he&üe-. WAT IS NU DOPE? „DE WITTE POMPEN" Meningen van lezers. Wat denkt U van zon trui? Firma G. van de Pol PREDIKBEURTEN. Als U nauwelijks meer op ol neer knnt van Bheumatiscbe Pijnen Voor Auto- of Scooterrijles TWEEDE BLAD Representatief wonen! selecti CENTRE'MODERNE KERKSTRAAT 26-30, Hilversum, tel. 0 2950 - 1 62 55 Loodgieters werkzaamheden. VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT! Medische dienst. R.K. KERKDIENSTEN. De laatste tijd lezen we vrij veel over het gebruik van „dope" in de sport en men hoort stemmen opgaan tegen het gerbuik van dergelijke middelen. An deren daarentegen achten het gebruik ervan wel geoorloofd. Kortom het ge bruik van dope heeft in sportkringen veel beroeringen gebracht. Velen zullen zich bij het lezen over dope afvragen wat men hieronder ei genlijk verstaat. Goed, men weet wel dat het stimulerende middelen zijn. Doch wat is het precies en wat is de werking Wat is dope Onder doping verstaat men in de sport het toepassen van tegennatuurlijke mid delen bij sportbeoefenaren, met de be doeling om hen tot grotere prestaties te brengen. Hiermede is het begrip „dope" wel duidelijk omschreven. Iedereen begrijpt dat hieronder dus niet vallen alle natuurlijke middelen die door sportbeoefenaren worden gebruikt om tot hogere prestaties te komen, zoals de training, het gebruik van een goede en op de juiste .wijze samenge stelde voeding, ook al worden aan deze voeding extra vitaminen en mineralen toegevoegd. Ook de sportbeoefenaar die voor of tijdens zijn sport gebruik maakt van extra suikerklontjes, kan men niet beschuldigen van het gebruik van „dope" want het gaat hier om normale voedingsmiddelen. M hebt de remedie nut mor 't grijpen... Waarom zoudt dan niet 't voorbeeld van die tienduizenden volgen die U voorgingen. Kruschen Salts, regelmatig de kleine dagelijkse dosis. Kruschen's zegetocht over de wereld begon om streeks 1925 en steeds groter werd de kring van gebruikers. En dan zoudt de uitzondering willen zijn? Natuurlijk gaat ook U de bloedzuiverende Kruschen kuur doen. En wel liefst van vandaag op morgen. Anders wordt het wanneer de sportbe oefenaar bepaalde tabletten, poeders en vloeistoffen gebruikt, die niet tot de normale voedingsmiddelen behoren, doch speciaal werden samengesteld. Deze „kunstmiddelen" kunnen worden verdeeld in drie groepen en wel de hallucinogenen, stoffen die visioenen teweeg brengen, waardoor de gebruiker hoopt impulsen op te doen die de geest verrijken voorts de zogenaamde tran- quilizers, dat zijn de kalmerende en angstwerende middelen die de presta- tieremmende geestelijke invloeden als angst en nervositeit wegnemen als derde volgen de energizers of zoge naamde „pep-pillen", middelen die op wekken en nieuwe energie geven. In de sport treft men de eerste catego rie niet aan, de tweede nauwelijks, maar het zijn de middelen van de derde categorie die veel worden gebruikt. Het hoe en waarom. Waarom gebruikt men deze middelen er wat gebeurt er precies wanneer men ze gebruikt Dat is een vraag die ve len zich ongetwijfeld zullen stellen. Waarom men ze gebruikt is eenvoudig te beantwoorden. De sportbeoefenaar hoopt door het opdoen van extra ener gie tot een grotere prestatie te komen, welke prestatie hij zonder deze midde len niet zou bereiken. Voor een juist inzicht in deze materie is het nodig dat we eerst eens bespre ken wat er in het lichaam van een sportbeoefenaar tijdens het bedrijven van zijn sport eigenlijk gebeurt. werken. Het gevolg is een versnelde hartslag en versnelde ademhaling. Melkzuur teveel Wanneer bij zeer sterke inspanning het natuurlijke aan- en afvoersysteem tekort schiet, waardoor