GEEN NIEUWS IN DE TROONREDE. JEUGD-P.T.T. AP0LL0 BESTAAT 40 JAAR. Soesterberg blijft vliegbasis. HET OOG GERICHT OP DE SJAAL. TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962. 41e JAARGANG no. 74. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,23 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De regering heeft van de Troonrede dit jaar een opmerkelijk lang stuk ge maakt en kans gezien om daarin toch heel weinig concreets te zeggen. In vrij wel alle alinea's blijft de vaagheid over heersend of worden feiten gestipuleerd die men reeds kent. Onwillekeurig dringt zich daardoor de indruk op, dat het kabinet zich zelf als ex aflopend bewind ziet, dat geen grootse plannen meer wil aanpakken, doch dit wil reserveren voor de op volgers. Vreemd, omdat men juist in zo'n laat ste jaar eerder nog wat spectaculaire daden zou verwachten, ter binding van het kiezerkorps bij de komende verkie zingen. Rekent men nu al op een ge heel andere samenstelling van de re gering in het volgend najaar De woorden betreffende het afscheid van Nieuw-Guinea behelzen uiteraard geen nieuws. Het mag enige verwonde ring wekken, dat de regering in deze Troonrede reeds de bereidheid naar voren brengt tot het verbeteren van de betrekkingen met Indonesië. We zijn hiervoor immers afhankelijk van de ge zindheid van Soekarno, waarom we deze passage voorlopig liever achter wege hadden gezien. De defensielasten zullen wat hoger worden door de zwaardere verplichtin gen die het bondgenootschap met de N.A.V.O.-landen ons oplegt. Ook dit feit is al langer bekend. Een kleine grondwetswijziging zal de troonopvolging betreffen. Daarover heeft een commissie Van Schaïck al enige jaren gestudeerd en haar bevin dingen zullen nu in een wetswijziging tot uiting komen. Het betreft in hoofd zaak de rangorde voor de troonopvol ging, wanneer t.z.t. de kinderen van de troonopvolgster bij haar eventueel over lijden nog te jong zouden zijn voor de kroon, waardoor dan de zusters van de huidige kroonprinses eerst in aanmer king zouden komen. De regering wijdt vrij uitvoerig aan dacht aan het probleem van de lonen en de prijzen en verheelt niet, dat men zeer voorzichtig moet zijn met verdere loonsverhogingen, waarover de Stich ting van de Arbeid en de Sociaalecono- mische raad om advies is gevraagd. Er rest volgens de gemaakte afspraken nog een loonsverhoging van ongeveer 2Vs °/o ter volmaking van de tot en met 1963 gedachte 6°/o. De vraag is wan neer de economische situatie die vol gende stap mogelijk maakt, waarover de regering thans kennelijk nog niet erg optimistisch is, al werd er in de begroting toch reeds rekening mee ge houden. De woorden gewijd aan de woningbouw zijn haast van formele aard te achten. Wederom wordt gestreefd, zoals ook de laatste paar jaar het geval was, naar de bouw van 90.000 woningen. Dat blijft echter een streefgetal, want het wordt, evenmin als in het vorige jaar en in dit jaar, niet gehaald. Volgens de mil joenennota denkt de regering voor 1963 zelfs aan 40.000 woningwetwoningen. Het zou mooi zijn, maar ieder weet dat men blij mag zijn als daar 75 a 8C °/o werkelijk van klaar komt. Die goede bedoelingen staan dan wel goed, maar het haalt weinig uit als de moge lijkheid tot verwezenlijking blijkbaar ontbreekt. Zoals reeds bekend gaan de sociale voorzieningen voor met de verbetering (Historisch.) Ze zijn nog maar vier en vijf jaren, De lieve kleuters Piet en Nel, Maar ze bedenken met z'n tweetjes Voortdurend weer 'n gloednieuw spel. Zo zien ze elke dag twee keren De post langs alle deuren gaan, Die heeft al zoveel witte brieven Bij mensen in de bus gedaan. Dat willen ze ook wel eens spelen, Ze weten in hun mama's kast Een doos, waarin een stapel brieven, Ze zitten met een lintje vast. Die zijn nog uit de tijd dat mama Nog niet met papa was getrouwd, Maar kleuters kunnen nog niet lezen, Dus wat er in staat laat ze koud. Pa moest met ma wel