M ZWITSAL EEN LUCHTMACHT MET ééN VLIEGTUIG. VENEMA Falcon Regenkleding MOEDER WORDEN... Huur uw Televisie KWAK FERME J0HGEHS, STOERE KHAPEH Een zaak van gevoel. Krabbels van Knelis. D. ENGEL Een moderne STEENRING Na nog maar een scheut of 'n steek. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Eu toch ecu machtig slagwapen, den in enkele uren tijds ter plaatse „Als commandant van de negentiende luchtmacht van de Verenigde Staten, commandeer ik de kleinste maar tevens :ijn waar zij moeten worden ingezet. Machtsvertoon is dikwijls voldoende. Op interessante wijze weet de gene- de machtigste luchtvloot", vertelt ons een lachende generaal-majoor M. A. raai over zijn eenheid te vertellen. Het Preston blijkt, dat het optreden van de negen- De Composite Air Strike Force, afge- tiende luchtmacht soms alleen maar kort C.A.S.F. is onze snel en fel toe- dient om indruk te maken. Dat is het slaande strijdmacht, die slechts moge- geval geweest bij twee conflicten, lijk is door een misschien voor velen waarbij deze macht in actie kwam. merkwaardige organisatorische vorm", De eerste maal was dat toen door een vertelt hij verder. „We beschikken over conflict tussen Irak en Libanon de rust slechts één vliegtuig en een kleine en vrede in het nabije oosten ernstig honderd man personeel aan officieren werden bedreigd. Binnen vierentwintig en manschappen, die echter stuk voor stuk specialisten zijn. Als het nodig is, kunnen we zeer snel - hetgeen be- zender belangrijk is - en krachtig toe slaan". uur nadat president Eisenhouwer daar toe het bevel had gegeven, stonden er Amerikaanse gevechtsvliegtuigen volledig bewapend en met volle tanks op verscheidene bases in het midden- is nu in deze tijd ook geen luxe meer. Waarom zult ook U zich niet zo'n prachtige ring permiteren. Voor een grote sortering Ga noorSP'JKER TEL. 2 9 8 2 5DESTERBERGSE5TR 2E OP BEZOEK BIJ DE BRANDWEER. Op dinsdag 4 september zouden de Soester brandweerlieden als gastheer van de Soester ingezetenen optreden. De ene en enige viermotorige Boeing C135 van de 19de Amerikaanse luchtmacht. Een vliegende commandopost, van waaruit generaal Preston zo nodig een enorme luchtmacht kan concentreren en naar elk deel van de wereld kan dirigeren. Wij zijn te gast bij de negentiende luchtmacht op haar basis Seymour Johnson Air Force Base in de Ameri kaanse staat North-Carolina, waar deze kleine, geheel zelfstandige eenheid binnen de Amerikaanse luchtmacht is gelegerd. Op het zonovergoten vlieg veld staat het ene vliegtuig waarover men beschikt, een groot viermotorig straalvliegtuig van het type Boeing C-135, de militaire uitvoering van het bekende Boeing-707 verkeersvliegtuig. Een vliegende commandopost. Dit toestel is ingericht als een vliegen de commandopost en van hieruit com mandeert generaal-majoor M. A. Pres ton zijn Composite Air Strike Force, welke naam betekentsamengestelde slagluchtvloot en dat is ook precies wat zij is. Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden voor dames en heren. Nieuwste modellen in tweed, nylon, Eg. linnen en gabardine. F. C. Kuyperstraat 28 - Tel. 2803 Generaal Preston, zelf houder van een vliegbrevet en van het brevet als na vigator en bommenwerper, afgestudeerd van de Amerikaanse Militaire Acade mie en bovendien gebrevetteerd para chutist, heeft de bevoegdheid om in geval van een plaatselijk conflict, waar ook op aarde, waarbij Ameri kaanse belangen in het spel zijn, in te grijpen en er die eenheden van de Amerikaanse luchtmacht heen te stu ren die hij nodig denkt te hebben. Maar hoe komt generaal Preston aan die vliegtuigen Wel, heel eenvoudig, hij leent ze. Van elke Amerikaanse luchtmachteenheid kan hij squadrons jachtvliegtuigen, verkenners, bommen werpers, tankers, vliegende verhuis wagens en al wat hij verder nodig heeft oproepen en onder zijn bevel stellen. Een paar woorden vanuit zijn vliegende commandopost zijn voldoen de om zijn negentiende luchtmacht in een uur tijds te doen uitgroeien van een enkele machine tot een macht van honderden toestellen, die gezamenlijk een enorme macht vormen. Van diverse vliegbases trommelt hij de benodigde strijdmacht op en als de toe stellen op weg naar hun operatieter rein onderweg, brandstof nodig hebben zorgt generaal Preston ervoor dat de toestellen op bepaalde punten in df lucht grote straaltankers ontmoeter waarbij zij hun dorst kunnen lessen Mede daardoor kunnen de snelste en nieuwste Amerikaanse gevechtseenhe- oosten en grote viermotorige Hercules ti ansporttoestellen brachten een be langrijk contingent Amerikaanse para chutisten en hun uitrusting over. Toen er plotseling zo'n grote Amerikaanse strijdmacht was komen opdagen, werd het al gauw opvallend stil in dit ge bied. Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE De tweede maal was het Formosa dat de aandacht vroeg. Terwijl de ene strijdmacht nog steeds in het nabije oosten stond, zond generaal Preston een luchtvloot van honderden toestellen naar het door een communistische aan val bedreigde Chinese eiland. Toen daar ploseling de snelle Starfighters in de lucht verschenen, bewapend met de angstaanjagende zeker treffende Sidewinder-raketten, bleven de aan vallers met de rode sterren op hun vleugels op een eerbiedige afstand. Keine gespecialiseerde groep. Generaal Preston beschikt over een kleine groep enthousiaste medewerkers, die allen zeer ervaren en gespeciali seerd zijn. Onder hem staan drie assi stenten, die elk een bepaald gebied toe gewezen hebben gekregende Stille Oceaan, de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee. Verder beschikt hij over specialisten op het gebied van in lichtingen, meteorologie, vliegtuigon- derhoud, financiën en andere terreinen, in Amerika noemt men de negentiende luchtmacht dikwijls „de luchtmacht met het koffertje". Dat koffertje staat altijd gepakt en wel klaar om direct te kunnen vertrekken naar welke hoek van de aarde ook. f 39,67 per maand. Na twee jaar uw eigendom. Soesterbergsestraat 51C - Tel. 2379 De grote viermotorige vliegende com mandopost is voorzien van een uitge breide en zeer moderne communicatie apparatuur en als generaal Preston en de zijnen met dit vliegtuig ergens hoog in de lucht hun weg zoeken, kunnen zij voordurend in rechtstreeks contact blijven met elk radiostation op aarde dat zij wensen te bereiken. Zodoende beschikt de generaal over alle gege vens die hij nodig heeft om vanuit ujn hoogvliegende commandopost de droom vliegtuigen onder zijn bevel snel ;n zeker naar hun bestemming te lei den. maar bij nader inzien vond men dit niet juist, omdat er dinsdag j.1. ge meenteraad was. Dat zou de raadsleden belet heben eveneens gast van de brandweer te zijn. Nu kan men op dinsdagavond half acht bij de brandweercentrale terecht voor een bezoek aan ons flinke korps vrij willigers. De gasten zullen in de kan tine ontvangen worden. Daar zal ge sproken