ZWITSAL MRS. KENNEDY OPENDE DE PHILHARMONIC HALL. MOEDER WORDEN... WERELDTAAL SOESTERBERG D. ENGEL Regeren of beheren? Stramheid en Pllnen vallen van 0 al met Krnsohen. BABYSET DE LUXE 4 Medische dienst. DERDE BLAD UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijsehool Tot grote teleurstelling van alle kunst liefhebbers liet president Kennedy we ten, dat hij wegens drukke bezigheden niet aanwezig kon zijn bij de opening van Philharmonic Hall, het monumen tale nieuwe concertgebouw van Lin coln Center for the Performing Arts. Deze teleurstelling werd echter goed gemaakt, toen slechts enkele dagen voor de opening op zondagavond 23 septem ber, bekend werd dat de echtgenote van de president, mevrouw Kennedy bij de plechtigheid wel aanwezig zou zijn. Jackie Kennedy, die als gastvrouw in het Witte Huis baanbrekend werk heeft gedaan op cultureel gebied, heeft de opening verricht, waarna Philharmonic Hall ingewijd werd door een galacon cert onder leiding van dirigent Leo- nard Bernstein. Een enorm complex. Door velen wordt de opening van Lin coln Center door het inwijden van het eerste gebouw dat gereed kwam, The Philharmonic Hall, beschouwd als de belangrijkste culturele gebeurtenis in de Verenigde Staten van de twintigste eeuw. geen enkele trilling van buiten naar binnen en geen trilling van binnen naar buiten kan doordringen, bovendien heeft het gebouw geluiddichte muren en binnenwanden. Aan drie zijden vin den we glazen wanden, die niet minder dan 21 meter hoog boven het straat niveau oprijzen. Van het gehele gebouw is slecht een vierde ingericht als concertzaal, het overige is verdeeld in foyers, wandel gangen, kleedkamers en kantoren. Verstelbare acoustiek De concertzaal, die plaats biedt aan 2646 personen is gebouwd volgens de nieuwste principes, zodat men op elke plaats in de zaal uitstekend kan zien en horen. De nieuwste snufjes op acou- stjek gebied werden hier toegepast, zo als de 136 losse panelen, die aan het plafond hangen en die in alle richtingen verstelbaar zijn, waardoor men in staat ir. de acoustiek tot in perfectie te re gelen, terwijl van deze panelen boven dien gebruik kan worden gemaakt voor speciale verlichtingseffecten. Stoelen en tafels kunnen indien gewenst zeer snel worden verwijderd. Bovendien Want Erascben'i na minera)» ■mten lagen de onmtotheU ■ROwMmI en daarmee ook de oorzaak van uw lijden en pijn. Het klinkt haast onge lofelijk, maar duizenden Rheumatiek- lijders in binnen- en buitenland kunnen U enthousiast bevestigen, hoe wél ze zich bevinden met de kleine dosis Kruschen iedere dag. toonstellingen. Het „Metropolitan Opera .House" wordt een van de fraaiste en best geoutileerde operagebouwen in de wereld, biedt plaats aan ongeveer 3800 personen en kost niet minder dan ruim 140 miljoen gulden. Tenslotte komt er nog de „Juil- lard School", een enorm gebouw be stemd als school en opleiding van uit voerende kunstenaars in breedste vorm. Deze school wordt zo modern mogelijk ingericht en zal over alle snufjes be schikken dié nodig of dienstig kunnen zijn voor de diverse opleidingen. Tezamen met de parken en pleinen zal Lincoln Center een waarlijk uniek cul tureel centrum zijn in de wereld. Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een Een overzicht van het unieke Lincoln Center, zoals het over enige jaren voltooid zal zijn. Links vooraan New York State Theater; achteraan het „Damrosch Park"; daarnaast Metro politan Opera House; voorts het kleine gebouw, de bibliotheek annex museum en geheel rechts de JuiUiard School. Het in aanbouw zijnde Lincoln Center, beschikt men over een groot aantal rob een enorm complex van culturele ge bouwen, waaronder behalve het nu in gebruik genomen concertgebouw, een opera, twee theaters, de beroemde Juil- liard School voor muziek, een biblio theek en een museum voor de uitvoe rende kunst behoren, zal in 1965 ge heel klaar zijn en dan niet