Kiespijn 'ASPRO WAfiuteelaat De heer J. v. d. Arend (prot.chr.) volgt dr D. J. P. Oranje als wethouder op. fee „DE WITTE POMPEN" Firma G. van de Pol Advertenties tot 2 uur. Eerste gemeenteraadsvergadering periode 1962-1966. neem VOOR HET I&AIPSEH LADDERVRIJE NYLONS 2,95 Voor Auto- of Scooter rijles Loodgieters werkzaamheden. veertigjarig jubileum. TWEEDE BLAD De Soester gemeenteraad heeft dinsdag avond voor het eerst in de zittingsperio de 1962-1966 in het openbaar vergaderd onder voorzitterschap van de burgemees ter, mr S. P. Baron Bentinck, en voor deze vergadering was veel publieke be langstelling. Voor het eerst verscheen de K.V.P.-frac- tie met 8 leden. Mevr. M. C. P. Walter- v. d. Togt en de heren G. C. v. d. Berg, J. C. Korte en J. R. van Poppelen als nieuwelingen en de heren W. G. v. Za delhof!, A. P. Hilhorst, B. H. A. Elbertse en J. H. Hom keerden als K.V.P.-raads- leden terug. De P.v.d.A. kwam van 4 op 5 zetels en de fractie wordt thans gevormd door mevr. S. M. Polet-Musler en de heren K. de Haan, P. C. Pieren, P. Grift en C. C. van Weert. Het aantal leden van de prot.chr. fraktie bleef gelijk, maar de heer C. Verheus nam de plaats van de heer D. de Haan in. Met mevr. M. H. B. Muurling-Voort- huis en de heren J. v. d. Arend, L. J. Dijkstra en J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel vormt hij de prot.chr. fraktie. mevr. M. C. P. Walter-v. d. Togt. Voor zitter J. v. d. Arend. Commissie grondbedrijf en uitbreidings plan J. W. D. Berkelbach-v. d. Spren kel, J. E. Brouwer, P. Grift, A. Hilhorst, mevr. S. M. Polet-Musler en J. R. v. Poppelen. Voorzitter W. G. v. Zadelhoff. Onderwijscommissie J. H. Hom, dr D. J. P. Oranje, mevr. S. M. Polet-Musler, C. Verheus en mevr. M. C. P. Walter- v. d. Togt. Voorzitter K. de Haan. Commissie openbaar slachthuis G. C. v. d. Berg, J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel, J. K. de Bruin, A. P. Hilhorst en P. C. Pieren. Voorzitter J. v. d. Arend. Commissie openbare werken J. E. Brou wer, L. J. Dijkstra, B. H. A. Elbertse, P. Grift, A. P. Hilhorst, mevr. S. M. Polet-Musler en C. Verheus. Voorzitter W. G. v. Zadelhoff. Commisise Sociale ZakenG. C. v. d. Berg, J. K. de Bruin, J. C. Korte, mevr. M. H. B. Muurling-Voorthuis en P. C. Pieren. Voorzitter K. de Haan. Commissie voor de Strafverordeningen J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel, J. E. Brouwer, B. H. A. Elbertse en J. De V.V.D. ging niet alleen twee zetels achteruit, maar raakte ook de wethou derszetel kwijt. Bij de stemming kreeg dr D. J. P. Oranje slechts 1 stem, de heer v. d. Arend kreeg er 14 en er werd zesmaal blanco gestemd. De heer Oranje deelde na de stemming mee dat hij zich niet herkiesbaar gesteld had. Na het afleggen van de zuiveringseed en de ambtseed of de belofte die hier mee gelijk staat, wenste de voorzitter de nieuwe raadsleden geluk met hun benoeming en het feit dat zij door het afleggen van de eed of het doen van de belofte volwaardig raadslid geworden waren. Hij sprak de wens uit dat het raadslidmaatschap van nut en voordeel zou zijn en bevrediging zou schenken en dat de nieuwe raadsleden zich snel ingewerkt zouden hebben om met animo en werkkracht in het belang van de gemeente hun arbeid te verrichten. De voorzitter sprak de hoop uit dat een goede verstandhouding de werkzaamhe den gunstig zou beinvloeden. Wethouder W. G. van Zadelhoff (K.V.P.) werd met 19 van de 21 stemmen herko zen, evenals wethouder K. de Haan (P. v. d. A.), terwijl de heer J. v. d. Arend met 14 van de 21 stemmen ge kozen werd. R. van Popelen. Voorzitter De burge meester. Commmissie woonruimteverdeling J. H. Hom, mevr. M. H. B. Muurling-Voorthuis, D. J. P. Oranje en mevr. S. M. Polet- Musler. Voorzitter De burgemeester. Tot voorzitter van de commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenza ken werd wethouder W. G. v. Zadelhoff gekozen en tot leden de heren C. Ver heus en P. Grift. Plaatsvervangende le den zijn de heren