ïïjTB 023 fïïiïïn WM i O ril Icfclel man VAlJufzeloat LOONSTIJGING BLIJFT HET PAROOL J. HOPPENBROUWERS Een held koos de dood. PufOlbrengl "to O? nVnts VI MUILEN WINTER. lii Krabbels van Knelis. ONZE C Schoenhi AR vnydcrflyJc/ LADDER VRIJE NYLONS 2,95 BRILLEN BRltiLEN t GRACIA VOOR HET B&A1PSIEIL onze DAMES KWAL' a) MAGAZI b) MEDEWI f» Voor M( MEVROI vers geslacl jonge haantjel kippen. J. B. LANSï Overproduktie is in zicht. In een toekomstbeschouwing van het Centraal Planbureau over 1963 kunnen wij waardevolle cijfers vinden over de ontwikkeling van onze economie in de eerstkomende maanden. Voor een be langrijk deel wordt de visie beheerst door de verwachtingen inzake verdere loonstijgingen. In het komende jaar zullen de lonen in het bedrijfsleven opnieuw met ongeveer 6(4 stijgen. Hiervan zal een matigen de invloed uitgaan op voortgaande uit breiding van onze industriële activiteit, met name in de sector van de kapitaal- goederen-industrie. Het gehele bedrijfs leven zal op meer dan één front onder een klem van kostenverhoging komen te liggen. In de eerste plaats dus door de reeds-vermelde stijging van de ar beidskosten, die gemiddeld 3% ho ger zullen worden. In de tweede plaats gaat enigszins een kostenverhoging uit van de zojuist plaatsgevonden huurver hoging. Vervolgens kunnen de loonstijgingen, die in 1962 hebben plaatsgevonden ook nog nadelig uitwerken op het kosten niveau van 1963. De E.E.G.-maatregelen vormen het sluitstuk. Nieuwe druk op de prijzen. Het bedrijfsleven zal niet in staat zijn alle kostenverhogingen volledig door te berekenen in de prijzen van de eind- produkten. Het planbureau berekende dat de binnenlandse consumptie met 3.5 zal toenemen, terwijl daarnaast de produktie met 5 zal stijgen. Hier gaat een zekere druk op de prijzen van uit, voor zover deze niet wordt weg genomen door een stijgende uitvoer. Volgens de verwachtingen behoeven wij geen angst te koesteren voor een toe nemende ongustige concurrentieverhou ding t.o.v. het buitenland. Ook daar zal op verschillende fronten kostenstijging de aandacht vragen. Met name zullen de lonen buiten de grenzen ongeveer in dezelfde mate stijgen als bij ons. Ook daar wordt echter de prijsstijging ver der tegengewerkt door een grotere pro duktie en vermoedelijk door een om vangrijker invoer. Men neemt aan' dat de kosten van de grondstoffen in doorsnede eerder lager dan hoger zullen zijn. Dit betekent dat de grondstoffenlanden dus ook even veel of minder zullen consumeren. Kraehtenverschuivin g. Voor zover deze landen hun produktie van gebruiks- of verbruiksgoederen in de hoog ontwikkelde landen zullen kun nen slijten, zullen zij daar gebruik van maken om hun inkomen op peil te hou den. Ook daar gaat dus een nadelige werking van uit op het prijspeil in de westelijke landen. JA! Naast de Super-reiniging Bel-O-Fast OVERHEMDEN, U hoeft ze nooit te strijken 12,75 - 15,90 - 19,75 Poplin en flanel PYAMA'S, WEEKENDERS in ruime keuze effen en gedessineerd, van klem" en dessin van 12,90 tot 27,50 12,90 - 14,90 - 19,75 VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK TELEFOON 2670 Populair chemisch reinigen sen te grijpen om de prijzen te ver hogen. Steeds hogere kwaliteit. Wij zullen dus in de naaste toekomst mogen rekenen met een verdere stijging van de welvaart voor de werkende be volking. Het niet-werkende deel van ons volk profiteert van de reeds in werking getreden belastingverlaging en verhoog de uitkering A.O.W. De kwaliteit