K?3Dampo NAAR FORSE UITBREIDING VAN DE VOLKSVERZEKERING. MODERNE MONTUREN BRILLEN VOSKUILEN Huur uw Televisie KWAK D. ENGEL nafae/nys! Floralia-tentoonstelling. Inenten tegen difterie. Krabbels van Knelis. VENEMA Falcon Regenkleding BRILLEN BRILLEN 't Tour zit weer tot in de keel. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool 75 «£75 LADDERVRIJE NYLONS 2,95 Dr. G. M. J. Veldkamp wil de geschie denis ingaan als een produktief minis ter. Het ene wetsontwerp na het an dere vloeit uit zijn pen. Wij zullen moeten toegeven dat deze bewindsman het ijzer smeedt als het heet is. Alleen in een tijd van toenemende welvaart heeft een minister van sociale zaken in normale vredestijd de kans het ter rein van sociale zekerheid verder om te ploegen voor zover dit nog braak ligt. Mochten wij soms menen dat onze sociale zekerheid met kinderbijslag en a.o.w. voldoende gewaarborgd is, dan kan de kamp van deze minister op het sociale veld ons anders leren. Het grote risico. Een advies van de Sociaal-Economische Raad moet ons duidelijk maken hoever wij op langere termijn een wissel mo gen trekken op het nationale inkomen voor het wegnemen van extra zware risico's in het leven van de mens. De minister schildert ons de averechtse werking van de toenemende gezond heidszorg. Er blijven nu veel meer mensen in leven dan voorheen, zij het ook dat een deel van die mensen ge durende het leven zware geneeskundige iteed. Wij gaan bewust de weg op van het afremmen van bestedingen in indere richting en laten nu de ver zorging van hulpeloze mensen voor baan boven een verdere besteding in ie richting van auto's, televisies en mixers. Daarmee neemt de verantwoordelijk heid van de overheid voor de besteding en de inkomstenverdeling weer toe. Daar zitten bezwaren aan, maar die mogen niet gelden zolang het gaat om voorzieningen als de hierbedoelde. Een hoog ontwikkelde natie als de on ze ziet zich geplaatst voor een bijzon dere problematiek, omdat wij door onze hoogstaande medische verzorging een brede rand van niet-produktieven heb ben te beschermen. Wij bijten in Euro- dp op dit punt de spits af en .wij mo gen niet falen. Wil het westen de naam van pionier der beschaving behouden dan zal het moeten tonen de niet-pro duktieven mee te kunnen laten profite ren van de welvaartsstijging. In dit patroon van de opmars der menslie vendheid passen minister Veldkamps plannen. Vele offers. Wanneer wij die plannen in beginsel beamen, dan mag er geen twijfel be slaan over de vraag of deze verzekering voor allen dan wel alleen voor loon- trekkenden moet gelden. De fout die bij de kinderbijslag is begaan, mag niet worden herhaald. In het collectief opvangen van ongrijp bare risico's op het grondgebied van leven en dood mag er geen scheidslijn zijn naar maatschappelijke groepering. Wij kunnen nog een aantal jaren een veelomvattende volksverzekering voor de algemeen voorkomende levensrisico's negeren als een kat die om de hete brei loopt, maar zij zullen er zeker in uit monden. Belangrijk is daarbij ook dat op dit punt de nodige coördinatie wordt na gestreefd in Europees verband opdat dit risico's loopt. Dat risico is er voor jon- 1 oude werelddeel in het sociale vlak geren, die een zwakker gestel hebben, niet wordt geremd door nationale te- maar nog meer voor bejaarden, die in genstellingen. Het is verheven een cul- hun laatste levensjaren lichamelijk of tuur te willen perfectioneren en steeds geestelijk chronisch