EEN EH.B.0. DIPLOMA HEEFT VEEL WAARDE HET OOG GERICHT OP GASTVRIJHEID. GOUDEN T00RNUDER GEHILDfGD. DE VLAG IN TOP BIJ P.V.0. Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1962. 3ïe JAARGANG no. 73. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,23 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126X56 men de sportieve Het actieve bestuur van de afdeling Soest der Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. heeft zijn werkplan voor het komende seizoen uitgewerkt. Hiertoe behoren in de eerste plaats een nieuwe cursus Eerste Hulp Bij On gelukken voor beginners en de herha lingscursus voor gediplomeerden. Deze cursussen worden gegeven in het St. Josephgebouw aan de Steenhoffstraat. De leiding berust weer bij de H.H. doktoren Kuipers, Schutte, Stroband en Tervoert, die daarbij wederom de onontbeerlijke assistentie zullen genie ten van de dames en heren instructeurs. De cursussen vangen aan op de na volgende data19 september, 20.00 uur, de nieuwe cursus26 september de herhalingscursus. Het verlenen van eerste hulp vereist deskundigheid. Hoe vaak komt het bij ongevallen nog niet voor dat hulp wordt verleend door goed willende mensen, die door gebrek aan kennis de toestand van het slacht offer eerdere slechter dan beter maken, ja soms een blijvende invaliditeit van degene, die men wilde helpen, ver oorzaken. Het verlenen van eerste hulp vereist nu eenmaal een zekere des kundigheid. Deze kan men zich met wat inspanning verwerven op de E.H.B.O.-cursussen, waarvoor de laat ste jaren in onze gemeente de belang stelling steeds groter geworden is. Niet alleen op straat (bij een verkeers ongeval) en in werkplaats of fabriek (bij bedrijfsongevallen) kan het bezit van een E.H.B.O.-diploma van grote waarde zijn, ook „thuis" kan men zijn kennis, opgedaan tijdens een E.H.B.O.- cursust soms hard nodig hebben. Het aantal ongevallen, dat ons in huis kan overkomen is nu eenmaal groter dan men oppervlakkig denkt. Engelse statistieken melden, dat er in Enge land tweemaal zoveel mensen thuis sterven door een ongeluk dan in het verkeer. En tienmaal meer dan in de z.g. onveilige industrie. Dit betreffen de sterftecijfers. Daarnaast komen de veel grotere aan tallen verminkten en invaliden, die hun hele leven het merktekenen blijven dra gen van hun ongeval. Denk echter ook eens aan de economische kant van de zaak (het grote verlies aan arbeids dagen) en vergeet ook niet de ontred dering van het gezin, als moeder thuis een ongeval heeft gekregen. Ook in ons land maken de statistieken melding van grote aantal „huiselijke" ongevallen, waarvan de meest voorko mende typen zijn valpartijen, ver brandingen, vergiftigingen en verstik king. De meeste slachtoffers van deze hui selijke ongevallen zijn onder de 5 jaar en boven de 65, dus de heel jonge men sen en de bejaarden. Ook „thuis" kan men dus een E.H.B.O.- diploma hard nodig hebben. We kunnen ons dan ook voorstellen dat, nu het bestuur van de afd. Soest van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. op nieuw de gelegenheid schept om zich een dergelijk diploma te verwerven, wederom velen deze kans zullen grij pen en de cursus zullen gaan volgen. Hen wordt aangeraden zich tijdig als cursist aan te melden bij de secretaris, K, E. J. Smit, Sophialaan 11, Soest, of op de aanvangs avond op 19 sep tember a.s. in het St. Josephgebouw. OPNIEUW SUCCES VOOR OLYMPIA. Twee groepen van Olympia hebben hebben deelgenomen aan de negende Gemstocht welke te Ermelo gehouden is. Onder leiding van de heer W. A. Suman liepen 32 juniores 15 km. Zij wonnen de eerste prijs en een wissel- prijs met 35 punten meer dan nummer 2. De seniores liepen 20 km onder lei ding van mej. W. A. Suman. Op de 20 km wonnen zij eveneens de eerste prijs en een wisselprijs. Zij hadden 41 pun ten meer dan nummer twee. JEEP REED TEGEN BOOM. Zaterdagmiddag stond de vrachtauto van de heer A. C. S. uit Alkmaar voor gesorteerd bij Zonnegloren, om links af naar het sanatorium te rijden. De bestuurder wachtte om voorrang