SOCIALE VERBETERING. NIEUWE STAP IN BERLIJN. Officiële mededelingen. HET OOG GERICHT OP VERBROEDERING. VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1962. 41e JAARGANG no. 70. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn, p. kwart, 2,10 - per post 2,21 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Er zijn ineens enkele wetsontwerpen tegelijk ingediend, die alle de onder tekening dragen van de minister yan Sociale Zaken en Volksgezondheid, minister Veldkamp. Daar is in de eer ste plaats een verbetering van de In validiteitswet, speciaal wat betreft de hoogte van de uitkeringen. Deze waren tot nu toe dan ook wel zó laag, dat geen enkele invalide ervan kon leven er dus altijd was aangewezen op so ciale bijstand van de gemeente waarin hij woont. Was hij voor 80 tot 100 procent invalide, dan kon hij ten hoog ste rekenen op een bedrag van ruim twee duizend gulden. Dat wordt nu aanzienlijk meer. Een tot deze A-groep behorende invalide zal nu 80 procent gaan ontvangen van het voor een on geschoolde arbeider vastgestelde loon, hetgeen 4870,per jaar is. Voor de zwaar gehandicapte invalide komt dat dus neer op ongeveer 3900,per jaar, waarvan hij dan 'n 8,5 procent (anderen 10,4 °/o) aan premies moet af staan voor ziekenfonds, A.O.W. en A.W.W. waardoor er overblijft onge veer 3563,zonder eventuele kin derbijslag. In groep B, de voor onge veer twee derde invalide personen, komt het eindbedrag op ongeveer t 2908,—. Nu blijft er evenwel nog de vrij gro te groep van juist iets minder dan voor twee derde invalide verklaarden, waar voor in het nieuwe ontwerp niets na ders wordt geregeld. Zij zijn nog ten dele in staat arbeid te verrichten, maar ieder weet dat het vaak uiterst moei lijk voor hen is om passend werk te vinden. Al is er dan een regeling die opneming van een bepaald percentage minder valide arbeiders(sters) bij rijk, gemeente en grote bedrijven verplicht stelt, in de praktijk komt daar niet zo heel veel van terecht. De maatschappij is hard en iedere personeelschef tracht voor zijn vacatures de beste krachten te krijgen, probeert dus zo min moge lijk minder-validen aan te stellen. Hun status zal eerst nader geregeld wor den bij een definitieve arbeidsonge schiktheidsverzekering, waar al vele jaren de gedachten naar uitgaan, maar waaraan zoveel haken en ogen blijken te zitten, dat minister Veldkamp nu maar vast met deze tussenregeling is gekomen. Verder wordt dan eindelijk het uit de bezettingstijd daterende ziekenfonds- besluit omgezet in een ziekenfondswet waarbij nu ook alle vrijwillig verze kerden recht krijgen op dezelfde ver strekkingen als de verplicht verzeker den. Er wordt een beroepsrecht in ge regeld en de samenstelling van de Ziekenfondsraad wordt radicaal gewij zigd. Bovendien is een ander wetsont werp ingediend ter regeling van de ziekenhuistarieven en heeft de minis ter aan de S.E.R. advies gevraagd over een volksverzekering voor dek king van langdurige of chronische ziektegevallen. Het is zeker ook nog van belang te vermelden, dat in de nieuwe ziekenfondswet premies voor de vrijwillig verzekerden ook naar draagkracht worden geregeld, hetgeen voor de verzekerden uit de midden klasse dus misschien enige verlichting der kosten kan betekenen. Wij willen ook nog op een ander wets ontwerp de aandacht vestigen, dat al eveneens de handtekening draagt van Minister Veldkamp, met die van de staatssecretaris van Economische Za ken, Gijzels. Dat is de nieuwe drank wet. Daarin wordt dan eindelijk afge stapt van het maximum-stelsel voor vergunningen en wordt bepaald, dat iedere nederlander van 25 jaar of ou der, die voldoet aan goed zedelijk ge drag en aan de normale vestigings eisen, een slijterij of café kan begin