De landbouw achter het ijzeren gordijn. Firma 0. van de Pol ELECTR0LUX STOFZUIGERS KWAK VENEMA Falcon Regenkleding Schije en werkelijkheid Monsterstaal Malaysia. Brillen ELKE DAG EEN K0SM0NABTJE! l/oskw' TWEEDE BLAD Loodgieters werkzaamheden. Positie en taak van de V.V.V. Stramheid en Fijnen vallen van U af met de hleine dagelijkse dosis Hruschen. TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 VII. Oost-Duitsland Grootste teruggang van alle. Walter Ulbricht, de grijze, communis tische premier van Oost-Duitsland, heeft zorgen. Alle communistische sateliet- staten in Oost-Europa hebben in 1961 en tot nu toe in 1962 op agrarisch ge bied weinig vooruitgang getoond en zijn achtergebleven op de schema's van hun Meerjarenplannen. Oost-Duitsland spant echter wel de kroon. Het is ook het enige land waar een zeer duidelijk gevolg van het mislukken van de agra rische plannen merkbaar werd. In Oost- Berlijn, hoofdstad van het „paradijs" van Walter Ulbricht, brak niet zo lang geleden een dysenterie-epedemie uit, die zich snel uitbreidde onder de bevol king, die door een slechte voeding geen weerstand kon bieden. Het Oostduitse planbureau had voor 1961 voorzien in een stijging van de agrarische productie met rond vijf pro cent. Daarvan is niets terechtgekomen. Er is in tegendeel een achteruitgang geconstateerd. Nu zijn de weersomstan digheden in Midden- en Oost-Duits land bijzonder ongunstig geweest. In het voorjaar en de vroege zomer van vorig jaar zijn grote delen van Duits land getroffen door grote overstromin gen. Daarnaast - het is weer het oude liedje - speelt echter weer een voor name rol de weinige belangstelling •welke de Oostduitse boeren kunnen op brengen voor hun (gecollectiveerd) be drijf. In Oost-Duitsland is met harde hand de collectivering doorgevoerd. Men zegt wel eens, dat Oost-Duitsland communistischer is dan Rusland. Men werkt er zonder genade en straffer naar de letter van de communistische wet. Walter Ulbricht moet er nu zijn prijs voor betalen. IN EIGEN ATELIER De snelle collectivering heeft de vlucht naar West-Duitsland versneld toen ei tenminste nog geen Muur was. Dit heeft vorig jaar ook een nadelige in vloed gehad op de Oostduitse land bouw. Tijdens de zaai- en oogsttijd bleek men handen tekort te komen. Soldaten en studenten werden ingescha keld, maar dat heeft niet veel gehol pen. Oost-Duitsland heeft van alle sa- telietstaten de slechtste resultaten be reikt. Een twijfelachtig record. Aardappelenramp. De graanoogsten zijn vorig jaar ver beneden die van 1960 geblevennaar Westerse schattingen waren ze zelfs dertig procent minder. Dit zou bete kenen, dat ruim 1,7 miljoen ton min der voedergranen zijn geoogst. Gere kend met de slechte opbrengst van de teelt van aardappelen, die bestemd zijn voor dierlijke comsumptie, ziet het er met zo mooi uit voor de Oost-Duitse veeteelt, die dit jaar wel eens zonder voedingsmogelijkheden kon komen te zitten. Het gebrek aan aardappelen kan niet door invoer worden gedekt. Dit zal dan weer zijn weerslag hebben op de vleesvoorziening. Inderdaad zijn nu al invloeden merkbaar. dieren heeft 'n sterke nadelige invloed. Dit is merkbaar aan de cijfers, die over het eerste deel van dit jaar inmiddels bekend zijn geworden. Volgens de plan nen van het Oost-Duitse partijbureau zou de veestapel zich in het eerste halfjaar van 1962 met dertigduizend koeien en 250 duizend varkens hebben moeten uitbreiden. Er .werd echter ten opzichte van het eerste halfjaar van 1961 een achteruitgang geconstateerd van 46.000 koeien en liefst 1.300.000 vaikens. De plaatsvervangend premier van Oost-Duitsland, Leuschner, heeft in een rede voor het centrale comité van de Oost-duitse communistische partij verklaard, dat het verloren gaan van de oogsten en de slechte weersom standigheden de oorzaken zijn. De vlees productie bleef, volgens Leuschner, in de eerste maanden van dit jaar 34.200 ton achter op de productie van de over eenkomstige periode van 1961, de op brengst van melk lag 