G. C. v. d. Berg en P. C. Pieren. SCHOENENHUIZEN KAPSALOU STEENHOFFSTRS3 - TEL Z8«Z - SOEST De voorzitter wenste de nieuwe wethou ders geluk met hun benoeming en deel de mee dat onder de werkzaamheden van wethouder Van Zadelhoff gemeente werken, grondbedrijf, uitbreidingsplan en personeelszaken ressorteren, terwijl hij tevens weer loco-burgemeester is. Wethouder K. de Haan neemt sociale zaken, onderwijs en het natuurbad voor zijn rekening en wethouder J. v. d. Arend financiën, gasbedrijf, slachthuis en woningbouwverenigingen. De burgemeester zelf zal in het bijzonder aandacht wijden aan de woningverde- ling, de politie, de brandweer, het bos beheer en de recreatie. Voor de behandeling van de begroting 1963 werd de raad in twee afdelingen gesplitst, die de wethouders W. G. v. Zadelhoff (K.V.P.) en K. de Haan (P. v. d. A.) tot voorzitter hebben. De volgende commissies werden samen gesteld Agrarische commissieA. P. Hilhorst, J. R. v. Popelen, C. C. v. Weert. Voor zitter W. G. v. Zadelhoff. Financiële commissieJ. K. de Bruin, L. J. Dijkstra, B. H. A. Elbertsen, J. C. Korte. C. C. v. Weert. Voorzitter J. v. d. Arend. Commissie gasbedrijfL. J. Dijkstra, J. H. Hom, dr D. J. P. Oranje, P. C. Pieren, Tot leden van de commisise van advies voor de lichamelijke opvoeding en de sport buiten schoolverband werden de heren G. C. v. d. Berg en P. C. Pieren gekozen. Vijf leden, die geen gemeente raadslid zijn, namelijk de heren W. P. Bakker, H. A. Butzelaar, J. Elderman, W. J. Groenendijk en J. A. van Daal werden herbenoemd, evenals dokter J. Kuipers, die de medicus van deze com missie is. Mevr. M. C. P. Walter-van der Togt en de heer J. E. Brouwer werden benoemd tot bestuursleden van de Stichting Open luchttheater. Als met-raadsleden werden mej. N. v. Zoest en de heren mr P. D. H. Schlecht en K. de Vries tot bestuurs leden van deze stichting benoemd. De heer J. R. van Poppelen werd benoemd als opvolger van de heer P. H. Versteijne in het bestuur van de Stichting Natuur bad. De heren A. P. Hilhorst en dr D. J. P. Oranje werden opnieuw benoemd tot leden van het bestuur van het Kom- postbedrij f Wethouder K. de Haan en de heren J. W. D. Berkelbach v. d. Sprenkel, J. K. de Bruin en B. H. A. Elbertse werden benoemd tot leden van het bestuur van de Stichting voor huisvesting bejaarden. Als lid van de Algemene Raad en van het bestuur van het Gasbedrijf Centraal Nederland werd dr D. J. P. Oranje ge kozen. Plaatsvervangend lid is de heer J. v. d. Arend. v.WEEDESTR.40 TEL .-4364 De voorzitter dankte de leden van het stembureau en verzocht de raad akkoord te gaan met het voorstel in beroep te gaan bij de Kroon tegen een beslissing van Gedeputeerde Staten, waardoor de goedkeuring aan een deel van het uit breidingsplan onthouden is. Tenslotte deelde de voorzitter mee dat er op 19 september (de derde woensdag in september) geen raadsvergadering zal zijn, maar wel op 17 oktober (de derde woensdag in oktober). Achtereenvolgens dankten de drie wet houders voor hun benoeming c.q. herbe noeming. Zij prezen het beleid van de voorzitter en brachten dank aan de scheidende wethouder dr D. J. P. Oranje. In het bijzonder werd deze bedankt door de heer A. P. Hilhorst, die namens de raad sprak. De wethouders spraken de wens uit dat de samenwerking tussen college van B. en W. en raad even prettig zal zijn als in de vorige periode en dr Oranje dankte allen die hem in de afgelopen vier jaar tijdens zijn wethoudersschap behulp zaam geweest zijn. Hij sloot zich aan bij de woorden van wethouder Van Za delhoff dat zijn contact als nieuweling met het bestaande deel van het college wel eens wrijving veroorzaakt had, maar dit had geen enkele invloed op de per soonlijke betrekkingen gehad en gaarne had de scheidende wethouder zijn aandeel geleverd in de eenheid van het college van B. en W. gaat U naturlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Prijzen: voor Auto ƒ6,50 p.u., voor Scooter 5,50 p.u. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met zondag - uit gezonderd zondagmiddag - draait in het City-theater de film „Glimlach en Sterf", een verhaal over de aktivitei- ten van Interpol, de internationale po- litie-organisatie, die jacht maakt op een bende handelaars in verdovende middelen. Men zoekt naarstig in de onderwereld van Antwerpen. Intussen zijn de leden van de bende een stevig robbertje aan het vechten en er wordt zelfs een moord gepleegd. Ook tracht men mensen te vergiftigen, dus er is sensatie genoeg. Vuurgevechten, gooien met handgranaten, moord en dood slag, maar tenslotte rolt de politie de hele bende op. „Geld, vrouwen en revolvers" heet de film die zondagmiddag draait. Jock Mahoney en Kim Hunter vervullen de hoofdrollen. Een oude goudzoeker wordt op zijn terrein overvallen door drie mannen. Twee van hen doodt hij, maar de der de slaat op de vlucht. De man is zelf dodelijk gewond en stervend schrijft hij zijn laatste wilsbeschikking op een stuk hout. Het opsporen van de erfge namen leidt tot vele gebeurtenissen, waarin de revolvers heel wat te vertel len hebben. Maandenlang zoekt de hoofdpersoon naar vier erfgenamen, maar ook naar een moordenaar en na tuurlijk slaagt hij hierin, maar pas na vele spannende belevenissen. „Ciske de Rat" komt van maandag tot en met woensdag in reprise en het zal de moeite waard zijn Dick v. d. Velde, Kees Brusse, Johan Kaart en vele an dere bekende Nederlandse actrices en acteurs opnieuw te gaan zien. „Om het naakte leven" draait in de donderdagcyclus. Men ziet de mens in al zijn leed en in zijn alles overheer send verlangen te leven. De genadeloos heid van de oorlog wordt duidelijk aan getoond in deze spannende film. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw JAARVERGADERING S.P.S.V. De Soester Politie Sportvereniging hield in De Gouden Ploeg de jaarvergadering onder leiding van voorzitter A. de Raadt. Na zijn welkomstwoord las se cretaris P. J. Bergman het jaarverslag en de heer De Raadt deelde mee dat hij dit reeds voor de vijftiende maal deed. Het ledental is met 41 gelijk gebleven. Er zijn ruim 300 donateurs. Penning meester K. den Ouden gaf het finan cieel overzicht, .waaruit bleek dat er een batig saldo in kas is. Het beleid van het bestuur en de re dactiecommissie van het clubblad wer den goedgekeurd, waarna de bestuurs leden A. de Raadt en K. den Ouden herkozen werden. In de vakature die ontstaan is door het vertrek van de heer G. v. d. Weerd, die de politie dienst verlaten heeft, werd de heer J. W. Kaspers te Soesterberg benoemd. In het winterprogramma zijn de we kelijkse gymnastieklessen voor de le den opgenomen. Zij zullen gegeven worden door de heer R. Blok. Er komt opnieuw een bingo-avond, er zijn con tact- en kaartavonden en met de brand weer wordt weer gekaart om de wis selbeker. Midget-golf zal beoefend wor den en begin december is er het jaar lijkse St. Nicolaasfeest voor de kinde ren van de leden. Er wordt weer in combinatie met Zeist gevoetbald in de hoofdklasse van de Nederlandse Politie Sportbond. De be slissingswedstrijd tegen Schiedam moet nog steeds gespeeld worden. Deze werd enige maanden geleden uitgesteld. Op 11 september zal een volleybalteam deelnemen aan een tournooi te Bussum. Een vijftal leden gaat naar Rotterdam om deel te nemen aan nationale schiet wedstrijden, die van 17 tot 21 septem ber gehouden worden. Een viertal leden neemt weer deel aan de schaakcompe titie. In het voorjaar van 1963 zal S.P.S.V. de wedstrijd om het veldloopkampioen schap van het district West der N.P.S.B. organiseren en ook de wedstrijden om de zwemkampioenschappen van het dis trict worden door S.P.S.V. georgani seerd. Die worden in het Soester na tuurbad gehouden. Advertenties voor het dinsdagnummer worden aangenomen tot maandagmiddag 2 uur en voor het nummer van vrijdag tot donderdagmiddag 2 uur. Door plaatsgebrek konden wij dins dag slechts enige regels wijden aan het feit dat de heer J. J. J. M. Festen op 