VERZWAKKING OP POLITIEK GEBIED. He! ontluisterde lintje. WEEST VOORZICHTIG. Officiële mededelingen. HET OOG GERICHT OP EEN HERHALING. VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962. SOESTER I OURa Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WE EDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Komend jaar zullen er weer verkie zingen voor de Tweede Kamer plaats vinden. Een opvallend groot aantal kamerleden heeft nu reeds te kennen gegeven zich niet weer herkiesbaar te stellen, sommigen uit leeftijdsoverwe gingen, anderen om andere redenen van verschillende aard. Het is een wat verontrustend groot aantal. Het toont aan, dat de belangstelling voor het ac tieve politieke leven vermindert. Ook verschillende ministers uit het huidige kabinet hebben reeds laten blijken eventueel niet weer voor een minis terpost in aanmerking te willen komen, noch voor het kamerlidmaatschap. Er valt uit deze gegevens op te maken, dat er in Nederland een dalende be langstelling is voor de politieke zaak. Immers ook ten aanzien van het lid maatschap van de gemeenteraad is reeds geruime tijd een zelfde tendens te ont dekken. Het wordt hierdoor steeds moeilijker om voor de vertegenwoordi gende lichamen mensen van voldoende formaat bereid te vinden zich beschik baar te stellen. Toch vergt juist de grotere ingewik keldheid van het maatschappelijk leven mensen met meer dan middelmatige kennis, inzicht en begrip en vooral ook politieke „feelmg" in de vertegenwoor digde lichamen. Een van de oorzaken van de mindere bereidheid zich verkiesbaar te stellen, is zeker wel de ongewisheid van het politieke leven. Dat is niet alleen de schuld van de stembusuitslagen, maar ook in de politieke partijen zelf wordt er vaak een ondergrondse strijd ge voerd tussen uiteenlopende vleugels over de door de partij te volgen ge dragslijn en dus over de personen die de partij zullen vertegenwoordigen. We zien vooral daarin een van de punten, die velen ertoe noopt zich niet als volks- vertegenwoordiger(ster) beschikbaar te De evenredige vertegenwoordiging heeft de politieke partijen als het ware tot staatjes in de staat gemaakt, waarin de partijbesturen een overheersende rol vervullen. We zullen hierover niet in details treden, doch het is bekend, dat de strijd in de partij vaak reeds men sen weerhield of verhinderde tot lid van de volksvertegenwoordiging te worden gekozen, al bezaten zij daartoe de capaciteiten. Ook al bepaalt de Grondwet het feitelijk anders, de volks vertegenwoordigers vetegenwoordigen sinds de invoering van het evenredig kiesstelsel meer hun partij dan het volk en partijdisciplinie is ook in ons de mocratisch bestel reeds geen uitzonde ling meer. De ingewikkeldheid van de moderne maatschappij en haar wetgeving ver oorzaakt, dat het kamerlidmaatschap nauwelijks meer een bijbaantje kan zijn. Bij de grootste fracties kan nog een ze kere specialisatie op verschillende ge bieden worden doorgevoerd, bij wier oordeel de andere leden zich zonder meer aansluiten, bij de kleinere frac ties moeten de leden zich op een breed terrein oriënteren om nog veel vrije tijd te kunnen overhouden. Het salaris van een kamerlid, nu 15.000,is echter voor velen nu niet zo aanlokke lijk om zich, met hun capaciteiten, al leen daartoe te bepalen. Ook dat werkt er dus toe mede, dat in deze moderne maatschappij velen de actieve politiek niet meer ambiëren. Koning Olav V van Noorwegen brengt momenteel een olfieieel bezoek aan Frankrijk. Te Rouen bracht do Noorse koning een bezoek aar de kathedraal en onderhield hij zich met monseigneur Deiamarre. Er is wel eens meer verkondigd, dat ons oude systeem van