SCHOKKEN IN PERZIë. Officiële mededelingen. HET OOG GERICHT OP VRIENDEN. DINSDAG 11 SEPTEMBER 1962. 416 JAARGANG n°' ?1' SOESTER ((TO U R AN T Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, ƒ2,10 - P®r Pos* f UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTBAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Een hartverscheurend drama als de aardbeving in Perzië, die uit nuchtere cijfers van vele duizenden doden en onnoemelijke ellende voor de overle venden spreekt, leent zich niet best voor een politieke beschouwing. Maar het is ontegenzeggelijk dat die natuur ramp politieke konsekwenties heeft en vermoedelijk geen al te aangename voor de vorst, sjah Rezah Pahlevi. De oppositie tegen het keizerschap neemt vooral felle vormen aan in het Nationale Front, waarin de communis tisch gezinden een overheersende in vloed uitoefenen. Het front propageert een neutralistische politiek en een so ciale revolutie en trekt vooral door dit laatste programmapunt de sympathie van de miljoenen boeren die ook zonder aardbeving al leven in de ver foeilijkste armoe. Onder hen zal licht de vraag opkomen waarom een aard beving in een land dat weet daardoor geteisterd te kunnen worden - de ge ografische ligging veroordeelt het daar toe - de catastrofe zo grote vorm moet aannemen. Het land kan dan zien hoe in andere landen waar de aarde vaak schokt - Japan, het westen van de V.S. - de gevolgen geringer zijn en de hulp doel treffender. Het antwoord ligt voor de hand deze landen zijn rijker en er is geld beschikbaar om een reddings organisatie terstond mobilisabel te hou den en om huizen zo te bouwen dat de aardschokken er zo weinig mogelijk vat op hebben. Dat laatste is vooral in Japan uitgegroeid tot een zeer spe ciale tak van wetenschap. Bovendien is er daar voor gezorgd dat althans de wegen zo min mogelijk getroffen wor den. zodat de hulp spoedig ter plaatse kan zijn. Druppels op gloeiende plaat. Dan komt de vraag op of Perzië dan zo arm is dat het iets dergelijks niet voor zijn bevolking kan doen, die in vrij korte tijd twee overweldigende ram pen te doorstaan heeft gekregen. Het antwoord is duidelijk neen. Perzië heeft rijkdom, maar die blijft in de zakken van weinigen. Sinds de legendarische Mossadeq in 1953 het land in beroering bracht, had de sjah bijzondere volmachten om te regeren. Sjah Rezah verdeelde wat lan derijen van de kroon, maar het waren druppels op een gloeiende plaat. Cor ruptie maakte vrijwel al zijn maatre gelen onwerkzaam. Niet alleen het achter het Nationale Front staande volk, maar vooral ook de onderbetaal de intellectuelen oefenden zulk een stevige druk uit op de vorst, dat deze dr. Ali Amini in 1960 aanstelde om het land uit de greep van de armoede voor velen en rijkdom voor enkelen te red den en zo en passant ook het keizer- huis in stand te houden. De ouverture van die actie was veel belovend. Aan de inflatie werd een eind gemaakt, tegen corruptie werd strenger opgetreden dan ooit tevoren en een begin werd gemaakt met spec taculaire verdelingen van het groot grondbezit, ook dat van Amini zelf. Amini wist het tekort op de betalings balans drastisch in te perken, maar de vuurproef kwam toen het openen van de beurs der rijken op het programma kwam. Deze operatie, door belasting maatregelen, mislukte deerlijk. Wat Amini voor een groot deel wel bereik te, is dat veel kapitaal het land ont vluchtte. Amerikaanse hulp gestaakt. De Amerikanen stortten jaarlijks hon derden miljoenen guldens in de schat kist om deze partner in de C.E.N.T.O. - de zuidelijke verdedigingsorganisa tie aan de grens van de Sowjet-Unie - een