ziek worden. En meer elllende uit te bannen. Daar moe- Vakopticiën v. Weedeslraal 8 Tel. 2458 Ziekenfondsleverancier f 39,67 per maand. Na twee jaar uw eigendom. Soesterbergsestraat 51C - Tel. 2379 juist in die periode kunnen deze men sen de kosten van de veelomvattende geneeskundige verzorging niet dragen. En toch moeten die kosten worden betaald. Behalve de zorg voor chronisch zieken enz. drukken ons ook nog de lasten van het levensonderhoud voor gehandicap ten. Die moeten straks onder de kap komen van een arbeidsongeschiktheids verzekering. althans voor loontrekken- den. Om nu te zorgen dat ook niet-loon- trekkers en jeugdigen hiervan profite ren, wil dr Veldkamp beide sociale voorzieningen op de duur gieten in de vorm van een volksverzekering. Draagt elkanders lasten Het principe van de volksverzekering berust hierop, dat het gehele volk, on geacht de inkomstenpositie van de burgers, er aan meebetaalt. Anderzijds verzekert zij ook aan een ieder een zekere uitkering, ongeacht zijn inko mens- of vermogenspositie. Er is steeds sprake van een bodemvoorziening, vrij van luxe, die door extra betaling of verzorging alsnog kan worden toege voegd maar dan op eigen kosten. Denkend aan de nood, die in de ge noemde vlakken wordt bestreden, zal niemand minister Veldkamp de drin gende noodzaak van te treffen voor zieningen bestrijden. Wie ooit in naaste omgeving met de bedoelde gesels der mensheid in aanraking is geweest, die weet dat men ook financieel praktisch machteloos staat tegenover de risico's. Heel het volk zal hier zijn offer voor moeten brengen. Dat is de ene zijde van de sociale-zorg-medaille. ten echter vele offers voor worden ge bracht. laar, St. Joseph en Josje Veerman, Da Costa 5. Peter Ruizendaal, Da Costa 6. Gerard van Logtenstein, St. Boni- facius. Eervolle vermeldingenPeter Ruizendaal, Da Costa Ineke Remmers waal, St. Theresia en Gijs van Horns- veld, Groen van Prinstererschool. Fuchsia 1. Wim Keijzer, Hees 2. Jos Veerman, v. d. Huchtschool 3. Thijs Ruizendaal, Da Costaschool4. Hanne- ke v. d. Horst, De Savornin Lohman- school en Hennie Rebel, St. Theresia- school5. Greta van Kooij, Hees 6. Jopie Kraayenhagen, v. d. Huchtschool Eervolle vermeldingen Teus Keijzer, Hees en Ellie Vijfhuizen, Da Costa. Vlijtig Liesje 1. Tineke van Hees, St. Theresia 2. Klaasje van Bunt, Groen van Prinsterer3. Wim Veer man, v. d. Huchtschool 4. Marina Verlinde, Kerkebuurt. Eervolle vermel ding Marjolein Kremer, Da Costa. Coleus 1. Nellie Muts, Groen van Prinsterer 2. Hans Moerbeek, Beetz- laan 3. Pea Hospers, Beetzlaan 4. Paula Tuijnman, Driehoeksweg 5. Cor Kaldeweij, Driehoeksweg6. Peter Kok, St. Bonifacius. Eervolle vermel dingen Marian Overeem, Beetzlaan en Joke Pureveen, Beetzlaan. Geranium1. Gerda v. d. Biezen2. Steef Duijst, Driehoeksweg 3. leerlinge van Koningin Emma Huishoudschool 4. Evert van Tricht, Driehoeksweg 5. Gea Roodhart, huisdoudschool. Bloemstukken1. Jeanette Gaaf, v. d. Huchtschool 2. Paultje Markus, Da Costa 3. Lorina Kuiper, v. d. Hucht school. Eervolle vermeldingen Janni- ta Kampell, v. d. Huchtschool en Lau- rien Jevalo, v. d. Huchtschool. Chrysant 1. Marian Overeem, Beetz laan 2. Guus Groenendijk, Driehoeks weg 3. leerlinge van huishoudschool 4. Rieneke Dorrestein, St. Theresia Eervolle vermeldingGerard Nap, Hees. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. De afdeling Baarn-Soest en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen begint het nieuwe seizoen op dinsdag 25 september met een ope ningsmiddag in „Het Brandpunt" te Baarn. Er zal gesproken worden over de Rotterdamse diergaarde. Op dins dag 9 oktober wordt een excursie ge maakt naar de Luycks fabrieken te Diemen en op dinsdag 23 oktober naar de Shell-fabrieken te Pernis. Op dins dag 30 oktober zal de voordrachtskun stenares Diet Bouwknecht voor de af deling optreden. Op deze dag bestaat de afdeling 45 jaar. Znnrbrand oplaaiend vanuit de maag. Aan die kwaal kunt U een halt toeroe pen. Bij de geringste aanwijzing Rermies nemen. Die blussen de pijn onmiddellijk en neutraliseren 't overtollig zuur. Met Rennies bij de hand hoelt U geen zorg meer te hebben bij iedere hap eten. Er kan U niets gebeuren, want een of twee Rennies doven het vuur direct. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 De andere is die van de kosten. Minis ter Veldkamp heeft berekend dat beide verzekeringen samen rond 5 °/o van het inkomen voor volksverzekering zullen vergen. Gelukkig zal met de komst van de arbeidsongeschikheidsver- zekering de premie voor invaliditeits- en ongevallenverzekering vervallen Dat zou een korting van 2 °/o beteke- Kunnen prijzen stijgen Wij kunnen erover discussiëren of die premie bij de werkgever of bij de werk nemer moet worden geheven, maar in het economische vlak gezien blijft dit hetzelfde. Doorslaggevend is de vraag of het door Nederlanders vervaardigde produkt opnieuw een kostprijsverhoging door premielast kan verdragen. Hier voor kan een deel van verdere pro- duktiviteitsverbetering worden gereser veerd. Als extra meevallertje wil de minister de vermindering van overheids- lasten die uit een en ander voortspruit, aan de genoemde verzekering ten goe de laten komen, zodat het bedrijfsleven niet het volle gewicht op de schouders krijgt. De S.E.R. moet de vraag beantwoorden of wij verder die weg van de volks verzekering op mogen gaan zonder on ze concurrentiekrachten in gevaar te brengen, ook in E.E.G.-verband en t.o.v. de wereldhandel. Moeilijke vraag. Dat is een moeilijk te beantwoorden vraag. Opnieuw wordt hier een deel van het volksinkomen gebonden be- POPULAIR CHEMISCH REINIGEN VOOR olberl/iopper JV manlel, demi eenvoudige japon^^^^ cosluum, jekker ol kamerjas winterjas Uitgezonderd witte kleding jumper/blouse rok/vest pantalon Wel even zelf brengen en halen Stomen Verven Repareren Stoppen Flux"en SOEST: Dep. Merelweg 10, tel. 3258, Dep Weedeitr. 5a, tel. 2504 (de Ster) met (il versum. Laren, Baarn, Huizen, Bussum, Nederhorjt d. Berg BILJARTKAMPIOENSCHAP. De competitie van het biljartdistrict Eemland begint op maandag 17 sep tember met de wedstrijden om het kampioenschap vijfde klasse libre van het district. Deze worden in De Kleine Witte gespeeld en georganiseerd door de biljartvereniging K.W.S. Er wordt op 17, 18, 19, 20 en 22 september ge speeld. De finalisten zijn J. Vermie, Leusder- kwartier, Amersfoort, 12 punten, gem. 1.19 M. Teeken, De Vriendschap, Soestdijk, 12 punten, 1,19 gem.H. Maassen, ver. Soestdijk, 12 punten, gem. 1.18 P. v. Dijssel, Centraal, Soestdijk, 8 punten, gem. 1.21 J. Lijnsveld, Leusderkwartier, Amersfoort, 10 pun ten, gem. 1.11 C. v. d. Broek, De Vriendschap, Soestdijk, 8 punten, gem. 1 16. G. Bouw, Princesse, Nijkerk, 8 punt, gem. 1.06 J. B. v. Mil, De Vriendschap, Soestdijk, 4 punten, gem. 1.11. ReservesA. Koenen, K.O.T., Baarn, i punten, gem. 1.08 G. Colmjon, V.V.V. Amersfoort, 4 punten, gem. 1.07. Ieder