onderscheidingen niet meer deugt voor deze tijd. Het oude stelsel, waarbij alleen de le den van de hogere standen voor hoge ambten en alleen de adel voor de ridderslag in aanmerking kwamen, zal eens grondig moeten worden herzien. Het is velen reeds jaren en jaren een doorn in het oog, dat de oude getrouwe noeste werker na 50 jaren plichtsbe trachting slechts een medaille kan ver werven en dat een politicus, die eigen lijk heeft geijverd om de Nederlandse vlag neer te halen op plaatsen waar deze nog vrijuit wapperde, door de minis terraad waardig wordt bevonden voor het commandeurskruis. Er zijn nu toch wel nieuwe normen nodig voor het in diskrediet gerakend „lintje". Ongeacht afkomst, rang of stand moeten de mensenredders, de ver dienstelijke figuren van ons vaderland, de veeljarige zwoegers en de velen die onze vlag hoog hielden, of door sportie ve prestaties in top brachten, naar de aard der geleverde verrichtingen wor den gehuldigd. En dan liefst niet auto matisch, bij een ontslag of bij een bui tenlands congres. Maar op het juiste tijdstip. Alleen door zo schoon schip te maken, kan het stelsel der onderschei dingen zijn oude luister t.z.t. worden hergeven. Ten aanzien van de gemeenteraden, waarvoor alleen een presentiegeld voor vergaderingbezoek geldt, speelt dit nog veel sterker, temeer daar het beslis singsrecht van de gemeenteraad sterk is bEKHOjüï ITT vergelijking" met vóór de oorlog. Deze verschijnselen betekenen intussen een bedreiging van ons democratisch bestel veel erger dan men zo ogen schijnlijk wel zou denken. De vermin derde bereidheid deel te willen uitma ken van een vertegenwoordigend li chaam, doet het aanzien hiervan uiter aard ook dalenhet is er een auto matisch gevolg van. En dat brengt weer mede, dat in het algemeen gesproken de belangstelling voor de binnenlandse politieke zaken vermindert, Hoe meer dit doorwerkt, hoe meer een volk rijp wordt voor een zekere mate van dictatuur. We zien dat ook reeds in andere democratische landen. Het de mocratisch bestel in ons land is al van vrij oude datum. Het maatschappelijk leven heeft in die tijd een enorme verandering ondergaan. Maar onze po litieke instellingen zijn nog vrijwel het zelfde gebleven door de druk der tij den misschien zelfs wat verwaterd. Die ontwikkeling en dat achterblijven gaat verder en met realiseert zich hier en elders in de westelijke wereld nog niet voldoende waarheen men bezig is af te glijden. Hoe vaak doen wij een tenauwernood voorkomen ongeluk af met een grote of kleine hartklopping en de - wat onverschillige - woorden „dat was eigenlijk wel wat onvoorzichtig" Zo'n onvoorzichtigheid kan natuurlijk ook onvoorstelbaar grote gevolgen heb ben, zoals dezer dagen werd bewezen tussen Zwolle en Emmen. Daar stak een bromfietser zonder goed uit te kij ken (of ondanks uitkijken van een verboden rijwielpad onverwachts de spoorbaan over en deed een treinstel ontsporen. Een spoorstaaf schoot om hoog, dwars door de compartimenten en had ontelbare slachtoffers meer kun nen veroorzaken. Totale materiële scha de thans zo'n anderhalf miljoen gulden. Wie steekt er nooit eens onverwacht of onvoorzichtig een weg of spoorbaan over Hoeveel bromfietsers menen er niet dagelijks, nog wel vóór langs een auto of trein langs te kunnen Welke automobilist probeert nimmer, een voor hem rijdende wagen nog even te „lap pen" alhoewel er al een tegenligger nadert Ja, we roepen wel „voorzichtig tegen onze kinderen, als die op de stoep spe len, maar nooit tegen ons zelf, als we in ons snelle vervoermiddel wegsuizen. Misschien zou er al iets verbeteren, als alle kinderen dagelijks „voorzichtig" tegen hun ouders mochten