FUGERS RIJWIELEN VAN ESSEN Presidenten en hun parlementen. iederSandse kaas valt bij Duitsers in de smaak. S0ESTERBERG Soest voor dertig jaar. J. VAN K00Y ASTMA-BESTRIJDING. 1 EEN BRIL MET „PASVORM" MAANDAG 1 OKTOBER GESLOTEN. Medische dienst. Advertenties tot Z Ulir. 6aat betaien na de overdracht van Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3 3 3 3 naar maat Dan een bril van DE „SPECIALIST" VOOR ALLES WAT BRIL IS (Levering met en zonder recept) voor particulier en zieken fondsleden. SPLITSING SOESTERBERGSESTRAAT. BIRKSTRAAT Door een toeval word de wereld ver gast od een ongeveer gelijk geaard schouwspel in drie landenFrankrijk, Algerije en Brazilië. Telkens gaat het erom wie in een staat het laatste en beslissende woord behoort te hebben, het volk of één enkele man. In al die gevallen kan men echter de zaak weer net niet zo scherp - en eenvoudig - stellen alsof het gaat om een strijd tussen democratie en dictatuur. In het minst interessante geval, Brazi lië speelt president Jaoa Goulart een door stakingen en tegenstribbelende politici doorkruist spel om het persoon lijke gezag van de president uit te breiden ten koste van dat der parle mentariërs. Hierbij spreekt in zijn voordeel dat de nog niet zo lange ervaring met de parlementaire democratie de Brazili anen weinig reden tot juichen heeft ge geven, zodat een heimwee naar de tijd van Getulio Vargas zeer verklaarbaar is. En deze was een dictator, zij het er een van de schaarse soort die maat wist te houden met zijn macht. Spiegelbeelden van De Gaulle. De moeilijkheid is in dergelijke za ken dat men een nieuwe man, bijvoor beeld Goulart, wel ook die macht kan geven maar niet weet of deze er even omzichtig mee omspringt. Het heeft er de schijn van of Goulart zich een beetje naar het voorbeeld van De Gaulle spie gelt. Dat geldt ook enigszins voor Ben Bella, die door de manipulatie van de enige kandidatenlijst dezer dagen zeker is van een hem welgevallig parlement. Dit temeer omdat een van de weinige tegenstanders, Boudiaf, voor de eer be dankte. Het construeren van een volks vertegenwoordiging die voornamelijk ja knikt, brengt Ben Bella - of hij nu president wordt of eerste minister - ir, een behaaglijke positie om zijn be leid uitgevoerd te krijgen. Wie wordt de tweede man Wat dat betreft heeft De Gaulle de zaken beter in de hand, al blijken dan moordplannen tegen hem te worden uitgebroed door hoge militairen. En hij staat op het punt weer een grote demonstratie te geven van minachting voor het parlement. Hij is voornemens via een volksstemming over het hoofd van het parlement en door een zeer du bieuze uitlegging van de grondwet voor elkaar te krijgen dat weer bij plebisciet zijn tweede man en opvolger wordt aangewezen. Er is protest onder poli tici en in kranten, maar dat klinkt een beetje irrieëel omdat ieder weet dat De Gaulle zijn plan kan doorzetten dank zij de politieke apathie van de kiezers die alles maar liever aan de generaal overlaten. De procedure is eerst een reeks toe spraken voor radio en televisie, wat rondreizen om gejuich te verwekken en dan een referendum. Dat behelst een in grijpende zaak met vele aspecten, waar op met een simpel ja of nee geantwoord moet worden. In feite absurd en ook naar de uitslag nietszeggend omdat de generaal niet nalaat erop te wijzen dat hij - al staat dat niet op het briefje - eigenlijk vraagt of men voor of tegen zijn persoon is. Na zo de zaak waarom het in feite gaat verdonkeremaand te hebben, kan