van de gevraagde arbeid zal op een hoger niveau komen te lig gen. Reeds is opgemerkt dat er zich meer jonge arbeidskrachten op de markt zullen aanbieden. De vraag zal worden ingetoomd door de hoge kosten daar aan verbonden. Uit de geringere acti viteit van de investeringsindustrie ko men ontslagen en een aanvullend aan bod van gezinsleden, die nu produktief worden, terwijl zij voorheen alleen aan de consumptie deelnamen. Het gerationaliseerde produktieproces zal op zichzelf al hogere eisen stellen aan de werkkrachten. Al deze factoren teza men zullen de selectie op de arbeids markt bevorderen. Zelfbeheersing nodig. Gelet op een stijgend aanbod op de markt van consumptiemiddelen en de toenemende druk van ingevoerde arti kelen zal hier en daar overproduktie mogelijk worden. Reeds nu zijn daarvan symptomen zichtbaar. Deze overproduk tie zal zich duidelijk manifesteren op de markt van kapitaalgoederen, waar zij zich nu ook reeds openbaart. Indien de deelnemers aan het markt verkeer de nodige zelfbeheersing tonen, blijft een in evenwicht gehouden econo mie mogelijk. Wordt het prijsbederf tot beginsel verheven, dan zullen zich spoe dig in een aantal bedrijven moeilijk heden voordoen, omdat de winstmarges weinig ruimte laten. Zo betreden wij een tijdperk waarin wij economisch ge zien op eieren zullen lopen en waarin van leiding gevenden en uitvoerenden een voorzichtig manoevreren zal worden gevraagd bij het stellen van eisen. Wor den daarbij grove fouten gemaakt, dan zullen teruggang en crises ons deel zijn. die Blijdorp heet nader te bezien. Niet meer zoals vroeger dieren in kleine hokken waarin ze zenuwachtig heen en weer liepen, maar nu een min of meer natuurlijk terrein waar ze zich normaal kunnen bewegen. De film toverde de toeschouwers wonderen der natuur voor ogen van een zwemmende tijger tot /^SCHOEI SCHOENENHUIZEN SEPTEMBER 1942. Twintigjaar geleden hielden de mensen, die nu als geëerder gasten in ons land vertoeven, als wilde beesten huis en de meesten van ons slikten dit in de overtuiging dat er toch niets aan te doen was. Willem Kei, een jongeman uit Meppel, dacht er echter anders over en al heeft hij het onheil over zijn joodse verloof de niet kunnen afwenden, hij heeft de barbaren die haar wegvoerden in ieder geval getoond wat het verschil is tus sen een held en een schurk. Willem was verloofd met het joodse meisje Carla. Aanvankelijk waren haar ouders tegen de omgang van haar doch ter met de jonge stoere marktkoop man, die zich nogal onverschillig voor deed en die ze daarom geen geschikte man voor hun dochter vonden. Carla werd naar Amsterdam gestuurd, maar dat kon geen einde maken aan de ver houding, want Willem trok ieder week- in de huid gezondheid en zuiverheid end naar de hoofdstad om zijn meisje te ontmoeten. Ook toen ze een ster moest dragen en de dreiging van depor tatie steeds nader kwam. Willem vond het verschrikkelijk dat ze het land zou moeten verlaten, maar Carla zag er niet zo tegenop. Zij meende dat het in Polen nog wel zou meevallen. Dat kon nog, twintig jaar geleden, want weinigen wisten iets van het einde dat de Jood se landgenoten wachtte en er waren nog heel veel mensen die verhalen over gaskamers en vernietigingskampen tot een lieveheersbeestje op een bloem, van een stel giraffe's tot een paar hel gekleurde papegaaien, te veel om op te noemen. Het pocketboek „Blij dorp-Geluiden" werd druk gekocht om thuis nog eens rustig de bijzonderheden over verschil