TOENEMENDE MISDADIGHEID. Be kop van Jut. 10 VOOR SCHIRRA. Tweede dinsdag in oktober: Kinderzegeldag. HET OOG GERICHT OP EEN BEZOEKER. Officiële mededelingen. VRIJDAG 5 OKTOBER 1962. 41e JAARGANG no. 78. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het aantal misdrijven neemt hand over hand toe. Bijna dagelijks kunnen we lezen van aanrandingen, moorden, ver duisteringen, om van gewone inbra ken maar niet eens meer te spreken. Grote oplichterijen en andere vermo gensdelicten zijn al steeds weerkerende verschijnselen geworden, van moorden uit ruzies ontstaan nemen we al nau welijks meer kennis, bij aanrandingen zijn we reeds geneigd ons af te vragen hoeveel schuld er bij het vrouwelijke slachtoffer ligt. De rubriek misdaden is zo dagelijkse kost geworden, dat slechts zeer uitzon derlijke nog opvallen en onderwerp van gesprek kunnen vormen. We kunnen ook niet meer zeggen, dat men de be drijvers van misdaden alleen in de on derwereld moet zoeken of bij geeste lijk onvolwaardigen, ze komen ook voort uit de z.g. betere milieus. We herinneren b.v. aan de Baarnse moord zaak en aan de verschillende boek houders, bankemployé's en penning meesters, die gelden verduisterden na dat ze jarenlang een vertrouwenspositie hadden bekleed. Zelfs hoge gemeen teambtenaren schijnen er weinig be zwaren in te zien om het rijk op te lichten. Dat leren we in Nijmegen. Ieder weldenkend mens moet zich toch wel eens gaan afvragen wat kan de oorzaak zijn van deze vloedgolf van wandaden en kunnen andere maatrege len hieraan paal en perk stellen Voor de oorzaak kunnen we moeilijk algemene punten aanwijzen, al moeten we uit het verschijnsel wel conclude ren, dat er kennelijk sprake is van een verminderd norm- en fatsoensbesef en van minder verantwoordelijkheidsge voel. Is dit nog een gevolg van de oorlog of een nevenverschijnsel van de z.g. welvaartsstaat waarin wij leven Het kan zijn, dat de oorlogsjaren ertoe heb ben bijgedragen om minder gewetens vol zich te gedragen. Een oorlog ver laagt het normbesef en misschien is dit des te meer het geval nu er, ook na dien, onder de dekmantel van politieke bedrijvigheid, de ergste misdaden zijn en worden begaan, die in vele gevallen tot geen bestraffing leiden, ja zelfs in sympathiserende kringen vergoeilijking vinden. Kan het ook voortkomen uit de ge makkelijker levenswijze, die de wel vaartsstaat ons biedt, waardoor het menselijk geweten zich minder sterk laat gelden en men gemakkelijker on eerlijkheden begaat om aan nog meer verlangens te kunnen voldoen Ook dat is indenkbaar. De welvaart leidt ook tot groter jaloezie. Afgezien van dit alles zijn er ieders persoonlijke fa cetten van diegenen die tot misdaden komen, zowel van psychische als van materiële aard, van persoonlijke in vloeden en van omstandigheden. De oorzaken zullen in vele gevallen niet gemakkelijk te onderkennen en nog minder te ondervangen zijn. Velen neigen tot de overtuiging, dat de vermeerderde misdadigheid vooral ook een gevolg is van de te lichte straf maat die wordt toegepast. Enkele ja ren gevangenis voor een flinke vermo gensdelict acht men niet afschrikwek kend genoeg om menig ander tot vol doende waarschuwing te strekken. De wijze waarop het „verminderd toerekeningsvatbaar" wordt toegepast, acht men zeker geen remedie tegen de Wie zaterdags nog werkt Heeft het al lang gemerkt 't Is parelen voor de zwijnen Want waar hij gaat of staat, Hij jaagt van vroeg tot laat De kat in de gordijnen. De post brengt aan meneer Geen postpakketjes meer Zoals in vroeger dagen, Dus geeft meneer uit bed De P.T.T. zijn vet Door jammeren en