Opening tweede katholieke school in Soest-Z. NIEUWE ZAAK VOOR SOESTER DAMES. Hef oog gericht op verstandige Algerijnen. Advertenties tot 2 uur. Koning Piet I werd opgevolgd door Koning Piet II. ■v DINSDAG 4 SEPTEMBER 1962. 41e JAARGANG no. 69. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,21 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2568 GIRO 126156 Onder belangstelling van kerkelijke- en burgelijke autoriteiten en vertegen woordigers van het onderwijs is gister morgen de tweede katholieke lagere school in Soest-Zuid door deken C. G. Smit uit Amersfoort ingewijd en ge opend. Onder hen bevonden zich de burgemeester, mr. S. P. baron Bentinck, de gemeentesecretaris, de heer J. J. J. M. Festen, de wethouders K. de Haan en W. G. van Zadelhoff, gemeenteraads leden, de inspecteur van het onderwijs de heer Lindeman en hoofden van scholen. compliment waard dat de parochie Soest-Zuid erin geslaagd is na de oor log twee scholen te krijgen, waardoor het mogelijk is de kinderen niet te ver van huis op school te laten gaan. De burgemeester vond het verheugend dat men een school gebouwd had die het zo uitstekend in de omgeving doet en hij wenste daarmee ook de gemeente geluk. Het gemeentebestuur bereidt de stedebouwkundige uitbouw van Soest voor, maar moet veel van het werk om tot deze uitbouw te komen aan anderen overlaten. Het is daarom verheugend Dat is in het bijzonder zo moeilijk omdat niemand weet hoe de toekom stige maatschappij er zal uitzien. De heer Lindeman sprak de wens uit dat men in de nieuwe school erin zou sla gen de juiste manier van opvoeden toe te passen. Pastoor Lommerse dankte in het bij zonder deken Smit, het gemeentebe stuur en de inspecteur van het onder wijs. Met bijzondere waardering sprak hij over het werk dat de heer Van Hal verricht had voor de totstandko ming van de school. Aanvankelijk was er wel enige angst dat de parochie - te groot voor 1 school - te klein voor twee scholen zou blijken, maar die angst is ongegrond geweest, want na genoeg alle parochianen werkten mee om de tweede school bestaansrecht te geven. Pastoor Lommerse prees de goede sa menwerking tussen de heren Taris en v. d. Berg en hij wenste het nieuwe hoofd toe dat hij met het onderwijzend personeel onder Gods zegen goed werk zou mogen verrichten op deze school, die niet in de eerste plaats een leer school, maar een vormingsschool zal ijn. Deken Smit wenste het schoolbestuur en de gemeente na de inwijding geluk met deze mooie school en vroeg om Gods zegen voor de school en de pa rochie. De heer H. J. van Hal sprak namens het schoolbestuur. Hij dankte de ge meente, de architect en aannemer Hig- ler, die zich uitstekend van zijn taak gekweten heeft. Het nieuwe school hoofd, de heer A. J. v. d. Berg en het hoofd van de eerste katholieke school, de heer H. G. M. Taris hebben vrucht baar samengewerkt bij het oplossen van de moeilijkheden die verbonden waren aan de splitsing van de leer lingen der eerste school. De heer Van Hal sprak de wens uit dat de heer v. d. Berg erin zal slagen een goede sfeer te scheppen. Hij hoeft niet te proberen van alle leerlingen professoren te ma ken, want dat lukt toch niet. Veel be ter is het de kinderen op te voeden tot goede christenen, die hun plaats in de maatschappij weten te vinden. In het verleden is reeds gebleken dat de Soes- ter katholieke scholen jonge mensen aan de maatschappij afleveren die het tot hoge posities brachten. De burgemeester wenste het schoolbe- bestuur geluk, maar ook de gemeente. Juist omdat er een tekort aan scholen is kan men spreken van een grote aan winst voor de gemeente. Het is een als geconstateerd kan worden dat er iets heel moois gebouwd is. De burgemeester wenste in het bijzon der de voorzitter