worden over het werk van de brandweer en er worden dia's in kleu ren getoond van branden die in Soest gewoed hebben. Daarna zal een blus demonstratie gegeven worden en en thousiaste bezoekers zullen de gelegen heid krijgen zelf te laten zien of ze goede brandweerlieden zouden zijn. Maar straks weet D zich geen raad van de slopende Rheumatlsche Pijnen. Doe de beroemde Kruschen kuur, de kleine dagelijkse dosis, om 't bloed weer zuiver te maken. Duizenden gingen U voor en nog heel velen zullen uw voorbeeld volgen. Een heerlijke er varing, reeds na een betrekkelijk kort stondig gebruik, als vanzelf die pijnen te voelen wegvallen. Dat gebeurt naar mate het bloed gezuiverd wordt van de pijnverwekkende onzuiverheden, die zich zijn gaan ophopen in spieren en ge wrichten. Kruschen is de natuurlijke stimulans voor de bloedzuiverende organen. DUIVEN VLOGEN VAN VILVOORDE. De duiven van De Vriendschap en De Zwaluw vlogen 152 km vanaf Vilvoor de. Ze werden om 8.10 uur met oosten wind gelost. De ZwaluwIn concours 321 duiven. Aankomst eerste duif 10.17.18 snelheid 1192,60 meter per minuut aankomst laatste prijswinnende duif 10.32.44. UitslagM. v. d. Wielen 1 25 58. G. Rijksen 2 3 4 8 9 10 11 12 13 24 27 32 63. C. v. Klingeren 5. J. y. d. Brakel fa 18 21 33 36 55^ J. Stalenhoef 7 37 51. H. Woudstra 14 54 60 64. A. Hilhorst 15 28 39. A. v. Dorrestein 16. G. Haks 17. E. de Goede 19. H Gorissen 20. C. v. Soest 22 23. V. Reijerse 26 43 49. C. v. d. Hoek 29 50. P. de Bes 30 44 45 53. R. Voskuilen 31 52 56. C. Dijkman 35 41 59. Th. Wigtman 38 40 57. J. Coo- rens 42. B. Roest 46. Comb. Ottens-Van Klooster 47 61. C. Bosboom 48. W. v. d. Mast 62. De Vriendschap In concours 271 dui ven aankomst eerste duif 10.18.48 snelheid 1181,55 meter per minuut aankomst laatste prijswinnende duif 10.35.24. UitslagComb. Onwezen-De Muijnk 1 17 31. W. Nieuwenhuis 2 3 22 25 33 40 47. Z.K.H. Prins Bernhard 4 7 8 9 11 13 23 29 34 50 59 68. J. C. Kamer beek 5 30 32 35 37 45 58 61. C. Kaats 6 62. mevr. Brouwer-Roeten 10 43. E. C. v. Daatselaar 12. Comb. Goldstein- Brouwers 14. F. Groenestein 15 53. J. Huurdeman 16. G. Sukel 18 28 65. W. Roest 19 20 39 43 48 51 55 56 63 67. G H. v. d. Broek 21 54. E. Veerman 24 52 57. W. Altenaar 26 60. C. P. Jak 27 64. J. C. Wijnands 36. D. J. Bos 38. J. A. B. v. Klooster 41 46 66. C. Vaes- sen 42. C. Roskam 49. OPSTELLING VAN S.E.C. S.E.C. speelt zondag in Amstelveen te gen St. Martinus 1 in de volgende op stelling Schrijvers Ruttenberg Pothoven De Rooij Elverding Wolfsen Baltus Burgman Van Kooij Van Breukelen De Bruin Verhoeve FOEI HOE SUFFEND STAAT GIJ DAAR! Foei, hoe suffend zit gij daar, zouden we kunnen zeggen en daarbij denken aan allen die na het plegen van eni gerlei strafbaar feit in een van onze Nederlandse gevangenissen terecht kwamen. Wel wordt hun in werkelijk heid weinig tijd overgelaten om te suf fen, maar ik denk hierbij meer aan het feit dat de bewoners van de gevange nissen afgesloten zijn van het normale maatschappelijke leven buiten hun mu ren. Ze horen er natuurlijk wei over omdat ze kranten lezen en van tijd tot tijd bezoek krijgen, maar ze hebben er geen invloed op, ze staan er buiten. Ze suffen. „Juist goed", zegt u misschien De man die dat bepaalde feit pleegde moet maar flink lang worden opgeslo ten, moet misschien maar voorgoed uit onze maatschappij blijven Het is de vraag of dat helpt. We vormen ons een mening over het lot dat deze en