roepen. OPSTELLING VAN S.E.C. S.E.C. speelt zondag in de volgende op stelling de thuiswedstrijd tegen A.W. Schrijvers v. d. Beek Pothoven De Rooij Ruttenberg Wolfsen v. Breukelen Van Kooij De Bruin Elverding Burgman HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, «ub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van Th. H. Seinen, Amersfoortsestraat 5, te Soesterberg, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting be stemd voor het opslaan van gasflessen, in het perceel Amersfoortsestraat 5, kadastraaal bekend gemeente Soest, sec tie E, nr. 1887. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunning in te brengen bij het gemeen tebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 16 oktober a.s., des voormiddags 10.30 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest, 28 september 1962. VERANDERING SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zijn gebruikelijke spreekuur is verplaatst van woensdag naar donderdag 4 okto ber a.s., van 11.30-12.00 uur. Soest, 28 september 1962. BOUWPLAN PARK COLENSO. Burgemeester en Wethouders berichten het navolgende Hierbij delen wij u mede, dat bij ons besluit van 20 juni 1961, gewijzigd op 24 oktober 1961, op grond van artikel 20 van de Wederopbouwwet aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschap pij Bakhuizen, Julianalaan 1 te Hil versum, vergunning werd verleend tot het bouwen van 72 flats, 49 eengezins woningen en 35 garages op een terrein gelegen nabij de Vredehofstraat-Noor- derweg (Park Colenso). Overeenkomstig de daaraan verbonden procedure werden belanghebbenden in de gelegenheid gesteld, daarentegen be zwaarschriften in te dienen. Na ken nisneming van deze bouwplannen heeft geen van de belanghebbenden in de zin van de Woningwet daartegen be zwaar gemaakt. Door bijzondere omstandigheden is de afdoening van deze bouwvergunning vertraagd. Alvorens het college van ge deputeerde staten van de provincie Utrecht te Utrecht te verzoeken alsnog de goedkeuring op het bovenbedoelde besluit te verlenen stellen wij u van dit voornemen op de hoogte. Het bouwplan, waarvoor de bovenbedoelde vergunning werd verleend, en geen wijzigingen heeft ondergaan, ligt gedurende de ter mijn van één week na dagtekening van deze bekendmaking op de gemeentese cretarie ter inzage. Soest, 28 september 1962. INSTELLING VAN EEN SPAARBANKMAAND Het Organisatie-comité Nederland We- reldspaardag heeft besloten een spaar- bankmaand in te stellen die haar hoog tepunt zal vinden in de Wereldspaardag. Daar de Wereldspaardag krachtens in ternationale afspraak sinds 1924 eind oktober gevierd wordt, zal dus oktober de spaarbankmaand zijn. Het Organisatie-comité treedt ten op zichte van de Bondsspaarbanken advi serend op. Het is de taak van de Bonds spaarbanken zelf, aan de spaarbank maand inhoud te geven. Aan het Organisatie-comité staat bij de instelling van de spaarbankmaand in het bijzonder voor ogen de ontwikke ling van de vrijetijdsbesteding, met na me de vakantie. Uit de laatste statis tieken blijkt dat de animo voor loge ren bij familie buiten de stad terug loopt. Andere vormen van vakantie-be steding buitenshuis kosten meer geld aanschaf en onderhoud van een rede lijke kampeeruitrusting, huren van een vakantie-huisje of bungalow, logeren in pensions en hotels. In de meeste ge zinnen komt dat geld er alleen als men gedurende een zo lang mogelijke tijd er geregeld iets voor opzij legt. Veelal zal dan, als de vakantie in zicht komt, de vakantietoeslag een welkome aan vulling zijn. September gaat steeds meer tot het vakantie-seizoen behoren. Oktober is dus de beste maand om met het sparen le beginnen. Vandaar