K^Dampo HUISMAN PASTOE ARTIFORT EEN PRACHT ENSEMBLE DE „ZWARTE ADELAAR" IS VRIJ! 'N GESCHENK g NUMMEREN. MEUBEL-SHOW DE STILLE TROM. De „Beatrix" wordt geen gelukbresigster. ELECTR0LUX STOFZUIGERS KWAK ROYAL-systeem Ga noorS P'JKER Onrustige Zenuwen? Mijnhardfs Zenuwtabletten EETKAMERS BANKSTELLEN WANDMEUBELEN li VREEMD OPTREDEN VAN U.N.O.-FUNCTIONARISSEN IN AFRIKA. Op de wereld-luchthaven van New-York, trollen wij de „Zwarte Adelaar". Hij zag er moe, oud en ziek uit, de thans 65- jarige Hubert Fauntleroy Julian en hij had haast ook. Haast om thuis te ko men. Thuis in Harlem, waar zijn vrouw - in grote spanning - op hem wachtte. Rustig en uiterlijk volkomen beheerst, stapte deze oud-keizerlijke minister van luchtvaart in Abessinië uit het zo juist aangekomen lijnvliegtuig, afkomstig uit Leopolsville/Kongo. Hubert Fauntleroy Julian, oud-minister en oud-kolonel-vlieger van de keizerlijke luchtmacht in Abessinië, was overver moeid en kwam naar Amerika om wat op verhaal te komen. Daarna zou de wereld meer van hem horen, zo vertelde hij ons. Wie is de „Zwarte Adelaar" Hubert Fauntleroy Julian werd in West- Indië, op Trinidad, geboren. Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog toog de twintigjarige Hubert naar Ca nada, waar hij als vrijwilliger in dienst trad bij de Britse strijdkrachten. Na af loop van de oorlog, het zal in 1920 zijn geweest, vestigde hij zich in New-York, in Harlem, waar hij toen werkzaam was als auto-monteur. Op een particulier vliegveld, even buiten de stad gelegen, vervulde hij in die tijd een nevenfunctie, ook leerde hij daar vliegen en para chute springen. WAARMEDE U WAARDERING OOGST, vindt U in onze zaak in een enorme verscheidenheid. Wat U ook zoekt 'N KWALITEITSHORLOGE - EEN MOOIE RING OF COLLIER - EEN PRACHTIG TAFELBESTEK - EEN GESCHENK VOOR EEN KIND TEL.2382 50E5TERBERG5E5TR.26 Leger en politie van dit deel van de voormalige Belgische Kongo bleken in eens zeer goed bewapend en uitgerust te zijn en in Katanga heersten rust en orde. Julian bewoonde in die tijd en kele vertrekken van de villa, die werd bewoond door de minister-president van dat gebied en deze toestand duurde tot einde april 1962. Toen bezetten de troe pen der Verenigde Naties Katanga en een groot aantal Katangezen werd door Uno-soldaten gearresteerd. Onder de ge ïnterneerden bevond zich de oud-keizer- lijke minister van Abessinië. julian, Amerikaans staasburger, schreef een uitvoerig verzoekschrift aan de in Katanga aanwezige U.N.O.-commissaris Dayal (India), die overigens bekend stond om zijn pro-communistische ge voelens. De commissaris reageerde niet jp dit verzoekschrift en het zou nog tot midden augustus d.a.v. duren, vooraleer het geschrift zou worden beantwoord. De gunstige beslissing werd pas geno- nen door de opvolger van Dayal, Gar- iiner uit Ghana. „Hoe werd dit besluit gemotiveerd vroegen wij nog snel. In de zomermaanden van 1923 bestond Hubert Fauntleroy Julian het, om - als een soort duivel verkleed, compleet met bokkepoten en horens en spelend op 'n muziekinstrument - door middel van 'n parachute, uit een op vrij grote hoogte vliegend sportvliegtuig te springen, juist boven de negerwijk, boven Harlem. Van toen af aan werd hij het idiool van de kleurlingen. Abessijns avontuur. Zo naderde het jaar 1930, het kronings jaar van Haile Selassie van Abessinië. „Ik ontving een uitnodiging tot het bij wonen van de kroningsfeesten in Ad dis Abeba", zo vertelde H. F. Julian grijn zend. „Deze uitnodiging was door de negus persoonlijk geschreven en ondertekend. Bij mijn aankomst in Abessinië werd ik door de keizer in audiëntie ontvan gen en kort daarop - nadat de kroning van de .koning der koningen" een feit was geworden - benoemd tot minister van luchtvaart, tot kolonel van de strijd krachten aldaar en tevens tot eerste piloot van het keizerlijk vliegtuig. Nog