klagen. Wanneer het ochtendblad Te laat valt op de mat Bij Jannen en bij Pieten, Dan krijgen zij een krop, Zij stuiven vurig op En ziin niet te genieten. De melk- of groenteboer, Het huis in rep en roer, Moet zaterdags wat horen Een half uur over tijd, Mevrouw reeds wit van nijd, Geeft hem de wind van voren. Al doet het gros geen steek De laatste dag der week, De werker mag niet falen Hij is als kop van Jut Goed om met grof geschut Eens fijn zijn gram te halen. misdadigheid. Dat is echter een moei lijke kwestie. Er zijn ongetwijfeld ge vallen waarin het psychiatrisch rapport er toe heeft bijgedragen, dat de de linquent, na het uitzitten, zijn straf als een waarschuwing heeft opgevat en hij niet in dezelfde omstandigheden is ver vallen als voordien. Anderzijds houdt de strafmaat, waarbij ernstig rekening werd gehouden met de psychologische omstandigheden, natuurlijk niet vol doende waarschuwing in voor anderen, die dan kunnen menen, dat „het" hen ook hoogstens 'n paar jaar kan kosten. We mogen daarbij zelfs niet vergeten, dat 't begrip gevangenisstraf ook reeds veel van zijn angstwekkendheid heeft verloren sinds dit zoveel menselijker wordt toegepast. In ieder geval schijnt de angst voor „het recht" verminderd te zijn. We zien dat o.m. aan de onverantwoordelijk heid waarmee nog in het wegverkeer wordt opgetreden. En in de onderwereld is dit begrip al lang gedevalueerd. Daar speelt men al eigen rechter, wetend dat de echte rechter er nooit het ware van zal horen. Dit alles legt op regering en justitie een zware taak. De leek kan nauwelijks beoordelen welke maatregelen tot een remedie zouden kunnen leiden. Dat er strenge maatregelen nodig zijn, wordt echter zeker gewenst geacht. De laatste racewagen wordt de grote tentoonstellingshal binnengereden. De beroemde Parijse auto-expositie te Versailles is klaar om geopend te worden. Uit alle windstreken komen de nieuwsgierigen en belang stellenden naar dit snelle wcreldprodukt kijken. De succesvolle tocht van Walter Schir- ra zes maal om de aarde krijgt heel wat minder ophef dan vrdegere ruimte- vluchten van Amerikanen of Russen. Het opzienbarende is eraf het nieuws begint gewoon te worden. Verheugend is ook dat er weinig behoefte schijnt te bestaan nog nadruk te leggen op de Amerikaanse achterstand Sehirra vloog tien procent van Nikolajews 64 omwentelingen. De ruimtevaartpresta ties van de V.S. in de laatste tijd heb ben de vertrouwenswekkende indruk gemaakt dat ze doelbewust een pro gramma afwikkelen en met succes, waarbij een omwentelingetje meer of minder niet zoveel gewicht in de schaal werpt, Het feit wordt gedemonstreerd de voorsprong der Russen kan ingelo pen worden en het gebeurt. BIOSCOOP IN NOOD. Het voorstel van het college van B. en W. de vermakelijkheidsbelasting voor het City-theater te verlagen is een bijzonder verstandig voorstel en als de raad besluit dit te doen dan zal dat een zeer verstandig besluit zijn, want onze bioscoop verkeert in een precaire financiële situatie. En niet alleen onze bioscoop, hetgeen blijkt uit het feit dat men in enige plaatsen, waaronder Bode graven, Brielle en Sas van Gent volle dige ontheffing van het betalen van vermakelijkheidsbelasting gegeven heeft. En heus niet uit filantropische over wegingen. De exploitant van het City-theater be taalt thans 15 °/o voor niet-culturele films, 10 o/o voor culturele films en geen belasting voor Nederlandse films, documentaire en kinderfilms. Van de laatste kategorie wordt betrekkelijk weinig gedraaid. Culturele films krij gen dit predikaat van de keuringscom missie, wanneer het om de verfilming