nen en de vergunning kan verkrijgen van het gemeentebestuur. Hiermede wordt dus een einde ge maakt aan de verkoop of de verpach ting van oude vergunningen door men sen, die zelf niet meer in het vak werkzaam waren, doch daaruit een arbeidsloos inkomen verkregen door zo'n verpachting. De nieuwe drankwet omvat trouwens nog meer bepalingen die als verbeteringen kunnen worden gezien. Het geheel is nu meer aange past aan de inmiddels ontstane om standigheden, hetgeen dan ook drin gend nodig werd. Zo kan nu dan binnenkort ieder een vergunning of verlof krijgen die aan de eisen van vakbekwaamheid en credietwaardig- heid voldoet, hetgeen tot nu toe niet altijd mogelijk, terwijl daarentegen an deren, die niet aan de vestigingseisen voldeden zich toch de beschikking over een vergunning konden verwer ven. Dat de nieuwe wetsontwerpen juist verschijnen nu het laatste parlemen taire jaar van de huidige regering in gaat, is niet zo verwonderlijk. Men wil dat wel eens uitleggen als een Gedwongen door de politieke onrust is de politie te paard in Kenya uitgerust met draagbare radio's, zodat snel versterkingen naar onrustige plaatsen wor den gedirigeerd. Voor het eerst traden de bereden politieagenten op met hun radioinstallatie bij de openluehtmeeting van Jomo Kenyatta en Tom Mboya. stunt met het oog op de komende ver kiezingen, maar men moet dat eerder zien als een pas na enkele jaren rij pende vrucht van het inwerken en het overleg van een regering. De huidige ingewikkeldheid der samenleving en de daarmede verband houdende wetge ving, maakt eigenlijk een langere zit tingsperiode van de regering nodig om haar werk tot volle ontwikkeling te laten komen. Burgemeester Willy Brandt, dat bleek uit een toespraak die hij voor de radio tot zijn Westberlijners hield, gelooft niet dat de Sowjet-Unie de strijd om Berlijn voor eventjes heeft uitgesteld tot na de assemblee van de Verenigde Na ties. Meer op optimisme dan op fei ten gebaseerde berichten hebben de indruk gegeven dat Chroesjtsjow daar toe bereid was gebleken in de hoop dat hij met president ICennedy spij kers met koppen zou kunnen slaan als zij elkaar in de V.S. ontmoeten. Hoe wankel de basis van deze overtuiging is, blijkt al uit het feit dat de rode pre mier nog niet te kennen heeft gegeven naar de assemblee te zullen gaan. Intussen merken de Westberlijners wel iets anders. Op allerlei bijeenkomsten waar men sinds jaren geen Russen heeft gezien, verschijnen sinds kort officiële afgezanten van de rode bezettings macht. Niet alleen bij min of meer of ficiële ontvangsten, maar ook bij de vergadering van het stedelijk parle ment zag men de uniformen van het Rode Leger. Nog in het bestuur. De kennelijke bedoeling is - zoals ook de scheidende Westduitse ambassadeur in Washington dr. Wilhelm Grewe zei - duidelijk te laten uitkomen dat de Rus sen zich nog steeds deel voelen uit maken van het viermogendhedenbestuur over West-Berlijn. Dat kan het wes ten hun niet gemakkelijk beletten, om dat dat zich juist op de langzamerhand absurd geworden viervoudige machts- status van de oude rijkshoofdstad be roept als wettige rechtvaardiging van de westelijke aanwezigheid in Berlijn. De Russen van hun kant hebben het viermogendhedenbestuur over het oos telijk deel van de stad reeds lang van de hand gewezen en in feite ook onmo gelijk gemaakt. De Britten, Fransen en Amerikanen hebben het daarentegen moeilijk zich in het oostelijk deel van de stad te bewegen, waar de Russen officieel alle zeggenschap beweren te hebben overgedragen aan de Oostduit sers. De Russen gaan proberen gebruik te te maken van het westelijk vasthouden aan de viermogendhedenovereenkomst om zoveel mogelijk vingers te krij gen in de Westberlijnse pap