden gespeeld S.E.C. 4—Quick 4 (12 uur) en S.E.C. 3 Quick 3 (2 uur). Het eerste honkbalteam speelt om 3 uur een uitwedstrijd tegen de kampi oen van de afdeling H.M.S. 1.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5