te ver lenen aan een militaire jeep die uit de richting Soesterberg kwam. Deze werd bestuurd door de dienstplichtig sol daat J. P. B. uit Amsterdam. Toen de jeep dicht bij de vrachtwagen was schoot de voet van de heer S. van het koppelingspedaal, zodat de vrachtauto plotseling vooruit ging. De bestuurder van de jeep ontweek de wagen door snel het stuur om te gooien, maar daar door kwam hij tegen een boom terecht. Jeep en boom werden beschadigd, de bestuurder werd niet gewond. De jeep moest worden weggesleept. GEEN AUTO's OP TROITTOIRS. De hoofdinspecteur-korpschef van poli tie .wijst er opnieuw met nadruk op dat het verboden is auto's op trottoirs te parkeren. Tegen hen die dit toch doen zal proces-verbaal opgemaakt wor den. Dominee William VassaI, vlootpredikant en vader van William John Vassall (38), de man die kort geleden werd gearresteerd en beschuldigd van spionage, bezocht in gezelschap van zijn tweede zoon Richard de gevangenis, waar zijn zoon zit opgesloten. Vassall's vader en broer verlaten de taxi voor de gevangenis. Wij staan niet bekend als een bijzon der gastvrij volk, maar dat komt na tuurlijk omdat we zoveel hotels heb ben. Wie in Alkmaar of Maastricht de laatste trein mist kan wel proberen on derdak te krijgen door huis aan huis te bellen, maar hij zal niet slagen. Toch zijn we op een bepaalde manier wel gastvrij, maar veel succes hebben we hiermee niet. We boden een Rus onderdak die deed alsof hij in geleerd heid Einstein benaderde, maar al spoe dig bleek dat hij wetenschappelijk in de buurt van Ot en Sien verkeerde. Rus kwaad en terug naar zijn land om daar te vertellen dat alle Nederlanders hem bespionneerden. We lieten Spanjaarden binnen omdat we gebrek aan werkkrachten hebben en omdat Franco na 25 jaar nog steeds niet weet dat het op gang brengen en houden van de economie meer tot de taak van een regeringshoofd behoort dan het paraderen met fraaie portiers uniformen. Eén van de mannen uit het land van St. Nicolaas kreeg zo de smoor in over geringe verdiensten of slecht eten - terwijl hij in zijn sinaas- appelenland niets verdiende en nauwe lijks te eten had - dat hij uit balorig heid voor zo'n slordige 30.000,aan auto's vernielde. Misschien wil de Ne derlandse justitie deze stierenvechter net zo lang voor niets laten wer ken tot alle autobezitters schadeloos gesteld zijn, maar dat gebeurt natuur lijk niet. Een Hongaar, die zo nobel was dat hij het in zijn eigen land niet kon uit hou den, reed een meisje aan. Het arme kind kwam op de motorkap terecht en de barbaar manoeuvreerde net zo lang tot het slachtoffer op de weg viel. Nu is ze dood. Misschien wil de Nederlandse justitie er slechts voor zorgen dat deze man in Hongarije terecht komt. De mannen van Kadar zorgen dan wel voor de rest. Als hij hier veroordeelt wordt Krijgt hij toch maar een paar maanden omdat hij het niet helpen kon. Nederlands is ook zo moeilijk voor een Hongaar en hij heeft dat meisje natuurlijk niet be grepen. KANTMAN. Van vele jubilea kan men zeggen dat ze zonder veel moeite bereikt worden en dat het veelal een kwestie geweest is van doorgaan met ademhalen. Dat is echter niet het geval met het jubile um dat de heer V.S. ten Haaf zaterdag vierde, want hieraan kwam meer te pas dan alleen maar ademhalen. Fiet sen, heel lang fietsen, altijd in een ste vig tempo heeft de heer Ten Haaf tot gouden jubilaris gemaakt. Hij begon met dit fietsen als tourrijder in de zo mer van het jaar 1912 door deel te ne men aan een rit van formaat. Amers foort-Arnhem-Amsterdam-Amersfoort reed de toen 22-jarige op een oerdege lijke tourfiets, die voor onze begrippen wel wat aan de zware kant was. Die fiets verdween dan ook gauw in de schuur achter de woning van de heer Ten Haaf aan de Lange Brinkweg en vervult daar nu de rol van museum stuk. Nog voor de eerste wereldoorlog werd een lichtere fiets aangeschaft. Het was een prachtig karretje, waarin de wiel renner Cor Blekemolen, wereldkampi oen in 1914, wel zin had, maar de jon ge Volkert ten Haaf