lende dieren na te lezen. Geen sen timentele sprekende-dieren-verhalen, wel wat men na nauwkeurige observa tie aan de weet is gekomen. De voorzitster, mej. Waszink vertolkte aller dank door de spreker te kompli- menteren met zijn goed verzorgde middag. mantel demi costuum (dames of heren) winterjas jekker •Uitgezonderc witte kleding SOEST: Dep. Merolwog 10. tel. 3258, met fll. In: Hilversum. Laren, Baarn, Hulzen, Bussum, Nederhorst d. Berg. Wel zelf even brengen en halen. Vertegenwoordiger in het Gooi van „PERSI", snède-reiniging. De winstcapaciteit van het bedrijfsleven in den brede gezien zal dus verder af nemen met dieptepunten op de markt voor kapitaalgoederen. Daar gaat weer een drukkende invloed van ~uit op de hoogte van de aandelenkoersen en dit geeft nog een extra nadelig effect op de lust tot investeren. Op dit front zal dus de vraag naar arbeidskrachten eveneens verminderen. Deze krachten komen dan extra beschikbaar voor de consumptiegoe deren-industrie. Behalve de verschuiving van arbeidskrach ten wordt er een groter aanbod van ar beidskracht verwacht uit de aan de markt komende jonge generatie. Is matiging mogelijk Dit alles samen genomen zal een zekere verruiming van arbeidskrachten veroor zaken, waardoor een enigszins matigende invloed wordt verkregen op de drang naar steeds hoger loon. Deze gang van zaken kan steun bieden aan de wens van de regering om in de naaste toe komst de looneisen te matigen. Mogelijk wordt die matiging ook be vorderd door de wetenschap dat in 1963 het werknemersaandeel in het nationaal inkomen tot de 72,8 zal stijgen. Dit is een hoog niveau, dat werknemers aan genaam in de oren zal klinken maar dat de werkgevers alles in het werk zal doen stellen om het gebruik van arbeidskracht zoveel mogelijk te beperken en alle kan- NED. VER. VAN HUISVROUWEN. De afd. Baarn, Soest en Omstreken der Ned. Ver. v. Huisvrouwen opende dinsdag haar winterseizoen. Om nu eens iets heel anders te bren gen was de keus gevallen op een cau serie met dia's en film over de Rotter damse Diergaarde. In de mooie zaal van het Brandpunt in Baarn woonden velen deze middag bij en het applaus na afloop bewees duide lijk hoezeer het gebodene in de smaak gevallen was. Voor de pauze vertelde de heer Smeman aan de hand van dia's iets over de op zet van een dierentuin. Hoe komt men aan dieren, is een belangrijk punt, om dat men daarvoor nu eenmaal niet di- rekt een winkel bij de hand heeft. Schenkingen kwamen vroeger veelvul- diger voor dan tegenwoordig, al ge beurt het nog wel eens dat schepelin gen een aapje of papegaai, die ze in een. opwelling kochten, kwijt willen. Ook neemt een dierentuin wel vangers :n dienst om op jacht te gaan naar de plaatsen waar het gewenste dier voor komt, maar dit kost verschrikkelijk veel geld. Vaker ruilen tegenwoordig de dierentuinen in binnen- en buitenland met gesloten beurzen wat zij uit eigen Eok hebben weten te krijgen. Van som mige diersoorten (tijgers bijv.) is het geboortecijfer in gevangenschap zeer hoog, omdat ze daar niet aan de ge varen van de jungle blootstaan. De dagelijkse gang van zaken in Blij dorp is zó dat de oppassers elke och- ien de aan hun zorg toevertrouwde dieren nauwkeurig bezien. Hiervan worden dagrapporten opgemaakt, die bij de stafbespreking worden behandeld. Is er iets ongewoons dan gaat de dokter kijken. Vervolgens vertoonde de heer Smeman mooie plaatsjes van diersoorten die ge heel zijn uitgestorven of met uitroei- ng worden