van een boek, een historisch gegeven of bepaalde oorlogsfilms gaat, maar dit is geen wet van Meden en Perzen. Burgemeester en Wethouders hebben voorgesteld de 10 °/o van de culturele films te laten vervallen en de belasting op niet-culturele films van 15 °/o op 10 °/o te brengen. In 1956 had Soest 26.000 inwoners. Er werden toen 62.000 bioscoopbezoeken afgelegd. In 1961 had Soest 29.000 in woners en slecht 40.000 mensen be zochten hef City-theater. De grote ste den trekken mensen weg en de televisie houdt ze thuis. Zelfs belangrijke films als Ben Hur, De Kanonnen van Nava- rone en Spartacus trekken niet het be- Ook dat is een dag met een miljoenen nota. Maar 't is een vreemde nota. De uitgaven en de behoeften staan wèl vast, maar over de inkomsten valt nog mets te zeggen. Daarover wordt pas op die dinsdag, 9 oktober, beslist. Door U. De opbrengst van de vorige actie - 2.900.000,gulden - is helemaal ver deeld en de kinderzegelkas is leeg. Maar de honderden kindertehuizen re kenen toch weer op een bijdrage, waar door ze wat meer kleur kunnen brengen in het vaak zo grauwe leven van „hun" kinderen. En dan zijn er de grote plannen. Daarvoor zijn nog vele miljoenen gul dens nodig. Uit de kinderzegelkas gin gen ook dit jaar flinke geldinjecties (van honderdduizend gulden en méér) naar de meest bedreigde punten van kinderbeschermingsland. En die injec ties deden wonderen. Maag nog steeds zijn er in Nederland kinderen die niet op tijd of niet op de juiste manier geholpen kunnen wor den. Daar kan wat aan gedaan worden. Door U. Hoe U dat kunt doen Door veel kinderzegels en prentbrief kaarten te bestellen op kinderzegeldag, dinsdag 9 oktober. U kunt er vast op rekenen ook bij U slaat er dan een hijgende jongen of een wat verlegen meisje op de stoep. Ze bellen bij U aan - dat mag op kin derzegeldag. Als U opendoet kunnen ze misschien niet zo goed uit hun woorden komen. Het is „voor het kind", dat weten ze wel en ze willen graag iets voor die „andere" kinderen doen. Daar om laten ze U een enveloppe, met plaat jes aan de achterkant, zien en stoppen ze U gedienstig een balpunt of potlood in de hand. U mag zélf Uw bestelling invullen, maar zij willen U ook graag daarbij helpen. Ligt Uw bestelling een maal vast, dan geven ze U een zegeltje „om ou Uw deur te plakken". Dat zegeltje hèlpt meestal, want het betekent: „hier is al besteld, niet weer aanbellen". 't Helpt niet altijd, maar neemt U het de kinderen niet al te kwalijk. Ze doen geweldig hun best, ze kunnen met al hun geloop zelf niets „verdie nen" en zijn toch wel eens tè ijverig. Ook deze keer kunt U zakjes kinder zegels van twee gulden bestellen. Daar zitten 4 zegels van 4 4 ct en 8 ze gels van 12 9 ct in. U krijgt dus voor 1,12 postzegels en doet daar 88 ct „voor het kind" bij. De mapjes prentbriefkaarten kosten ook nu weer een gulden. En denkt U erom 't gaat nu alléén om bestellen. U be taalt pas wanneer de kinderen U - kort na 12 november - het bestelde komen brengen. Bestel zoveel U kunt. Die tweede-dinsdag-in-oktober wordt dan een feestdag „voor het kind aan Uw deur" en dat „andere kind". Door U. zoek dat verwacht mag worden, dus met deze hele goede maar ook hele dure films is het ook al geen vetpot voor het City-theater. Het zou natuurlijk prettig zijn een belangrijke film heel snel te brengen, zoals dat bijvoorbeeld met The River Kwai gebeurd is, maar dan zijn ze nog veel duurder. De televisie wordt gesubsidieerd en de bioscopen moeten belasting betalen, hoewel de televisie mensen wegtrekken. Dat geldt ook plaatselijk voor enige verenigingen. Het zou dan ook niet