geen jaar later verloor de minister kolonel-vlieger op één dag al zijn funk- ties, want ten gevolge van een mislukte vliegtocht, welke wel zeer onfortuinlijk verliep, werd het door mij bestuurde keizerlijke vliegtuig tijdens een landing totaal vernield. De negus verloor hierbij dus zijn machine en ik m'n mooie po sitie". In 1935, tijdens de oorlogshandelingen tussen Italië en Abessinië, bood Julian de keizer zijn diensten als oorlogsvlie ger aan, doch Haile Selassie meende toen van deze aanbieding geen gebruik te kunnen maken. Uitdaging aan Göring. Bij het uitbreken van wereldoorlog num mer twee nam Julian dienst bij de Uni ted States Airforce en verkreeg bij het Amerikaanse luchtwapen de rang van adjudant-onderofficier-vlieger. Julian was toen vijf en veertig jaar oud. Hij daag de - wijlen - „rijksmaarschalk" Hermann Göring telegrafisch uit tot een lucht duel, doch de opperbevelhebber der Duitse luchtmacht liet het telegram van Julian voor wat het was. Na zijn demobilisatie in 1946, vestigde Julian zich weer in Harlem, waar hij eigenaar was van een goedlopend café restaurant. Daarnaast deed onze Hubert nog andere, eveneens goed florerende zaken. Hij „deed" in vuurwapenen en soortgelijke oorlogstuig en zijn wapen handel staat nog steeds bij de New- Yorkse kamer van koophandel ingeschre ven onder de naam „Black Eagle Asso- ciation". Julian was niet alleen een ge wiekste zakenman op dit gebied, hij was niet bang, iet bevreesd ook. De Amerikaanse geheime dienst (de C.I.A.) en ook de F.B.I. (de staats- recïierche), hebben nimmer begrepen hoe het mogelijk was, dat de oud-kei zerlijk minister en piloot grote hoeveel heden wapentuig, waaronder geweren, karabijnen, machinegeweren en pistolen, afkomstig uit het communistisch Polen, verkocht en afleverde aan het anti communistische Guatemala. Leverancier voor Katanga In oktober 1961 dook Hubert Fauntleroy Julian plotseling op in Katanga en ook daar deed hij zaken, doch welke overeen komsten hij sloot en of wat hij daar verkocht of leverde, vertelde hij niet en werd tot op heden niet wereldkundig. .Deze invrijheidstelling was gebaseerd jp de navolgende feiten 1) ik was 'n Amerikaans staatsburger en 2) mij kon ;een strafbaar feit ten laste worden ge- egd". ,Wat was dan de reden van uw arres- atie .Ten opzichte van mijn arrestatie werd log het volgende gezegd Zijn arres- atie in april 1962, uitgevoerd door sol daten van de U.N.O., was een gevolg van het feit, dat hij „de zaak der kleur ingen zou hebben verraden", doordat hij aan de zijde stond van een ten opzichte van de blanken, vriendschappelijk gezin de anti-communistische Katangese re gering". Een wel zeer vreemde beweegreden voor een vrijheidsberoving overigens, doch in Kongo blijkt alles mogelijk te zijn. De bromfietser moet, zodra de ver plichte verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid van kracht wordt, een kentekenplaat op zijn voertuig beves tigen, zodat iedereen kan zien dat voor dit voertuig een verzekering is afge sloten. Voor zover wij hebben begrepen, zal elke maatschappij die dit soort verze keringen afsluit, een eigen lettercom binatie op het bord zetten en er een nummer (van de polis bijvoegen. Het is te hopen, dat er dan geen onoverzich telijke of onuitsprekelijke combinaties uit voortkomen, want dan zou het op nemen van een nummer van doorrij dende schuldigen aan een ongeval wel zeer bezwaarlijk worden. Duidelijke let ters en korte nummers zijn zeer gewenst en de minimum grootte mag niet ge ringer zijn dan die van het auto-ken teken. Er is een tendens geweest na de oorlog om de nummering op te heffen en de agenten hebben daar o.a. hun nieuwe persoonlijkheid aan te danken, maar voor het legioen der naamloze snel- brommers is duidelijke nummering en snelle opsporing bij schuld de enige uitkomst om het groeiend aantal slacht offers t.z.t. schadeloos te stellen. Spiegelstr. 