Doe mee aan de <Sckoemaker FUGERS HEEFT ALLES VOOR UW FIETS Analyse van Carpenter's ruimtevlucht. SLUITING Soest voor dertig jaar. U kunt niet alles weten! DERDE BLAD van de aangifte voor de Cursus Aig. Ontwikkeling m en win uw eigen apparaat terug. Vraagt inlichtingen en deelnameformulier bij v. Weedestr. 72 - Soestdijk - tel. 2792 Dorpspl. 10a - Soesterberg - tel. 587 REPAREERT U ZELF? VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1962. Geleerden van het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart, N.A.S.A., hebben op een technische conferentie een overzicht gegeven van de nieuwe gegevens, die de ruimtevlucht van Scott Carpenter op 24 mei heeft opge leverd. Astronaut Carpenter heeft tijdens zijn vlucht een reeks waarnemingen ver richt met betrekking tot een lichtende band, die aan de horinzon zichtbaar was. Volgens Dr. John A. O'Keefe, hoofd van de theoretische afdeling van N.A.S.A.'s Goddard Ruimtevluchtcen- trum, wordt deze band in het leven ge roepen door gloeien van de lucht, ver oorzaakt door een verandering van de dichtheid van zuurstof in de hogere luchtlagen. Carpenters waarnemingen bevestigen het met proefraketten ge constateerde feit, dat de laag, waarin dit gloeien optreedt van 90 tot 120 km boven het aardoppervlak is gelegen en licht van een bepaalde golflengte uit zendt. in de Chr. Ulo (Pr. Bernhardlaan). Inschrijving is nog mogelijk tot en met morgen, 8 september. Bilderdijklaan 31 en 38, teL 4301 en 2721. Carpenter bevestigde door optische waarneming de theorie dat de onder gaande zon er vanuit de ruimte afge plat uitziet Volgens Dr. O'Keefe wordt deze illusie teweeg gebracht door licht breking. Astronaut John Glenn heeft dit verschijnsel niet waargenomen. Volgens Carpenters eigen verklaring waren de door hem en astronaut Glenn waargenomen lichtgevende „vuurvlieg jes" sneeuwvlokken, die gevormd wer den door in het inwendige van de cap sule gecondenseerd vocht, dat naar bui ten ontsnapte. Carpenter deelde mede dat telkens wan neer hij tegen de wand van de cap sule klopte hij de sneeuwvlokken voor zijn kijkvenster zag verschijnen. Dr. O'Keefe schakelde de mogelijkheid uit dat de vlokken uit de ruimte afkomstig waren of van nature lichtgevend wa ren. Volgens hem gloeiden ze omdat ze door de zon beschenen werden. Astronaut Carpenter verrichtte de vol gende waarnemingen. „De ruimtevlucht verloopt zonder dat ook maar het ge ringste gevoel van bewegingen bestaat. Dat ik mij in de ruimte voortbewoog kon is slechts opmaken uit de aanwij zing der instrumenten of wanneer ik door het venster of de periscoop keek. Gewichtloosheid is bijzonder prettig, men krijgt een sterk gevoel van vrij heid ik wende er snel aan. Mijn gevoel van oriëntering verliet mij geen ogenblik. Steeds wist ik waar de bedieningsknoppen en de andere voorwerpen binnen de cabine zich ten opzichte van mij bevonden. Voor plaats bepaling richtte ik mij bij voorkeur naar een bekende ster. De op sleeptouw genomen ballon be woog zich volkomen willekeurig achter de capsule aan. Aardse waarnemingenhet zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan was voor 90 procent met wolken bedekt de hemel boven West-Afrika was vol komen helder. Ik had een prachtig uit zicht op het Tsjaad-meer, de overige delen van Afrika waren groen en het .was duidelijk dat zich onder mij het oerwoud uitstrekte. Ook de streek om Onder voorzitterschap van notaris Dammers hield de harmonie Patientia Vincit Omnia een ledenvergadering. Het winterprogramma werd besproken en er werd besloten geen wintercon- eert te geven omdat er in Soest geen zaal te vinden was die alle muzieklief hebbers kon herbergen, maar