af te keuren zijn als Soest het voorbeeld van Bodegraven, Brielle en Sas van Gent zou volgen. In vele plaatsen zal dit ongetwijfeld gebeuren, want niemand is ermee ge baat als bioscoop-exploitanten het voor beeld van collega's uit Delft en Den Helder volgen en hun zaken sluiten om dat het niet meer lonend is te draaien Soest zonder bioscoop zou toch wel een hele rare vertoning zijn. AUTOTOCHT BEJAARDEN. Tachtig bejaarden van de sociëteit van 't Charatatief Centrum in Soestdijk heb ben woensdag een tocht gemaakt met een bus en tien personenauto's. Soester- berg, Driebergen, Doorn, Bilthoven en tenslotte Lage Vuursche, waar panne- kceken en koffie aangeboden werden Het was een bijzonder prettige middag met goed weer die voor de bejaarden een leuke herinnering zal blijven. PADDESTOELENTENTOONSTELLING. Omdat er thans voldoende paddestoe len te vinden zijn zal er op maandag 8 oktober van 7 tot 9 uur 's avonds in de openbare school aan de Beetzlaan een tentoonstelling van paddestoelen gehou den worden. De kinderen kunnen zater dagmiddag en zondag paddestoelen zoe ken. Het is de bedoeling dat ze met de paddestoelen - eventueel met bloemen, bladeren, boomstronken, kabouters of huisjes als versiering - een leuk stukje maken. Een jury zal de ingezonden stukjes beoordelen en prijzen toeken nen. Ook kunnen herfstboeketten van ge kweekte of in het wild groeiende bloe men ingezonden worden. Deze worden eveneens door een jury beoordeeld. De stukjes moeten maandagmiddag op school ingeleverd worden. RIT VAN A.M.A.C. EN A.C.S. De Amersfoortse Motor- en Automo bielclub en de Automobielclub Soest hebben samen een rit georganiseerd. Er werd gestart in Amersfoort bij het Dierenpark en de finish was in Soest bij hotel de Soester Duinen. Het parcours was uitgezet door de he ren Teunissen en Ouwens van A.M.A.C en gecontroleerd door de heren Smit en v. d. Broek van A.C.S. en B. Jansen van De Keistad. Zesentwintig automobilisten reden de 28,3 km van het parcours en de uit slag was 1. W. Eggenkamp (A.M.A.C.) 116 strafpunten. 2. P. Donselaar (A.M.A.C.) 119. 3. S. de Liever (A.M.A.C.) 159. 4. A. J. Hendriks (A.M.A.C.) 209. 5. Sj. Sieraal (A.M.A.C.) 238. Het was dus wel een Amersfoort se aangelegenheid. Slechts de heer A v. d. Deijssel van A.C.S. eindigde van de Soester deelnemers bij de eerste tien. De prijzen werden uitgereikt door de voorzitter van A.C.S. de heer H. But- zelaar. NATUURWANDELING. In het gehele land worden op zater dag 6 oktober wandelingen in de natuur georganiseerd door de 50 afdelingen Natuurbeschermingswacht, die zijn aan gesloten bij het Instituut voor Natuur- bcschermingseducatie. Ook de afdeling Eemland organiseert een dergelijke wandeling. Dit wordt gedaan om ieder in de gelegenheid te stellen de schoon heid van de natuur beter te leren ken nen en waarderen. Zaterdagmiddag vertrekt men, om 2 uur, bij het Soester natuurbad. Leider van de tocht is de heer C. J. Vermeij uit Amersfoort. Er word 2lk rond de Paltz gewandeld. De deelname aan deze prachtige tocht, die vele natuurschoon zal bieden, is gratis. NUTSSPAARBANK SOEST. Bij de Nutsspaarbank te Soest, bijkan toor van de Nutsspaarbank Amers foort, werden gedurende het 3e kwar taal van dit jaar 6610 posten van in leg behandeld met een totaal van 1.471.719,69, en 3729 posten van te rugbetaling met een totaal van 1.317.459,69. Er werd dus meer in gelegd dan terugbetaald, 154.260, Er werden 203 nieuwe spaarbankboek jes afgegeven. Het totaal aantal inleggers is thans ge stegen tot 8.167. Van de gratis in bruik leen verstrekte spaarbussen werden er 480 ter lediging aangeboden