ging niet op zijn aanbod in omdat hij het zelf wel eens op de baan wilde proberen. Kees v. d. Biezenbos uit Amersfoort was een zwa re concurrent van de jonge wielrenner, die echter spoedig naar de weg terug keerde omdat hij zijn hart verpand had aan hele lange tochten. Een rit van dom tot dom betekende vele honderden kilometers van de dom in Utrecht naar de dom in Keulen en terug. Een rit Amsterdam-Antwerpen-Amsterdam was een peuleschil. Ritten in vele plaatsen van ons land en als jaarlijkse terugkerende evenemen ten de Ronde van Midden-Nederland, negenmaal gereden, 25 maal naar de bedevaartplaats Kevelaer, de IJssel- meertochten van Tempo, de Paleizen- tochten en wat niet al. Duizenden kilo meters zijn afgelegd en dat allemaal in het straffe tempo van de tourrijder. Nooit was de heer Ten Haaf uitgeval len en natuurlijk was hij wel een beetje trots op dit record. Een paar jaar ge leden dreigde dit echter te sneuvelen toen hij deelnam aan de Ronde van Nederland en zeventig kilometer voor de finish niet meer verder kon en er hard over dacht „de pijp aan Maarten te geven", om het in duidelijke wieler- taal te zeggen. De toen al bejaarde ren ner liet het peleton gaan, stapte van zijn fiets en strompelde naar een cafeetje om wat te drinken en zijn kle ren te drogen, want het had uren ach tereen geregend. Intussen zat genoemde Maarten op de pijp te wachten, maar hij ging aan zijn neus voorbij, want „Oome Vok" klom weer tegen de wal op. Wat uitrusten, een enkel cognacje en daar ging het weer in straf tempo op de finish af. Men heeft de heer Ten Haaf wel eens gevraagd of hij nog niet van plan is met tourrijden te stoppen. Dan luidde zijn antwoord dat hij ermee zal door gaan zolang hij van. de dokter mag. En die heeft nog steeds geen bezwaar tegen het rijden in tourtochten, maar de hele lange ritten behoren nu voor de 72-jarige veteraan tot het verleden. Velen zijn zaterdag naar Zonneheuvel gekomen om de jubilaris geluk te wen sen. Nagenoeg alle leden van Tempo, maar ook van zusterverenigingen. Er waren bloemen, telegrammen en brie ven en ook geschenken getuigden van de genegenheid „Oome Vok" toedraagt. Namens de ver eniging Tempo voerde voorzitter J- Gerritse het woord. Hij sprak er zijn verwondering over uit dat de 72-jarige nog vitaal genoeg is om het straffe tem po van een tourrit te kunnen volgen. Tempo is trots op het lid en het lid van verdienste Volkert ten Haaf, die vanaf de oprichting deel uitmaakt van de vereniging. In de analen van de K.N.W.U. is een dergelijk jubileum nooit voorgekomen. Tempo bood de jubilaris een mand met fruit en sigaren aan en zal ook de reis- en verblijfkosten voor hem betalen als hij volgend jaar meewil naar de rit Brussel-Parijs-Brussel. Daaraan zal een Tempoploeg deelnemen en het bestuur neemt de heer Ten Haaf gaarne mee als supporter. De heer H. Schlebaum sprak namens de Koninklijke Nederlandse Wielerunie. Hij bracht de prestaties van de heer Ten Haaf bij de IJsselmeertochten in herinnering. Nooit zou hij verzuimen op de rustpauzen gedurende de zondagmor gen de kerk te bezoeken en menig jonge tourrijder heeft hij meegenomen. Nadat de heer J. v. d. Veen nemens de Samenwerkende Ren- en Tourverenigin gen geluk gewenst had werd de heer Ten Haaf nog door zeer velen gefelici teerd met dit unieke jubileum. LUCHTVAARTSUCCESSEN. Bij de nationale luchtvaartkampioen schappen welke op de Rozendaalse heide bij Arnhem gehouden zijn heeft de heer H. Abbring, lid van de Lucht vaartclub Amersfoort-Soest, een twee de prijs gewonnen bij de afdeling zweef vliegen A-l. Bij de afdeling zweefvlie gen A-2 voor juniores won G. R. Eg- gers een tweede prijs. In het ploegen klassement zweefvlie gen A-l bezette de ploeg Abbring-Den Hollander-Vriens eveneens een tweede plaats. EERSTE WEDSTRIJDEN M.H.C. De seniores van de Mixed Hockey Club Soest konden zondag de eerste punten verdienen in de nieuwe competitie. Voor al heren 2 zal dit seizoen alles moeten proberen om eindelijk eens uit de onder bond te komen. Het had er