hij dan de oogst van zijn populariteit binnenhalen. Aureool gevraagd. De president is ervan overtuigd dat als hijzelf niets doet, over zijn opvol ging een ongenadige machtsstrijd zal ontstaan. Er is niemand in Frankrijk die ook maar bij benadering aanzien en gezag geniet als hij. Om zijn opvol ger in het ambt althans iets mee te ge ven dat daarop lijkt, wil hij hem van zijn eigen zegen kunnen voorzien en hem het aureool geven door de hele Het is gebleken, dat de Duitsers lie ver buitenlandse dan Duitse kaas con sumeren. Volgens kaasfabriekanten in West-Duitsland, die dit verschijnsel maar weinig op prijs stellen, heeft de buitenlandse kaas reeds 40 van de West-Duitse markt veroverd. Door middel van reclamecampagnes wordt thans de bevolking van West-Duits land op de kwaliteit van het eigen product gewezen en het schijnt, dat de ze campagnes niet zonder resultaat zijn gebleven. Het is derhalve in het belang van de Nederlandse kaasexport, dat de ont wikkeling op de Duitse markt aandach tig worden gevolgd. Onze oosterburen, die zeer belangrijke afnemers van Ne derlandse kaas zijn, kochten n.1. ge durende het afgelopen jaar maar liefst voor 113.079.000. Dit is 10.877.000 meer dan in 1960. Deze cijfers zijn wel een bewijs dat de export van kaas naar West-Duitsland een zeer belangrijke bron van inkom sten voor ons land is. natie, bij voorkeur in één keer, geko zen te zijn en niet na een reeks stem mingen door een groep daarvoor door de grondwet aangewezen lieden. In feite kan het parlement vóór het re ferendum gehouden kan worden de re gering met een motie van wantrouwen naar huis sturen en zonder handteke ning van ministers zal ook De Gaulles referendum niet kunnen doorgaan. Veel hoop dat dit gebeuren zal, heeft nie mand. De politici moeten durf hebben tegen de populaire president in te gaan, want het kan hun licht hun herver kiezing kosten. En zoveel moed lijkt het Franse parlement van nu, al gaat het erom ondermijning van zijn eigen rechten te voorkomen, niet op te kun nen brengen. die tijd op. Onder leiding van de heer G. J. J. v. d. Schepop liet het koor met werken van Palestrina en een negro spiritual horen tot opmerkelijke prestaties in staat te zijn. Martien Dorrestein liet een fraaie baritonsolo horen. Van de gasten die het programma ver zorgden zong de alt Mies Snijder als eerste. Zij was soliste bij de Rhapsodie van Brahms, gezongen door het koor en deze cominatie voldeed bijzonder goed. De tenor H. Tijhuis uit Hilversum, leer ling van Richard Tauber en Aaltje Noordewier Reddingius liet met enige liederen van Schubert horen dat hij niet ten onrechte les van een groot zan ger «n een groot zangeres ontving. Met fraai geluid besloot de bas J. W. van Coeverden het eerste deel van het concert. Na de pauze oogstte de heer Tijhuis met operettemelodieën van Franz Lehar zoveel succes dat eeli toegift zijn op treden besloot. Mevr. Snijder zong Schubert en Handel en de heer Van Coevorden besloot het optreden der vo cale solisten met Halevy en Verdi. Voor het laatste optreden van het mannen koor speelde hun begeleider, de heer P. de Geus een nocturne van Chopin. Met de laatste regels van Griegs Land- erkennung, het machtig gezongen besloot ONDERLINGE TENNISWEDSTRIJDEN. ,.Nur von Gott erfüllt alleine Deonderlinge tenniswedstrijden van de burgfmlesde"'^^'Apollo voor ■p' tS zljn voortêezet met de vo het geschenk dat de vereniging als ja gende partijen rigg dg gemeenschap aangeboden had Heren-enkel c o 1 met dit