jjünjjjl 5 Dames WAT ZIJN PLASTICS. VENEMA D. ENGEL J. HOPPENBROUWERS Steeds meer draion in herenkleding. 'N GESCHENK S0ESTERBERG Krabbels van Knelis. C<w>é&_ 3 PiiftfZZfA durf in 1 Ruime keuze nieuwe winterstoffen UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool LADDERVRIJE NYLONS 2,95 DERDE BLAD Medische dienst. Jumpers Vesten Blouses Rokken Japonnen Suède jasjes J. Hoppenbrouwers Zoals het woord „metalen" een verza melnaam is voor een grote reeks onder ling sterk verschillende materialen, zo als ijzer, zink, koper, lood enzovoort, zo is ook de benaming „plastics" een verzamelnaam voor een groot aantal verschillende materialen, die alle op kunstmatige wijze worden verkregen. De goede opmerker zal dit reeds nu en dan hebben geconstateerd, wanneer hij of zij artikelen uit een dergelijke stof vervaardigd, in handen kreeg. Iedereen heeft wel eens bemerkt, dat deze stof fen niet alle gelijk zijn. Ook zijn er „plastics" die wij soms niet als zoda nig herkennen. We behoeven hierbij maar te denken aan bakeliet, dat velen niet onder de „plastics" zullen rekenen. „Plastics" hebben buiten hun soort- EDELSTRfl HORLOGERIE v, meedestrT^o TEL: 4361 raam nog een eigennaam en ook hun eigen kenmerkende eigenschappen, waardoor ze al naar hun aard voor bepaalde doeleinden meer of minder geschikt zijn. Er is echter één punt waarop ze overeenstemmen, ze worden zonder uitzondering geheel of gedeelte lijk langs kunstmatige weg verkregen, namelijk door een chemische synthese, uitgaande van stoffen als steenkool, hout, petroleum, kalkwater en andere stof. Voorts hebben ze alle het ken merk opgebouwd te zijn uit bijzonder grote moleculen, die als het ware de vorm van lange ketens hebben. Een zeer belangrijke overeenkomst is wel, dat ze alle in een zeker stadium van hun bereiding of verwerking harsachtig en plastisch zijn, vandaar de naam „plastics". Hard en zacht. Tussen „plastics" bestaan echter ook grote verschillen. Een van de belang rijkste is wel, die, welke de „plastics" in twee belangrijk verschillende groe pen verdeelt, namelijk de thermoplas tische plastics en de thermohardende plastics. Dit verschil is dus een prin cipieel verschil in grondstof. Dames- en Heren Maatkleding Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden voor hereneostuums, mantel- costuums en mantels. F. C. Kuyperstraat 28 - Tel. 2803 De thermoplastische plastics kunnen door verwarming plastisch, dus min of meer vloeibaar worden gemaakt. Koelen ze daarna af, dan keren ze terug in hun oorspronkelijke vaste toestand, daarbij hun vorm behoudend die ze op dat mo ment hebben. Een dergelijke plastic soort is dus vrij eenvoudig vervorm baar. Indien gewenst kunnen deze plas tics steeds weer plastisch worden ge maakt en daarbij worden vervormd. Eij thermohardende plastics ligt de zaak geheel anders. Aanvankelijk zijn zij bij verwarming eveneens plastisch, doch wordt de verwarming opgevoerd en wordt eventueel nog druk toege voegd, zoals bij het „persen" van der gelijke materialen, dan gaat die vloei bare toestand geleidelijk over in een an dere, waarin zij hard, onsmeltbaar en onoplosbaar zijn. Onder invloed van de verwarming voltrekt zich in deze mate rialen een chemische verandering, de zogenaamde „harding", een verschijnsel NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 dat wij enigszins zouden kunnen verge lijken met het hard worden van ce ment. Dit soort plastics zal door op nieuw verwarmen nooit meer plastisch worden. Ze blijven hard en kunnen bij grote verhitting hoogstens ontleden. Dit is het fundamentele verschil tussen de ze twee soorten plastics. De