38, Bussum, tel. 15614 Groest 110, Hilversum, teL 14001 Op Nieuw-Guinea is de Nederlandse vlag in stilte gestreken. De laatste dag van ons bewind gleed de driekleur op de normale tijd langs de witte mast omlaag en de volgende ochtend ging langs die zelfde stok de blauwe vaan met de wereldbol der Verenigde Na ties in top. Het is .waarschijnlijk de eerste ver standige daad van de Nederlandse poli tieke machinaties geweest, dat er te Hollandia geen gala-vertoning van is gemaakt als op 27 december 1949 te Batavia. Na al wat is voorgevallen, is een vertrek met stille trom en zonder v^gvertoon voor de heren politici het enige alternatief. Een geheel andere zaak is, dat onze mi litairen nog recht hebben op een eer volle aftocht. Zij kunnen zich insche pen met vliegende vaandels en slaande trom, want zij verdedigden het eiland met dapperheid en met militair succes. Helaas is er nog geen enkele autoriteit op het idee gekomen, onze jongens de ze passende militaire eer bij de in scheping te bewijzen. BROMFIETSER GEWOND. De heer P. W. den D. van de Pelikaan- weg, reed in zijn bestelauto op de Schrikslaan. Op de hoek van de Vinkenweg moest de bromfietser W. C. v. S., die uit deze weg kwam de bestelauto voorrang ver lenen, maar dit deed hij niet en een botsing was het gevolg. De heer van S. kreeg een hoofdwonde en werd door dokter Stroband behandeld. Deze con stateerde dat hij een hersenschudding opgelopen had en dat een sleutelbeen gebroken was. Het slachtoffer is naar de Lichtenberg gebracht. POLITIE GEEN KAMPIOEN. De combinatie van Soester en Zeister voetballende politiemannen is geen kam pioen van het district geworden, want de beslissingswedstrijd tegen Schiedam, welke in Gouda gespeeld is. werd in de verlenging verloren nadat Soest-Zeist met 2-0 voorgestaan had. Putman en Baams ontbraken in het team van de combinatie. Ten Hove stond op de spilplaats. Al spoedig na de aftrap bleek dat Soest-Zeist sterker was. Na tien minuten scoorde rechts binnen Schuurman uit een voorzet van middenvoor v. d. Mast. Weer was het Schuurman die na 20 minuten profi teerde van een voorzet, die ditmaal van Van Tongeren kwam (2-0). Direct daarna kreeg v. d. Mast een prachtige scoringskans, maar hij miste. Vijf minuten voor de rust onderschep te Ten Hove een bal en niemand weet waarom de scheidsrechter een straf schop gaf, maar hij deed het en links binnen Polet bracht de stand op 2-1. Dat de combinatiespeler Van Zutfen ge haakt werd door Fransen van Schie dam werd door de scheiderechter niet opgemerkt. Van Zutfen raakte hierdoor de bal kwijt de Brouwer kon keeper Koster gemakkelijk passeren (2-2). In de verlenging werd een tweede straf schop toegekend omdat doelman Koster de rechtsbuiten van Schiedam ten val bracht. Dat betekende de nederlaag voor Soest-Zeist. Schiedam komt nu uit in de wedstrijden om het landskam pioenschap van de politie en kan zich kampioen van het district west noemen. OPENBARE NUTSBIBLIOTHEEK TE SOESTDIJK. Nieuwe aanwinsten. RomansBrakman, Die ene mens. Ekert-Rotholz, De familie Bonnard. - Van Goeree, Mensen en otters. Mar tin, Herfsttij. Visser-Roosendaal, De wachter. Cather, Death comes for the archbishop. Dinesen, Sha- dows on the grass. Galsworthy, The ■white monkey. Isherwood, Down there om a visit. Tucholsky, Schloss Gripsholm. Boeken over allerlei onderwerpen Al- tenberg, Das Glück der verlorenen Stunden. Constandse, Dynastie van staal. Den Vaderland getrouwe een boek over oorleg en verzet. Fraser- Brunner, Alles over Uw aquarium. Van Eysselsteyn, De geschiedenis van de zeep. Guardini, Vrijheid en ver antwoordelijkheid. Jesse, Parijs. Lenz, 't Gaat Spaans toe. Lichtveld, Leef duizend levens. Lindsay, The climate of Lunacy. Mazure, 'n Portie fritten. Modigliani, Modigliani sans légende. Mulder, Een ruiker came- Over het algemeen