beetje stabiel te houden. Maar dit jaar vond President Kennedy het wel letjes. Tenslotte is het waanzin, dat de V.S. kapitalen in een land steken die er aan de andere kant even hard weer uit stromen. Amerika was nog slechts bereid geld te steken in bepaalde ont wikkelingsobjecten, zodat het zou kun nen zien waar zijn dollars bleven. Amini, nu weer met een enorm be grotingstekort kampend, probeerde nog de salarissen van de overheid - mi nister incluis - met vijftien procent te verminderen om een algemene loons verlaging in te luiden, maar toen werd de oppositie van leger, zakenwereld en grootgrondbezitters hem te machtig 2e dwongen hem heen te gaan. Wat Amini niet deed zonder als afscheids groet zijn verontwaardiging uit te spre ken over het uitblijven van de Ameri kaanse hulp, terwijl minder trouwe anti-Russische bondgenoten als Egypte zo verwend worden met dollarbijstand. Hij vroeg zich af of het neutralisme a la Nasser dan toch niet voordeliger was. Een uitspraak die als honing smaakte op de tong van het Nationale Front dat zich nu zo niet feitelijk dan toch moreel gesteund wist door intellectu elen als Amini die verantwoordelijk heidsbesef hebben voor de toekomst van hun land. De publieke opinie zou niet verdragen dat de sjah zijn im populair persoonlijk bewind zou her stellen en zo kwam er een nieuwe pre mier van heel wat slapper allure dan Amini. Dat radicaliseerde de stemming onder het volk in korte tijd al aanzien lijk. De aardbeving zal vooral propa gandistisch uitgebuit, onder hen die er het ellendigst aan toe zijn, ook de pu blieke opinie feller maken. De sjah kan gevoeglijk aannamen dat niet al leen letterlijk de Perzische bodem beef de, maar ook figuurlijk de grond onder zijn pauwentroon. BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op het bepaalde in artikel 5, 6e lid, van het Wegenverkeersreglement maken bekend, dat door hun college is besloten om het achter het V.V.V. kantoor aan de Steenhoffstraat gele gen terrein gesloten te verklaren voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, zulks gedurende de uren waarop op dit terrein de weekmarkt voor han delswaren wordt gehouden. Van dit besluit staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het ein de van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht doch inge diend bij de commissaris der Koningin dezer provincie, die een bewijs van ontvangst afgeeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A..N.W.B., de Koninklijke Automobiel club, de Koninklijke Ned. Motorrij dersvereniging aan gedeputeerde sta ten dezer provincie. Soest, 11 september 1962. LEVEND GANZEBORDSPEL. Ieder jaar in september startten de 4 Soester padvindersgroepen Don Bosco, André de Thaye, Hopman Masselman en de Paltz Scouts op eigen gelegen heid met het nieuwe seizoen, maar op initiatief van hopman Mulder van de Don Boscogroep is het ditmaal een ge- zamelijke start geweest. Zaterdagmiddag waren 275 padvind- sters, padvinders, welpen en kabouters aan het einde van de Sparrenlaan bij een gekomen. Slechts de verkenners van de Hopman Masselmangroep ont braken omdat ze deelnamen aan de Airborne-wandelmarsen in Oosterbeek. De groepen stelden zich in carré op, waarna de vlag gehesen werd en een verkenner de padvinderswet uitsprak. Hopman Mulder sprak een welkomst woord en hij deele mee dat alle deel neemsters en deelnemers aan het gan- zebordspel in groepen van zes ver deeld zouden worden. Ieder moest be denken dat het niet in de eerste plaats om de winst ging maar om het hebben van een gezellige middag en een spor tief spel van alle Soester padvindsters en