verwerking. Na de bereiding worden de „plastics", naast kleurstoffen, meestal één of meer zogenaamde hulpstoffen toegevoegd. Sommige hiervan dienen om de verwer king te vergemakkelijken, andere om bepaalde eigenschappen van het eind- produkt te verbeteren. Deze hulpstoffen bevatten naast zogenaamde weekma kers, die meestal zowel voor het ver beteren van de verwerkbaarheid van „plastics" dienst doen, ook warmte- en lichtstabilisatoren, smeermiddelen en zogenaamde vulstoffen, welke laatste voornamelijk dienen voor het verbete ren van de mechanische eigenschappen, soms echter ook voor het verlagen van de prijs. Het vermengen van deze stoffen met de eigenlijke „plastics" heeft plaats in mengwalsen, teneinde een homogene verdeling te krijgen. Het aldus verkre gen mengsel wordt tenslotte door ver malen of verpoederen in een voor het verwerken gunstige vorm gebracht. De verwerking van „plastics" tot eind- produkten heeft in de regel plaats in bedrijven, die hierop speciaal zijn inge steld. De aard van deze bedrijven kan sterk uiteenlopen. Een deel hiervan is ingericht voor het vervaardigen van voorwerpen van ruwe „plastics" in de vorm van poeders, korrels, vlokken e.d. Andere fabriceren eveneens gevormde voorwerpen, doch gebruiken als grond stoffen half-fabrikaten, zoals staven, platen, buizen en blokken. Tenslotte is er nog een derde categorie fabrieken, die „plastics" gebruiken voor het ver vaardigen van lijmen, lakken of zoge naamde coatingmaterialen voor het overtrekken van papier, weefsels, enzo voort. Persen. Voor het verwerken van „plastics" tot gevormde voorwerpen worden veelal twee methoden gebruikt en wel het per sen en het spuitgieten. Het persen wordt vrijwel uitsluitend gebruikt bij het verwerken van de zo genaamde thermohardende plastics. Hierbij wordt gebruikt gemaakt van grote hydraulische persen, die variëren van ongeveer 50 tot omstreeks 1000 ton. De gesloten stalen matrijzen, waar in de eigenlijke vormgeving plaats heeft, worden door middel van stoom, gas of electrische verwarming verhit tot een temperatuur die meestal niet hoger is dan plus minus 175 graden Cel sius. Door de warmte van de stalen ma trijs gaat het perspoeder spoedig over in een vloeibare massa die onder in vloed van de druk tot in alle uithoeken van de matrijsholten doordringt. Daar na veroorzaakt de warmte in de vloei bare massa de „harding" als gevolg van een chemische omzetting. Dan ontstaat het vaste voorwerp, dat men niet meer behoeft af te koelen alvorens het uit de matrijs kan worden genomen. Spuitgieten. Het feit, dat thermoplastische plastics gedurende de verwarming vloeibaar blijven, maakt voor deze groep het per sen niet mogelijk. Wil men het materi aal in zo'n geval laten stollen, dan moet de matrijs worden afgekoeld, hetgeen tijd vergt, terwijl het voor een volgend voorwerp eerst weer op de vereiste temperatuur moet worden gebracht. Dat belet efficiënt werken. Daarom maakt men bij de verwerking van thermoplastische plastics gebruikt van een werkwijze die men spuitgieten noemt. Hier verwarmt men de te ge bruiken grondstof zodanig dat ze vloei baar wordt. Onder druk wordt deze taaie vloeistof dan in de koude ma trijs gespoten. De druk zorgt er voor, dat de vloeistof zich verplaatst en dat zij tot in alle holten van de matrijs doordringt. De koude matrijs koelt de vloeistof zodanig af, dat ze hard wordt en dus vrijwel dadelijk uit de matrijs genomen kan worden. Dadelijk daarop kan een nieuwe hoeveelheid warme plasticvloeistof in de vorm worden ge spoten. De produktie is op deze wijze efficiënt en snel. Men kent een groot aantal „plastics", die