jaar worden in het voorjaar hon derden plantjes aan schoolkinderen uit reikt. Zij verzorgen deze gedurende de lente en de zomer goed, minder goed of slecht en in september is het resul taat van de kweek steeds te zien op een tentoonstelling welke de vereniging Floralia organiseert. Dit jaar waren de bloemen, planten en bloemstukjes ten- bromfietsers deelgenomen werd. Het parcours van 35 km was uitgezet door de heer A. v. d. Broek. Het werd met een snelheid van 20 km gereden. Start en finish waren bij hotel Bos en Duin, waar voorzitter A. Luschen de prijzen uitreikte. De uitslag was 1. E. v. d. Broek 53 2. A Luschen 54 3. u n a i E. Becker 65. M. v. Rooij behaalde 212 toongesteld in gebouw Credo en velen t J strafpunten en kreeg een troostprijs. Difterie is een besmettelijke ziekte, die voornamelijk bij kinderen voorkomt. Volwassenen kunnen er echter even eens het slachtoffer van worden. Dat bleek vooral in de laatste wereldoorlog, toen in verschillende Europese landen velen aan deze ziekte zijn bezweken, zowel kinderen als grote mensen. Keelontsteking met karakteristiek beslag. Difterie kan zich in verschillende vor men voordoen, maar het ziektebeeld dat het meest optreedt, is dat waarbij een ontsteking van de keel op de voor grond staat. De keelamandelen zijn gezwollen en pijnlijkze kunnen met een karakte ristiek wit beslag zijn bedekt. Het is evenwel lang niet altijd mogelijk om deze keelonsteking te onderscheiden van andere aandoeningen der amandelen. De Soester Bromfiets Club organiseerde Daarom is het altijd gemakkelijk om maandagavond 'n rit, waaraan door 15de diagnose difterie te stellen. Ook Vertegenwoordiger in het Gooi van „PERSI", suède-reïniging. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak marregemiddag 'n slokkie gao drinke bie Staolehoef in de Toorestraot. Niet omt slokkie, waant ik bin afschaffer, maor om Fok ten Haof te gaon fieleseteere, waant die heb resepsie en op 'n reseptie kejje netuurlek gin mellek drinke en van koffie mojje zo lillik worre ajje dood bin, zeige ze. Die Oome Fok is lid van Tempo, waor- van al die jonges die zo meraokels hard kenne fietse lid binne. Oome Fok is over de zeuveteg, dus dat harde fietse is d'r niet meer bie. Wel laang fietse, waant Tempo laot die reseptie veur Oome Fok houwe omdattie vief- tug jaor toerfietser is. Hie het 'n hal- leve eeuw mettereeje in bar laange tochte, zo van driehongderd en vier- hongderd kilemeter en das 'n merao- kelse nrestaosie veur 'n man van in de zeuveteg. Goed, hie maok noeng nie meer van die tochte van vierhongderd kilemeter, maor teuge hongderd zietie nie op. Mojje ming zien ak zo oud bin, dan kenk messchien nog gin hongderd meeter fietse. Oome Fok ging as toerfietser op de weg rieje in negentienhongderdentwao- lef. Toeng dochte de minse nog datter heul gin oorlog meer zou komme en noeng hebben wullie d'r alweer twee ehad die heul nie misselek waore. Fn Oome Fok maor fietse en varreve. Fietse om gezond te blieve en varreve om veur brood op de plaank te zorre- ge, waant hie was gin Jaop Eede, die mit fietse sente verdiende toeng Oome Fok nog 'n klein Fokkie was. Boove de zeuvetug, zo gezongd as 'n vissie, fietse as 'n jonge kérel en schik in 'n kejakkie ast zoo uutkomp. Wie maok me wat, zal Oome Fok marrege wel zeige. Denkterom datter marrege hooppe min se komme om te fieleseteere. En wedde datter minse bie binne die heul gin fiets hebbe omdazze altied maor in 'n auto hange. Niks