een zo merconcert in de openlucht. Blijkbaar was er toen meer belangstelling voor P.V.O. dan nu en loonde het nog de moeite een concert, in de openlucht te geven omdat het wel eens droog was. De vereniging van anti-militairisten hielden een propagandabijeenkomst in Soest. Een opgewonden spreker had het over de (groeiende anti-oorlogsbeweging. Blijkbaar had hij nog nooit gehoord van een zekere Hitier, die al gedurende tien jaar bezig was de Duitsers tot oorlog op te roepen. „Oorzaak van het militairis me is het kapitalisme, het systeem waarbij het aan enkelen mogelijk is zich ten koste van velen te verrijken", zei die meneer, die blijkbaar niets ori- ginelers wist te verzinnen. Gelukkig heelt al dat gegons van die anti-mili- tairist geen invloed gehad en konden we de Duitsers zeven jaar later ten minste 4 dagen weerstaan. „Tijdverknoeiers zijn levensverknoei- ers", wist een andere meneer te bewe ren. Die verknoeide zijn tijd door over hetzelfde onderwerp te praten. Onder een wijs woord voor iedere dag stond dat onze roem niet gelegen is in het feit dat we nooit vallen, maar dat we telkens opstaan als we gevallen zijn en dat slechts stenen geworpen worden naar bomen die vruchten dra gen. „Door de kantonrechter te Utrecht werd de Soester inwoner X.X. veroor deeld tot 5 weken hechtenis, wegens dronkenschap bij derde herhaling twee maal gepleegd". Die goede man hield dus blijkbaar echt wel van een borreltje en stak daarbij zijn vreugde niet on der stoelen of banken. Natuurlijk heette deze man geen X.X., maar als we de juiste initialen zetten dan kon hij wel eens een paar borreltjes nemen en de ruiten bij ons komen ingooien, als hij nog leelt. Soest had dertig jaar gele den 14.000 inwoners. In de zomer 1962 werd het stuk „Om Nausikaa" opgevoerd en in de zomer 1932 „Mottige Janus". Wel een verschil m gehalte, maar voor Mottige Janus was meer belangstelling dan voor Nau sikaa. Op een zondagavond werd de poütie opgebeld door een opgewonden vrouw, die zei dat voor haar woning een man door beroerte getroffen was. Zij vrees de dat hij dood was. Snel was de poli tie bij het roerloze lichaam, dat niet door een beroerte getroffen was, maar zo vol met drank zat, dat neerploffen langs de kant van de weg onvermijdelijk geweest was. I Philips i' T.V. kijkwedstrijd I Dansleraar H. Bouma organiseerde een bal-masqué. De mooiste dame was Ei Centro in Californië kon ik goed waarnemenik zag een onverharde weg en ik had de indruk dat als er een vrachtauto op had gereden ik hem er af had kunnen nemen. Zonsop- en ondergang waren de mooiste en indrukwekkendste schouwspelen ge durende de vlucht. In tegenstelling tot die op aarde waren de zonsop- en on dergang vanuit de ruimte gezien alle aan elkaar gelijk. De scherp van el kaar gescheiden kleurenbanden aan de horizon waren schitterend. Ik had verwacht dat het aanzetten van de remraketten een behoorlijke schok zou geven, maar de snelheidsverminde ring ging zeer geleidelijk". Carpenter besloot met te zeggen, dat hij wel begreep dat velen vol angst op een levensteken wachtten, toen hij naar de aarde terugkeerde en nadat hij ge land was. „Maar ik kan wel zeggen dat er geen reden was om bezorgd te zijn". een harem-dame en de origineelste he ren twee kozakken, maar bij de prijs uitreiking bleek dat het dames waren. De origineelste dame was een woeste zigeunerin en dat was ook inderdaad een dame. Een Soester ingezetene moest voor de rechter verschijnen omdat hij zijn huis in brand gestoken had. De waarde van zijn inboedel bedroeg naar schat ting f3000,maar de brandstichter had zijn spulletjes voor 110.000,- verzekerd. Bij hoog en bij laag hield