1 september 40 jaar in overheidsdienst was en in verband hiermee gehuldigd is in de raadszaal door het personeel van de secretarie en het kantoor van gemeente-ontvanger. De heer Festen werd in 1904 te Win terswijk geboren. Op 1 september 1922 kwam hij als volontair op het gemeen tehuis van Teteringen. Een jaar later VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1962. werd hij ambtenaar van de secretarie van Breda en van 192° ot begin 1935 was de heer Festen in Vugnt werkzaam. Van 1935 tot 1942 in Dongen en op 1 mei 1942 werd de jubilaris tot gemeentesecretaris van Heiloo benoemd. Op 1 juni 1953 kwam hij naar Soest De heer Festen is voorzitter van het Soester Oranje Comité, secretaris van het bestuur van de Technische School, bestuurslid van het Wit-Gele Kruis en lid van de commissie van advies van de harmonie P.V.O. Hij leidt ambtenaren op voor het examen gemeente-admi nistratie en is lid van de commissie, die deze examens afneemt. Tevens ver leent hij medewerking aan tijdschriften die uitgegeven worden voor hen die met de overheidsadministratie te maken hebben. Bij de huldiging in de raadszaal werd 't woord gevoerd door de directeur van gemeentewerken, de heer J. van Noe- sel, de gemeente-ontvanger de heer Th. Regter, de directeur van het gas bedrijf, de heer N. Bredeveld en door het hoofd van de afdeling financiën van het gemeentehuis, de heer J. Dobben. In een slotwoord dankte de jubilaris voor de geschenken die aangeboden wa ren en het gesprokene. BLOEMENTENTOONSTELLING. Zoals elk jaar heeft de schooljeugd van Soestdijk, Soest en Soest-Zuid weer talrijke Floralia-plantjes opgekweekt, waarvan op woensdag 12 september a.s. een grote expositie wordt gegeven. Het is te verwachten, dat vele hon derden bloeiende planten, veldboeket- ten en bloemstukjes in zaal „Credo" een boeiend geheel zullen vormen en vele ouders en belangstellenden zullen ongetwijfeld ook gaarne een bezoek komen brengen. *<>-v, J°°r a y*aigeg, HUURVERHOGING. Ik heb gemeu- bileerede woonruimte verhuurd. Hoe moet ik de huurverhoging berekenen en ook voor gestoffeerde verhuur aldus H. Antw. Het is moeilijk hierop een af doend antwoord te geven. Als u, laten we aannemen precies de helft van uw huis verhuurt (ongemeubileerd of ge stoffeerd) moogt u de helft van de door u betaalde huur berekenen plus 20 °/o voor ongerief van die halve huur. Voor meubilering en stoffering moogt u per jaar 20 °/o berekenen van. de verkoopwaarde op het ogenblik van de verhuur. Nu kan men twisten over die verkoopwaarde, we weten alleen dat gebruikte goederen bij verkoop vrij wel geen cent opbrengen. Als u de rneubilairwaarde van de personele be lastingaanslag nu eens door de helft deelt, dan hebt u een kleine aanwijzing. Van dit bedrag moogt u dan 20 °/o per jaar nemen. Na 5 jaar moet deze waar de worden herzien, want dan is het minder waard, aldus de Huurwet. Als de verhuurde ruimte ongeveer gelijk is wat ruimte en gerief betreft als het door u bewoonde deel van het huis, is het naar onze mening het eenvoudig ste ieder de helft van de huurverho ging te betalen. HAAR VERVEN. Kan haar verven de gezondheid schaden informeert Zonneschijn. En een kleurspoeling Antw. Vroeger kwam het vaker voor dan tegenwoordig, dat giftige stoffen werden gebruikt voor haarkleuren. Naar ik meen kan men het tegenwoor dig best aan de vakkundig onderlegde kapper overlaten, welke kleurstoffen mogen worden gebruikt. Zelf experi menteren is niet aan te bevelen, het kan echter ook .wel goed gaan. Zelfs als er onschadelijke preparaten worden gebezigd, is het echter niet uitgeslo ten dat personen, die overgevoeligheid voor een of andere scheikundige ver binding bezitten, reageren met het op treden van ziekteverschijnselen. Soms kent men van zichzelf een dergelijke overgevoeligheid, maar soms ook niet en dan staat men natuurlijk voor on aangename verrassingen. In verreweg de meeste gevallen evenwel zal een verf- of spoelingbehandeling mits door een