zes jaar wachten, Dat ging zo met de woningnood, Het aantal brieven dat ze schreven Was aan elkaar dus nogal groot, Dat moeten kleutertjes net hebben, Ma even naar de kruidenier, Gaan zij op pad met heel de stapel, Het is een ongedacht plezier. Piet links, Nel rechts, in alle bussen Doen ze een brief in heel de straat Alleen, als ze het thuis vertellen Wordt mama radeloos kwaad. De meesten zijn teruggekomen, Ma's huis ligt heel mooi op de zon, Toch zegt ze 's avonds tegen pappie „Ik wou, dat ik verhuizen kon 1" van o.a. de ziekteverzekeringen en de ze wetsvoorstellen zijn zeker wel de be langrijkste die in deze Troonrede wor den genoemd. Hopen we, dat zij metter daad in dit parlementaire jaar nog worden behandeld en aangenomen. Voor onderwijs en cultuur zullen nog hogere bedragen beschikbaar worden gesteld en meer aandacht worden ge schonken aan de vrije-tijdsbesteding. Naast de beleidsnota's over reclame televisie, de exploitatie van aardgas vondsten en hulp aan de minder ont wikkelde gebieden, is nu ook een nota over het toerisme in Nederland aan de Staten-Generaal verzonden. Nota's, waarover in het komende jaar zeker nog interessante debatten in de kamers zijn te verwachten. De regering wil tenslotte haar bewind met beëindigen zonder een feestje te organiseren. In het komende jaar kan Nederland zijn 150-jarige onafhanke lijkheid als koninkrijk herdenken. Dat moet gevierd worden, vindt het kabi net. En waarom ook niet. Maar over belastingverlaging spreekt het staats stuk nog niet. Wat dat betreft laat mi nister Zijlstra in zijn miljoenennota een optimistischer geluid horen, echter gericht op de toekomst. En misschien zijn er dan nieuwe heren die er anders over denken. Nieuws konden we overigens uit de Troonrede niet bespeuren. VERGADERING MIXED HOCKEY CLUB. Woensdagavond kwam de Mixed Ho ckey Club Soest bijeen in het clubhuis aan de Schrikslaan voor een vergade ring, welke onder leiding stond van voorzitter Corsmit. Uitvoering werd ge sproken over de feestviering op 29 en 30 september, ter gelegenneid van het tienjarig bestaan. Er werd besloten ju niores en seniores zoveel mogelijk ge scheiden te laten feest vieren, met dien verstande dat de juniores hun heil in de feesttent aan de Schrikslaan zullen moeten zoeken, daar met de seniores een gemeenschappelijke maaltijd hou den, terwijl de seniores 's avonds feest zullen vieren in Eemland. De begroting werd bekeken en ongewij zigd goedgekeurd. Er werd besloten le den, die boete kregen omdat ze hun contributie te laat betaalden, en die weigeren deze boete te betalen, niet op te stellen. De contributie or.derging een kleine wijziging. Seniores blijven 30,en juniores 20,betalen, terwijl het en treegeld op 10,gehandhaafd bleef, maar seniores die niet meer spelen en toch lid wensen te blijven, betalen voortaan 15,per jaar. Er werd medegedeeld dat Peter Spoo- renburg voortaan de Toto zal verzor gen. In de zomermaanden van 1922 deed kapper E. Wiersma in de Torenstraat meer dan alleen maar knippen en sche ren plus het gebruikelijke praatje over het weer. Hij informeerde bij zijn klan ten of ze interesse hadden voor een mannenzangvereniging en dat bleek bij velen het geval te zijn. De tweede stap van de zanglustige kapper was het be leggen van een vergadering in De Gou den Ploeg, waar 35 aspirant-leden bij een kwamen, de vereniging oprichtten en de heren E. Wiersma, voorzitter, J. Stalenhoef, vice-voorzitter, D. Dijkstra, eerste secretaris, H. Klein, tweede se cretaris en J. de Groot, bibliothecaris, tot bestuur kozen. Dat was op 22 sep tember 1922, dus morgen 40 jaar gele den. Er werd gestemd wie dirigent zou wor den en de heer F. Breekveld werd be noemd. Er werd eenmaal in de week gerepeteerd, aanvankelijk in De Gouden Ploeg en reeds in 1923 werd te Soesterberg een prijs bij een concours behaald. Nog voor de tweede wereldoorlog werd een groot kinderkoor opgericht, waar van 100 