bedreigd. Het is de voortschrijdende beschaving die het dier verjaagt, hoewel het woord beschaving ook wel eens door winstbe jag moet worden vervangen. Tegenwoordig probeert men zeldzaam geworden dieren voort te kweken om 7e zo voor algehele ondergang te be hoeden. Er is dan bepaald vreugde bij de geboorte van een jong. Tot slot werd de geluidsfilm van Marten Toonder „Blijdorp, oase in een wereld stad" gedraaid. Sen loflied op Rotterdam zou men het eerste deel ook wel kunnen noemen. De camera richtte zich met welgevallen ■p de havens vol schepen en krijsen de meeuwen om daarna de groene vlek E h NHB^a y. Zi Vakopticiën - Weedeslraat 8- Tel. 2458. 'kenfondsleyérancier- Reeds meer dan 25 jaar is „De Witte Pompen" bet goedkoopste adres voor BENZINE. SUPER. PETROLEUM (speciaal voor olie kachels) HUISBRANDOLIE nr. 1. OLIE (diverse soorten). Vanzelfsprekend hebben wij alleen merk- produkten. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 fabeltjes rekenden. Die dingen waren niet mogelijk in de twintigste eeuw, meenden zij. Carla begaf zich in Amsterdam steeds minder op straat omdat zij het vrese lijk vond een ster te dragen, maar als Willem kwam dan gingen ze samen naar buiten. Zij met een ster omdat ze jodin was, hij met een ster om zich solidair te tonen met het meisje dat hij tot zijn aanstaande vrouw geko zen had. De vader en moeder van Carla begre pen tenslotte wel dat niets een einde zou kunnen maken aan de verhouding van haar dochter met Willem en zij gaven toestemming tot het huwelijk. Er werden ringen gekocht, maar het paar was niet lang gelukkig, want twee dagen later moest Carla zich melden n ze werd op transport gesteld naar MODELLEN Een vlotte combinatie,J van zuiver wollen Alpa ca. Mouwen afgezet met echt white coat. Maten 38 t/m 48 f. 95,-. aAs je 't ming vraogt I dan mok zeige dak f blie bin dak gister- aoved naor Apollo ewest bin om die manne te heure zinge. Minse zuk zinge. Das heul wat meer weerd L as veur de tillevisie zitte wachte tot ut messchien beter wordt of zes weeke te loope raoje wie dat deeretje mit 'n sjaol ewurregd heb. Zuk zinge en dat al veertig jaor laang. Toeng zeeje de minse, dat wor niks, waant d'r komp raodio, maor die man ne zonge. En toeng zeeje d'r weer min se dat ut niks zou worre waant 't .wier oorlog, maor die manne kwaome terug en toeng kwam de tillevisie en weer waore d'r minse die zeeje dat wor niks, waant alle leeje gaon noeng veur de kiekkast zitte en die zinge nie meer. Jao de kejje net denke, die manne bleeve zinge en dat hebbe zullie gister- aoved ok edaon. Wijje geleuve dak ming eige gister- aoved as lid wou opgeeve. Ze zegge dajje nie zo bar best hoef te kenne zinge, maor ik ken ut heul nie. -Ik zing net as 'n ouwe schorre kraoj. Da komp van de segaore en de slokkies zeit ming wief, maor die zeit wel us meer wat. Zo slecht as ik zingter niemaand en al die aandere kenne best lid worre. Das goed veur d'r eige en das goed veur Apollo. Die kenne leeje en sente ge- bruuke. Netuurlek ok sente van niet- leeje, donneteurs zogezeid, waant die mann kenne wel zinge, maor riek bin- ne zullie nie. 