vorig jaar alle schijn van dat dit zou gelukken, maar een goede mentaliteit ontbrak. Dames 2 en 3 promoveerden beide en zij zullen dus moeten proberen dit jaar stand te houden. Heren 1 speelde zondag tegen Myra. Het Soester team was niet bestand tegen Gedurende twee maanden hebben 15 tot 20 leden van P.V.O. hard gewerkt met het materiaal dat door de gemeente voor de bouw van een nieuw repetitie lokaal ter beschikking is gesteld en zaterdag kon de vlag in top, want de kap kwam op het gebouwtje, dat op een gedeelte van het speeltuinterrein aan de Nachtegaalweg staat. Het was een succesvolle dag voor voorzitter J. v. d. Broek, die de leiding bij de bouw had en die niet alleen kon rekenen op timmerlieden, metselaars en andere vaklui, maar ook op hen die bij de bouw slechts de rol van handlanger konden vervullen. Stucadoors zijn er echter niet, dus P.V.O. houdt zich aan bevolen voor de diensten van hen die iets voor onze harmonie over hebben, zoals aannemersbedrijf Uijland heel veel voor de vereniging over had. Er werden hulpwerktuigen ter beschikking gesteld, en af en toe hielp een perso neelslid van deze firma gratis een handje mee. De fundering bood heel wat kopzorgen omdat eerst een gat van een afgraving gevuld moest worden, maar het ergste leed is nu geleden en over twee maan den kan het gebouwtje klaar zijn. Het is 9 bij 10 meter en de repetitieruimte wordt 7Va bij 8V2 meter. Er komt een hal, een garderobe, een keuken, een toilet en een kleine vergaderruimte. De repetitieruimte krijgt grote kasten voor het opbergen van de instrumenten en de muziek. Aan het gebouw is nog heel wat te doen, maar ook aan het terrein er om heen, maar dit jaar zal de zaak onge twijfeld voor elkaar komen en dan kan P.V.O. afscheid nemen van het oude bouwvallige repetitielokaal aan de Ko ren weg. het snelle spel van de technisch betere tegenstanders. Soest knoeide in de voor hoede en menige scoringskans werd om zeep gebracht. De achterhoede werkte echter fraai weg en vooral het goede spel van Cor Thomassen viel op. In de dertigste minuut scoorde Myra uit een strafcorner het eerste doelpunt. Soest kreeg hierdoor een mentale prikkel, kwam terug en door de stiek van Peter van Hofwegen werd het 1-1. Na de rust werd het wedstrijdbeeld eenzijdig. Keer op keer rukte Myra op naar het door Mario Lock goed bewaakte doel. Dit re- rulteerde tenslotte in een tweede doel punt. Soest zette nu alles op alles, maar het lukte niet. Het afgeven was vaak slecht en een goede samenhang ontbrak dan ook bijna geheel. De eindstand werd ten slotte 2-1 voor Myra. Dames 1 slaagde er in het iets sterkere Strawberries en 3-3 gelijk spel af te dwingen. De gasten speelden een sterk en fris spel. Na 5 minuten hadden zij dan ook de eerste bal achter Lies Bur gers geplaatst. Saskia Jiskoot scoorde een tiental minuten later uit een straf corner de gelijkmaker. Strawberries kwam terug en bracht de stand op 2-1. Dit tot ongenoegen van Soest, dat dit liet blijken door spoedig hierna de stand gelijk te maken. De tweede helft vertoonde hetzelfde spelbeeld twee ongeveer gelijke par tijen, die elkaar niets toegaven. Soest maakte in de 15e minuut het derde doel punt. Door stug verdedigen wisten de Soester dames deze stand tot ongeveer 5 minuten voor het einde van de wed strijd te bewaren. Een aanval van Straw berries zorgde er echter voor dat de punten gelijk verdeeld werden. Hiermede mogen beide partij tevreden zijn. De overige uitslagen zijn Gooische H.C.Dames 2 11. Schaerweijde 1Dames 3 onbekend. De andere hereneltfallen starten pas in oktober. BIGGEN- EN EIERMARKT. Op de weekmarkt van 14 september 1962 werden aangevoerd 259 stuks biggen van 40.tot 57.en 12 drachtige zeugen van ƒ300.tot ƒ400. Op de eiermarkt werden aangevoerd 160.000 stuks Hoedereieren van 10.50 tot 11.25. Middenprijs 10.75, prijs per kg 1.74, op basis 62 gram. De handel op de biggenmerkt had een kalm verloop, terwijl op de eiermarkt de handel goed was te noemen.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1