concert, terwijl de jarige eigen- A. Sprangers-F. Sprangers 6-3 6-4. t geschênk moest hebben. Dames-enkel Veertig jaar lang heeft Apollo klank en Mevr. Van Berkum mevr. Goedkoop campnlpvirip pe- 6-4 6-2. gelukkig te zijn moet men zich verdie pen in het wel en wee van deze tijd en door echt te leven en te laten leven een bijdrage te leveren tot het geluk van anderen. Mevr. v. d. Werff achtte het onjuist dat tegenwoordig zoveel meisjes meer inge steld zijn op het verdienen dan op het dienen. Meisjes kunnen wel tikken maar niet koken en gezinnen die hulp nodig hebben kunnen deze niet krijgen. Het verdient geen aanbeveling dienstplicht voor meisjes in te voeren, maar wel zou het nuttig zijn als er een actie ontstond, die de jeugd ertoe brengt een jaar lang vrijwillig ten behoeve van zieken, be jaarden en grote gezinnen te werken. Er werd ook gesproken over het pro bleem van de werkende gehuwde vrouw en na de pauze kwam dit in de discus sie ter sprake, evenals de eventuele dienstplicht voor meisjes. Mevr. v. d. Werff besloot haar causerie met de opmerking dat de katholieke vrouwen zich meer bewust moeten worden van hun individuele en gemeenschappelijke opdracht en taak. Naar de woorden van paus Joannes verkeert de wereld thans in barensnood en ook de katho lieke vrouw heeft tot taak deze wereld te helpen en daardoor bij te dragen tot het geluk van anderen. Dokter W. F. van den Helm, Prins Alexanderweg 82, Huis ter Heide, tel 03403-574, neemt het a.s. weekeinde de artsendienst waar voor de artsen A Th. M. Splinter en J. C. Lucas te Soes- terberg en D. J. B. Jellema te Den Bolder. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tëmpellaan 6, tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. SAMENSPREKINGEN VAN KERKERADEN. Jongens-enkel J. OlthofJ. Roozendaal 6-1 1-6 1-6. Meisjes-enkel J. JanssenM. de Bruin 6-2 6-4. M. de BruinI. Bakker 6-2 2-6 6-0. M. HoutkampCh. van Ee 7-9 3-6. C. WolfJ. v. d. Brink 6-2 6-4. Jongens-dubbel W. van Es en E. SchuuringR. v. Coeverden en B. Vriens 6-4 6-1. R. van Coeverden en B. VriensA. Nooteboom en J. Roozendaal 6-0 7-5. Gemengd dubbel M. Houtkamp en J. OlthofM. de Bruin en D. Alexander 5-7 5-7. ZILVEREN RIJKSDAALDERS BEVALLEN GOED Het publiek geeft de voorkeur aan deze muntstukken boven de muntbiljetten van f 2,50. Dus voorkeur voor KLINKENDE MUNT. Uitmuntend kunt u met beide nog wel terecht hij VAN DAM, Toren straat 5. Voor een keuze uit de schoenen- kollektie bij ons. Die kollektie bevalt be slist beter. Doe uw voordeel. Kies het aparte. Sla daar munt uit. Adv. R.K. OPENBARE UITLEENBIBLIOTHEEK. Nieuwe boeken Romans Berghuis, Don Ramon en de eilanders. Berkhof, Omnibus, (det.) Blake, Belager van het leven. Dellart, Dorp van de dorst. -Van Dijk-Has, Caroline's dochter. Elgin, De dokter is ook een mens. Van der Geest, Het meisje Vivian. Greene, Kind van Albion. Hitchens, Voet stappen in de nacht, (det.) Hubbard, Moord in het ziekenhuis, (det.) Kaufman, Pijlen en fluiten. Lang- fus, Zwavel, zout en vuur. Lynn, Ik ben een ander. Martin, Herfsttij. Meyer, Spinnen in het web. (det.). Oostenbroek-Dutschun, Tante Johanna. Trevor, De brandende grenslijn. West, De tweede overwinning. West, De vrucht der stilte. Boeken over allerlei onderwerpen Be zige handen, onder red. van M. J. te Nuyl. Bjerre, De laatste kannibalen van Nieuw Guinea. Blixen, Een lied van Afrika. Brave-Maks, Prins Bern- hard in oorlogstijd. Garthoff, Zo maar wat zwerven. Hagenbeek, Oog in oog met 1000 dieren. Hammacher, Beeldhouwkunst van deze eeuw. Hardenberv Woest maar kalm, Mees Toxopeus vertelt. Janira, Kleine, grote zwarte man. Van Kampen, Polonaise '61. Morton, Reiziger in Rome. Mulisch, De zaak 40-61. Oranje in zilver. Ryan, De langste dag. Sclirijver, Glas en kristal .