de voorziening van de weefsels met zuurstof onvoldoende wordt, dan wordt de verbranding on volledig. Het gevolg hiervan is, dat er nu inplaats van koolzuur als eindpro- dukt melkzuur ontstaat en dit kan niet via de longen worden verwijderd. Wat gebeurt er dan Dit melkzuur blijft en moet later, wanneer er .weer voldoende zuurstof voorhanden is, ver der worden verbrand. Dit heeft tot ge volg het nahijgen na een zware inspan ning, dan moet de zuurstofschuld in gelost worden en terwijl we weinig ar beid verrrichten, werken onze longen en ons hart nog op volle capaciteit. Wanneer ook dat melkzuur is ver- gaat U naturlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Prijzenvoor Auto 6,50 p.u., voor Scooter 5,50 p.u. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 Voor het verrichten van arbeid heeft het lichaam energie nodig en deze ener gie betrekt het lichaam uit de ver branding die in dat lichaam plaatsvindt, in het bijzonder van suikers in het spierweefsel. We weten allemaal dat voor verbranding zuurstof nodig is (be rooft u een vlam van lucht, dan gaat hij uit), dat geldt ook hier. Als ver brandingsrest krijgen we bij de ver branding die in het lichaam plaats vindt, koolzuur. Het verbranden van de suikers in het spierweefsel is dus mogelijk door de zuurstofaanvoer via de ademhaling en de longen, terwijl de verbrandingsrest in de vorm van kool zuur via de longen bij het uitademen wordt verwijderd. Wordt er van het lichaam verhoogde arbeid gevergd, dan wordt de energievoorziening in de vorm van de verbranding opgevoerd. Natuurlijk is hiervoor dan meer sui ker nodig, maar ook meer zuurstof en er moet meer koolzuur worden afge voerd, hetgeen een extra inspanning van al die organen betekent die hieraan brand en de koolzuur is afgevoerd, houden de versnelde hartslag en het hijgen op. In de periode dat het lichaam nog bij zondere arbeid verricht en het melk zuur als gevolg van een tekort aan zuurstof ontstaat, volgt een verhoging van de zuurgraad in het bloed en in de weefsels en er ontstaan vermoeid heidsverschijnselen, Deze vermoeid heidsverschijnselen vormen als het wa re een veiligheidssignaal. Tengevolge van deze vermoeidheidsverschijnselen daalt de prestatie. Men kan niet meer Werking der middelen. Er zijn verschillende middelen die als dope kunnen worden gebruikt, en deze zijn weer in vier soorten onder te bren gen. Ten eerste middelen die de al gemene fysieke conditie verbeteren, waardoor vermoeidheid minder snel op treedt. Voor zover deze middelen tot de normale voedingsmiddelen beho ren rekenen we ze niet als dope. Het gebruik van hoge doseringen vitami nen en het geven van vitamineninjec- ties vlak voor het beoefenen van sport valt er echter wel onder. Dan zijn er de hormoonpreparaten, die hier even eens onder vallen en het alkalotisch diëet, die zorgt voor een extra hoeveel heid zuurstof. Ten tweede zijn er middelen ter beïn vloeding van hartwerking en ademha ling, zoals de vaatverwijdende midde len. Deze leveren het risico op, dat het hart bijzonder hard moet werken, met alle mogelijkheden van dien. Ten derde de middelen tegen de met vermoeid heid gepaard gaande psychische effec ten. Deze middelen houden het ge vaar in, dat het vermoeidheidssignaal, een veiligheidssignaal voor het lichaam, buiten werking wordt gesteld en men daardoor zoveel van het lichaam vergt, dat tenslotte totale uitputing optreedt. Als vierde zijn er dan nog diverse an dere middelen zoals gewichtverminde- rende middelen en schijnmiddelen, die in wezen niets te betekenen hebben, doch de sportbeoefenaar die meent dat er een stimulerende werking van uit gr at, psychisch een extra stimulans geeft. Aan veel van deze middelen zijn be paalde risico's verbonden met betrek king tot de lichamelijke of geestelijke gezondheid van de gebruiker en het valt dus te betwijfelen of het gebruik) van dope, verstandig is. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962. OPVOEDING EN VERNIEUWING. Mijnheer de Redacteur, In deze tijd, waarin men vele uitwas sen van wat men bewondert als „hyper- modene kunst" op literair, picturaal, sculpturaal en musicaal gebied, vragen velen met mij zich af, waartoe leidt dit alles Ook en vooral in de historie kwam men tot zeer grote kunstpresta ties. Onze Musea getuigen hiervan. Ech ter alles lag in het visueele vlak, waar door het mogelijk is dat ieder mens van deze grote kunst geniet. We vra gen ons af zijn de huidige schilders van de non-figuratieve geheimzinnig heid wel instaat om ook maar één Staalmeester in Rembrandt-stijl te schilderen Zij zouden dat dan moeten bewijzen. Echter voorlopig trachten zij vernieuwing te brengen met „strepen en halen", die zij „alleen" maar kun nen begrijpen. Zoals Karei Appel zei „Ik rotzooi maar wat" Niemand begrijpt er iets van. En toch worden zijn producten dik betaald. Een kennis van mij nam laatst een pot met inkt, sprenkelde de inhoud op een stuk papier, keek er een poosje naar en zei „Dit is de slag bij Waterloo". Ik vertelde hem dat ik de slag niet kon zien, maar dat ik wel hoopte op een spoedig „Waterloo" voor een derge lijke vorm van kunstuiting. In dit ver band zou men kunnen zeggen, vele van de huidige vernieuwingen zijn psychopatische uitingen van mensen, als vorm van krankzinnigheid. Er zijn mensen die zo maar wat „rotzooien". En er zijn mensen die aanvaarden. Wie zijn nu de meest schuldigen In de muziek is het al niet veel beter. Talrijke vernieuwingen openbaren een bepaalde rimboestijl. We zijn ons in het oude Europa zo lekker één gaan voelen met het rijke, maar cultuurarme Ame rika. Jongeren, die na de oorlog met jazz en zo zijn opgegroeid, vormen een „band", met natuurlijk een Engels (Amerikaanse) naam. De drummer is nummer één en zelfs solist. Men maakte van de contrabas, de guitaar en de pi ano niets anders dan trommel-instru menten, vanwege het heilige ritme. We zitten midden in een trommelcultus, want nagenoeg elk muziekkorps bestaat voor de helft uit trommelaars. Al trom melend, heupwiegend, vingerklappend en rauw zingend beginnen we primitief te worden, in de stijl van de Ameri kaanse rimboe. «MES 'Vf&Z-èXi - jÊL Truien zijn algemeen geliefde kledingstukken, vooral wanneer het jaargetijde wat fris is. Zij zijn een gemakkelijke, sportieve dracht en bieden vele mogelijkheden tot combinaties met rokken en broeken. De trui is bovendien een kledingstuk dat in zeer vele vormen kan worden uitgevoerd. Een voorbeeld hiervan toont onze illustratie. Het model is eigenlijk heel gewoon, een simpele lekker warme trui, vervaardigd van ,,Orlon"-acrylic, maar het aparte vinden we in de kraag, de mouwranden en de rand aan de onderkant. Deze randen bestaan uit vlechtwerk. Dikke trossen wollen draden werden als strengen dooreengevlochten, waardoor dit bijzondere effect werd verkregen. Door deze wijze van ai- werken kreeg de trui een geheel eigen karakter. Gedragen op een mo derne lange broek dcet zo'n sportief kledingstuk het heel goed. Wanneer u zoiets zelf wil maken biedt deze trui vele mogelijkheden, alleen wat de te kiezen kleuren betreft. Denkt u zich zo'n trui maar eens in op uw lange broek. pertjes op te merken, dat zij het beter zou vinden, dat een Nederlandse zan ger ook Nederlandse liedjes zou zingen. Pim Jacobs, de drummer, moest door Herman Stok tot