en dan be slist niet om het Willy Brandt gemak kelijker te maken. Of als het westen optreedt tegen deze infiltratie het wes ten voor de voeten te werpen dat het huichelt met zijn bewering dat het statuut van de vier de grondslag is van de Westberlijnse enclave. Telkens een schijfje. Op zijn best kan alleen al de veelvul dige verschijning van Russen in West- Berlijn relletjes tot gevolg hebben, waarbij de Russen dan met een sar castische glimlach de drie geallieerden kunnen zien optreden als strenge po litieagenten tegen de mensen die vol gens Londen, Parijs en Washington zo verlangend zijn onder Brits-Frans Amerikaans bestuur te leven. Het is voor het westen ook niet moge lijk een eind te maken aan deze Rus sische penetratie, omdat daarmee de Russen een goede aanleiding wordt ge geven op te treden tegen westelijk verkeer niet alleen in oost-Berlijn, maar ook tussen West-Duitsland en het wes telijk stadsdeel. Die poging als vi rde bezetter op te treden in west-Bes vjn, terwijl het ge lijkertijd het westen alle rechten en zeggenschap ontzegt in oost-Berlijn, zou het volgende schijfje zijn dat van de Berlijnse salami wordt afgesneden vol gens de taktiek van telkens een beetje afknabbelen van Westberlijnse vrijheid tot wat overblijft de moeite van het verdedigen niet meer waard is. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest maken bekend, dat gedurende drie maanden ter gemeen tesecretarie, Afdeling Algemene Za ken, voor een ieder ter inzage ligt het raadsbesluit, d.d. 20 juni 1962, afd. 1, r.r. 1198, strekkende tot de vaststelling van de Algemene Brandweerverorde ning. Soest, 7 september 1962. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest, gelet op het bepaal de in artikel 5, 6e lid, van het we genverkeersreglement, maken bekend, dat door hun college is besloten om overeenkomstig artikel 4, 2e lid van het Wegenverkeersreglement de Spar renlaan alsmede de zijtak van deze laan als B-weg aan te wijzen. Van dit besluit staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het einde van een termijn van 30 dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht doch ingediend bij de Commissaris van de Koningin de zer provincie, die een bewijs van ont vangst afgeeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat, de Koninklijke Nederlandse Toeristen bond A.N.W.B., de Koninklijke Auto mobielclub, de Koninklijke Ned. Mo torrijdersvereniging en aan Gedepu teerde Staten dezer provincie. Soest, 7 september 1962. vietd. In januari een verdiepingsdag en een toneelavond, in februari een mis en een carnavalsavond, in maart een excursie, in april een toneelavond en een brei- en naaishow door de kinde ren van de leden, in mei de jaarver gadering, in juni een dagje uit en tenslotte in juli het afsluiten van het seizoen met een mis en een gezellig samenzijn. JAARLIJKSE E.H.B.O.-COLLECTE. Zoals blijkt uit een advertentie in dit nummer gaan de komende week de collectanten van de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. Eerste Hulp Bij Ongelukken huis aan huis de giften inzamelen van de Soester ingezetenen. Deze giften worden door het afde lingsbestuur gebruikt voor de kost bare opleiding van E.H.B.O.-ers(sters), die, na het behalen van hun diploma, gerechtigd en geoefend zijn om eerste hulp te verlenen aan de slachtoffers vari ongelukken van allerlei aard. Hoe nuttig het streven is om in elk >tzip een E.H.B.O.