(2 dln.). Sluyder, Voordat ik het ver geet. Veldhuizen en Werner, Aqua riumvissen uit Amerika (3 dln.). De Wit, Aquariumplanten (2 dln.). VEILING. Gisteravond is door notaris B. E. Koen- derink te Baarn, in Hotel De Gouden Ploeg, het huis Van Straelenlaan 32 publiek verkocht. Eigenaar werd de heer G. A. M. Peet te Soest voor 41.000,—. JUBILEUMCONCERT APOLLO. Velen hebben gisteravond het jubile umconcert bijgewoond dat de mannen- zangvereniging Apollo ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan in het ge bouw van de Nederlandse Protestanten bond gegeven heeft. Onder de aanwezi gen bevonden zich de burgemeester, wethouder K. de Haan en de korpschef van de politie, de heer C. van Es. Na een welkomstwoord van de heer C. v. Rouwendaal, de voorzitter van Ap- pollo, voerde de heer A. J. van Mourik het woord. Hij leidde het koor van 1926 tot 1941 en haalde herinneringen uit kleur aan deSoester samenleving ge geven en de burgemeester sprak de wens uit dat dit nog vele jaren het ge val zal zijn. ZELFBEDIENINGSWASSERIJEN NU OOK VOOR AUTO'S. Het zelfbedieningssysteem wordt thans ook bij het wassen van ruto's toege past. Althans in Engeland, waar de autobezitters niet langer hun vrije za terdag behoeven op te offeren om hun wagens een goede beurt te geven. Een Engelse fabrikant heeft onlangs de autobezitters èn de garagehouders een goede dienst bewezen. Hij heeft een zogenaamde zelfbedieningswasserij ge construeerd, waar in auto's voor de somma van 0,60 van binnen en van buiten in een kwartier grondig kunnen worden schoongemaakt. De wasserij is niet alleen voor auto mobilisten maar ook voor de garage houders in Engeland een ware uitkomst gebleken. De laatsten kunnen n.1. met de „Vac-"Wash"; zoals de wasserij wordt genoemd, ongeveer 200,per week verdienen zonder zelf een vinger uit te steken, terwijl de klant geen uren meer aan het schoonmaken van de auto be hoeft te besteden. Volgens de A.N.W.B. is de „Vac-Wash' in Nederland nog met bekend. Verondersteld wordt ech ter, dat ook in ons land belangstelling voor deze zelfbedieningswasserij zal be staan. Want al mag dan het wassen van een auto een gezonde bezigheid zijn. die de nodige lichaamsbeweging geeft, er zullen maar weinigen onder hen zijn, die voor een paar „heitjes" dit soort karweitjes niet graag aan de „Vac- Wash" zullen over laten. Gemeenteraadsleden gingen elkaai niet alleen tijdens de raadsvergaderin gen te lijf, maar ook door middel van open brieven in de krant. Die zijn be slist de moeite van 't lezen waard, want uitdrukkingen als smerige handelswijze en vieze bende zijn maar heel gewoon. Dat schelden ging zo lang door tot de justitie erin gemengd was. Hieruit blijkt wel dat de Soester ingezetenen 30 jaar De samensprekingen van de Gerefor- gleden over een juweel van een ge meerde en de Hervormde Kerkeraad nieenteraad beschikten. werden voor de vacantie geopend met een gesprek over het rapport van de MET PAAR ETIj DAAÏI Gereformeerde synode, handelend over IffliU I &I1 UHnUi AUTO UNION GOGO DKW N V. AUTOMOBIELBEDRIJF i,2 Den Dolder Telefoon 03402-3841 Ademhalen, gewoon ademhalen is zo'n alledaagse zaak, dat we er nooit speci aal bij denken. Maar weet v, dat tal van astmapatiën ten vaak