minder dan 600.000.000 (jawel, zeshonderd miljoen) gulden gekost hebben. Het verrijst in de bovenste helft van Manhattan, dicht bij het Coliseum, het indrukwekkende nieuwe tentoonstel lingsgebouw van New-York en ligt tus sen Broadway-Columbus Avenue en Amsterdam Avenue. Wij hebben het genoegen gehad de plannen en maquettes te mogen zien van dit gigangtische culturele centrum, dat uniek genoemd mag worden in de wereld, en we kunnen niet anders zeg gen, dan dat dit zeker voor New York, doch tevens voor de gehele Verenigde Staten de fraaiste en belangrijkste aan winst mag worden genoemd sinds de ontdekking van Amerika. De Philharmonic Hall. De plannen voor de bouw van Philhar monic Hal ontstonden toen er sprake was, dat Carnegie Hall zou worden af gebroken, waardoor het Newyorks- stoelen, speciaal bedoeld voor lichame lijk gehandicapte bezoekers. Een enorm podium maakt het moge lijk, dat hier de grootste orkesten kun nen optreden, terwijl achter dit podium een groot 98-pijps orgels is opgesteld, dat door een fraaie houten wand, die snel kan worden verwijderd, van het podium is gescheiden. Bovendien beschikt de Philharmonic Hall over een speciale televisie- en iadio-accomodatie, waardoor het mo gelijk is uitzendingen te verzorgen, zon der dat de uitvoerende musici en be zoekers afgeleid worden door deze tech nische apparatuur. De Philharmonic Hall is geschikt voor diverse soorten uitvoeringen, zoals con certen, recitals, kooruitvoeringen, or gelconcerten, ballet en operette, doch ook voor kerkdiensten, klank- en beeld- radiouitzendingen, kortom er is met alles rekening gehouden. De overige gebouwen van het centrum. Het blijft echter niet bij deze hall, want het project omvat veel meer. Het volgende gebouw, dat men hoopt klaar te krijgen, is het „Vivan Beaumont Theater". Dit zal het tehuis worden voor de Lincoln Repertory Campany, mm Een deel van de Philharmonic Halleoncertzaal. Links en rechts lopen drie boven elkaar geplaatste balcons in soepel vloeiende lijn naar beneden, waardoor men op elke plaats goed kan zien en horen. Let op de panelen aan het plafond voor acous tiek en beliehtingseffecten. Philharmonisch orkest en andere be langrijke orkesten en vele artiesten zon der een vast tehuis zouden komen. Men besloot toen tot de bouw van de Philharmonic Hall, opgenomen in het enorme Lincoln Center project, dat een schepping is van een groep Newyorkse burgers, die een cultureel centrum wilden stichten dat uniek is in de ge schiedenis. Alleen de bouw van deze Philharmonic Hall kostte reeds de lie ve som van ruim 60 miljoen gulden. Het gebouw is negen verdiepingen hoog en werd gebouwd met gebruikmaking van alle middelen die de moderne techniek biedt en inachtneming van alle eisen die aan een dergelijk gebouw mogen worden gesteld. De fundering van het gebouw is zo vervaardigd, dat die werkt onder leiding van Robert Whitehaed en de beroemde Elia Kazan. Dit kleinere theater biedt plaats aan ongeveer 1400 bezoekers en zal om streeks 32 miljoen gulden kosten. Dan komt er nog het „New York State Theater", kosten 73 miljoen en een ca paciteit van rond 2800 personen, dat speciaal bestemd is voor uitvoeringen door wereldberoemde balletten en ope rettegezelschappen. Voorts komt er een bibliotheek, tevens museum, waarin niet minder dan 500.000 grammofoonplaten en honderd duizenden boeken, enzovoort zullen worden ondergebracht, die alle betrek king hebben op muziek, dans etc., ter wijl een grote oppervlakte beschikbaar is voor museum en wisselende ten- COLLECTE „HET ZONNEHUIS". In de komende week heeft in Soest de jaarlijkse collecte plaats ten bate van „Het Zonnehuis", de vereniging die te huizen heeft in Beekbergen, Doorn en Schiedam voor de verpleging van lang durig zieken. OPENBARE NUTSBIBLIOTHEEK SOEST-ZUID. Nieuwe aanwinsten. Romans Bauer, Een mens is niet van steen. Dinesen, Wintervertellingen. Fabricius, Dromen