padvinders. Akela Borreman legde de spelregels uit. In bossen en duinen waren 125 ganzen van papier aangebracht. Elke gans droeg een nummer. Met enorme dobbelstenen moest elke groep van zes uitmaken hoeveel nummers van de 125 men naar voren mocht gaan. Kwam men op de volgende plaats aan dan moest een opdracht uitgevoerd worden, Slaagde men hierin dan mocht op nieuw gegooid worden en de opmars naar het eindpunt voorgezet, Lukte het niet dan moest men terug. Er namen 45 groepjes deel. De eerste groep arriveerde na 5 kwartier aan het eindpunt en de tweede groep tien minuten later. Om half zeven waren nog 15 groepen bezig, maar toen werd gestopt omdat de maaltijd wachtte. Hopman Mulder dankte allen die zich beijverd hadden om dit spel te doen slagen. Het was een gezellige middag geweest en het zal beslist niet de laat ste keer geweest zijn. S.E.C. VERLOOR. S.E.C. 1 heeft weinig geluk gehad in de eerste competitiewedstrijd en in Am stelveen met 1-2 van St. Martinus ver loren, terwijl een gelijk spel zeer zeker verdiend was. S.E.C. 2 won met 4-2 van Hercules 2 en S.E.C. 3 met 2-0 van Zeist 4. St. Martinus speelde in de formatie waarmee K.F.C. in 1935 debuteerde 2 snelle buitenspelers, een handige mid- voor, en de rest van de spelers op de eigen helft. S.E.C. had door dit systeem de gehele wedstrijd een overwicht, maar er was geen doorkomen aan en de snelle uit vallen van de buitenspelers Brinkhof en Celie, die met middenvoor Sluitman voor de aanvallen zorgden, waren bij zonder gevaarlijk. De keeper van St. Martinus wekte niet de indruk van bijzonder gehalte te zijn, maar toch was het voor S.E.C. niet mogelijk te scoren. Na 20 minuten ging Celie ten aanval. Van de linkervleugel plaatste hij de bal naar rechtsbuiten Brinkhof. Deze zette voor. Keeper Schrijvers sloeg de bal net voor de voeten van midvoor Sluitman en deze had geen moeite met scoren. S.E.C. bleef aanvallen en maakte zelfs een doelpunt, maar dat was een ver gissing, want Elverding schoot in eigen doel toen keeper Schrijvers uitgelopen was. Ook in de tweede helft was het ge bied van St. Martinus strijdtoneel. De Bruin had echter weinig in te bren gen tegen spil v. d. Weijden en de nieuwe aanwinst Burgman speelde wel goed, maar bleek geen schutter. Als het toch eens gevaarlijk werd voor het Amstelveense doel, dan was een corner gauw weggegeven. Sporadisch kwamen de St. Martinus- aanvallers voor het doel van Schrijvers, maar dan waren ze ook gevaarlijk, niet in het minst door het riskante terug spelen van de S.E.C.-verdedigers. Een kwartier voor het einde vloerde linksback Celie Burgman en Pothoven mocht een strafschop nemen. Dit deed hij feilloos. S.E.C. kreeg nu nog enige kansen, maar Verhoeve treuzelde te lang, Van Breukelen zag zijn prachtig schot even mooi gestopt en Van Kooij schoot enige malen over het doel, zo dat het 2-1 bleef. JAARVERGADERING SHOT. Shot heeft in het Ludgardisgebouw de jaarvergadering gehouden onder voor zitterschap van de heer B. van Haar lem, die Soest verlaten gaat. In zijn openingswoord wees hij op dit vertrek en het feit dat nog enige andere be stuursleden hun functies ter beschik king moesten stellen. Gelukkig hadden zich leden beschikbaar gesteld om de opengevallen plaats in te nemen. Het vorig seizoen heeft de vereniging aardig gedraaid. Door het ledental be hoort Shot tot de grootste verenigin gen van de afdeling. De resultaten van de teams waren jevredigend al mag men hopen dat ze'het komend seizoen beter zullen zijn. Het eerste team hand haafde zich goed en het vierde werd kampioen. De voorzitter sprak er zijn spijt over uit dat men straks enige