11,3 procent be neden de ramingen, die van eieren 8,1 procent. Streng beleid. Men zou in Oost-Duitsland nog enige productieverbeteringen kunnen ver wachten van het werk, dat de Oost duitse boere.i doen op hun eigen lapjes grond, welke zij van de staatscoöpera- ties mogen behouden. Ervaringen in andere satelietstaten hebben immers uitgewezen, dat de boeren op deze privélanderijen veel betere resultaten bereiken. Vreemd genoeg echter is de collectiveringspolitiek van het Oost duitse regime veel strenger geworden. De boeren van de gecollectiveerde be drijven mogen volgens een recente be paling geen privé-akkers meer hebben. Dit strenge beleid zal ongetwijfeld zijn invloed doen gelden in de rest van dit jaar, zodat bij het opmaken van de balans in december van dit jaar en januari 1963 de Oost-Duitsers opnieuw verliezen zullen moeten con stateren. VAN DE SOESTER COURANT VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962. TWEEDE KATHOLIEKE LAGERE SCHOOL WORDT GEOPEND. Op maandagmorgen 3 september, om 10 uur, zal door deken Smit van Amers foort de tweede katholieke school voor lager onderwijs in Soest-Zuid geopend worden. Merkwaardigerwijs valt de opening van deze school nagenoeg sa men met het 40-jarig priesterjubileum van pastoor R. G. Lommerse en zijn 25-jarig jubileum als pastoor te Soest- Zuid. Pastoor Lommerse ijverde eerst voor de bouw van een kerk in Soest- Zuid, daarna voor een lagere school die thans tien jaar bestaat en vervol gens voor de school die begin septem ber geopend zal worden. Hoofd van de school wordt de heer A. v. d. Berg, die tot het einde van het schooljaar 1961-1962 als onderwijzer aan de ka tholieke ulo in de Steenhoffstraat ver bond en was. want de vorderingen zijn onmisken baar. Zoals talloze ziekten in de loop der eeuwen werden overwonnen, zo wordt nu door de wetenschapsmensen ruste loos gewerkt aan het ingewikkelde, moeizame en tijdrovende kankeronder zoek. Dit onderzoek is zeer kostbaar. Het Koningin Wilhelmina Fonds staat voor de grote taak hiervoor ieder jaar on geveer 2 miljoen gulden bijeen te bren gen. Bestrijding van kanker is een begrip dat voor ons allen leeft. Iedereen heeft ongetwijfeld wel eens wat gegeven voor dit werk, want het Fonds heeft dank zij die gaven in de dertien ja ren van zijn bestaan veel tot stand kunnen brengen. Begin september kunnen wij allen op nieuw „meewerken" door gul te ge ven, want dan zal worden gecollec teerd voor het Koningin Wilhelmina Fonds. Moge uit de opbrengst van de collecte duidelijk blijken dat een ieder, zon der uitzondering, de noodzaak en de ernst inziet van een verantwoorde kan kerbestrijding in Nederland. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Soesterbergsestraat 51C - Tel. 2379 De slechte aardappeloogst is des te merkwaardiger omdat Oost-Duitsland altijd grote hoeveelheden aardappelen heeft geleverd. Gemiddeld brachten de ccgsten toch jaarlijks zo'n 17 miljoen ton op, waarvan 2,5 miljoen ton be stemd was voor de bevolking en onge veer 14 miljoen voor de veeteelt. De teelt heeft in 1961 slechts 9,4 mil joen ton opgeleverd, een schijntje meer dan de helft van de oogst van vorige jaren. Ook de suikerbietenteelt heeft vorig jaar weinig opgebracht. Veeteelt. De veeteelt heeft vorig jaar in Oost- Duitsland toch nog aardig gedraaid, als men tenminste naar de aantallen dieren wil kijken. De runderstand nam met 4,8 °/o toe tot 4.703.000, waarbij het aantal koeien, echter gelijk bleef. De melkproductie nam af met rond drie procent. De varkensstand kon een aanmerkelijke uitbreiding - met 9,3 »k - tot 8.241.000 stuks noteren. Oost-Duitsland zit echter met de moei lijkheid, dat de staatseoöperaties niet genoeg stallen hebben om de dieren te herbergen, zodat zij in de open lucht moeten overnachten. Ook het gebrek aan voedingsmiddelen voor de De naam van de nieuwe school is ont leend aan Ludgerus, die in 743 in Friesland geboren werd. Omstreeks 777 werd hij tot priester gewijd. Hij werkte in Deventer totdat hij door de