het denkbeeld van het Organisatie-comitié de oktober maand als spaarbankmaand en als pre ludium voor de Wereldspaardag te la ten fungeren. Het is zich bewust dat deze vorm van doelslagen niet leidt tot bezitsvorming, maar het acht ook een goede vakantiebesteding een groot volksbelang. GEEN FEEST VOOR PASTOOR LOMMERSE. Het feit dat pastoor R. G. Lommerse op dinsdag 2 oktober 25 jaar pastoor te Soest-Zuid is zal niet gevierd wor den. Niet omdat de parochianen dit niet zouden willen, maar omdat de pastoor zelf gevraagd heeft geen aandacht te schenken aan dit zilveren jubileum. Naar zijn mening is op 15 augustus het feit dat hij 40 jaar priester was zo luis terrijk gevierd dat het wel wat veel van het goede zou zijn om nu opnieuw feest te vieren. Uiteraard hebben de parochianen deze begrijpelijke overwe ging gerespecteerd. Pastoor Lommerse werd op 10 maart 1895 in Ter Aar (Z.H.) geboren. Op 15 augustus 1922 werd hij door de aarts bisschop van Utrecht, mgr. H. v. d. Wetering tot priester gewijd. Pastoor Lommerse was van 1922 tot 1926 kapelaan in Wegdam, tot 1933 in Delden, tot 1937 in Utrecht en op 2 ok tober 1937 kwam hij als bouwpastoor naar Soest, Reeds op 8 februari 1939 kon de eerste steen gelegd worden voor de bouw van de katholieke kerk in Soest-Zuid. In 1952 werd de eerste katholieke school geopend en aan het begin van deze maand de tweede. V.V.D.-SOEST-SOESTERBERG. Op dinsdag 16 oktober zal de oud-mi nister van defensie Sidney J. v, d. Berg voor de afdeling Soest-Soesterberg van de V.V.D, spreken over het onderwerp „Liberalisme nu en morgen Op 23 november komt mevr. Stoffels- van Haaften, vice-presidente van de tweede kamer, om te spreken. De eerste bijeenkomst zal in het Oran je Hotel plaatsvinden, de tweede in „De Wiekelaar" op de Soesterbergsestraat. Voor de vrouwengroep van de V.V.D. zal mevr. Schouwenaar-Fransen op 5 oktober in het Oranje Hotel spreken. TOURKAMPIOENSCHAP SOEST. Van zondagmorgen 10 uur tot half 2 kan men zich opgeven voor de ritten om het open tourkampioenschap van Soest in restaurant Zonneheuvel. Om 12 uur wordt gestart. Seniores rijden 50 km en juniores tot 16 jaar rijden 40 km. De seniores moe ten 3 regelmatigheidsritten en 1 kaart- leesrit rijden, met snelheden van 16, 18 en 20 km per uur, of met 20 22 en 24 km per uur. De juniores rijden 2 regel matigheidsritten met snelheden van 16 en 18 km per uur en 1 kaartleesrit. De best geplaatste Tempo-tourist wordt clubkampioen van de vereniging. HANDBAL B.D.C. Het eerste damesteam van B.D.C. speelt zondag om 12 uur een uitwedstrijd te gen Atletha 2 en het tweede team speelt uit tegen H.H.C. 2. De dames-juniores spelen om 2 uur thuis tegen S.D.O. en de aspiranten-dames spelen thuis te gen Limvio. De heren spelen om 3 uur thuis tegen S.S.V.U. 2 en heren 2 speelt om 2 uur thuis een vriendschappelijke wedstrijd tegen een junioresteam. De dames-juniores 2 waren aanvanke lijk niet ingedeeld in competitieverband, maar thans wel, nadat het B.D.C.-be- Het spreekwoord, waarmee gezegd wordt dat de geschiedenis zich her haalt, zal wel heed oud zijn, maar het heeft nog niets aan kracht ingeboet, want Rusland is thans bezig te zorgen voor een herhaling van wat 25 jaar geleden Duitsland deed. Hitier moest het Rijngebied terug en verder had hij echt geen wensen meer. Hitler moest Oostenrijk hebben en dan zou hij echt niets meer verlangen. Hit- lei moest Tsjecho-Slowakije hebben en dat was zijn laatste eis. Engeland en Frankrijk hadden toen nog wat in de melk te brokkelen en zij ga ven toe om een oorlog te voorkomen en omdat Hitler zo plechtig beloofd had dat hij echt niets meer wenste. Een jaar later eiste