is ook leven. Minco, Het bittere kruid. Nabokov, Bastaards. Van Praag, Lola en Lud- wig. Presburger, De muis stierf op zondag. Steinbeck, Goede Donder dag. Uris, Mila 18. West, De vrucht van de stilte. Wilma, Als het dode hout gaat zingen. Eberhart, Speak no evil. Faulkner, Introdes in the dust. Innes, Old Hall, new Hall. Boeken over allerlei anderwerpen Böll, Hier is Tibten. De Cervantes, De üoorluchte vatenspoelster. Houwens Post, Meesters der Braziliaanse ver telkunst. De Jong, De bezetting. Dl. I en II. Kievid, 'n Vaatje bus kruit. Van Kranendonk, Shakespeare er. zijn tijd. Mansfield, 34 Shert sto- ries. Ruland, De schoonste dagen aan de Rijn. Schaper, Macht und Frei- heit. Sternberg, De machten van morgen. Schrijversdebuten. Vloe mans, Erasmus. Werkman, 'n Grote stad op palen. KinderboekenAlcott, De kostschool van meneer Beer. Ingram, De jonge reizigers in Canada. Roggeveen, Hier is Jan-Jaap Smulders. Sprookjes van lang geleden. Tetz- ner, Levende bezems. De Vries, De werkelijkheid is anders. STANDEN VOETBALCOMPETITIE. Derde klasse Eerste klasse K.N.V.B. afd. Utrecht N.F.C. 4 7 A.P.W.C. 5 St. Martinus 4 6 K.D.S. 4 S.D.O. 4 6 P.V.C. 4 Rood Wit 4 5 F.A.K. 5 K.B.V. 4 4 's Graveland 5 Rapiditas 4 4 B.D.C. 3 Zebraa's 4 4 A'foortse Boys 3 Donar 4 3 R.K.B.V.V. 5 E.F.C. 4 3 Veense Boys 4 S.E.C. 4 3 Actif 5 A.W. 4 2 Bilthoven 4 Neerlandia 4 1 bracht. Het voorlopige programma ver meldt o.m. een feestelijke ontvangst, rondgang door het dorp, bezoek aan het natuurbad en 's avonds een geza menlijke demonstratie-uitvoering, be sloten met een bal. De volgende dag, zondag, wordt na kerkbezoek een wan deling gemaakt, waarna 's middags een bezoek gebracht wordt aan de hoofd stad, waar o.m. een rondvaart door de grachten wordt gemaakt. De organisa torische en financiële konsekwenties aan dit bezoek verbonden, hoopt men tot volledige oplossing te kunnen bren gen. Met klem wees de voorzitter op het belang van de medische sportkeuring. Slechts een gering aantal leden hebben zich hiervoor in het afgelopen jaar op gegeven. Evenals voor verschillende be roepen is het ook voor de beoefening van de sport een vanzelfsprekende zaak dat er een medische keuring aan voor af gaat. De ouders zijn in dit opzicht verantwoordelijk voor hun kinderen. En voor de betrokkenen, oud of jong, is het een geruststelling om te weten of zij het overigens gezonde turnen al of niet of slechts gedeeltelijk mogen be oefenen. In verband met de schaarste aan materiaal zal het kamp 1963 niet meer in Harderwijk worden gehouden. Voor de leden van 12 tot 16 jaar ver kiest men daarom het modern uitgerus te K.N.G.V.-Kamp te Beekbergen, voor de leden van 10 tot 12 jaar een kam peerboerderij of een jeugdherberg, eventueel aan zee. Het experiment met de jeugdraad is in 1962 gunstig verlopen. Vermeldens waard is in het bijzonder dat de voor zitter van de Jeugdraad, de heer J. C. Kossen, werd verkozen tot lid van de Landelijke Jeugdraad van het K.N.G.V. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Esmeijer, voorzitter. Hinderink, v. Keken en Pieren allen herkozen. In de bestaande vacature werd gekozen de heer P. W. v. d. Meiden. Er werden tal van commissies benoemd om het veel omvattende werk te helpen uit voeren. K.V.O.-PROGRAMMA. Het programma voor zaterdag luidt K.V.O. 1—D.S.V. 1, 4 uur. Altius 2K.V.O.-jun. 2, 4 uur. K.V.O.-asp. aDoorn a, 3.30 uur. K.V.O.