invallen van de Saksen gedwongen werd naar Rome te vluchten. In 804 werd hij de eerste bisschop van Mun ster. Hij deed veel voor het onderwijs en bevorderde het preken in de volks taal. Hij overleed in 809. In augustus van het vorig jaar werd met de bouw van de St. Ludgerus- school begonnen en het lag aanvanke lijk in de bedoeling de school in het voorjaar van 1962 te openen. Hiervan kon echter niets komen door de on gunstige weersomstandigheden die de bouw vertraagden. Toch was de be hoefte aan deze school zeer groot, want op de eerste katholieke school in Soest-Zuid, waarvan het hoofd de heer H. G. M. Taris is, was het al enige tijd niet meer mogelijk de grote stroom van leerlingen die zich aan meldden te ver-werken. In de eerste tweede en derde klas zaten het afge lopen schooljaar gemiddeld 60 leer lingen en de eerste klas bezit zelfs het record van 79. Vaak moesten leerlingen geweigerd worden en zelfs was het nodig aan 35 gezinshoofden mee te delen dat zij hun kinderen op een andere school moesten doen. Dit waren in hoofdzaak gezinnen in de buurt van de Bilder- dijklaan en de Van Lenneplaan, die het verst van de School in de St. Wil- librordusstraat verwijderd waren. De opening van deze tweede katholieke school in Soest-Zuid zal dan ook van grote betekenis zijn. voor vele katho lieke gezinnen in het zuidelijk deel van onze gemeente. JAARLIJKSE COLLECTE VOOR HET KONINGIN WILHELMINA FONDS. Wanneer in onze omgeving iemand ernstig ziek ligt, is er soms een mach teloos gevoel van méér te willen hel pen, méér te willen doen voor deze ene bepaalde patiënt. Dit blijkt veelal on mogelijk, maar dan helpt het te weten dat de zieke, met alle andere patiën ten, de steeds groeiende kennis van medische deskundigen ten goede komt, Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden voor dames en heren. Nieuwste modellen in tweed, nylon, Eg. linnen en gabardine. F. C. Kuyperstraat 28 - Tel. 2803 r.. HET ls BEKEND, dat de fSÊÊè couturiers er, net zo goed als andere mensen, van hou den grapjes te maken. Zij doen dit uiteraard op hun manier en wel op het ge bied van de mode. Zo op het oog zou men geneigd zijn te menen dat op dit terrein geen grapjes mogelijk zijn, maar het model dat wij hier bespreken toont aan, dat het wel kan. Bij een oppervlakkige be schouwing is men van me ning hier met een tweedelig costuum te doen te hebbben, namelijk een japon met een bolerojasje er op. Maar niets is minder waar. Er is hier geen sprake van een twee delig costuumpje, maar van een ééndelig, namelijk een gewone japon uitgevoerd in een prachtige zachtgroene kleur uit een zuiver wollen gabardinestof, die hiervoor wel het ideale materiaal is. De Duitse ontwerpei is heel slim te werk gegaan, en haalde een modieus grapje uit. Een smalle gordel in de taille wekt de indruk, dat we hier te maken hebben met een strakke japon, maar de ontwerper heeft er een rui me rug ingezet, die hij over hangend afwerkte tot de suggestie van een bolero jasje, dat er echter niet is, want wanneer we het model van voren zien blijkt het een gewone japon te zijn. Alleen van opzij of van achteren lijkt het alsof er een jasje op gedragen wordt. EL.I.Y MAjRTTNS- Een opmerkelijke tentoonstelling mo menteel is wel de Frans Hals-tentoon stelling te Haarlem. Zijn reeds vele werken van Frans Hals in dit prachtige gemeente-museum aanwezig, nu zijn deze nog aangevuld met werken van deze schilder uit alle delen van de we reld. Het museum, staat aan een ty pisch straatje, het Klein Heiligland genaamd. De ene zijde van het straatje wordt gevormd door de geveltjes van het St. Elisabeths-gasthuis, de ande re zijde door het museum. Het interieur is bijzonder geschikt voor het houden van een tentoonstelling. Het zal waar schijnlijk in de toekomst niet opnieuw mogelijk zijn, zoveel stukken van Frans Hals tezamen te zien. Opmerkelijk zijn de regentenstukken, waarvan hij de laatste op 80-jarige leeftijd schilderde. Het karakter van de uitgebeelde per sonen is uit de schildering