gene misdrijfpleger beschoren moet zijn, spe ciaal in die periode waarin uitvoerige verslagen in de kranten verschijnen van de voorgeschiedenis, de achter grond en de oorzaak van een bepaald misdrijf en daarnaast van de toekomst verwachtingen die men van de bedrij ver heeft. In zulke perioden denkt men af en toe aan de gevangenissen. Natuurlijk komt men ook in aanraking met het begrip gevangenis als men er via het bioscoopscherm een bezoek biengt. Dan blijft het meestal ver bui ten onze werkelijke horizon, het zijn belevenissen en vaak héérlijk-spannen- de en geromantiseerde avonturen. Voor een paar uurtjes. We zien onszelf daar niet terechtkomen en denken beslist ook niet eventjes aan diegene die voor korte of lange tijd aan de Noordsingel in Rotterdam, de Amstelveenseweg in Amsterdam, de koepel in Haarlem of in een van de andere gevangenissen in Nederland verblijven. Behalve door een kleine groep van mensen, hun familie en hun celbezoeker, wordt er door wei nig mensen buiten de gevangenis nog gedacht aan de gestrafte als het von nis eenmaal gevallen en onherroepe lijk is geworden. Voor de krant levert bij geen nieuws meer op, tenzij hij kans ziet een nieuw strafbaar feit te plegen, maar u weet zelf uit uw krant dat dit slechts bij uitzondering ge beurt Voor iedere gevangene in Nederland, die geen levenslange straf opliep, is er een datum waar hij naar uitkijktde ontslagdatum. Hij leeft ernaartoe, soms rnet grote spanning, soms met angst voor de ontvangst die hem wacht. Kritisch ten aanzien van eigen vermo gen zich straks aan te passen. Soms is hij enige jaren uit de maatschappij weggeweest en u, die gedurende die jaren alles van dichtbij heeft kunnen meemaken, kunt zich bijna niet voor stellen hoe snel onze maatschappij ver andert en wat dat betekent als je je er opnieuw in moet vestigen en bezorgd bent dat iedereen op je voorhoofd ziet staan dat je uit de gevangenis komt. Op dat moment krijgen we allemaal met hem te maken. Wij vormen namelijk die maatschappij waar hij in terug moet. Wil hij zich weer leren aanpas sen aan de eisen ervan, wil hij zich reclasseren, dan heeft hij onze hulp nodig. Die kan bestaan uit een baan in uw bedrijf, een vriendelijk woord te gen een nieuwe collega, het schenken van vertrouwen, het geven van een kans in de ruimste zin van het woord. De reclasering wil hem behulpzaam zijn bij zijn terugkeer maar kan alleen werkelijk slagen met uw hulp, met uw bereidheid de man weer te accepte ren °P zijn nieuwe plaats in onze maat schappij. En ookmet een financiële bijdrage op de dag van de collecte voor bet werk van de reclassering. Dan kun nen we aansluiten op onze titel en zeg gen Kom dan jongens, en vaar mee Eerbied voor ouderen en voor ouder dom. Ziedaar een vorm van wellevend heid, die zo oud is als de mensheid en die zelfs bij de meest primitieve volken wel in een of andere vorm is terug te vinden. Dat is goed. Levens wijsheid en levenservaring vragen om ontzag en het is dat ontzag dat door de eeuwen heen kenmerkend is geweest voor de wijze waarop de bejaarde door zijn jongere medemens is tegemoet ge treden. Wij vergeten dat maar al te ge makkelijk in het turbulente verkeer van onze twintigste eeuw. Maar is het zo verwonderlijk, dat zij, die ten dele nog met de postkoets en de stoomfiets zijn opgegroeid, ons welwillend „tegemoet- treden" in de letterlijke zin des woords juist zo hard nodig hebben Voor iedere weggebruiker ligt