van het schoolbestuur, pastoor R. G. Lommerse, geluk omdat hij zo kort na zijn 40-jarig priester jubileum het openen van deze school mocht bijwonen. Met de wens, dat de kinderen op deze school zullen leren wat zij nodig heb ben om straks als persoonlijkheden hun plaats in de maatschappij in te nemen, beëindigde de burgemeester zijn toespraak. De heer Lindeman wees op de lange periode die verloopt tussen het maken van plannen voor de bouw van een school en de verwezenlijking van die plannen. Met de „prenatale zorg" is ze ven of acht jaar gemoeid. Van de nieuwe school kan gezegd worden dat deze zorg een „mooi kind" tengevolge gehad heeft. Voor velen is de school een leerinsti- tuut, voor anderen een pedagogisch in stituut, maar voor hen die het bij het rechte eind hebben is een school leer- instituut en tevens pedagogisch insti tuut. Het ontwikkelen van de persoon lijkheid is van groot belang. Ieder kind is een unicum en leerkrachten hebben de mooie maar moeilijke taak van dit kind een lid van de maatschappij te maken dat in de massa zelfstandig is. Van een kruidenierszaak naar een spe ciaalzaak in dames-japonnen en bon- neterie is een hele stap, maar de da mes mevr. Borgts en mej. Rijnierse hebben van de voormalige kruideniers winkel van de firma Mineur, in de Soesterbergsestraat, zo'n speciaalzaak laten maken. De firma's Uijland, aannemer, Joh. v. Schalkwijk, electriciën, L. Rademaker, winkelbetimmering, B. Fugers jr., stof fering en Schuitema, schilderbedrijf, hebben er een prachtige zaak van ge maakt. Een grote sortering damesjaponnen, jumpers en vesten in exclusieve model len wachtten zaterdag op de velen die de winkel bezochten. De bezoekers wa ren verrast door het interieur en de grote ruimte die verkregen is door het uitbreken van een muur. De dames Borgts en Rijnierse, door kneed in alles wat damesj aponnen en bonneterie betreft omdat zij samen in deze branche gewerkt hebben en dit nu zelfstandig doen, staan er borg(st) voor dat Soest er een exclusieve zaak bijgekregen heeft, waar iedere Soester dame heel goed terecht kan. TAPTOE BIJ BRAAMHAGE. Het mannenkoor „Apolloonder lei ding van de heer G. v. d. Schepop, de harmonie P.V.O., onder leiding van de heer M. Larsen en de drumbands van P.V.O., „Olympia" en „Crescendo" heb ben vrijdagavond ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina een taptoe verzorgd bij „Braamhage", waarvoor bijzonder veel belangstelling was. Apollo zong oud- vaderlandse liederen, het bekende Do- mine Salvam fac van Giesen en tenslotte het Wilhelmus. P.V.O. speelde enige marsen en de drie drumbands brachten elk een show. B.D.C. SPEELDE VRIENDSCHAPPELIJK. B.D.C. moest zondag de eerste wedstrij den van de competitie spelen, maar op verzoek van Swift Boys uit Rotter dam zijn deze verzet omdat er reeds voorbereidingen getroffen waren voor een bezoek van Swift Boys aan Soest. Het eerste team van B.D.C. won met 2-1 van de Rotterdammers. Tonny v. d. Hengel maakte een mooi doelpunt en Gros scoorde uit een strafschop. Hij mocht deze nemen omdat de bal door een back van Swift Boys uit het doel geslagen was toen Gros met een kop bal dacht te scoren. Het tweede elftal van B.D.C. won met -2. S.V.V.-VOLLEYBAL. De Soester Volleybalvereniging is het seizoen 1962-1963 zeer succesvol begon nen. Op het tournooi dat door de af deling volleybal van de gymnastiek- eniging Keizer Otto te Naarden ge houden werd, wisten de S.V.V.