meisjes en jongens deel uit maakten, maar dit verdween, evenals het knapenkoor dat kort na de oorlog opgericht werd. De heer Breekveld werd als dirigent opgevolgd door de heer H. J. v. Mourik uit Utrecht, die de dirigeerstok 15 jaar bij Apollo hanteerde. Kortgeleden heeft hij in een schrijven aan het bestuur de vereniging geluk ge wenst met het 40-jarig bestaan en men mag aannemen dat hij aanwezig zal zijn op de receptie en de feestavond welke aan het eind van deze maand gehou den worden. De heren Bartelsman, Ter Burg, v. d. Pijl, v. d. Brug en Kuipers leidden het koor, dat thans onder leiding van de heer G. v. d. Schepop staat. Hij kwam in 1954 als dirigent bij Apollo, vertrok enige jaren geleden naar Arnhem, maar bleef het koor trouw. Apollo heeft zelf tweemaal een con cours georganiseerd, in 1930 en 1934, maar een poging welke kortgeleden ondernomen werd om voor de derde maal koren naar Soest te trekken is niet succesvol geweest, omdat er niet voldoende belangstelling was. De zangers van Apollo namen deel aan vele concoursen. Onder meer in Soes terberg, Gorinchem, Grave, Schiedam, Vaals, Maarsseveen, Nunspeet en El- burg en daarmee werden ruim 40 prij zen behaald. Voorzitter Wiersma werd opgevolgd door de heer S. de Zoete, die de ver eniging meer dan 20 jaar leidde en bij zi]n afscheid als voorzitter tot erelid benoemd werd. Het tweede erelid is de heer A. Frankena. Na de heer De Zoete waren de heren E. v. Ede en T. Renes voorzitter en thans is dit de heer C. v. Rouwendaal, die zeven jaar geleden benoemd werd. Hij wordt terzijde gestaan door de he ren K. de Graaf, secretaris, K. A. v. d. Linden, penningmeester, J. Spoor, bi bliothecaris en M. Rebel, algemeen ad junct. De vereniging heeft thans 42 leden, maar kan er nog meer gebruiken, vooral jeugd, want het staat te bezien of de heren A. Ebing, J. Z. de Bruin, J. de Bruin en K. A. v. d. Linden, die thans 40 jaar lid zijn ook het vijf tigjarig jubileum van de vereniging als werkend lid zullen vieren, want ook voor hen beginnen de jaren te tellen. Apollo heeft wel eens 65 leden gehad, maar ook wel eens 12. Toen moest er bij iedere repetitie iets verloot worden cm de zaalhuur en de dirigent te kun nen betalen. Ook heeft men zich tijde lijk aangesloten bij het Baarns Mannen koor, toen het ledental geen cijfer aan gaf om trots op te zijn. De jaarlijkse donateursuitvoering, het zingen tijdens de dodenherdenking, de zang in de Kerstnacht en de jaarlijkse taptoe geven Apollo in Soest steeds meer bekendheid, maar men kent de Soester zangers ook in ziekenhuizen, sanatoria en zelfs in het huis van be waring te Utrecht. Daar zong men eens „De twaalf rovers" en een spitsvondig gedetineerde maakte de opmerking „Wat weinig, hier zijn er veel meer". Apollo heeft een vaandel, zoals het een goede zangvereniging betaamt. Dit werd de vereniging voor de oorlog door een damescomité aangeboden en het_is in de oorlog ondergedoken geweest om dat niets voor de bezetter veilig was. Dit vaandel zal natuurlijk te zien zijn op het jubileum-concert dat op 27 sep tember in het gebouw van de Neder landse Protestantenbond aan de Rem- brandtlaan gehouden wordt. En ook op de receptie in De Rank, op 29 septem ber van 4 tot 6 uur. Om 8 uur is er dan een reünie voor leden en oud-leden met hun dames en het bestuur hoopt dat niet alleen alle leden daarbij aanwezig zullen zijn, maar ook vele oud-leden. Veertig jaar mannenzang bij Apollo heeft de slagzin gemaakt „Bij Apollo zingen is prettig zingen" en ongetwij feld zal deze slogan nog lang van toe passing zijn. De Kroon heeft afwijzend beschikt op een reeks beroepen bij de Raad van State tegen de regeringsbeschikking, waarbij Soesterberg opnieuw werd aan gewezen als militair luchtvaartterrein. De Kroon heeft in het besluit wel na dere voorwaarden gesteld met betrek king tot het gebruik van de vliegbasis. De geluidshinder van de vliegtuigen zal tot een minimum