de orde worden ge roepen, omdat hij zich zeer denigrerend uitliet over een Nederlandse zanger. We vragen ons af, heeft Pim Jacobs wel genoeg verstand van muziek, om een juist oordeel te vellen. Rita Reys dorst te spreken van „vals zingen". Ach ja er klinkt zoveel vals in dergelijk Waardige, comfortabele vorm geving gericht op het creëren van een representatief interieurOok uw smaak vindt u In de „Groeve .Select" collectie. Komt u vrijblijvend oriënteren permanente expositie. Is doping wel geoorloofd Het is niet eenvoudig hier een kort en afdoend ontwoord op te geven. In veel gevallen gaat het gebruik van doping samen met het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde en dat is niet ge oorloofd. Dat heeft natuurlijk nog wei nig te maken met het al of niet ge oorloofd zijn van het gebruik van do ping, op zich. In onze moderne tijd waarin de top sport in veel gevallen een zuiver com merciële zaak is, waarbij de sportbe oefenaren beroepsmensen zijn en waar bij dikwijls belangrijke financiële be langen in het spel zijn, is het begrij pelijk dat er naar dope gegrepen wordt, ook al is dit dikwijls onver standig. We moeten niet vergeten dat velen van ons ook in hun normale beroep vrij grote risico's nemen en dat de beroepssportman dit doet is eigen lijk niet te verwonderen. Als het er op aan komt, heeft de beroepssport in wezen niets meer te maken met „sport" zoals we dat behoren te zien. De beroepssportman verdient zijn bo terham met een beroep en niet met „sport". Dat hierbij geheel andere factoren en normen een rol gaan spelen is duidelijk. Wat hij doet is geen spor tieve prestatie leveren doch keihard vechten voor een boterham, liefst nog met iets erop. Hij is een werker ge worden in de vermaakindustrie en neemt zijn risico's terwille van zijn inkomsten. Dat dit niets meer met „sport" te maken heeft, is een ieder wel duidelijk. Als zodanig is het ge bruik van doping geoorloofd, mits het geen overtreding van voorgeschreven regels betreft. Controle hierop is ech ter bijzonder moeilijk en als gevolg daarvan zal dope wel een probleem in de sport blijven. Componisten in het lichte genre moe ten wel mee, want in het melodieuse liedje zit geen kruimel brood meer. En waarom zullen zij tegen de stroom op roeien als gewoon drijven gemakkelijker en voordeliger is. Een gefluisterd Engels met zo nu en dan een langgerekte gil, is soms reeds voldoende om gelukkig een betrekkelijk aantal „bewonderaars" in vervoering te brengen. Verder trach ten anderen een beetje in de muziek- mode te blijven, hetgeen zij bewijzen door wild applaudiseren. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw En bezien we nu het belangrijkste me dium van deze tijd „De Televisie", welk medium in deze tijd van ontwrich ting vooral de jeugd een zeer belang rijke opvoedende taak zou kunnen heb ben, dan moeten we helaas constateren, dat de programma-leiding in Bussum op verschillend terrein zeer negatief tewerk gaat. We denken hierbij aan film, die, trots de keuringscommissies, een verderfelijke invloed hebben op de jeugdige kijkers, die mogelijk tot de zwakkeren zullen behoren, maar waar mede men toch rekening heeft te hou den. Want altijd weer zijn de eventuele brokken voor de ouders en de zorg voor de regering. Bezien we in dit verband een televisie uitzending op zaterdag 15 september jl., namelijk „Top of Flop". De jury be stond o.a. uit Pim Jacobs met z'n eigen Rita Reys. Het auditorium bestond uit zeer jonge mensen en kinderen. Het geknauw was niet van de lucht. Het was geen vlees en geen vis. Heleentje van Capellen (bekend uit de Speeltuin), lid van de jury, dorst toch eenmaal