moeten vechten voor hun adem Weet u, dat er 800.000 lijders aan asmatische ziekten in ons land zijn - evenveel als het aantal inwoners van een stad als Amsterdam Zóveel dat we moeten spreken van een volks ziekte. Een volksziekte, die alleen doel matig bestreden kan worden als ons hele volk meehelpt. Want er moet veel werk worden ge daan. Wetenschappelijk onderzoek naar oorzaken en genezing van astma. Hulp aan patiënten en hun gezinnen. Be handeling, vaak revalidatie. Daarvoor BIER. Is Duits bier zwakker dan het bier dat in Nederland wordt gebrouwd vraagt H. F. Antwoord Inderdaad is het Duitse bier minder sterk dan het onze. Ook wordt in Duitsland de alcoholsterkte anders aangegeven. WIE ZAL DAT BETALEN? Waarom moet Nederland na de over dracht nog 100 miljoen gulden in drie jaar voor Nieuw-Guinea betalen? Is er enige zekerheid dat dit geld ook wer kelijk voor de bevolking wordt gebruikt? Ze wilden Nieuw-uuinea zo graag neD- ben, laten ze er dan ook voor zorgen, aldus A. A. jl 1 A Antwoord Het feit dat Nederland nog Nieuw-Guinea wordt door velen be- Advertenties voor het dinsdagnummer treurd, doch staat niet in de overeen- worden aangenomen -tot maandagmiddag komst. Het is een geste van onze rege- 2 nar en voor het nummer van vrijdag ring. Wel weten wij dat indien wij ons tot donderdagmiddag 2 uur. I terugtrekken er een eind zou komen aan onderwijs, medische zorg etc., wat niet mag gebeuren. Om te zorgen dat de Papoea's niet te lijden zouden heb- het geestelijk leven. In oktober a.s. wil ben onder deze overdacht is dus deze afspraak gemaakt, zodat zij niet onver- men elkaar spreken over de kerkdienst. Men hoopt dat deze besprekingen zul len bijdragen tot beter begrip en tot toenadering. Men verheugt zich erover, dat in het zondagsschoolwerk en bij de jaarlijkse grote kerstwijding in de gar- mzoensontspanningszaal Hervormden en Gereformeerden reeds jarenlang sa- is geld, heel veel geld nodig.' Tenminste "j611 werken. Men hoopt dat, zo moge drie en een half miljoen gulden voor i deze samenwerking nog wat uit- de eerste vijf jaar. gebouwd zal worden. Tussen 1 en 6 oktober zult u door de radio de opwekking kunnen horen het Nederlands Astma Fonds te steunen Dit is het overkoepelend orgaan voor de gehele astmabestrijding in Nederland - voor alle gezindten. Er is een gironummer, dat ook uw gift gretig zal opvangen 411000 t.n.v. de Ver. tot Steun aan het Nederlandse Astma Fonds, Utrecht. 800.000 mensen in Nederland vragen uw hulp. 800.000 Nederlanders, voor wie vrij ademhalen niet de gewoonste zaak van de wereld is. LEVEN EN LATEN LEVEN. Gisteravond heeft mevr. A. v. d. Werff- Terpstra uit Elspeet in het St. Joseph- gebouw voor de leden van het R.K. Vrouwengilde gesproken over het on derwerp „Leven en laten leven". Zij werd ingeleid door de presidente, mevr. Th. H. van Dijck, die meedeelde dat de bestuursfunkties verdeeld zijn. Mevr. Walter is vice-presidente, mevr. Spies eerste secretaresse, mevr. Kuijer tweede secretaresse, mevr. Logtensteijn eerste penningmeesteresse, mevr. Wou denberg tweede penningmeesteresse, ter wijl mevr. Pot hoofd van de assistenten is. Op 13 oktober zal de familie Van der Linden, vader, moeder en tien kinderen, uit Nijmegen voor de leden een toneel avond in gebouw St. Joseph verzorgen. Mevr. v. d. Werff sprak over de wens die thans bij velen leeft, samen te gaan met andersdenkenden. Onder de katho lieken leeft de overtuiging dat ieder een opdracht heeft en dat ieder datgene waar moet