hij vol dat er geen sprake was van brandstichting, maar de president van de rechtbank geloofde hem niet. Hij wees erop dat dit het 26-ste geval van brandstichting in de gemeente Soest was. Op de tribune werd gegrinnikt tot misnoegen van de president. Misschien dacht de man die lachen moest aan die brand waarbij ijve rig geblust werd. Toen de blussers klaar waren gingen ze een glaasje bier kopen en bij het afscheid maakten ze tegen de treurende man wiens inboedel lelijk beschadigd maar niet totaal verbrand was de opmerking„Tot straks dan maar". Opnieuw een wijs woord voor iedere dag„Vrouwen die veel van kleding veranderen, veranderen ook vaak van humeur". „Hoe meer verliefden tot el kaar spreken, hoe minder ze zeggen" mag er ook zijn. Hoe verzinnen die jon gens het, zou je zeggen. Kletskoek, noem je zoiets. „Onderdrukt uw geweten zoveel ge wilt, ge zult het toch niet tot stomheid dwingen", is blijkbaar verzonnen door een man die wat op zijn kerfstok had. VIJF JAAR INSTUIF R.K. JONG SOEST. In september 1957 werd de Instuif R.K. Jong Soest opgericht, zodat het bestuur, bestaande uit Theo v. d. Mast voorzitter, Kees v. d. Berg, Vice-voor- zitter, Ria v. d. Mast, secretaresse, Els Uiterwijk, penningmeesteresse, Theo Hendriks, Piet Hilhorst en Gijs Hil- horst in overleg met aalmoezenier ka pelaan Spit besloten hebben op 30 sep tember het vijfjarig bestaan feestelijk te vieren. Dan zal om 12 uur een mis opgedragen worden en misschien zal kapelaan Kuipers, de eerste aalmoeze nier daar de feestpredikatie houden. Dat wil men hem tenminste vragen. Na de mis is er een bijeenkomst in het St. Josephgebouw, bestemd voor leden en oud-leden. Deze begint ongeveer om 1 uur. De heer A. Hilhorst zal een over zicht geven van de vijf jaar Instuif. Zondagavond om 8 uur is er een feest avond in St. Josephgebouw. In twee zalen zullen The Rhythm Specials en The Fighting Cats spelen. die de Soester Instuif goed op gang gebracht heeft. In het tweede jaar werd Jan van Roo- men voorzitter. Het bestuur werd aan gevuld. Dit jaar was goed voor de In stuif. Er werden niet alleen dans avonden georganiseerd, maar ook een boerenbruiloft, puzzelritten en het kar naval werd intern gevierd. Later zou dat heel anders worden en thans leeft een groot deel van Soest mee als Prins Carnaval ingehaald wordt. Er is getracht niet alleen iets voor de ontspanning van de leden te doen, maar ook aan de verrijking van de geest te werken, maar dit werd geen succes en het beleggen van culturele avonden werd gestaakt. Sprekers, films en toneel kosten geld en de belangstel ling was niet voldoende om de Instuif- kas te belasten door het organiseren van deze avonden. Gedurende anderhalf jaar was de heer Van Roomen voorzitter, maar in ver band met een nieuwe werkkring moest hij zijn taak overdragen aan de heer KERKSTRAAT 3-5 HEEFT ALLES VOOR UW SOEST - TELEFOON 2030 Na afloop van de jongeren-weken, die in maart 1957 gehouden werden, kwam bij een aantal Soester katholieke jon geren de gedachte op te komen tot het oprichten van een Instuif. Na een aan tal vergaderingen werd het eerste be stuur benoemd. Dit bestond uit aal moezenier kapelaan Kuipers, Wil v. d. Berg, Gerard van Klaren, Beb Hom, Arnold Boomhouwer, Door Hurenkamp en Gerard van 't Klooster, die voor zitter werd, naar hijzelf zegt, totdat er een betere gevonden zou worden. Op de eerste bijeenkomst in het St. Josephgebouw waren de pastoors van Soest en Soestdijk en de kapelaans van de drie Soester parochies aanwezig. De belangstelling was vrij groot en gaf het vertrouwen dat het wel gaan zou. Toch is het eerste jaar voor het be stuur vrij moeilijk geweest, daar alles