weerd, zal Oome Fok wel zeige teuge die manne. Warreke, veul fietse, ajje moei begint te worre 'n kejakkie om op te kikkere, dan wor je hongderd jaor, waant mitte fietse kejje je eige nie teuge 'n boom dood rieje. RIT VAN S.B.C hebben woensdagmiddag en woensdag avond deze expositie bezocht. Er zijn in het voorjaar ruim 2900 plantjes uitgereikt en er werden 439 planten voor de expositie ingezonden. De opening werd verricht door de heer C. v. d. Schoor, voorzitter van de afde ling Floralia. Hij verwelkomde in het bijzonder de heer Boer uit Soesterberg, die voor het eerst dit jaar eenzelfde expositie organiseerde. De heer Van der Schoor toonde zich niet ontevreden over de behaalde re sultaten, gezien de slechte zomer die achter ons ligt. Enkele soorten hebben het door gebrek aan zon niet zo best gedaan. Het feit dat sommige scholen slecht voor de dag komen is naar het oordeel van de heer Van der Schoor in de eer ste plaats te wijten aan het gebrek aan belangstelling bij de leerkrachten. Men kan moeilijk verwachten dat iedereen plantenliefhebber is, maar het zou wel prettig zijn als op iedere school een leerkracht zou zijn die dit wel was. Gistermiddag zijn bij de Da Costa school de prijzen uitgereikt. Leerlin gen van deze school wonnen opnieuw de wisselbeker en Jan Vijfhuizen kreeg een spaarbankboekje met 10,Dit geluk had Tinie van Hees van de St. Theresiaschool eveneens. Deze spaar bankboekjes zijn beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur en de Ver eniging van Bloemisten en Hoveniers. De uitslagen waren Verbena 1. Joost Kooijman, Da Costa school 2. leerlinge van huishoud school 3. Jannetje Gaaf, v. d. Hucht school. Eervolle vermeldingCobie Gons. Begonia 1. Jan Vijfhuizen, 2. Peter Vijfhuizen, 3. Thijs Ruizendaal, allen Da Costaschool eveneens 3 Jos Veer man, v. d. Huchtschool 4. Joke Pu reveen, school Beetzlaan Corrie Ade- KANDBALPROGRAMMA. Zondag worden door teams van B.D.C. de volgende wedstrijden gespeeld Dames AchillesB.D.C. 1, 1 uur. Attila 3—B.D.C. 2, 12 uur. B.D.C.-jun.Olympia, 2 uur. B.D.C.-asp.A.S.V. (Ankeveen), 1 uur. HerenA'foort 3B.D.C. 1, 1.15 uur. ArmaB.D.C. 2, 10.15 uur. B.D.C.-asp.U.H.V., 12 uur. ZEEPOST NAAR NED. NIEUW-GUINEA. In verband met de verwachte repatri ëring van vele ingezetenen van Ned. Nieuw-Guinea vestigt P.T.T. er de aan dacht van belanghebbenden in Neder land op, dat het vervoer van poststuk ken en postpakketten, die per schip ■worden verzonden 40 tot 50 dagen vergt. Zo zullen zeepoststukken en zeepost- paketten, die met het op 24 september a.s. uit Nederland vertrekkende schip worden verzonden, eerst begin novem ber in Ned. Nieuw-Guinea aankomen. Ten einde te voorkomen dat stukken en pakketten wegens vertrek van de geadresseerden moeten worden na- of teruggevonden, is het voor de afzender van belang zich er tevoren zoveel mo gelijk van te vergewissen dat de ge adresseerden op het tijdstip van aan komst van voor hen bestemde stukken nog in Ned. Nieuw-Guinea verblijven. Dit is in het bijzonder van belang bij de verzending van zeepostpakketten, daar de kosten van terugzending, welke ten minste gelijk zijn aan en soms zelfs hoger zijn dan die van afzending op de heenweg, ten laste van de afzenders zullen komen. Inlichtingen over de verwachte aan komstdata in Ned. Nieuw-Guinea van schepen, die post vervoeren, kunnen steeds bij het postkantoor worden inge wonnen. de andere symptomen geven daartoe niet altijd het gewenste