hij echter Polen op en dat was het begin van een oorlog, die men had kunnen voorkomen als men Duits land direct op de vingers getikt had. Rusland zorgt voor de herhaling van deze historie. Een klein beetje hier, een klein beetje daar en nu is Cuba aan de beurt. Amerika doet precies hetzelfde wat Engeland en Frankrijk 25 jaar geleden gedaan hebben en de officiële Ameri kaanse verklaring luidt „Wij zullen de gang van zaken nauw lettend volgen, om te kunnen bepalen of de haven die de Russen op Cuba gaan leggen ook voor militaire doel einden gebruikt kan worden. Als het inderdaad alleen maar om visserij gaat is er geen reden tot bezorgdheid". Dat weten we dan alweer, zoals we in 1938 ook te weten kwamen dat er geen enkele reden tot bezorgdheid was. Duitsland kon in de jaren dertig letter lijk alles doen, omdat niemand reageer de en iedereen zei dat er geen reden tot ongerustheid was. Als er iemand op het dreigende oor logsgevaar wees, dan werd hij uitge lachen, want Duitsland had tanks van karton en zou na een week oorlog voe ren honger lijden. Nu weten we dat de Russen heel sterk zijn maar toch moeten we opnieuw slik ken dat er geen enkele reden tot onge rustheid is. En die Russen maar vissen bij Cuba. KANTMAN. stuur geprotesteerd heeft en zondag wordt om 12 uur de wedstrijd Achil- lesB.D.C. 2 gespeeld. OPENING NIEUWE FABRIEK. In aanwezigheid van de burgemeester en vele vertegenwoordigers van het be- bedrijfsleven is gistermiddag het nieuwe fabrieksgebouw van Howson Continental N.V. op het industrieterrein geopend. Hierbij was ook de heer W. H. Howson, grondlegger van The R. W. Crabtree Group of Companies waarvan deze N.V. deel uitmaakt, aanwezig. De officiële opening werd verricht door de heer P. N. Crabtree, vice-president van R. W. Crabtree Sons Ltd, met vestigingen in Londen en Leeds. Het welkomstwoord werd gesproken door de directeur van het nieuwe bedrijf, de heer J. M. C. de Leur, die in het bij zonder de burgemeester, de heren How son en Crabtree en belangstellenden uit België, Engeland en Noorwegen verwel komden. Hij bracht in herinnering dat in 1955 een agent aangesteld werd voor de verkoop van de artikelen die thans in de nieuwe fabriek vervaardigd wor den en die gedurende zeven jaar uit Engeland kwamen. Er was zoveel vraag naar de platen voor offsetdrukkerijen en de chemicaliën, die door deze druk kerijen gebruikt worden, dat het al spoe dig verantwoord leek in Nederland een zusteronderneming te stichten. In 1958 begon men met de plannen en aanvan kelijk werd gedacht aan 'n fabriekruimte van 500 m2. Het werd echter 1500 m2 en nu reeds is er ruimtegebrek. Dat is echter geen bezwaar, want er werd 15000 m2 grond gekocht, dus het bedrijf kan alle kanten op met uitbreiding. De heer De Leur bracht dank aan de architect, de bouwers en alle mede werkers van het bedrijf, waarna de heer Wegemans als oudste personeelslid een klok aanbood. Mevr. De Leur kreeg bloe men. De heer Crabtree dankte voor de uit nodiging het bedrijf officieel in gebruik te. stellen. In Engeland is men er trots op dat dit tot stand kwam. Hij wees op het belangrijke werk dat de heer Howson deed. Het leidde tot de vorming van het concern, dat de opening van deze nieuwe fabriek als een belangrijke mijlpaal in de ontwikkeling van het geheel en op de weg van het succes in Nederland ziet. Hij wenste allen die in het nieuwe bedrijf werkzaam zijn suc ces toe en verrichtte de opening. Nadat de heer De Leur de heren Crab tree en Howson geschenken aangeboden had werd het bedrijf door de bezoekers bezichtigd. Hierna werd een drukbe zochte receptie gehouden.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1