beperkt moeten wor den. De protesten tegen het lawaai van de straaljagers bereikten eind vo rig jaar een hoogtepunt met massale acties. De commandant van de vliegbasis had zelf al een aantal maatregelen genomen om de geluidshinder zoveel mogelijk te beperken. Daartoe werden de start- methodes en de landingsprocedures van de toestellen gewijzigd. In juli van dit jaar werd het 326-squa- dron Hunters op Soesterberg opgeheven. Overgebleven zijn alleen nog het 325- squadron Hunters en het squadron „Delta-daggers" van de Amerikaanse luchtmacht. Als het 325-squadron wordt opgeheven zal een deel van de groep „lichte vliegtuigen" naar Soesterberg worden overgeplaatst, waarvan de ge luidshinder vrijwel nihil is. Ook de omwonenden van het vliegveld Deelen bij Arnhem en de rustzoekers op de Veluwe zullen minder last krij gen van lawaai. Volgend jaar namelijk zal het 306-squadron foto-verkenners, dat nu nog met Thunderflash-straal- jagers vliegt, worden overgeplaatst naar de basis „Twenthe". TWEE JONGENS NAAR ZIEKENHUIS. De scholier S. S. fietste op de hoek van de Schrikslaan en de Waldeck Pyr- montlaan toen de achtjarige jongen L. B. plotseling de weg overstak. Hij werd gegrepen door de fiets, die over de kop ging en beide jongens vielen. Zij werden behandeld door dokter Schutte en met de E.H.B.O.-zïekenauto naar het ziekenhuis in Baarn gebracht omdat ze een hersenschudding hadden. OPENINGSBAL INSTUIF R.K. JONG SOEST. De avonden van de Instuif R.K. Jong Soest nemen weer een aanvang. Wij verwijzen daarom naar een advertentie in dit blad, waarin jongelui uit Soest en omgeving worden uitgenodigd deel te nemen aan het openingsbal op zon dagavond a.s. NED. CHR. VROUWENBOND. De afd. Soestdijk van de N.C.V.B. hield dinsdagavond haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. Als spreekster trad op zuster Slob uit Amersfoort. Nadat de presidente, mevr. Snijders haar meditatie had gehouden gaf zij het woord aan zuster Slob. Spreekster, die vorige week 25 jaar werkzaam was op „Zon en Schild", sprak over „Psychiatrische inrichtingen vroeger en nu". Eerst over de behandeling in vroegere tijden, o.m. hoe patiënten als het ware in een dwangpositie werden behandeld en hoe het verblijf in deze inrichtingen uitkwam in de kleding enz. Gelukkig is men in de loop der jaren tot andere inzichten gekomen. Meer vrijheid en minder dwang. Ook de actieve arbeids-therapie bleek succesvol te zijn. Enkele vragen werden door spreekster beantwoord. Tevens toonde zr. Slob verschillende werkstukjes, die door patiënten ge maakt werden. Na de pauze declameerde zuster Slob nog enkele gedichten, waarnaar met aandacht werd geluisterd. LUSTRUMVIERING R.K. INSTUIF. Deze maand herdenkt de Instuif R.K. Jong Soest het vijfjarig bestaan. Dit zal op 30 september gevierd worden. De dag zal begonnen worden met een mis in de Petrus en Pauluskerk. Getracht zal worden de feestpredi katie te laten houden door kapelaan Kuypers, mede-oprichter van de Instuif. De mis zal opgedragen worden door kapelaan A. J. Spit, met assistentie van de kapelaans Ten Barghe en Vernooy, respectievelijk van Soestdijk en Soest- Zuid. Na de mis wordt er door de Instuif koffie aangeboden in het St. Josephge- bouw, tijdens een gezellige bijeenkomst van allen die de Instuif een warm hart toedragen. De heer A. Hilhorst zal tij dens deze bijeenkomst herinneringen ophalen aan het vijfjarig Instuif-leven. Ter afsluiting van deze feestdag wordt een dansavond in het St. Josephgebouw gehouden. Twee bands zullen voor de dansmuziek zorgen. Op 23 september kunnen de leden een voorproefje krijgen van de lustrumvie ring. Dan zullen in het St. Josephge bouw de AD-RI-JO's spelen. Menige vergadering of andere bijeen komst is woensdagavond geen succes ge worden omdat opnieuw het griezel stuk „De Sjaal", dat nog griezelig moet worden, miljoenen kijkers liet raden wie de moord op Fay Collins gepleegd heeft. Enige maanden