-er(ster) te hebben blijkt dagelijks bij alle soorten huis-, tuin- en keukenongevallen en niet te vergeten de ernstige en minder ern stige verkeersongevallen in ons dorp met zijn gevaarlijke wegen en kruisin gen. Tot het verlenen van deze onontbeer lijke eerste hulp door wie ook, staan er in de gemeente Soest thans 18 ver- baridkoffers gestationeerd op gevaar lijke wegen en kruispunten. De regel matige aanvulling van al deze koffers, ten behoeve van de mensheid, kost de afdeling Soest veel hoofdbrekens, in het bijzonder de penningmeester. Op vier plaatsen in de gemeente Soest, alsmede in het Natuurbad zijn zuur stofapparaten gestationeerd om ern stige patiënten, aan wie onmiddellijk medicinale zuurstof toegediend moet worden, effectief te kunnen helpen. Getrainde E.H.B.O.-ers-ziekenvervoer- ders staan dag en nacht gereed om bij eerste oproep met de E.H.B.O.-zieken auto uit te rukken en voor een verant woord transport naar een der zieken huizen in de omgeving zorg te dragen. Voor dit alles is zeer veel geld nodig. Gaarne wekken wij onze lezers op om in de komende week onze eigen Soes ter E.H.B.O. eens extra te gedenken met een royale gift, die besteedt wordt voor het lichamelijk welzijn van elke Soester ingezetene, ook U, indien U een ongeluk mocht overkomen. Vijf en dertig jaar belangeloze samen werking tussen alle Soester artsen en E.H.B.O.-ers is dit naar onze mening dubbel en dwars waard. R.K. VROUWENGILDE SOEST. Voor de eerste maal heeft het R.K. Vrouwengilde Soest een jaarprogram ma, want deze afdeling werd aan het begin van dit jaar opgericht. Op 11 september begint het winter seizoen met een avondmis voor de leden van het gilde en op 27 septem ber zal mevrouw A. v. d. Werf-Terp- stra spreken over het onderwerp „Le ven en laten leven". In oktober wordt er een contactavond gehouden en de familie Van der Linden uit Nijmegen - moeder, vader en tien kinderen - komt toneelspelen. Prof. dr. Eijsink zal in november over het Concilie komen spreken en er wordt een excur sie gehouden. In december wordt op nieuw een mis opgedragen en uiter aard wordt het St. Nicolaasfeest ge- GANZEBORDSPEL DOOR PADVINDERS. Padvinders, padvindsters, welpen en kabouters zullen zaterdagmiddag 8 september om half drie bijeen komen in de Sparrenlaan voor het beoefe nen van het ganzebordspel in levende lijve. Grote dobbelstenen zullen uit maken welke opdrachten uitgevoerd moeten worden en wie het erg slecht treft komt natuurlijk in de put te recht'. In aanwezigheid van 275 deelneem sters en deenemers, en natuurlijk ook van vele belangstellenden zal voor het begin van het spel de Nederlandse vlag gehesen worden. BEJAARDEN CHARITATIEF CENTRUM. Op 19 september begint voor de be jaarden van het Charitatief Centrum het seizoen 1962-1963 met een mis en een gezamenlijk ontbijt, respectievelijk in de r.k. kerk te Soestdijk en in ge bouw Ludgardis. Op 3 oktober wordt er een bustocht gehouden langs de route van de Utrechtse Heuvelrug. Ook de komende winter zullen er kaart en andere ontspanningsmiddagen ge houden worden. En natuurlijk wordt St. Nicolaaas, Kerstmis en het karna- valsfeest gevierd. EERSTE NAJAARSRIT VAN TEMPO. De deelname en de belangstelling voor de eerste-Tempo-najaarsrit waren uit stekelid. Er was weinig wind en daar door werden goede tijden gemaakt. Er waren achttien deelnemers. Aad Post, Gert de Weerd, Wim Schaeffer en Jaap v. d. Burgt ontbraken omdat ze elders moesten rijden. Bij de seniores reden amateurs, nieuwe lingen en touristen. Zij legden 8 ronden, een afstand van 40 km, af. De aspiran ten reden 25 km. Om de minuut wer den de renners gestart en daar tussen door op de halve minuten de aspiran ten. Na loting vertrok het nieuwe lid, Henk van de Hoef, als eerste senior, terwijl Johnny Visser een halve mi nuut later als eerste aspirant van start ging. Rob de Haas startte als laatste na 81/! minuut. Toen waren de eersten alweer gepasseerd. Gerrit Ruttenberg Er is tegenwoordig niet zo heel veel reden tot optimisme wanneer men de gang van zaken in de wereld