deskundige gegeven, niet schaden. ELIKSEMINSLAG. Kan een vlieg tuig door de bliksem worden getrof fen Zo ja, waarom wel Zo neen, waarom niet vraagt B. Antw. Een vliegtuig kan inderdaad •wel door de bliksem worden getroffen. De bliksem is een electrische vonk, die kan overslaan tussen een geladen wolk en de aarde of een andere wolk. Wanneer een vliegtuig zich tussen een dergelijke geladen wolk en de aar de bevindt, of tussen twee geladen wolken, dan kan de aanwezigheid van dat vliegtuig juist voldoende zijn om de ontlading in te leiden, doordat het vliegtuig zelf door inductie ook een electrische lading heeft gekregen. Een dergelijk begin kan dan de hoofdont lading wolk-aarde of wolk-wolk in gang zetten, zodat de bliksem zijn weg via het vliegtuig neemt. Wordt daarbij een der brandstoffentanks geraakt, dan is het zeer goed mogelijk, dat het vlieg tuig in brand geraakt en of ontploft. Pas wanneer de ontlading, dus bliksem inslag zo hevig is, dat er gaten in het metaal van het toestel branden, ont staat dit gevaar. HOOG METEN. Hoe wordt de hoog te van een berg gemeten schrijft N. d. E. Antw. De hoogte van een berg wordt d m.v. de driehoeksmeting gemeten. Met behulp van een theodoliet (een kijker met een dradenkruis voor de lens, wel ke op een horizontale en verticale as draaibaar is opgesteld en waarbij de draaiingshoeken op een schaalverdeling zijn af te lezen) wordt de hoek geme ten op een willekeurig punt A, tussen b.v. de horizontaal en de lijn naar de bergtop. Dit wordt nog eens herhaald cp een ander willekeurig punt B. Wan neer nu de afstand van A naar B be kend is, dan zijn de 2 hoeken en één zijde van driehoek A, B, bergtop be kend is de hoogte van de bergtop de hoogtelijn van de driehoek) met be hulp van goniometrie te berekenen. BANKSTEL. Mijn bankstel, over trokken met épingléstof is op bepaal de plaatsen opvallend verschoten. Wat kan ik doen? aldus U. K. Antw.Verven is niets waard. Het blijft afgeven en mede daardoor verdwijnt de verf spoedig. Het enige ons beken de middel is wassen met water en azijn, het oude bekende middeltje. Nu is het echter in verband met zeer goede kwaliteit zoals u schrijft zo, dat u die bepaalde plaatsen ook eerst wel voor zichtig kunt afborstelen met een sopje van goede zeepsop, want het komt nog al eens voor, vooral bij épinglé, dat het verschoten lijkt, maar in werkelijkheid ook wat vuil is. Het knapt er dan zeer van op, maar tenslotte moet u het wel goed uitwassen met lauw water en daarna met water met azijn. Probeert u het eens. SCHILDERSTUK. In bezit een schil derstukje op paneel, gesigneerd L. Hen- rinon. Weet u iets omtrent deze schil der, vraagt wed. K. Antw.Een schilder van deze naam komt in de kunstlexion niet voor. Wel vonden wij een Henri Henrion, een Belgisch beeldhouwer en decoratie schilder, die in 1775 is overleden. Er is werk van hem in de St. Jacobskerk te Brussel. AUTOMATEN. Hoever van de erf- scheiding moet men blijven bij het plaatsen van automaten voor warme hapjes, vraagt J. F. Antw. Deze kwestie wordt in het bu renrecht (in het Burgerlijk Wetboek) niet geregeld. Ons inziens is alles toe gestaan mits men maar op eigen grond blijft. Geeft u eens wat meer gege vens, opdat wij een beter oordeel kun nen vormen. SCHENDING VAN GEHEIMEN. Wat behelst het artikel 273 van het Wetboek van Strafrecht schrijft T. O. Antw. Het artikel 273 Sr zegthij die opzettelijk aangaande een onder neming van handel of nijverheid, bij welke hij werkzaam is of geweest is, bijzonderheden waarvan hem geheim houding is opgelegd, bekendgemaakt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste 1200 gulden. Met de zelfde straf wordt gestraft hij die het bij artikel 53 c, tweede lid, van het Wetboek van Koophandel gestelde ver bod (boekenonderzoek bij N.V., ver bod tot bekendmaking verder dan no dig is) opzettelijk overtreedt. Geen ver volging heeft plaats dan op klachte van het bestuur der onderneming.

Soester Courant | 1962 | | pagina 9