geleden veroor zaakte dit stuk op afbetaling in Duits land grote beroering toen een nijdige bioscoopdirecteur per advertentie be kend maakte wie de dader was vóór men aan de laatste uitzending toe was, omdat hij genoeg had van zijn lege bioscoopzaal op „sjaalavonden". Korte tijd later werd een meisje vermoord met een sjaal. De dader zou op het idee gekomen zijn door het stuk. Het is te hopen dat in ons land geen psychopaat rondloopt die van plan is een meisje met een sjaal te wurgen om later als verzachtende omstandigheid aan te voeren dat hij dit overgehouden heeft van het televisiespel. Natuurlijk kijkt u ook, al is het een hele zit, vijf- of zesmaal. Misschien wil een Nederlandse bioscoopeigenaar even per advertentie bekend maken wie de da der is, dat zal een heleboel mensen rust geven. Voor mij hoeft hij het niet te doen, want ik weet allang dat de broer de dader is. Dat heb ik niet in een ad vertentie gelezen en dat heeft niemand me verteld. Zelfs geen waarzegster, die met deze serie een unieke kans heeft te bewijzen dat ze een echte waarzegster is. Wedden dat de broer van Fay Collins de dader is Die man stelt zich naar mijn idee meer aan dan nodig is en van alle mensen die het eventueel ge daan kunnen hebben komt hij het minst in aanmerking. En volgens Bartjens wordt zo'n man in dit soort stukken altijd ontmaskerd. Maar de leerling van hem kan het natuurlijk ook gedaan hebben. Die jeugd van tegenwoordig ook. Rustig afwachten maar. KANTMAN. WINTERPROGRAMMA HUMANISTISCH VERBOND. De gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Verbond is in het laatste jaar sterk gestegen en dat maakte het wenselijk een wat uitgebreider pro gramma voor het winterseizoen samen te stellen dan in voorafgaande jaren. In Baarn hebben enige bezinningsbij eenkomsten op zondagmorgen in hotel Royal plaats. In Soest wordt eenmaal per maand op een woensdag een ge- spreksavond gehouden. Deze heeft plaats in gebouw „De Rank", Soester- bergsestraat 18. Verder worden er zo wel in Soest als in Baarn huiskamer bijeenkomsten georganiseerd. Een cursus van 4 avonden zal gegeven worden over opvoedingsproblemen ten opzichte van het kind in de lagere- schoolleeftijd en de puberteit. De in leider is de sociaal-pedagoog drs. P. J. Prins uit Soestdijk. Op zondag 30 september spreekt de heer Th. W. Polet in hotel Royal te Baarn over het onderwerp „Het inter nationaal Humanistisch congres te Os lo". Op zondag 14 oktober is er in Utrecht een familiedag, georganiseerd door het gewest Utrecht van het Huma nistisch Verbond. Er zal onder meer een bezoek aan de Sterrewacht onder leiding van dr. J. Houtgast gebracht worden. Op woensdag 24 oktober spreekt prof. dr. ir. J. Mazure over sport, maatschap pij en levensbeschouwing in gebouw De Rank, op woensdag 21 november spreekt de heer E. W. Hommes over „De jongeren in de wereld van mor gen". Op woensdag 19 december spreekt de heer E. Gerson Iohman over het onderwerp „Waar gaat het om". Al deze bijeenkomsten worden in „De Rank" gehouden. Op zondag 6 januari wordt de jaarwisselingsbijeenkomst ge houden en op woensdag 23 januari spreekt de heer Tj. Krips over „Gods dienstonderwijs en geestelijke vorming bij het onderwijs". Op zondag 24 febru ari zal de heer J. Schuitevoerder in hotel Royal te Baarn over het onder werp „De humanist in de samenleving" spreken. Op zondag 24 maart spreekt dr. W. van Dooren over „De mens en zijn angsten" en op woensdag 24 april vindt de sluitingsbijeenkomst van het seizoen 1962-1963 in „De Rank" plaats. De vrouwengroep belegt om de drie weken een huiskamerbijeenkomst. De eerste wordt op woensdag 10 okto ber ten huize van mej. dr. F. Szper, 's Jacobstraat 3, gehouden. Zij zal spre ken over haar reis naar Griekenland. Op dinsdag 9 oktober wordt een ge westelijke vrouwendag in Utrecht ge houden. Mevr. A. Ploeg-Ploeg zal een inleiding houden.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1