-asp. bArena a, 4 uur. Een jubileum. Toen dr Zamenhof in 1887 zijn „Uni versele taal" in de openbaarheid bracht, was dat na vele jaren van geestdriftig werken. Zoals te verwachten was, noemend velen hem een fantast, en zijn ideaal „één taal voor alle volken (naast de moedertaal) een hersenschim. Gelukkig vond Zamenhofs levenswerk bij anderen warme instemming, en tot heden groeit het aantal der voorstan ders „waar ook ter wereld". De Nederlandse Esperantisten hielden in Haarlem een jubileumcongres mu ziek, zang, voordrachten. Concert door de Haerlemsche Musyekkamer.. Kerk diensten voor protestanten en katho lieken. Lezingen door mr F. Winkel, mr. S. Pragano, drs Makkink. De heer E. L. M. Wensing, directeur van de afde ling medische apparaten bij de N.V. Philips hield (in Esperanto) een gloed volle rede over Esperanto in handel en industrie. Het congres nam een motie aan, de regering te verzoeken, voor de akte-Esperanto de onderwijzers te belonen, zoals ook voor andere talen akten geschiedt. Zaterdagmiddag D.O.B. Hees V.V.Z. Laren Avance Karboys L. Vuursche Radiostad Vinkeveen Dokter D. J. R. Jellema, Paltzerweg 299, Den Dolder, tel. 03402-4555, neemt het a.s. weekeinde de artsendienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J. C. Lucas te Soesterberg en W. F. van den Helm te Huis ter Pleide. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Ha- gedoorn te Soesterberg. JAARVERGADERING A.G.A.V.S. A.G.A.V.S., dat met haar onderafde lingen in totaal 638 leden telt, is in onze plaats een belangrijke sportvereni ging, waarvan het turnpeil in het afge lopen jaar weer is toegenomen. Dat bleek op de jaarvergadering, welke maandagavond in café 't Centrum ge houden werd. Een van de hoogtepunten in het afgelopen jaar was wel de deel name aan de viering van het 100-jarig bestaan van de Soester Turn Verein in Duitsland. Het volgende jaar, op 11 en 12 mei 1963 zal een tegenbezoek aan A.G.A.V.S. in Soesterberg worden ge- V. WEEDESTR-J40 TEL4361 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 5 OKTOBER 1962. De tegenzin tegen een regeringsfunktie heeft oorzaken. Waarom tegenzin? Het machtsevenwicht tussen de volken is te zeer verbroken. Er zijn twee lan den in de wereld, de V.S. en de U.S.S.R., die op elk terrein de eerste viool spe len. Bij elke beslissing, die een kabinet of minister neemt, dient de vraag ge steld te worden hoe er in Washington of Moskou over gedacht wordt. Daarnaast speelt de internationale groepsvorming een eigen rol. Wij zijn opgenomen In Benelux-verband, de E.E.G. neemt besluiten die de regeer kracht van elke natie beïnvloedtde collectieve verdediging van het westen beperkt de militaire zeggenschap de volkerenorganisatie eist zeggenschap en geldop financieel-economisch terrein bestaan de wereldbank en het interna tionale monetaire fonds. Er bijlft voor ministers en volksver tegenwoordigers weinig anders over dan al de geboden en wensen van deze internationale organen in het nationa le orgaan in het nationale beleid in te passen. Naarmate een land kleiner is, zal het minder invloed uitoefenen op de besluiten binnen die organen. Belanghebbende groepen. Niet alleen internationaal verzwakken deze „bloedzuigers" de regeerkracht in een land. Ook nationaal bestaat er een conflict tussen democratisch regeren en besluitvaardigheid. Ook in het binnen land groepsvorming. De werknemers spelen hun spel via machige vakbonden. De werkgevers hebben hun eigen organisaties en ope reren daarnaast via concerns, trusts en andere vormen van economische samen werking. Hun afzonderlijk of gecoör dineerd optreden eist medezeggenschap, die de besluitvaardigheid van regering en volksvertegenwoordiging aantast. Wij zien dit bevestigd in de toene mende noodzaak van de regering om advies in te winnen van colleges als de Sociaaleconomische Raad of de Stichting van de Arbeid. Nadat met veel loven en bieden in deze colleges een nog dikwijls verdeeld „advies" is tot stand gekomen, rust op de Tweede Kamer en het ministerie de plicht om een keuze te doen uit tegengestelde mogelijkheden. Daarna barst de kritiek los. Er is meer inzicht. De verbetering van berichtgeving en voorlichting, die thans dank zij een mo derne pers, radio en televisie mogelijk zijn geworden, heeft tot gevolg gehad dat parlement en ministerie nog meer dan vroeger op de door hen genomen .besluiten worden doorgelicht. De kri tiek is vermeerderd, scherper geworden en wordt, omdat zij alleen uit een kring van specialisten komt, die het geheel niet kan overzien, dikwijls tot een suc ces. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 De uittocht van vele politieke kopstuk ken, die aanstaande is, heeft vele mon den en pennen in beroering gebracht. Het is eigenlijk zo, dat alle grote Neder landse politieke groeperingen er reke ning mee moeten houden dat hun poli tieke voormannen heen gaan. De P.v.d.A. heeft een nieuwe fractielei der, de K.V.P. is zoekende, de C.H.U. verliest dr. Tilanus, de A.R. mist een lijsttrekker voor de verkiezingen van 1963, de V.V.D. heeft een nieuwe ge kozen. Voegen wij hieraan toe dat de voorzitter van de Tweede Kamer ge durende het laatste jaar presideert en dat ook vele ministers hun ambtsperi ode niet meer wensen te prolongeren, dan is dat inderdaad geen verheffend beeld. Zon gaat voor ons onder. Ons koninkrijk staat voor een nieuw tijdperk. De kwestie Nieuw-Guinea heeft geleerd dat het oude definitief heeft afgedaan. Er moet een andere aan pak komen van de nationale zaak te midden der volkeren. Wie regeren wil, moet macht bezitten. Aan onze rege ring wordt steeds meer macht ontno men. Hierdoor wordt onze rol op het internationaal toneel een geheel andere. Geen wonder dus dat wij ook met an der spelersmateriaal moeten komen. Wij zijn geen groot land meer binnen welks grenzen de zon nooit meer on der gaat. In grote delen van onze vroe gere staat regeren nu anderen. In de overgebleven delen wordt het steeds moeilijker voor de regering om gezag uit te oefenen. Dat geeft conflicten, zo als wij ook in Frankrijk zien en elders. De figuur van De Gaulle is symptoma tisch voor onze tijd. Het politieke en economische leven is zeer dynamisch geworden. Dit eist een snelle aanpassing aan nationaal en in ternationaal veranderde situaties. De hieruit voortvloeiende verantwoorde lijkheid is in onze dagen dikwijls moei lijk te rijmen met de verantwoordings plicht van de democratie. Tenslotte is een moeilijkheid dat ook de taak van regeren meer en meer een specialisatie wordt. Er zijn zoveel kan ten aan de regeringsproblemen, dat hiervoor rijpheid, verantwoordelijk heidsgevoel, liefde voor het land, grote kennis en moed voor nodig zijn. Het is op allerlei terrein moeilijk mensen te vinden, die deze eigenschappen bezit ten. Zeldzame krachten met uitzonder lijke gaven moeten goed worden be taald. Ook hier materialisme. Er zijn nu voorstellen om de sala rissen van ministers te verhogen, maar voor het bezetten van hoge posten in het bedrijfsleven en de internationale oiganen wordt meer betaald. Het laat ste is in het bijzonder betreurenswaar dig want deze toestand is door de sa menwerkende regeringen zelf geschapen. In concreto betekent dit dat een post als volksvertegenwoordiger of minister wordt gezien als het betreden van een voorportaal van een hoge functie in een internationaal orgaan. Mogen wij soms verwachten dat de geest van ma terialisme, die in alle kringen hoogtij viert, aan excellenties en hoogedelacht- bare figuren voorbijgaat Wij mogen stellen dat ten aanzien van het bezetten der regerings- en ver tegenwoordigersfuncties een crisis ont staat. Fundamenteel is daarbij de vraag of onze democratische instellingen niet op een aantal punten moeten worden gerevideerd Of zal het niet meer zijn een kwestie van regeren maar van be heren Een beheerdersfunctie is een andere dan die van een regeerder. Zij kan de verantwoordelijkheid naar el ders verschuiven. Een regering moet leiding geven. Kan zij dat niet dan zul len mensen met verantwoordelijkheids gevoel er voor passen de vlag van hun verantwoordelijkheid te laten waaien over een lading, die van andere her komst is. Dat mogen vakbonds- en werkgeversleiders wel bedenken. Ook in het internationale vlak zijn dit vra gen van het hoogste belang.

Soester Courant | 1962 | | pagina 11