houvast. Heel hoge koorts pleit tegen het bestaan van difterie. Meestal komt bij deze ziekte slechts een temperatuursstijging tot ongeveer 28 graden voor. Maar ook dit is geen wet van Meden en Perzen. Bacteriën moeten spreken. Slechts bacteriologisch onderzoek van het keelslijm kan de vermoedelijke diagnsoe met zekerheid bevestigen. Met een watje kan er wat van dit Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden voor dames en heren. Nieuwste modellen in tweed, nylon, Eg. linnen en gabardine. F. C. Kuyperstraat 28 - Tel. 2803 SCHOENENHUIZEN slijm worden afgenomen, waarna het in een buisje naar een laboratorium moet worden gezonden. Het duurt echter te lang om de resul taten van een dergelijk onderzoek af te wachten. Daarom zal de arts, ook in twijfelgevallen, dadelijk met de spe ciale behandeling beginnen te weten het inspuiten van difterie-immuunse- rum. Die seruminspuitingen moeten niet wor den verward met de entstof injecties, die, als het goed is, aan iedere nor male zuigeling, iedere kleuter en ieder schoolkind worden toegediend. Het se rum dient tot behandeling van een zie ke, de entstof wordt gegeven ter voor koming van het ziek worden. Lang niet onschuldig. Is difterie een gevaarlijke ziekte Dat is een vraag die moeilijk te beant woorden is. Zeer ernstige difterie komt tegenwoordig minder vaak voor dan vroeger. Daar kan een toevalsfaktor in zitten een infectieziekte heeft niet al tijd dezelfde mate van kwaadaardig heid. Heel dikwijls heeft difterie gelukkig een goedaardig verloop. Ongetwijfeld kan men zeggen, dat de algemene in voering van vroegtijdige serumbehan deling de gevaren aanmerkelijk heeft doen verminderen. In de vorige eeuw bijvoorbeeld, toen de geneeskunde nog zoveel minder ver mocht dan thans, was het geen uit zondering, dat het bovenbeschreven ■witte beslag van de keel zich kon uit breiden tot een groter wordend vlies, dat tot in het strottehoofd en de lucht pijp doorgroeide en kans op verstikking meebracht. Bij een dergelijke toestand is een spoedoperatie nodig, waarbij een buisje in keel of luchtpijp wordt inge bracht, zodat het ademhalen weer mo gelijk wordt. Ook een difterie die van het begin af aan sterk vergiftigend op het lichaam van de patiënt inwerkt, kan direkt levensgevaar meebrengen. Hoe eerder het immuunserum wordt ingespoten, hoe beter. Ten slotte moet nog worden vermeld, dat ook een late inwerking van het difterievergif schadelijke gevolgen kan hebben, namelijk verlammingen van verschillende zenuwen en spieren. Het kinkhoest en tetanus. Alles bijeen zijn toch de gevaren, die soms optreden, van dien aard, dat de meeste ouders zullen wensen, dat hun kinderen reeds op zeer jeugdige leef tijd door middel van inenting tegen difterie worden beschermd. Het verdient aanbeveling hiermee al bij jonge babies te beginnen. Deze vaccina tie kan zeer goed worden gecombi neerd met die tegen kinkhoest en te tanus. Twee tot drie jaar later kan dan worden volstaan met één enkele rap pelinjectie („herhalingsprik"). Dit tijd stip valt meestal kort voordat het kind naar de kleuterschool gaat. Om levensgevaar door difterie uit te sluiten is het wenselijk met de inenting door te gaan in de jaren dat de lagere school wordt bezocht In de allerlaatste tijd worden de eerste D.K.T. (difterie—kinkhoest-tetanus) vac cinaties gecombineerd met poliomyeli- tisinentingen hierbij gebruikt men dus een vierfaktoren-entstof D.K.T.P.

Soester Courant | 1962 | | pagina 6