elk op zich bepaalde eigenschappen hebben, die ze voor bepaalde doeleinden geschikt maken. Zo zijn er de thermohardende plastics en wel phenol-formaldehyde ofwel be ter bekend onder de naam bakeliet. Daarvan zien we kasten voor radiotoe stellen, asbakjes en wat al niet meer. Dan is er in deze groep nog ureum- formaldenhyde en melamine, formalde hyde. In de thermoplastische groep vinden we onder andere cellulose-„plastics", ply- vinylchloride, polymethylmethacrylaat, polystryreen, polyaetheen, nylon en di verse ander soorten. Ze vinden toepas sing in vele vormen, zoals in kammen, peppen, zeepdozen, films voor de bios copen en dergelijke. Polyvinylchloride ook wel p.v.c. ge naamd, is een der meest toegepaste plastics. Naast hard p.v.c. waaruit on der andere buizen en afsluiters voor de chemische industrie worden gemaakt, aangezien het uitstekend bestand is te gen chemicaliën, kent men ook zacht p.v.c., dat gebruikt wordt voor regen jassen, kunstleer, slangen en dergelijke. Polymethylmethacrylaat is beter be kend onder namen als „perspex" en „plexiglas", het heeft zich bekendheid verworven als niet-splinterende vervan ging van glas. Men behoeft hierbij maar te denken aan vensters van auto's, bus sen, de koepels van cockpits van vlieg tuigen en dergelijke. Ook kunstgebitten en kunstogen worden wel uit dit mate riaal vervaardigd. Polystyreen is in gebruik voor schroef- doppen van flessen, zeepdozen en in de electrotechnische industrie enzo voort. Polyaetheen of wel polyaethyleen is een stof die bijzonder geschikt is voor hoogfrekwente-isolatie, wordt veel ge bruikt bij radarinstallaties. Bovendien is deze zeer goed bestand tegen diverse chemicaliën, waardoor het veel toepas sing vindt in de chemische industrie, voor buizen, emmers, tankbekleding en als verpakking in de cosmetische in dustrie, zoals samenknijpbare flesjes e.d. Over nylon behoeven we weinig te ver tellen, dat is wel een der plastics die het meest bekend is in zijn toepassin gen. Zo zien we eens duidelijk hoe vol onze wereld is met plastics. In onze moder ne tijd kunnen we onze samenleving nauwelijks in denken zonder deze kunstmatige stoffen. Tricot nylon, sterk, no-iron en gemakkelijk te wassen. Heren Ondergoed, per stel3,90 15,90-19,75 p. 3 stel 9,50 wol of nylon, tientallen dessins en kleuren, van 1,95 tot 5,50 VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK TELEFOON 2670 HANDBALPROGRAMMA. Zondag 23 september Dames B.D.C. 1B.H.C. 1, 12 uur. B.D.C. 2Laren 2, 1 uur. B.D.C.-jun.B.S.V., 2 uur. LarenB.D.C.-asp., 3 uur. Heren LimvioB.D.C. 1, 1 uur. B.D.C. 2Amersfoort 3, 3 uur. A.A.V.B.D.C.-asp., 11 uur. R.K. BEJAARDEN BEGONNEN AAN WINTERSEIZOEN. Met een mis, opgedragen door rector Roosenhard uit Amsterdam in de kerk te Soestdijk, zijn de bejaarden van het Charitatief Centrum begonnen aan het winterseizoen 1962-1963. Na de mis gebruikten zij in het Ludgardis- gebouw gezamenlijk het ontbijt. Tijdens de mis wees rector Roosen hard in het bijzonder on de eis aan God de eerste plaats in het leven te schenken en na het ontbijt wees hij op het gebod dat men de naaste als zichzelf moet liefhebben. Dan hebben zij gewoonlijk geen tijd om erg veel I aan zichzelf te denken, maar de be jaarden hebben de neiging op zich zelf terug te vallen, zich te verdiepen in herinneringen en daardoor de naaste te verwaarlozen. Wie een ge lukkige en rijke levensavond wil heb ben, dient dit te vermijden en aan dacht te schenken aan de naaste. Daarvoor zijn grote dingen nodig, want met kleine attenties kan men al zo veel bereiken. Bejaarden kunnen zoveel voor elkaar betekenen en een bejaard