op te maken. De personen „leven" en het lijkt erop of zij zo uit de lijst komen stappen. De tentoonstelling duurt tot 30 Sept. en is geopend van 10-17 uur, s' Zon dags van 13-17 uur. Ja - met Kruschen drijft U die ondrage lijke pijnen uit uw ledematen. Dat doet de aansporende werking op de bloed zuiverende organen van Kruschen's zes minerale zouten. Onzuiverheden uit het bloed worden losgemaakt en langs na tuurlijke weg afgevoerd. Neem óók Kruschen, van vandaag op morgen en iedere dag weer. Allengs voelt ge Uzelf weer de oude worden, vief en fit en vrij van pijn. Tot 16 september is de tentoonstel ling ook s'avonds geopend van 20,30 22.30 uur als de kaarsen branden en er klassieke muziek wordt gespeeld. Tevens vragen 2 corso's Uw aandacht 8 September Het Aalsmeer's bloemen corso in Amsterdam. Bijna 15 jaar lang komen de producten van Aalsmeer's kwekerijen, door sierkunstenaars schit terend op praalwagens gearrangeerd, naar Amsterdam. De praalwagens zijn reeds te bezichtigen op vrijdag 7 sep tember, s'middags en s'avonds in de Centrale Aalsmeerse Veiling te Aals meer. Een plattegrondje van de te rij den route door Amsterdam is op het V.V.V.-kantoor verkrijgbaar. 15 September Het Fruit-corso te Goes. Dit corso trekt jaarlijks duizenden be zoekers uit alle delen van het land. Hier ziet U een keur van praalwagens, alleen opgemaakt met prima Zeeuws fruit. Opgeluisterd door een groot aan tal muziekkorpsen en showbands in hun prachtige uniformen, trekt deze stoet gedurende 2 uur langs het par cours in één van de mooie buitenwijken van de stad van 15-17 uur en s'avonds van 20-22 uur. Een vouwblad van dit corso is op het V.V.V.-kantoor verkrijg baar. BROMFIETSER RIJDT KINDERWAGEN OMVER. De zeventienjarige bromfietser A. de B. reed dinsdagavond zonder licht op de Molenweg in de richting van de Molenstraat. In dezelfde richting liepen de heer en mevr. V. met een kinder wagen. Daarin lag baby Annemarie V. Haar moeder duwde de wagen. De heer V. hoorde de brommer aanko men en waarschuwde de bestuurder door hem toe te roepen dat voor hem mensen liepen met een kinderwagen, maar de B. was veel te druk met zijn brommer en hij reed op de kinder wagen in. Deze werd grondig vernield, maar de baby mankeerde niets. Mevr. V. kreeg schaafwonden, een verstuik te pols en haar kleding werd be schadigd. De heer V. en de onvoor zichtige bromfietser liepen evenmin letsel op. De vader van de onvoorzichtige jon gen was direct bereid 300,te be talen als schadevergoeding. Na langdurig en niet moeiteloos confe reren ls in Londen de grondslag ge legd voor een nieuwe zelfstandige Azia tische staat Malaysia, in tal van op zichten een gedrocht dat bij zijn ge boorte met weinig geestdrift is begroet. De structuur van deze bondsstaat is al vreemd. Hij bestaat uit de Maleise Fe deratie en Singapore op het vasteland van Achter-Indië plus aan de overkant van een brede zee het sultanaat van Broenei en de Britse koloniën Serawak en Noord-Borneo. Geografisch al geen samenhangend geheel. Maar ook verder is er tussen de bewoners aan weerszijden van de straat van Borneo nooit aan leiding geweest zich met eikaars lot verbonden te voelen. De twee grote voorvechters van deze vreemde staat, de premier van Singapore Lee Kwan Yew en de Maleise premier tengkoe Abdoel Rachmann, hadden geheel andere oogmerken. Parallel met Nieuw-Guinea, De Britse regering heeft de tengkoe enigszins boos gemaakt, niet omdat zij haar eigen belangen zo behartigde, maar omdat ze op de bres stond voor de be langen van de primitieve stammen voor al in Serawak. Het enige Britse belang in de hele kwestie was het behoud van het gebruik der vlootbases in Singapore en dat stond al van de aanvang aan vast. De Londense Daily Telegraph werd hier door geïnspireerd tot een vergelijking met de kwestie Nieuw-Guinea in beide gevallen haalt een voor koloniale macht uitgescholden land zich het ongenoegen van Aziaten op de hals omdat 't ranties eist voor het heil van andere Aziaten, terwijl het in