be kende gezichten achter de bestuurstafel zal misen, maar het is te hopen dat dit vertrek geen werkelijk verlies voor Shot zal betekenen, maar dat men op de oude voet zal kunnen voortgaan. Secretaris B. Hoyng las de notulen en nenningmeester A. Schrijvers gaf het financieel overzicht. Er is een saldo van 400,Veel van zijn werk werd verricht door de heer Th. Daselaar en de heer Schrijvers droeg zijn functie aan hem over omdat hij met tijdgebrek te kampen heeft. In zijn jaarverslag bracht de heer B. Hcyng de viering van het tienjarig bestaan in herinnering. Het ledental kwam van 31 op 34. Van de teams handhaafden het eerste, tweede en der de zich en mej. R. Rademaker, W. Ra demaker en J. v. d. Laar werden als vierde team kampioen. De promotie wedstrijden verloren zij echter. Shot 5 en 6 en juniores 1 en 2 bezetten de tweede plaats en juniores 3 werd vier de. Mej. R. Rademaker behaalde het Amersfoortse kampioenschap in het damesenkelspel en de heren K. Wiss en Th. Daselaar werden kampioen in het heren-dubbel. De heer B. van Haarlem wees op het aftreden van de heer B. Hoyng als secretaris. Hij is tien jaar bij Shot, woont nu al vijf jaar in Hilversum en acht het gewenst dat een Soester lid zijn werk overneemt. Dit is een verlies voor de vereniging. Op voorstel van de heer Van Haar lem werd de heer Hoyng tot erelid benoemd. Ook bood hij hem een ge schenk aan. De heer Hoyng dankte voor de onder scheiding en het geschenk en hij deed de toezegging dat hij lid van de vereni ging zal blijven. Hij .wees op het ver trek van de voorzitter, die naar Lim burg gaat. Met zijn hart zal hij echter bij Shot blijven. De heer Hoyng dankte voor de prettige samenwerking in goe de en slechte tijden. De heer K. Wiss werd tot voorzitter gekozen, de heer W. van Doorn tot secretaris en de heer Th. Daselaar tot penningmeester. Verder maken de he ren Th. Rademaker, H. Hilhorst en E. Wijers deel uit van het bestuur. De heer Van Haarlem reikte aan mej. Rademaker en de heren Rademaker en Van Laar de kampioensmedailles uit en deelde mee dat de clubavonden op don derdag en vrijdag voor de seniores ge houden worden en op zaterdag voor de juniores. Voor de seniores begint de competitie op 15 oktober en voor de juniores op 13 oktober. De competitie wedstrijden worden op vrijdag ge speeld. Nadat de heer Van Haarlem de voor zittershamer aan de heer Wiss over gedragen had, dankte deze voor het vertrouwen van de leden. Hij noemde 'het vertrek van de drie bestuursleden een groot verlies voor de vereniging, maar deed de toezegging dat het nieu we bestuur zal uitbouwen aan het werk dat het oude bestuur opgebouwd heeft. MEVR. MUURLING EN DE RAADSCOMMISSIES. In het verslag van de gemeenteraads vergadering, dat vrijdag j.1. in ons blad stond, ontbrak de naam van mevr. M. B. H. Muurling-Voorthuis bij de com missie voor grondbedrijf en uitbrei dingsplan. Mevr. Muurling maakt deel uit van deze commissie en van de com missies sociale zaken en woonruimte verdeling, terwijl zij bestuurslid van de Stichting Natuurbad is. U.V.V.-BEJAARDENSOCIËTEITEN. Voor de bejaarden van de U.V.V.