echtpaar SCHOENENHUIZEN Een ieder die een bezoek bracht aan de onlangs in Amsterdam gehouden He- renmodebeurs, zal daar van zijn terug gekeerd in de stellige overtuiging dat ook in de Herenkleding draion een steeds grotere rol gaat spelen. Op bijna elk gebied komt men draion tegen, zowel in truien, vesten, slip-overs en jasjes als in moderne sportshirts, pantalons, ondergoed en sokken. WAARMEDE WAARDERING OOGST, vindt U in onze zaak in een enorme verscheidenheid. Wat U ook zoekt 'N KWALITEITSHORLOGE - EEN MOOIE RING OF COLLIER - EEN PRACHTIG TAFELBESTEK - EEN GESCHENK VOOR EEN KIND G» noqrSPJKER TEL. 2982 5DE5TERBERGSE5TR.26 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962. Hier zien wij bijvoorbeeld een grof- gebreide jacquard sporttrui in dralon. Een fraai kledingstuk dat de helft weegt van een wollen trui, maar even veel warmte, zo niet meer, geeft. Bo vendien is de trui zo gewassen en zo gedroogdhij wordt niet wijder, er komt geen mot in en wat ook heel be langrijk is, hij kan niet verkleuren. Het waren al deze practische eigen schappen die dralon in de Dames-mode zo vlot ingang deed vinden. Ook in de Herenmode is thans zonder meer van een doorbraak in deze richting sprake. kan het zo goed hebben wanneer man en vrouw iets voor elkaar overhebben. Jonge mensen dienen te zorgen voor de opbouw van de kerk, maar de be jaarden kunnen voor de heiliging zor gen door hun gebed en levenshouding. Dit gebed en een leven van offer vaardigheid kunnen er voor zorgen, dat de oude dag geen periode van verwelken is, maar doet denken aan het rijpen van een vrucht. Rector Roo senhard wenste de bejaarden toe dat zij zich geheel aan Gods goedheid zullen toevertrouwen. Mevrouw Wesselingh dankte rector Roosenhard voor zijn bezoek aan de bejaarden van het Charitatief Cen trum en deelde mee, dat over twee weken een bustocht in de omgeving van Soest gemaakt zal worden. Hier voor gaven zich vele bejaarden op. Dokter J. C. Lucas, Simon Stevinlaan 1, Soesterberg, tel. 03463-200, neemt het a.s. weekeinde de artsendienst waar voor de artsen A. Th. Splinter te Soes terberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59. Den Dolder, tel. 3402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Ha- gedoorn te Soesterberg. PROGRAMMA K.V.O. Het programma voor a.s. zaterdag is als volgtsenioren K.V.O. 1Doorn 1, aanvang 16 uur. K.V.O. 2Meeuwen 1, aanvang 16 uur. junioren K.V.O. 2 D.S.V. 1, aanvang 16 uur. aspiranten Samos fK.V.O. a, aanvang 14.45 uur. (Utrecht). COLLECTE VOOR DE RECLASSERING. Van 17 tot 30 september houdt de re classering in Soesterberg weer een huis- aan-huis collecte. INSTUIF VAN A.G.A.V.S. De jeugd van A.G.A.V.S. houdt weer een instuifavond op zaterdag 22 sep tember a.s. bij de heer Tammer in de Veldm. Montgomeryweg. EXAMEN. De heer J. Pul, alhier behaalde het P.T.T.-diploma, in het V.E.V.-leerlin- genstelsel. KATH. VROUWENGILDE. De afd. Soesterberg van het Kath. Vrouwengilde hield in de Titus Brands- maschool haar jaarvergadering. Na het openingswoord van de presidente, waarbij zij de bejaardenzorg nog eens extra aanbeval, werden de jaarversla gen voorgelezen. Vervolgens sprak zij een woord van dank tot het aftredende bestuurslid, mevr. Wanders, waarbij haar een reistas .werd aangeboden. Mevr. Wanders wordt als penningmees- teresse opgevolgd door mevr. Majoor- Verschoor. Als bestuursleden werden gekozen mevr. A. B. van Rooyen-Ver- hoef uit Huis ter Heide en mevr. J. Bloem-Kouthoofd, Soesterberg. Pastoor dr De Bruin was onverwacht verhinderd om te komen spreken over As je 't ming vraogt dan mok zeige dak in laange tied nie