beide gevallen voor de Europese macht eenvoudiger en voordeliger geweest zou zijn gewoon weg te gaan zonder zich iets aan te trekken van wat verder zou gebeuren. Dit geografisch en politiek samenge raapt gezelschap staat zodra het één staat is, allerlei last te wachten en wel van andere Aziatische landen. Ten eer ste wil de Filippijnse regering Noord- Borneo weer „terug", zoals ze dat noemt. Ze denkt daarbij aan een verdrag van 1878, waarbij de sultan van Soeloe, die toen over een aantal der Filippijnse eilanden regeerden, tegen een jaarlijkse uitkering afzag van al zijn rechten op noord-Borneo, ook voor zijn nakome lingen. De Filippijnen stellen nu dat dit geen verkoop van de soevereiniteit was, maar alleen een soort verpachting die dus kan worden opgezegd. Juridisch staan ze hierbij niet sterk, want Spanje erkende nog in 1885 in een verdrag dat het geen aanspraken kon laten gelden op noord-Borneo, evenals later de Ame rikanen, die de Spaanse kolonie in hun bezit hadden gekregen. Borneo naar Soekarno Malaysia kan erop rekenen, dat voor de Filippijnen dit soort verdragen een res tant van de koloniale tijd is, waarmee de bevrijde Aziaten niets te maken heb ben. Nu het nationalisme in het verre oosten geen koloniale resten meer heeft om tegen storm te lopen, stuiten de Aziaten hier tegen elkaar in hun ex pansiedrang. Voor Londen was dit waar schijnlijk een goede reden om liefst zo gauw mogelijk uit de Borneose kolo niën weg te trekken, de zorgen over latend aan de nieuwe regering in Sin gapore. Daar houdt men er ook reke ning mee dat op een goede dag ook van Indonesische zijde aanspraken op de Noordborneose gebieden zullen ko men, geografisch inderdaad niet slecht gefundeerd. Zodra Portugal zijn stukje Timor kwijt is - en na het Indische voorbeeld met Goa verwacht niemand dat dat nog ja ren zal duren - lijkt het voor Djakarta logisch dat het zijn eilandenrijk wil afronden. Volkenrechtelijke argumenten kan Singapore dan wel aanvoeren om te verklaren waarom die stukjes van de Indische archipel met het verafgelegen vasteland in een staat zijn verbonden, maar die tellen niet zo zwaar in een dergelijk dispuut, vooral niet als de logische argumenten ontbreken. Het pasgeboren moasterstaatje gaat 'n moeilijke toekomst tegemoet. HORLOGEROUWEUER WiiDBSTR.8 TEL.ZÏSd SOESTDUK De ruimtevlucht van de beide Sawjet- kosmonauten heeft buiten een grote wetenschappelijke winst ook nog een ander zeer aangenaam resultaat opge leverd voor de wereld. Natuurlijk was de gehele wereld sterk bewogen bij het beleven van deze voor de mensheid zo historische gebeurtenis. Het is dikwijls tijdens dergelijke eve nementen van biezonder belang, dat eindelijk eens de edele gevoelens van de mens naar buiten komen, gevoelens die onder normale omstandigheden dikwijls verdrongen worden. Zo vernamen we, dat de Moskovieten tijdens hun verheugde demonstraties op het Rode Plein te Moskou, plotseling spontaan riepen „Het volgende ruim te-experiment samen met de Amerika nen We gaan samen naar de maan Waarbij we er even voor een goed be grip op willen wijzen dat in het Rus sisch de ons bekende dubbelzinnigheid van een dergelijke uitroep niet opgaat. Het was dus echt goed bedoeld en de kreet werd spoedig door alle demon stranten overgenomen. Op verzoek van Chroesjtsjow heeft Kennedy de kernbomproeven tijdelijk stopgezet om de levens van de beide kosmonauten niet in gevaar te bren gen Zo kwam voor deze twee mensen zowaar een klein kernstopje tot stand, ■wat maar niet wil lukken ten behoeve van de miljarden mensen op aarde. Merkwaardig hè En omgekeerd zou den de Russen het ook gedaan hebben wanneer Amerikaanse astronauten in de ruimte zouden zweven. Zouden we er dan maar niet zo snel mogelijk voor zorgen, dat er elke dag een kosmonaut of een astronaut wordt gelanceerd, dan wordt misschien dat bereikt waarnaar de wereld met ver langen uitziethet stoppen van de proeven met atoombommen Totdat ook dat weer normaal is en dan

Soester Courant | 1962 | | pagina 9