scham- soort muziek en dat kunnen Pim en Rita weten. Intussen was dit een slech te school voor jongeren en voor kinde ren. Geheel in tegenstelling hiermede was het laatste concert van het beroem de B.B.C. symphonie-orkest in de Royal Albert Hall in Londen, op dezelfde avond. Het auditorium bestond ook daar uit duizenden jonge mensen, die spontaan hun „Volksliederen" meezongen. Maar die ook aandachtig luisterden naar een bekend werk van de componist Sme- tana. Sir Malcolm Sargent wist deze Engelse jeugd zodanig te imponeren en met z'n orkest zodanig te boeien, dat dit concert uitgroeide tot een machtig muziekfeest. Wat een spontaniteit. Ja dat is de juiste muzikale opvoeding. Arie Kley- wegt was daar in Londen onze commen tator. Hij deed dit op voortreffelijke wijze. Mogelijk kan de heer Kleywegt zijn rijke ervaring aan de leiders der andere zuilen vertellen. En mogelijk zal dit tot resultaat kunnen hebben, dat ook onze Nederlandse kinderen, in plaats van een „Top of Flop van een werkelijk muziekfeest, zoals in Londen, zal kunnen genieten, maar dan met on ze Nederlandse liederen en populair klassieke muziek. H. W. KORENEEF. Hobbemalaan 44, Soestdijk. OPSTELLING VAN S.E.C. S.E.C. speelt zondag tegen Rood-Wit in de volgende opstelling Schrijvers Ruttenberg Pothoven De Rooij Elverding Wolfsen Burgman Van Kooij Van Breukelen De Bruin Verhoeve GEEN ZWAAR VERGIF. De vijftien pakken, die door een jon gen aangetroffen waren onder struiken aan het Oude Grachtje, en waarvan vermoed werd dat ze vergif zouden be vatten dat voor het bespuiten van vruchtbomen bestemd is, zijn niet door de politie gevonden. Wel werden twee pakjes insectenverdelgingspoeder aan getroffen. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door de artsen J. Borst, Talmalaan 37, tel. 4662 en H. van Dorssen, Korte Bergstraat 3, tel. 2119. Zondag is geopend apotheek „Soest dijk", Van Weedestraat. Wit-Gele Kruis Zr. Bijlard, Molen straat 11, tel, 2001. NED. HERV. KERKEN. Oude Kerk 10 uur ds H. J. Meijer, em. pred. te Soest. 7 uur ds W. R. Ambrosius. Kerkkoor. Emmakerk 10.15 uur dr B. Maarsingh. 7 uur ds D. M. Jalink. Heeskapel 10 uur ds W. R, Ambrosius. Zonnegloren 10 uur ds D. M. Jalink. NED. HERV. KERK. Gebouw Chr. Geref. Kerk. 8.45 uur ds H. A. v. Slooten van Voort huizen. 4 uur ds I. Kok van Zegveld. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 9.30 uur en 5 uur ds H. H. Grosheide van Baarn. Wilhelminakerk. 10 en 5 uur ds C. M. v. d. Loo. GEREF. KERK. Geb. „Eltheto". 8.30 uur ds K. Deddens van Amersfoort. 3 uur ds J. J. Arnold van Amersfoort. CHR. GEREF. KERK. 10.45 en 6.15 uur ds P. de Smit. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Kerkgebouw Rembrandtlaan 20. 10.15 uur ds H. J. Heering (Rem.) van Den Haag. Doopdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oranje Hotel. Geen dienst. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Chr. Ulo-school, Pr. Bernhardlaan 21a. Geen dienst. Zie Baarn. BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b. 10.30 uur da C. Stoutendijk van Haar lem. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Kapelstraat 10.30 uur ds C. Pel van Amsterdam. KERK SOEST, Steenhoffstraat 7.30 en 11 uur H.H. Missen. 9 uur Hoogmis. 7 uur lof. In de week H.H. Missen om 7 en 8 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat H.H. Missen te 7.30 en 11 uur. Hoog mis te 9 uur. 7 uur Lof. In de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag) de H.H. Missen om 7 en 7.45 uur. Woensdag en zaterdag te 8 en 9 u. KERK SOEST-Z. St Willibrordusstr. 7.30 en 9 uur H.H. Missen. 10.30 uur Hoogmis. 6 uur Lof.

Soester Courant | 1962 | | pagina 9