zo elache heb as eergis- termarrege, toenk de kraant zat te leeze. D'r valt haost nooit wat te lache, maor noeng hak buukpien. Da was om da ver- haol van dat ouwe baosje in Harlinge. Dat leit daor er- reges in Frieslaand, waor de minse d'r ei ge maor amper verstaon kerrne. Dat baosje was tachetug en al heul lang opao. Netuurlek wier zien .wief opoe, toeng hie opao wier en dat beur de nogal us. Veul keinders van die opao en die opoe woone in Amsterdam en op 'n goeje dag - je ken beeter zeige 'n kwaoje dag - zee opao teuge opoe, ik ga 'n brommer koope en de jonges in Am sterdam opzeuke. Je liek wel gek, zal opoe ezeid hebben laome niet lache, 'n man van tache tug op 'n brommer, maor dat baosje was zo eigewies astie oud was en die koch 'n brommer. Hie wier tuusebroch en op de beste kaomer ezet. Daor gong opao dat ding us goed zitte bekieke, waant hie mos toch weete hoe dat allegaor werkte. Hie zette de motor an en was eiges beduusd dat ut lukte, maor effe laoter wastie nog veul arger beduusd. De brommer gong ant rieje en da had opao heulegaor nie bedoeld, maor ut was al te laot, Theekast an diggels, 'n kast mit antiek an diggels en toeng lee die brommer op de grongd ut vloerkleed zo'n bietje an reepe te snieje tot de flarde d'r veur zorregde datte motor zo vast liep as 'n muur. Opao was zien eige mottig eschrokke en opoe netuurlek ok. Maor messchien ist maor goed dattet beurd is, waant stejje veur dattie mittie brommer van Harlinge naor Amsterdam ereeje was. Veurdattie Frieslaand uuttewest was wastie al an spaone ereeje. Ok in Soest woone veul van die krasse ouwe manne, maor laote die asjeblief nie op 'n brommer kruupe, waant d'r komme ongelukke van. Dat ongeluk van die opao, die zien eige beste kaomer verinneweerde, daor kejje nog wel om lache, maor 'n ongeluk mit 'n opao en zien brommer ongder 'n auto das heul niet om te lache. Opao's motte nie doen of ze jonge ké rels binne, waant daor kenne alleenig maor brokke van komme. Van Weedestraat 80 tel. 2070. het a.s. concilie. Desgevraagd toonde dokter Splinter zich bereid te spreken over een geheel ander onderwerp. Spre ker gaf enkele nuttige wenken over kleine ongevallen, zoals brand-, snij- en schaafwonden, lichte vergiftigingen enz. NIEUWS VAN A.G.A.V.S. In de bestuursvergadering van A.G.A.V.S, in de afgelopen week wer den bepaalde hoogtepunten van het ko mende verenigingsjaar besproken. De drumband zal zo mogelijk aan con coursen deelnemen. Op 22 september a.s. wordt deelgenomen aan de mars van de gezamenlijke gymnastiekvereni gingen door Soest. Op 23 november zullen er onderlinge wedstrijden worden gehouden tegen de Soester Turnclub. Getracht zal worden in november de leden een feestavond aan te bieden. Het hoogtepunt van het jaar 1963 zal zijn het tegenbezoek dat de Soester Turnverein uit Soest in Duitsland aan Soesterberg zal brengen. Dit bezoek zal plaatsvinden op 11 en 12 mei 1963. Ook de jeugdkampen zullen het vol gende jaar weer worden gehouden, waarschijnlijk in Limburg of in de kuststreek. Iedere maand zal weer het clubblad verschijnen. Verder zal er naar worden gestreefd vele leden te doen deelnemen aan de vaardigheidsproeven van het K.N.G.V. KORFBAL. K.V.O. ontving zaterdag S.F.K. uit Veenendaal. Het eerste senioren-twaalftal trad te gen S.F.K. 2 in het veld. S.F.K. won deze wedstrijd met 5-4. De K.V.O.-jun. 1 waren de enigen die het tot een overwinning wisten te bren gen tegen S.F.K. 1. Zij wormen met 4-1. K.V.O. a verloor met 3-0 van S.F.K. a. K.V.O. b speelde tegen S.K.F. b en de ze wedstrijd werd door S.F.K. b ge wonnen met 1-0,

Soester Courant | 1962 | | pagina 5