-dames op een tweede prijs beslag te leggen, terwijl de heren de eerste prijs won nen. De prestaties bij de dames schonk des te meer voldoening, omdat de vereni ging hiervoor haar jeugdteam had in gezet, dat ook voor de kampioenschap pen van Nederland ingeschreven is Het team moest achtereenvolgens de strijd aanbinden tegen Huizen, S.D.O., O.S.O., Keizer Otto 2, Keizer Otto 1 en K. en V. De eerste twee wedstrij den eindigden in een gelijk spel, ter wijl de ander vier wedstrijden ge wonnen werden. Onze plaatsgenoten eindigden hierdoor met 10 punten uit C wedstrijden op de tweede plaats ach ter Huizen, dat eerste werd met 11 punten. De derde plaats was voor S.D.O. met 8 punten. Be heren moesten niet minder dan acht wedstrijden spelen voordat zij hun eerste plaats veilig gesteld had den. Achtereenvolgens moesten zij aan treden tegen S.D.O., W.G.S.V., O.S.O., Huizen, K. en V., Keizer Otto 1, G.V.C. en Keizer Otto 2. Toen zes wedstrij den gespeeld waren stonden zij aan de kop van de ranglijst met een punt voorsprong op G.V.C. Deze wedstrijd moest dus de beslissing brengen over de eerste en tweede. De eerste set werd door onze plaatsgenoten met 13-15 verloren, maar in de tweede set toonden zij zich met 15-7 de meerderen van hun tegenstanders. Het reserve- team van de organiserende vereniging slaagde er niet in de koppositie nog te bedreigen en zo werd het team van de rood-witten eerste met 14 punten uit 8 wedstrijden. De tweede plaats was voor G.V.C. met 13 punten, terwijl de derde plaats en vierde plaats werden ingenomen door W.V.G.V. en Huizen met 9 punten. De prijsuitreiking vond plaats in Hof van Holland te Naarden, waar de oude re leden van S.V.V. nog enige tijd ge- lzellig bijeen waren. CURSUS ALGEMENE ONTWIKKELING GESTART. Gisteravond is in de chr. Ulo-school de openingsavond van de Cursus Algemene Ontwikkeling gehouden. Eén der docen ten, de heer C. Barnhoorn, sprak er zijn vreugde over uit, dat uit de animo voor deze cursus (een vijftiental cursisten heeft zich reeds aangemeld) duidelijk blijkt, dat in een behoefte is voorzien. Hij wees er verder op, dat met het les programma beoogd wordt een praktische algemene ontwikkeling bij te brengen aan hen, die hun plaats in de maat schappij reeds hebben gevonden. Daarnaast wordt een voorbereiding ge geven voor het (later) volgen van een middenstandscursus. Naast een grondige behandeling van de Nederlandse Taal vermeldt het lesrooster Boekhouden, Handelsrekenen, eenvoudig Engels, Maat schappelijke Vorming en Omgangsvor men. Uit de advertentie in dit nummer blijkt dat opgave nog mogelijk is tot en met zaterdag. DE GEMEENTESECRETARIS 40 JAAR IN OVERHEIDSDIENST. Op 1 september herdacht de heer J. J. J. M. Festen, gemeentesecretaris, de dag dat hij 40 jaar werkzaam was in overheidsdienst. In een bijeenkomst in de raadzaal van alle ambtenaren der gemeentesecretarie en van afgevaardigden van de dien sten en bedrijven werd de heer Festen gehuldigd, waarbij hem meerdere ge schenken werden aangeboden. RECTIFICATIE. In de advertentie van vrijdag j.1. van Levensmiddelenbedrijf Geurts, Steen hof fstraat 27, stond een busje peper ge prijsd voor f 1,49. Dit moest zijn 49 ct. Een Franse schrijver heeft kort na de eerste wereldoorlog de vrouwen van zijn land en van tegenstander Duits land verweten dat zij de oorlog ver hinderd hadden door eenvoudigweg op de rails te gaan zitten voor de treinen die hun mannen en zonen naar het front brachten. Terecht merkte hij op dat er geen machinest te vinden zou zijn die met zijn trein op deze vrouwen zou inrijden en geen soldaten die het zouden wagen op deze dapperen te schieten. Verstandige Algerijnen, die genoeg hebben van de oorlog, en die willen beginnen met de opbouw van hun land hebben zich bij duizenden op buitenwegen neergezet en neergelegd om daarmee elk transport van mili tairen onmogelijk te maken. Mannen, vrouwen en kinderen doen hieraan mee en het is te hopen dat ze succes heb ben, want de strijdende leiders zien liever het hele land te gronde gaan dan iets van hun prestige of