hier een prachtige gelegenheid om nu eens te tonen wat wellevendheid in het ver keer eigenlijk betekent. Want tegen over de bejaarde weggebruiker zullen wij meer dan waar ook ons geduld en begrip voor andermans tekortkomingen kunnen demonstreren. Het Verbond voor Veilig Verkeer doet in het kader As je 't ming vraogt dan mok zeige dak maor heul slecht te spreeke was over dat plaotje in de kraante. Daor zie je 'n ouwe boer die deur drie manne weggebroch wier toeng die ze boerderie nie wou verlaote. Ak d'r bie ewest was hak messchien gaon staon schreeuwe van „kenne jullie wel, huf- ters", maor teugeswoordig mojje al- tied heer weeze. Die boer ok. Die woon de mit ze wief en twaolef koeje op 'n boerderie bie De Haog. Daor komme ze um vertelle dattie van ze gedoe afmot omdatter huuze ebouwd motte worre. Veur heere zo- gezeid en die boer mos ok maor 'n heer worre en in 'n gewoon huus gaon woone. Ik ken ming best veurstelle dat zo'n man dat nie ken. Goed, hie zal wel 'n best bietje sente veur die boerderie ehad hebbe, maor hie wou gin sente, hie wou ze boerderie en ze koeje. Daor kenk inkomme, maor die manne in De Haog netuurlek niet. Dat binne alle- gaor heere, die denke datter op 'n fe- briek mellek emaokt wordt, zoas schoensmeer of fietsbaande emaokt worre. Die hebbe heul nie in de gaote datter koeje binne die mellek leevere en dattie boer veur ze koeje zorregde en verder gin boodschap had an de mense die teuge 'm zeeje dattie noeng toch van die boerderie af most. Hie gong niet en toeng kwaome die flinke kérels om um d'raf te sleepe. Mit zien drieën netuurlek, waant die boer gong knap te keer. Netuurlek, ik snap ok wel dat nie al les bie 't ouwe ken blieve, maor hadde zullie die denke dajje mellek in 'n fe- briek maok die boer nie an 'n aandere boerderie kenne hellepe, veur ming part op de Mooker hei. Die man ken nie in 'n huus woone. Die mot 'n boerderie en koeje hebbe, aanders gaot die dood. En daarom wou die netuurlek nie weg. Maor die flinke kérels hebben um weg gesleept. Heul bar. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 van zijn vakantie-actie voor meer wel levendheid op de weg een beroep op iedere weggebruiker in Nederland, om ook in het verkeer, juist in het ver keer, eerbied voor de bejaarde mede mens aan de dag te leggen. Er zijn veel manieren om van die eerbied te getuigen door overstekende bejaarden de tijd te geven dat rustig te doen door te stoppen voor bejaarden die graag de zebra willen betreden maar daartoe de moed niet kunnen opbren gen door als voetganger een bejaarde be hulpzaam te zijn die misschien wat slecht ter been, of wat slecht van ge hoor of gezicht is door snelheid te minderen bij het zien van bejaarden op de rijbaan en on nodig en schrikaanjagend claxoneren of bellen na te laten door bejaarde fietsers en bromfietsers bij het passeren extra ruimte te ge ven (zij horen u wellicht niet aan komen door bij bus- of tramhalte extra voor zichtig te zijn wanneer een bejaarde gaat in- of uitstappen en daarbij het overige verkeer „vergeet" door meer nog dan bij andere weg gebruikers rekening te houden met fouten of onverwachte handelingen van bejaarden. Een wijsgerig man heeft eens gezegd, dat ouderdom een zaak is van het ge voel, niet van de jaren. Is het niet een dankbare taak voor iedere weggebrui ker om de bejaarde te kunnen hel pen zich in het moderne verkeer veilig en dus jong te voelen

Soester Courant | 1962 | | pagina 10