zijn mantelpakjes geliefde kle dingstukken, die graag ge dragen worden. Dat is heel goed te begrijpen, want deze pakjes hebben door de combinatie rok met jasje altijd iets ge kleeds en iedere vrouw weet, dat ze er in zo'n ensemble keurig uitziet. Bovendien hebben deze pakjes nog een voordeel, namelijk dat de rok ook zonder jasje gedragen kan worden, wanneer we op deze rok een aaTdige blouse of jumpertje dra gen. Natuurlijk zijn er ook in mantelpakjes vele varia ties mogelijk. We kunnen eenvoudige aanbiedingen kopen voor een even een voudige prijs, maar er zijn ook prachtige en kostbare pakjes in de modemaga zijnen. Een werkelijk schitterend pakje is op onze illustratie te zien. Het is vervaar digd uit ruige wollen tweedstof van een prach tige kwaliteit met als des sin kleine licht en don ker beige blokjes. Het bestaat uit drie delen en wel een rechte rok en een kort getailleerd jasje met grote kraag. Het jasje is voorzien van schijnzakjes, twee op heuphoogte en twee op borsthoogte. Op zichzelf is dat al een fraaie combinatie. Dit en semble heeft echter nog een derde deel en wel een jasje van dezelfde prachtige wollen tweed maar nu halflang, niet getail leerd en geheel gevoerd met vosbont, dat ook over de kraag loopt, terwijl de mouwen met een randje van dit bont zijn afgezet. Zo'n prachtig har monieus ensemble is een ideale dracht bij koud, zonnig weer Zo'n jasje geheel gevoerd met vosbont zit uiteraard heerlijk warm en dan nog die prachtige wollen tweedstof. Waarlijk een schitterend geheel lia's. Packard, Het menselijke in het dier. Plumb, De glorie van de Re naissance. Pool, 'n Engelse sleutel. Postma, Prins Frederik der Neder landen. Rosseels, Het woord te voe ren past den man. Robinson en Morton, Calderwood. Wegwijzer in de economie. Strijbos, Vogelleven langs de kust. Van kerken tot kerk. - Hervormd-Gereformeerd gesprek. Zürcher, Het boeddhisme. Jeugdboeken Alcott, De wereld in. Diekman, Als je het nog niet wist. Diekmann, En de groeten van Elio. Koningin Fabiola, Twaalf wonderlijke sprookjes. Hooftman, Alles over straalverkeersvliegtuigen. Iremonger, De jonge reizigers in de Zuidzee-eilan- den. De Jong, Begin maar opnieuw. Lannoy-Kubin, Hoi, poortenaar. Laurey, In het land van Sim Salabim. Raymond, De jonge reizigers in Is raël. De Roos, De schippers van de „Kameleon". Rutgers van der Loef- Basenau, De kinderkaravaan. De Vries, De jeugd vliegt uit. Dl. I. „Wij schakelen om op Maurits". Aan de horizon van het Limburgse Herkenbosch staan twee hoge lifttorens op het Klifsbergplateau, twee trotse mijnschachten der staatsmijn Beatrix, die niet zal worden voltooid. In 't ver trouwen der Middenlimburgse mijn werkers, gezagsdragers, middenstanders en dorpelingen is op 6 augustus van dit jaar een diepe bres geslagen. Twee jaar reeds hing de stopzetting der mijn-exploitatie dreigend boven de Roerstreek, maar toen mijningenieurs de definitieve stopzetting in de Beatrix- cantine bekend maakten aan de mid dag- en nachtdienst, toen was het toch alsof een kille reuzenhand de „strot" van de Beatrix-in-aanbouw dichtkneep en elke toeluisterende mijnwerker die hand om zijn eigen keel voelde. Meinweg wordt geen mijnweg. Bii een wegkruising aan het begin v. d. „Meinweg" op precies zes kilometer af stand van de mijn, haalden daags erna teleurgestelde mijnwerkers een forse streep door de fiere naamsaanduiding „Staatsmijn Beatrix" op een groot bord langs de kant van de weg. Zij krasten er de veelzeggende woorden voor in de Plaats „Sendeschulls. Wir schalten urn nach Maurits". Een voetbalveld ligt langs deze magni fieke zes-meter brede Meinweg, die zich kronkelend een weg heeft gebaand door de machtige bossen naar de top van de hoge Klifsberg, waar de twee schacten indrukwekkend afsteken te gen de azuurblauwe lucht boven de Nederlands-Duitse grens. Daar ligt al jaren een zwembad, een „elfmeertje", en sinds kort een tennis baan. Er stroomt een beekje, waarir en waaraan het middels een waarschu wingsbord heus verboden is auto's tc wassen, er groeien braambessen aar duizenden struiken naast de bosrander en lang de goederenspoorweg Roer- mond-Gladbach. Op de overgang var deze internationale spoorverbindinf haalde Staatsbosbeheer voor de oor log een van hun beambtes met zijn mo torrijwiel levenloos van de rails en zer jaar geleden vond een kolengrave hier de dood, toen een trein de flanker van een mijnwerkersbus openscheurde. Verboden toegang In de vele brandgangen der bossen staar in de zomer auto's van dagjestoeristen die met duizenden „hun" Beatrix kwa men bekijken en die allemaal nog éér keer terugkomen. Niemand mag echte binnen op het bedrijf, géén toerist er géén mijnwerker van een anderi Staatsmijn of particuliere mijn uit het diepere zuiden, al zwaaien deze kom pels nog zo hevig met hun mijnpas. Er is een speciaal aangevraagde ver gunning nodig om buiten de werkers cp dit bedrijf de grote ijzeren poort te mogen binnengaan. Tegenover de Beatrix ligt op een paar honderd meter afstand de traditionele steenberg, ontstaan bij 't uitdiepen der schachten, sinds 9 jaar geleden voor het eerste de zwarte koollaag werd door boord op 525 meter diepte. 1,20 meter puur steenkool kwam op die gedenk waardige 18de novemberdag uit een kernbuis naar boven, als voorbode van de 100 miljoen ton, die niet zullen wor den gedolven. Tegenover de Beatrix ligt ook de wijde verte, ook akkers tot aan de dichtbij- zijnde grens, waar niemand de juiste scheiding weet te trekken en er ligt ook een jagershuis, van waaruit de wilde zwijnen worden beschoten. Onlangs nog verden drie everzwijnen neergelegd, waarvan een kolos van 120 kilo. Er le ven een paar honderd zwijnen in deze beboste omgeving, een ris kleine slan gen, wat fazanten en enkele tientallen reeën. Deze laatste worden evenwel naarstig opgeruimd door vaderlandse er vooral Duitse stropers, omdat een Soesterbergsestraat 51C - TeL 2379 eventuele bestraffing in ons land aan merkelijk minder is dan bij onze oos terburen. Geen kolen, geen kerstboom. De Roer slingert zich door het land schap in de omliggende dorpen, tot de stad Roermond toe. De kapelletjes en kruisen staan vroom langs de weg, een torenklok bamt donkere slagen. Het is rustig in een omgeving, waar de on rust is binnengevallen. Fn ginds, op enkele luttele kilometers alstand, daar wordt het rustig. Daar had in 1963 de eerste miljoen ton steen kool gedolven moeten worden. Maar in olaats daarvan worden er de voorbe reidingen getroffen voor overplaatsin gen van de 130 personeelsleden naar an dere mijnen in de provincie. Daar had straks het hart van de Limburgse mijn werkers moeten kloppen, maar het is '.eer de vraag, of er in december nog wel iemand is om in de schacht I of schacht II een kerstboom te plaatsen. De eerste liefhebbers van buiten, om lebouwen en woonketen op het omras- erde terrein te kopen, hebben zich al 'emeld. De mooie huizen der mijnbe- imbtes aan de rand van Herkenbosch rijn straks gedeeltelijk te huur of te koop. Ze liggen er heerlijk naast Daelenbroekweg en in de bossen som- nige huisvrouwen hebben voor hun drooglijnen van de wekelijkse was geen waspalen nodig achter het huis span- ren zij de plasticlijnen gewoon van de sne denneboom naar de andere. De Meinweg zal geen Mijnweg worden Neerlands vijfde staatsmijn Beatrix-in- lanbouw zal niet worden voltooid. Het c de harde waarheid voor de Roer- treekbewoners, die in hun hart nu al- 'cen nog maar hopen op een lan delijke erkenning van hun problemen sn moeilijkheden. Maar wat de regering tok voor goeds voor de Roerstreek zal laan doen, de Beatrix heeft voor deze sl reek niet mogen zijn wat de betekenis Ier naam liet verwachteneen „Ge- Jukbrengster".

Soester Courant | 1962 | | pagina 12