maken waarin geloofd wordt. Men kan zeggen dat velen wel als goede ka tholiek maar niet als goede christen leven. De katholiek van nu moet begrip hebben voor eigentijdse stromingen en niet uitsluitend katholiek willen zijn. Lang heeft men de blik nagenoeg uit sluitend op de hemel gericht en het leven op aarde van zeer gering belang gevonden. Om echter reeds op aarde DE JEUGD VAN A.G.A.V.S. GAAT OPPASSEN. De Jeugdraad van A.G.A.V.S. heeft een „oppasdienst" in het leven "geroe pen. Tegen een vergoeding van 3,50 per avond tussen 20 uur en 0 uur komt een der jeugdraadleden in de Soester- bergse gezinnen oppassen. Voor langer dan tot 0 uur is 1,50 per uur extra verschuldigd. Aanvragen voor een oppasser of op- paster kunnen worden ingediend, zo mogelijk 1 week van te voren, bij het Jeugdraadsecretariaat, mej. C. van Ginkel, Prof. Lorentzlaan 213, te Soes ter berg. JAARVERGADERING A.G.A.V.S. De algemene gymnastiekvereniging A.G.A.V.S. houdt op maandag, 1 okto ber a.s., aanvang des avonds hadf acht, in café 't Centrum haar jaarvergadering. Op de agenda staan o.m.de navolgende puntenBespreking jaarverslagen en bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heren Esmeijer, voorzitter, Hinderink, v. Keken en Pieren. Allen stellen zich herkiesbaar. Door het bedanken van de heer Dekker moet er in een vacature worden voorzien. Het bestuur stelt als candidaat de heer P. W. v. d. Meiden. Voort benoeming van diverse commis sies en van de redactie van het club blad. Wat betreft het Kamp 1963 stelt het bestuur voor de leden van 12 tot 16 jaar in de gelegenheid te stellen deel te nemen aan het K.N.G.V.-kamp te Beek bergen. Dit is namelijk een recht, dat ieder lid van een gymnastiekvereniging, aangesloten bij het K.N.G.V., heeft. Voor de leden van 10 tot 12 jaar wil het bestuur in overleg met de kampcommis sie bezien of het mogelijk is te kam peren in een kampeerboerderij of in een jeugdherberg. Tenslotte zullen worden besproken de sportuitwisseling S.T.V.- Soest-Duitsland en de medische sport keuring. zorgd achterblijven. Aangezien het hier gaat om de Papoea's, is het dus niet onverantwoord dit geld uit te geven. Als wij waren gebleven, had het waar schijnlijk meer gekost. Ter vergelijking moge dienen, dat wij jaarlijks ook grote bedragen besteden aan andere onont wikkelde gebieden. Of dit geld goed zal worden beheerd, weten wij niet, doch wij mogen wel aannemen dat er onder leiding van U.N.O.-specialisten een goed gebruik van zal worden gemaakt. Van eerste eigenaar te koop AUTO B.M.W., type de luxe 1962. Slechts 19.500 km gelopen. Als nieuw. J. B. M. van Schaik, Zwaluwenweg 12. Gevr. hartelijk PLEEG GEZIN voor 16-jarige Mu lo-jongen, wiens ouders in het buitenland vertoeven. Voorkeur onderwijzers- of leraarsgezin in Soestdijk of omgeving. Vergoeding nader over een te komen Br. onder Tetter D 54 bu reau van dit blad. Gevraagd 'n nette JONG STE BEDIENDE, leeftijd pijn. 17 jaar. Fa. Joh. Mets, Van Weedestr. 90. Beuken HAARDBLOKKEN te koop. 12,50 per zak. Koninginnelaan 165. Te koop grijze Koelstra KINDERWAGEN, ook als wieg en reiswieg te ge bruiken. Meidoornweg 12. Gemeub. vrijst. WOON RUIMTEN aangeboden 2 kamers en keuken, uit sluitend voor nette be woners, voor hoogstens 4 personen. Br. met opgaaf welke huur men maximaal kan betalen onder letter R13 bureau Soester Crt. Nog enkele DAMES- SPORTFIETSEN, 2e hands en enkele inruilbrommers. A. G. Lamers, Soester- bergsestraat 6, tel. 3409.

Soester Courant | 1962 | | pagina 2