-socie- teit, waarvan de leden altijd in het An na Paulownahuis bijeenkomen begint het winterseizoen 1962-1963 op 13 sep tember. Dan worden de leden om half drie in het Anna Paulownahuis ver wacht. Ook dit jaar heeft mevr. Kruik de leiding van deze sociëteit. De socië teit van Soest-Zuid, onder leiding van mevr. Smit, begint op 18 september, om 2 uur, in de zaal van café De Vier sprong, die geheel opgeknapt is. Op 28 september biedt de U.V.V. alle Soester bejaarden een ontspannings middag aan. NED VROUWEN- ELECTRICITEITS VERENIGING. De afdeling Eemland van de Neder- andse Vrouwen-Electriciteitsvereniging begint het seizoen 1962-1963 met een toneelmiddag in gebouw Credo aan de Julianalaan op woensdag 19 september. Dan zal de toneelgroep van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen te Baarn het blijspel „Oogverblindend- Hartenbindend" opvoeren. Dit stuk is geschreven door Stella de Boer uit Baarn. Op woensdag 17 oktober is er een voor- lichtingsmiddag over diepvriesproduc ten, welke gegeven wordt door de Iglo N.V. te Utrecht. Onder meer krijgt men een kleurenfilm over de visvangst in de IJslandse wateren te zien. Daarnaast wordt er een uiteenzetting gegeven over de behandeling en bereiding van vis. Op 23 november is er een voorlichtings middag van het Nederlands Zuivelbu- reau en een bezoek aan het kinderte huis van het Leger des Heils te Baarn is in voorbereiding. SUCCES VOOR OLYMPIA. De juniores van de wandelsportafde ling van Olympia hebben in Ooster beek deelgenomen aan de jaarlijkse Airborne-wandeltocht. Hieraan hebben 21.000 wandelaarsters en wandelaars deelgenomen en op de 15 km, die ook door de meisjes en jongens onder lei ding van de heer W. A. Suman gelo pen werd, liepen 300 groepen mee. De kleine Olympianen wonnen de tweede prijs. De seniores liepen onder leiding van mej. W. A. Suman buiten mede dingen mee. Zaterdag wordt in Ermelo gelopen en volgende week neemt Olympia deel aan de jaarlijkse mars om het kampioen- J schap van Midden-Nederland, welke ditmaal in Zeist gelopen wordt. B.D.C. WON EERSTE COMPETITIEWEDSTRIJD. Het zag er in de eerste helft van de wedstrijd B.D.C.R.K.B.V.V. niet naar uit dat B.D.C. zou gaan winnen, want de gasten uit Blaricum speelden aan vankelijk beter voetbal, al was het plaatsen weinig beter dan van B.D.C. Er vielen echter nogal eens gaten in de verdediging van de thuisclub en dan moesten C. Hilhorst en E. Westerveld met veel kunst en vliegwerk redden. Keeper Kok had enige onbeduidende aanvallen van de mannen uit Blaricum te verwerken. Blijkbaar maakte hem dit wat overmoedig, want na tien mi nuten ging hij meters ver zijn doel uit om de strijd aan te binden met de rechtsbuiten van R.K.B.V.V. Die liet het echter zover niet komen en hij plaatste naar zijn linksbuiten. Deze kon rustig scoren terwijl Kok in geen velden of wegen te bekennen was. Ge lukkig had Dorrestein na tien minuten een prachtig antwoord toen hij met een hard schot uit een verre pass scoorde. Schoten van Gros en Westerveld le verden niets op en R.K.B.V.V. bleef aanvankelijk sterker. Kok liet zien dat hij ook tot goed keepen in staat is en aan de andere kant liet de keeper van R.K.B.V.V. zien dat hij wel eens vreemd optreedt en zijn ploeggenoten rillingen bezorgen kan door zijn misgrepen. Kort voor rust maakte een R.K.B.V.V.- speler zich kwaad omdat hij meende gevloerd te zijn op een wijze die niet door de beugel kon. Hij loste van heel ver een schot en Kok hield de bal, maar liet hem vallen. Men was het er niet over eens of het een doelpunt be tekende, maar de scheidsrechter liet doorspelen, zodat het voorlopig 1-1 Wie niet uitsluitend belangstelling voor het voetballen of zijn postzegelverza meling heeft, die zal het ongetwijfeld zijn opgevallen dat er in de wereld sinds lang een enorme machtsstrijd be zig is tussen de communisten en de vrije wereld. De communisten, met Rus land en China als kolossen, wekken met de indruk het altijd met elkaar eens te zijn, maar vergeleken bij de vrije wereld, vormen zij toch wel 'n hecht blok, want bij ons is het brand hout. Het is bekend dat de hulp van Rusland aan welke