macht af te staan. En hiermee leveren ze helaas een goede imitatie van de mannen die Duitsland en Italië naar de ondergang voerden zonder zich ook maar iets aan te trekken van de ellende die ze over hun landgenoten brachten. KANTMAN. Advertenties voor het dinsdagnummer worden aangenomen tot maandagmiddag 2 uur en voor het nummer van vrijdag tot donderdagmiddag 2 uur. In 1960 werd voor het eerst na heel veel jaren weer een schuttersfeest georgani seerd door het bestuur van het Groot Gaasbeeker Gilde. Het werd een groots feest, waarvoor andere gilden uitge nodigd werden omdat het 400-jarig bestaan gevierd werd. Het plan om van het schieten op de vogel een traditie te maken is een goed plan geweest, want na koning Hel mus (Kok) de Eerste en koning Piet (Brouwer) de Eerste, diende zich zon dagmiddag Piet (v. d. Hengel) de Twee de aan. Van de veertig schutters, die bijna 2'/i uur op de vogel schoten, die op een terrein aan de Lange Brinkweg opgericht was, toonde hij zich de beste door het laatste deel van de paal te schieten en zich daarmee tot majesteit op te werken. De koningin woont niet in Soest, maar in Hamersveld omdat de jonge koning nog niet getrouwd is. De heren Schimmel, Van Asch, Hil- horst en Kok, bestuursleden van het Groot Gaasbeeker Gilde haalden zon dagmiddag de oude koning en zijn ge malin op. Tambours, trompetters, de man met de gildevlag, 4 vendelzwaai- ers en twee jongens met de vogel vormden de stoet die onder commando van de heer W. v. Hees naar „De Gouden Ploeg" trok en leden van het gilde maakten eveneens deel van de op tocht uit. In de zaal van „De Gouden Ploeg" ver welkomde ouderman Schimmel alle leden en belangstellenden, maar in het bijzonder het koningspaar Brouwer- Van 't Klooster, voor wie hij een drie werf hoera vroeg, en natuurlijk kreeg. De heer Schimmel wees erop dat de heer Brouwer er het vorig jaar niet zo heel veel voor voelde koning te worden, omdat hij niet zo erg gesteld was op „die nieuwe poespas", maar hij had toch volledig medegewerkt en door zijn houding zijn deel bijgedragen tot het streven het gilde meer bekendheid naar buiten te geven en het een bij zondere plaats in de Soester gemeen schap te doen innemen. De heer Schimmel achtte de mogelijk heid niet uitgesloten dat de heer Brou wer opnieuw kans zou zien het ko ningschap te verwerven, maar groot was deze kans naar zijn mening niet, want het gilde telt vele goede schut ters. De koning kreeg de koningsmedaille en de koningin bloemen aangeboden en de koningin zei namens haar ge maal dat hij wel de eerste prijs wilde winnen, maar geen prijs stelde op een verlengd koningsschap. Lang is er geschoten en de spanen vlo gen in het rond. Kop, vleugels en staart sneuvelden voor de romp aan stukjes en beetjes naar beneden kwam. Het vorig jaar was binnen het uur be kend wie de koning was, maar nu duurde het bijna 2'/s uur. In optocht kwamen de mannen die de koning en de koningin van huis ge haald hadden naar „De Gouden Ploeg", Waar ouderman Schimmel er zijn vreug de over uitsprak dat het gilde nu eens een jonge koning heeft. Ook liet hij zich prijzend uit over de lieftallige ko ningin, die haar residentie in Hamers veld heeft. De toekomst van het Gilde ligt in han den van de jonge garde en daarom verdient het de voorkeur dat een jonge koning dit Gilde naar buiten vertegen woordigt. De koning kreeg de koningsketen om gehangen, de koningin bloemen en na een driewerf hoera werd feest.gevierd. Terwijl er op het terrein aan de Lange Brinkweg op de vogel geschoten werd, kon iedereen vrij schieten achter „De Gouden Ploeg". De uitslag hiervan was 1 P Wantenaar, 35 punten. 2. B. v. Schalkwijk 34. 3. H. Kok 33. 4. W. v. Hees 32.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1