bekijkt. Wanneer de natuur geen onrust brengt met aardbevingen, dan zijn het de re geringsleiders wel die vele mensen van hun rust beroven. Niet alleen de leiders van dictatuurstaten, maar ook van de mocratische landen, die maar al te graag de dictators hun zin geven in kleinigheden om een oorlog te voorko men. Van de affaire Hitier hebben ze blijkbaar niets geleerd. Een groot deel van Europa ligt als een soort speelbal tussen de machten Rusland en Amerika, zonder zelf een macht te zijn. Toch zou het helemaal niet zo moeilijk zijn dit te worden, wanneer er maar sprake zou zijn van samenwerking. Het veroveren van die macht is geen aangelegenheid die van vandaag op morgen geregeld kan worden, maar het ziet er naar uit dat een flinke stap vooruit gezet is met het bezoek van de dappere generaal De Gaulle aan West-Duitsland. Alle ge schreeuw van lieden die beweren dat ze hem als een hond zullen neer schieten" kunnen hem niet weerhouden zich in het openbaar te vertonen en zich naar bondskanselier Adenauer te begeven. In West-Duitsland is de kans om gedood te worden heus niet zoveel kleiner als in zijn eigen vaderland, maar De Gaulle liet zich niet weer houden. In 1870, in 1914 en in 1940 voerden Duitsland en Frankrijk oorlog. Eenmaal won Duitsland en tweemaal werd Duits land vernietigend verslagen, al had Frankrijk daarvoor de hulp van velen nodig. Toch was de ontvangst van De Gaulle bijzonder hartelijk en misschien wijst dat erop dat er een einde geko men is aan de zinloze - opgelegde haat - tussen de bevolking van beide landen. Hitier is al meer dan 17 jaar dood en misschien is zijn geest geheel aan het verdwijnen, al lijkt het soms wel eens alsof dit niet het geval is. Verbroedering tussen Frankrijk en Duitsland en een samengaan tussen alle landen van Europa die zich niet tot de communistische heilstaat rekenen, waarbinnen men de mensen moet vast houden door muren te bouwen, kan misschien tenslotte leiden tot vermin dering van de spanning in Europa, dat nu geheel moet dansen naar de pijpen van de regeringsleiders van Rusland en Amerika. KANTMAN. reed,, zoals gewoonlijk in dit soort rit ten, een prima tijd, maar Klaas van 't Klooster bleek slechts 2.21 minuut minder snel, terwijl Rob de Haas weer 1.20 minuut langer reed dan Van 't Klooster. Ook de anderen hebben zich uitstekend geweerd. De uitslag was1. Gerrit Ruttenberg, 40 km in 1.01.59. 2. Klaas van 't Kloos ter 1.04.20. 3. Rob de Haas 1.05.41. 4. A. Koenen (toerist) 1.08.46. 5. Wout van 't Klooster 1.08.57. 6. Henk v. d. Hoef 1.09.24. 7. Eddy de Lange 1.09.56. 8. W. Koenen (toerist) 1.10.39. 9. A. Proos dij 1.13.53. 10. Fred de Haas 1.17.30. Aspiranten1. Raymond de Zoete, 25 km in 40.02 min. 2. Kees Proosdij 40.59. 3. Harry Visser 42.55. 4. Johnny Visser 44.21. 5. P. Soeteman 44.32. 6. Jaap Lok 36.27 over 20 km. Gert de Weerd werd derde in de Ronde van Dinter. PROMOTIE. S.E.C. speelt in de derde klasse K.N.V.B., afdeling West I. De vereni ging die in deze afdeling aan het einde van de competitie 1962-1963 op de eer ste plaats eindigt, promoveert automa tisch. SPORTPROGRAMMA. Handbal Dames B.D.C. 1—U.D. 1, 2.15 uur. B.D.C. 2—Olympia 2, 1.15 uur. LimvioB.D.C.-jun. 1, 12 uur. B.S.V.B.D.C.-asp., Heren B.D.C. 1—U.D. 3, 3.15 uur. B.D.C. 2—B.H.C. 3, 12 uur. FidelitasB.D.C.-asp. Voetbal zaterdagV.V.Z. 1Avance 1, 4 uur Radiostad 1Hees 1, 4 uur. Hees 2—Desto 4, 4 uur. B.D.C. A—S.E.C. A, 4 uur. S.E.C. B—B.D.C. B, 4 uur. S.E.C. CH.V.C. E, 2.45 uur. S.E.C. D—B.D.C. D, 4 uur. zondag St. Martinus 1S.E.C. 1, 2.15 uur (in Amstelveen). Hercules 2S.E.C. 2, 12 uur. S.E.C. 3Zeist 4, 2.30 uur. B.D.C. 1—R.K.B.V.V. 1, 2.30 uur. P.V.C. 2—B.D.C. 2, 2.30 uur.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1