landen dan ook veel meer te betekenen heeft dan de hulp die de vrij wereld aan te bieden heeft. Cu ba krijgt wapens en landen die door de Nato een eenheid moeten vormen vervoeren deze. Amerika schijnt aan vankelijk de indruk gewekt te hebben in de zaak Nieuw-Guinea achter Ne derland te staan, maar dat was geen reden om geen wapens aan Soekarno te leveren en Engeland vond het even eens heel gewoon dit te doen. Allerwegen probeert men ons wijs te maken dat het met de eenheid van het communistisch blok heel machtig ge steld is, maar het lijkt me ondenkbaar dat Rusland wapenen levert aan Na tionalistisch China. In de vrije wereld is echter alles mogelijk. ,Poen, poen, poen zou Wim Sonne- veld zeggen. KANTMAN. bleef. In de tweede helft pakte B.D.C. de zaak direct stevig aan. Nico Gros kreeg enige prachtige kansen, maar hij be wees opnieuw dat hij wel kan scoren als iedereen denkt dat dit niet mogelijk is, maar met droomkansen geen weg weet. Uit zo'n kans haalde hij een keer tenminste een corner die door Van Megen genomen werd en Dorrestein scoorde hieruit het tweede doelpunt. B.D.C. drong sterk op en zelfs Bakker en E. Hilhorst probeerden het met schoten. Gros werkte zich soms als een volmaakte stormram door de verdedi ging van R.K.B.V.V., maar hij had geen succes. Moeilijkheden veroorzaakte hij wel in de achterhoede van de gasten en menigmaal werd door de eigen spe lers een schot op het R.K.B.V.V.-doel gelost. Tien minuten voor het einde van de wedstrijd mocht Dorrestein een vrije schop nemen. Hij plaatste de bal hoog voor het doel van de gasten, die kee per was weer eens niet klemvast en Van der Hengel kon rustig inschieten (3-1). Nog een paar maal gingen de aanval lers van R.K.B.V.V. op het doel van Kok af, maar het bleef bij schoten over het doel en in het gunstigste geval te gen de paal, terwijl Kok geen fouten meer maakte. P.V.C. 2— B.D.C. 2, 2-1. STROPERS GEPAKT. Twee Amersfoortse stropers, C. M. en H. H., zijn langs de spoorlijn Amers- foort-Soestduinen door een agent aan gehouden. Zij hadden 14 strikken bij zich en onderzoek wees uit dat ze er ook 60 uitgezet hadden. RIT VAN TEMPO. Voor de tweede rit van de Tempo-na- jaarscompetitie was niet zoveel belang stelling omdat enige renners elders ver plichtingen hadden. De renners - seni ores en aspiranten - gingen gelijk van start. Na de eerste ronde viel het pele- ton reeds uiteen. Gerrit Ruttenberg nam de kop en hij legde de eerste ronde af in 7 minuten, 46 seconden. De lengte van een ronde was 5 km. Rob de Haas volgde hem op korte afstand, Fred de Haan en Raymond de Zoete volgden op 100 meter en daarna kwamen Eddy de Lange, Otto de Weerd (ook weer eens van de partij), Van den Hoef en Soeteman. Vijftig meter daarachter Arie Koenen en Wout van 't Klooster en tenslotte Wim Koenen. In de tweede ronde ging Wout van 't Klooster naar voren. Wim Koenen kreeg kettingpech en moest opgeven. Gerrit Ruttenberg ging in zijn eentje goed door, maar Rob de Haas en Raymond de Zoete bleven hem goed volgen. Na 20 km zat de rit er voor de aspirant De Zoete op. Hij had deze afstand af gelegd in 40.38 minuten. Hij ging ech ter rustig door en zag zelfs kans na veertig km Rob de Haas te kloppen en achter Ruttenberg te eindigen. De uit slagen waren Seniores 1. G. Ruttenberg 1.05.34. 2. R de Haas 1.07.26. 3. E. de Lange 1.11.28. 4. W. van 't Klooster 1.11.28. 5. Otto de Weerd 1.12.40. 6. J. v. d. Hoef 1.12.30. 7. A. Koenen 1.13.30. 8. Fred de Haas (lekke band). Aspiranten1. R. de Zoete 20 km in 40.38. Hij reed de 40 km in 1.07.26. 2. P. Soeteman 45.52.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1