waardoor een bedrag van 18.645,64 als inleg op de betreffende rekeningen werd bij geschreven. Het is niet gebruikelijk dat regeringen van landen vertegenwoordigers van an dere landen weigeren een bezoek te brengen. Ook niet als bekend is dat de bezoeker niet zo'n hele beste broeder is. Misschien zou de wereld er heel anders uit zien als men dit de laatste tientallen jaren wel gedaan had en daarmee de wereldbevolking duidelijk gemaakt had dat er een groot verschil is tussen de ene regeringsvertegen woordiger en de andere. Soekarno moet de wens te kennen ge geven hebben een bezoek aan Neder land te brengen om dank te zeggen voor ons aandeel in de overdracht van het bestuur van Nieuw-Guinea. Hij heeft zich zeer vriendschappelijk uitgelaten over ons land en gezegd dat Nederlanders in Indonesië net zo wel kom zijn als ieder ander. Hij heeft er niet bijgezegd dat het misschien raad zaam is iets te eten mee te brengen, want Hermann Göring was niet de eni ge die wapens belangrijker vond dan eten. Wanneer Soekarno inderdaad het plan heeft naar ons land te komen dan zal hij natuurlijk een heel beleefd ant woord krijgen wanneer hij vraagt of het gelegen komt, want je kunt niet antwoorden „Als je komt schieten we op je", maar het zou toch wel raad zaam zijn hem duidelijk te maken dat geen prijs gesteld wordt op zijn be zoek. En als hij toch komt dan moeten onze lieve nozems hun aktiviteiten maar eens niet tegen de politie of onder elkaar tonen. Misschien kunnen ze hem dan heel dui delijk laten merken dat we niet ge steld zijn op dit bezoek, ondanks het feit dat de regering het accepteerde, als dat onverhoopt mocht gebeuren. KANTMAN. VOETBALPROGRAMMA. Zondag Donar 1S.E.C. 1, 2.30 uur. S.E.C. 3—V.V.O.G. 2, 12 uur. S.E.C. 4A.P.W.C. 3, 12 uur. B.D.C. 1's-Graveland 1, 2.30 uur. B.D.C. 2Gooi 5, 12 uur. B.D.C. 4Hoogland 2, 12 uur. Hoogland 4B.D.C. 6, 12 uur. Zaterdag Radiostad 1V.V.Z. 1,*4 uur. Hees 1Laren 1, 4 uur. V.V.Z. 2Desto 4, 4 uur. S.S.V.U. 3Hees 2, 4 uur. S.E.C. ASpakenburg A, 4 uur. Amsvorde BS.E.C. B, 4 uur. B.D.C. C—S.E.C. C, 2.45 uur. Amsvorde CS.E.C. D, 2.45 uur. S.E.C. aB.D.C. a, 4 uur. B.D.C. AQuick A, 4 uur. B.D.C. DSpakenburg C, 4 uur. Pupillen S.E.C. 1—B.D.C. 1, 2 uur. Amsvorde 2S.E.C. 2, 2 uur. B.D.C. 3—K.V.V.A. 3, 2 uur. EIERMARKT. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 160.000 stuks in prijzen van 11,tot 12,Middenprijs 11,60. Prijs per kg 1,87. VERGOEDING VOOR RIOLERING. Voor het leggen van een riolering en gasleiding bij de Ferdinand Huycklaan moet de gemeente van particuliere grond gebruik maken. Hiervoor moet met mevr. W. Kuij er-Kok een overeen komst aangegaan worden. Zij verliest het zakelijk recht over een strook grond ter breedte van 15 meter. De grond is 300 meter lang en per jaar zal haar 75 cent per strekkende meter als ver goeding voor te lijden schade uitbetaald worden. Dit is een bedrag van 225, Voor de financiering van de kosten, verbonden aan de totstandkoming van de overeenkomst is 100,nodig. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan K. Las v. Bennekom en H. W. v. Asch, p/a. Koninginnelaan 79 te Soestdijk, op hun daartoe gedaan ver zoek op grond van het bepaalde in ar tikel 20 van de Wederopbouwwet, ver gunning te verlenen voor het bouwen van 6 woningen met bijgebouwen op het perceel, gelegen aan de Acacialaan, kadastraal bekend, gemeente Soest, sectie D, nummers 2419, 2420, 2421 en 2422, zulks in afwijking van het uit breidingsplan Soest-Zuid. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 5 oktober 1962.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1