'f Is bar spietug dat ik alleenug zo'n aokelige stem heb dak me nie an dur- ref te melde. Veur ming valter niks te zinge, ik gao maor visse. Die kenne ok nie zinge, dus die passé goed 'oie ming, maor dat visse is ok nie alles. Alsmaor zitte wachte totter iemaand komp die je nog nooit ezien heb en nooit niks vaange. Ik tenminste nie. As je 't ming vraogt dan kejje veul beeter zinge as vissen messchien dak tcch 'n stukkie gao veurzinge mit ming ouwe kraojestem. Je kennie weete. Mes schien zeit de dirigent wel, hao die Knelis mit je prachtige bas. Da kan makkeluk. KAPSALON TORENSTRAAT 19 TELEFOON 2424 NEGEN AGENTEN WERDEN HOOFDAGENT. De burgemeester heeft aan negen Soes- ter agenten meegedeeld dat zij van terugwerkende kracht op 1 januari 1962 tot hoofdagent benoemd zijn. Het zijn de heren R. ten Hove, J. Mater, C. v. Ham, S. v. d. Klashorst, W. ter Haar, J. Knecht, J. Douma, F. G. Sterk en A. van de Born. Westerbork. In Amsterdam nam Willem afscheid van haar. Een zwager was daarbij tegenwoordig. „Gooi die ster toch weg en duik onder", zei hij tegen Carla, maar zij weigerde. Alles zou best in orde komen, meende ze. Haar vader en moeder waren trouwens ook in Wes terbork. De trein reed weg en de grote sterke Willem Kei, van wie men zei dat hij zo onverschillig was, huilde als een kind. Twee dagen later meldde hij zich bij het kamp in Westerbork om zijn ver loofde te bezoeken. Hij kreeg haar te spreken en de volgende dag ging hij weer. Op een donderdagmorgen bevond hij zich op de markt in Meppel om zijn waren te verkopen. Toen hij met enige vrienden en zijn zuster stond te pra ten zei hij „Ik ga afscheid nemen van Carla". Hij stapte op de fiets, reed weg en nooit zag men hem weer. Als men aan alle inwoners van Meppel en Westerbork zou vragen wat er met Willem Kei gebeurd is dan zouden de antwoorden sterk uiteenlopen, want memand schijnt het juiste te weten. Misschien zijn er wel enige S.S.-ers die het kunnen weten. Er wordt gezegd dat Willem naar het kamp gefietst is en met een davidsster op zijn kleding binnenreed om daarmee aan te tonen dat hij niet wenste te scheiden van zijn verloofde. Anderen zeggen dat Willem de colonne inhaalde toen deze op weg was naar Hooghalen waar de treinen voor Auschwitz klaar stonden. In deze colonne bevond zich Carla. Hij heeft met haar gesproken, hij heeft afscheid van haar genomen, maar hij kon er niet toe komen terug te gaan naar Meppel. Men zegt dat hij achter de colonne aan reed tot bij de treinen. Daar werden de ter dood gedoemden tot instappen gedwongen. Willem kon het niet aanzien en hij sloeg een paar Duitse soldaten neer voor ze gebruik van hun wapens konden maken. Natuurlijk moest hij te gen de vele S.S.-helden die bij de trei nen aanwezig waren het onderspit del ven en hij werd in een wagon gegooid waarin zich slachtoffers van Auschwitz bevonden. Zo ging hij als enige niet- iood met zijn joodse verloofde en hon derden jodinnen en joden naar het ver nietigingskamp. Nooit kwam hij terug en men moet wel aannemen dat hij bet lot van Carla deelde. Tn oktober 1945 werd gepubliceerd dat Willem Kei op 30 september 1942 in Polen overleden is. Niemand weet hoe en waar. Zo was de „onverschillige" Willem Kei, "iie zich niet liet intimideren door de bandieten van Hitier en die tegen zijn Carla zei „Ik heb je gekozen en daar om blijf ik bij je". En hij heeft die woorden waar gemaakt. is nu gro keus heb geheel vr zult U ze Ook vooi grote sor KONINGINNEL Wij gev fabriek van rr te Soest, vraagt leeftijd ca. administrat voor bet v werkz'aamh' Prettige, afwis: Zaterdags vrij. Mondelinge of ons bedrijf, Br Dat Is ed in geld.] steden diel NIEUWER I Wij kunnen u rege| leveren Alles van eigen Soester Engweg Stevige ongeb| kwaliteit, 2-persoons, normaal 7,50 1-persoons, normaal 6,25

Soester Courant | 1962 | | pagina 6