nog met de officiële instanties moest worden besproken. Er werd overleg ge pleegd met het gemeentebestuur en het kerkbestuur en er werden bands aangetrokken die op de Instuifavon- den zouden spelen. Dat was een vrij groot probleem omdat de bestuursle den geen ervaring op dit gebied hadden. Dankbaar werd dan ook de hulp aan vaard van de Instuif Amsterdam-Noord, N. Pouw, die echter al spoedig merkte dat hij naast zijn vele functies en de bergen werk, die hij voor de handbal vereniging B.D.C. verzet, te weinig tijd voor de Instuif overhield. De laatste anderhalf jaar is het voorzitterschap dan ook waargenomen door de „oude rot" van de Instuif, de heer G. van 't Klooster, die vooral veel werk verzet tegen de tijd dat Prins Carnaval, sinds twee jaar Prins Leut, ingehaald moet worden om een avond te heersen over feestvierders. Aanvankelijk alleen jeugd, maar het vorig jaar ook middenstan ders van middelbare leeftijd en daar boven, want de middenstandsvereniging St. Petrus en Paulus is zich gaan in teresseren voor het karnaval. De eerste vijf jaar Instuif zijn een suc ces geweest en met vertrouwen gaan bestuur en leden dan ook op weg naar de tweede mijlpaal, het tienjarige be- bestaan. OPENBARE NUTS-BIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten te Soest-Zuid. Nederlandse romans Belcampo. Be vroren vuurwerk. Borstlap, 20-Duims manilla. De Graaff, Zoon zonder va der. Graham, Marnie. Van Gulik, Zes zaken voor rechter Tie. Hols- bergen, Een koppel jonge spreeuwen. Kortooms, Deze jongeman. Di Lampedusa, De senator en de sirene. Mons, Moord in de moskee, Pa- lumbo, De papieren kooi. Romijn, Niet met goed fatsoen. Rijdes, De burgemeester. Stone, De roman van het leven van Michelangelo. Wei- senborn, De vervolger. West, Huilen met de wolven. Wohl, De blijmoedi ge bedelaar. Buitenlandse romans. Frans. Giono, Noé. Mauriac, Le mystère Frontenac. Toesca, La valse du sous-préfet. Engels. Aldington, Seven against Ree- ves. Brontë, Jane Eyre. Laski, Little boy lost. Shaw, The black girl in search of Gol. Boeken over allerlei onderwerpen. Boer, Het smalfilmboek. Buddingh, Nieuw Prisma citatenboek. Van Deursen, Palestina. Fruin, Tien jaren uit de tachtigjarige oorlog 1588-1598. Guar- dini, De menselijke werkelijkheid van de Heer. Kafka, Die Erzahlungen. Holthausen, Meisje kun je koken 1 Nord, Luigi Pirandello. Rapt- schinsky, Sprookjes van de Russische wouden en steppen. De Saint- Exu- péry, De kleine prins. Snow en Johnson, Stories from modern Russia. Spath, Yoga wegen ter bevrijding. Spock, Baby- en kinderverzorging. Schenk en Spaan, Prins Bernhard. Van Tricht en Oldambt, Anders dan anderen. Smeer uw handen goed in met azijn, vóórdat u peertjes of appeltjes gaat schillen. Laat de azijn goed indrogen. Na het schillen de handen gewoon was sen. U zult geen bruine vingers hebben. Zuurkool Is bereid met keukenzout en past dus niet in een zoutloos diëet. Als u uw koper gepoetst hebt, wrijf het dan nog eens na met toiletpapier of papier van uw keukenrol. Het koper blijft langer mooi. Indien u bij het ramen lappen eerst met de spons van boven naar beneden gaat en daarna van links naar rechts, zullen de ramen niet streperig wor den en kunt u zelfs in de zon lappen. Zijn uw leren schoenen en vooral uw niet-glad leren schoenen op den duur zó smoezelig geworden, dat u ze met schoencrème niet meer schoon kunt krijgen, reinig ze dan eens grondig met een doekje met spiritus. Op laten dro gen en ze daarna, ingesmeerd met schoencrême in de juiste kleur, een poosje laten staan. Wrijft u ze later uit, dan zijn de schoenen weer als nieuw.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5